BHT

TV i novinske vijesti, vaši komentari, vaše teme...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1926 Re: BHT

Post by mali_milojica »

nightvision wrote:
Sara03 wrote:Sistem naplate RTV takse putem računa za struju, postoji u Italiji, Portugalu i drugim državama, pa građani uredno plaćaju. RAI je imao problem sa naplatom, pa su nedavno uveli ovaj sistem, te isti odlično funkcioniše. Kako? Ko ne plati, dolazi upozorenje nakon par dana, da ukoliko se isplata ne izvrši u roku od dvadeset dana, uslijedit će isključenje električne energije.

Rezultat je takav da gotovo svi plaćaju. :bih:
Sve je to lijepo, medjutim u italiji, portugalu i drugim drzavama svima se jednako naplacuje, ovde je naplata na takav nacin predvidjena samo za jednu grupu ljudi sto je najobicnija diskriminacija. Ovako kako su zamislili, prisilno naplatiti samo od korisnika epbih, moze samo biti osnov tuzbama protiv fbih i bih.
Ugovor je ponudjen i EP HZHB i EP RS.
I ljudi koji ce placati preko EP BiH imaju izbor. Prebace se na gore navedene EP,ako ne zele placati rtv taksu.
Bgm,vec smo poceli presipati. Hajde da sacekamo mjesec dva,da vidimo kako ce ovo ici,pa da sumiramo utiske
nightvision
Posts: 3427
Joined: 04/02/2014 14:21

#1927 Re: BHT

Post by nightvision »

mali_milojica wrote:Ugovor je ponudjen i EP HZHB i EP RS.
I ljudi koji ce placati preko EP BiH imaju izbor. Prebace se na gore navedene EP,ako ne zele placati rtv taksu.
Bgm,vec smo poceli presipati. Hajde da sacekamo mjesec dva,da vidimo kako ce ovo ici,pa da sumiramo utiske
Jah ba, nije go\/no vec se pas posrao.
Nije rijec o privatnoj firmi pa da moze ovako i onako, rjesenje treba, moze, i smije biti samo jednako za sve.
Last edited by nightvision on 03/08/2017 15:22, edited 1 time in total.
Phantasy
Posts: 406
Joined: 30/06/2014 17:35

#1928 Re: BHT

Post by Phantasy »

Nadam se da ce ovu nakaradnu uhljebsku tv ugasiti i dobro zatrpati.
User avatar
S4mpion
Posts: 19317
Joined: 24/11/2011 21:16

#1929 Re: BHT

Post by S4mpion »

Član 36.
(1) Račun za pružene telekomunikacione usluge potrošaču treba da sadržava sve potrebne podatke koji
potrošaču omogućavaju provjeru ispravnosti obračuna pružanih usluga (pozivani broj s kojim je ostvarena veza,
vrijeme trajanja poziva, broj impulsa i iznos) u obračunskom periodu.
(2) Račun za pružanje usluge isporuke energije iz člana 35. ovog Zakona, telekomunikacione, komunalne i
druge usluge (RTV i sl.), potrošaču se mora dostaviti posebno za svaku uslugu.

(3) Troškovi izdavanja računa za korisnike ekonomskih usluga od opšteg interesa su besplatni.
Član 127.
(1) Novčanom kaznom u iznosu od 4.000 KM do 8.000 KM kazniće se za prekršaj trgovac ako:

j) račun za pružene telekomunikacione usluge potrošaču ne sadrži sve potrebne podatke koji potrošaču
omogućavaju provjeru ispravnosti obračuna pruženih usluga ili račun za prodaju energije, vode,
telekomunikacionih, komunalnih i drugih usluga ne dostavi pojedinačno za svaku uslugu
(član 36. ovog
Zakona);
Morel 'vako?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#1930 Re: BHT

Post by kakavdanakneiskustvu »

mali_milojica wrote:
nightvision wrote:
Sara03 wrote:Sistem naplate RTV takse putem računa za struju, postoji u Italiji, Portugalu i drugim državama, pa građani uredno plaćaju. RAI je imao problem sa naplatom, pa su nedavno uveli ovaj sistem, te isti odlično funkcioniše. Kako? Ko ne plati, dolazi upozorenje nakon par dana, da ukoliko se isplata ne izvrši u roku od dvadeset dana, uslijedit će isključenje električne energije.

