BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5201 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

krater wrote:Nema
ok.

ali stvar sa prizvodnjom cijevi u konjicu je po meni poprilicno sigurna. barem po onom sto se je dalo procitati u tekstu dani.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#5202 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

155_mm wrote:
krater wrote:Nema
ok.

ali stvar sa prizvodnjom cijevi u konjicu je po meni poprilicno sigurna. barem po onom sto se je dalo procitati u tekstu dani.
Celicne sipke trebale bi se proizvoditi u Tuzli, sto je najvjerovatnije jer Unis Tok koristi sipke za proizvodnju lezajeva.
Last edited by krater on 04/08/2017 17:07, edited 1 time in total.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5203 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

[quote="anelsol"]Zar ACU ne proizvodi cijevi za pusku? Kako sam ranije mogao procitati na ovom forumu bilo je govora da proizvode, ili mi je nesto promaklo.[/quote]
Mislim da prpizvodi jer je trazio dozvolu za cijevi 9mm i 7.62.
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#5204 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

155_mm wrote:
krater wrote:Nema
ok.

ali stvar sa prizvodnjom cijevi u konjicu je po meni poprilicno sigurna. barem po onom sto se je dalo procitati u tekstu dani.
Golemo da ih potrose 5.000 komada. Sta im rade :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5205 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

jos jedan detalj iz bh-dani.
.... u igmanu i ginexu dobit nije trosena nego reinvestirana......
ne stoji od kad se godisnja dobit reinvestira ali recimo da je 3-4 godine. koliko se sjecam godisnja dobit igmana se krecala oko 10 tak mio godisnje. to bi do sada znacilo nekih 30-40 milioncica investicija u igman. i ova planirana od 20 miliona za 9 mm dodje se na 50 tak miliona vlastitih investicija. pa i nije malo.

nego zna li ko kako je to sa tim linijama za proizvodnju jedne vrste metka. da li one mogu samo tu vrstu ili se mozda moze prebaciti i na neki drugi kalibar. ako zapne.

znam da je direktor povodom 65. godisnjice igmana pominjao da je igman koncipiran za 140-150 mio. metaka godisnje. ali da tad rade samo 80 mio jer cesto mjenjaju kalibar na tim masinama pa ih to usparova.

zadnji podatak za igman je mislim za proslu godinu 110 mil. metaka.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5206 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

anelsol wrote:
155_mm wrote:
krater wrote:Nema
ok.

ali stvar sa prizvodnjom cijevi u konjicu je po meni poprilicno sigurna. barem po onom sto se je dalo procitati u tekstu dani.
Golemo da ih potrose 5.000 komada. Sta im rade :D
pa toliko ne potrose ni sva ova lovacka drustva sto sebe zovu vojskama i oruzanim snagama od vardara pa do triglava.

nego predlazem da se omoguci dobrovoljan rad preko omladinskih i studentskih zadruga na testiranju municije u IGMAN-u sa tih 5000 pusaka koje se potrose. :D
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#5207 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

http://www.bsn.it/project/metallica/

METALLICA has been projected for the loading of pistol’s or rifle ammunitions, both RIM and RIMLESS. Thanks to its high productivity and to its simplicity, this machine is perfect for big and small production lots.

Very strong machine frame, made of welded steel, gives stability to the whole system.
The main movement is linear-alternate, the highest speed is 60 stroke/min. The precision and the reliability of this movements are guaranteed by hardened ground mechanic cams.

The component feed is carried out by two vibrating bowl feeders that, thanks to a sophisticated electronic system, guarantee a constant vibration according to the charge variation inside the bowl itself. This allows a continuous feeding of the components, then distributed by pneumatic system for the subsequent insertion into the cartridge case.

Each loading phase is controlled by sensors and photoelectric cells, which stop the production automatically in case of defects.

A touch-screen display allows to interact with the machine, informing the operator about the inputs and outputs state, thus facilitating the production processes as well as the adjustment phases.

An OMRON frequency controller allows to adjust the speed of the main motor, in order to gear the production speed according to the kind of loading in progress. It also particularly useful during the phases of adjustment and changing of the gauge.

The routine maintenance has been simplified tank to a centralized lubricant distributor, thus decreasing the machine stop tImes and, therefore, the costs. Besides, this system guarantees a uniform distribution of the lubricant, reducing the wear of the mechanical part remarkably.

Maximut theoretic capacity: PISTOL AMMO up to 160 ppm

RIFLE AMMO up to 125 ppm

Available gauges : PISTOL AMMO from .32 ACP to 45ACP (from 8 mm to 11 mm) or RIFLE AMMO from 223 REM to 9.5×73.

