Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#126 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

patriot_1 wrote: Piše,Toma ga naziva gospodin moj i Bog moj!
Poslanice puno puta kažu Gospodin!

Dali je rekao farizejima da NIJE Bog kad su ga optužili ?
Morao je uzeti tjelo jer jedino u tjelu je mogao doživjeti bol i patnju te smrt ,umjesto čovjeka!
Sto bog uze uopste ljudski oblik. Sto nije mogu uzet oblik sotone, kako sotonu prikazujete ili neki najodvratniji i najstrasniji oblik, ili bilo koji drugi oblik.

Zar nije lako bogu dokazat da je bog bez obzira koji oblik uzme.

I sta bog inace ima vama, nama ljudima da dokazuje. Ne mora da nam ni dokazuje da postoji uopste.
Ne pise ti u bibliji gospodin uopste. Nego kako sam ja saznao pise Rabi a ta rijec Rabi znaci Ucitelj. Znaci zvao ga je uciteljem a ne gospodinom, gospodarem, gospodom.

To je neka konfuzija radi rijeci Master sto znaci i ucitelj i gospodar, gospod, gospodin i rijeci Rabi, Rab, Rabin, Rabbi, Rabb koja je Arapska rijec koja moze znaciti i gospodar, gospod, gospodin i ucitelja. Ali mislim u Arapa samo kada se na boga odnosi da znaci gospod, gospodar, gospodin dok kada se na ljude odnosi znaci Ucitelj.

Stalno vam isusa u serijama, filmovima itd. zovu uciteljem njegovi ucenici, sljedbenici a ne gospodarem, gospodinom, gospodom.

I ovo Rabb, Rabbi, Rabbin, Rab, Rabi, Rabin samo mozda ide u prilog Kemala Salibija da je biblija iz Arabije dosla. Da se sve iz biblije u Arabiji odvijalo.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#127 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Nocty »

Vizionar 1985 wrote:
Nocty wrote:
Hahaha
A šta je s ljudima što ne poštuju zemlju i živa bića ?
Ili nisu upoznati s njom :)
Odakle je to šljehlo?

Zemlja se stvorila od eksplozije nekog davnog sunca
Eonima prije... Kad je oformljena u život tad je i kosmički život došo u posjetu.Bića koja nebi volio vidit ,moćna bića koja rade s još jednom vrstom zvani dal ili zeta reticuli
Ali stari slaveni su ih motkama otjerivali ,mnogi su pali pod njihov uticaj,pogotovo u africi.Njihiva moć je na sposobnostima da zavade ljude između sebe i tako sebi produžuju život ovdje...samo složno jastvo ih može pobijediti.Uživajte u daljnjoj predstavi :)
Pa postujem ja zemlju i ziva bica. Istina ne mogu nista ucinit da im pomognem jer sam sirotinja i niko me ne slusa.
Za ova bica ne znam, znam da ima raznih bica, i nevidljivih bica, jedno me je i davilo u snu, javi, polusnu davno kada sam imo 13 godina a drugo me posjetilo u snu prije par godina, ne znam tacno kad.

Za drugo govorio duh, duh, duh. I probudio, trzno se iz sna, jave, polusna kada je otislo. Zove se paraliza sna, ali bas u mom slucaju nije to bilo to, paraliza sna, jer sam sve vidio oko sebe, i cuo sve oko sebe. Otvorene mi oci bile, i sve sam cuo i bio sam budan, samo se nisam mogo pokrenuti.

Prvo bice sam i ja njega uhvatio daviti, da se odbranim, i zaspo sam ili se onesvjestio.

Sad sta je ovo bilo da li paraliza sna, ne znam jer kako sam svjestan bio, kako sam sve vidio okolo normalno, kako sam budan bio, i kako sam sve cuo.

Ne bojim se ja tih bica, jer se smrti ja ne bojim toliko. Nije meni do ovog svijeta i zivota bas toliko. Imam i dokaz za to.
Ne znam sta ona rade, mozda to rade, ali sta i da ih vidim. Mozda ona mene ne bi voljela da vide.

Ko zna ko bi u tom susretu nastradao, dal je dal ona. Ne bi ja prvi kavgu otpoceo, to znam, ali nisam bas siguran. Ne mogu sa sigurnoscu tvrdit.

Pitanje je i ko sam ja tacno, i sta sam ja tacno.
Ne znam ni ja sam sta sam i ko sam, pa kako mozes ti znat sta sam i ko sam.

Ne bi bas dobro prosla sa mnom, jer sam baksuz samo takav a jos lud samo tako.

