Bihac1

Zanimljivosti, dešavanja i kulturno-politički život u Bihaću, Buzimu, Cazinu, V. Kladuši, Bos. Petrovcu, Sanskom Mostu, Bos. Krupi...

Moderator: Chloe

Post Reply
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#1 Bihac1

Post by Stari »

Najprije da razjasnim; nisam iz Bihaca. Bivao sam u Bihacu cesto...ali podavno prije 1990. Ostao mi je u sjecanju kao lijep grad, nekako romantican...valjda zbog Une, ne znam. Bilo kako bilo; vidim niko nece da otvori ni jednu temu na ovom regionalnom podforumu....pa rekoh sto bi to Bihac bio losiji od ostalih regionalnih centara.


E sad da me uprava ne bi optuzila da otvaram bezvezne teme evo i teme za ovaj topic:

Dakle: obzirom da odavno nisam bio tu u Bihacu....interesuje me sta sve od onog nekadasnjeg Bihaca jos uvijek postoji.

Hotel Park? .....postoji li jos? radi li?
Setaliste Gelenderi?....jel jos onako popularno korzo?
Kafana "bijeli konj"?
Kino dom JNA (ne vjerujem doduse da se jos uvijek tako zove )?
Restoran Sunce u Ripcu?
Kupaliste u Klokotu?
Cure u Jablanskoj cesti?......a bogme i one u Harmanima?(jesu li , mislim, jos uvijek onako lijepe kao i prije)

I tako ...hajte Biscani zivnite malo
kike
Posts: 381
Joined: 17/09/2004 14:05

#2

Post by kike »

Hotel Park? .....postoji li jos? radi li? ---RADISetaliste Gelenderi?....jel jos onako popularno korzo? JESTEKafana "bijeli konj"? --NEKino dom JNA (ne vjerujem doduse da se jos uvijek tako zove )? -PONEKAD RADI KINO
Restoran Sunce u Ripcu? --RADI PUNO I UGOSCUJE SVADBE, BIO UNISTEN TJEKOM RATAKupaliste u Klokotu?
Cure u Jablanskoj cesti?......a bogme i one u Harmanima?(jesu li , mislim, jos uvijek onako lijepe kao i prije)
St.Germain
Posts: 2218
Joined: 22/12/2002 00:00

#3

Post by St.Germain »

samo da napomenem, da je ova sekcija predvidjena za cijelu zapadnu krajinu, cazinsku i bihacku, nije valjda da ni vas nema ovdje...
hajmo osvjetlajte svom kraju obraz 8)
FaceOff
Posts: 468
Joined: 01/06/2003 00:00

#4

Post by FaceOff »

Eh da i ja velim par rijeci o svom gradu.

Grad usitinu jeste romantican i uistinu je to zbog Une. Definitivno ima potencijal da postane turisticki centar.
Trenutno u gradu se ne desava gotovo nista, u zimskom je snu, ali ljeti je sve drugacije.
Cijelo ljeto se ima sta raditi u Bihacu.
Pocev od Una regate, kao centralnog dogadjaja ljeta kada se u Bihac slije 100.000 ljudi, pa do Bihackog ljeta u sklpu kojeg se mogu pogledati najbolje predstave nase i strane produkcije.
Istina da s eu Bihacu poslije rata gotovo nista novo (znacajno) nije izgradilo, ali cini se da se stvari pocinju mjenjati. Ne bih da zvuci kao politicki stav, ali promjenom vlasti i dolaskom SDP-a i njihovog gradonacelnika mr.Hamdije Lipovace stvari velikom brzinom idu naprijed.
Recimo, obnavlja se muzej Pounja u kom je odrzano zasjedanje Avnoja, vrsi se rekonstrukcija bazena koji ce sada zajedno sa sportskom dvoranom Gimnazije "Bihac" ciniti jedan mini kompleks, naravno na proljece pocinje rekonstrukcija zgrade gimnazije, koja je sad u katastrofalnom stanju (licno svjedok od 2000-2004 ucenik te skole).
Zadnjih par mjeseci gotovo sva prigradska naselja se dobila rasvjetu.
Uglavnom ide naprijed.

I definitivno svima preporucujem da posletite moj grad.
ImageImage
kike
Posts: 381
Joined: 17/09/2004 14:05

#5

Post by kike »

A tek strbacki buk..... :-)

Nesto ljepase nema na kugli
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#6

Post by zlata »

St.Germain wrote:samo da napomenem, da je ova sekcija predvidjena za cijelu zapadnu krajinu, cazinsku i bihacku, nije valjda da ni vas nema ovdje...
hajmo osvjetlajte svom kraju obraz 8)
A zasto samo Zapadnu Krajinu? Pa St.Germain...Pa nije samo Ljuta Krajina...Krajina.

To sto ti zoves Krajina...je za nas Krajisnike "Ljuta Krajina". Da se podsjetimo...da su i Prijedor, Sanski Most, Kljuc, i Banja Luka, i Kostajnica, i Kozarac, i Dubica...i Bos.Novi...isto Krajina.
bosniaque
Posts: 1008
Joined: 16/04/2004 01:04
Location: CH

#7

Post by bosniaque »

a ovi biscani za cazinjane i buzimljane kazu da su krajisnici, pa sta bi onda mi sanjani/kljucani trebali reci za njih! :-D :roll:
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#8

Post by Vodenjak »

zlata wrote:
St.Germain wrote:samo da napomenem, da je ova sekcija predvidjena za cijelu zapadnu krajinu, cazinsku i bihacku, nije valjda da ni vas nema ovdje...
hajmo osvjetlajte svom kraju obraz 8)
A zasto samo Zapadnu Krajinu? Pa St.Germain...Pa nije samo Ljuta Krajina...Krajina.

