BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#4851 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by foton »

drndalo wrote:
heckler wrote:
krater wrote:Novi website Zrak-a...Jos da urade update slika....[/b]
"Let the light be...and the light be...Zrak"

Pa u tri lijepe PM. Translate me across the street.

Ljudi, za boga miloga, angazujte profesionalne prevodioce. Ne treba prevesti Rat i Mir da te kosta bubreg.
Sto bolan profesionalne ? Kad ima u mene mi zene, zaovinog brata, sestricne, mali ima da zna engleski sam' tako...?
to vi niste culi za oblik fush konjuktiva - let there be fuseraj, and fuseraj be ovaj prevod. Hajde neka nisu preveli Zrak - Beam. bilo bi foneticki zanimljivo "be... beam"
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4852 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Testiranje prve bh. haubice nastavlja se pod pritiskom iz Pakistana da ono što prije bude okončano, jer je ta država zainteresovana za nabavku veće količine ovog naoružanja, piše BiznisInfo.

Iz BNT- Tvornice mašina i hidraulike Novi Travnik, obavijestili su danas sve stanovnika Novoga Travnika da će narednih nekoliko dana vršiti poligonsko ispitivanje gađanjem haubice H-122 mm.

Poligonsko ispitivanje gađanjem vršit će se 22., 24., 26., 28. i 31. jula, te 02.,04., i 06. augusta, na poligonu Margetići i to u vremenu od 8 do 17 sati, navodi se u obavještenju koje je objavljeno u lokalnim medijima.


S obzirom da su dosad zakazivana testiranja po dva dana, a da je sada odjednom zakazano testiranje za osam dana, čini se da se cijeli proces ubrzava.

Opet neke nejasnoće. Pakistanci hoće H155 :?: a sad najednom ide testiranje H122 u ubraznom modu. Sad, da li je greška neka pa je riječ o H155.... :roll:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4853 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

foton wrote:
drndalo wrote:
heckler wrote:
"Let the light be...and the light be...Zrak"

Pa u tri lijepe PM. Translate me across the street.

Ljudi, za boga miloga, angazujte profesionalne prevodioce. Ne treba prevesti Rat i Mir da te kosta bubreg.
Sto bolan profesionalne ? Kad ima u mene mi zene, zaovinog brata, sestricne, mali ima da zna engleski sam' tako...?
to vi niste culi za oblik fush konjuktiva - let there be fuseraj, and fuseraj be ovaj prevod. Hajde neka nisu preveli Zrak - Beam. bilo bi foneticki zanimljivo "be... beam"
Suti, mene nebi iznenadilo ni da sam vidio "be...air".

Na engleskom dijelu sajta TRZ-a su preveli i adresu firme pa 6. Marta postade 6. March :run:
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4854 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

heckler wrote:
Na engleskom dijelu sajta TRZ-a su preveli i adresu firme pa 6. Marta postade 6. March :mrgreen: :lol: :lol: :run:
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#4855 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by foton »

krater wrote:
heckler wrote:
Na engleskom dijelu sajta TRZ-a su preveli i adresu firme pa 6. Marta postade 6. March :mrgreen: :lol: :lol: :run:
nesto kontam, mi ih ovdje kudimo, ali te firme ipak nesto prave, rade, izvoze...da smo konstruktivni, neko bi ispravio te minorne greske i ukazao ljudima kako da poboljsaju svoju sliku prema svijetu.... ali sto jest' jest', lakse je reci vidi mu glaaave...
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4856 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

foton wrote: nesto kontam, mi ih ovdje kudimo, ali te firme ipak nesto prave, rade, izvoze...da smo konstruktivni, neko bi ispravio te minorne greske i ukazao ljudima kako da poboljsaju svoju sliku prema svijetu.... ali sto jest' jest', lakse je reci vidi mu glaaave...
Koji "mi"?