Pozdrav.
easy there tiger :)
Bio si paralisan jer ti je skupna tacka bila pomjerena u drugi polozaj dok ti je dmt teko kroz duh i tijelo :) tj dok si sanjao
skupna tacka je u kicmi gdje se povezuje vrat ,malo nize jos ,i desi se u panicnim situacijama da se probudis ali si jos uvjek u snu i to se zakoci tamo (neugodno stanje,znam) i sve sto ti pricam i za druge vrste pricam jer sam vidio sto sta...
engleska je nprimjer dobar pokazatelj metafizickih stvari,radi njene globalne pozicije i struja...Vise se ulozi u zemlju i uci o njoj i svakom cosku nje ,a manje u sebe i o sebi...to se pomiri s bogom samo da budes na putu od srca.Misli na sta su ti stari preci morali proc u tom loncu tu :)
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#128 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

patriot_1 wrote:
Vizionar 1985

Ako je Isus bog i ako je umro na tri dana, tko je bio bog za to vrijeme ?
Sta je Ad. To gutate slovo 'h'. Jel to Had. Had kako znam je Grcki pojam za zagrobni svijet. Zar Isus nije u paklu bio tri dana, pa cak mozda ni toliko. Jer su ga u petak ubili a petak do subote je 1 dan, a subota do nedelje 2 dana, a uskrsnuo je u nedelju. Znaci 2 dana ne 3 dana. Treci dan bi pao na ponedeljak.
U kojoj to Bibliji piše da je bio 3 dana u paklu?
Pa zar nepise da je u Adu [Hadu] bio i zar ne ucite mnogi od vas da je bio u paklu. Kako sam ja shvatio.
His body was in Joseph’s tomb (Luke 23:50–53), and his soul was three days in Sheol, “in the heart of the earth” (Matthew 12:40).
Evo sheol je kako ja shvacam u jevreja pakao.

https://en.wikipedia.org/wiki/Harrowing_of_Hell

Jel ja u vezi ovog lazem. Evo zar ne govorite da je bio u paklu, Hadu.
In Christian theology, the Harrowing of Hell (Latin: Descensus Christi ad Inferos, "the descent of Christ into hell") is the triumphant descent of Christ into Hell (or Hades) between the time of his Crucifixion and his Resurrection when he brought salvation to all of the righteous who had died since the beginning of the world (excluding the damned).[1] After his death, the soul of Jesus was supposed to have descended into the realm of the dead, which the Apostles' Creed calls "hell" in the old English usage. The realm into which Jesus descended is called Sheol or Limbo by some Christian theologians to distinguish it from the hell of the damned.[2]
Samo neki tvrde da nije to jedno te isto, ali vecina vas tvrdi da jest.
By the expression "He descended into hell", the Apostles' Creed confesses that Jesus did really die and through his death for us conquered death and the devil "who has the power of death" (Heb 2:14).
The gospel was preached even to the dead."484 The descent into hell brings the Gospel message of salvation to complete fulfilment. This is the last phase of Jesus' messianic mission, a phase which is condensed in time but vast in its real significance: the spread of Christ's redemptive work to all men of all times and all places, for all who are saved have been made sharers in the redemption.
Evo i katolicka crkva tvrdi da je bio u paklu i da je cak i tamo propovjedao.

Ispade da ja lazem. Sta sam ja to slagao i gdje. Mozda ja ne kontam ovo, ali jasno pise Pakao.
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#129 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Nocty »

Stalno vam isusa u serijama, filmovima itd. zovu uciteljem njegovi ucenici, sljedbenici a ne gospodarem, gospodinom, gospodom.

I ovo Rabb, Rabbi, Rabbin, Rab, Rabi, Rabin samo mozda ide u prilog Kemala Salibija da je biblija iz Arabije dosla. Da se sve iz biblije u Arabiji odvijalo.
arav je na starohebrejskom pustinja ,tako su oni njih zvali samo da znas :)
nekad je arabija bila vise zelena dole gdje se razdvojio adenski golf (edenski)
a dogadjaji su skupljani iz ranijih spisa i prica ,pa su kao kad ja pravim best off cd skupljeni u jednu knjigu uz mnoge izostatke i konfuzne dodatke da evo nije konfuzno nebi ovolike rasprave postojale
ali da su samo rasprave u pitanju ...
mnogi dogadjaji su panovi(puns) igre s rijecima i samo duboko znanje u stare jezike,obicaje i razne tajne kultove moze dati odgovore.Kao to ucitelj:to je opet jedan aforizam za tajne preparacije i herbalne te fangalne substance lol...Postoji i znanje prije tog,a to je jezik vrila,geometrija i boje ,staro ucenje atlantisa :) gdje se lijecis uz vizualizacije al to je druga tema sad :) ako hoces vise znat pogledaj nesto od stewart swerdlova...
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#130 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

patriot_1 wrote: Nikad nije tvrdila da pakao ne postoji!
Umro je za grijehe ali oproštenje dobivaju samo oni koji se iskreno kaju!Tko se ne pokaje ,grijeh mu ostaje!
Tako bar piše u Novom Zavjetu!
In a homily that he gave on 25 March 2007, Pope Benedict XVI stated: "Jesus came to tell us that he wants us all in heaven and that hell, of which so little is said in our time, exists and is eternal for those who close their hearts to his love."
God predestines no one to go to hell;618 for this, a willful turning away from God (a mortal sin) is necessary, and persistence in it until the end. In the Eucharistic liturgy and in the daily prayers of her faithful, the Church implores the mercy of God, who does not want "any to perish, but all to come to repentance":619
Evo po benediktu nas isus sve u raju zeli a ne u paklu. Papa je ipak vrhovni poglavar.
Cak ni bog nas u paklu ne zeli. Nisu bas rekli da pakao ne postoji ali evo ko da jesu i mediji su to tako protumacili.

