BIHAMK

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#1 BIHAMK

Post by daxon »

Zna li možda neko vlasničku strukturu BIHAMK-a, tj. da li je to firma u privatnom vlasništvu ili je pak javno preduzeće u vlasništvu države?

Naime, BIHAMK-u svi plaćamo 8 KM prilikom registracije vozila, tu obavezu nam nameću kao, pazite sad, obavezno članstvo :-)
dakle, ovdje se nameće niz pitanja:
- kakvo je to članstvo koje je obavezno? (pa valjda sami treba da odlučimo čega ćemo biti članovi)
- ukoliko je privatna firma, na kom su to tenderu dobili monopol na "obavezno članstvo", zašto ne bismo mogli sami birati sa kojom ćemo autoasistencijskom kućom (kojih je mnogo) zaključiti ugovor o obaveznom članstvu?
- ukoliko su državna firma, kako onda mogu prodavati i komercijalna učlanjenja dok sa druge strane uzimaju 8 KM od svakog registrovanog vozila za "obavezno članstvo? Za komparaciju o nelegalnosti ovoga uzimam javni RTV servis, koji naplaćuje RTV taksu, ali sa druge strane, imaju pravo na samo 6 min. komercijalnih reklama.
- kakvu to oni uslugu nude za tih 8 KM? (ovo sam ih čak jednom davno i pitao, ali ni sam nisam pohvatao šta su mi smuljali, kao nešto imaš, ali nemaš bla bla bla, dakle, ostao sam bez konkretnog i jasnog odgovora)

Inače, i sam sam dugogodišnji korisnik dodatnog članstva BIHAMK-a i nemam nekih primjedbi na njihov rad i uslugu te vrste, ali ovo "obavezno članstvo" mi bode oči, pored gore postavljenih, nameću se još mnoga druga pitanja. Zna li neko ko je vlasnik, ima li neko više informacija o ovoj firmi? Probao sam na google naći ali ništa konkretno nisam našao.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#2 Re: BIHAMK

Post by Bakir1 »

bihamk je udruzenje auto klubova koji su ga i formirali.
tih 8 maraka i ja sam do jucer kao i ti osudjivao zasto se uzima, ali ne lezi vraze, nakon sto je firma u kojoj radim usla u poslovni aranzman sa bihamk-om to sam pitanje postavio sektoru clanstava, kad tamo, njima drzava, po broju intervencija daje jedan dio od tih 8 KM, cini mi se 20%, a oni imaju obavezu pruziti tebi 2 intervencije u toku registracije.
inace biti clan bihamk-a i mimo ovih 8 KM nije ni malo lose, jedna intervencija kosta vise bilo kod poznanika bilo kod usputnog majstora, intervencija tipa slepanje ili otklanjanje kvara na licu mjesta ako auto nije pokretan
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#3 Re: BIHAMK

Post by daxon »

Bakire hvala na odgovoru.
Ipak, opet mi nije jasno šta su oni u svojoj strukturi DD, D.o.o. javna ustanova, udruženje građana...?
Zašto korisnici dodatnog članstva moraju plaćati i obavezno članstvo? Jednom su mi zatrebali, čim sam ih nazvao pitali su jesam li član, i naravno, uslugu su rasknjižili na moje dodatno članstvo.
Sa druge strane, ako je prilikom registracije obavezno članstvo u nekoj autoasistencijskoj kući, zašto sami ne bismo birali kome da plaćamo tu uslugu, odnosno, mislim da bi bilo korektno raspisati tender za to, iako ne sumnjam da bi BIHAMK dobio, ali bi bar zakonski sve bilo legalno.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#4 Re: BIHAMK

Post by Bakir1 »

to je udruzenje građana.
ima u jednom pravilniku, pise, i bira se na rok od 4 godine, sta mora imati pomoc na cesti, bihamku ne moze niko pera odbiti jer broj vozila za asistenciju, kao i broj pruzenih asistencija ima samo bihamk.
tih 8 KM drzava uzima a ne bihamk, i na osnovu pruzenih asistencija rasporedjuje sredstva, matematicki odnos je komplikovan i nije neka pljacka.
za tih 8 KM imas pravo na 2 asistencije od kojih je 1 slepanje bukvalno da se sklonis sa ceste.
eh sada lakse je vjerovatno na osnovu clanstva a ne ovih 8 KM vrsiti asistenciju, jer se ne pravda kod drzavnih organa.
ja sam svoje clanstvo dobio gratis, nisam platio za njega, ali kada sam malo dublje usao u situaciju zvanu grmec planina pola 12 navecer a moderni auto stuca zapitao sam se koliko je malo 29 KM na nivou godine dana, posebno sto takvih nedođija kao sto je grmec u mjesecu imam barem 5 a ne za godinu dana, pitao sam se jesam li normalan i sto to prije nisam uradio
User avatar
drndalo
Posts: 22740
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5 Re: BIHAMK

Post by drndalo »

Bilo je nakd prije natezanje po Danima i Slobodnoj Bosni oko Bihamk-a, to su neka 2 pravna lica vezana promucurno, jedno udruzenje gradjana, a drugo koemrcijalna firma, pa plivaju i ovako i onako, a Elmedina su stano prozivali neku godinu-dvije, ne znam sta bi nakon toga jesu li i sto stali...

