BHTelecom All About

Hardware, software, mobiteli, programiranje, internet...

Moderator: Benq

Locked
probook
Posts: 4594
Joined: 13/10/2013 22:38

#48351 Re: BHTelecom All About

Post by probook »

4G koliko sam negdje nekada citao kada se pusti imat ce bolju pokrivenost nego 3G sa istih baznih stanica.
Coromandel
Posts: 141
Joined: 22/03/2015 12:26

#48352 Re: BHTelecom All About

Post by Coromandel »

jarobot wrote:
Coromandel wrote:izvinjavam se na off-u :D

zna li neko zasto vise nema na app storeu bhtelecom aplikacije 'moja tv' preko koje se mogla gledati tv (opcija multiscreen).

nakon update na ios 10.1 vise je nema...
Jednostavno nisu je nadogradili ili napravili novu za Win 10.
Nešto su se falili prije dva mjeseca da rade na novoj aplikaciji pa se ućutali :D tako da multiskrin na windows platforni kao najzastupljenijio u cijelom svijetu po logici BH telekoma nije potreban...a BiH i logika :skoljka:
hvala legendo, ali kod mene je operativni sistem od apple-a iOS10.1 :D
rizibizi
Posts: 1962
Joined: 28/11/2008 15:56
Location: Zanzibar City

#48353 Re: BHTelecom All About

Post by rizibizi »

I sta kazete od Malte do Skenderije, juce citav dan mi je to bio radius kretanja i nikad kad god sam pogledao u telefon nisam imao 4G, ne znam da nisam trebao u kakav podrum da se zavucem :D
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#48354 Re: BHTelecom All About

Post by The BEN10 »

zoza wrote:Ljakane, ja se u to ne razumijem, ali ako imas kamion i na kamari 10 tona uglja, ne možeš nikako sa te kamare natovarit 15 tona na kamion.

:lol: :lol: :lol: :thumbup:
rizibizi wrote:I sta kazete od Malte do Skenderije, juce citav dan mi je to bio radius kretanja i nikad kad god sam pogledao u telefon nisam imao 4G, ne znam da nisam trebao u kakav podrum da se zavucem :D

Mislio si trezor!? :lol: :-D
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#48355 Re: BHTelecom All About

Post by The BEN10 »

Da ne nagađamo, evo šta su razlike između 3g i 4g:
http://www.diffen.com/difference/3G_vs_4G

Image
User avatar
Cossack
Posts: 7146
Joined: 22/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Vozim: Astrilaka

#48356 Re: BHTelecom All About

Post by Cossack »

Za one koji se boje da im 4G ne "pojede" sav internet informacija da na android app store-u imate aplikacije koje ograničavaju brzine downloada. Evo jedne od njih:

https://play.google.com/store/apps/deta ... ound&hl=en

Iskreno nisam ih probavao ali eto, tu su ako kome zatrebaju... :mrgreen:
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#48357 Re: BHTelecom All About

Post by Rugafet »

Pa naravno svi jedva cekamo 4G mrezu a posebno to da na njoj onda ogranicimo brzinu downloada :lol: to i jeste poenta
jarobot
Posts: 3051
Joined: 13/06/2016 20:07

#48358 Re: BHTelecom All About

Post by jarobot »

Po cijenama mobilnog interneta naših operatera LTE ( G4 ) mreža ti teoretski može spržiti 1000 km za sat vremena :D
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#48359 Re: BHTelecom All About

Post by Laertes »

Jedno pitanje:
29.09. mi se slučajno aktivirao mobilni Internet u inostranstvu, i nakon desetak minuta sam i dobio onaj informativni SMS da sam dostigao 20 km mobilnog prometa u inostranstvu. Nakon još par minuta s kontam i isključim. Očekivao sam nekih 30 km na računu. Međutim...
Dođe račun, datum dpo 30.09., potrošnja mobilnog interneta u roamingu 0.00. :?
Jel' se trebam žaliti? :mrgreen:
Ozbiljno, mogu li mi staviti na sljedeći račun i ako da, mogu li uložiti žalbu, jer u oktobru nisam bio u inostranstvu? Jel' njihov SMS nekakav dokaz?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#48360 Re: BHTelecom All About