Moj post napisan 30.5.
http://forum.klix.ba/bh-vojna-industrij ... #p13650440
heckler wrote: PS Znaci jos jedna nebulozna stranica koju je sastavio neko ko je u zivotu nije sastavio i izgleda prevodio sa google translate. Evo ja sam spreman licno financirati profesionalnu izgradnju sajta ako iko zna odgovorne za to da nas stave u kontakt, i ne samo TRZ nego i za druge fabrike iz namjenske.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#4857 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Ko ce im ga znati. Mozda pakistancima vise pase h122 jer je laksa i bolje moze manevrisati po planinama i uskim putevima.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4858 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

heckler wrote:
foton wrote: nesto kontam, mi ih ovdje kudimo, ali te firme ipak nesto prave, rade, izvoze...da smo konstruktivni, neko bi ispravio te minorne greske i ukazao ljudima kako da poboljsaju svoju sliku prema svijetu.... ali sto jest' jest', lakse je reci vidi mu glaaave...
Koji "mi"?

Moj post napisan 30.5.
http://forum.klix.ba/bh-vojna-industrij ... #p13650440
heckler wrote: PS Znaci jos jedna nebulozna stranica koju je sastavio neko ko je u zivotu nije sastavio i izgleda prevodio sa google translate. Evo ja sam spreman licno financirati profesionalnu izgradnju sajta ako iko zna odgovorne za to da nas stave u kontakt, i ne samo TRZ nego i za druge fabrike iz namjenske.
Evo ja se nudim za engleski, takodjer pro bono.

Par dana posla da se malcice digne rejting industrijske grane koja bi mogla uposljavati hiljade ljudi? Nikakav problem.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4859 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Streptokok wrote:Ko ce im ga znati. Mozda pakistancima vise pase h122 jer je laksa i bolje moze manevrisati po planinama i uskim putevima.
Sumnjam, domet joj je znacajno manji, a u onim njihovim gudurama mislim da je to prioritet....
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#4860 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

drndalo wrote:
Streptokok wrote:Ko ce im ga znati. Mozda pakistancima vise pase h122 jer je laksa i bolje moze manevrisati po planinama i uskim putevima.
Sumnjam, domet joj je znacajno manji, a u onim njihovim gudurama mislim da je to prioritet....
a ti kao imas informacije da je cijev na h122 ostala orginalna sa d30 i nije doslo do produzenja cijevi na primjer na 52 kalibra kao na h155. od kud ti ta informacija?
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#4861 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

mislim da je doslo vrijeme da se osnuje drustvo za zastitu namjenske industrije. to drustvo bi na svojoj stranici objavljivalo sve u vezi NI. prikupljalo realne informacije na terenu i davalo analize tih informacija.

vjerujem da bi to bio veoma posjecen portal.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4862 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

155_mm wrote:
drndalo wrote:
Streptokok wrote:Ko ce im ga znati. Mozda pakistancima vise pase h122 jer je laksa i bolje moze manevrisati po planinama i uskim putevima.
Sumnjam, domet joj je znacajno manji, a u onim njihovim gudurama mislim da je to prioritet....
a ti kao imas informacije da je cijev na h122 ostala orginalna sa d30 i nije doslo do produzenja cijevi na primjer na 52 kalibra kao na h155. od kud ti ta informacija?
Ja nemam tu informaciju, samo pokusavam zakljuciti sta rade i koliko... Jos vise sumnjam u produzenje cijevi sa D30 na 52 kalibra...

