BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5226 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Ja_Sam_Taj wrote:[q
Sta te tacno zanima?
pa to što rade za nas...
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#5227 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Streptokok wrote:
Nuken wrote:Molim padobrance da ne truju temu turkofolijom. Vidjeli smo pomoć Turske tokom rata, konfiskovanje MI-24 pa i nakon rata kad su poslali tenkove koji se nisu mogli pokrenuti....
:?

4 MI-21 i jedan MI-17 su nabavljeni nekad pred kraj rata od Ukrajine. Došli u Tursku...i skončali tu. Zadnji podaci iz 2015. aludiraju da su završili kao sekundarna sirovina :oops:
Još početkom 2015. godine Ministarstvo vanjskih poslova BiH je dopisom obavijestilo Predsjedništvo BiH i Ministarstvo odbrane o statusu helikoptera koji su okarakterisani kao neperspektivna vojna imovina.

"U dopisu je najavljeno da će uništenje tih helikoptera početi 1. februara 2015. godine. Ministarstvo odbrane je formiralo posebnu komisiju koja je izvršila provjeru mogućnosti da se sredstva transportuju u BiH ili da se eventualno pronađe kupac. Komisija je u svom izvještaju predložila da se u dogovoru sa drugom stranom pristupi njihovom uništavanju bez dodatnih troškova po Ministarstvo odbrane BiH. Izvještaj je dostavljen i Predsjedništvu BiH koje je podržalo takvo rješenje", navodi se u odgovoru Ministarstva odbrane BiH zastupnici Majkić. Od Ministarstva odbrane Turske je zatražena informacija o statusu helikoptera Mi 24
archi_a
Posts: 10398
Joined: 11/12/2011 18:11

#5228 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

Streptokok wrote:
Nuken wrote:Molim padobrance da ne truju temu turkofolijom. Vidjeli smo pomoć Turske tokom rata, konfiskovanje MI-24 pa i nakon rata kad su poslali tenkove koji se nisu mogli pokrenuti....
:?
Netačna informacija. Topovnjače su kupljene pred kraj rata. Nisu se mogle prokrijumčariti zbog embarga, iako je bilo nekih obećanja za popuštanjem kontrole i propuštanjem. Iz razloga "poznatih" samo uskom krugu ljudi, dugo nisu ušli u konačnu sumu naoružanja prilikom formiranja OSBiH, odnosno sve je bilo tajnovito. Turci su ih čuvali u hangarima, bez ikakve naknade, nisu ih koristili i bili su voljni da ih isporuče bez ikakvih uslova.Formiran je tim iz Bosne i Hercegovine (parlamentarni povjerenik i ljudi iz MOBiH i OSBiH) koji su otišli i obišli hangare i helikoptere, te sačinili izvještaj u kojem je stajalo da se ne isplati obnavljati i transportovati ih u Bosnu i Hercegovinu.
Al generalno, tema se začatava sa pisanjem koje nema veze sa NI Bosne i Hercegovine. Mislim, svako ima pravo da piše šta hoće samo, razvodni se i postaje neinteresantno. Možda, kad dođe update BH projekata, tema ponovo krene u pravom smjeru. :bih:
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#5229 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

.
Last edited by mehoxy on 02/09/2018 12:16, edited 1 time in total.
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#5230 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by orinoco »

archi_a wrote:
Nuken wrote:Molim padobrance da ne truju temu turkofolijom. Vidjeli smo pomoć Turske tokom rata, konfiskovanje MI-24 pa i nakon rata kad su poslali tenkove koji se nisu mogli pokrenuti....
Netačna informacija. Topovnjače su kupljene pred kraj rata. Nisu se mogle prokrijumčariti zbog embarga, iako je bilo nekih obećanja za popuštanjem kontrole i propuštanjem. Iz razloga "poznatih" samo uskom krugu ljudi, dugo nisu ušli u konačnu sumu naoružanja prilikom formiranja OSBiH, odnosno sve je bilo tajnovito. Turci su ih čuvali u hangarima, bez ikakve naknade, nisu ih koristili i bili su voljni da ih isporuče bez ikakvih uslova.Formiran je tim iz Bosne i Hercegovine (parlamentarni povjerenik i ljudi iz MOBiH i OSBiH) koji su otišli i obišli hangare i helikoptere, te sačinili izvještaj u kojem je stajalo da se ne isplati obnavljati i transportovati ih u Bosnu i Hercegovinu.
Al generalno, tema se začatava sa pisanjem koje nema veze sa NI Bosne i Hercegovine. Mislim, svako ima pravo da piše šta hoće samo, razvodni se i postaje neinteresantno. Možda, kad dođe update BH projekata, tema ponovo krene u pravom smjeru. :bih:
Priča o bosanskim MI-24 i jeste priča u okviru ove teme "BH vojna industrija i naoružanje". Ja bih samo mallo da prekinem svršavanje na novotravničke haubice i ratne pokliče pitanjem o cijeni ovih helikoptera, od kojih para su kupljeni, gdje su sada i gdje su pare?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5231 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

