BH vojna industrija i naoruzanje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Vojna industrija BiH

Treba se razvijati prvenstveno radi ekonomskih razloga
387
31%
Treba se razvijati prvenstveno radi sigurnosnih razloga
744
59%
Ne treba da se razvija jer rat je zlo
74
6%
Nemam stav
11
1%
Briga me
39
3%
 
Total votes: 1255

iz zadnje klupe
Posts: 944
Joined: 27/07/2012 18:10

#17626 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Samo da nije ko Hamasovci, ubijede sebe da su neka sila, pa na kraju najvise strada oni koje navodno oni brane, ja mislim da najznacajnije misljenje o Helezu mogu dati povratnici u Podrinje, jesul sta sigurniji nakon Helezovih bombasticnih izjava ili ne, ako smo dobili bosnjacku verziju Vulina, neka hvala
neki
Posts: 6709
Joined: 17/02/2005 07:57

#17627 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by neki »

Nevjerovatno je koliko ovakve idiotske izjave uljuljkaju naš glupavi narod..
Nakon što je Erdogan izjavio da se nikad neće ponoviti Srebrenica pričao sam s čovjekom koji "zna" da nam je isporučio eskadrilu bajraktara :-) :(
User avatar
Athlon64
Posts: 2772
Joined: 24/11/2022 17:51

#17628 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Athlon64 »

Ako tebe izjava nekog političara može da uljuljka, onda i nisi ni za šta - realno.

Ko ima 2g mozga, uvijek će biti spreman (na ovaj ili onaj način).
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17629 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

iz zadnje klupe wrote: 01/04/2024 21:07 Samo da nije ko Hamasovci, ubijede sebe da su neka sila, pa na kraju najvise strada oni koje navodno oni brane, ja mislim da najznacajnije misljenje o Helezu mogu dati povratnici u Podrinje, jesul sta sigurniji nakon Helezovih bombasticnih izjava ili ne, ako smo dobili bosnjacku verziju Vulina, neka hvala
Izvini, molim te, al prebacivati Helezu problematiku povratnika u rs zbog njegovih izjava malo je onako ...

Ljudi tamo su meta od 95, a vrlo dobro znamo ko je daleko najvise vremena vodio brigu o povratku i predstavljao iste te ljude. Jedan je imao mozda i najbombasticniju od 95. Da je opstina Centar vaznija od 10 drugih. Sto znaci da je vaznija od svih Bosnjaka u rs.

Helez je kap u moru protracenih 30 godina ...
mishic
Posts: 6320
Joined: 28/04/2011 16:29

#17630 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mishic »

neki wrote: 01/04/2024 21:13 Nevjerovatno je koliko ovakve idiotske izjave uljuljkaju naš glupavi narod..
Nakon što je Erdogan izjavio da se nikad neće ponoviti Srebrenica pričao sam s čovjekom koji "zna" da nam je isporučio eskadrilu bajraktara :-) :(
Aferim, ova je baš patriotska, demokratska, empatična... Po svemu sudeći autor je budući političar po domaćem receptu
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10854
Joined: 27/04/2021 22:52

#17631 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by tramvajtrojka »

swanfilter wrote: 01/04/2024 21:39
iz zadnje klupe wrote: 01/04/2024 21:07 Samo da nije ko Hamasovci, ubijede sebe da su neka sila, pa na kraju najvise strada oni koje navodno oni brane, ja mislim da najznacajnije misljenje o Helezu mogu dati povratnici u Podrinje, jesul sta sigurniji nakon Helezovih bombasticnih izjava ili ne, ako smo dobili bosnjacku verziju Vulina, neka hvala
Izvini, molim te, al prebacivati Helezu problematiku povratnika u rs zbog njegovih izjava malo je onako ...

Ljudi tamo su meta od 95, a vrlo dobro znamo ko je daleko najvise vremena vodio brigu o povratku i predstavljao iste te ljude. Jedan je imao mozda i najbombasticniju od 95. Da je opstina Centar vaznija od 10 drugih. Sto znaci da je vaznija od svih Bosnjaka u rs.