Length 1400mm (55 inches) Width 820 mm (33 inches) Height 2125 mm (84 inches)

1800 Kg- 1.13 ton—( 3970 pounds )

Maximum absorbed power 2.5 Kw—standard 360V/420V SO Hz three-phase
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5208 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

iako je tehnicka dokumentacija za oklopnjak zavrsena i vrijeme zelja proslo htio bi samo da kazem da bi po mom misljenju najbolji oklopnjak za potrebe u BiH ispao ukrstanjem ruskog BPM-97 i francuskog Panhard VBR-ARX20
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#5209 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

anelsol wrote:Zar ACU ne proizvodi cijevi za pusku? Kako sam ranije mogao procitati na ovom forumu bilo je govora da proizvode, ili mi je nesto promaklo.
Moguce ali da koriste drugu i jeftiniju tehnologiju.

Most rifling is created by either:

cutting one groove at a time with a machine tool (cut rifling or single point cut rifling);

cutting all grooves in one pass with a special progressive broaching bit (broached rifling);

pressing all grooves at once with a tool called a "button" that is pushed or pulled down the barrel (button rifling);

forging the barrel over a mandrel containing a reverse image of the rifling, and often the chamber as well (hammer forging);

flow forming the barrel preform over a mandrel containing a reverse image of the rifling (rifling by flow forming)
Image

Two Machine Cell

Manufacture barrels with UNISIG’s two machine cell with a lower initial investment for lower volume production. UNISIG’s UNR reaming machine is combined with precision gundrilling, to perform two processes on a single machine. The R-2A rifling machine uses servo-drives and button rifling to press grooves into the barrel with ultimate precision and control.

http://www.unisig.com/products-and-tech ... /firearms/

Image
http://dmetool.com/products/

Image
User avatar
anelsol
Posts: 3069
Joined: 10/05/2017 22:41

#5210 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Vidim na stranici UNIS-a da je BNT vec vrsio transfer tehnologija Egiptu za minobacac 82 mm I Iraku za haubicu D30. Ako je istina sto kazu da su srpski NORA I Aleksandar konkurecija H 155, a Pakistanci traze transfer tehnologija, kako ce im oni prodati tehnologiju ako ne proizvode niti cjev niti zatvarac haubice. Vjerovatno je to ta saradnja koju Srbi hoce da uspostave sa nasom NI. Ako je to slucaj, onda su nasi u ogromnoj prednosti.
Ja_Sam_Taj
Posts: 9
Joined: 04/08/2017 21:16

#5211 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Ja_Sam_Taj »

Na forum.hr; glavna tema im je da li treba Hrvatskoj ratno zrakoplovstvo. Najveci argumenat protogonista HRZ jeste taj da bi se moglo Hrvatima u Bosni pomoci. Najvise ih brine izgradnja nosaca aviona ANADOLU od strane Turske. :D



Kao sto smo zakljucili; SAD kao i Turska su kljucne za sigurnost i razvitak vojne industrije u BiH. Utjeha je sto ce Turska do 2023. zaista biti sila. Trenutno rade na svom stealth borbenom avionu. Geopoliticki su super odigrali; jer znanje kupuju od Britanaca a Britanci jedva docekali da gurnu prst u oko Nijemcima koji su se zakacili sa Turskom (medju ostalim radi malo drugacijeg vidjenja balkana i bliskog istoka).Britanci svakako vide Nijemce kao glavnog svog konkurenta na geo politickoj sceni i zato zajedno sa SAD-om guraju Tursku na balkan gdje mogu.

Turski TF-X:



Potpisivanje ugovora o razvitku Turskog stealth borca uz transfer tehnologije iz Velike Britanije:

Last edited by Ja_Sam_Taj on 05/08/2017 12:50, edited 2 times in total.
Ja_Sam_Taj
Posts: 9
Joined: 04/08/2017 21:16

#5212 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Ja_Sam_Taj »

Evo samo jedan scenarij: neka susjedna drzava koja ima kakvo-takvo zrakoplovstvo i koja je u nekom scenariju u NATO ili protiv koje NATO odbija djelovati nam proglasi zatvaranje zracnog prostora usred sezone i prijeti da ce presretati avione svojima. Mi nemamo lovce, nemamo rakete i mozemo samo pisati bjesna protestna pisma, sto ovi znaju, pa nam efektivno zatvore turizam s 2 stara aviona. Koliko nam tada vrijedi da imamo lovce? Profit kompletnog turizma iz nekoliko godina?
Zvuci nemoguce? Da li je neka trzavica s Bosnom moguca? Definitivno. Zamislite onda da Turska dovrsi TCG Anadolu i posalje ga u Jadran na gore spomenutu misiju.
Od susjeda sa forum.hr

