BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Artest
Posts: 3942
Joined: 12/05/2012 17:04

#23776 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Artest »

Jel se Željo bar ugradio u prodaju Amira? :sad:

Mogao bi dogodine otici za 10-ak milja.
VPSA
Posts: 517
Joined: 19/05/2017 14:25

#23777 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by VPSA »

Viscu "prodaju" 10 godina, ja sam mislio da je iz te Turske nemoguce otici. Svaka cast Bajicu, Udinese mu je bas mjera u ovom trenutku. On, Kodro, Hodzic, imamo finu perpsektivu na napadacu, mogao bi barem jedan od njih trojice postat' vrhunski.
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#23778 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by burekodsira »

Hadžikić u stilu Piplice iz najboljih dana :lol:
Bazinga1234
Posts: 7581
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#23779 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Bazinga1234 »

Daniel Pavlović odigrao sinoć 66 minuta u prijateljskoj utakmici protiv Manchester Uniteda.
Solidan je bio, mnoogo bolji nego protiv Gibraltara i Albanije.
nema me tamo
Posts: 13597
Joined: 30/10/2013 18:58

#23780 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by nema me tamo »

Suljic više nego zasluzuje poziv,.
Bazinga1234
Posts: 7581
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#23782 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Bazinga1234 »

nema me tamo wrote:Suljic više nego zasluzuje poziv,.
Uzeo je mađarsko državljanstvo.
https://www.klix.ba/sport/nogomet/sulji ... /170310024

Cimi strijelac :bih:
User avatar
Logovan
Posts: 94158
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#23783 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Logovan »

Gojko zabio za 2:0. Odličan gol. Vjerovatno će proći dalje.
http://www.dailymotion.com/video/x5vrgnb

Suljić prošao dalje. Večeras upisao asistenciju, a u prvoj utakmicu gol ili asistenciju, ako ne griješim. Šteta što mu nismo pružili šansu, napravili smo grešku, ali nije nam ni prvi, a Boga mi ni posljednji put da pogriješimo. :oops:
Last edited by Logovan on 03/08/2017 21:02, edited 1 time in total.
Nadzorna_ploca
Posts: 11043
Joined: 05/12/2013 16:06

#23784 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Nadzorna_ploca »

Gojko dzabe zabijas. :izet:
User avatar
leškarenje
Posts: 17455
Joined: 30/12/2010 20:49
Location: Sa druge strane

#23785 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by leškarenje »

Dje onaj filozof što pita ko je Gojko,s kakvim ja bahilima dijelim zrak koji udišem....fujjjjj
User avatar
Logovan
Posts: 94158
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#23786 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Logovan »

Sretno Harise. :thumbup: Potpisao trogodišnji ugovor.
Image
User avatar
leškarenje
Posts: 17455
Joined: 30/12/2010 20:49
Location: Sa druge strane

#23787 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by leškarenje »

Utrpa ga Mejra :skoljka:
User avatar
SmokingMan
Posts: 18496
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#23788 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by SmokingMan »

Nadzorna_ploca wrote:Gojko dzabe zabijas. :izet:
Kakva golčina,volio bih da dalje napreduje u karijeri. :thumbup:

Mehmede stavi Cimija u prvu protiv belgijanaca.
Bazinga1234
Posts: 7581
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#23789 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Bazinga1234 »

Stevanovic debitovao za Servette. Pobjedili 1-0 u gostima.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#23790 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by cyprus »

Haj da i ja završim ovo svoje :oops: Dakle, najbolje što imamo je ovo:

5. Sead Kolašinac (Schalke) - 41795 bodova Image
Mali pad na ovoj listi je samo rezultat činjenice da je Schalkeova sezona u Bundesligi bila veoma tanka, te ga ne treba shvatiti naročito ozbiljno. Kolašinac je zapravo igrao sjajno, možda i najbolje dosad u karijeri. Bio je najbolji igrač i generalno jedna od rijetkih svijetlih tačaka tima iz Gelsenkirchena. Jedino je na početku sezone imao problema da izbori mjesto u prvom timu, ali kako mu je u oktobru to konačno i pošlo za rukom, nizale su se sve bolje i bolje partije. Na kraju je izabran u tim sezone u Bundesligi, kao najbolji lijevi bek. Zapaženu ulogu je imao i u Europa ligi, gdje je Schalke nesretno ispao u četvrtfinalu of Ajaxa i pored Seine dvije asistencije. Kao nagrada za sve to, pred kraj sezone je stigla ponuda iz Arsenala, koju je naš reprezentativac objeručke prihvatio. Njegov transfer u Engleskoj je okarakterisan kao jedan od najznačajnijih ovog ljeta...