Helez je kap u moru protracenih 30 godina ...
Ma Helez gluposti valja bolje da gleda kako da popravi situaciju kod vojnika sa zaštitom opremom u vezi sljemova, balističkih prsluka, ruksaka, rukavica, zastite za koljena i laktove

Kad smo kod toga fkt je smijurija da u 2024oj koteks to proizvodi niti ima sajt niti katalog proizvoda :lol:
neki
Posts: 6709
Joined: 17/02/2005 07:57

#17632 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by neki »

mishic wrote: 01/04/2024 21:46
neki wrote: 01/04/2024 21:13 Nevjerovatno je koliko ovakve idiotske izjave uljuljkaju naš glupavi narod..
Nakon što je Erdogan izjavio da se nikad neće ponoviti Srebrenica pričao sam s čovjekom koji "zna" da nam je isporučio eskadrilu bajraktara :-) :(
Aferim, ova je baš patriotska, demokratska, empatična... Po svemu sudeći autor je budući političar po domaćem receptu
Izvini ako si se našao uvrijeđen ali svakodnevno se više puta uvjerim da ovu državu nastanjuje narod koji konstantno radi protiv svoje budućnosti
mishic
Posts: 6320
Joined: 28/04/2011 16:29

#17633 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by mishic »

Eto raduje me da ima i neko ko nije među ovim glupavim
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17634 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

GOLDZEN wrote: 01/04/2024 21:01 Puno puno CNC mašina :)
Kako stvari stoje dobro će ih iskoristiti. E sad skontaj da iole vrijedna polovna CNC mašina košta od 100 000 do 200 000 KM. Dobra je to lova. Ako se ovakva potražnja nastavi, morat će tražiti da im određene pozicije u kooperaciji rade i druge privatne firme koje se bave metalopreradom. Mislim da je na tom fonu bio i onaj sastanak u Bihaću sa vladom USK.
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17635 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

anelsol wrote: 01/04/2024 22:01
GOLDZEN wrote: 01/04/2024 21:01 Puno puno CNC mašina :)
Kako stvari stoje dobro će ih iskoristiti. E sad skontaj da iole vrijedna polovna CNC mašina košta od 100 000 do 200 000 KM. Dobra je to lova. Ako se ovakva potražnja nastavi, morat će tražiti da im određene pozicije u kooperaciji rade i druge privatne firme koje se bave metalopreradom. Mislim da je na tom fonu bio i onaj sastanak u Bihaću sa vladom USK.
U Bihaću ima dosta kadra i firmi što rade sa CNC mašinama :bih:
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17636 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

tramvajtrojka wrote: 01/04/2024 21:48
swanfilter wrote: 01/04/2024 21:39
iz zadnje klupe wrote: 01/04/2024 21:07 Samo da nije ko Hamasovci, ubijede sebe da su neka sila, pa na kraju najvise strada oni koje navodno oni brane, ja mislim da najznacajnije misljenje o Helezu mogu dati povratnici u Podrinje, jesul sta sigurniji nakon Helezovih bombasticnih izjava ili ne, ako smo dobili bosnjacku verziju Vulina, neka hvala
Izvini, molim te, al prebacivati Helezu problematiku povratnika u rs zbog njegovih izjava malo je onako ...

Ljudi tamo su meta od 95, a vrlo dobro znamo ko je daleko najvise vremena vodio brigu o povratku i predstavljao iste te ljude. Jedan je imao mozda i najbombasticniju od 95. Da je opstina Centar vaznija od 10 drugih. Sto znaci da je vaznija od svih Bosnjaka u rs.

Helez je kap u moru protracenih 30 godina ...
Ma Helez gluposti valja bolje da gleda kako da popravi situaciju kod vojnika sa zaštitom opremom u vezi sljemova, balističkih prsluka, ruksaka, rukavica, zastite za koljena i laktove

Kad smo kod toga fkt je smijurija da u 2024oj koteks to proizvodi niti ima sajt niti katalog proizvoda :lol:
Sve to stoji. I zalosno je da imas firmu sposobnu obuci i opremiti vojsku, a stanje kakvo jeste.

Al, treba biti iskren i reci da raspad sistema seze decenijama unazad, a ne kako Helez dođe u fotelju.

Naravno, Heleza treba upitati zasto pricati o dronovima kada ni osnovno za vojnika nismo kadri uraditi.

U 30 godina mira smo postigli toliko, da ce u slucaju rata nas vojnik skidati cizme sa mrtvog cetnika. Ako je pravi broj.