Rezultat je takav da gotovo svi plaćaju. :bih:
Sve je to lijepo, medjutim u italiji, portugalu i drugim drzavama svima se jednako naplacuje, ovde je naplata na takav nacin predvidjena samo za jednu grupu ljudi sto je najobicnija diskriminacija. Ovako kako su zamislili, prisilno naplatiti samo od korisnika epbih, moze samo biti osnov tuzbama protiv fbih i bih.
Ugovor je ponudjen i EP HZHB i EP RS.
I ljudi koji ce placati preko EP BiH imaju izbor. Prebace se na gore navedene EP,ako ne zele placati rtv taksu.
Bgm,vec smo poceli presipati. Hajde da sacekamo mjesec dva,da vidimo kako ce ovo ici,pa da sumiramo utiske

kako se neko iz bihaća može prebaciti na mrežu EP HZHB ili EP RS?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1931 Re: BHT

Post by mali_milojica »

Fino.
Raskine ugovor sa EP BiH i potpise ugovor sa njima.
Pa jedan od razloga za tu mogucnost je sto se sada na racunu posebno vodi racun za EP s kojom imas ugovor,a posebno za elektro prijenos.
U sred Sirokog Brijega (mada je to mala mogucnost :D ) mozes imati struju EP BiH ili EP RS.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#1932 Re: BHT

Post by kakavdanakneiskustvu »

mali_milojica wrote:Fino.
Raskine ugovor sa EP BiH i potpise ugovor sa njima.
Pa jedan od razloga za tu mogucnost je sto se sada na racunu posebno vodi racun za EP s kojom imas ugovor,a posebno za elektro prijenos.
U sred Sirokog Brijega (mada je to mala mogucnost :D ) mozes imati struju EP BiH ili EP RS.

misliš da možeš imati struju iz EP HZHB U npr. bihaću?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1933 Re: BHT

Post by mali_milojica »

kakavdanakneiskustvu wrote:
mali_milojica wrote:Fino.
Raskine ugovor sa EP BiH i potpise ugovor sa njima.
Pa jedan od razloga za tu mogucnost je sto se sada na racunu posebno vodi racun za EP s kojom imas ugovor,a posebno za elektro prijenos.
U sred Sirokog Brijega (mada je to mala mogucnost :D ) mozes imati struju EP BiH ili EP RS.

misliš da možeš imati struju iz EP HZHB U npr. bihaću?
Milion %
Kako nase EP prodaju struju vani a da ne mogu u Bihacu?
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#1934 Re: BHT

Post by kakavdanakneiskustvu »

mali_milojica wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
mali_milojica wrote:Fino.
Raskine ugovor sa EP BiH i potpise ugovor sa njima.
Pa jedan od razloga za tu mogucnost je sto se sada na racunu posebno vodi racun za EP s kojom imas ugovor,a posebno za elektro prijenos.
U sred Sirokog Brijega (mada je to mala mogucnost :D ) mozes imati struju EP BiH ili EP RS.

misliš da možeš imati struju iz EP HZHB U npr. bihaću?
Milion %
Kako nase EP prodaju struju vani a da ne mogu u Bihacu?

nisi razumio izgleda na šta mislim,to što prodaju drugim državama ne znači da ljudi u tim državama plaćaju struju EP BiH,ja sam mislio na to da covjek u bihacu neće moći koristiti struju EP HZHB
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1935 Re: BHT

Post by mali_milojica »

Ja ti kazem da moze,inace je to monopol. Regulatorna agencija i konkurencijsko vijece donijelo odluku.
Znas i sam da je prije dolazio jedinstven obracun na racunu. Vec nekoliko godina imas odvojeno koliko para ide EP,a koliko elektro prijenosu. Tacno se sve zna.
corei3
Posts: 716
Joined: 22/05/2014 09:42