4. Senad Lulić (Lazio) - 50522 boda Image
Protekla sezona je bila veoma dobra i za Lulića. Njegov Lazio je također imao jednu od solidnijih sezona zadnjih godina, završivši na petom mjestu. Lulić se ponovo pokazao kao jedan od najboljih igrača rimskog kluba, te je dodatno učvrstio status legende među navijačima nebeskoplavih. Statistički gledano, upisao je devet asistencija i tri gola, ali je još veći onaj za statistiku "nevidljivi" dio doprinosa Lazijevoj igri. Posebno odličan nastup je imao u proljetnom gradskom derbiju, u kojoj je bio jedan od najzaslužnijih igrača za pobjedu svog kluba. Lula je inače poznat po odličnim nastupima protiv Rome, koji ga očito visoko motivišu, a to navijači znaju cijeniti. Iz tog rivalstva je izašao i ovosezonski mini-skandal, kada je jedna njegova izjava upućena Rominom Rudigeru okarakterisana kao rasistička (ono o čarapama), nakon čega je i kažnjen od strane italijanskog saveza...

3. Vedad Ibišević (Hertha Berlin) - 59604 boda Image
Usprkos nekim prognozama, Vedo i dalje pliva na visokom nivou. Proteklu sezonu je sa 12 golova završio među deset najboljih strijalaca Bundeslige, te se sa tog aspekta ista može označiti kao uspješna, pogotovo ako se zna da je Hertha uspjela doći do solidnog šestog mjesta i plasmana u Europa ligu. Međutim, i u Vedadovim igrama, kao i u nastupima cijelog tima je bilo značajnih oscilacija. Početak sezone je bio kao iz snova - Hertha je istakla kandidaturu za Ligu prvaka, a Ibišević je redao golove kao na traci. Međutim, kako je došla zima, naš napadač je upao u veliku golgetersku krizu, koju je pratila i kriza cijele ekipe. Tek na proljeće se koliko-toliko opet dozvao, dodavši još nekoliko važnih golova na svoj konto. Ibišević nas je na ovakve turbulencije već davno navikao. Inače, ove sezone je prešao sveukupnu cifru od 100 bundesligaških golova...

2. Edin Džeko (Roma) - 70582 boda Image
Pretpostavljam da bi mnogi rekli da Edin zaslužuje i prvo mjesto na ovoj tabeli, i takva opaska ne bi bila neosnovana. Taman kad su mnogi pomislili da smo ono najbolje od Džeke vidjeli i da to pripada prošlosti, Dijamant je ponovo zablistao i odigrao sezonu za pamćenje. Za Romu je postigao 29 golova u prvenstvu (trećina svih timskih golova) i dodao još 10 u ostalim takmičenjima, što je bilo dovoljno da sruši nekoliko svojih, ali i Rominih rekorda. Time je uzeo titulu najboljeg strijelca Serije A, ali i Europa lige, iako je Roma tu ispala još u osmini finala. Zapravo, da bi sve bilo savršeno nedostajao je samo neki klupski trofej. Ipak, drugo mjesto u ligi za Romu se može smatrati uspjehom. Nego, jednog dana kada se Džeko oprosti od reprezentacije, bojim se da će to biti nenadoknadiv gubitak, koji će nas vratiti u evropsku prosječnost...

1. Miralem Pjanić (Juventus) - 75069 bodova Image
Miralem Pjanić je standardni prvotimac ekipe koja ulazi u najuži krug najjačih klubova Evrope i svijeta, što se među našim reprezentativcima dosad moglo reći samo još za Salihamidžića svojevremeno. Sama ta činjenica bi bila dovoljna da ga se proglasi za broj jedan na ovoj listi, ali to naravno nije sve. Pjanić je u kratkom roku postao važan kotačić u superiornoj ekipi Juventusa, koja je ove godine osvojila duplu krunu u Italiji i igrala finale Lige prvaka. UEFA ga je tako uvrstila u idealni tim Lige prvaka u protekloj sezoni. The Guardian ga je kao jedinog našeg igrača uvrstio na listu 100 najboljih fudbalera svijeta u 2016. godini (uz možda učinjenu nepravdu prema Džeki). Međutim, zanimljivo je da kod mnogih fudbalskih fanova ostaje osjećaj da Mire može i treba još bolje.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8513
Joined: 11/02/2009 15:21