Cak i da su to planirali, sva testiranja tako nastalog orudja bi morala biti obavljena kao za potpuno novonacrtani model, jer tom orudju osim kalibra cijevi NISTA ne bi bilo isto ! Niti bi tezina takvog samohodnog vozila vise bila puno manja od veceg "brata/sestre"... To bi znacilo znatno tezu cijev, znatno teze sklopove hidraulike upravljanja, hidraulike kocenja, da ne pricam o potrebi ispucavanja bogsamiznakolikogranata na poligonu zbog potvrdjivanja i korekcije matematickih izracuna tablica gadjanja iz potpuno nove duzine cijevi... To sve nije stvar koja se moze raditi za 6-7-8-12 mjeseci... U stvari moze, ali bi rezultati bili kao u GRASU, Vodovodu i Toplanama, zajedno...
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#4863 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

To bi znacilo znatno tezu cijev, znatno teze sklopove hidraulike upravljanja, hidraulike kocenja,
da to znaci upravo to. ali sve te promjene je dozivjela i h155. pa ne vidim u cemu bi bio problem i sa h122.

samohodna h122 sa dometom 20-25 km bi se itekako prodavala.

odnos cijene, vatrene moci i mobilnosti bi zasigurno bio prihvatljiv za mnoge kupce.
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#4864 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Ili je greska u saopcenju ili pakistanci hoce h122, trece opcije nema.
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4865 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Ne kazem da ne bi, samo kazem da to nije "samo tako"... Spomenuta je bila prednost lakseg vozila u teskim uslovima, a takvog "mutanta" sa 122mm opet ne vidim bez velike tezine, ne puno manje od 155mm... Pa bi se ta prednost "istopila"...

Sto se Pakistana tice, s obzirom da je njima Himelajski region sporan, tu im vjerovatno najvise treba "ljuta vatra", visine su ogromne, vrhovi strmi, dakle vertikalna putanja gadjanja vise nego daljina su bitne... Tu im je 155mm sigurno pogodniji, jer ima bolji odnos moguce daljine od cilja za vrlo strme putanje zrna...
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#4866 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

drndalo wrote:Ne kazem da ne bi, samo kazem da to nije "samo tako"... Spomenuta je bila prednost lakseg vozila u teskim uslovima, a takvog "mutanta" sa 122mm opet ne vidim bez velike tezine, ne puno manje od 155mm... Pa bi se ta prednost "istopila"...

Sto se Pakistana tice, s obzirom da je njima Himelajski region sporan, tu im vjerovatno najvise treba "ljuta vatra", visine su ogromne, vrhovi strmi, dakle vertikalna putanja gadjanja vise nego daljina su bitne... Tu im je 155mm sigurno pogodniji, jer ima bolji odnos moguce daljine od cilja za vrlo strme putanje zrna...
Kako onda objasnjavas ovo intenzivno testirahe h122?
User avatar
drndalo
Posts: 22820
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4867 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Ne objasnjavam, jer ne znam sta testiraju u kalibru 122...

Na slikama smo dosad vidjeli samo ono sto je vjerovatno prototip 155... Sami smo iz saostenja pretpostavili da ima isto i za 122, iako sam ja bio skeptican oko toga... Takvo nesto nije nigdje najavljeno ni slucajno, kao sto jeste stidljivo ovo za 155...

Mozda nam je "dupe zinulo" malo previse, od prevelike zelje... Prvo se ne radi nista godinama, a sada sanjamo da se radi "previse"...
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#4868 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

Izgleda da su pakistanci 'navalili' jer indija razvija vlastitu 155/52 haubicu. Navodno je samo jedan prototip odradjen, masovna proizvodnja 2019 ? Je li sigurno da h 155 ima 52 kalibra top ?
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#4869 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

mehoxy wrote:Izgleda da su pakistanci 'navalili' jer indija razvija vlastitu 155/52 haubicu. Navodno je samo jedan prototip odradjen, masovna proizvodnja 2019 ? Je li sigurno da h 155 ima 52 kalibra top ?
Ima.
Kocka25
Posts: 102
Joined: 21/07/2017 00:17

#4870 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Kocka25 »

Pozdrav svima,

Kada sam ovu temu prije mnogo godina pokrenuo pod nickom "Bosanac i Hercegovac" zaista namjenska industrija nije licila na nista u poredjenju sa ovim sto se sada sprema. Vlastiti SMG, mitraljez, pistolj, samohodku,protu oklopno naoruzanje (iako ne tako sofisticirano ali je dobar pocetak).

