BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4826 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Seawolf wrote:
Nuken wrote: ...
MUP RS, tačnije JZP i Jedinica za obezbejeđenje ličnosti i objekata koriste Taurus, kilogram teži od Alfe. Da smo normalna država, kao što nismo, MUP RS je mogao nabaviti kilogram lakšu, domaću Alfu
Mogao je, ali ne vjerujem da se na natječaju MUP-a RS-a, pojavio ponuđač koji je nudio automat Alfa SMG 6.
Eto Dodik nije znao šta se pravi u Goraždu, a po forumu se uveliko šuškalo :D

Govorim o tome da ovi iz manjeg entiteta nikad ne bi uzeli Alfu, pa makar bila bolja i jeftinija od Hecklera :lol:
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4827 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

Seawolf wrote:
Alfons Kauders wrote: Pa ovaj SMG6 je AR-15 :)

Ima smisla da pocnu s ovim cudnim 9mm modelom, zbog jednostavnijeg mehanizma.

Za 5.56 AR-15 potrebno je uraditi jos masu stvari (cijev, zatvarac, gasni sistem), ali ovo je dobar pocetak...
Ma ja, trivijalnosti ... zaboravio si i potpuno drugačiji mehanizam za okidanje. Automat SMG6, kao i većina automata (izuzetak je H&K MP5) puca iz otvorenog zatvarača, a jurišne puške iz zatvorenog zatvarača.

Mnogobrojna oružja pištoljskog kalibra 9x19mm, koja izgledaju kao AR-15, a koja su se pojavila u zadnje vrijeme su pomodarske igračke za zabavu redneck podmladka i kao i svako pomodarstvo, vrlo brzo će izaći iz mode, kada im dosade takve igračke.

Nikada se niti jedna ozbiljna policijska, ili vojna formacija neće naoružavati takvim oružjem. Takvo oružje bi za vojnu upotrebu, imalo podjednako (be)smisla, kao da vojsku naoružaš nečim što je veliko i izgleda kao Browning M2 HB, a koristi municiju kalibra 7,62x51mm.
Fol je sto ne znamo da li je otvoreni ili zatvoreni bolt. Vrlo je moguce da je closed, pogledaj malo bolje :wink:

http://www.rockriverarms.com/index.cfm? ... ory_ID=236

http://www.sadefensejournal.com/wp/?p=3476

https://www.americanrifleman.org/articl ... m-carbine/

Ne znam da li se na osnovu dostupnih informacija da zakljuciti kako radi SMG6, ali uskoro bit trebali znati detalje. Cini se da ova cuda ipak imaju dosta AR-15 komponenti mada nema gasnog mehanizma. S obzirom na rasprostranjenost AR-15, zaista ne bi trebao biti neki ogroman korak nabaviti neke komponente sa strane (po potrebi), ili reciklirati komponente za konzerviranih M16.

Da, ovo definitivno igracka za civilno trziste, narocito za ljude koji ce dosta pucati (radi ultra-jeftine municije, dostupnosti Glock okvira itd), te za ljude koji vec imaju glock ili AR-15 sa dosta opreme itd. Opet jako veliko potencijalno trziste - a mi bi bili na konju kad bi izvozili par desetina hiljada komada godisnje, sto je kap u moru spram izvoza Zastave.

Za muriju i vojsku? Za muriju ima smisla, narocito gdje se koristi Glock. Solidno rjesenje gdje bi u 2.5kg mogao imati rezervni okvir municije i eventualno kakav nisan... Domet 100+ metara, i vise no dovoljno za policiju. Za vojsku nema smisla, osim eventualno kao PDW u vozilima gdje posade nose Glock, zanemarivo.