#1936 Re: BHT

Post by corei3 »

Imam fiksni i placam rtv taksu. Medutim,imam dva odvojena el. brojila za prizemlje i sprat kuce i dolaze mi dva racuna za el. Energiju. Sta sad ja placam duplo rtv
mirza_15
Posts: 10622
Joined: 19/01/2015 09:26

#1937 Re: BHT

Post by mirza_15 »

corei3 wrote:Imam fiksni i placam rtv taksu. Medutim,imam dva odvojena el. brojila za prizemlje i sprat kuce i dolaze mi dva racuna za el. Energiju. Sta sad ja placam duplo rtv
Do sada je bilo ako imas dva telefonska prikljucka to prijavis i placas pretplatu samo na jednom prikljucku. Cak i ako nisu na istoj adresi. Vjerovatno ce isto biti i za elektroprivredu.
mirza_15
Posts: 10622
Joined: 19/01/2015 09:26

#1938 Re: BHT

Post by mirza_15 »

Naravno da mozes uzeti elektricnu energiju od koga hoces. Vani imaju i prepaid opcije.

Sto se tice placanja rtv takse to je zakonska obaveza kako kod nas tako i u drugim drzavama. Ovi sto pozivaju na neplacanje pozivaju na rusenje drzavne televizije i tu su na istoj liniji sa dodom i covicem. Svjesno ili ne time pozivaju na rusenje jednog od simbola drzave. Treba li napominjati sta je bht znacio u ratu? A sada bi neki da ga gase jer im je puno 7 KM.
User avatar
It_is_a_Leclerc
Posts: 19223
Joined: 23/05/2012 23:51
Location: Osmatračnica

#1939 Re: BHT

Post by It_is_a_Leclerc »

daky585 wrote:
oldtajmer wrote:livestream samo ekskluzivno na bhtrt.ba i na yutube :lol:
Bukvalno ubacili link sa youtubea na sajt. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sumnjam da su ovo morali platili uopšte.
Da išta pod milim Bogom čitate znali bi da Šveđani nisu uopšte proizvodili signal sa utakmice, tako da BHRT-u unatoč inzistiranju nije ništa preostalo za kupiti, te je u tom slučaju mogao samo preuzeti FIBA-in signal sa YouTubea i pustiti ga na svojoj stranici (s tim da FIBA brani da se njihovi streamovi komercijalno eksploatiraju pa ga nisu smjeli pustiti u program).
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#1940 Re: BHT

Post by daky585 »

It_is_a_Leclerc wrote:
daky585 wrote:
oldtajmer wrote:livestream samo ekskluzivno na bhtrt.ba i na yutube :lol:
Bukvalno ubacili link sa youtubea na sajt. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sumnjam da su ovo morali platili uopšte.
Da išta pod milim Bogom čitate znali bi da Šveđani nisu uopšte proizvodili signal sa utakmice, tako da BHRT-u unatoč inzistiranju nije ništa preostalo za kupiti, te je u tom slučaju mogao samo preuzeti FIBA-in signal sa YouTubea i pustiti ga na svojoj stranici (s tim da FIBA brani da se njihovi streamovi komercijalno eksploatiraju pa ga nisu smjeli pustiti u program).
Pa mogli su se bar potruditi da obezbjede domaćeg komentatora. Ovako mi je isto otvorio yt ili bhrt.ba. Bukvalno su samo ubacili yt stream. Čemu potreba za tim
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#1941 Re: BHT

Post by kakavdanakneiskustvu »

mali_milojica wrote:Ja ti kazem da moze,inace je to monopol. Regulatorna agencija i konkurencijsko vijece donijelo odluku.
Znas i sam da je prije dolazio jedinstven obracun na racunu. Vec nekoliko godina imas odvojeno koliko para ide EP,a koliko elektro prijenosu. Tacno se sve zna.

