Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#226 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Pitanje: Zašto većina crkvi ili pripadnika tih crkvi imaju tako negativno izraženi stav i odnos (kada je riječ o unutarhrišćanskom odnosu) prema - Katoličkoj crkvi? I to ide dotle da je se naziva najpogrdnijim imenima, "Zvijer stoluje u Rimu!" (jel ima ikakav biblijski dokaz za tu priču?) a katolicizam - svojevrsnim luciferijanstvom za mase, i sl. Jel to do učenja ili zbog crkvene organizacije? Do svega? Jutros nabasam na jedan video, neko predavanje koje drži neki profesor i pripadnik Adventističke crkve (to sam kasnije otišao da provjerim ko je lik, koga predstavlja, kome govori) o islamu, i nakon 8 minuta njegovog baljezganja (video traje možda više od 1 sata) i pričanja gluposti o islamu ugasim, ne znam kako neko može onoliko praviti budalama pripadnike svoje vjere, ali u tih 8 minuta je uspio da kaže i kako je katolicizam podvala, luciferijanizam za puk...pa me to podsjeti da postavim ovo pitanje.

I kada sam čitao neke pravoslavne teologe, kao i obične vjernike, najveća kuka i motika je prema rimokatoličkoj crkvi, papi i zavjerama unijaćenja, unijatstva, ekumenizma kojim se želi uništiti Hristova, narodna, pravoslavna crkva, i sl.

Jel to zato što je Katolička crkva najjača, najorganizovanija, pa se na nju najviše digla dreka ili?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#227 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by patriot_1 »

arzuhal wrote:Pitanje: Zašto većina crkvi ili pripadnika tih crkvi imaju tako negativno izraženi stav i odnos (kada je riječ o unutarhrišćanskom odnosu) prema - Katoličkoj crkvi? I to ide dotle da je se naziva najpogrdnijim imenima, "Zvijer stoluje u Rimu!" (jel ima ikakav biblijski dokaz za tu priču?) a katolicizam - svojevrsnim luciferijanstvom za mase, i sl. Jel to do učenja ili zbog crkvene organizacije? Do svega? Jutros nabasam na jedan video, neko predavanje koje drži neki profesor i pripadnik Adventističke crkve (to sam kasnije otišao da provjerim ko je lik, koga predstavlja, kome govori) o islamu, i nakon 8 minuta njegovog baljezganja (video traje možda više od 1 sata) i pričanja gluposti o islamu ugasim, ne znam kako neko može onoliko praviti budalama pripadnike svoje vjere, ali u tih 8 minuta je uspio da kaže i kako je katolicizam podvala, luciferijanizam za puk...pa me to podsjeti da postavim ovo pitanje.

I kada sam čitao neke pravoslavne teologe, kao i obične vjernike, najveća kuka i motika je prema rimokatoličkoj crkvi, papi i zavjerama unijaćenja, unijatstva, ekumenizma kojim se želi uništiti Hristova, narodna, pravoslavna crkva, i sl.

Jel to zato što je Katolička crkva najjača, najorganizovanija, pa se na nju najviše digla dreka ili?
Ljute me kršćani farizejskog duha koji osuđuju druge kršćane jer:
ne drže subotu,jedu svinjetinu,jer ne vjeruju da je bogatstvo blagoslov a siromaštvo prokletstvo,da su bolesti od đavla i da svaki kršćanin mora biti zdrav.Osuđuju Katolike jer je po njima ta crkva Babilonska bludnica i slične nebuloze!Crkva u Korintu je tek nastala a zastranila,U Galaciji isto,pavao im oštro piše"Ako vam tko navješćuje drugčijeg Krista od onog koga ja navjestih,neka je proklet!".Ipak ih smatra crkvama Kristovim!U Otkrivenju Isus dvije crkve hvali a pet kritizira!Tek nastale!
Katolička crkva traje 2000 g i normalno je da tu ima zastranjenja!
A gdje nema?U Protestantizmu?Nipošto!Iako se ne slažem sa svim što Katolička crkva uči,i ne prakticiram dosta toga,ja vidim ljude u toj ckvi koji zaista ljube Krista i vjernilki žive!Ako Bog djeluje među njima , tko sam ja da ih sve osuđujem?Zapamtite vi sudije,Đavo je optuživač braće!Kome služite dok druge Kršćane osuđujete i poput "proroka" iz "Proročke crkve" i sličnih prorokujete im pakao!
A mene vesele mnoga divna obraćenja među Katolicima,čak mnogi poznati dolaze Kristu,Blanka Vlašić,Maja Blagdan,Sanja Doležal,Ivica Kostelić,Simona Gotovac,Stipe Pletikosa,Giboni itd!
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#228 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by aurora313 »

arzuhal wrote:... Jel to zato što je Katolička crkva najjača, najorganizovanija, pa se na nju najviše digla dreka ili?
Možda ima i toga oko najjača ali i najgrublja. Vatikan je gušio zapad vijekovima svojim doktrinama, a vodili su i ratove protiv drugih hrišćana. Ti drugi su opet smatrali da imaju svoje dokaze ili navode gdje je rimokatolicizam odstupao od svetih materijala ili mijenjao biblijske postavke. Jedan od primjera je subota--sabat--iz Starog zavjeta, koju je Konstantin prebacio da se slavi u nedjelju kako se to radilo u njegovom Rimu.