Tih 8 KM pri registraciji placas jer je drzava naredila, a za nju imas pravo na mislim 2 intervencije godisnje, do sat vremena rada, ali ne obje u istom mjesecu... Plus ovo slepanje kao sklanjanje s ulice... Dakle 3 pomoci na cesti na min. osnovi... Ja sam ih obicno zvao oko ovoga kada me je trebalo klemati zimi... I ako nisi clan, njihovo je da dodju...

Pravo clanstvo nosi jos dodatnih radova preko bonova iz knjizice...
Nudge
Posts: 22
Joined: 05/04/2011 14:04

#6 Re: BIHAMK

Post by Nudge »

Pozdrav, pošto sam donekle upućen u ovu tematiku mislim da mogu razjasniti dosta stvari:
daxon wrote:Zna li možda neko vlasničku strukturu BIHAMK-a, tj. da li je to firma u privatnom vlasništvu ili je pak javno preduzeće u vlasništvu države?

Naime, BIHAMK-u svi plaćamo 8 KM prilikom registracije vozila, tu obavezu nam nameću kao, pazite sad, obavezno članstvo :-)
Ne plaća se BIHAMK-u nego Federaciji BiH (Ceste FBiH), koje onda svake godine raspišu tender na koji se BIHAMK prijavi i pobjedi. Po tenderu BIHAMK dobija novac samo za obavljene intervencije dok razliku Ceste FBiH zadržavaju za sebe.
daxon wrote: dakle, ovdje se nameće niz pitanja:
- kakvo je to članstvo koje je obavezno? (pa valjda sami treba da odlučimo čega ćemo biti članovi)
To što se plati 8 KM nije "obavezno članstvo" nego zakonski propisana naknada za sigurnost na cestama, jer država se mora osigurati da npr. ako se neko skrši nasred puta da ima mehanizam da se to vozilo skloni sa ceste i da ne ometa saobraćaj.
daxon wrote: - ukoliko je privatna firma, na kom su to tenderu dobili monopol na "obavezno članstvo", zašto ne bismo mogli sami birati sa kojom ćemo autoasistencijskom kućom (kojih je mnogo) zaključiti ugovor o obaveznom članstvu?
Naravno da nije privatna firma, nego je autoklub kakav postoji u svakoj normalnoj zemlji ( http://bihamk.ba/index.php?option=com_c ... Itemid=100 ), ovo oko tendera sam gore odgovorio a zamolio bih te da navedeš koja to još "autoasistencijska kuća" postoji?
daxon wrote: - ukoliko su državna firma, kako onda mogu prodavati i komercijalna učlanjenja dok sa druge strane uzimaju 8 KM od svakog registrovanog vozila za "obavezno članstvo? Za komparaciju o nelegalnosti ovoga uzimam javni RTV servis, koji naplaćuje RTV taksu, ali sa druge strane, imaju pravo na samo 6 min. komercijalnih reklama.
Sada kad smo utvrdili da "obavezno članstvo" ne postoji nego da je to plaćanje dadžbina državi a da je BIHAMK čisto pobjednik tendera za pružanje usluga, onda možemo i shvatiti da je članarina u BIHAMK-u normalna stvar potpuno odvojena od ove priče.
Usput, članarina donosi mnooooogo više nego što je uključeno u obaveznu naknadu prilikom registracije.
daxon wrote: - kakvu to oni uslugu nude za tih 8 KM? (ovo sam ih čak jednom davno i pitao, ali ni sam nisam pohvatao šta su mi smuljali, kao nešto imaš, ali nemaš bla bla bla, dakle, ostao sam bez konkretnog i jasnog odgovora)
Od 8 maraka koje se plate prilikom registracije finansira se: servis informacija o stanju na putevima, pomoć na cesti (imaš pravo na 3 intervencije tokom godine od kojih jedna može biti prevoz do najbližeg servisa) i dosta drugih akcija i projekata. Napominjem da svaku intervenciju BIHAMK fakturiše na Ceste FBiH a ne da dobija od svake registracije 8 KM, čak štaviše po onome što ja znam i ovo što fakturišu neredovno se plaća ali su zato plate u Cestama FBiH gospodske što jest jest :D

Ono što je ovdje bitno napomenuti da radi (ne)uređenja države ova usluga vrijedi samo u pojedinim kantonima (politička podjela).