https://www.catholic.com/tract/the-hell-there-is

Evo mnogi od krscana tvrde da nema pakla.
The Unitarian-Universalists, the Seventh-day Adventists, the Jehovah’s Witnesses, the Christadelphians, the Christian Scientists, the Religious Scientists, the New Agers, and the Mormons—all have rejected or modified the doctrine of hell so radically that it is no longer a serious threat.
Concerning the reality of hell, the pope says, "In point of fact, the ancient councils rejected the theory . . . according to which the world would be regenerated after destruction, and every creature would be saved; a theory which abolished hell. . . .
Evo rani koncil je tvrdio da nema pakla.
All who die in God's grace and friendship, but still imperfectly purified, are indeed assured of their eternal salvation; but after death they undergo purification, so as to achieve the holiness necessary to enter the joy of heaven.
Evo trabamo biti ocisceni jer nismo dovoljno cisti.
The Church gives the name Purgatory to this final purification of the elect, which is entirely different from the punishment of the damned.606 The Church formulated her doctrine of faith on Purgatory especially at the Councils of Florence and Trent. The tradition of the Church, by reference to certain texts of Scripture, speaks of a cleansing fire:607
Biti cemo u cistiliste slani da se ocistimo od grijeha a ne u pakao po ovome.

________________________________________________________________________________________________________

Ja se kajem ali opet u grijeh padam, sto me se iskusava od strane sotone i demona, stome bog, isus i andzeli ne zastite na neki nacin da ne podlijezem grijehu. Sto me mozda i demoni opsjedaju kao sto je demon opsjeo onog nekog covjeka iz kojeg je isus demona izbacio u krdo svinja.

Sta smo ja i taj covjek krivi ako nas je demon opsjeo i ako zbog demona cinimo grijeh. Ako nas demon na grijeh navodi pa cak mozda i tjera. Ne znam da li nas tjera na to, ne mislim da to radi, ali da nas navodi i opsjeda, to da, i da nam svasta govori da radimo, da nas cak i izludzuje mozda.

Sta smo ja i taj covjek krivi ako nas je demon opsjeo i ako zbog demona cinimo grijeh.
Zar nije demon onda krivi, a mi da smo samo slabi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#131 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

patriot_1 wrote: Kriva je,Bog je rekao "Nemoj" a ona je bila neposlušna!I Adam!Nisi ti kriv za taj grijeh nego za svoj!Problem je što smo od ovo prvo dvoje nasljedili karakter,sklonost da grešimo!
Kako je mogla biti kriva ako nije znala razlikovati dobro, zlo i lose. Kako je pogotovo adam za to kriv kada mu je ona dala da jede sa zabranjenog drveta a ni on nije tada a ona jest znao razlikovati dobro, lose, i zlo.

Sto ih bog nije zastitio ako je znao da ce jesti sa zabranjenog drveta. Zar bog nije znao da ce to oni uraditi. Zar bog nije znao i bio svjestan da su eva i adam kao djeca bili. Duduci, tokmaci, neuki.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#132 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

patriot_1 wrote: Ti pišeš kao da ti ili drugi ljudi samo grijeh čine!Činimo mi i puno dobra,grijeh ponekad!I što ako činimo?No problem,molimo oprost i sve pet!
Uglavnom ne idemo namjerno grešit,desi se!
Pa cine svi po bibliji. Ko je bezgrijesan, zar to ne pise, i zar ne pise da niko osim boga nije dobar. Znaci da niko od nas nije dobar. Nismo mozda svi zli ali nismo ni dobri. Niko ne govori da ne cinimo dobra, cak nekada nesto ne ucinimo sto bi zlo donijelo, uzdrzimo se od cinjenja nekih stvari koje bi zlo, lose donijeli. Evo ja primjerice nisam dao mnoge svoje ideje koje bi zla, losega donijele. Neke bi donijele dobra, ali mnoge zla, losega jer su oruzja.

Molim se i trazim oprost, i kajem se, i nekada idem da grijesim cak i mozda sa nekom namjerom, da zadovoljim potrebu svoju, ali sto me ucini bog takvim da moram zgrijesiti i sto me ne zastiti od toga kada se kajem, trazim oprost, molim i kada ne zelim to da radim, ali sta cu imam takav sam.

Jesul interseks ljudi krivi sto su takvi kakvi su, jesul aspergerovci krivi sto su takvi kakvi su, jesul hiperseksualci i ovisnici krivi sto su takvi kakvi su itd. Lista je duga. Moglo bi se nabrajati dugo.
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#133 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Smrcak15 wrote:
arzuhal wrote: Nermin kaže da nema pakla (kao određenog mjesta, kao mučilišta ili čistilišta) nego da je smrt (bez uskrsnuća) zamjena za pakao (Rimljanima, 6:23):

Jer plaća je grijeha smrt, a dar Božji jest život vječni u Kristu Isusu, Gospodinu našem.

