BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5776 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Streptokok wrote:Necemo se sloziti i hajde da zavrsimo ovu pricu.
:thumbup: Nije mjesto da se o Iranu rasrpavlja na ovoj temi.
User avatar
Opetja033
Posts: 10040
Joined: 01/11/2011 20:33

#5777 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Opetja033 »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Streptokok wrote:Necemo se sloziti i hajde da zavrsimo ovu pricu.
:thumbup: Nije mjesto da se o Iranu rasrpavlja na ovoj temi.
:thumbup:
User avatar
dobojlija81
Posts: 3541
Joined: 20/07/2012 22:03

#5778 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by dobojlija81 »

Krokodajl wrote:
insomnia78 wrote: Delic u onom jednom intervjuu spomenu da su i u Srebrenici imali nekoliko ali da su i nekako prvi tenk uspjeli promasiti dva puta
Na Usoru su u tom napadu koji je vodio Slavko Lisica četnici izgubili 8 tenkova i 3 oklopnjaka, par ih je pogođeno zoljama i protuoklopnim topovima par je pogođeno crvenim strijelama, bilo je i fulanja, bilo je i ćoraka, al su valjale pravo, bilo je i poslije pogodaka. Jedan je oklopnjak pogođen na drugoj strani prilikom povlačenja, havarija među Srbima bila, kuknjava par dana na radio Doboju traže krv, još im jedinice iz RSK stigle u pomoć kao, nisu očekivali takav otpor.

Prije par godina sam čuo priču da su u Kalesiji dobili crvene strijele u sanducima što su Ameri bacali avionima, lanč pakete, na sanducima piše I.R. Iran zajedno sa američkim paketima, al nisam bio i ne znam.

Da smo ih imali više, i da smo ih imali 92-e u Brčkom i Gradačcu, eh...

Teočak se odbranio bez njih, još Srpski mitovi o betoniranim rovovima u Teočaku i topovima iz Turskog vremena što su plasirali :lol: :lol: :lol:
(govorim o počecima, poslije su i tamo stigle naravno)

Da smo samo dijelić onog oružja što ovi paćenici u Siriji imaju mi imali, al eto...
jes bio 93. na Karušama?
User avatar
Krokodajl
Posts: 8237
Joined: 27/01/2016 12:36

#5779 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Krokodajl »

dobojlija81 wrote: jes bio 93. na Karušama?
Nisam, bio sam u Gračanici.
Al' sa velikom pažnjom se slušalo i pratilo šta se zbiva, Ozren Jorganović je svršavao tada na Lisicu i njegova herojstva i naporima da se oslobodi "Srpski Tešanj", vidim da je umro papak, baš mi je drago.

Da ne idemo previše u off, crvenim strijelama smo tada obdranili slobodnu teritoriju, o ratnim sukobima na tlu BiH ne volim previše raspravljat, izgubio sam previše familije od Ševarlija do Grapske da se prisjećam tih dana...
Škobo Habu
Posts: 9046
Joined: 19/06/2013 17:54
Location: Kod Sirogojna na sijelu.

#5780 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Škobo Habu »

insomnia78 wrote:
Streptokok wrote:Rasim delic pise da su iranci 95 bili izdvojilivsredstva da na naoruzaju jednu diviziju a-z.

Iranski instruktori su od pocetka bili ukljuceni u obuku.
Od pocetka cega? De odvadite malo sa tom pricom. Kako je krenulo ispasce Srbi u pravu
Jedan od tih iranskih instruktora, skupa sa pripadnikom ABiH, ubijen je na punktu HVO u Ćatićima kod Kaknja.
Klasična zasjeda. Malo se o tome zna.
Ovašnji forumski Alijini bojovnici, mentalno frizirani sunitskom propagandom erdogansko - sudijskog tipa, danas žele da iranski uticaj i ulogu u ratu, predstave kao neki ideološko-religozni cirkus, potpuno neiskren, dok su Arapi i Turci tu bili gotovo po biološkoj dužnosti, a ne kao i sami Iranci.
Realno gledajući, "braće Turaka" u tom smislu tokom devedesetih nije ni bilo, potpuno su bili marginalizovani, tako da se iranskoj podršci može samo skinuti kapa, iako to, posve sam siguran, smeta ovdašnjim mentalnim Turcima i Arapima, odnosno glasačkoj mašineriji SDA.
Malo njih zna da je iranska obavještajna služba, Vivak, dostavila tadašnjem AID- u najmodernija sredstva za prisluškivanje, koja su bila od presudnog značaja za odbranu, kao i za mnoge dokaze protiv srpskog i hrvatskog političkog vrha, koji se danas koriste u Hagu.
Iza jedinice "Sultan Fatih" je stajao Iran, u ljeto '92. godine Iran šalje avion pun naoružanja namjenjen ABiH, koji slijeće na aeodrom Pleso u Zagrebu, kojeg Tuđman vraća nazad zbog direktnog američkog uticaja, odnosno naredbe.
Kasnije, '94. godine, ti Ameri, odnosno Klintonova administracija, žmiri će na te iste avione iz Irana koji su slijetali na Dubrave.
Afera "Pogorelica", koje se danas malo ko sjeća, bila upravo povod upada IFOR - a, odnosno američkih snaga, u AID - ov kamp kod Fojnice, u kom su trenirani AID - ovi obavještajci i agenti od strane Vivaka, a koji su trebali da obavljaju terorističke napade, eliminaciju i hvatanje ratnih zločinaca.