Inače, pošto je jasno da imam dosta informacija o BIHAMK-u, zanimljivo je reći da svi koji prvi put počnu da se zanimaju za temu krenu sa bombama "nema tendera" "neko krade pare" i slično (, a niko ne govori da je BIHAMK jedna od rijetkih stvari povezanih sa državom koja zaista RADI, mislim da imaju skoro 50000 obavljenih intervencija po godini dana što znači 50000 ljudi je dobilo pomoć što neko gore reče kad si sam usred nedođije i mraka...
User avatar
daxon
Posts: 1590
Joined: 13/12/2010 12:10

#7 Re: BIHAMK

Post by daxon »

@Nudge hvala na temeljitom i sveobuhvatnom odgovoru. :)
Nudge wrote:zamolio bih te da navedeš koja to još "autoasistencijska kuća" postoji?
Iako ne znam puno o njihovim kapacitetima i radu, znam da postoje PGM assistence BiH, ASA assistence, Gravwe mobil... skoro svaka osiguravajuća kuća nudi svoj neki paket asistencije, e sada sa kime oni imaju interne ugovore to ne znam.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#8 Re: BIHAMK

Post by 530i »

HAK BiH i AMSS sigurno i postoje i imaju kakvu-takvu vlastitu infrastrukturu. Tako da je pomalo neozbiljno tvrditi da BIHAMK radi na nivou države jer ne radi. Da ne pobjede na tom federalnom tenderu vjerovatno bi bili u lošijoj finansijskoj situaciji.

Uostalom, zakon nam je nakaradan. Zakon pretpostavlja da će se svako svake registracije slupati na cesti pa neće imati para za uklanjanje vozila! U nekim zemljama EU toga nema, ali ako se auto nađe u problemu i ti nisi član BIHAMK-a npr., onda te država skloni...i naplati 100 eura. Ali, ne uzimaju novce unaprijed kao kod nas.
Nudge
Posts: 22
Joined: 05/04/2011 14:04

#9 Re: BIHAMK

Post by Nudge »

Haj da ne granamo puno, pregledajte ovaj link: http://bihamk.ba/index.php?option=com_c ... Itemid=175 i sve će vam biti jasno ko je jedina ozbiljna kuća u vezi poslova pomoći na cesti, i to na teritoriji cijele države, plus pored ovoga BIHAMK ima preko 30000 članova (znam da su prošle godine nekom dedi dodijelili nagradu :-D )...

Što se tiče AMSRS prema onome što ja znam njima ide cijeli iznos od registracije pa onda oni raspolažu sa tim kako žele.

O tome ko bi opstao bez državnih tendera nema smisla pričati, jer bi se morale početi iznositi povjerljive poslovne informacije :D

A inače, slažem se da je zakon nejasan i nedorečen, ali mislim da nije loš. Loša je provedba jer recimo u većini mjesta koja su na putnim pravcima MUP kada dođe na lice nesreće zove privatnike koji naplaćuju u kešu šlepe od ljudi, a neće da zovne BIHAMK da ljudi dobiju džaba ono na šta imaju pravo. Normalno, privatnici časte pozornike na terenu svim i svačim jer im se isplati a na kraju ispašta pošten svijet jer ne dobija uslugu na koju ima pravo...
User avatar
4m3l
Posts: 1109
Joined: 04/04/2010 00:31

#10 Re: BIHAMK

Post by 4m3l »

Jeste li znali: Svi vozači u FBiH imaju pravo na tri besplatne intervencije BiHAMK-a

http://bportal.ba/jeste-li-znali-svi-vo ... om-godine/

Je li istina ovo, zasto ja onda uplatih clanstvo kad sve mogu dobiti dzaba :D
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37278
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#11 Re: BIHAMK

Post by bitanga_sa_otesa »

znali smo prije 10 godina :)
User avatar
Sodom1
Posts: 4886
Joined: 15/05/2013 02:00
Location: zivot je sranje

#12 Re: BIHAMK

Post by Sodom1 »

To je godinama vec tako.
Pre 5-6 god su mi klemali auto, a pre 3 god su mi slepali motor . Naravno sve gratis.
Jedino te pokusaju uzeti na ´´trehu´´ da postanes njihov clan kad potpisujes nalog,nakon obavljene intervencije. Oba puta sam im rekao hvala :)
User avatar
Truba
Posts: 81194
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#13 Re: BIHAMK

