BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4801 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

racionalista wrote:
Alfons Kauders wrote:
racionalista wrote:
Proizvodni pogoni i sjedište ACU su u Vitkovićima(predgrađe Goražda, postoji industrijska zona na površini bivše Azotare) dok se Bekto Preciza nalazi u samom Goraždu tj. na mjestu bivšeg Viogora. Nekih preciznijih podataka o broju zaposlenih, površini proizvodnih hala i sl. još uvijek nema. Sve ovo je za naše uslove i "mahalu" malo više tajnovito :D
Vjerovatno Bekto šalje "provjerene" radnike iz Precize u pogone AC-u, što ne bi bilo prvi put( isti je sistem bio i sa EMKOM i HELLASOm). Nisam uspio saznati koji su tačno modeli u opticaju, i koji broj je proizveden, ali po svemu sudeći spremno će se dočekati tender za opremu FMUP-a.
Znas li sta o ISO certifikaciji? Jer mi izgleda logicno da je vec imaju, a znaci pravo puno za izvoz. Ogromna razlika izmedju malih manufaktura i velikih proizvodjaca je upravo ISO. Novi brend koji ulazi na trziste (ukoliko se ovo bude radilo pod nasim brendom), bi trebao imati ISO certifikat, cisto jer bi onda "nepoznato" ime dobilo dosta vise tezine i ozbiljnosti.

Masa oruzja u US nije radjena u takvim pogonima, pa ISO certifikacija jako dobro dodje za diferencijaciju na trzistu, tj. da se vidi da to ne radi neko u garazi :)
Koliko ja znam sve firme iz Goražda su orijentisane prema inostranstvu i 90% proizvoda ide u izvoz. Konkretno kod Bekto Precize taj procenat je možda i veći, a obzirom da sarađuju i sa renomiranim Evropskim brendovima iznenadilo bi me da nemaju potrebne certifikate ili da po potrebi ne mogu ispuniti uslove za dodjelu istih zavisno od vrste proizvoda. Moguće je da se koriste pogoni BP za proizvodnju pojedinih dijelove oružja, i da se onda prebacuju do AC-U. Vlasnik je isti na kraju krajeva :D
Izgleda da ih često posjete i političke glavešine pod pratnjom :D :D :D
Ma ja, pretpostavljao sam - ipak su malo veci igrac. Ako ima neki znalac da nam kaze da li su potrebni jos neki certifikati, neka se javlja :)
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4802 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Alfons Kauders wrote:
Nuken wrote:Prošle godine nekad u ovaj vakat ovdje se diskutovalo o, tada nepoznatoj, Alfi. Sad je tu Alfa ali veći belaj kako rastaviti domaćeg kalašnjikova :D Bilo bi odlično kad bi ACU mogao odraditi upgrade konzerviranih M16 OS.

Pištolj i Alfu što prije uvesti u naoružanje FMUP-a. Hem je dobra referenca, a i treba nam puci jer neprijatelj nikad ne spava :roll:

Bilo bi zanimljivo vidjeti neki lagani karabin 5.45 u izvedbi ACU. Onda bi mogli ponuditi automat, pištolj i pušku za NATO i non-NATO korisnike. Zašto ne u skorije vrijeme i neka snajperska puška kad se usvoje znanja, nabave potrebne mašine i bude dovoljno love :thumbup:
Nema potrebe za 5.45, ni za izvoz, ni domace. To drze Rusi s novim modelima kalasa.

Ali 5.56 NATO za lezistem za standardne okvire, definitivno :thumbup: Svuda dostupan kalibar, a na civilnom trzistu 100x zastupljeniji od 5.45
Moja greška i typo. Mislio sam na na 5.56 :run: Zašto ne ponuditi i NATO i non-NATO pušku, AR i AK platformu :D
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4803 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

Nuken wrote:
Alfons Kauders wrote:
Nuken wrote:Prošle godine nekad u ovaj vakat ovdje se diskutovalo o, tada nepoznatoj, Alfi. Sad je tu Alfa ali veći belaj kako rastaviti domaćeg kalašnjikova :D Bilo bi odlično kad bi ACU mogao odraditi upgrade konzerviranih M16 OS.