ocigledno je djeneralstab odustao od strategije desanta tipa "ma nema od toga nista" "ne vjerujem dok ne vidi" "ma novinari pisu pogresno" "ma nemamo mi nikakvih ideja" i sad presao na turke.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#5232 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Nuken wrote:Molim padobrance da ne truju temu turkofolijom. Vidjeli smo pomoć Turske tokom rata, konfiskovanje MI-24 pa i nakon rata kad su poslali tenkove koji se nisu mogli pokrenuti....

Niđe veze...ona i ova današnja Turska nisu iste. Naravno ja nisam za to da se mi oslanjamo na bilo koga osim na svoju pamet i svoj rad, znanje i edukaciju. Turska nije konfiskovala nikakve Mi-24 već su isti sitgli u Tursku u samom finišu rata i tada je potpisan Dejtnoski sporazum i tako i danas stoje tamo gdje stoje a nisu mogli ući u tadašnju Vojsku F.BiH jer bi bio narušen propisani balans snaga.

P.S Sve što sami napravimo od metka do haubice je za naše uslove i stanje vrijedno itekako i ja to podržavam bjanko bez ikakvih "ali".
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5233 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

nego u danima je onomad pisalo
mi u razvojnoj fazi imamo desetak projekata koji ce donijeti puno vise nego ovo sto imamo sad i biti tehnoliski korak dalje
do sad se culo za:
H-155
RPG7
AC ALFA
oklopnjak
mitraljez
H-122
xxx
xxx
xxx

znaci ostalo je jos najmanje tri stvari za koje se nije jos nikako ni culo.
User avatar
drndalo
Posts: 22808
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#5234 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Streptokok wrote:
Ja_Sam_Taj wrote:
155_mm wrote:ali kad smo se vec uzdigli u visine. mislim da je najveci odbranbeni deficit u dobrijeh bosnjana PVO. na zalost tu bas ne vidim nikakvu mogucnost da se tu sta popravi.
Ja vidim mogucnost. Turska je kupila S400. Prva je zemlja na svijetu izvan Rusije koja ce dobiti s400 sistem (Druga je indija). Ako Erdogan zeli moze nam pokloniti jednu bateriju tek toliko da imamo efekt odvracanja. :thumbup:
ni u najmokrijim snovima.
Kako mali djokica (Djemail) zamislja svijet...

Jel stvarno neko misli da bi iko ko je od Rusa dobio S300, a kamoli S400 mogao isti proslijediti ikome bez zelenog svjetla samih Rusa? I tu uopste nije pitanje za pare ili besplatno, nego dal Rusi zele da zemlja X proslijedi nesto njihovo potencialno tajno zemlji Y...
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5235 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

155_mm wrote:nego u danima je onomad pisalo
mi u razvojnoj fazi imamo desetak projekata koji ce donijeti puno vise nego ovo sto imamo sad i biti tehnoliski korak dalje
do sad se culo za:
H-155
RPG7
AC ALFA
oklopnjak
mitraljez
H-122
xxx
xxx
xxx

znaci ostalo je jos najmanje tri stvari za koje se nije jos nikako ni culo.
- Bacac granata 40mm se pominjao, ako ne grijesim
- SMG6 karabin/smg

Fol je sto ovo dvoje bas i nije vojno - vise za policiju

Moguce je da se radi od projektima manjeg profila koji ce donijeti dosta love, a nece biti zanimljivi javnosti kao oklopnjak ili pistolj, npr usvajanje proizvodnje novih kalibara i vrsta granata, municije (vidio si ono za svjetlece granate s Preventom)...
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#5236 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Alfons Kauders wrote:
155_mm wrote:nego u danima je onomad pisalo
mi u razvojnoj fazi imamo desetak projekata koji ce donijeti puno vise nego ovo sto imamo sad i biti tehnoliski korak dalje
do sad se culo za:
H-155
RPG7
AC ALFA
oklopnjak
mitraljez
H-122
xxx
xxx
xxx

znaci ostalo je jos najmanje tri stvari za koje se nije jos nikako ni culo.
- Bacac granata 40mm se pominjao, ako ne grijesim
- SMG6 karabin/smg

