BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4751 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Nuken wrote:''AC Unity'' će na puškama zaraditi 22 miliona KM

Ugovori su zasigurno tu. Ne radi se o maloj cifri za nultu seriju i početak. S hajrom da je! Ovo je zasigurno slika iz BiH, vidi ćilima u pozadini :lol:
Nisu napisali jeli ovo 22 miliona za godinu dana? Citav Bekto je 2016te godine imao prometa 41 milion. Udjose u namjensku i bum, prve godine odmah skok od preko 50%. Ako je tako, onda je malo reci da je to fantastican pocetak.

Cilim cini sliku :-D
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4752 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

heckler wrote:
Nuken wrote:''AC Unity'' će na puškama zaraditi 22 miliona KM

Ugovori su zasigurno tu. Ne radi se o maloj cifri za nultu seriju i početak. S hajrom da je! Ovo je zasigurno slika iz BiH, vidi ćilima u pozadini :lol:
Nisu napisali jeli ovo 22 miliona za godinu dana? Citav Bekto je 2016te godine imao prometa 41 milion. Udjose u namjensku i bum, prve godine odmah skok od preko 50%. Ako je tako, onda je malo reci da je to fantastican pocetak.

Cilim cini sliku :-D
S obzirom da se čitav tekst i sastanak vodio s pričom oko ove godine, zašto da ne? :D Možda ih fakat ima već toliko na stanju i može naštancati. Potrebe ima. Krenite od Filipina preko Bliskog Istoka do Kolumbije. Oni su navikli na AK a ono što imaju je većinom starije. Zašto ne zamijeniti s nečim novim i laganim :D Tu je i civilno tržište SAD-a
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4753 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

archi_a wrote:Reći ćemo samo da je predstavnik AC Unity donio na sastanak par koferčića, kao prezentaciju. :lol: :izet:
Mislim da oni proizvode polimerske kutije za municiju, kofere za pistolje i puske.

Image

Image

Image
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4754 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Ovo nesto presovano ili se meni cini ?

Image

Image
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4755 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Gledaj presa i hodova 25/50/45 u minuti x 60 minuta x jedna / dvije smjene....
http://www.stancovani-dijelovi.com/katalog1.pdf

https://ak-builder.com/index.php?dispat ... ory_id=171
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4756 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

krater wrote:Ovo nesto presovano ili se meni cini ?
Ne mogu bas da ocjenim, djeluje da bi moglo.
krater wrote:Gledaj presa i hodova 25/50/45 u minuti x 60 minuta x jedna / dvije smjene....
http://www.stancovani-dijelovi.com/katalog1.pdf

https://ak-builder.com/index.php?dispat ... ory_id=171
Pa ovdje ima kapaciteta da se nastanca dijelova za kalasa da se snabdije citava kineska armija :)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4757 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

archi_a wrote:Iiiiiiiiiiii, da li imamo konačan izgled?!? :-D


Image
BiH postaje vojna sila: Proizvodimo puške s NATO-ovim komponentama!
:bih:
Dok ne vidim kako su rijesili onaj rail gore, i kako ga je moguce "upucati" da nema slobodnog hoda i ne hoda nakon svakog ispaljenog metka.

Koncept je super, ali jebiga, to ne kontam :D
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4758 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Hemijska kompozicija legure za celicne limove
Material 4130 Annealed

Carbon 0.28/0.33 Sulfur 0.025 max. Molybdenum 0.15/0.25
Manganese 0.40/0.60 Silicon 0.15/0.35 Nickel 0.25 max.
Phosphorus 0.025 max. Chromium 0.80/1.10 Copper 0.35 max.

Tehnologije proizvodnje: EAF + LF + VD / AOD

http://armsofamerica.com/yugo-m70-1-5mm ... -flat.aspx
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#4759 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by insomnia78 »

Francuzi uvode HK416 umjesto FAMAS-a. Predvidjeno je sve bude zavrseno u narednih deset godina
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#4760 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Seawolf »

insomnia78 wrote:Francuzi uvode HK416 umjesto FAMAS-a. Predvidjeno je sve bude zavrseno u narednih deset godina
Njemačka puška na francuskom ramenu ... Général de Gaulle se u grobu okreće.