To sto ti zoves Krajina...je za nas Krajisnike "Ljuta Krajina". Da se podsjetimo...da su i Prijedor, Sanski Most, Kljuc, i Banja Luka, i Kostajnica, i Kozarac, i Dubica...i Bos.Novi...isto Krajina.
Ne znam kako ti Zlato, ali ja nas nekako ne vidim u "Ljutoj krajini"
Koliko se ja sjecam, Ljuta krajina je bila pojam za Cazinsku krajinu i tu smo ubrajali Bihac...
A pod pojmom Bosanska krajina je bila Sana, Prijedor, B. Dubica itd i sve je to gravitiralo Banjaluci!

Ja obisao cijelu Jugu uzduz i poprijeko prije rata a u Bihacu bio samo dva puta da posjetim prijatelja Mustafu kojeg sam opet upoznao u Sarajevu! :-) :D

A o Kladusi, Cazinu i ostalim mjestima te regije mogu samo da govorim iz onoga sto sam ucio iz geografije!
A pitanje vala i to, davno bilo! :lol:
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#9

Post by zlata »

Mislim da si pogrijesno razumio sto sam napisala. Zapravo...govorim o istom pojmu...k'o i ti....tj. Ljuta Krajina onaj budzak u zagrljaju Korduna, Like..itd...i o Krajini...kao BiH provinciji koja se prostire od Prnjavora....do Une.
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#10

Post by Vodenjak »

zlata wrote:Mislim da si pogrijesno razumio sto sam napisala. Zapravo...govorim o istom pojmu...k'o i ti....tj. Ljuta Krajina onaj budzak u zagrljaju Korduna, Like..itd...i o Krajini...kao BiH provinciji koja se prostire od Prnjavora....do Une.
Ma neeeee! :)

Nisam ja pogresno skontao, prije da mi je trebao povod da se na neki nacin "usprotivim" trenutnoj podjeli jer, posteno da ti kazem, nikako da se snadjem u onome da Sana pripada gdje pripada.
Nekako mi je skroz... nalijevo :-) :lol:
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#11

Post by Stari »

Meni ne smeta sto je Sana tamo gdje jest, volio bih da su i Ljubija Prijedor i Novi sa iste strane ...cini mi se da bi tako cjelina bila donekle kompaktnija ...a BanjaLuka , ne znam, ne usudjujem se nista reci, osim mozda: logicno je da nesto mora pripasti i desnoj strani...
User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#12

Post by Vodenjak »

Stari wrote:Meni ne smeta sto je Sana tamo gdje jest, volio bih da su i Ljubija Prijedor i Novi sa iste strane ...cini mi se da bi tako cjelina bila donekle kompaktnija ...a BanjaLuka , ne znam, ne usudjujem se nista reci, osim mozda: logicno je da nesto mora pripasti i desnoj strani...
Ma ja sam gotovo siguran da ce Sana kad tad opet da se prebaci tamo gdje je vjecno bila...
Ili Bosne nema..
Sve je ovo tako, TAKO vjestacko! :(
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#13

Post by Stari »

Slazem se da je vjestackim putem (silom) napravljeno i u tom pogledu vjestacka tvorevina...to jest. Nisam siguran gdje ce Sana (kao ni Prijedor ni Ljubija ni Novi ni Dubica ni...znas vec ) pripadati u buducnosti znam samo da je regionalizacija jednog podrucja promjenjiva stvar...ovisi od politike, privrede, kulture, prirodnih karakteristika terena (reljefa i slicno). Tako da nije iskljuceno da i sam Bihac jednog dana ne pocne gravitirati nekom drugom regionalnom centru, kad je vec B.Luka pocela gravitirati Beogradu (s pocetka 80:tih pa do dana danasnjeg ta gravitacijska sila se samo pojacava)....
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#14

Post by Kwaheri »

narode...im a li negdje neki site o krajini...ono ekonomija, hamdija lipovaca i te dzidze...na engleskom :)
Stari
Posts: 6797
Joined: 10/10/2003 00:00

#15

Post by Stari »

Jole...zeno...ja eto ne znam imal to sto ti trazis ali kad si vec spomenula to ...htjedoh te upitati ...jel taj Lipovaca, Hamdija ...ista u rodu onom Lipovaci sto svira gitaru u Divljih jagoda...ma znas onaj sto je napisao : jedina moja , krivo je more ...i tako to.
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#16

Post by Kwaheri »

Stari wrote:Jole...zeno...ja eto ne znam imal to sto ti trazis ali kad si vec spomenula to ...htjedoh te upitati ...jel taj Lipovaca, Hamdija ...ista u rodu onom Lipovaci sto svira gitaru u Divljih jagoda...ma znas onaj sto je napisao : jedina moja , krivo je more ...i tako to.
ma nema ih na netu...mislim ima al mrsko mi prevoditi... :D

..ne znam Stari jesu li u rodu.....al kazu da se ovaj mali lipovaca bolje snalazi :) a onog drugog, lafo pjevaca, nisam mogla ocima...nikad necu saznati zasto ali svaki put kad cujem krivo je more ili jedina moja...ospem se...fakat nikad ne znam sto...svima se svidjale te DJ, mene su jednostavno nervirali... :D ...mozda sto sam u to vrijeme slushala.."obrati paznju na posljednju stvar" ili "proljece je 13. u decembru..." :D
Post Reply