Dakle ima Raj/Vječni život u Hristu, ali pakla - nema. Plaća za grijeh je smrt.

Onaj koji prihvati Hrista taj ide u raj, a onaj koji ga ne prihvati - umrijet će i to je to. Neće vječno živjeti.
ako tako vjeruje to znaci BOg je nepravedan, drugim rijecima on vjeruje da je Bog nepravedan jer:

covjek koji radi zlo cijeli svoj zivot i jos uz to odbije isusa, takav ce se samo ugasit sa smrcu, nema vise svijesti o sebi i okolini niti zivota, drugim rijecim njima smrt dodje kao izbjegliste od svjetske pravde, jer ih Bog ugasi prije nego im ljudi koliko toliko kazne zatvorima i ostalim kaznama za djela, ali ih Bog spasi sa smrcu tako sto ih ugasi i vise ne osjecaju kaznu. moze li veca nepravda nabaciti na BOga, da Ovako nesto dopusti

ah lijepi islam :D pa smo postedjeni ovakvih devijacija u vjerovanju o Bogu.
Ne bih ja to određivao kao "licemjerno", meni je to naprosto nepoznato pa zato i pitam, da čujem stavove i argumente samih sljedbenika Knjige (možda je ovo najpošteniji i najtačniji jedinstveni naziv za sve one koji nastoje da slijede Bibliju, bez obzira na podjele i različita tumačenja i stavove, od katolika, protestanata i pravoslavaca, pripadnika različitih denominacija i crkvi do Jehovinih svjedoka i Svjedoka od Yahweh) o tome, jer svi imaju razloge zašto vjeruju ili ne, a svi ih nalaze u Bibliji.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#134 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

Smrcak15 wrote:...
ovo nije mudro, Bogu bi draze bilo da trazis oprosta od njega da bi ti on oprostio jer On vise voli oprastati nego kaznjavati
Pa trazim oprost. Ne stalno nekada zaboravim, zaboravan sam, sta cu takvim me bog ucini, ne mogu ja pamcenje sebi omoguciti bolje nego sto imam. Znam da je milostiv.
ali ako ti insistiras na kazni koju si kako kazes naslutio. , ovo samo pokazuje da neznas sta te ceka u tom slucaju kad insistiras na kazni
Pa ako me ceka, ceka me. Nisam licemjer, hipokrit. Prihvatio bi kaznu ako me ona ceka. Ali ja ne znam kako ce mi bog suditi i presuditi. Ne mogu ja znati sta boga zna, niti sta je, zar ne. Mogu samo nagadzati, nista drugo.

Nadam se da me barem nagradi i oprosti mi i da prestanem postojati. Ne mora me rajem nagraditi, neka samo kada umrem prestanem postojati a zelim da druge rajem nagradi i da druge ne kazni, kao recimo moju porodicu.
Pakao je daleko gore mjesto nego zemlja, daleko gore patnje i muke....ali hajmo to preslikati da ti vizualiziram horor
Pa znamo i neznamo. Niko se do sada nije vratio da nam kaze kakav je pakao ili raj. Ali opet mislim da ce biti grozno mjesto mozda. Ne mogu sigurno tvrditi kada to ne znam. Znam samo sta nam je receno, i nista vise od toga. Moram na rijeci drugih ljudi da vjerujem sta su nam oni rekli, i moram Bogu da vjerujem. Ja bas ljudima toliko ne vjerujem, a veoma sam lakovjeran a opet znam da su ljudi prevrtljivi i da mnogi lazu i da im se ne treba vjerovati, i ne vjerujem im ali sta cu kada sam takav lakovjeran pa svakome vjerujem odmah na prvu. I kad mi nesto uradi lose, svima oprostim. Meni oni ne moraju oprostiti. Ali ja svima oprostim. Ne zaboravim bas sve im, i ne predzem bas skros preko svega ali im ne zamjerim i brzo zaboravim jer imam lose, slabo pamcenje. Ko zlatna ribica.
sad ti neko dodje i kaze, jarane samo trazi ja cu te izvuci iz toga i stavit na bezbjedno mjesto, a ti onako, ma neka hvala, ja zasluzujem kaznu
Pa mozda bi prihvatio da me izvuce, Mozda ne bi. Ne znam. Sta ja znam sta bi u tom trenutku uradio. A ako bi i ostao i to tako uradio kako kazes zar to onda nije moja sudbina. Ne mogu ja svoju sudbinu promjeniti. Zar ona, sudbina nije odredzena od nastanka.

Kako da promjenim nesto ako se to ne moze promjeniti.

nisi bahat nego opicen druze :D
Pa znam, ali sto sam takav. Jesam li ja bas zasluzio da budem lud i bolestan, mozda i jesam, mozda i nisam. Jesam li ja ko dijete zasluzio da dobijem svasta nesto od soka pa nadalje. Sta sam ja ko dijete za to bio kriv. Sta ja mogu sto sam vakav. Ne mogu ja protiv sebe. Ovakim sam nacinjen. Ovakav sam kakav sam. Zar nije to odredzeno da budem ovakav. Zar to nije moja sudbina. Zar sam ja kriv sto sam ovakav kakav sam.