Interesantno je da industrija koja svoje oružane snage snabdijeva svime, od kašike do nuklearnog nosača aviona, nije bila zainteresovana da razvije i ponudi pušku za svog vojnika. Na natječaju se takmičilo 5 pušaka: njemačka, belgijska, italijanska, švicarska i hrvatska. U finale su ušli HK 416 i FN SCAR.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4761 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

krater wrote:Hemijska kompozicija legure za celicne limove
Material 4130 Annealed

Carbon 0.28/0.33 Sulfur 0.025 max. Molybdenum 0.15/0.25
Manganese 0.40/0.60 Silicon 0.15/0.35 Nickel 0.25 max.
Phosphorus 0.025 max. Chromium 0.80/1.10 Copper 0.35 max.

Tehnologije proizvodnje: EAF + LF + VD / AOD

http://armsofamerica.com/yugo-m70-1-5mm ... -flat.aspx
Ne kontam sta ovi prodaju u stvari. Poluzavrsen dio da ga ljudi kod kuce prešu?

Ovo nam u stvari ne otkriva MIL standard za materijal. To je za civilno trziste i kucnu radinost :)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4762 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

Alfons Kauders wrote: Image



Dok ne vidim kako su rijesili onaj rail gore, i kako ga je moguce "upucati" da nema slobodnog hoda i ne hoda nakon svakog ispaljenog metka.

Koncept je super, ali jebiga, to ne kontam :D
Jel ko moze pomoci oko ovog pitanja, jer ja bas i nisam strucnjak za kalash. Mogu sastavit i rastavit, ali koliko me sjecanje sluzi - jebite me ako znam kako su ovo rijesili. :)
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4763 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Alfons Kauders wrote:
Alfons Kauders wrote: Image



Dok ne vidim kako su rijesili onaj rail gore, i kako ga je moguce "upucati" da nema slobodnog hoda i ne hoda nakon svakog ispaljenog metka.

Koncept je super, ali jebiga, to ne kontam :D
Jel ko moze pomoci oko ovog pitanja, jer ja bas i nisam strucnjak za kalash. Mogu sastavit i rastavit, ali koliko me sjecanje sluzi - jebite me ako znam kako su ovo rijesili. :)

Nisam siguran da sam skroz razumio sta pitas. Dali pitas kako su pricvrstili picatinny rail na samo kuciste puske i omogucili da nema praznog hoda? Za ovaj model nemam pojma pa nebih ni pokusao nagadjati.
Na vecini pusaka repetirki sa kojima sam se vise bavio se samo sarafima pricvrscava, ali npr jedna od mojih je koristila i tzv "recoil lug" koji skida opterecenje sa sarafa pri trzaju. Znaci bukvalno jedan metalni valjak za koji postoje rupe u kucistu i u samoj šini i koji na sebe preuzme vecinu sile.
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#4764 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Seawolf »

heckler wrote:
Alfons Kauders wrote:
Alfons Kauders wrote: Image



Dok ne vidim kako su rijesili onaj rail gore, i kako ga je moguce "upucati" da nema slobodnog hoda i ne hoda nakon svakog ispaljenog metka.