Sjecam se 95 i HV u Krajini. I kako sam se divio njihovim uniformama, a tek cizmama. Kod nas bilo slucajeva da su one gumene radnicke cizme nosili ...
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17637 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

Iceplayer wrote: 01/04/2024 22:09
anelsol wrote: 01/04/2024 22:01
GOLDZEN wrote: 01/04/2024 21:01 Puno puno CNC mašina :)
Kako stvari stoje dobro će ih iskoristiti. E sad skontaj da iole vrijedna polovna CNC mašina košta od 100 000 do 200 000 KM. Dobra je to lova. Ako se ovakva potražnja nastavi, morat će tražiti da im određene pozicije u kooperaciji rade i druge privatne firme koje se bave metalopreradom. Mislim da je na tom fonu bio i onaj sastanak u Bihaću sa vladom USK.
U Bihaću ima dosta kadra i firmi što rade sa CNC mašinama :bih:
U Bos Krupi je vrlo uspjesna firma ZAH. Prijatelj radi na CNC masini i kada mi je poslao slike, na jednoj vidim rotirajucu cijev, pa ga upitah mogu li i puske raditi za, ne daj boze. Rece da se moze svasta nesto.
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17638 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

swanfilter wrote: 01/04/2024 22:25
Iceplayer wrote: 01/04/2024 22:09
anelsol wrote: 01/04/2024 22:01

Kako stvari stoje dobro će ih iskoristiti. E sad skontaj da iole vrijedna polovna CNC mašina košta od 100 000 do 200 000 KM. Dobra je to lova. Ako se ovakva potražnja nastavi, morat će tražiti da im određene pozicije u kooperaciji rade i druge privatne firme koje se bave metalopreradom. Mislim da je na tom fonu bio i onaj sastanak u Bihaću sa vladom USK.
U Bihaću ima dosta kadra i firmi što rade sa CNC mašinama :bih:
U Bos Krupi je vrlo uspjesna firma ZAH. Prijatelj radi na CNC masini i kada mi je poslao slike, na jednoj vidim rotirajucu cijev, pa ga upitah mogu li i puske raditi za, ne daj boze. Rece da se moze svasta nesto.
Pomoću CNC mašina mogu se izraditi skoro svi metalni dijelovi bilo koje puške, osim opruga i cijevi. Bitno je da imaš nacrt pojedinih komponenti, a danas sa 3D skenerima ni to nije problem pribaviti.

Jedino za cijev je potrebna posebna mašina koju kod nas ima Igman. Rukohvati, kundaci, ručke se rade danas najčešće brizganjem polimera ili neke druge mase, i tu je npr. Bekto neprikosnoven što se tiče BiH. Mogu se naravno raditi i od drveta, opet najlakše sa CNC glodalicama.
Iceplayer
Posts: 212
Joined: 24/02/2017 22:13

#17639 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Iceplayer »

anelsol wrote: 01/04/2024 22:37
swanfilter wrote: 01/04/2024 22:25
Iceplayer wrote: 01/04/2024 22:09

U Bihaću ima dosta kadra i firmi što rade sa CNC mašinama :bih:
U Bos Krupi je vrlo uspjesna firma ZAH. Prijatelj radi na CNC masini i kada mi je poslao slike, na jednoj vidim rotirajucu cijev, pa ga upitah mogu li i puske raditi za, ne daj boze. Rece da se moze svasta nesto.
Pomoću CNC mašina mogu se izraditi skoro svi metalni dijelovi bilo koje puške, osim opruga i cijevi. Bitno je da imaš nacrt pojedinih komponenti, a danas sa 3D skenerima ni to nije problem pribaviti.

Jedino za cijev je potrebna posebna mašina koju kod nas ima Igman. Rukohvati, kundaci, ručke se rade danas najčešće brizganjem polimera ili neke druge mase, i tu je npr. Bekto neprikosnoven što se tiče BiH. Mogu se naravno raditi i od drveta, opet najlakše sa CNC glodalicama.
Cjevi su najveći problem, dobra stvar je što Igman pravi cjevi :bih:
User avatar
atmel
Posts: 1667
Joined: 02/02/2005 20:05
Location: planet zemlja

#17640 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by atmel »

User avatar
Peacean
Posts: 2715
Joined: 11/09/2017 11:13
Location: Sarajevo

#17641 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by Peacean »

Ovaj ne zna da zatvori usta :lol:
iz zadnje klupe
Posts: 944
Joined: 27/07/2012 18:10