Sta ja mogu ako sam maloumnik. Mozda i nisam, sta ja znam.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#135 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote:I kad mi nesto uradi lose, svima oprostim. Meni oni ne moraju oprostiti. Ali ja svima oprostim. Ne zaboravim bas sve im, i ne predzem bas skros preko svega ali im ne zamjerim i brzo zaboravim jer imam lose, slabo pamcenje. Ko zlatna ribica.
Mozda i ne oprostim. Mozda mislim samo da sam oprostio. Sta ja znam. Ali znam da brzo sve ili skoro sve ili dosta toga zaboravim. Dastin Hofman je rekao u jednom filmu da nam je to u prirodi, da zaboravljamo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#136 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

arzuhal wrote:Vidim da se na drugoj temi spominje raj i pakao (u dijalogu @patriote :twisted: i @sherbett :-D ), pa da pitam o nečemu što pročitah kod Nermina Majlovića neki dan: postoji li Pakao, prema Bibliji?

Nermin (kao utemeljivač najnovije a originalne bh. judeo-kršćanske sekte, koja je nastala od okriljem i izdvojivši se od Jehovinih svjedoka, pod nazivom Svjedoci od Yahwe) navodi biblijske dokaze da Pakao - ne postoji. Postoji samo vječni život u ili po Hristu, dakle Raj, ali ne i Pakao - oni koji nisu ispravno vjerovali, koji nisu prihvatili Hrista, koji su bili su griješnici, zločinci, itd. će samo nestati, smrću će prestati da postoje, nema kazne za zlodjela jer je smrt sama i dovoljna kazna za njih.

Jel to stav samo nekih kršćanskih crkvi ili je stav svih, odnosno same Biblije da Pakao ne postoji?
Uredu. O tome ja i pisem. Znaci smrt, da prestanem da postojim ako sam to zasluzio. Ne moram rajem biti nagradzen. Nadam se da zla nisam ucinio, losega jesam ali zla mislim da nisam, nadam se da nisam. Ne znam jesam li sta dobra ucinio.

Trudim se da ne budem zao. Nisam nikog ubio, silovao, opljackao, ojadio itd. razno zlo im ucinio. Barem ne da ja znam da sam to ucinio. Mozda i jesam ko vjeruje u prosle zivote i reinkarnaciju. Po njima mnogima jeasam.

Ali u ovom zivotu, nisam. Kako ja znam.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#137 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

patriot_1 wrote: Odavno imam stav da bih rađe poštenog i dobrog čovjeka volio imati za susjeda bio on ateista,musliman ili nešto treće nego lošeg i pokvarenog kršćanina
Pa ako je los, pokvaren i zao onda nije odmah vijernik, zar ne.
Evo primjerice Arkan svi ga krscaninom smatraju i Cecu krscankom i vjernicima, ali kako je Arkan mogao biti vjernik kada je ubijao, pljackao i drogu prodava, cak i Srpskoj omladini i Srpskom narodu. Ne samo drugima, nije samo zla drugima, ne Srbima ucinio, nego i je i Srbima zla ucinio, kako ja znam. Nek me neko ispravi.

I kako Ceca moze biti vjernica kada je se udala za Arkana i kada je sve ovo morala znati o njemu, da je ovo sve radio. Svi su skoro to znali. Da je ovo cinio sve.

I kako on moze biti Heroj i Uzor Srbima, Krscanima, i Vjernicima. A kako i Ceca moze biti Srpska Mati. S cim je ona zasluzila da bude Srpska majka. :?:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#138 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Smrcak15 »

Vizionar 1985 wrote: Pa znamo i neznamo. Niko se do sada nije vratio da nam kaze kakav je pakao ili raj. Ali opet mislim da ce biti grozno mjesto mozda. Ne mogu sigurno tvrditi kada to ne znam. Znam samo sta nam je receno, i nista vise od toga.
pa muhamemd se otamo vratio, vidio ga je svojim ocima

i ne samo muhammed, nego ga nam je Bog opisao u svom Kur'anu
User avatar
arzuhal
Posts: 20826
Joined: 03/06/2008 11:26
Location: u čajdžinici "Kod nefsu-l-levvame"

#139 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by arzuhal »

Vizionar 1985 wrote:
patriot_1 wrote: Odavno imam stav da bih rađe poštenog i dobrog čovjeka volio imati za susjeda bio on ateista,musliman ili nešto treće nego lošeg i pokvarenog kršćanina
Pa ako je los, pokvaren i zao onda nije odmah vijernik, zar ne.
Evo primjerice Arkan svi ga krscaninom smatraju i Cecu krscankom i vjernicima, ali kako je Arkan mogao biti vjernik kada je ubijao, pljackao i drogu prodava, cak i Srpskoj omladini i Srpskom narodu. Ne samo drugima, nije samo zla drugima, ne Srbima ucinio, nego i je i Srbima zla ucinio, kako ja znam. Nek me neko ispravi.