Koncept je super, ali jebiga, to ne kontam :D
Jel ko moze pomoci oko ovog pitanja, jer ja bas i nisam strucnjak za kalash. Mogu sastavit i rastavit, ali koliko me sjecanje sluzi - jebite me ako znam kako su ovo rijesili. :)

Nisam siguran da sam skroz razumio sta pitas. Dali pitas kako su pricvrstili picatinny rail na samo kuciste puske i omogucili da nema praznog hoda? Za ovaj model nemam pojma pa nebih ni pokusao nagadjati.
Na vecini pusaka repetirki sa kojima sam se vise bavio se samo sarafima pricvrscava, ali npr jedna od mojih je koristila i tzv "recoil lug" koji skida opterecenje sa sarafa pri trzaju. Znaci bukvalno jedan metalni valjak za koji postoje rupe u kucistu i u samoj šini i koji na sebe preuzme vecinu sile.
Koliko sam razumio Alfonsa, njegova zabrinutost se odnosi na to što je šina za koju se pričvršćuje nišan, dio poklopca sanduka, a AK(M) je poznat po tome što je poklopac sanduka sklon pomijeranju, jer ga na mjestu drži vođica povratne opruge.

Iskusni Alfons se sjeća da je je kod originalnog AK(M) i M70, nosač optičkog nišana pričvršćivan na lastin rep koji je bio spojen na lijevu stranu sanduka, a ne na poklopac sanduka.
Last edited by Seawolf on 11/07/2017 09:33, edited 1 time in total.
User avatar
madner
Posts: 56762
Joined: 09/08/2004 16:35

#4765 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by madner »

Seawolf wrote:
insomnia78 wrote:Francuzi uvode HK416 umjesto FAMAS-a. Predvidjeno je sve bude zavrseno u narednih deset godina
Njemačka puška na francuskom ramenu ... Général de Gaulle se u grobu okreće.

Interesantno je da industrija koja svoje oružane snage snabdijeva svime, od kašike do nuklearnog nosača aviona, nije bila zainteresovana da razvije i ponudi pušku za svog vojnika. Na natječaju se takmičilo 5 pušaka: njemačka, belgijska, italijanska, švicarska i hrvatska. U finale su ušli HK 416 i FN SCAR.
Nije nista cudno jer su Njemacka i Francuska odlucile da prodube saradnju.

Sam MAS je sada dio iste grupacije kao i Kraus Mafaj.

Njemacka ce takodje izabrati HK416 umjesto G36 tako da ce sile osovine imati jednu pusku i vjerovatno isti PM i DMR.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4766 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

heckler wrote:
Alfons Kauders wrote:
Alfons Kauders wrote: Image



Dok ne vidim kako su rijesili onaj rail gore, i kako ga je moguce "upucati" da nema slobodnog hoda i ne hoda nakon svakog ispaljenog metka.

Koncept je super, ali jebiga, to ne kontam :D
Jel ko moze pomoci oko ovog pitanja, jer ja bas i nisam strucnjak za kalash. Mogu sastavit i rastavit, ali koliko me sjecanje sluzi - jebite me ako znam kako su ovo rijesili. :)

Nisam siguran da sam skroz razumio sta pitas. Dali pitas kako su pricvrstili picatinny rail na samo kuciste puske i omogucili da nema praznog hoda? Za ovaj model nemam pojma pa nebih ni pokusao nagadjati.
Na vecini pusaka repetirki sa kojima sam se vise bavio se samo sarafima pricvrscava, ali npr jedna od mojih je koristila i tzv "recoil lug" koji skida opterecenje sa sarafa pri trzaju. Znaci bukvalno jedan metalni valjak za koji postoje rupe u kucistu i u samoj šini i koji na sebe preuzme vecinu sile.
Nije rail u pitanju, nego cijeli gornji dio... Cijev je fiksirana za donji, a rail je na gornjem, utvrdjen preko klipa (drzi cijev do klipa, tamo gdje inace i ide nisan na AK)

Ako se moze rijesiti tako jednostavno, jebiga onda mi nije jasno zasto i drugi proizvodjaci ne prave slicne stvari za AK?
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4767 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

Seawolf wrote: Koliko sam razumio Alfonsa, njegova zabrinutost se odnosi na to što je šina za koju se pričvršćuje nišan, dio poklopca sanduka, a AK(M) je poznat po tome što je poklopac sanduka sklon pomijeranju, jer ga na mjestu drži vođica povratne opruge.