Generalno, sve to nisu bili značajni razlozi, slično kao raskol kod islama na šite i sunite.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#229 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by patriot_1 »

aurora313 wrote:
arzuhal wrote:... Jel to zato što je Katolička crkva najjača, najorganizovanija, pa se na nju najviše digla dreka ili?
Možda ima i toga oko najjača ali i najgrublja. Vatikan je gušio zapad vijekovima svojim doktrinama, a vodili su i ratove protiv drugih hrišćana. Ti drugi su opet smatrali da imaju svoje dokaze ili navode gdje je rimokatolicizam odstupao od svetih materijala ili mijenjao biblijske postavke. Jedan od primjera je subota--sabat--iz Starog zavjeta, koju je Konstantin prebacio da se slavi u nedjelju kako se to radilo u njegovom Rimu.

Generalno, sve to nisu bili značajni razlozi, slično kao raskol kod islama na šite i sunite.
Isus nije izrijekom dokinuo subotu. Okomio se prvenstveno na farizejski formalizam u vršenju propisa o suboti. On poštuje religiozne običaje svoga naroda, posjećuje subotom sinagogu, odlazi u Hram na molitvu, slavi blagdane... No, on je sebi pripisao vlast nad subotom rekavši: "Sin čovječji gospodar je subote" (Mt 2,28). Isus liječi subotom, a i njegovi učenici čine ono što subotom nije bilo dopušteno (npr. trganje klasja).

Ključni događaj koji je kasnije nagnao kršćane da napuste subotu i počnu nedjelju slaviti kao Dan Gospodnji je ISUSOVO USKRNUĆE koje se dogodilo "rano ujutro, prvoga dana u tjednu /po suboti/" (Mt 28,1; Mk 16,9; Lk 24,1; Iv 20,1), dakle u nedjelju. Taj ključni događaj kršćanske vjere malo-pomalo promijenio je svijest kršćana i oni su prepoznali u nedjelji znak nove stvarnosti, znak početka novog svijeta, novo "stvaranje". Istoga dana, u nedjelju, Isus se ukazuje svojim učenicima (Lk 24,13-49; Iv 20,19-25), a toga dana se dogodio i silazak Duha Svetoga (Dj 2,1-3). A kako su postupali apostoli? U prvo vrijeme Isusovi učenici obdržavaju subotu (kao što i dalje odlaze u Hram na molitvu!). Apostoli koriste subotnja okupljanja Židova u sinagogama da navijeste Evanđelje.

No, ubrzo prvi kršćani počinju sve više naglašavati nedjelju i ona postaje novi Dan Gospodnji. Dovoljno je uzeti neke tekstove Novog zavjeta i potvrditi izrečenu tvrdnju. "U prvi dan sedmice, kad se sastadosmo da lomimo kruh, Pavao je govorio prisutnima" (Dj 20,7), svjedočanstvo je da već apostoli okupljaju vjernike na euharistiju nedjeljom, a to čini i Pavao osobno. Apostol Ivan ima viđenje na Dan Gospodnji: "U dan Gospodnji padoh u zanos i čuh kako se iza mene ori jak glas ..." (Otk 1,10). Tako Ivan "prvom danu u tjednu" daje naziv "Dan Gospodnji". S nedjeljom se počinju povezivati običaji koji su kod Židova vezivani uz subotu, npr. skupljanje milostinje: "Neka svakog prvog dana u sedmici svaki od vas zasebice stavi na stranu ono što mogne uštedjeti..." (1 Kor 16,2). U toj novoj perspektivi stara židovska subota dobiva značenje "pralika" i "znaka" onoga što je Isus učinio uskrsnućem. Pavao upozorava kršćane: "Neka vas nitko ne osuđuje zbog jela ili pića, ili zbog godišnjih blagdana, ili mlađaka, ili subota! To je SAMO SJENA stvarnosti koja je imala doći, a stvarnost je Krist" (Kol 2,16). Slaveći subotu, ljudi su slavili Božji počinak u kojeg je Isus ušao svojim uskrsnućem U NEDJELJU. Dakle, "kršćanska subota" je NEDJELJA. No, staje li ovdje naša argumentacija? Naravno da ne! Pogledajmo kako su se ponašale prve generacije kršćana nakon apostola.
>>>>Dakle,ne Konstantin nego prvi kršćani!
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#230 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by aurora313 »