#23791 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Ajatolah_ »

Vjerovatno si već negdje ranije objašnjavao, ali koje si parametre koristio za bodovanje?
User avatar
Logovan
Posts: 94158
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#23792 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Logovan »

Ajatolah_ wrote:Vjerovatno si već negdje ranije objašnjavao, ali koje si parametre koristio za bodovanje?
Stranica 949.
Oni su izbodovani na osnovu jačine lige u kojoj igraju (UEFA-in koeficijent), uspjeha njihovog kluba u prvenstvu (osvojena pozicija na tabeli), njihove standardnosti u ekipi (broj nastupa), a kao bonus bodovi su uračunati i nastupi u evropskim takmičenjima.
Tyke
Posts: 2597
Joined: 23/02/2012 05:44

#23793 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Tyke »

Po meni je Dzeko ovdje ispred Pjanica. Vise je uticao na Romine rezultate, nego Pjanic na Juventusove. Barem ja imam takav dojam, jer biti najbolji strijelac Seria A te Lige Evrope nije mala stvar. Ustvari to je ogromna stvar I san svakog fudbalera.
User avatar
Artest
Posts: 3942
Joined: 12/05/2012 17:04

#23794 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Artest »

Logovan wrote:
Ajatolah_ wrote:Vjerovatno si već negdje ranije objašnjavao, ali koje si parametre koristio za bodovanje?
Stranica 949.
Oni su izbodovani na osnovu jačine lige u kojoj igraju (UEFA-in koeficijent), uspjeha njihovog kluba u prvenstvu (osvojena pozicija na tabeli), njihove standardnosti u ekipi (broj nastupa), a kao bonus bodovi su uračunati i nastupi u evropskim takmičenjima.
Standardnost je tek jedan od parametara necije kvalitete. A i to zavisi od konteksta. Isto vazi i za uspjehe koje neki igrac ima s klubom (poput Bicakcica npr.)

Jasno je da sistem koji izrodi Ibisevica kao treceg 'najboljeg' igraca Bosne, kurca ne valja.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#23795 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by cyprus »

Logovan wrote:
Ajatolah_ wrote:Vjerovatno si već negdje ranije objašnjavao, ali koje si parametre koristio za bodovanje?
Stranica 949.
Oni su izbodovani na osnovu jačine lige u kojoj igraju (UEFA-in koeficijent), uspjeha njihovog kluba u prvenstvu (osvojena pozicija na tabeli), njihove standardnosti u ekipi (broj nastupa), a kao bonus bodovi su uračunati i nastupi u evropskim takmičenjima.
Baš tako. Ima i formula, ali je komplikovana, pa mislim da nije ni bitna toliko (manje komplikovano djeluje u excelu :mrgreen: ).... Poenta je da igrač što igra u boljoj ligi, bolje plasiranom klubu i što je standardniji, to dobije više bodova na ovoj listi... Naravno, razumijem ja da to nisu jedini relevantni parametri, ali su jedini upotrebljivi u kontekstu poređenja svih igrača... Golove, asistencije i ostalo ne mogu koristiti kao parametar, jer kako ću onda dovest u istu ravan napadača sa odbrambenim igračem ili golmanom? Bilo bi dobro kada bih imao standardizovan prosjek ocjena svih igrača, ali nemam... Jasno mi je i da fudbal nije samo statistika i da se ne može posmatrati samo kroz tu prizmu, ali sam htio kreirati nešto što koliko-toliko počiva na objektivnim, kvantitativnim pokazateljima, umjesto na mojoj ili nečijoj subjektivnoj procjeni... Mislim da sam uspio u tome da lista zaista bude negdje 90% realna i mislim da daje solidan prikaz ostvarenja naših reprezentativaca u protekloj sezoni... Što se tiče zamjerki, Bože moj, normalno je... Imam ih i ja :-D