Iskusni Alfons se sjeća da je je kod originalnog AK(M) i M70, nosač optičkog nišana pričvršćivan na lastin rep koji je bio spojen na lijevu stranu sanduka, a ne na poklopac sanduka.
Da.

Poklopac je fiksiran utvrdjivacem na sredini, gdje bi isao standardni nisan.

Lastin rep se i danas koristi na modernim AK puskama (recimo poljske AK varijante u 5.56mm na njemu nose picatinny, pa nema ovog "problema").

Kako su onda ovdje fiksirali poklopac? Jasno mi je kako stoji, ali mi nije jasno kako se moze "upucati" i ostati takav nakon par stotina metaka... Jer jebiga, na obicnom AK to se ne moze, a ne kontam kako su to ovdje rijesili, ili sam glup pa ne znam protumaciti slike.
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4768 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

aaaa ok

jebiga ja sam predpostavio da se tu radi o modernizaciji kalasa a ne nabudjanoj M70 sa identicnim sandukom i da se poklopac nekom drugom metodom pricvrscava. Ali sto bi nas narod rekao, pretpostavka je majka svih zajeba :lol:
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#4769 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Seawolf »

Alfons Kauders wrote:
Seawolf wrote: Koliko sam razumio Alfonsa, njegova zabrinutost se odnosi na to što je šina za koju se pričvršćuje nišan, dio poklopca sanduka, a AK(M) je poznat po tome što je poklopac sanduka sklon pomijeranju, jer ga na mjestu drži vođica povratne opruge.

Iskusni Alfons se sjeća da je je kod originalnog AK(M) i M70, nosač optičkog nišana pričvršćivan na lastin rep koji je bio spojen na lijevu stranu sanduka, a ne na poklopac sanduka.
Da.

Poklopac je fiksiran utvrdjivacem na sredini, gdje bi isao standardni nisan.

Lastin rep se i danas koristi na modernim AK puskama (recimo poljske AK varijante u 5.56mm na njemu nose picatinny, pa nema ovog "problema").

Kako su onda ovdje fiksirali poklopac? Jasno mi je kako stoji, ali mi nije jasno kako se moze "upucati" i ostati takav nakon par stotina metaka... Jer jebiga, na obicnom AK to se ne moze, a ne kontam kako su to ovdje rijesili, ili sam glup pa ne znam protumaciti slike.
Poklopac nije fiksiran na prednjem dijelu (kako ti kažeš utvrđivačem na sredini), nego samo prednjim rubom legne u žlijeb na prednjem dijelu sanduka, a stražnjim donjim rubom legne u žlijeb na kraju sanduka. Učvršćivanje se vrši ispustom na stražnjem kraju vođice povratne opruge, koja legne u pravougaoni otvor na stražnjem kraju poklopca sanduka, a sve se fiksira pod pritiskom sabijene povratne opruge.

Teoretski, ukoliko bi sva navedena nalijeganja (na prednjem i stražnjem kraju poklopca sanduka i nalijeganje ispusta stražnjeg kraja povratne opruge u otvor na poklopcu sanduka), bila izvedena sa strožijim tolerancijama nego kod originalnog AK(M) i M70, to bi donekle riješilo problem pomijeranja poklopca sanduka i, naravno, malo otežalo postupak rasklapanja i sklapanja oružja.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#4770 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Alfons Kauders »

Seawolf wrote:
Alfons Kauders wrote:
Seawolf wrote: Koliko sam razumio Alfonsa, njegova zabrinutost se odnosi na to što je šina za koju se pričvršćuje nišan, dio poklopca sanduka, a AK(M) je poznat po tome što je poklopac sanduka sklon pomijeranju, jer ga na mjestu drži vođica povratne opruge.

Iskusni Alfons se sjeća da je je kod originalnog AK(M) i M70, nosač optičkog nišana pričvršćivan na lastin rep koji je bio spojen na lijevu stranu sanduka, a ne na poklopac sanduka.
Da.