patriot_1 wrote:...A mene vesele mnoga divna obraćenja među Katolicima,čak mnogi poznati dolaze Kristu,Blanka Vlašić,Maja Blagdan,Sanja Doležal,Ivica Kostelić,Simona Gotovac,Stipe Pletikosa,Giboni itd!
Blanka je kompletan primjer sranja oko 'preobraćanja' nekoga u velikog vjernika. Nikada se nije o tome oglasila sve dok nije povrijedila petu i prestala da postiže svjetske rezultate. Ali tek u tridesetoj. Pa ako već doktori i priroda ne mogu pomoći, mora da može bog! Naravno, u takvo čudo može samo vjeruje naš patrJot1. Onda skoči mizernih 190 cm i rasplače se zahvalna na božijoj pomoći, zaboravljajući da je nekada skakala 205! Eto, tako ona vidi boga. Sada je smjerna paćenica i mučenica koja hoda ili se voza okolo u svom BMW X3Spec okolo i dijeli savjete istomišljenicima. Jebeš takve vjernike.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#231 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by irac300 »

aurora313 wrote:
patriot_1 wrote:...A mene vesele mnoga divna obraćenja među Katolicima,čak mnogi poznati dolaze Kristu,Blanka Vlašić,Maja Blagdan,Sanja Doležal,Ivica Kostelić,Simona Gotovac,Stipe Pletikosa,Giboni itd!
Blanka je kompletan primjer sranja oko 'preobraćanja' nekoga u velikog vjernika. Nikada se nije o tome oglasila sve dok nije povrijedila petu i prestala da postiže svjetske rezultate. Ali tek u tridesetoj. Pa ako već doktori i priroda ne mogu pomoći, mora da može bog! Naravno, u takvo čudo može samo vjeruje naš patrJot1. Onda skoči mizernih 190 cm i rasplače se zahvalna na božijoj pomoći, zaboravljajući da je nekada skakala 205! Eto, tako ona vidi boga. Sada je smjerna paćenica i mučenica koja hoda ili se voza okolo u svom BMW X3Spec okolo i dijeli savjete istomišljenicima. Jebeš takve vjernike.
Sve sve, al' Simona Gotovac?! :lol: Prošlo kita kroz nju k'o auta kroz tunel Vranduk i sada ona govori o bogu. :lol:
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#232 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by aurora313 »

irac300 wrote:Sve sve, al' Simona Gotovac?! :lol: Prošlo kita kroz nju k'o auta kroz tunel Vranduk i sada ona govori o bogu. :lol:
Pa to je slično američkim zatvorima gdje te nakon što si orobio i ubio par nedužnih, nađeš boga dok sjediš u samici!
Tu ima logike ona: Vidjećeš ti svog boga! :)
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#233 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by aurora313 »

patriot_1 wrote:Isus nije izrijekom dokinuo subotu. BLA...BLA....BLA... >>>>Dakle,ne Konstantin nego prvi kršćani!
Naivko se rađa svake minute. Prije svega, ako je otac, bog , svevišnji i sve ostalo rekao Sabat, to je zakon.
Tebi nikako ne ide odozdo u glavu da je prekrajač biblijskih napisa i zapisa bio upravo Konstantin Prvi. Npr., zna se da je knjiga Rimljani ubačena kasno u N.Z. Vjernici vjeruju da je to pisao Pavle, a mi znamo za dovoljno dokaza da je tu bilo više pavla od jednoga. Iz Rimljana je onu čuvenu da je svaka vlast od boga preuzeo Konstantin kao bazu paketa svjetovne i vjerske jedinstvenosti u Vizantiji. A to je katolička crkva nastavila da slijedi.

Konstantin je odredio da je nedjelja praznik. Tačka. Nikakve teološke isprike i priče o tome kako su to napravili prvi hrišćani ne piju vode.

The Encyclopedia Britannica: “It was Constantine who first made a law for the proper observance of Sunday and who appointed that it should be regularly celebrated throughout the Roman empire.”

The Catholic Encyclopedia, Vol. 4, p. 153. “The church after changing the day of rest from the Jewish Sabbath or seventh-day of the week to the first, made the third commandment refer to Sunday as the day to be kept holy as the Lord’s day.”
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#234 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by patriot_1 »

aurora313 wrote:
patriot_1 wrote:Isus nije izrijekom dokinuo subotu. BLA...BLA....BLA... >>>>Dakle,ne Konstantin nego prvi kršćani!
Naivko se rađa svake minute. Prije svega, ako je otac, bog , svevišnji i sve ostalo rekao Sabat, to je zakon.
Tebi nikako ne ide odozdo u glavu da je prekrajač biblijskih napisa i zapisa bio upravo Konstantin Prvi. Npr., zna se da je knjiga Rimljani ubačena kasno u N.Z. Vjernici vjeruju da je to pisao Pavle, a mi znamo za dovoljno dokaza da je tu bilo više pavla od jednoga. Iz Rimljana je onu čuvenu da je svaka vlast od boga preuzeo Konstantin kao bazu paketa svjetovne i vjerske jedinstvenosti u Vizantiji. A to je katolička crkva nastavila da slijedi.