Što se tiče prve petorke, na osnovu svog dojma, ja bih napravio ovakav poredak: Džeko - Pjanić - Kolašinac - Lulić - Ibišević, ali eto, bodovi rekoše svoje :-D Samo kod Džeke i Pjanića, ovo što Tyke kaže, a ja se načelno slažem, treba imati u vidu i sljedeće - Pjanić se izborio za mjesto u jednom od realno 3-4 najjača tima današnjice, a Džeko bi u istom, u najboljem slučaju bio u rotaciji... Lakše je uticati na igru Rome, nego na igru Juventusa...
Bazinga1234
Posts: 7581
Joined: 17/07/2017 15:20
Location: Mostar

#23796 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Bazinga1234 »

cyprus wrote:
Logovan wrote:
Ajatolah_ wrote:Vjerovatno si već negdje ranije objašnjavao, ali koje si parametre koristio za bodovanje?
Stranica 949.
Oni su izbodovani na osnovu jačine lige u kojoj igraju (UEFA-in koeficijent), uspjeha njihovog kluba u prvenstvu (osvojena pozicija na tabeli), njihove standardnosti u ekipi (broj nastupa), a kao bonus bodovi su uračunati i nastupi u evropskim takmičenjima.
Baš tako. Ima i formula, ali je komplikovana, pa mislim da nije ni bitna toliko (manje komplikovano djeluje u excelu :mrgreen: ).... Poenta je da igrač što igra u boljoj ligi, bolje plasiranom klubu i što je standardniji, to dobije više bodova na ovoj listi... Naravno, razumijem ja da to nisu jedini relevantni parametri, ali su jedini upotrebljivi u kontekstu poređenja svih igrača... Golove, asistencije i ostalo ne mogu koristiti kao parametar, jer kako ću onda dovest u istu ravan napadača sa odbrambenim igračem ili golmanom? Bilo bi dobro kada bih imao standardizovan prosjek ocjena svih igrača, ali nemam... Jasno mi je i da fudbal nije samo statistika i da se ne može posmatrati samo kroz tu prizmu, ali sam htio kreirati nešto što koliko-toliko počiva na objektivnim, kvantitativnim pokazateljima, umjesto na mojoj ili nečijoj subjektivnoj procjeni... Mislim da sam uspio u tome da lista zaista bude negdje 90% realna i mislim da daje solidan prikaz ostvarenja naših reprezentativaca u protekloj sezoni... Što se tiče zamjerki, Bože moj, normalno je... Imam ih i ja :-D

Što se tiče prve petorke, na osnovu svog dojma, ja bih napravio ovakav poredak: Džeko - Pjanić - Kolašinac - Lulić - Ibišević, ali eto, bodovi rekoše svoje :-D Samo kod Džeke i Pjanića, ovo što Tyke kaže, a ja se načelno slažem, treba imati u vidu i sljedeće - Pjanić se izborio za mjesto u jednom od realno 3-4 najjača tima današnjice, a Džeko bi u istom, u najboljem slučaju bio u rotaciji... Lakše je uticati na igru Rome, nego na igru Juventusa...
Imaš Whoscored :-D
Previše si gledao uspjeh tima, tako da je Kolašinac iako proglašen najboljim lijevim bekom Bundeslike na 5. mjestu.
Ali ipak svaka cast
SSemir
Posts: 4560
Joined: 26/02/2009 08:42

#23797 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by SSemir »

Trebas poslati kakvu nagradu pjanicu, najbolji fudbaler bih po izboru klix forumasa kipra"
Slj godine prikupis sponzori i organizujes dpdjelu u hotelu europa. :D
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#23798 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by cyprus »

A evo još jednom cijela lista, neka je na jednom mjestu :-D


1. Miralem Pjanić (Juventus) - 75069 bodova Image
Miralem Pjanić je standardni prvotimac ekipe koja ulazi u najuži krug najjačih klubova Evrope i svijeta, što se među našim reprezentativcima dosad moglo reći samo još za Salihamidžića svojevremeno. Sama ta činjenica bi bila dovoljna da ga se proglasi za broj jedan na ovoj listi, ali to naravno nije sve. Pjanić je u kratkom roku postao važan kotačić u superiornoj ekipi Juventusa, koja je ove godine osvojila duplu krunu u Italiji i igrala finale Lige prvaka. UEFA ga je tako uvrstila u idealni tim Lige prvaka u protekloj sezoni. The Guardian ga je kao jedinog našeg igrača uvrstio na listu 100 najboljih fudbalera svijeta u 2016. godini (uz možda učinjenu nepravdu prema Džeki). Međutim, zanimljivo je da kod mnogih fudbalskih fanova ostaje osjećaj da Mire može i treba još bolje...