Pištolj i Alfu što prije uvesti u naoružanje FMUP-a. Hem je dobra referenca, a i treba nam puci jer neprijatelj nikad ne spava :roll:

Bilo bi zanimljivo vidjeti neki lagani karabin 5.45 u izvedbi ACU. Onda bi mogli ponuditi automat, pištolj i pušku za NATO i non-NATO korisnike. Zašto ne u skorije vrijeme i neka snajperska puška kad se usvoje znanja, nabave potrebne mašine i bude dovoljno love :thumbup:
Nema potrebe za 5.45, ni za izvoz, ni domace. To drze Rusi s novim modelima kalasa.

Ali 5.56 NATO za lezistem za standardne okvire, definitivno :thumbup: Svuda dostupan kalibar, a na civilnom trzistu 100x zastupljeniji od 5.45
Moja greška i typo. Mislio sam na na 5.56 :run: Zašto ne ponuditi i NATO i non-NATO pušku, AR i AK platformu :D
Pa ovaj SMG6 je AR-15 :)

Ima smisla da pocnu s ovim cudnim 9mm modelom, zbog jednostavnijeg mehanizma.

Za 5.56 AR-15 potrebno je uraditi jos masu stvari (cijev, zatvarac, gasni sistem), ali ovo je dobar pocetak. Mogli bi polako krenuti AR koristeci dio M16tki kojih imamo hiljade na raspolaganju. Nije da ce nam trebati puno, jer bi to bila ogranicena proizvodnja, modernizacija zapravo...

Potrebna nam je ta infrastruktura, jer i OSBiH idu na M4. Svakako bi morali raditi masu stvari za njih, pa sto da ne osposobimo i proizvodnju? Postepeno sa dijelovima M16, a onda dalje uvoziti i usvajati proizvodnju drugih elemenata. To uopste nije puno posla kao sto izgleda. Gorazde je to. :)
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4804 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

"Aleksandar" konkurencija bh. haubici: Ko će bolje proći na svjetskom tržištu

Prva bh. haubica čija su testiranja u toku i koja je namijenjena izvozu dobila je konkurenciju.

Srbija je ovih dana predstavila svoje “najmoćnije artiljerijsko oružje“, haubicu Aleksandar domaće proizvodnje.

Bh. i srbijanska haubica imaju dosta sličnih karakteristika, bar prema onim podacima koji su dostupni javnosti i praktično će biti konkurencija kada je riječ o prodaji na svjetskom tržištu, piše Biznisinfo.

Mediji u susjednoj zemlji izvještavaju o novom srbijanskom oružju s oduševljenjem, a dnevni list Blic na naslovnici je donio priču o ovom “čudu srpske artiljerije“.

Za haubicu se navodi da ispaljuje šest projektila u minutu, uz skladištenje 24 projektila spremna za lansiranje i da ima smanjen broj posade.

Javnosti je predstavljena premijerno na ovogodišnjem sajmu naoružanja i vojne tehnike “Partner 2017”.

- U pitanju je najmoćnije artiljerijsko oruđe vatrene podrške kalibra 155 milimetara koje je u potpunosti automatizovano i posjeduje izuzetno visok nivo autonomije - rekao je Aleksandar Lijaković, zamjenik direktora “Jugoimport SDPR”.

Kako je istaknuo, glavna karakteristika ovog oružja jeste upravo automatski punjač, kapacitet i brzina gađanja.

Ovo se dešava istovremeno kada traju završna testiranja prve bh. haubice koju je proizvela kompanija Bratstvo Novi Travnik – Tvornica mašina i hidraulike (BNT-TMiH). Riječ je također o samohodnoj haubici kalibra 155 milimetara.

Razvoj haubice traje već godinama i riječ je o oružju koje je skoro u potpunosti bh. proizvod.