Konstantin je odredio da je nedjelja praznik. Tačka. Nikakve teološke isprike i priče o tome kako su to napravili prvi hrišćani ne piju vode.

The Encyclopedia Britannica: “It was Constantine who first made a law for the proper observance of Sunday and who appointed that it should be regularly celebrated throughout the Roman empire.”

The Catholic Encyclopedia, Vol. 4, p. 153. “The church after changing the day of rest from the Jewish Sabbath or seventh-day of the week to the first, made the third commandment refer to Sunday as the day to be kept holy as the Lord’s day.”
Ajd ne brljavi!
Piše ti lipo u Djelima Apostolskim da su se Kršćani oni prvi sastajali PRVI dan u nedjelji!
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#235 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by aurora313 »

aurora313 wrote:The Encyclopedia Britannica: “It was Constantine who first made a law for the proper observance of Sunday and who appointed that it should be regularly celebrated throughout the Roman empire.”

The Catholic Encyclopedia, Vol. 4, p. 153. “The church after changing the day of rest from the Jewish Sabbath or seventh-day of the week to the first, made the third commandment refer to Sunday as the day to be kept holy as the Lord’s day.”
Naravno, zvanične enciklopedije, koje se ni za šta ne bi zamjerile većini hrišćanskih korisnika, namjerno petljaju ne bi li zajebali tebe kao stručnjaka za teološka pitanja. :D
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#236 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by aurora313 »

šarf wrote:...I protestanti se s jednakim nepoštovanjem odnose prema Jehovinom imenu. Godine 1978. na engleskom jeziku izašao je protestantski prijevod New International Version. Glasnogovornik odbora koji je radio na njemu napisao je: “Jehova je jedinstveno ime za Boga i bilo bi najbolje da smo ga koristili. No u taj smo prijevod uložili 2,25 milijuna dolara. Sav bi taj novac otišao u vjetar da smo primjerice 23. psalam preveli: ‘Jahve je pastir moj.’ Naš bi rad bio uzaludan jer taj prijevod nitko ne bi čitao.”
Svi smo čuli za Deset Zapovijesti bez obzira kojoj monoteističkoj religiji pripadamo. To su one koje je Bog zapisivao na kamene ploče dok je Mojsije strpljivo čekao 40 dana i 40 noći—i to bez hrane i vode—da ih Bog završi. Zapovijesti u Starom Testamentu počinju sa “Ja sam tvoj Bog koji te je spasio ropstva u Egiptu…” a nastavljaju se svim što je vezano sa Izraelitska plemena.

Naravno, mi srpski pravoslavci ovo oko ropstva izbjegavamo kao kugu jer imamo kompleks od robovanja pod Turcima, pa ćete često u našoj Bibliji naći samo ovo: “Ja sam tvoj Bog; nemoj imati drugih bogova osim mene.”

Naravno, Jahve prestaje gdje za hrišćane Isus postaje: pastir.
Ukratko, što vi jehove mislite da je tačno, stvar je društvenih razvoja a ne postojanosti religijske tradicije ili dogme.
šarf
Posts: 794
Joined: 20/12/2012 00:35

#237 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by šarf »

Kako je nedjelja postala glavni dan za bogoslužje u većini kršćanskih religija?
Premda je Krist uskrsnuo prvog dana u tjednu (koji odgovara našoj nedjelji), Biblija nigdje ne govori o tome da bi taj dan trebalo smatrati svetim.
Kod Rimljana je nedjelja bila dan posvećen sunčanom božanstvu (dies Solis). Tragovi tog kulta vidljivi su u nazivima za nedjelju, koji su u nekim jezicima tvoreni od imenice “Sunce” i “dan” (engleski: Sunday; njemački: Sonntag). U vezi s tim u knjizi Lectures on the History of the Eastern Church stoji: “Zadržavanje starog poganskog naziva ‘dies Solis’, odnosno Sunday, za tjedni kršćanski blagdan uvelike je posljedica sjedinjenja poganskih i kršćanskih nazora do kojeg je došlo kad je Konstantin [u svom proglasu izdanom 321. n. e.] preporučio svojim podanicima — i poganima i kršćanima — da prvi dan u tjednu slave kao ‘veličanstveni dan Sunca’. (...) Na taj je način neskladne religije u svom carstvu sjedinio u jednu instituciju” (Arthur Penrhyn Stanley, New York, 1871, stranica 291).
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#238 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by aurora313 »