2. Edin Džeko (Roma) - 70582 boda Image
Pretpostavljam da bi mnogi rekli da Edin zaslužuje i prvo mjesto na ovoj tabeli, i takva opaska ne bi bila neosnovana. Taman kad su mnogi pomislili da smo ono najbolje od Džeke vidjeli i da to pripada prošlosti, Dijamant je ponovo zablistao i odigrao sezonu za pamćenje. Za Romu je postigao 29 golova u prvenstvu (trećina svih timskih golova) i dodao još 10 u ostalim takmičenjima, što je bilo dovoljno da sruši nekoliko svojih, ali i Rominih rekorda. Time je uzeo titulu najboljeg strijelca Serije A, ali i Europa lige, iako je Roma tu ispala još u osmini finala. Zapravo, da bi sve bilo savršeno nedostajao je samo neki klupski trofej. Ipak, drugo mjesto u ligi za Romu se može smatrati uspjehom. Nego, jednog dana kada se Džeko oprosti od reprezentacije, bojim se da će to biti nenadoknadiv gubitak, koji će nas vratiti u evropsku prosječnost...

3. Vedad Ibišević (Hertha Berlin) - 59604 boda Image
Usprkos nekim prognozama, Vedo i dalje pliva na visokom nivou. Proteklu sezonu je sa 12 golova završio među deset najboljih strijalaca Bundeslige, te se sa tog aspekta ista može označiti kao uspješna, pogotovo ako se zna da je Hertha uspjela doći do solidnog šestog mjesta i plasmana u Europa ligu. Međutim, i u Vedadovim igrama, kao i u nastupima cijelog tima je bilo značajnih oscilacija. Početak sezone je bio kao iz snova - Hertha je istakla kandidaturu za Ligu prvaka, a Ibišević je redao golove kao na traci. Međutim, kako je došla zima, naš napadač je upao u veliku golgetersku krizu, koju je pratila i kriza cijele ekipe. Tek na proljeće se koliko-toliko opet dozvao, dodavši još nekoliko važnih golova na svoj konto. Ibišević nas je na ovakve turbulencije već davno navikao. Inače, ove sezone je prešao sveukupnu cifru od 100 bundesligaških golova...

4. Senad Lulić (Lazio) - 50522 boda Image
Protekla sezona je bila veoma dobra i za Lulića. Njegov Lazio je također imao jednu od solidnijih sezona zadnjih godina, završivši na petom mjestu. Lulić se ponovo pokazao kao jedan od najboljih igrača rimskog kluba, te je dodatno učvrstio status legende među navijačima nebeskoplavih. Statistički gledano, upisao je devet asistencija i tri gola, ali je još veći onaj za statistiku "nevidljivi" dio doprinosa Lazijevoj igri. Posebno odličan nastup je imao u proljetnom gradskom derbiju, u kojoj je bio jedan od najzaslužnijih igrača za pobjedu svog kluba. Lula je inače poznat po odličnim nastupima protiv Rome, koji ga očito visoko motivišu, a to navijači znaju cijeniti. Iz tog rivalstva je izašao i ovosezonski mini-skandal, kada je jedna njegova izjava upućena Rominom Rudigeru okarakterisana kao rasistička (ono o čarapama), nakon čega je i kažnjen od strane italijanskog saveza...

5. Sead Kolašinac (Schalke) - 41795 bodova Image
Mali pad na ovoj listi je samo rezultat činjenice da je Schalkeova sezona u Bundesligi bila veoma tanka, te ga ne treba shvatiti naročito ozbiljno. Kolašinac je zapravo igrao sjajno, možda i najbolje dosad u karijeri. Bio je najbolji igrač i generalno jedna od rijetkih svijetlih tačaka tima iz Gelsenkirchena. Jedino je na početku sezone imao problema da izbori mjesto u prvom timu, ali kako mu je u oktobru to konačno i pošlo za rukom, nizale su se sve bolje i bolje partije. Na kraju je izabran u tim sezone u Bundesligi, kao najbolji lijevi bek. Zapaženu ulogu je imao i u Europa ligi, gdje je Schalke nesretno ispao u četvrtfinalu of Ajaxa i pored Seine dvije asistencije. Kao nagrada za sve to, pred kraj sezone je stigla ponuda iz Arsenala, koju je naš reprezentativac objeručke prihvatio. Njegov transfer u Engleskoj je okarakterisan kao jedan od najznačajnijih ovog ljeta...