Znači, nema se tu šta odvaditi, već samo dodati.

Informiši se, bolje po tebe. Ne vjeruj svemu što pišu Stav i Faktor.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#5781 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

Zelis reci da su 92 nekakvi Iranci instruktovali po BiH?
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#5782 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Mozda se malo previse ide u off na temi. :)

Da probamo vratiti topic na prave sine, zahvaljujuci kolegi @Patriot25, koji je ovu sliku postavio na topic o Oruzanim snagama Bosne i Hercegovine
Image Nisam jos vidio da je iko stavio ovu sliku pa eto malo da pobudi mastu , slucajno sam naletio na nju na nekoj stranici :D :D
:bih:
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#5783 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

archi_a wrote:Mozda se malo previse ide u off na temi. :)

Da probamo vratiti topic na prave sine, zahvaljujuci kolegi @Patriot25, koji je ovu sliku postavio na topic o Oruzanim snagama Bosne i Hercegovine
Image Nisam jos vidio da je iko stavio ovu sliku pa eto malo da pobudi mastu , slucajno sam naletio na nju na nekoj stranici :D :D
:bih:
:thumbup: :bih: Sudeci po stabilizatorima I blatu na tockovimsa, vec je bila u upotrebi. Zna li se kad je uslikana?
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#5784 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Još samo da vidimo neki video s testiranja i opaljenja kako se haubica ponaša :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5785 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

archi_a wrote:Mozda se malo previse ide u off na temi. :)

Da probamo vratiti topic na prave sine, zahvaljujuci kolegi @Patriot25, koji je ovu sliku postavio na topic o Oruzanim snagama Bosne i Hercegovine
Image Nisam jos vidio da je iko stavio ovu sliku pa eto malo da pobudi mastu , slucajno sam naletio na nju na nekoj stranici :D :D
:bih:
Auuu, ma bravo, dakle u fazi testiranja je uveliko. Svaka čast! :thumbup: :bih:
archi_a
Posts: 10404
Joined: 11/12/2011 18:11

#5786 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

anelsol wrote:
:thumbup: :bih: Sudeci po stabilizatorima I blatu na tockovimsa, vec je bila u upotrebi. Zna li se kad je uslikana?
Kolega je novi na forumu, mensecini Krajisnik ljuti. :D
Nisam ga htio odmah peglati, a i bio sam na izletu sa porodicom. Bice prilike da ga priupitamo.
Update: vidim da si ga vec pitao tamo. Hahahah
Patriot25
Posts: 13
Joined: 11/11/2017 15:23

#5787 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Patriot25 »

archi_a wrote:
anelsol wrote:
:thumbup: :bih: Sudeci po stabilizatorima I blatu na tockovimsa, vec je bila u upotrebi. Zna li se kad je uslikana?
Kolega je novi na forumu, mensecini Krajisnik ljuti. :D
Nisam ga htio odmah peglati, a i bio sam na izletu sa porodicom. Bice prilike da ga priupitamo.
Update: vidim da si ga vec pitao tamo. Hahahah
Zapravo archi_a me je skontao odmah haha , jesam krajisnik , i imam nove iformacije u vezi haubice mislim da ce malo probuditi strasti , znam koliko svi to cekaju :D
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5788 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Patriot25 wrote:[q
Zapravo archi_a me je skontao odmah haha , jesam krajisnik , i imam nove iformacije u vezi haubice mislim da ce malo probuditi strasti , znam koliko svi to cekaju :D
pa šta čekaš, dijeli.

imaj na umu da i neprijatelj prati. :D
Patriot25
Posts: 13
Joined: 11/11/2017 15:23

#5789 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Patriot25 »

Pa ovako onda da krenemo znaci procitao sam dosta rasprava na forumu i vidio da je par bilo vezano da sta im znaci h122 ,također sam vidio ovo sta je sa slikama i zasto nema nikakvih inf o haubici , maloprije sam dobio provjerenu informaciju h122 je druga haubica koja se pravi , ona je zavrsena skroz prosla sve testove znaci od pucanja ,voznje i ostalog . Haubica h155 je također zavrsila sve testove ostalo je par sitnica da se ispravi i ona je skroz gotova, slike ne smiju u javnost firma ne da nikome da slika i ovo sto se pojavi je nastalo tako reći krišom . Toliko od mene za sada , mozda kasnije jos slika i video :D
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5790 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Patriot25 wrote:Pa ovako onda da krenemo znaci procitao sam dosta rasprava na forumu i vidio da je par bilo vezano da sta im znaci h122 ,također sam vidio ovo sta je sa slikama i zasto nema nikakvih inf o haubici , maloprije sam dobio provjerenu informaciju h122 je druga haubica koja se pravi , ona je zavrsena skroz prosla sve testove znaci od pucanja ,voznje i ostalog . Haubica h155 je također zavrsila sve testove ostalo je par sitnica da se ispravi i ona je skroz gotova, slike ne smiju u javnost firma ne da nikome da slika i ovo sto se pojavi je nastalo tako reći krišom . Toliko od mene za sada , mozda kasnije jos slika i video :D
auuu, golemo. hvala
asker
Posts: 2815
Joined: 10/09/2004 18:08
Location: BiH