patriot_1 wrote:Jehovni Svjedoci su malo prepravili Bibliju,prilagodili je sebi!
Ja bih rekao da su katolici podesili Bibliju sebi. JS navodno pokušavaju da se drže starog teksta, onoga koji kako vjeruju nije krojen od katoličke crkve nego je izvoran. Medjutoa (ovo vam je makedonski ako niste znali), izvornog nema jer originala nema, ali neka vjeruje ko šta hiće.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#239 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by patriot_1 »

aurora313 wrote:
patriot_1 wrote:Jehovni Svjedoci su malo prepravili Bibliju,prilagodili je sebi!
Ja bih rekao da su katolici podesili Bibliju sebi. JS navodno pokušavaju da se drže starog teksta, onoga koji kako vjeruju nije krojen od katoličke crkve nego je izvoran. Medjutoa (ovo vam je makedonski ako niste znali), izvornog nema jer originala nema, ali neka vjeruje ko šta hiće.
Nema u tvojoj glavi i svih onih koje si si umislio da su "svjedoci istine".
Imam dojam da ti i tebi slični želite "ubiti" Boga da bi se dočepali oslobođenja,jer Bog ograničava vašu slobodu!A duboko u sebi ste svjesni da se borite protiv vjetrenjača!Bog postoji,nemožete svojom nevjerom njega eliminirati!On postoji vjerovali vi u njega ili ne!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#240 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by patriot_1 »

šarf wrote:Kako je nedjelja postala glavni dan za bogoslužje u većini kršćanskih religija?
Premda je Krist uskrsnuo prvog dana u tjednu (koji odgovara našoj nedjelji), Biblija nigdje ne govori o tome da bi taj dan trebalo smatrati svetim.
Kod Rimljana je nedjelja bila dan posvećen sunčanom božanstvu (dies Solis). Tragovi tog kulta vidljivi su u nazivima za nedjelju, koji su u nekim jezicima tvoreni od imenice “Sunce” i “dan” (engleski: Sunday; njemački: Sonntag). U vezi s tim u knjizi Lectures on the History of the Eastern Church stoji: “Zadržavanje starog poganskog naziva ‘dies Solis’, odnosno Sunday, za tjedni kršćanski blagdan uvelike je posljedica sjedinjenja poganskih i kršćanskih nazora do kojeg je došlo kad je Konstantin [u svom proglasu izdanom 321. n. e.] preporučio svojim podanicima — i poganima i kršćanima — da prvi dan u tjednu slave kao ‘veličanstveni dan Sunca’. (...) Na taj je način neskladne religije u svom carstvu sjedinio u jednu instituciju” (Arthur Penrhyn Stanley, New York, 1871, stranica 291).
Ima tu druga poanta!Oni su slavili dan sunca,sad su postali kršćani pa im svjedoci istine(ne Jehovni jer svjedoče laž) rekli:"Ajd,na taj dan slavite Isusovo uskrsnuće!"Jer velik je događaj pobjeda nad smrću!
Da sam u pravu,svjedoči Pismo,jer piše lijepo "U prvi dan tjedna kad se sastadosmo ...."Dakle , da je to poganski praznik sigurno se nebi sastajali baš taj dan!Isusa su napadali zbog subote a on ju baš nije fermao!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#241 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by patriot_1 »

irac300 wrote:
aurora313 wrote:
patriot_1 wrote:...A mene vesele mnoga divna obraćenja među Katolicima,čak mnogi poznati dolaze Kristu,Blanka Vlašić,Maja Blagdan,Sanja Doležal,Ivica Kostelić,Simona Gotovac,Stipe Pletikosa,Giboni itd!
Blanka je kompletan primjer sranja oko 'preobraćanja' nekoga u velikog vjernika. Nikada se nije o tome oglasila sve dok nije povrijedila petu i prestala da postiže svjetske rezultate. Ali tek u tridesetoj. Pa ako već doktori i priroda ne mogu pomoći, mora da može bog! Naravno, u takvo čudo može samo vjeruje naš patrJot1. Onda skoči mizernih 190 cm i rasplače se zahvalna na božijoj pomoći, zaboravljajući da je nekada skakala 205! Eto, tako ona vidi boga. Sada je smjerna paćenica i mučenica koja hoda ili se voza okolo u svom BMW X3Spec okolo i dijeli savjete istomišljenicima. Jebeš takve vjernike.
Sve sve, al' Simona Gotovac?! :lol: Prošlo kita kroz nju k'o auta kroz tunel Vranduk i sada ona govori o bogu. :lol:
Da i?
U Novom zavjetu imaš nekoliko primjera žena koje su se , povjerovavši u Isusa odrekle starih navika i počele živjeti moralno!>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Npr,imaš i ti loših navika,kad bi spoznao da je Isus Bog i da ti poručuje kao onoj bludnici:"Ja te ne osuđujem,idi i ne griješi više!"nebi li i sam prestao sa nemoralnim životom?Bog prašta i nudi drugu šansu!Žena je sada udata,vjerna Bogu i svom mužu!Nije li to nešto pozitivno?
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#242 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by patriot_1 »