Post by Truba »

4m3l wrote:Jeste li znali: Svi vozači u FBiH imaju pravo na tri besplatne intervencije BiHAMK-a

http://bportal.ba/jeste-li-znali-svi-vo ... om-godine/

Je li istina ovo, zasto ja onda uplatih clanstvo kad sve mogu dobiti dzaba :D
valjda zato što ne idu u RS
i što to važi samo u 5 kantona :D

tako sam ja čuo
User avatar
sparky
Posts: 1909
Joined: 23/01/2004 00:00
Location: Obronak Trebevica
Contact:

#14 Re: BIHAMK

Post by sparky »

Sodom1 wrote:To je godinama vec tako.
Pre 5-6 god su mi klemali auto, a pre 3 god su mi slepali motor . Naravno sve gratis.
Jedino te pokusaju uzeti na ´´trehu´´ da postanes njihov clan kad potpisujes nalog,nakon obavljene intervencije. Oba puta sam im rekao hvala :)
Mozda sam na ovoj temi ili na nekoj drugoj vec pisao. 2009. su mi potpuno unisten auto sa Kobilje Glave odvukli u Buca potok. Nisam bio clan. Mozda godinu nakon toga su drugu( a i meni sa njim) pomogli da upalimo u januaru, oko deset navece i tad sam se uclanio. Bila je neka akcija, 29 maraka cini mi se. Kad se malo razmisli, tu cifru popijes u kafani za jedan izlazak, a ovako si rahat godinu dana.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#15 Re: BIHAMK

Post by Bakir1 »

sa karticom imas pogodnosti koje nemas sa 8 KM pri registraciji.
moj licni primjer slepanje vozila od USA ambasade do halilovica, vozila koje je stajalo 4 godine i koje je zavarilo u svim pogledima sa karticom me je kostalo 0 KM bez iste najmanje 70 KM koliko mi je rekao Tarik, jaranski.
ili prebacivanje jednog 206 iz Visokog sa nerjesivim problemom oko struje do servisa u barama za 0 KM, a sve to karticom koja kosta 29 KM
loodilolol
Posts: 51
Joined: 03/10/2012 21:19

#16 Re: BIHAMK

Post by loodilolol »

Momcima sva cast. Jedna od rijetkih firmi/kompanija u BiH koja funkcionise kako treba. Kad god su mi trebali dosli su, a s obzirom da vozim staro auto, stalno mi trebaju :D

Ove intervencije od registracije su super. Platio sam 8KM i 2014 godine sam iskoristio sva tri puta. Svaki majstor bi mi uzeo barem 20-30KM svaki put. Sto se mene tice, ja bih platio i 10KM a da ima jos jedna intervencija hehe :D
loodilolol
Posts: 51
Joined: 03/10/2012 21:19

#17 Re: BIHAMK

Post by loodilolol »

Malo prije sam zvao da pitam za cijenu akumulatora, da mi prodaju iz svog auta i cuo sam zanimljivu stvar.

Telefon im je bio zauzet i kaze poruka, nesto kao: ako nemate vremena cekati mozete nas kontaktirati SMS 062 090 080, mail nisam upamtio i fax nisam upamtio.

E sada cu probati SMS :-D
User avatar
malawi
Posts: 152
Joined: 18/06/2011 17:29

#18 Re: BIHAMK

Post by malawi »

loodilolol wrote:Malo prije sam zvao da pitam za cijenu akumulatora, da mi prodaju iz svog auta i cuo sam zanimljivu stvar.

Telefon im je bio zauzet i kaze poruka, nesto kao: ako nemate vremena cekati mozete nas kontaktirati SMS 062 090 080, mail nisam upamtio i fax nisam upamtio.

E sada cu probati SMS :-D
Radi ti SMS 100%. To ti je davno uvedeno za lica sa posebnim potrebama, sto slabije cuju. Moj drug ih uvijek tako kontaktira.

http://bihamk.ba/index.php?option=com_c ... Itemid=107
loodilolol
Posts: 51
Joined: 03/10/2012 21:19

#19 Re: BIHAMK

Post by loodilolol »

malawi wrote:
loodilolol wrote:Malo prije sam zvao da pitam za cijenu akumulatora, da mi prodaju iz svog auta i cuo sam zanimljivu stvar.

Telefon im je bio zauzet i kaze poruka, nesto kao: ako nemate vremena cekati mozete nas kontaktirati SMS 062 090 080, mail nisam upamtio i fax nisam upamtio.