E sad, kad bi neko bas krenuo na ovaj fol napraviti malo ozbiljniju i precizniju pucu s vecim dometom i probojnoscu, islo bi se na brzi i laksi kalibar koji bi se mogao upakovati u sto slicniju platformu. Nesto poput ovog cuda, koje se moze spakovati u 9mm okvir, a iz duge cijevi ima brzinu 850-900m/s

https://en.wikipedia.org/wiki/.22_TCM

E kad bi se radilo u ovakvom kalibru, u 2 i kusur kile bi se "spakovao" efikasni domet skoro kao AK, s neuporedivo laksom municijom (laksa cak i od 9mm), sto bi bila i zanimljiva igracka za ozbiljne korisnike, kao rezervno oruzje, ali jebiga ovo je egzotika kalibar koji kosta 3-4 vise od 9mm i nema ga nigdje.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4828 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

krater wrote:Kolika je duzina cijevi Alfe SMG-a ?
Sve bi trebalo biti modularno, pa bi bi lako mogli imati vise duzina cijevi (8 ili 12 inca npr). E sad, pitanje je da li ce cijevi s drugih, slicnih pusaka biti kompatibilne, sto bi svakako bio bonus.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4829 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

Nuken wrote:
Seawolf wrote:
Nuken wrote: ...
MUP RS, tačnije JZP i Jedinica za obezbejeđenje ličnosti i objekata koriste Taurus, kilogram teži od Alfe. Da smo normalna država, kao što nismo, MUP RS je mogao nabaviti kilogram lakšu, domaću Alfu
Mogao je, ali ne vjerujem da se na natječaju MUP-a RS-a, pojavio ponuđač koji je nudio automat Alfa SMG 6.
Eto Dodik nije znao šta se pravi u Goraždu, a po forumu se uveliko šuškalo :D

Govorim o tome da ovi iz manjeg entiteta nikad ne bi uzeli Alfu, pa makar bila bolja i jeftinija od Hecklera :lol:
Ma uzeli bi bez problema, jer bi bilo posla i firme iz RS, poput RZB, mozda i par drugih... A Zastava bas i nema nesto uporedivo.

Najvece je pitanje okvir, jer ovo je besmisleno za policiju koja vec ne nosi Glock i ne koristi kompatibilne okvire. A mislim da i Glock ima vec nekoliko generacija okvira, pa je pitanje koji ce standard koristiti SMG6. Pretpostavljam najnoviji, ali onda okvir s 10 godina starog sluzbenog Glocka nase policije vjerovatno nece raditi u njemu
155_mm
Posts: 12057
Joined: 25/03/2011 17:44

#4830 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by 155_mm »

mehoxy wrote:
heckler wrote:Interesantni infosi i dobar link.

Nego, mozda skroz nevezano, ali izvlazim negdje iz malog mozga prije ne znam koliko godina dolazio je u Bosnu neki od direktora cini mi se Colta i govorilo se o mogucoj saradnji i izmedju ostalog spominjala se mogucnost za livnicu legura za oruzje. Ne mogu da nadjem tu vijesti vise.
Sto se ovoga tice, cini mi se da su tu pojedini politicari podigli nekakvu buku, ( cini mi se da je Smradoncic bio u pitanju) i ljudi su odustali.
Bosni definitivno trebaju strana ulaganja u NI ali nekima to nikako nije u interesu.
fahro je digo buku kad su ameri trebali postaviti svoje ljude na celo fabrika NI. e sto ih je fahro popljuvo to je bilo strasno za citati. i naravno to je odvratilo i ostale moguce investitore. da nije bilo toga danas bi sigurno imali 5-10 americkih firmi oruzja i municije aktivnih u BiH.

e to su bila vremena kada se je svaki dan cekao cjelokupni stecaj NI. samo tad nije bilo padobranaca da nam svojim dusebriznickim postovima objasnjavaju neke stvari kao sto nam to sad rade.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4831 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

Pakistan od Bosne i Hercegovine želi kupiti 500 samohodnih haubica, ali već dugo čeka, pa se Srbija pojavljuje sa svojom ponudom.

http://balkans.aljazeera.net/vijesti/po ... dolara-bih
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#4832 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

Nadam se da nam se ovo nece izmaknuti. Ali da su razvukli jesu, pogotivo kad imaju na cekanju poznatog kupca.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4833 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

Streptokok wrote:Nadam se da nam se ovo nece izmaknuti.
Ako izmakne, malo je reci da smo najebali

Ali ako ne izmakne... To je ugovor koji ce se realizirati preko pet godina, s obzirom na obim narudzbe.