aurora313 wrote:
patriot_1 wrote:...A mene vesele mnoga divna obraćenja među Katolicima,čak mnogi poznati dolaze Kristu,Blanka Vlašić,Maja Blagdan,Sanja Doležal,Ivica Kostelić,Simona Gotovac,Stipe Pletikosa,Giboni itd!
Blanka je kompletan primjer sranja oko 'preobraćanja' nekoga u velikog vjernika. Nikada se nije o tome oglasila sve dok nije povrijedila petu i prestala da postiže svjetske rezultate. Ali tek u tridesetoj. Pa ako već doktori i priroda ne mogu pomoći, mora da može bog! Naravno, u takvo čudo može samo vjeruje naš patrJot1. Onda skoči mizernih 190 cm i rasplače se zahvalna na božijoj pomoći, zaboravljajući da je nekada skakala 205! Eto, tako ona vidi boga. Sada je smjerna paćenica i mučenica koja hoda ili se voza okolo u svom BMW X3Spec okolo i dijeli savjete istomišljenicima. Jebeš takve vjernike.
Laprdaš!
https://www.bitno.net/vjera/blanka-vlas ... -tri-dana/
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#243 mod-comment

Post by arzuhal »

Ovi momenti:
patriot_1 wrote: Ajd ne brljavi!
patriot_1 wrote: Laprdaš!
itd. na ovoj i drugim temamam: moraš biti strpljiviji i što manje koristiti ovakve i slične izraze, ružni su u dijalogu, kvare post i dojam, i prizivaju moderatorske sankcije...Nastoj da smanjiš i izbaciš, ima i drugih načina da iskažeš nezadovoljstvo nečijim stavom.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#244 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

šarf wrote:Kada govorimo o prevodima,mislim da nije bitno ko je preveo ,ako Majlović prevede Kuran bolje od Mlive ,iskrene osobe će koristiti ono što je bolje.
Što je to bolje što se tiče prevođenja?
Ako prijevod nije obojen našim vjerovanjima i predrasudama.

Evo na primjer,ovaj prijevod na srpskom jeziku ne sadrži Božje ime Jahve ili Jehova iako u Kumranskim spisima u manuskriptima Izaijine knjige dosljedno se pojavljuje desetine puta.
Ime Autora Biblije iz Biblije je izbačeno.Napisano je Gospod.

Katolički prevod Kršćanska stvarnost sadrži to ime u obliku Jahve.

Samo ta jedna nedosljednost pravi pomutnju.Evo primjer:
Kad se iz Biblije izostavi Božje ime i zamijeni riječju “Gospodin”, čitatelji ne mogu saznati pravu istinu o Bogu. Osim toga tako tekst gubi na jasnoći. Uzmimo za primjer redak u kojem apostol Petar citira Davidove riječi: “Jehova je rekao Gospodinu mojemu [uskrsnulom Isusu]: ‘Sjedi meni zdesna.’” U mnogim Biblijama taj redak glasi: “Reče Gospodin Gospodinu mojemu” (Djela apostolska 2:34, Jeruzalemska Biblija). Iz tog se primjera vidi da čitatelj ponekad ne može razlučiti odnosi li se izraz “Gospodin” na Jehovu ili na njegovog Sina, Isusa. Ukazujući na još jednu posljedicu izostavljanja Božjeg imena, David Clines u svom je znanstvenom radu pod naslovom “Jahve i Bog kršćanske teologije” napisao: “Jahve je nestao iz svijesti kršćana, pa se sve veća pažnja pridaje Kristu.” Zbog toga mnogi vjernici zapravo ne znaju da je pravi Bog kojem se molio Isus stvarna osoba i da njegovo ime glasi Jehova.

Nažalost, mnoge crkve koje financiraju prevođenje Biblije zahtijevaju da se iz njihovih prijevoda izostavi Božje ime. Naprimjer u pismu od 29. lipnja 2008, koje je Vatikan uputio predsjednicima katoličkih biskupskih konferencija, stajalo je: “Zadnjih godina ustalila se praksa izgovaranja imena Boga Izraelova.” U pismu stoji jasna odredba: “Božje ime (...) ne treba niti koristiti niti izgovarati.” Osim toga kaže se da “prilikom prevođenja biblijskog teksta na suvremene jezike (...) božanski tetragram treba prevoditi izrazom ‘Gospodin’ jer on po značenju odgovara izrazima Adonaj/Kýrios”. Vatikan je te upute očigledno dao s ciljem da spriječi korištenje Božjeg imena.