Bh. haubica ima domet 40 kilometara, automatsko punjenje šest granata, kompjutersko GPS navođenje. Haubica ima NATO kalibar 155 mm i malu težinu.

Prednost bh. haubice je u tome što će biti za oko 20 posto jeftinija od konkurencije i koštat će oko milion KM.


Image
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4805 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Toliko što se tiče članka a sad moj komentar. 6 raketa u auto punjaču, i dodatna dva seta od po 12 raketa u Aleksandra. Tri člana posade, 8X8 pogon, pucanje u oba pravca kamiona. Odlično oružje po navedenom ali srbijanska VI je poznata da većina stvari zadrži u modelu ili završi u nultoj seriji :D Prednosti H-155 mogu biti bolje elektronika tj. GPS sistem, lakša dosta (6x6) te jefitnija. Ciljano tržište koje kupuje ovo (razne države u pokušaju, plemena i ko već ne :lol: =) preferiraju jednostavno održavnje, brzo dejstvo i malu cijenu . Ukratko, požurite s H-155 :thumbup:
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4806 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

De stavi granate umjesto to rakete....
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4807 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

krater wrote:De stavi granate umjesto to rakete....
Greška u pisanju, dupla :lol: :run:


Zna li neko da li Srbija sama prava cijevi za svoje samopičeće haubice? Jedno vrijeme se pisalo da skidaju sa raznih topova i vrše modifikacije :?: te da im je BNT pravio iste
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4808 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Ovima se osladili clanci o vojnoj industriji ali su polijeni da novi materijal pronadju pa recikliraju i pretumbavaju stare vijesti. Ovo je vec i iritanto u tim poredjenjima.
Da su bar detalje iz starog clanka prepisali kako treba.
"Prednost bh. haubice je u tome što će biti za oko 20 posto jeftinija od konkurencije i koštat će oko milion KM."

Originalni clanak je rekao da ce haubica biti 20 posto laksa od konkurencije (sta god to mislili pod konkurencija) a ne da ce biti jeftinija 20%.

Srbija je prve cijevi dobila narezivanjem starih 152mm norinih cijevi. Poslije toga se spekulisalo da su kupovali ili od rusa ili od BNTa. Sada tvrde da se osposobljavaju da mogu sami proizvesti cijev od odlivaka kupljenih od rusa. Za zatvarac od topa ne znam. Odlivke nisu sposobni proizvesti.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#4809 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by hrle1976 »

:lol:
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4810 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Gotov proizvod bit će, kaže direktor, konkurentan na tržištu, jer će biti i do 20 posto jeftiniji od konkurentskog te mnogo lakši, što će ovakvom artiljerijskom oružju poboljšati mobilnost.

O H-155 sa stranice BNT-a :D
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4811 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Moja greska onda. Ko to prodaje samohodnu haubicu za 1250000 maraka...
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4812 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

TRB nedavno na sajmu u Beogradu. Sad, da li TRB radi kundake za ACU ili ACU radi sam za sebe :?: :roll:

Image
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4813 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Ristić je istakao da je “Tehnički remont” iz Bratunca već drugu godinu prisutan na sajmu na kojem demonstrira nove proizvode.

“Jedan od proizvoda sa kojim se ove godine predstavljamo je mašina za humano deminiranje. To je rezultat naše pameti i umijeća koji pronalazi tržište širom Afrike u misijama UN. To je samo jedan proizvod, a u budućnosti ćete moći da vidite još mnogo toga od nas”, rekao je Ristić novinarima na Sajmu naoružanja u Beogradu.

Code: Select all

http://www.capital.ba/namjenska-industrija-srpske-sve-prisutnija-na-trzistu/
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4814 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Web site: http://trb.ba
DenyWilCo
Posts: 16
Joined: 03/11/2015 19:39

#4815 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by DenyWilCo »

Image

Evo maketa njihove deminerske sprave
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4816 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

RS9 iz TRB.