Fol je sto ovo dvoje bas i nije vojno - vise za policiju

Moguce je da se radi od projektima manjeg profila koji ce donijeti dosta love, a nece biti zanimljivi javnosti kao oklopnjak ili pistolj, npr usvajanje proizvodnje novih kalibara i vrsta granata, municije (vidio si ono za svjetlece granate s Preventom)...
Jedan od tih projekata jeste i granata 155mm dometa 42 na čijem se razvoju radi(lo), po izjavama Fadila Novalića. Tu je i ona svjetleća granata s padobranom
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#5237 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

To je onda otprilike to. Najveca cifra je svakako haubica, ako se to ikako mogne odraditi u roku i kvalitetno. I ostalo je vazno, ali polako. Ukoliko se dobije ugovor, vjerovatno ce se ici na slicna rjesenja za druge kalibre, 122mm za Bliski Istok, mozda ponegdje 105mm (sumnjam da bi za njim bilo potraznje).

Kraj svega navedenog, ima jos jedan proizvod koji bi imao smisla - jos laksa samohotka u 122mm, jer bi bila zanimljiva za potencijalno trziste. Manja oklopna kabina na laksem kamionu - Kinezi prave gusjenicne samohotke 105mm u 20 i kusur tona, Japanci ispod 20. E sad, zamislite ako bi BNT isao na jos jeftiniju varijantu s neznatno tezim topom, bez automatskog punjaca (nesto kao ona nova turska 155mm).

Na kamionskoj sasiji bi se to dalo spakovati u dosta manje od 15 tona (francuski Caesar je ispod 17.5 tona, a 155mm). To je onda bas idealna opcija za trzista poput Afganistana, jer bi bila dosta jeftinija od 155, laksa, manja itd. Imala bi sve sto je potrebno na takvim trzistima:

- Dosta laksa od 155, moze koristiti gore puteve, mostove
- I municija je laksa i dosta jeftinija od moderne NATO municije
- Manja potrosnja goriva (nije velika razlika u parama na pumpi, ali kad tocis na ratistu, na 2500 nadmorske, onda je litar skuplji nego na Hifi)
- Jednostavnija za obuku i odrzavanje, jer 122mm smo vec radili i plasirali na ta trzista, nema automatski punjac
- Manja ovisnost o uvoznim sistemima omogucava siri plasman - mogli bi nuditi jeftiniju varijantu, bez npr. turske elektronike

Ako ce ova H-155 biti milion i kusur, onda bi neka osakacena i olaksana 122mm varijanta mogla biti upola jeftinija, sto dodatno siri trziste.
Iceplayer
Posts: 211
Joined: 24/02/2017 22:13

#5238 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

Ja bi bio presretan kad bi uspjeli napraviti oklopno vozilo tipa ruski terminator ljudi uzeli trup t-72 gore zamijenili kupolu i dodali 2 30mm topa i 4 raketna bacača, imamo tenkova sličnog tipa u rezervi a takvo jedno vozilo je stvarno korisno samo je pitanje kako bi kupolu nabavili valjda Turci budu dobri da nam dadnu patent ili u najgorem slučaju da je kupimo :)
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#5239 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Iceplayer wrote:Ja bi bio presretan kad bi uspjeli napraviti oklopno vozilo tipa ruski terminator ljudi uzeli trup t-72 gore zamijenili kupolu i dodali 2 30mm topa i 4 raketna bacača, imamo tenkova sličnog tipa u rezervi a takvo jedno vozilo je stvarno korisno samo je pitanje kako bi kupolu nabavili valjda Turci budu dobri da nam dadnu patent ili u najgorem slučaju da je kupimo :)
Ja se iskreno nadam da se ti zezaš jer mi pravimo vlastito vozilo, koje bi u najboljem slučaju moglo biti 4X4. Kakvi tenkovi u rezervi i rezanje :roll:
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#5240 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Ovaj neki mini tornado koji se ukazao u Goraždu sasvim slučajno u Vitkovićima gdje je ACU. Mora da su ga komšije poslale kako bi nam planove proizvodnje Alfe pomrsio :lol: :lol: :lol:
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#5241 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Nuken wrote:Ovaj neki mini tornado koji se ukazao u Goraždu sasvim slučajno u Vitkovićima gdje je ACU. Mora da su ga komšije poslale kako bi nam planove proizvodnje Alfe pomrsio :lol: :lol: :lol:
Je li ono tamo neki bager ? Vidi se gradiliste. :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5242 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