I protestanti se s jednakim nepoštovanjem odnose prema Jehovinom imenu. Godine 1978. na engleskom jeziku izašao je protestantski prijevod New International Version. Glasnogovornik odbora koji je radio na njemu napisao je: “Jehova je jedinstveno ime za Boga i bilo bi najbolje da smo ga koristili. No u taj smo prijevod uložili 2,25 milijuna dolara. Sav bi taj novac otišao u vjetar da smo primjerice 23. psalam preveli: ‘Jahve je pastir moj.’ Naš bi rad bio uzaludan jer taj prijevod nitko ne bi čitao.”

To je jedan primjer navest ću još.
Šta kažeš na ovo (sve eventualne tipkovne i pravopisne greške su autorove, ja sam samo c/p dio teksta s njegovog bloga, na dnu je link za cijeli tekst):

Kako se orginalno izgovaralo Bozije ime YHWH ?

Posted on August 3, 2014 by mesijanist

Yahweh” je ime jedinog pravog Boga. Yahweh je Stvoritelj i zato je s pravom Vrhovni Vladar svega što postoji. Ime “Yahweh” izvedeno je iz hebrejskog tetragrama (četveroslovlja) יהוה, a znači “onaj koji čini da postane”. Ta četiri hebrejska slova u mnogim se jezicima transliteriraju s YHWH.

Koji oblik Božjeg imena je ispravan — Jehova ili Yahweh?

Nitko od ljudi danas ne zna kako se Božje ime izvorno izgovaralo na hebrejskom jeziku. Zašto? U hebrejskom jeziku kojim je Biblija izvorno napisana nisu se pisali samoglasnici, nego samo suglasnici. Čitatelji su bili naviknuti na to i nije im bilo teško da sami prilikom čitanja dodaju odgovarajuće samoglasnike. Međutim, s vremenom se kod Židova pojavila praznovjerna zamisao da je pogrešno naglas izgovarati Božje ime, pa su počeli koristiti zamjenske izraze. Nekoliko stoljeća kasnije židovski su učenjaci smislili sustav znakova za označavanje samoglasnika koje treba koristiti prilikom čitanja starog hebrejskog jezika, ali su uz četiri suglasnika Božjeg imena stavljali znakove za samoglasnike koji se koriste u zamjenskim izrazima. Tako je izvorni izgovor Božjeg imena pao u zaborav.U Encyclopaediji Judaici stoji kako je do ”prestanka izgovaranja imena YHWH (…) došlo zbog krivog tumačenja treće zapovijedi“. Naime, treća od Deset zapovijedi koje je Bog dao Izraelcima glasi: ”Ne uzimaj uzalud [”na nedostojan način“, NS] imena Yahweh Boga svojega; jer neće pred Yahweh biti prav tko uzme ime njegovo uzalud“ (2. Mojsijeva 20:7). Tako je Božja odredba koja je zabranjivala nedolično korištenje njegovog imena bila krivo protumačena i pretvorena u praznovjerje.

Kako je došlo do izgovora Jehova ?

Jehova izraz prvi put spomenut od Španjolskog Monk, Raymundus Martini. “U 1278, to se pojavilo u latinskom djelu, Pugeo Fidei od Raymundus Martini, Španjolskog Monk je uzeo samoglasnika od Elohim i Adonai i pomjesao s Tetragrammatona da bi napravio prevod imena YHWH.” (Reference djelemicno spomenute u The Watch Tower Bible And Tract Society, The Divine Name…, 1984,p. 17; isto pogledaj Aid to Bible Understanding.” na stranici 884 i 885 ).
“Ime-oblik Jehova nastalo kada su rani prevoditelji uzeli vokala iz “Adonai ‘ i stavili njih izmedu suglasnika od YHWH, i zatim promjenili orginalno “a” s “e” da bi dobili taj izgovor.Nedavna otkrivanja pokazuju ovaj oblik imena iz ranih 1270 u djelu od Raymond Martini’s Pugio Fidei.Tako da ime- izraz Jehova dugo korisceno.” (watchtowerw 60 8/1 455) Isto tako pogledaj Watchtowerw w64 7/15 423)
Svi uceni ljudi znaju da izgovor Jehova je cisti hibrid.Prvi put u historiji pojavljuje se, kad je katolicki monak Raymundo Martini napisao djelo 1278 godine (PUGIO FIDEI) .On se poigravao slagalica, i od suglasnika YHWH (“jest”) ubacio samoglasnike iz rijeci “Adonaj”, te tako dobio “Yohoua.” Nekoliko stoljeca kasnije kad se to djelo stampalo pojavljuje se novo ime “Jehova.” Hebrejski, grcki i rani latinski jezik nije sadrzavao slovo “J”.Takode, na samom pocetku engleskog jezika nije postojalo slovo J.Koristilo se slovo I umesto slova J.Prvi put ime “Jehovah”-Jehova pojavljuje se u engleskoj Bibliji 1530, kad je William Tyndale stampao prvih 5 knjiga Biblije.Tako da sluzbeno izraz za Bozije ime Jehova pojavljuje se u 16 stoljecu zahvaljujuci protestanskoj crkvi.Mada izraz Jehova ne znaci nista na hebrejskom jeziku.
Vode Kule Strazare sami priznaju, da to ime je kombinacija dva razlicita imena, i pored svih dokaza oni ustraju u svojoj gluposti i obozavaju izmisljenog boga Jehovu.Ako se kombinuje dva razlicite imena, sasvim sigurno dobijes trece ime koje je cisti hibrid.Jehovini svjedoci pocnite se buditi iz vase duhovne pospanosti !
Da li biblijski učenjaci priznaju izgovor Jehova ?
Kula Strazara je potvrdila izgovor Jehova je netočan !!!