:D

Oni dakle pametno razmisljaju samo mogucnosti su im malo manje nego sto misle. Po meni nema sanse da oni pomrse interese Turske i SAD-a (kao i velike Britanije) na balkanu. No to je samo moje misljenje. Treba biti oprezan sa ovim latinima svakako.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5213 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

taj scenario je realan koliko je realno da ce tramp otici na hadz.


ljudi turska ima svojih problema u samom dvoristu pa nista sama ne moze rijesiti bez odobrenja velikih sila. iako joj je pitanje sirije prakticki pitanje vlastitog opstanka. turci zasigurno saveznici bosnjacima i lobiraju gdje mogu za njih ali za vise od toga treba suglasnost londona, moskve, berlina i vasingtona.

a hrvatsku ljetnju sezonu bosna moze sjebati bez ikakve pomoci turaka. nije slucajno da su izbori u BiH u oktobru kad hrvatima prodje sezona.
Ja_Sam_Taj
Posts: 9
Joined: 04/08/2017 21:16

#5214 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Ja_Sam_Taj »

155_mm wrote:taj scenario je realan koliko je realno da ce tramp otici na hadz.


ljudi turska ima svojih problema u samom dvoristu pa nista sama ne moze rijesiti bez odobrenja velikih sila. iako joj je pitanje sirije prakticki pitanje vlastitog opstanka. turci zasigurno saveznici bosnjacima i lobiraju gdje mogu za njih ali za vise od toga treba suglasnost londona, moskve, berlina i vasingtona.

a hrvatsku ljetnju sezonu bosna moze sjebati bez ikakve pomoci turaka. nije slucajno da su izbori u BiH u oktobru kad hrvatima prodje sezona.
Tipicno ne znanje Bosnjacko. Ti provodis dane u razglabanju kakve ce puskice Bosna producirati (kao da je to bitno) umjesto malo da se udubis u geo politiku balkana sto mnogo vise utice na sudbinu Bosne nego metak ili cijev iz BNT-a ili valjak nekog metala ili aparat za livenje municije. :D

George Friedman i njegov institut su glavni savjetodavni organ Americke vlade sto se tice geo politike. Evo ti Friedmana u Beogradu gdje ga intervjuise Vuk Jeremic pred svim ambadadorima stranim koji se nalaze u Beogradu:



Vuk Jeremic je postavio pitanje Friedmanu o uticaju Turske u sledecem decniju ukazujuci na to da Turska prolazi kroz probleme. Medjutim Friedman mu odgovara kako:

"Problemi kroz koje Turska prolazi ih nece oboriti. SAD je prosla kroz gradjanski rat sa 650.000 mrtvih pa smo 35 godina kasnije bili najveca sila svijeta. Turska ce u buducnosti igrati mnogo vecu ulogu na balkanu jer je to svijetska sila sa ogromnim potencijalima."

Dalje; ako ti stvarno mislis da je Berlin veca sila od Turske koja je druga NATO sila i koja je centar Islamskog svijeta prema kojoj centrifugira pola Turskih i pola Islamskih zemalja svijeta onda ja neznam sta da ti vise kazem nego da si mali iskompleksirani Bosnjo. :thumbup:
Last edited by Ja_Sam_Taj on 05/08/2017 14:25, edited 1 time in total.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5215 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

ali kad smo se vec uzdigli u visine. mislim da je najveci odbranbeni deficit u dobrijeh bosnjana PVO. na zalost tu bas ne vidim nikakvu mogucnost da se tu sta popravi.

takodje ne znam kakav je odnos bh. PVO na spram ovih letackih drustava u susjeda i komsija. ali zasigurno ce biti los po bosnu kad susjedi predju sa mig21 na nesto bolje a komsije dobiju ove mig29 iz srbije.

da li tad ima smisla preci na lobiranje kod amera da je doslo do drasticnog poremecaja odnosa snaga na terenu, ne znam. poznato je da su ameri najjaci zagovornig balansa snaga na terenu jer je to po njima glavni faktor mira na ovim prostorima.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5216 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

kolega "producirati ", hvala na savjetu.
Ja_Sam_Taj
Posts: 9
Joined: 04/08/2017 21:16

#5217 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Ja_Sam_Taj »