#17642 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Ja cekam taj dan, al mislim da ga za mog zivota necu docekati, kad ce neki bosnjacki politicar izaci u javnost i reci: mi bosnjaci smo po prvi put samoodrzivi
Bosnjaci, kao prilicno tup narod, ko kontaju da bi u ratu bukvalno umirali u gladi da nije bilo ifora i humanitarinskih aviona sa hranom na sar, aerodrimu, sad da pocne rat, i hrvatska i srbija nam zatvore granice, u roku par mjeseci nastupa glad, jer ne pomirujemo ni 10 posto svojih potreba, a kako su bosnjaci narod bez ponosa opet ce poceti sa parolama, stidi se evropo i help baznia, ali mislim da nece uspjeti obaj put, evropa ce reci, sta ste radili 30 godina, jestel culi ili nedaj boze procitali misao cuvenog ruskog ratnog mislioca koji je rekao da pobjedjuje ona vojska koja prije svega nahrani pa tek onda naoruza svog vojnika
Igman ce jos malo raditi dok rezerve barute budu trajale onda i on staje, a imali 30 godina da naprave barutanu, i na kraju kad kapitulirsmo i ono sto prezivi odseli u tursku, bice zato sto evropa ne voli msllimane, a ne sto smo glupi ko *urac, uglavnom lijepo je to darvin rekao, glupi i neprilagodljivi izumiru
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17643 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

iz zadnje klupe wrote: 02/04/2024 12:38 Ja cekam taj dan, al mislim da ga za mog zivota necu docekati, kad ce neki bosnjacki politicar izaci u javnost i reci: mi bosnjaci smo po prvi put samoodrzivi
Bosnjaci, kao prilicno tup narod, ko kontaju da bi u ratu bukvalno umirali u gladi da nije bilo ifora i humanitarinskih aviona sa hranom na sar, aerodrimu, sad da pocne rat, i hrvatska i srbija nam zatvore granice, u roku par mjeseci nastupa glad, jer ne pomirujemo ni 10 posto svojih potreba, a kako su bosnjaci narod bez ponosa opet ce poceti sa parolama, stidi se evropo i help baznia, ali mislim da nece uspjeti obaj put, evropa ce reci, sta ste radili 30 godina, jestel culi ili nedaj boze procitali misao cuvenog ruskog ratnog mislioca koji je rekao da pobjedjuje ona vojska koja prije svega nahrani pa tek onda naoruza svog vojnika
Igman ce jos malo raditi dok rezerve barute budu trajale onda i on staje, a imali 30 godina da naprave barutanu, i na kraju kad kapitulirsmo i ono sto prezivi odseli u tursku, bice zato sto evropa ne voli msllimane, a ne sto smo glupi ko *urac, uglavnom lijepo je to darvin rekao, glupi i neprilagodljivi izumiru
Ni bivša Jugoslavija nije bila samodostatna, a kamoli posljeratna BiH, ali fabrika baruta i eksploziva su pod moranje.
User avatar
tramvajtrojka
Posts: 10854
Joined: 27/04/2021 22:52

#17645 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by tramvajtrojka »

bas me zanima ko ce ga sljedeci poklopiti :lol: :lol: fkt se bruka suti radi ganjaj donacije za osbih, mani se ubleharenja
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40928
Joined: 29/06/2011 23:39

#17646 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by dječak sa šibicama »

Garant se ne trijezni, lik poceo lupati ko otvoren prozor na vjetru
HelaS
Posts: 5678
Joined: 22/09/2018 13:21

#17647 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by HelaS »

iz zadnje klupe wrote: 02/04/2024 12:38 Ja cekam taj dan, al mislim da ga za mog zivota necu docekati, kad ce neki bosnjacki politicar izaci u javnost i reci: mi bosnjaci smo po prvi put samoodrzivi
Bosnjaci, kao prilicno tup narod, ko kontaju da bi u ratu bukvalno umirali u gladi da nije bilo ifora i humanitarinskih aviona...
Možeš pisati u svoje ime i svojih, ali ne možeš generalizirati, "doktore" :-)
iz zadnje klupe
Posts: 944
Joined: 27/07/2012 18:10

#17648 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by iz zadnje klupe »

Možeš pisati u svoje ime i svojih, ali ne možeš generalizirati, "doktore"
Pa dobro uvijek će biti, ko u Sarajevu 1992, nekih koji su imali i ptičjeg mlijeka, bićeš da pripadaš toj liniji, al tih nema ni 1%.