donbro,a jesi li cuo za nekog u npr. RS da je tražio da plaća struju EP BiH ili EP HZHB,ili za nekog u federaiji da je tražio a dobija struju od EP RS,ili za neko u nor. zenici da j ražio da dobina struju od EPHZHB,ili za nekog u čapljini a da je tražio da doboja struju od PBiH?
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#1942 Re: BHT

Post by mali_milojica »

kakavdanakneiskustvu wrote:
mali_milojica wrote:Ja ti kazem da moze,inace je to monopol. Regulatorna agencija i konkurencijsko vijece donijelo odluku.
Znas i sam da je prije dolazio jedinstven obracun na racunu. Vec nekoliko godina imas odvojeno koliko para ide EP,a koliko elektro prijenosu. Tacno se sve zna.

donbro,a jesi li cuo za nekog u npr. RS da je tražio da plaća struju EP BiH ili EP HZHB,ili za nekog u federaiji da je tražio a dobija struju od EP RS,ili za neko u nor. zenici da j ražio da dobina struju od EPHZHB,ili za nekog u čapljini a da je tražio da doboja struju od PBiH?
Iskreno nisam. Mozda je narod neinformisan,nema pojma o mogucnostima.
kakavdanakneiskustvu
Posts: 58737
Joined: 03/08/2010 19:04

#1943 Re: BHT

Post by kakavdanakneiskustvu »

mali_milojica wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
mali_milojica wrote:Ja ti kazem da moze,inace je to monopol. Regulatorna agencija i konkurencijsko vijece donijelo odluku.
Znas i sam da je prije dolazio jedinstven obracun na racunu. Vec nekoliko godina imas odvojeno koliko para ide EP,a koliko elektro prijenosu. Tacno se sve zna.

donbro,a jesi li cuo za nekog u npr. RS da je tražio da plaća struju EP BiH ili EP HZHB,ili za nekog u federaiji da je tražio a dobija struju od EP RS,ili za neko u nor. zenici da j ražio da dobina struju od EPHZHB,ili za nekog u čapljini a da je tražio da doboja struju od PBiH?
Iskreno nisam. Mozda je narod neinformisan,nema pojma o mogucnostima.
:thumbup:
User avatar
daky585
Posts: 867
Joined: 07/06/2014 01:50

#1944 Re: BHT

Post by daky585 »

I zašto bi komplikovali sa prelaskom kad je to manje-više sve isto. Da neko nudi uslugu dosta jeftnije većini ne bi bilo bitno ko je i odmah bi prešli. Dobro, našlo bi se na svim stranama i 'patriota' koji 'brane nacionalni interes'.
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#1945 Re: BHT

Post by recto-verso »

Sara03 wrote:Sistem naplate RTV takse putem računa za struju, postoji u Italiji, Portugalu i drugim državama, pa građani uredno plaćaju. RAI je imao problem sa naplatom, pa su nedavno uveli ovaj sistem, te isti odlično funkcioniše. Kako? Ko ne plati, dolazi upozorenje nakon par dana, da ukoliko se isplata ne izvrši u roku od dvadeset dana, uslijedit će isključenje električne energije.

Rezultat je takav da gotovo svi plaćaju. :bih:
:bih:
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#1946 Re: BHT

Post by recto-verso »

Phantasy wrote:Nadam se da ce ovu nakaradnu uhljebsku tv ugasiti i dobro zatrpati.
Treba tebe ugasit da ne laprdas vise.
Last edited by recto-verso on 04/08/2017 01:24, edited 1 time in total.
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#1947 Re: BHT

Post by recto-verso »

corei3 wrote:Imam fiksni i placam rtv taksu. Medutim,imam dva odvojena el. brojila za prizemlje i sprat kuce i dolaze mi dva racuna za el. Energiju. Sta sad ja placam duplo rtv
Placas jedan.
Je brini.
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5951
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#1948 Re: BHT

Post by studiorum_tuzlaensis »

Onaj sivi dom treba poravnat, povraća mi se kad prolazim dole.