500 je strasna cifra, cak i za velike vojske poput pakistanske... Ja sam se nadao da ce ubosti stotinjak komada... Ako se prodje za 500... Travnicanima valja okrenuti koje janje, ili koju hiljadu janjaca.
User avatar
drndalo
Posts: 22837
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4834 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

&ebem ti, zeca ni ne vidimo, a kamoli da smo ga uhvatili, samo znamo da je tu negdje u sumi, ali vec smo potrosili sve pare od prodaju njegovog pecenja...
User avatar
Streptokok
Posts: 3459
Joined: 27/10/2014 08:18

#4835 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Streptokok »

drndalo wrote:&ebem ti, zeca ni ne vidimo, a kamoli da smo ga uhvatili, samo znamo da je tu negdje u sumi, ali vec smo potrosili sve pare od prodaju njegovog pecenja...
Pa vidimo 500 zeceva. Ambasador ocigledno pokusava uozbiljiti bnt da ubrzaju radove, a ovi razvukli ko hodza teraviju.
User avatar
@mba
Posts: 3208
Joined: 22/08/2011 12:57
Location: Çanakkale

#4836 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by @mba »

samo napred, ima da roka do Himalaja :D :thumbup:
neki
Posts: 6729
Joined: 17/02/2005 07:57

#4837 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by neki »

Realno, ni Srbija ni mi sami ne možemo realizovati toliki ugovor u razumnom periodu..vjerovatno će i jedni i drugi (i ko zna ko još) dobiti dio kolača..
Pošto vidim da na temi ima boljih poznavalaca stanja u Bratstvu, može li neko procijeniti koliko bi samohotki mogli izbaciti godišnje kad bi imali poznatog kupca?
User avatar
drndalo
Posts: 22837
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4838 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Streptokok wrote:
drndalo wrote:&ebem ti, zeca ni ne vidimo, a kamoli da smo ga uhvatili, samo znamo da je tu negdje u sumi, ali vec smo potrosili sve pare od prodaju njegovog pecenja...
Pa vidimo 500 zeceva. Ambasador ocigledno pokusava uozbiljiti bnt da ubrzaju radove, a ovi razvukli ko hodza teraviju.
Ma znam, ali ima tu posla koliko ti bog hoce, i to pod pretpostavkom da je prvo testiranje proslo dobro, i da nisu potrebne velike konstrukcijske prepravke i pojacanja... Onda bi tako do kraja dotjeran prototip valjalo demonstrirati potencijalnom kupcu, prvo ovdje, a ako bi bio zadovoljan onda bi vjerovatno morao ici i tamo na dodatna testiranja... Pa tek nakon toga mozda bi isla i narudzba...

Pravo da ti kazem, iako je izgleda doslo malo do uozbiljenja nekih glava u toj industriji i (izgleda) nekim politicarima koji tu imaju uticaja, fali tu nama jos puno pure za takvu narudzbu... Mislim, nije da Pakistanci misle da mogu to igdje dobiti za godinu dana i tako to, ali ne znam racunaju li da im to bude operativno (ako bi zaista bilo 500 kom. mada mi je to malo previse i prelijepo, kad bi bilo i 200 to bi realno bio hit) za npr. 5 godina...?

Ako im treba za 5 godina, nema sanse da ni mi ni Srbija to mogu zavrsiti kako treba... To bi u tom roku mogla zavrsiti samo neka vec postojeca ozbiljna svjetska industrija u toj kolicini... A kod njih opet nisu cijene kakve su ovamo najavljene... Mi sada da ubrzamo razvoj, i to za 100%, bi mozda mogli to dojerati do kraja za 10 god... I to prvih 5 za posten razvoj modela do serijske proizvodnje, a onda jos 5 godina x 100 kom. godisnje za isporuciti...