da, kolega alfonso to bi bilo tih 10tak projekata. i sad znamo na cemu smo. i vidjet kako ce se sve zavrsiti.

jedna stvar me kopka u jednoj recenici resornog ministra za bh. dane.
mi mozemo sve proizvesti ako nam se da projektni zadatak. kako, to je nas problem
ko su to "mi"? i sta je ovo "kako"?

realno gledano u BiH nije bilo neke posebno jake vojne nauke. to je sve bilo u prosloj drzavi u srbiji. princip je bio da VTI razvija a fabrike vare, turpijaju i zaserafljuju. tako da su fabrike imale odlicne majstore ali zato slabije vlastite inzinjere. jer je glavni posao tih inzinjera bio kontrola i vodjenje proizvodnje. projektanti su sjedili u beogradu.

zato se pitam gdje sjede ovi danasnji projektanti za ove nove proizvode bosanske NI. ipak ovi projekti nisu mala stvar za BiH.

nadam se da je doslo do velikog povezivanja civilno-privatnog sektora sa namjenskom industrijom. jedino u autoindustriji postoji projektantsko-inzinjerski potencijal koji bi bio u stanju naucno i financijski da iznese na ledjima ove projekte. naravno uz jak konzalting poznavaoca tih oruzja. to bi mogao da bude onaj odjel za odbranbene tehnologije.


u svakom slucaju zelim da se iskreno zahvalim svima koji su ucestvovali u realizaciji svih ovih projekata i pozitivnih promjena u bosanskoj namjenskoj industriji.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#5243 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

krater wrote:
Nuken wrote:Ovaj neki mini tornado koji se ukazao u Goraždu sasvim slučajno u Vitkovićima gdje je ACU. Mora da su ga komšije poslale kako bi nam planove proizvodnje Alfe pomrsio :lol: :lol: :lol:
Je li ono tamo neki bager ? Vidi se gradiliste. :D
Jeste izravnata zemlja, imaju kao i neki šahtovi spremni. Hajde, samo neka se radi i gradi :D
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#5244 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Nuken wrote:
krater wrote:
Nuken wrote:Ovaj neki mini tornado koji se ukazao u Goraždu sasvim slučajno u Vitkovićima gdje je ACU. Mora da su ga komšije poslale kako bi nam planove proizvodnje Alfe pomrsio :lol: :lol: :lol:
Je li ono tamo neki bager ? Vidi se gradiliste. :D
Jeste izravnata zemlja, imaju kao i neki šahtovi spremni. Hajde, samo neka se radi i gradi :D
Sahtovi bi trebali biti temelji :D
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#5245 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote:da, kolega alfonso to bi bilo tih 10tak projekata. i sad znamo na cemu smo. i vidjet kako ce se sve zavrsiti.

jedna stvar me kopka u jednoj recenici resornog ministra za bh. dane.
mi mozemo sve proizvesti ako nam se da projektni zadatak. kako, to je nas problem
ko su to "mi"? i sta je ovo "kako"?

realno gledano u BiH nije bilo neke posebno jake vojne nauke. to je sve bilo u prosloj drzavi u srbiji. princip je bio da VTI razvija a fabrike vare, turpijaju i zaserafljuju. tako da su fabrike imale odlicne majstore ali zato slabije vlastite inzinjere. jer je glavni posao tih inzinjera bio kontrola i vodjenje proizvodnje. projektanti su sjedili u beogradu.

zato se pitam gdje sjede ovi danasnji projektanti za ove nove proizvode bosanske NI. ipak ovi projekti nisu mala stvar za BiH.

nadam se da je doslo do velikog povezivanja civilno-privatnog sektora sa namjenskom industrijom. jedino u autoindustriji postoji projektantsko-inzinjerski potencijal koji bi bio u stanju naucno i financijski da iznese na ledjima ove projekte. naravno uz jak konzalting poznavaoca tih oruzja. to bi mogao da bude onaj odjel za odbranbene tehnologije.