Post by holowey »

Laertes wrote:Jedno pitanje:
29.09. mi se slučajno aktivirao mobilni Internet u inostranstvu, i nakon desetak minuta sam i dobio onaj informativni SMS da sam dostigao 20 km mobilnog prometa u inostranstvu. Nakon još par minuta s kontam i isključim. Očekivao sam nekih 30 km na računu. Međutim...
Dođe račun, datum dpo 30.09., potrošnja mobilnog interneta u roamingu 0.00. :?
Jel' se trebam žaliti? :mrgreen:
Ozbiljno, mogu li mi staviti na sljedeći račun i ako da, mogu li uložiti žalbu, jer u oktobru nisam bio u inostranstvu? Jel' njihov SMS nekakav dokaz?
nije im jos stigla faktura od roaming partnera u cijoj si mrezi tada bio... ocekuj uz sljedeci racun da ti to dodje... i nema osnova za zalbu jer ce faktura sadrzavati detalje kada si bio u roamingu
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48361 Re: BHTelecom All About

Post by Truba »

koja je najbolja mreža kad putujete u srbiji

i kakva je deračina ako ti ostane roming mobilnih podataka???
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#48362 Re: BHTelecom All About

Post by sabanss »

Black swan wrote:koja je najbolja mreža kad putujete u srbiji

i kakva je deračina ako ti ostane roming mobilnih podataka???
Ne zelis ni da znas :) Ima zemalja gdje je megabajt 25 KM i to europskih + sto ti je obracunska jedinica 100 kb. Ukoliko imas neki servis tipa vremenske prognoze koji cesto proziva i pravi mali saobracaj, iznosi mogu biti u desetinama hiljada KM.
User avatar
Truba
Posts: 81781
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#48363 Re: BHTelecom All About

Post by Truba »

koja je to pljačka
User avatar
avaks
Posts: 5657
Joined: 03/03/2013 15:44
Location: Sarajevo-x

#48364 Re: BHTelecom All About

Post by avaks »

Ljakan wrote: Mislim da svrha 4g-a je bas da ga iskoristis u kompletu a ne da ga sakatis kojekavim podesavanjima.Ja o tome pricam da stvari iste sto sam radio na 3g na 4g vise vuce ti kazes da nije moguce pa onda spominjes sakacenje youtuba i slicno.
i na kraju ja ne razumijem :-)
Poenta je da ako skidaš stranicu koja je teška 1 Megabajt, taj isti će skinuti i preko 3G i preko 4G, znači ne može ono tebi pšreko 4G skinuti 2 megabajta i samim time dolazimo do zaključka da 4G "ne skida" više od 3G.
A sada tvoja konstatacija je sigurno na mjestu jer je 4G naprednija i brža mreža pa je podatke skidalo većom brzinom i ti imaš osjećaj da sada "više troši".
Ili kao što sam i ranije napominjao, vjerovatno usljed većih brzina je skidan i veći kvalitet stranica, fotografija, videa pa je i potrošnja bila veća. Veliš i ti da ne sakatiš, pa brate onda uživaj u FHD i fotkama veće rezolucije :mrgreen:
Možeš ti koristiti ekstreme poput opere mini na 4G pa neće mnogo da troši i da ne otvaraš reklame, stranice i video uratke (vjerovatno ti se na 3G i ne stigne skinuti ili je slabija kvaliteta pa ti se čini da na 4G više uzme a u biti samo je brže skinulo klip i u većoj kvaliteti) :thumbup:
Black swan wrote:koja je to pljačka
Roaming i data podaci nikada nisu išli zajedno, pogotovo s našim cijenama.
Gdje god odeš imaš prepaid kartice i relativno jeftin net.
sencobih
Posts: 6952
Joined: 08/09/2010 08:33

#48365 Re: BHTelecom All About

Post by sencobih »