6. Edin Višća (Istanbul Başakşehir) - 36572 bodova Image
Višća je još jednom izdominirao u turskoj ligi, iako ne sa tako impresivnom statistikom kao sezonu prije toga. Međutim, i ovako, osam postignutih golova i sedam asistencija, uz ostvarenu historijsku drugu poziciju na tabelu za Istanbul, dovoljno govore o tome da je Višća još jednom oduševio u Turskoj. Ponovo je nastupio u sva 34 kola, što mu je četvrta sezona zaredom kako nije propustio niti jedan meč. Ipak, mislim da su nade da će otići u neki veći evropski klub sada definitivno izgubljene. Trenutno je glavna dilema da li će preći u Trabzonspor ili ostaje tu gdje jeste. Istovremeno, njegove igre u reprezentaciji bivaju sve tanje, pa sve više do izražaja dolazi pitanje: kako je moguće da postoji toliki disparitet između njegovog učinka u klubu i reprezentaciji?

7. Danijel Milićević (Gent) - 33670 bodova Image
Milićević nam je još uvijek prilična nepoznanica u kontekstu pitanja: koliko on može doprinijeti našoj reprezentaciji? U reprezentativnom dresu je upisao tek 15-tak minuta protiv Estonije, a na posljednja dva okupljanja državnog tima nije došao zbog povrede. Skepsu podgrijava i činjenica da nije riječ baš o mladom igraču - ima 31 godinu. Ipak, ne može se osporiti da je imao odličnu sezonu. Već ranije se dokazao kao ponajbolji igrač Genta (zbog čega ga je Baždarević i htio u A timu), a ove sezone je poveo svoj tim u prilično uspješnu evropsku avanturu, koja je okončana u osmini finala Europa lige. U grupnoj fazi istog takmičenja je i sam pogađao protiv Brage (dvaput) i Shakhtara. U domaćoj ligi je ponovo osvojena treća pozicija i izboreno mjesto u Evropi, a jedan od najzaslužnijih je bio upravo Milićević. On zaista važi za igrača koji može napraviti razliku na terenu, a da li će išta od toga pokazati u reprezentaciji, ostaje da se vidi...

8. Ermin Bičakčić (Hoffenheim) - 33655 bodova Image
Mnogo toga rečenog za Zukanovića se može reći i za ovog drugog našeg defanzivca. I Bičakčićev klub ima sjajnu sezonu iza sebe, ali Erminova minutaža i nije baš sjajna. Ipak, postoji tu i jedna bitna razlika. Bičakčićeva forma naime ima obrise uzlazne putanje. Dok je jesen bila prilično tmurna za našeg igrača, proljeće se već pokazalo u mnogo optimističnijem tonu. Iako nije do kraja učvrstio svoje mjesto u ekipi koja bi ove jeseni mogla igrati Ligu prvaka, Bičakčić je igrao sve više i bolje prema kraju sezone. Bilo bi ga interesantno vidjeti u najelitnijem klupskom takmičenju, ali će za to Hoffenheim prvo morati proći pretkolo...

9. Ervin Zukanović (Atalanta) - 31942 boda Image
Iako se na ovoj listi nalazi plasiran relativno visoko, Zuka je u posljednje vrijeme pod sve većim udarom kritika. Glavni razlog je naravno kontinuiran pad forme u kojem se nalazi već odavno. Visok plasman ovdje ponajviše duguje činjenici da je Atalanta odigrala najbolju svoju sezonu u novijoj historiji i završila na sjajnom četvrtom mjestu u Seriji A. Minutaža našeg reprezentativca je međutim sve više opadala kako se sezona bližila kraju. U jesenjem dijelu je vrlo često i započinjao utakmice u startnih 11, da bi na proljeće to postala prava rijetkost. Zapravo, posljednji njegov nastup se desio u martu, kada je Inter utrpao Atalanti sedam golova. Slučajno ili ne (a prije će biti da ne), Ervin poslije toga nije odigrao više ni minute za klub iz Bergama. Kako je bio na posudbi iz Rome, na kraju sezone se vratio u Rim, ali nije dugo potrajao prije nego je našao novu destinaciju. Njegov novi klub je Genoa...