I kako Ceca moze biti vjernica kada je se udala za Arkana i kada je sve ovo morala znati o njemu, da je ovo sve radio. Svi su skoro to znali. Da je ovo cinio sve.

I kako on moze biti Heroj i Uzor Srbima, Krscanima, i Vjernicima. A kako i Ceca moze biti Srpska Mati. S cim je ona zasluzila da bude Srpska majka. :?:
Jednom se Sale vozio tramvajem bez karte. Ušli revizori, počeli s pregledom karti putnika, pa tako došli i do njega:

- Molim kartu na pregled!
- Nemam kartu...
- Kako nemaš kartu? Pa ne možeš se voziti bez karte!?
- Kako ne mogu!? Vidiš da mogu!


Tako i to. Kako može? Vidiš da može. Kako može vladika Nikolaj Velimirović koji je hvalio Hitlera i poredio njegovu mudrost, viziju i djelovanje sa svetim Savom, te neko ko je podržavao i hvalio politiku i djelo Dimitrije Ljotića do kraja, itd. biti proglašen svecem? A ne može Stepinac?

Pa može, ljepo.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#140 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

Smrcak15 wrote:jer vece je uzivanje kad dusa i tijelo uziva naspram samo kad dusa uziva.
Sto je vece. Zar nije blje da dusa samo uziva a da se tijela rijesimo. Zar nam tijelo nije samo smetnja. Zar nas tijelo ne boli, muci, navodi na grijeh itd. I dusa isto tako mozda ali i tijelo.

I sto bi bilo vece uzivanja da samo dusa uziva. I sto uospte moramo sa uzivanjem biti nagradzeni. Zar nismo u ovom svijetu mnogi od nas uzivali, mnogi nisu. Mnogi su se samo tako napatili i pate i dan danas.

I gladuju, i boluju itd.

Mozda cak i svi, bez obzira kakvi smo, ko smo, sta smo itd.

Sto moramo rajem biti nagradzeni. Uopste.
Evo unistili smo mnogi od nas planetu skoro skroz, zagadili mora, vode, zemlju, zrak itd.
Sta smo ucinili mnogi od nas da to sprijecimo. Nismo mozda mnogi od nas to uradili ali nismo nista ni uradili ni da to sprijecimo.
Pa cak i kada mnogi od nas hoce da ucine nesto da sprijece to, mnogi i drugi govore da je to ludo, itd. i ne slusaju uopste. Svasta govore i ne slusaju.
User avatar
Truba
Posts: 81757
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#141 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Truba »

https://www.fantasticfiction.com/a/king ... ration.htm

The year is 1976 and we are alive in an all-Catholic world. The Reformation never took place because Martin Luther made a deal with Rome and became Pope Martin I. The "alteration" proposed to Hubert Anvil, brilliant 10-year-old boy soprano, is that most feared by all males. Pope John XXIV wishes Hubert to preserve the purity of his voice to glorify the Church on a permanent basis; Hubert wishes to share his talent but he has some disquieting thoughts about Pope John's proposal.


pitanje je pošto volim sf

reformacija da ili ne (jeste li za za ili za ne)

i što bi bilo da se nije nikad dogodila?
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#142 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

Vizionar 1985 wrote: Ne bojim se ja tih bica, jer se smrti ja ne bojim toliko. Nije meni do ovog svijeta i zivota bas toliko. Imam i dokaz za to.
Nisam bas skroz bez straha, nisam ravnodusan, ali nije mi do ovog svijeta i zivota bas toliko. Za smrt ne znam, mislim da je se ne bojim toliko jer znam da cu umrijeti tad kad. Ne mislim da cu biti vjecan. Ne znam bi li i zelio da ovakav kakav sam budem vjecan. Ovakav kakav sam vjecnost bi mi bilo mozda proklestvo. Ne bi volio da ovakav kakav sam zivim vjecno.

PS. Arza ubo si sa temom. Ekstra za mene filozofa. I mozda za nas filozofe sve. Samo ja nisam filozof. Nemam cage da sam filozof, ali su me zvali filozofom. :mrgreen:

:kiss:

:thumbup:
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#143 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

aurora313 wrote: Bolujete od izmišljotina i vlastitih tumačenja, a kada vas neko logički stjera u kut, onda izmišljate odgovore do u najsitinje detalje. Odmah se pojavljuju pismeni 'dokazi' šta je ko i u detalj rekao ili mislio. Naravno, nigdje ni traga originalima tih dokaza, nego postoji samo rekla/kazala pisano par stotina godina kasnije, ali to vama ne smeta. Vama je to dovoljan dokaz.
Ne znam za njih. Ja sam napisao da bas to i nije dovoljan dokaz. Da im moramo vjerovati na rijec. Znaci opet stvar vjerovanja ili ne vjerovanja. Da li ce im neko vjerovati ili ne.