Kad je brzina veća npr 4G onda čovjeku malo više poveća želju pa klikni na ovo pa na ono i odoše megabajti. Na 3G nije loše ali na 2G odustaneš brzo od surfanja, ogadi se dok učita. u tom smislu sam mislio da će ova giga koju imam da se sprži začas.
sabanss
Posts: 4598
Joined: 13/08/2006 11:20

#48366 Re: BHTelecom All About

Post by sabanss »

avaks wrote:
Black swan wrote:koja je to pljačka
Roaming i data podaci nikada nisu išli zajedno, pogotovo s našim cijenama.
Gdje god odeš imaš prepaid kartice i relativno jeftin net.
Ne znam koji klinac uopste Telecom operateri i potpisuju ugovore za Data roaming. Deranje guzova, korisnik ce se samo iznervirati kada dobije minimalno par stoja racuna + sto domaci Telecom nema nikakve koristi od toga osim sto ce mu korisnik jebati mater i napustiti ga.

Naci nesto poput carobnih giga koje je BH Telecom imao za Ultru (da budemo na temi), par giga za 20-tak KM i deri...
gidra
Posts: 3576
Joined: 17/11/2011 16:11
Location: Sarajevo

#48367 Re: BHTelecom All About

Post by gidra »

The BEN10 wrote:Da ne nagađamo, evo šta su razlike između 3g i 4g:
http://www.diffen.com/difference/3G_vs_4G

Image
Morate razlikovati 3G mrezu
3G je skraćenica od 3rd generation (treća generacija) i odnosi se na generaciju standarda i tehnologija u mobilnoj telefoniji.
3G je postao sinonim za UMTS i tu idu brzine teoretski do 384 kbits/s. I nemoguće je da gledate HD snimke na ovim brzinama.
Najcesce, makar ja u Sarajevu, se susrecem sa H i H+.
H (HSPA) brzine su do 7.2 Mbits/s
H+ (HSPA+) brzine do 42 Mbits/s, teoretski naravno.

I još nešto, sporiji internet, odnosno sporiji protok podataka veća potrošnja baterije...
Na slici je greška i E (edge) je 2 generacija -2.75 isto kao što je G (GPRS) - 2.5.
User avatar
ing-ecc
Posts: 18125
Joined: 31/03/2013 09:58

#48368 Re: BHTelecom All About

Post by ing-ecc »

Nemojte se zamarati (i zavaravati :D ) sa 4 G mrezom, za sada samo sa testnim SIM karticama dobijete 4G (a mozda je vec neko i ima :D )
User avatar
ing-ecc
Posts: 18125
Joined: 31/03/2013 09:58

#48369 Re: BHTelecom All About

Post by ing-ecc »

Laertes wrote:Jedno pitanje:
29.09. mi se slučajno aktivirao mobilni Internet u inostranstvu, i nakon desetak minuta sam i dobio onaj informativni SMS da sam dostigao 20 km mobilnog prometa u inostranstvu. Nakon još par minuta s kontam i isključim. Očekivao sam nekih 30 km na računu. Međutim...
Dođe račun, datum dpo 30.09., potrošnja mobilnog interneta u roamingu 0.00. :?
Jel' se trebam žaliti? :mrgreen:
Ozbiljno, mogu li mi staviti na sljedeći račun i ako da, mogu li uložiti žalbu, jer u oktobru nisam bio u inostranstvu? Jel' njihov SMS nekakav dokaz?
Jesi li do sada u mj. oktobru provjeravao stanje racuna, bilo na sms 0611101 ili logiranjem na portal i provjerom??
Sta kazu brojke? :-)
User avatar
Laertes
Posts: 4257
Joined: 08/01/2015 18:25