Oni koji su dovoljno inteligentni da citaju izmedju redova te da "povezu" geo politiku sa namjenksom industrijom znaju da Pakistan, Turska, SAD i zaljevske zemlje "iza zavjesa" igraju ogromnu ulogu za explozivni razvitak BH vojne i namjenkse industrije.

Uzmimo samo slucaj samohodne haubice. Ta haubica nebi znacila mnogo bez GPS sistema i modernog navodjenja granata. A to je tehnologija koja ce se uvoziti iz Turske. Takodjer nikakava nam nebi trebala samohodna haubica sa nemamo kupce u Pakistanu (i drugim Islamskim zemljama) koji ce istu kupiti i time omoguciti ozivljenje takve jedne industrije. Pakistan ima ogromnu vojsku i 100 komada takvog oruzija prodati zemlji od 200 miliona stanovnika, koja je nuklearna sila; kojoj je vojska na prvom mjestu je zaista sitnica. Mislim da ih je samo u Pakistan moguce izvesti mnogo vise od 200. Tu treba sagledati izvanredne veze izmedju Pakistana i Turske. Turska je motor Pakistanske vojne industrije i ubijedjen sam da su Turci dodatni motivator za angazovanje Pakistana u BiH. Mada su Pakistan i Malezija zajedno sa Iranom bili najveci sponzori BH Armije u proteklom ratu. Iz Pakistana su dolazile crvena strijele njihove (protu oklopno oruzije); kolko ja znam?





Sve u svemu ima mnogo razloga za optimizam. Nisam dugo dolazio ovdje. Vidim i anketa je dobro posjecena. Bit cu ponosan kada na anketi bude 1000 glasaca. :bih:
Kocka25
Posts: 102
Joined: 21/07/2017 00:17

#4871 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Kocka25 »

Uz to samo jos da dodam da je partnerstvo sa Slovencima super potez. Time vrsimo soft pritisak na Hrvatsku a sa Slovencima imamo 0 sukoba interesima i imamo 1001 sukobljenih interesa sa Hrvatskom kako mi tako i oni. Dakle Slovenija je logican partner i da sam sam birao partnera izabrao bih slovence.
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#4872 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

na zalost izgleda da niko nije imao vremena da uporedi slike H-155 i NORA A M84 po pitanju oblika cijevi, kucista cijevi gasnih cilindara. a vidio bi da je kuciste cijevi i oblik cijevi kao u NORE A a da su gasni cilindri mnogo deblji i da je dodat jos jedan cilindar tako da ih ima tri.

znaci ljudi su vec poznato rusko rijesenje iz D-20 152mm napravljeno u hiljadama komada modificirali da bi dobili H-155. i sad se pitam zasto to ne bi bilo moguce i sa d30j.

mozda nam kolega kolega drndalo to moze objasniti. on nas pokusava ubijediti, ako neka firma svoje samohodno oruzje u kalibru 155 mm zove H-155, da nije moguce da bi ta firma svoje samohodno oruzje u kalibru 122 mm mogla nazvati H-122.
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4873 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

:D
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#4874 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

Po wikipediji Pakistan u 155 mm kal. posjeduje samo stare americke 155 mm samohotke sa cijevima od 38 kal., sa maksimalnim dometom od 30 km, tako da bi ove nase po svemu sudeci predstavljale znacajno unapredjenje. Tako da mislim da bi se prije za to odlucili nego za 122 mm kalibar.
Kocka25
Posts: 102
Joined: 21/07/2017 00:17

#4875 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Kocka25 »

Ova nasa haubica je vrlo slicna novim Yavuzom; Turskom zamohodkom koja je tek predstavljena na IDEF-u prije par mjeseci.... Ili se ja varam?

Image
Image

Nista mi nebi cudilo da je jedan projekat u pitanju i da se sve iza zavjesa radi zajedno sa Turcima.
Post Reply