Ono sto bi morali dogovoriti sa naruciocem je model kamiona koji bi to nosio, zbog njihovih lokalnih uslova... Ako imaju neki model lokalno u proizvodnji, konacna montaza bi se mogla obavljati i tamo, samo to opet logisticki mijenja situaciju... Ako nemaju, nego bi uzimali npr. od Fiata vozila, i to se moze, ali bi konacni prototip morao imati i postena testiranja na bas tom modelu vozila... Itd....

Takva narudzba bi bila ozbiljan zalogaj i za Namjensku industriju bivse SFRJ u totalu...
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4839 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Mislim da bi BNT ovo mogao ubrzati malo. Ogroman je to tender i količina novca u pitanju. Kad bi na jedan takav tender prošli imali bi posla u narednih 10 godina zasigurno :run:
User avatar
drndalo
Posts: 22837
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4840 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

Ubrzavanje kosta, ko ce ga platiti ? Vlasnik ? Jasta, kad bi moglo doci na red od silnih Audija...

:faraon:
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4841 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Novi website Zrak-a...Jos da urade update slika....

Image

URL: http://zrak.ba/

I brosura Precizna optika !

Image

http://zrak.ba/services/precise-optics/
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4842 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4843 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Bezveze clanak. Nisu ni tender raspisali a mi brojimo milijarde vec.

U svojoj knjizi "Problemi projektovanja lansirnih uredjaja" pokojni Vucurovic u dosta detalja objasnjava faze testiranje i objasnjava da testiranje zahtjeva oko 60% i potrosenih sredstava i vremena tokom razvoja. Iako su tu radilo o (samohodnim) lansirnim uredjanima mislim da ima dovoljno slicnosti da dio te logike i ovdje vazi.

Olaksavajuca okolnost u razvoju BH samohotke je to sto se o topu vec sve zna. Top je vec davno razvijen i testiran i tu nema vise misterija ako se ne krene u neko eksperimentisanje i dorade. Sve ostalo mora proci sve faze testiranja i tu nema zajebancije tako da je ne vidim matematiku da to bude zavrseno u nekom rekordnom roku. Do sada je 2 puta izlazila na poligon koliko je nama poznato a dok se sve zavrsi ona ce biti u poluraspadnutom stanju.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4844 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Od ukupnog iznosa, vogošćanskom "Pretisu" dodijeljeno je dva miliona maraka za nabavku i instaliranje pogona za livenje eksploziva, dok će "Vitezit" iz Viteza dobiti 800.000 KM za razvoj i maloserijsku proizvodnju punjenja za generatore gasa na bazi kompozitnih goriva. Po 300.000 KM dodijeljeno je preduzećima "Zrak Sarajevo" za nabavku opreme i uvođenje novih proizvodnih linija, Tehničko-remontnom zavodu iz Hadžića za finansiranje razvojnog projekta KN "Una“, te "Binasu" iz Bugojna za nabavku mašine za izradu pozicije rotora.

Zanimljivi projekti. Nadam se da će sljedeće godine ova cifra i grant narasti na makar pet miliona :thumbup:
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4845 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

krater wrote:Novi website Zrak-a...Jos da urade update slika....[/b]
"Let the light be...and the light be...Zrak"

Pa u tri lijepe PM. Translate me across the street.

Ljudi, za boga miloga, angazujte profesionalne prevodioce. Ne treba prevesti Rat i Mir da te kosta bubreg.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4846 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Nuken wrote:Od ukupnog iznosa, vogošćanskom "Pretisu" dodijeljeno je dva miliona maraka za nabavku i instaliranje pogona za livenje eksploziva, dok će "Vitezit" iz Viteza dobiti 800.000 KM za razvoj i maloserijsku proizvodnju punjenja za generatore gasa na bazi kompozitnih goriva. Po 300.000 KM dodijeljeno je preduzećima "Zrak Sarajevo" za nabavku opreme i uvođenje novih proizvodnih linija, Tehničko-remontnom zavodu iz Hadžića za finansiranje razvojnog projekta KN "Una“, te "Binasu" iz Bugojna za nabavku mašine za izradu pozicije rotora.