10. Sanjin Prcić (Rennes) - 26044 boda Image
Ova sezona je bila veliki napredak za Prcića u odnosu na prethodnu. Tako je npr. "zaradio" tri puta više bodova na ovoj listi, nego na prošlogodišnjoj. Nakon njegovog povratka u Rennes nije se baš nazirala opcija njegovog betoniranja u prvom timu, ali strpljivim radom i korištenjem datih prilika, Sanjin je vremenom to uspio, tako da je drugu polusezonu odigrao kao standardan prvotimac. Klub je, sa druge strane, imao jednu prosječnu sezonu, završivši u sredini tabele, ali za našeg igrača je to od puno manjeg značaja, nego činjenica da se konačno uspio pronaći. Nisu to još uvijek partije na osnovu kojih bi se dalo zaključiti da je Prcić igrač koji donosi prevagu na terenu, ali ako nastavi ovako, status reprezentativnog igrača mu ne bi trebao dolaziti u pitanje...

11. Gojko Cimirot (PAOK) - 24336 bodova Image
Za razliku od prve sezone u Grčkoj koja je bila obilježena povredama, Cimirot je proteklu sezonu u PAOK-u odigrao na maksimalnom nivou spremnosti, te je bio jedan od nosilaca igre solunskog kluba. PAOK je postao osvajač grčkog kupa, ali mu je mjesto u kvalifikacijama za Ligu prvaka oteo Vranješov AEK. I za Cimirota se vežu priče o transferima u brojne klubove širom Evrope, a da li će išta od toga realizirati ovog ljeta - ostaje da se vidi. U svakom slučaju, Cimirot dokazuje da je jedan od najboljih igrača koji su ikada izašli iz naše Premijer lige i sasvim je izvjesno da mu Grčka neće biti krajnja stanica...

12. Edin Cocalić (Mechelen) - 24115 bodova Image
Za Cocalića se tradicionalno vežu mnogo manje spektakularni novinski natpisi nego što je slučaj sa gore navedenim igračima, ali je i on imao dosta dobru sezonu. I njegov Mechelen je pružao solidne partije, ali mu je za bobu izmaklo doigravanje za prvaka. Cocalić se već ranije dokazao kao stub odbrane ove ekipe, a u protekloj sezoni je samo potvrdio svoj status. Defanzivne zadatke je radio tako dobro da je ušao u užu konkurenciju za idealni tim sezone u Belgiji. Zato iznenađuje što ga neki potpuno neosnovano već žele vidjeti izvan reprezentacije...

13. Riad Bajić (Konyaspor) - 23020 bodova Image
Riad je u protekloj sezoni jednostavno eksplodirao u dresu Konyaspora. Posebno se to odnosi na golgeterski učinak, budući da je sa 17 golova bio četvrti najbolji strijelac turske Superlige u protekloj sezoni. Također je postao stranac sa najviše golova sa Konyu u jednoj sezoni ikada u historiji kluba. Istovremeno, Bajić je bio i jedan od najzaslužnijih za osvajanje kupa Turske. Njegovi golovi protiv Kasimpaşe su odveli Konyaspor u finale. Konya je u međuvremenu veoma podigla cijenu našeg ofanzivca, tako da će oni koji ga budu htjeli dovesti morati izdvojiti osmocifernu svotu. A interesanata ima na pretek. Ipak, ova strelica prema dole je odraz činjenice da je Konyaspor proteklu sezonu generalno odigrao na osrednjem nivou, za razliku od sezone prije toga kada su bili hit u Turskoj (tad je Bajić također bio standardan član ekipe)...

14. Rade Krunić (Empoli) - 21861 bod Image
Još jedan od naših igrača čiji je klub ispao iz lige jeste i Rade Krunić. Međutim, kao i u Kodrinom slučaju, to ne znači da se protekla sezona za njega može okarakterisati kao neuspješna, čak naprotiv. Rade se već u oktobru uspio izboriti za mjesto u početnoj postavi, te ga nije ispustio do kraja sezone. Inače, bio je među boljim igračima svoje ekipe, te je tako privukao pažnju brojnih drugih klubova. Zbog toga je prilično izvjesno da će ovog ljeta promijeniti sredinu. Njegov Empoli je ipak ispao na prilično čudan način, usprkos činjenici da je u aprilu imao pozamašan višak bodova u odnosu na zonu ispadanja, ali ih je koštala katastrofalna završnica sezone. Iako mu to nije primarni zadatak, vrijedi napomenuti i da je postigao dva gola. Ovaj Fočak je u međuvremenu imao i uspješan debi za reprezentaciju Bosne i Hercegovine...