#48370 Re: BHTelecom All About

Post by Laertes »

ing-ecc wrote:
Laertes wrote:Jedno pitanje:
29.09. mi se slučajno aktivirao mobilni Internet u inostranstvu, i nakon desetak minuta sam i dobio onaj informativni SMS da sam dostigao 20 km mobilnog prometa u inostranstvu. Nakon još par minuta s kontam i isključim. Očekivao sam nekih 30 km na računu. Međutim...
Dođe račun, datum dpo 30.09., potrošnja mobilnog interneta u roamingu 0.00. :?
Jel' se trebam žaliti? :mrgreen:
Ozbiljno, mogu li mi staviti na sljedeći račun i ako da, mogu li uložiti žalbu, jer u oktobru nisam bio u inostranstvu? Jel' njihov SMS nekakav dokaz?
Jesi li do sada u mj. oktobru provjeravao stanje racuna, bilo na sms 0611101 ili logiranjem na portal i provjerom??
Sta kazu brojke? :-)
Evo kaže 26.06 KM mobilni Internet u roamingu :twisted: Dobro je, na vrijeme sam isključio. Jednom sam imao 700 KM.
ajdamo
Posts: 1053
Joined: 02/07/2016 17:11
Location: Hercegovina Kalifornija
Grijem se na: Sunce
Vozim: Dvotočkaš

#48371 Re: BHTelecom All About

Post by ajdamo »

Ovaj xDSL je postao pravi smor. Kad neko od familije uploaduje veci fajl na net zakrci se download i postane prakticno beskoristan.

Da nsmam uredjaj pod ugovorom davno bi raskinuo ugovor i presao u telemach koji nudi 100 puta brzi upload od ovih" patriota"

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
rodjeni_95
Posts: 230
Joined: 12/05/2016 20:12

#48372 Re: BHTelecom All About

Post by rodjeni_95 »

sencobih wrote:Kad je brzina veća npr 4G onda čovjeku malo više poveća želju pa klikni na ovo pa na ono i odoše megabajti. Na 3G nije loše ali na 2G odustaneš brzo od surfanja, ogadi se dok učita. u tom smislu sam mislio da će ova giga koju imam da se sprži začas.
Dobro kazes. Na 3G je dobro, 2G ne mozes ni FB Lite da pokrenes. Recimo dok im je bila ona akcija "Magicne gige" (1GB-1KM) koristio sam 3G i relativno "slabo" su se MB-i trosili (nisam bas forsirao YT, ali jesam Twitch streamove po 4 sata znao gledati (doduse na low quality) i opet bi mi ostalo bruka). YT naprosto "zdere" net, a kao sto si rekao - pogledao bi ovo, ono... Haj sto bi o'sla giga nego ode mi kredit :lol: :mrgreen:
Muuky
Posts: 646
Joined: 04/11/2011 10:53

#48373 Re: BHTelecom All About

Post by Muuky »

Pitanje , kako da napravim bridge izmedju Innbox i tp link wr543g?
Tj. Da mi innbox bude glavni a da ovaj tp link postavim negde drugo ? Bez kablovaa napomena
sarajevo-x.com
Posts: 840
Joined: 19/04/2013 08:42
Location: Tuzla, Bosnia and Herzegovina

#48374 Re: BHTelecom All About

Post by sarajevo-x.com »

Muuky wrote:Pitanje , kako da napravim bridge izmedju Innbox i tp link wr543g?
Tj. Da mi innbox bude glavni a da ovaj tp link postavim negde drugo ? Bez kablovaa napomena
Mislis na tp link powerline ili ?
User avatar
ing-ecc
Posts: 18125
Joined: 31/03/2013 09:58

#48375 Re: BHTelecom All About

Post by ing-ecc »

Muuky wrote:Pitanje , kako da napravim bridge izmedju Innbox i tp link wr543g?
Tj. Da mi innbox bude glavni a da ovaj tp link postavim negde drugo ? Bez kablovaa napomena
Da nisam sebi trazio 'novi' firmware za wr542 g i usput vidio karakteristike za 543 ne bih ti ni mogao odgovoriti. :D Dakle kljucna stvar je WISP mode koji ti treba za ovo sto pitas. U toku instalacije (ide i preko quick setup) pita te za WISP (ili router), izaberes WISP, next, dobijes listu mreza na koju se povezujes, izaberes svoju mrezu sa Innboxa, save i gotovo. WR543 i Innbox povezani, naknadnoo jos napravis postavke za WiFi na wr543. :D
Locked