u svakom slucaju zelim da se iskreno zahvalim svima koji su ucestvovali u realizaciji svih ovih projekata i pozitivnih promjena u bosanskoj namjenskoj industriji.
Zaista misterija, fakat postoji ekipa koja stoji iza ovih projekata. Zahvala I u moje ime.
archi_a
Posts: 10398
Joined: 11/12/2011 18:11

#5246 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by archi_a »

orinoco wrote:
archi_a wrote:
Nuken wrote:Molim padobrance da ne truju temu turkofolijom. Vidjeli smo pomoć Turske tokom rata, konfiskovanje MI-24 pa i nakon rata kad su poslali tenkove koji se nisu mogli pokrenuti....
Netačna informacija. Topovnjače su kupljene pred kraj rata. Nisu se mogle prokrijumčariti zbog embarga, iako je bilo nekih obećanja za popuštanjem kontrole i propuštanjem. Iz razloga "poznatih" samo uskom krugu ljudi, dugo nisu ušli u konačnu sumu naoružanja prilikom formiranja OSBiH, odnosno sve je bilo tajnovito. Turci su ih čuvali u hangarima, bez ikakve naknade, nisu ih koristili i bili su voljni da ih isporuče bez ikakvih uslova.Formiran je tim iz Bosne i Hercegovine (parlamentarni povjerenik i ljudi iz MOBiH i OSBiH) koji su otišli i obišli hangare i helikoptere, te sačinili izvještaj u kojem je stajalo da se ne isplati obnavljati i transportovati ih u Bosnu i Hercegovinu.
Al generalno, tema se začatava sa pisanjem koje nema veze sa NI Bosne i Hercegovine. Mislim, svako ima pravo da piše šta hoće samo, razvodni se i postaje neinteresantno. Možda, kad dođe update BH projekata, tema ponovo krene u pravom smjeru. :bih:
Priča o bosanskim MI-24 i jeste priča u okviru ove teme "BH vojna industrija i naoružanje". Ja bih samo mallo da prekinem svršavanje na novotravničke haubice i ratne pokliče pitanjem o cijeni ovih helikoptera, od kojih para su kupljeni, gdje su sada i gdje su pare?
Nema se tu šta više pričati. Rat bio, embargo bio. Milioni donacija za armiju, milioni crnih fondova, i transakcijskih kanala. Bilo je tu i ugrađivanja onih koji su kontrolisali embargo, i onih koji su nabavljali i plaćali, i onih koji su prodavali, švercali. Nekad se svjesno išlo da će od kupljena dva kamiona opreme i naoružanja, jedan npr. biti zadržan u Splitu, ili na checkpointu hvo-a, da bi drugi došao na odredište. Bilo je tu puno prostora za situacije tipa: jedna vreća za mog bakira. Pa u planiranju napada u z/o jedne od brigada u Posavini, komandni kadar je morao da skupi određena sredstva od privrednika na toj općini i od naših ljudi u inostranstvu da bi u logistici 2.korpusa nabavio par tenkovskih, haubičkih ili minobacačkih granata. Hej, brigada plaća svom nadređenom korpusu za sredstva za napad u z/o tog korpusa?!? Svašta se dešavalo. To je uglavnom pandorina kutija koja se ne treba otvarati, i koju niko ne bi mogao dokazati sa ove distance. Bilo prošlo, opstalo se. Neko i ušićario. Ebi ga. Tako i za ove helikoptere. Da li je bila pogrešna investicija, i da li je tih par miliona mogla drugačije potrošiti.... Nema od toga više ništa.
Evo, nedavno se počelo pričati i o tome kako su neki iz vrha hrvatske, platili milione u zlatu arkanu od koga su nabavili par šlepera naoružanja pred sami rat u hrvatskoj. Svašta se dešavalo i niko to više ne dokaza.
Šta ću reći kao zaključak. I dan danas situacija nije dobra. Političke igre su se igrale i igraju, čak i oko vojske. Nije džaba da je sva oprema koja je ušla u sumu naoružanja u OSBiH i dan danas, skoro na istim pozicijama na kojima je bila prilikom ulaska. Uh1h na području Sarajeva, tu formiran skvadron, tu bili i prilikom isporuke, tenkovi M60A3 u Tuzli, došli u vojsku federacije. 84-ke na manjači, većina bila u vojsci srba. Mi-8 i gazele na mahovljanima, većina bila u vojsci srba, tamo od njih formiran skvadron itd.
Nakon dugogodišnjeg istraživanja, zaključak, podijeljeno je to i previše. OSBiH me interesuje najviše, ustvari jedino, kroz posmatranje spremnosti i obučenosti Bošnjaka unutar nje. Tako će biti sve dok većina oficira i vojnika iz reda srba, u većini slučajeva, na javne profile stavlja slike arkana, legije, ili mladića, te slike vojske srbije. Ja im neću vjerovati. Znači tako će biti i ubuduće, jer ako nisu promijenili ploču za 22 godine, ove generacije neće nikad. Možda neke buduće. Iz istog razloga padaju u vodu i sva tumačenja pojedinih kolega o isporuci nekih vojnih sistema iz Turske prema Bošnjačkoj komponenti. To zaboravite, to pada u vodu u trenutnoj konstalaciji odnosa, sve što bi bilo isporučeno, ne može se nikako dopremiti samo Bošnjacima unutar OS-a. Ili svima ili će biti stopirano. Prilikom pokušaja neke secesije, Dayton pada u vodu i tada možda bi i bilo dopremanje. Do tada, jačanje kroz policijske strukture. Iz gore navedenih razloga, saradnja između NI i OS-a nije na najvećem nivou. Jednostavno postoje instalirane strukture unutar svih sfera u Bosni i Hercegovini koje su tu da blokiraju napredak. Blokiraju i neće da plaćaju državni muzej, neće da plaćaju sportske kolektive i reprezentaciju države, trude se da blokiraju upis kasarni na državu, da blokiraju put u nato. Tako je i treba da razumije svako da nije lagano plivati u takvom ambijentu.
Uspjeli su naši tako blokirati pokušaj prodaje mlazne avijacije srbiji sa mahovljana. Predstavnici srba su čak pokušali da naprave da ti avioni ne uđu u konačni spisak naoružanja OSBiH
Svašta se radilo. Čak su sakrivali pojedine primjerke, vozali ih sa lokacije na lokaciju.
Zato je meni svaki pomak, vrijedan hvale. Pobjeda. Do konačne. Naši trebaju da rade, da ulažu, da se razvijaju. To je jedini način opstanka. Samo snažan kolektiv je garancija i faktor koji odbija potencijalan problem i potencijalnog neprijatelja. Hvala Bogu, ima ih koji rade na tome i obzirom da sam se u neke stvari uspio uvjeriti lično, nije to ni tako loše, ne brinem. :)
Eto, malo širi post, šire viđenje stvari.lp
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#5247 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by burekodsira »