155_mm wrote:ali kad smo se vec uzdigli u visine. mislim da je najveci odbranbeni deficit u dobrijeh bosnjana PVO. na zalost tu bas ne vidim nikakvu mogucnost da se tu sta popravi.
Ja vidim mogucnost. Turska je kupila S400. Prva je zemlja na svijetu izvan Rusije koja ce dobiti s400 sistem (Druga je indija). Ako Erdogan zeli moze nam pokloniti jednu bateriju tek toliko da imamo efekt odvracanja. :thumbup:
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#5218 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Molim padobrance da ne truju temu turkofolijom. Vidjeli smo pomoć Turske tokom rata, konfiskovanje MI-24 pa i nakon rata kad su poslali tenkove koji se nisu mogli pokrenuti....
Ja_Sam_Taj
Posts: 9
Joined: 04/08/2017 21:16

#5219 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Ja_Sam_Taj »

Nuken wrote:Molim padobrance da ne truju temu turkofolijom. Vidjeli smo pomoć Turske tokom rata, konfiskovanje MI-24 pa i nakon rata kad su poslali tenkove koji se nisu mogli pokrenuti....
Pa kako cu ja biti padobranac na svojoj temi? Jesi li ti pokrenuo ovu temu ili ja? :D
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#5220 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

pa koliko ova tema ima pokretaca :?

svako malo pojavi se neki pokretac teme.
:shock:
Ja_Sam_Taj
Posts: 9
Joined: 04/08/2017 21:16

#5221 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Ja_Sam_Taj »

155_mm wrote:pa koliko ova tema ima pokretaca :?

svako malo pojavi se neki pokretac teme.
:shock:
E jeste tesko napraviti nick. :D
Ja sam ovdje strucnjak za Tursku vojnu industriju i njezin uticaj na sigurnost balkana i na vojnu industriju Bosne.
Moramo imati i takvog strucnjaka pogotovo kada znamo da najkrupniji vojni proizvodi BH vojne industrije jesu iz Erdoganove kuhinje.
Dakle nema razloga zmiriti pred Turskom kada je ona upravo u vojnoj industriji zajedno sa Yenkijima najprisutnija. Da ne pricam o onome sto ona radi "iza zavjesa" za nas.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5222 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Ja_Sam_Taj wrote:
155_mm wrote:pa koliko ova tema ima pokretaca :?

svako malo pojavi se neki pokretac teme.
:shock:
E jeste tesko napraviti nick. :D
Ja sam ovdje strucnjak za Tursku vojnu industriju i njezin uticaj na sigurnost balkana i na vojnu industriju Bosne.
Moramo imati i takvog strucnjaka pogotovo kada znamo da najkrupniji vojni proizvodi BH vojne industrije jesu iz Erdoganove kuhinje.
Dakle nema razloga zmiriti pred Turskom kada je ona upravo u vojnoj industriji zajedno sa Yenkijima najprisutnija. Da ne pricam o onome sto ona radi "iza zavjesa" za nas.
pa pričaj ako nije tajna?
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5223 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Nuken wrote:Molim padobrance da ne truju temu turkofolijom. Vidjeli smo pomoć Turske tokom rata, konfiskovanje MI-24 pa i nakon rata kad su poslali tenkove koji se nisu mogli pokrenuti....
:?
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#5224 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Ja_Sam_Taj wrote:
155_mm wrote:ali kad smo se vec uzdigli u visine. mislim da je najveci odbranbeni deficit u dobrijeh bosnjana PVO. na zalost tu bas ne vidim nikakvu mogucnost da se tu sta popravi.
Ja vidim mogucnost. Turska je kupila S400. Prva je zemlja na svijetu izvan Rusije koja ce dobiti s400 sistem (Druga je indija). Ako Erdogan zeli moze nam pokloniti jednu bateriju tek toliko da imamo efekt odvracanja. :thumbup:
ni u najmokrijim snovima.
Ja_Sam_Taj
Posts: 9
Joined: 04/08/2017 21:16

#5225 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Ja_Sam_Taj »

Streptokok wrote:
Ja_Sam_Taj wrote:
155_mm wrote:pa koliko ova tema ima pokretaca :?

svako malo pojavi se neki pokretac teme.
:shock:
E jeste tesko napraviti nick. :D
Ja sam ovdje strucnjak za Tursku vojnu industriju i njezin uticaj na sigurnost balkana i na vojnu industriju Bosne.
Moramo imati i takvog strucnjaka pogotovo kada znamo da najkrupniji vojni proizvodi BH vojne industrije jesu iz Erdoganove kuhinje.
Dakle nema razloga zmiriti pred Turskom kada je ona upravo u vojnoj industriji zajedno sa Yenkijima najprisutnija. Da ne pricam o onome sto ona radi "iza zavjesa" za nas.
pa pričaj ako nije tajna?
Sta te tacno zanima?
Post Reply