Image

Jeste da već postoji njemačka puška koja u svom nazivu ima RS9, ali Bože moj :roll: :lol:
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#4817 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Seawolf »

Alfons Kauders wrote: Pa ovaj SMG6 je AR-15 :)

Ima smisla da pocnu s ovim cudnim 9mm modelom, zbog jednostavnijeg mehanizma.

Za 5.56 AR-15 potrebno je uraditi jos masu stvari (cijev, zatvarac, gasni sistem), ali ovo je dobar pocetak...
Ma ja, trivijalnosti ... zaboravio si i potpuno drugačiji mehanizam za okidanje. Automat SMG6, kao i većina automata (izuzetak je H&K MP5) puca iz otvorenog zatvarača, a jurišne puške iz zatvorenog zatvarača.

Mnogobrojna oružja pištoljskog kalibra 9x19mm, koja izgledaju kao AR-15, a koja su se pojavila u zadnje vrijeme su pomodarske igračke za zabavu redneck podmladka i kao i svako pomodarstvo, vrlo brzo će izaći iz mode, kada im dosade takve igračke.

Nikada se niti jedna ozbiljna policijska, ili vojna formacija neće naoružavati takvim oružjem. Takvo oružje bi za vojnu upotrebu, imalo podjednako (be)smisla, kao da vojsku naoružaš nečim što je veliko i izgleda kao Browning M2 HB, a koristi municiju kalibra 7,62x51mm.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#4818 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

heckler wrote:Interesantni infosi i dobar link.

Nego, mozda skroz nevezano, ali izvlazim negdje iz malog mozga prije ne znam koliko godina dolazio je u Bosnu neki od direktora cini mi se Colta i govorilo se o mogucoj saradnji i izmedju ostalog spominjala se mogucnost za livnicu legura za oruzje. Ne mogu da nadjem tu vijesti vise.
Sto se ovoga tice, cini mi se da su tu pojedini politicari podigli nekakvu buku, ( cini mi se da je Smradoncic bio u pitanju) i ljudi su odustali.
Bosni definitivno trebaju strana ulaganja u NI ali nekima to nikako nije u interesu.
mehoxy
Posts: 898
Joined: 30/09/2012 20:26

#4819 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mehoxy »

Interesuje me kakav kapacitet BIH trenutno ima za proizvodnju oklopnog vozila, pa barem i neceg "jednostavnog" poput baznog t 55 ? Znam da motor ne mozemo uraditi ( to je famos radio prije rata ? ) Sta je sa sasijom/oklopom tenka ? BNT bi pretpostavljam mogao proizvesti top. Zrak mozda optiku.
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4820 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Seawolf wrote:
Alfons Kauders wrote: Pa ovaj SMG6 je AR-15 :)

Ima smisla da pocnu s ovim cudnim 9mm modelom, zbog jednostavnijeg mehanizma.

Za 5.56 AR-15 potrebno je uraditi jos masu stvari (cijev, zatvarac, gasni sistem), ali ovo je dobar pocetak...
Ma ja, trivijalnosti ... zaboravio si i potpuno drugačiji mehanizam za okidanje. Automat SMG6, kao i većina automata (izuzetak je H&K MP5) puca iz otvorenog zatvarača, a jurišne puške iz zatvorenog zatvarača.

Mnogobrojna oružja pištoljskog kalibra 9x19mm, koja izgledaju kao AR-15, a koja su se pojavila u zadnje vrijeme su pomodarske igračke za zabavu redneck podmladka i kao i svako pomodarstvo, vrlo brzo će izaći iz mode, kada im dosade takve igračke.

Nikada se niti jedna ozbiljna policijska, ili vojna formacija neće naoružavati takvim oružjem. Takvo oružje bi za vojnu upotrebu, imalo podjednako (be)smisla, kao da vojsku naoružaš nečim što je veliko i izgleda kao Browning M2 HB, a koristi municiju kalibra 7,62x51mm.