gledao sam podavno jednu reportažu o "preletu" hrvatskih pilota na početku rata sa aerodroma u Bihaću u Hrvatsku (Perešin, Borović...), naravno s MIGovima koji su se potom priključili njihovom ratnom zrakoplovstvu. Da li BiH ima pravo na te avione i/ili odštetu? Ili se to vodi kao ratni plijen ili kako već?
Iceplayer
Posts: 211
Joined: 24/02/2017 22:13

#5248 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

burekodsira wrote:gledao sam podavno jednu reportažu o "preletu" hrvatskih pilota na početku rata sa aerodroma u Bihaću u Hrvatsku (Perešin, Borović...), naravno s MIGovima koji su se potom priključili njihovom ratnom zrakoplovstvu. Da li BiH ima pravo na te avione i/ili odštetu? Ili se to vodi kao ratni plijen ili kako već?
Imas pravo na njih ili ostetu ali to je jako dug proces i jos vise ulazis u sukob sa njima radi aviona koji sada ne mogu da lete, a trebat ce ti hrvati za EU...
User avatar
Gojeni H
Posts: 10228
Joined: 28/04/2012 09:54

#5249 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Gojeni H »

155_mm wrote: u svakom slucaju zelim da se iskreno zahvalim svima koji su ucestvovali u realizaciji svih ovih projekata i pozitivnih promjena u bosanskoj namjenskoj industriji.
:thumbup: +1

:bih: :bih: :bih:
User avatar
anelsol
Posts: 3066
Joined: 10/05/2017 22:41

#5250 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Jeli poznato ikome cime se bavi GUMA-co doo Bugojno. Vidim u pojedinim clancima se spominje u kontekstu NI.
Post Reply