Znaci na vjeru se sve svodi.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#144 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

aurora313 wrote:...
PS. Bona, ucitaj onog psa opet. Lakse se vidi nik, a i nije los pas mozda. Ne djeluje po slici.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#145 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

Nocty wrote:
easy there tiger :)
Bio si paralisan jer ti je skupna tacka bila pomjerena u drugi polozaj dok ti je dmt teko kroz duh i tijelo :) tj dok si sanjao
skupna tacka je u kicmi gdje se povezuje vrat ,malo nize jos ,i desi se u panicnim situacijama da se probudis ali si jos uvjek u snu i to se zakoci tamo (neugodno stanje,znam) i sve sto ti pricam i za druge vrste pricam jer sam vidio sto sta...
engleska je nprimjer dobar pokazatelj metafizickih stvari,radi njene globalne pozicije i struja...Vise se ulozi u zemlju i uci o njoj i svakom cosku nje ,a manje u sebe i o sebi...to se pomiri s bogom samo da budes na putu od srca.Misli na sta su ti stari preci morali proc u tom loncu tu :)
Pa bas ne znam da je bila paraliza sna. Mozda jest, ne znam. Znam da sam bio budan, cuo, vidio, i vidi ova bica neka. Drugi put viko duh, duh, duh a prvi put me bice davilo. Nikome ovo nisam nikad ni govorio. Bica razlicita bila, jedno sam na mjesecini vidio drugo na svjetlosti od sijalice.

Ne znam ja nista o tom dmt puno. Znam da je u drogama i biljkama.

Ne znam sta su morali proci. Znam da su mozda gore prolazili od mene, siguran sam da jesu mnogi. Znam da jesu jedni.

Meni je super kako je bilo pradidi mom i njegovoj zeni i djeci njegovoj i mojoj nani, majci i pratetci. Ali i dugim mojim pretcima.

Znam kako mogu mnoge stvari uticati na nas. Recimo kafetin koji sam uzimao za bolove kako me je on puko i sta sam sve dozivio zog njega. Morfij su mi u urinu radi njega nasli i dogodilo mi se to sto mi se dogodilo ne samo radi njega i radi mene isto tako i radi onoga sto sam ja tada cinio i sto cinim i sada nekad.

Pozdrav svima za sada se odjevljujem. Nastavit cemo mozda, ako bude Bozija volja.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#146 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

Smrcak15 wrote:
Vizionar 1985 wrote: Pa znamo i neznamo. Niko se do sada nije vratio da nam kaze kakav je pakao ili raj. Ali opet mislim da ce biti grozno mjesto mozda. Ne mogu sigurno tvrditi kada to ne znam. Znam samo sta nam je receno, i nista vise od toga.
pa muhamemd se otamo vratio, vidio ga je svojim ocima

i ne samo muhammed, nego ga nam je Bog opisao u svom Kur'anu
Pa ne kazem da nije. Ovo mnogi drugi govore da se jos niko iz smrti nije vratio da nam kaze kako je tamo.
Nije ovo bas moje, ne mislim ja ovo, samo kazem sta mnogi drugi ljudi misle. O ovome.

Ne kazem da nam nisu opisali.
Sad je to stvar vjere. Od osobe do osobe.
User avatar
Sanjarko
Posts: 23274
Joined: 17/02/2015 19:32
Location: U snu

#147 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by Sanjarko »

arzuhal wrote:
Jednom se Sale vozio tramvajem bez karte. Ušli revizori, počeli s pregledom karti putnika, pa tako došli i do njega:

- Molim kartu na pregled!
- Nemam kartu...
- Kako nemaš kartu? Pa ne možeš se voziti bez karte!?
- Kako ne mogu!? Vidiš da mogu!


Tako i to. Kako može? Vidiš da može. Kako može vladika Nikolaj Velimirović koji je hvalio Hitlera i poredio njegovu mudrost, viziju i djelovanje sa svetim Savom, te neko ko je podržavao i hvalio politiku i djelo Dimitrije Ljotića do kraja, itd. biti proglašen svecem? A ne može Stepinac?

Pa može, ljepo.
Ma dobro to, ali kako vjernik moze bit i kako ih drugi vjernici mogu vjernicima smatrati, kada znaju da su ucinilo to sto su ucinili ili cine to sto cine. Znaci da u valjda po tome doticni nevjernici ili barem krivovjernici.
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#148 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by patriot_1 »

Vizionar 1985 wrote:
patriot_1 wrote: Kriva je,Bog je rekao "Nemoj" a ona je bila neposlušna!I Adam!Nisi ti kriv za taj grijeh nego za svoj!Problem je što smo od ovo prvo dvoje nasljedili karakter,sklonost da grešimo!
Kako je mogla biti kriva ako nije znala razlikovati dobro, zlo i lose. Kako je pogotovo adam za to kriv kada mu je ona dala da jede sa zabranjenog drveta a ni on nije tada a ona jest znao razlikovati dobro, lose, i zlo.