E sada cu probati SMS :-D
Radi ti SMS 100%. To ti je davno uvedeno za lica sa posebnim potrebama, sto slabije cuju. Moj drug ih uvijek tako kontaktira.

http://bihamk.ba/index.php?option=com_c ... Itemid=107
Radi SMS, sad probao. Ovo je super opcija za koju nisam znao. Svaka cast.
dgL_
Posts: 3031
Joined: 25/09/2014 22:39

#20 Re: BIHAMK

Post by dgL_ »

loodilolol wrote:Malo prije sam zvao da pitam za cijenu akumulatora, da mi prodaju iz svog auta i cuo sam zanimljivu stvar.

Telefon im je bio zauzet i kaze poruka, nesto kao: ako nemate vremena cekati mozete nas kontaktirati SMS 062 090 080, mail nisam upamtio i fax nisam upamtio.

E sada cu probati SMS :-D
takodje mislim da je ovo dobra stvar !

Prosle godine mi se auto ugasilo kod Doma armije i nisam mogao upaliti, guzva, raja svira, naki m omci mi pomognu gurnem malo u cosak da se moze prolazit nazovem BIHAMK, uze onaj tamo podatke doce za 30 min. Dodje fraer jos ranije 20ak minuta. Ispita sve, pogodi sta je kvar, pita me zelim li da zovne slep sluzbu ( 20 kilometara imas pravo slepanja) Posto zivim blize zovnu momka, dodje neki momak natovarili, odvuko, parkirko ispred zgrade, sve ljubazno fino... momak opste nije bio BIHAMKOV radnik, bio je neki privatnik koji valjda ima ugovor sa njima, tako mi on rece... Nakon sto su mi otkrili kvar otisao nasao zamjenio i to je to, vrlo pozitivno iskustvo snjima
User avatar
Rimad
Posts: 820
Joined: 20/05/2009 14:56

#21 Re: BIHAMK

Post by Rimad »

Samo da znate, u BiHAMK-u imaju jedno nezgodno pravilo (ili je to zakon) - ako na autu imate materijalnu štetu, ne mogu vas šlepati bez izvještaja policije, a ti troškovi iznose 500KM. Tako, na kraju mi je bilo isplatnije platiti šlepanje nekom privatniku.
mefistofilis
Posts: 1584
Joined: 09/04/2013 18:11

#22 Re: BIHAMK

Post by mefistofilis »

i sto je najvaznije, ljudski ljudi s tobom pricaju.
ja jednom u Hotonju stao i nece govno da upali(bar nekih 20 minuta) i zovnem njih.
i nesto sam majmunisao i auto upali i zovem ponovo da javim da se izvinem sto sam ih bihuzurio i da ne dolaze i nista lik, normala skroz, bas ono jaranski. extra odnos sa korisnicima usluga
loodilolol
Posts: 51
Joined: 03/10/2012 21:19

#23 Re: BIHAMK

Post by loodilolol »

Rimad wrote:Samo da znate, u BiHAMK-u imaju jedno nezgodno pravilo (ili je to zakon) - ako na autu imate materijalnu štetu, ne mogu vas šlepati bez izvještaja policije, a ti troškovi iznose 500KM. Tako, na kraju mi je bilo isplatnije platiti šlepanje nekom privatniku.
Kakvih bolan 500KM. Nidje veze.

Kad sam sletio sa ceste i zvao BIHAMK, rekose mi da moram nezgodu prijaviti policiji. Uklanjanje vozila sa mjesta nezgode je krivicno djelo. Nazovem 122 i kazem sto su mi rekli u BIHAMK-u. Kaze policajac izlazak na uvidjaj ti je 100KM. Ako nikome nije nista bilo, slobodno slepaj.
Nazovem ponovo BIHAMK i kazem sta je rekao policajac, kaze nazvat ce me dok provjere u policiji. Nazvase me za nekoliko minuta i besplatno mi poslase slepu.
Kamiondjija mi rece da se nezgoda mora prijaviti policiji a oni ako hoce urade uvidjaj. Nakon toga BIHAMK uklanja.
loodilolol
Posts: 51
Joined: 03/10/2012 21:19

#24 Re: BIHAMK

Post by loodilolol »

Moze se popuniti i onaj Euro zapisnik, ali ja to nisam nikad radio niti ga imam u autu, iako je obaveza.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#25 Re: BIHAMK

Post by ranger »

otac clan od 2006 godine
ja od 2012
za sada nemamo apsolutno niti jednu primjedbu. rijetka sluzba koja funkcionise u bih. samo da se ne pokvare :bih:
Post Reply