Ne vidim razloga zašto ne bi uspjeli prodati nešto što puca automatski, lagano je i ima veću preciznost od pištolja. Prilikom nedavnog napada u Londonu vidio sam da pojedini policajci nose Roni. Sistem koji pištolj pretvara u SMG ili štaveć. Kad trebaš nešto za brzu rekaciju, precizno i s 31 metkom u okviru, a da možeš nositi svakodnevno, zašto ne izabrati Alfu :roll: :D
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#4821 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Seawolf »

Nuken wrote: Ne vidim razloga zašto ne bi uspjeli prodati nešto što puca automatski, lagano je i ima veću preciznost od pištolja. Prilikom nedavnog napada u Londonu vidio sam da pojedini policajci nose Roni. Sistem koji pištolj pretvara u SMG ili štaveć. Kad trebaš nešto za brzu rekaciju, precizno i s 31 metkom u okviru, a da možeš nositi svakodnevno, zašto ne izabrati Alfu :roll: :D
Ne vidim kakve veze ima kit za konverziju pištolja kalibra 9x19mm u oružje koje se koristi sa dvije ruke, sa automatom istog kalibra koji ima izgled (i dimenzije) skraćene jurišne puške.

Ili ovako: po čemu je to za naoružavanje policijskih antiterorističkih jedinica, bolja Alfa SMG6 od nekog, ne puno skupog automata, kao što je recimo, H&K UMP9?
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4822 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Seawolf wrote:
Nuken wrote: Ne vidim razloga zašto ne bi uspjeli prodati nešto što puca automatski, lagano je i ima veću preciznost od pištolja. Prilikom nedavnog napada u Londonu vidio sam da pojedini policajci nose Roni. Sistem koji pištolj pretvara u SMG ili štaveć. Kad trebaš nešto za brzu rekaciju, precizno i s 31 metkom u okviru, a da možeš nositi svakodnevno, zašto ne izabrati Alfu :roll: :D
Ne vidim kakve veze ima kit za konverziju pištolja kalibra 9x19mm u oružje koje se koristi sa dvije ruke, sa automatom istog kalibra koji ima izgled (i dimenzije) skraćene jurišne puške.

Ili ovako: po čemu je to za naoružavanje policijskih antiterorističkih jedinica, bolja Alfa SMG6 od nekog, ne puno skupog automata, kao što je recimo, H&K UMP9?
Ako već poredimo s Hecklerom i navedenim modelom, Alfa je lakša za 200-300gr., vjerovatno jeftinija....no, teško je porediti nešto što postoji decenijama i radi odlične puške s nečim što još nismo vidjeli u akciji koristeći samo neke tehničke karakeristike

Zašto ne naoružati "regularne" policajce Alfom? Tipa stanice za intervencije, jedinice za podršku i druge jedinice koje nisu obični prašinari a ni JSP a koje opet zahtjevaju upotrebu ovakgov oružja u pojedinim situacijama.
MUP RS, tačnije JZP i Jedinica za obezbejeđenje ličnosti i objekata koriste Taurus, kilogram teži od Alfe. Da smo normalna država, kao što nismo, MUP RS je mogao nabaviti kilogram lakšu, domaću Alfu
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4823 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Kolika je duzina cijevi Alfe SMG-a ?
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#4824 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Seawolf »

krater wrote:Kolika je duzina cijevi Alfe SMG-a ?
Onako sa fotografije, rekao bih 8" do 9" (203 mm do 229 mm).
Seawolf
Posts: 7715
Joined: 14/06/2012 22:59

#4825 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Seawolf »

Nuken wrote: ...
MUP RS, tačnije JZP i Jedinica za obezbejeđenje ličnosti i objekata koriste Taurus, kilogram teži od Alfe. Da smo normalna država, kao što nismo, MUP RS je mogao nabaviti kilogram lakšu, domaću Alfu
Mogao je, ali ne vjerujem da se na natječaju MUP-a RS-a, pojavio ponuđač koji je nudio automat Alfa SMG 6.
Post Reply