http://najozbiljnijiozbiljniistrazivaci ... -ime-yhwh/
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#245 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by irac300 »

patriot_1 wrote:
Da i?
U Novom zavjetu imaš nekoliko primjera žena koje su se , povjerovavši u Isusa odrekle starih navika i počele živjeti moralno!>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Npr,imaš i ti loših navika,kad bi spoznao da je Isus Bog i da ti poručuje kao onoj bludnici:"Ja te ne osuđujem,idi i ne griješi više!"nebi li i sam prestao sa nemoralnim životom?Bog prašta i nudi drugu šansu!Žena je sada udata,vjerna Bogu i svom mužu!Nije li to nešto pozitivno?
Kad bih spoznao da je Isus bog, potražio bih psihijatrijsku pomoć. ( ne vrijeđam, ovo iskreno mislim)
User avatar
SaraFina
Posts: 20421
Joined: 28/04/2014 20:32
Location: Antananarivu

#246 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by SaraFina »

Ova tema je očigledan dokaz da postoje i katolički vjerski fanatici i da fanatizam kad je vjera u pitanju, nedopustivo je vezati uz islam isključivo.

Stalno se kritizira tema o Siriji i učesnici, i teme o islamu općenito... no i ovdje isplivavaju diskutanti koji nisu u stanju da normalno prihvate konstruktivnu kritiku a zamislite čuda nisu muslimani :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#247 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Dope_Man »

Pa naravno da postoje, u Americi su upravo radikalni krscani najgori od religijskih skupina. Odricu se djece, salju ih u nekakve bolesne kampove, imaju nekakve obicaje poput ''braka'' izmedju oca i kcerke cime se kcerka zaklinje na vjernost ocu do udaje za muza (poenta zaustaviti seks prije braka) i milion drugih stvari. Razlika je samo sto ti u najgorem slucaju zapale neku klinizu gdje se vrse abortusi, dok ovi drugi postavljaju bombe na koncerte i gaze ljude kamionima, pa su zbog toga svjetla reflektora uperena ka njima.
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#249 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by aurora313 »

patriot_1 wrote:Laprdaš!
Što nisi naveo recimo Slobodnu Dalmaciju, nego link sa srceparajućim vjerskim pričama i o bogobojažljivoj Blanki!

Ne bi ti nekoga opovrgnuo sa materijalima koji nemaju vjerski karakter, nego samo sa onima koji su kreirani za ili odobreni od crkve. Takvi su ti svi postovi. Zato i nemaš svoje vlastito mišljenje nego često postavljaš 'dokaze' i argumente kao da si osnovac na času vjeronauke. A kada ti neko postavi čvrste kontra dokaze, popizdiš umjesto da se razguglaš na obje strane.

Ti čak ne znaš ni da braniš svoje kada ti muslimanski vjernik postavi provokativno pitanje oko hrišćanstva. Smiri se bolan.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#250 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Nocty »

aurora313 wrote:
patriot_1 wrote:...Vi J.Svjedoci sebe smatrate duhovnim Arijevcima!A početak vam je katastrofalan,tri puta navjestište sudnj dan a njega nikako! :-D
Rugala se žaba žabi.

Isus kaže po Mateji (16:28) “Zaista, kažem vam, neki od ovdje nazočnih neće okusiti smrti dok ne vide Sina Čovječjega gdje dolazi sa svojim kraljevstvom.”

Obećao Isus da će se vratiti a po gornjem veoma brzo. Ni traga ni glasa.

Baš me čudi!?!
Kad se pojede gljiva udje se u realm izmedju života i smrti...Totalna smrt ega...Tijelo se oslobodi i telepatija počne da teče sama od sebe...Samo neke od tajni kraljevstva božjeg

Čudi te a? Samo se ti čudi...mLogo ćeš naučit ovdje od ovih silnih Mega teologa.

Pogledaj ko je bila Maria Sabina
Postojala žena,kontaš?
Post Reply