Poklopac je fiksiran utvrdjivacem na sredini, gdje bi isao standardni nisan.

Lastin rep se i danas koristi na modernim AK puskama (recimo poljske AK varijante u 5.56mm na njemu nose picatinny, pa nema ovog "problema").

Kako su onda ovdje fiksirali poklopac? Jasno mi je kako stoji, ali mi nije jasno kako se moze "upucati" i ostati takav nakon par stotina metaka... Jer jebiga, na obicnom AK to se ne moze, a ne kontam kako su to ovdje rijesili, ili sam glup pa ne znam protumaciti slike.
Poklopac nije fiksiran na prednjem dijelu (kako ti kažeš utvrđivačem na sredini), nego samo prednjim rubom legne u žlijeb na prednjem dijelu sanduka, a stražnjim donjim rubom legne u žlijeb na kraju sanduka. Učvršćivanje se vrši ispustom na stražnjem kraju vođice povratne opruge, koja legne u pravougaoni otvor na stražnjem kraju poklopca sanduka, a sve se fiksira pod pritiskom sabijene povratne opruge.

Teoretski, ukoliko bi sva navedena nalijeganja (na prednjem i stražnjem kraju poklopca sanduka i nalijeganje ispusta stražnjeg kraja povratne opruge u otvor na poklopcu sanduka), bila izvedena sa strožijim tolerancijama nego kod originalnog AK(M) i M70, to bi donekle riješilo problem pomijeranja poklopca sanduka i, naravno, malo otežalo postupak rasklapanja i sklapanja oružja.
Da, to ima smisla (jedino to), ali to bas i nije dobra vijest - znaci da ce proizvodnja biti relativno skupa spram obicnog AK... I da se nece moci prodavati kao kit za AK, jer nece biti kompatibilan. Mislim, hoce unutra...
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4771 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

@hekler

Cuo za termicku obradu....
http://bosio.ba/peci.php
http://www.bosio.si/peci/jeklo.aspx

ili povrsinsku zastitu...niklovanje i hromiranje...Ovo im je u komsiluku.
http://www.surtec-eurosjaj.com/bs/article/34/niklovanje
http://www.surtec-eurosjaj.com/bs/artic ... kromiranje
Nuken
Posts: 2110
Joined: 09/09/2011 14:47

#4772 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Nuken »

Image

a evo i videa kako se kalašnjikov rastavlja. Ne čini mi se da je neka posebna nauka na djelu :D

User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4773 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

krater wrote:@hekler

Cuo za termicku obradu....
http://bosio.ba/peci.php
http://www.bosio.si/peci/jeklo.aspx

ili povrsinsku zastitu...niklovanje i hromiranje...Ovo im je u komsiluku.
http://www.surtec-eurosjaj.com/bs/article/34/niklovanje
http://www.surtec-eurosjaj.com/bs/artic ... kromiranje
Fakticki samo je proizvodzac cijevi nedostajao da se sve zaokruzi ranije. Pitam se zasto ranije nisu uvezivali ove firme i procese osvajali da ne moraju navrat na nos u slucaju nuzde.
krater
Posts: 6991
Joined: 27/09/2012 07:00

#4774 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by krater »

Dosta je ovo ako nemaju para... :D

Image

Two Machine Cell

Manufacture barrels with UNISIG’s two machine cell with a lower initial investment for lower volume production. UNISIG’s UNR reaming machine is combined with precision gundrilling, to perform two processes on a single machine. The R-2A rifling machine uses servo-drives and button rifling to press grooves into the barrel with ultimate precision and control.

http://www.unisig.com/products-and-tech ... /firearms/

Image
http://dmetool.com/products/

Image
User avatar
heckler
Posts: 3763
Joined: 24/01/2010 03:14

#4775 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by heckler »

Cisto radoznalosti radi pokusao pronaci cijene. Kriju ko zmija noge.

Napravili su halu od preko 10000m2, valja je sad necim i napuniti :)
Post Reply