Zanimljivi projekti. Nadam se da će sljedeće godine ova cifra i grant narasti na makar pet miliona :thumbup:
:thumbup: :bih:
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4847 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Neki od celika koje koristi TMD Kovgrad i Unis Tok za proizvodnju lezajeva.

100Cr6
Image

Tehnologija proizvodnje: EAF + LF + VD

Hemijska kompozicija:

C 0.93-1.05 / Si 0.15-0.35 / Mn 0.25-0.45 / P 0.025 / S 0.015 / Cr 1.35-1.60 / Mo max 0.10 / Al max 0.050 / Cu max 0.30

100CrMo7
Image

Tehnologija proizvodnje: EAF + LF + VD

Hemijska kompozicija:

C 0.93-1.05 / Si 0.15-0.35 / Mn 0.25-0.45 / P 0.025 / S 0.015 / Cr 1.65-1.95 / Mo 0.15-0-30 / Al max 0.050 / Cu max 0.30
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4848 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

ArcelorMittal Zenica (AMZ) - Proizvodi - Gredice
Standardni velikoserijski konstrukcioni i betonski celici / 120 t/h.

Image
S235JR Steel Grade
Mechanical Properties, Chemical Composition, Grade Equivalent

C 0.17-0.20 / Mn 1.40 / Si - / P 0.040 / S 0.040 / N 0.012 / Cu 0.55
S275JR Steel Grade
Mechanical Properties, Chemical Composition, Grade Equivalent

C 0.21-0.22 / Mn 1.50 / Si - / P 0.040 / S 0.040 / N 0.012 / Cu 0.55

S275J2 Steel Grade
Mechanical Properties, Chemical Composition, Grade Equivalent

C 0.18-0.21 / Mn 1.50 / Si - / P 0.025-0.035 / S 0.025-0.035 / Cu 0.55
St3 PS

C 0.14-0.22 / Mn 0.40-0.65 / Si 0.05-0.15 / S 0.05 / P 0.04 / Cr 0.3 / Ni 0.3 / Cu 0.3

St3 SP

C 0.14-0.22 / Mn 0.40-0.65 / Si 0.15-0.30 / S 0.05 / P 0.04 / Cr 0.3 / Ni 0.3 / Cu 0.3
St4 PS

C 0.18-0.27 / Mn 0.40-0.70 / Si 0.05-0.15 / S 0.05 / P 0.04 / Cr 0.3 / Ni 0.3 / Cu 0.3

St4 SP

C 0.18-0.27 / Mn 0.40-0.70 / Si 0.15-0.30 / S 0.05 / P 0.04 / Cr 0.3 / Ni 0.3 / Cu 0.3
B500B/C

C 0.20-0.25 / Mn 0.8-1.2 / Si 0.20-0.30 / S 0.02 / P 0.02
http://tep.dp.ua/en/metal/steel/steelh/


Dopuna: Rudnik mangana i tvornica mangana u Buzimu

Hemijska kompozicija rude mangana:
Fetot 4.98 / Mntot 32.04 / SiO2 23.96 / Al2O3 5.97 / CaO 0.99 / MgO 1.40 / S 0.01 / P 0.19 / C 0.54 / K2O -

PDF: http://www.qip-journal.eu/index.php/ams ... ad/554/488
Last edited by krater on 20/07/2017 17:52, edited 1 time in total.
User avatar
drndalo
Posts: 22837
Joined: 26/06/2006 16:34
Location: Sarajevo

#4849 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by drndalo »

heckler wrote:
krater wrote:Novi website Zrak-a...Jos da urade update slika....[/b]
"Let the light be...and the light be...Zrak"

Pa u tri lijepe PM. Translate me across the street.

Ljudi, za boga miloga, angazujte profesionalne prevodioce. Ne treba prevesti Rat i Mir da te kosta bubreg.
Sto bolan profesionalne ? Kad ima u mene mi zene, zaovinog brata, sestricne, mali ima da zna engleski sam' tako...?
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4850 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

"Neka svjetlost bude ... i svjetlost ... Zrak" :evil: :D
Post Reply