#5791 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by asker »

Hvala za sliku :thumbup: :bih:

Kad kazes da je H122 prosla voznju, jel mislis na vucu ili je i ona samohodna?
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#5792 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by PM72 »

Patriot25 wrote:Pa ovako onda da krenemo znaci procitao sam dosta rasprava na forumu i vidio da je par bilo vezano da sta im znaci h122 ,također sam vidio ovo sta je sa slikama i zasto nema nikakvih inf o haubici , maloprije sam dobio provjerenu informaciju h122 je druga haubica koja se pravi , ona je zavrsena skroz prosla sve testove znaci od pucanja ,voznje i ostalog . Haubica h155 je također zavrsila sve testove ostalo je par sitnica da se ispravi i ona je skroz gotova, slike ne smiju u javnost firma ne da nikome da slika i ovo sto se pojavi je nastalo tako reći krišom . Toliko od mene za sada , mozda kasnije jos slika i video :D
Industrijska špijunaža. :D
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#5793 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Patriot25 wrote:Pa ovako onda da krenemo znaci procitao sam dosta rasprava na forumu i vidio da je par bilo vezano da sta im znaci h122 ,također sam vidio ovo sta je sa slikama i zasto nema nikakvih inf o haubici , maloprije sam dobio provjerenu informaciju h122 je druga haubica koja se pravi , ona je zavrsena skroz prosla sve testove znaci od pucanja ,voznje i ostalog . Haubica h155 je također zavrsila sve testove ostalo je par sitnica da se ispravi i ona je skroz gotova, slike ne smiju u javnost firma ne da nikome da slika i ovo sto se pojavi je nastalo tako reći krišom . Toliko od mene za sada , mozda kasnije jos slika i video :D
Kolega hvala na info. Uljepsao si mi dan. Ipak je 155_mm za h122 bio u pravu. :thumbup:
Patriot25
Posts: 13
Joined: 11/11/2017 15:23

#5794 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Patriot25 »

Koliko sam skontao od izvora inf i h122 je isto samohodna , i receno je da je ta haubica prije rata i pravljena u BNT vec tj. da taj projekt je dugo postajao samo sad ga revitaliziraju . Pozdrav svima.. :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5795 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

odlicne vijesti nam je donio kolega Patriot25.

jedino nas je malo zbuinio sa ovim da je projekt H-122 vec postojao i prije rata i da ga sad revitaliziraju. mora da je bio stroga tajna dok se nista o njemu nije culo do sada. ali to znaci da H-122 koristi standardnu cijev sa D30-J i da nije doslo do produzetka cijevi kao u slucaju H-155 da bi se povecao domet.
steta!
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#5796 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote:odlicne vijesti nam je donio kolega Patriot25.

jedino nas je malo zbuinio sa ovim da je projekt H-122 vec postojao i prije rata i da ga sad revitaliziraju. mora da je bio stroga tajna dok se nista o njemu nije culo do sada. ali to znaci da H-122 koristi standardnu cijev sa D30-J i da nije doslo do produzetka cijevi kao u slucaju H-155 da bi se povecao domet.
steta!
Mislim da je prerano donositi takve zakljucke. Projekat ke mogao pretrpiti modifikacije. Medjutim ono sto upada u oci je da je projekat postojao vec trideset godina. To govori kakva je fabrika bio BNT. Steta je sto gotov prijekat nisu realizovali ranije, barem prije desetak godina, a moglo se.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#5797 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Ne volim spekulisati na bazi nikakvih informacija ali teoretski je moguce da je H122 konceptiran kao upgrade paket za postojece D30(j) za zemlje koje ih imaju na raspolaganju a zele jeftino preci na samohotke u kom slucaju nebi bilo izmjena postojecih tehnickih rjesenja cijevi topa...

U svakom slucaju nisam spreman nikakve zakljucke donijeti bez vise infosa.
ad0o
Posts: 165
Joined: 27/06/2012 17:27

#5798 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by ad0o »

Kakva je sansa da su Srbi 1992. prebacili prototip i dokumentaciju te haubice od 122 mm u Srbiju i na osnovu njih napravili SORAu? SORA puno vise lici na BNTovu h-155 nego na NORU.
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#5799 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

ad0o wrote:Kakva je sansa da su Srbi 1992. prebacili prototip i dokumentaciju te haubice od 122 mm u Srbiju i na osnovu njih napravili SORAu? SORA puno vise lici na BNTovu h-155 nego na NORU.
Da, zato sto ako je taj projekt bio u BNT-u znaci da je osmišljen u beogradu...
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#5800 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 11:21, edited 1 time in total.
Post Reply