Sto ih bog nije zastitio ako je znao da ce jesti sa zabranjenog drveta. Zar bog nije znao da ce to oni uraditi. Zar bog nije znao i bio svjestan da su eva i adam kao djeca bili. Duduci, tokmaci, neuki.
Bog je rekao"Ne čini to" i trebali su ga poslušati!I mogli su da im je stalo!"Bit će te kao bogovi" e tu je kvaka!Nju prevario sotona,ona njega i propade im loto listić! :-D
Bog je znao no svejedno,mnogi će po oproštenju ući u život vječni sa Bogom!Dakle , isplatilo se!Da odlučiš imati desetero djece a prije no što napraviš prvo,neka baba gatara ti kaže"Nemoj ba,jer petero će ti biti narkomani,umrijet će sa 30 a ostali će biti super ljudi,dobri,lipo će živejti imat ćeš veselje i radost u njima,,20 unuka,40 praunuka ali nemoj imati nijedno jer će petero zglajzat".Dali bi svejedno pravio djecu?Ja bi,jer oni koji su krenuli krivim putem,putem droge ,sami su krivi jer si ih odgajao kao i ove"Nemojte djeco jer ....!"
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#149 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by patriot_1 »

"Smrcak15"


kakvo nakaradno tumacenje

nikad niko nije Ovako tumacio bibliju

a vidi sad ovo, isus kaze da ce ljudi jesti hljeb sa Abrahamom, Jakovom i ostalim bozijim poslanicima u Raju(kraljevstvu Bozijem)

kako to da nematerijalno tijelo da jede materijalnu hranu, jeli to nematerijalna hrana isto tamo??

ako jeste, to znaci da tvoja predstava Raja je samo san, jer u snu dusa kad jede i pije, to je to, znaci poput sna

to znaci da je ovaj svijet bolji od tvog raja kojeg predstavljas ovdje, jer vece je uzivanje kad dusa i tijelo uziva naspram samo kad dusa uziva.
Kakvo nakaradno razmišljanje!
Materija nemože trajati vječno!
Ti zbilja misliš da Bog i Anđeli jedu?
Islamski odgoj,vi čak vjerujete da će te u raju sexati!
Isus nije mislio ni na kakvu hranu i piće nego na zajedništvo!
Isusov primjer je zanimljiv,moglo se dotaknuti njegovo tijelo(Toma ga dotiče) a ipak prolazi kroz zaključana vrata!Bar tih 40 dana nakon uskrsnuća!
Pojavi se sad ovdje sad ondje!Ispred dvojice učenika u Emausu samo nestane!
patriot_1
Posts: 2639
Joined: 09/05/2015 20:49

#150 Re: Biblija i hrišćanstvo/kršćanstvo - pitanja i odgovori

Post by patriot_1 »

"arzuhal
"

Evanđelju po Mateju 25:31-46: “ Kad Sin Čovječji dođe sa svojim sjajem u pratnji svih anđela, sjest će na prijestolje svoje slave. Tada će se pred njim skupiti svi narodi, a on će ih razlučiti jedne od drugih kao što pastir luči ovce od jaraca. Postavit će ovce sebi s desne strane, a jarce s lijeve. Nakon toga će kralj reći onima s desne strane: ‘ Dođite blagoslovljeni Oca mog, i primite u posjed kraljevstvo koje vam je pripravljeno od postanka svijeta! Jer bijah gladan, i dadoste mi jesti; bijah žedan, i napojiste me; bijah putnik, i primiste me; bijah go, i obukoste me; bijah u tamnici, i dođoste k meni.’ Tada će mu reći pravednici:’ Gospodine, kad te vidjesmo gladna pa ti dadosmo jesti, ili žedna pa ti dadosmo piti? Kad li te vidjesmo kao putnika i primismo te? Ili gola pa te obukosmo? Kad li te vidjesmo bolesna ili u tamnici te dođosmo k tebi?’ Kralj će im odgovoriti: ? Zaista, kažem vam, meni ste učinili koliko ste učinili jednomu od ove moje najmanje braće.”
Eto, u tom kontekstu je Isus izrekao ovo divno obećanje, koje može koristiti svaki Kršćanin, ako želi ugoditi Bogu!
Interesira nas, a što ako ne iskoristimo ovo obećanje? Što se dogodilo s onima na drugoj strani? Isus dalje izjavljuje:
“ Tada će reći i onima s lijeve strane:’ Idite od mene, prokleti, u oganj vječni što je pripravljen đavlu i anđelima njegovim! Jer bijah gladan, i ne dadoste mi jesti; bijah žedan, i ne dadoste mi piti; bijah putnik, i ne primiste me; go, i ne obukoste me; bolestan i u tamnici, i ne pohodiste me’. Tada će mu i oni reći:’ Gospodine, kad te vidjesmo gladna, ili žedna, ili kao putnika, ili gola, ili bolesna, ili u tamnici, i ne pritekosmo ti u pomoć? On će im odgovoriti:’ Zaista, kažem vam, ni meni niste učinili koliko niste učinili jednomu od ovih najmanjih.’ Ovi će otići u muku vječnu, a pravednici u život vječni.”
Post Reply