Naravno da neću plaćati RTV pretplatu.
User avatar
Euridika
Globalna šefica
Posts: 7926
Joined: 25/08/2015 21:31

#1949 Re: BHT

Post by Euridika »

mali_milojica wrote:
kakavdanakneiskustvu wrote:
mali_milojica wrote:Ja ti kazem da moze,inace je to monopol. Regulatorna agencija i konkurencijsko vijece donijelo odluku.
Znas i sam da je prije dolazio jedinstven obracun na racunu. Vec nekoliko godina imas odvojeno koliko para ide EP,a koliko elektro prijenosu. Tacno se sve zna.

donbro,a jesi li cuo za nekog u npr. RS da je tražio da plaća struju EP BiH ili EP HZHB,ili za nekog u federaiji da je tražio a dobija struju od EP RS,ili za neko u nor. zenici da j ražio da dobina struju od EPHZHB,ili za nekog u čapljini a da je tražio da doboja struju od PBiH?
Iskreno nisam. Mozda je narod neinformisan,nema pojma o mogucnostima.
Da i ovdje ponovim istu stvar kao na onoj drugoj temi (RTV taksa):

Ti baš lupaš kao "Maksim po diviziji".
Dio računa za utrošenu el. energiju, tj. stavke po nazivom Mrežarina, se ne plaćaju Elektroprijenosu, jer s njima nemaš sklopljen ugovor. Te stavke se plaćaju distributeru električne energije, zato što si korisnik njihove mreže. A dio za utrošenu el. energiju plaćaš snabdjevaču el. energije, koji je de facto prodavač. I distributer i snabdjevač el. energije su trenutno EP BiH (EP ima dozvole od FERK-a za obje ove djelatnosti, plus još 2 druge), s tim da je u planu restrukturiranja elektroprivrednog sektora u BiH definisano da će se organizacioni dijelovi koji pripadaju distributeru odvojiti u posebnu kćerka-firmu, dok će snabdjevač i proizvođač el. energije još jedno vrijeme ostati u sastavu elektroprivreda (nekad u budućnosti će se najvjerovatnije izdvojiti u privatne firme, dok će distributer ostati državno vlasništvo).
Elektroprivrede imaju ugovor sa Elektroprijenosom za korištenje njihove mreže, kao i svi veliki kupci (njih 10-tak u BiH) koji se direktno kače na prenosnu mrežu (ne idu na distributivnu). Razlika između prenosne i distributivne mreže je, osim u vlasništvu (prvi je državni, drugi entitetski), u naponskom nivou na kojem se prenosi el. energija. Elektroprivrede plaćaju Elektroprijenosu iz svojih prihoda, ne ide to direktno iz računa kupaca. Isto kao i za sve ostale kupovine koje obavljaju elektroprivrede za svoje potrebe.

Usput, pošto si već više puta ponovio da je nekom ko se nalazi na području koje pokriva EP BiH moguće potpisati ugovor s nekom drugom elektroprivredom, da ti samo kažem da je to čista ubleha. Da, teoretski se svaki kupac od 01. 01. 2015. godine može opredijeliti za snabdjevača od kojeg će kupovati struju (vodi računa, samo snabdjevača, distributera ne može birati!), ali u praksi to radi samo za kupce na visokom i srednjem naponu (110 kV i 35 kV). Niko od snabdjevača se još nije licencirao za snabdijevanje I reda, tj. za direktne kupce na niskom naponu (0,4 kV) u koje spadaju sva domaćinstva i ostala potrošnja (firme, ustanove i sl.), izuzev elektroprivreda (u FBiH su to EP BiH i EP HZHB, u RS je EP RS), a one su opet licencirane samo za kupce za područja koja pokrivaju svojom mrežom. Sve ovo možeš provjeriti na stranici FERK-a: http://www.ferk.ba/_ba/dozvole/registar ... prvog-reda.

Nemoj više, Tita ti, ti tumačiti pravila rada elektroprivreda. :run:
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#1950 Re: BHT

Post by recto-verso »

studiorum_tuzlaensis wrote:Onaj sivi dom treba poravnat, povraća mi se kad prolazim dole.

Naravno da neću plaćati RTV pretplatu.
Sram te bilo.
Post Reply