Kao narod, prije dronova, haubica, najgori nerješivi problem je logistika, jer je muslimanskoj turskoj gospodi bilo ispod poniženja obrađivati zemlju, pa svo plodno zemljište ( Semberija, Lijevče polje, Posavina) naselila vlahadiju za siju hranu za njih.

E đavo došo po svoje, sad da Bošnjaci ovise od onog što sami posiju na zemlji koju kotrolišu ,pomrli bi od gladi za par mjeseci, imao si gemeralnu probu prije dvije godine sa koronom, zatvoriše Srbija i Hrvatska granice, nesta brašna iz Binga za 48 sati, a domaćeg ni iz glave

U zadnjih decenija razvoj poljoprovrede je ogromno napredovao, pa čak i brdska slovenija sije kulture koje uspjevaju na takvom području, i prehrrambeno je neovisna, čak je i Kosovo uspjelo da 70% podmiruje svojih potreba, samo je glupo Mujo ostao glup ko točak :-) , ali neka nevidljivih dronova kamikaza
User avatar
anelsol
Posts: 3082
Joined: 10/05/2017 22:41

#17649 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by anelsol »

Dok mi razglabamo o Zukanu, šta je rekao, šta je istina a šta ne, u pozadini priče se dešavaju krupne stvari. Golemo je ovo
Namjenska industrija Bosne i Hercegovine jedna je od rijetkih grana privrede koja je sve jača, a izvoz oružja je u prvom kvartalu ove godine veći za skoro tri puta u odnosu na isti period prošle godine
https://www.biznisinfo.ba/izvoz-oruzja- ... -tri-puta/

:thumbup: :bih:
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#17650 Re: BH vojna industrija i naoruzanje

Post by swanfilter »

iz zadnje klupe wrote: 03/04/2024 12:09
Možeš pisati u svoje ime i svojih, ali ne možeš generalizirati, "doktore"
Pa dobro uvijek će biti, ko u Sarajevu 1992, nekih koji su imali i ptičjeg mlijeka, bićeš da pripadaš toj liniji, al tih nema ni 1%.

Kao narod, prije dronova, haubica, najgori nerješivi problem je logistika, jer je muslimanskoj turskoj gospodi bilo ispod poniženja obrađivati zemlju, pa svo plodno zemljište ( Semberija, Lijevče polje, Posavina) naselila vlahadiju za siju hranu za njih.

E đavo došo po svoje, sad da Bošnjaci ovise od onog što sami posiju na zemlji koju kotrolišu ,pomrli bi od gladi za par mjeseci, imao si gemeralnu probu prije dvije godine sa koronom, zatvoriše Srbija i Hrvatska granice, nesta brašna iz Binga za 48 sati, a domaćeg ni iz glave

U zadnjih decenija razvoj poljoprovrede je ogromno napredovao, pa čak i brdska slovenija sije kulture koje uspjevaju na takvom području, i prehrrambeno je neovisna, čak je i Kosovo uspjelo da 70% podmiruje svojih potreba, samo je glupo Mujo ostao glup ko točak :-) , ali neka nevidljivih dronova kamikaza
Nama uvijek dođe u glavu kada nas stisnu u cosak. Kod nas u Krajini njive bile uređenije i posijanije tokom rata nego sto su sada. Vodio me otac na selo da znam sutra sta je moje. Jer se porodica rasula, mnogo toga dali rođacima i drugim da koriste na bilo koji nacin. Ovaj poludio. Sve zaraslo koprivama. Kako su se sirile, tako i oni orali sve uze i uze, al ne daj boze pokositi, preorati korov.

I ne zamjeri, al nije ni u Slo situacija idealna. Mada su nekoliko stepenica vise iznad nas, i kod njih je problem jeftinijeg iz drugih drzava.

A jos veci problem je nerazumijevanje poljoprivrednika danasnje ekonomije. Pa tako u Slo vole subvencije drzave i EU, ali im tesko pada prikazati gdje odose te pare. Zele sve i cent u dusek jer, eto, samo on zna kako tesko mu je.

Al, da je nama doci na taj nivo i da se poljoprivrednik bori. Iz danasnje perspektive ja uopste ne kontam kako bi to kod nas islo unutar EU.
Post Reply