15. Kenan Kodro (Osasuna) - 21597 bodova Image
Mehin mali se protekle sezone konačno probio, i u to u najjačoj ligi svijeta, usprkos vrlo lošim partijama svoje ekipe. Osasuna je najveći dio protekle sezone provela na zadnjem mjestu Primere, da bi tek pred kraj sezone uvezala nekoliko dobrih utakmica i digla se na predzadnje mjesto (ali slabe im koristi od tog). Naš Bask je međutim u mnogim utakmicama ostavio dobar utisak, zabivši ukupno sedam golova, što nije mali broj ako se uzme u obzir performans cijele ekipe. Naročito je do izražaja došao u proljetnoj polusezoni, kada je i postigao sve te pogotke, dok je jesen bila obilježena njegovom borbom da se domogne mjesta u početnoj postavi, što mu je na kraju i uspjelo. Prije nekoliko dana smo saznali da Kenan ipak nije potonuo zajedno sa Osasunom u Segundu. Stabilni bundesligaš Mainz je njegov novi dom, što se u ovom momentu čini kao odličan (i zaslužen) transfer...

16. Ognjen Vranješ (AEK Athina) - 20349 bodova Image
A onda sam počeo da lutam... Ova Šabanova pjesma bi mogla biti lična himna Ognjena Vranješa. I u protekloj sezoni je nastavio tradiciju promjene kluba svakih pola godine. Prvu polusezonu je proveo u Sibiru igrajući za Tom Tomsk. Bila je to jedna ispodprosječna epizoda njegove karijere, ali je zimska pauza donijela promjenu na bolje. Zbog finansijskih problema, Tom je bio prisiljen da proda neke igrače, između ostalog, i našeg Vranješa. Tako je Ogi stigao u Atinu, u svoj 11. po redu klub - AEK. U Grčkoj se snašao prilično dobro, u najboljoj AEK-ovoj sezoni u posljednjih 10-tak godina. Odmah je postao standardan član (ispostavit će se) vicešampiona Grčke i finaliste kupa, ali je ostao njegov problem sa disciplinom. Odmah u debiju je zaradio crveni karton, a do kraja sezone mu je to "pošlo za rukom" još jednom, uz pet dodatnih žutih kartona. Činjenica je da nam reprezentacija trenutno obiluje tempiranim bombama kratkog fitilja, a Ognjen je jedna od njih...

17. Izet Hajrović (Werder Bremen) - 17556 bodova Image
Proteklu sezonu Izeta Hajrovića možemo posmatrati dvojako. Sjajna vijest je bila njegov povratak na kolosjek početkom sezone, nakon grozne sezone 2015/16, kada nije uspio naći svoje mjesto ni u svom Werderu, ni na posudbi u Eibaru. Međutim, kada su ga već mnogi otpisali iz konteksta dokazivanja na tom visokom nivou, Izet se uspio izboriti za svoje mjesto u ekipi Werdera na početku nove sezone. Postigao je i jedan pogodak. I taman što ga je krenulo, zadesio ga je novi peh, i to kakav. Povreda koju je zadobio protiv Ingolstadta početkom decembra ga je izbacila sa terena do kraja sezone. Proces oporavka traje uspješno, ali je veliko pitanje da li će Izet nakon svega ponovo smoći snage da upadne u adekvatnu formu nakon što se vrati na teren...

18. Avdija Vršajević (Osmanlispor) - 16746 bodova Image
Avdija is back, ako ćemo biti objektivni - zasluženo. Prelazak u Tursku prije dvije godine se pokazao kao dobra odluka, iako nije sve išlo glatko. Ispočetka se mučio da izbori svoje mjesto u timu, ali kada je konačno uspio, pokazao je da ima šta da ponudi. Tako je npr. jesenji dio prošle sezone vjerovatno bio vrhunac njegove karijere. U turskoj Superligi je uvršten u tim polusezone, a i na evropskoj sceni je sa Osmanlisporom pružao odlične partije. Turski klub je mimo svih očekivanja uspio prezimiti u Evropi. Proljetni dio nije bio toliko dobar, posebno nakon što je cijela ekipa upala u veliku krizu, ali dojam o prilično dobroj sezoni za Vršajevića nije značajno narušen. Avdija je prošlog mjeseca postao otac, tako da je sigurno da će mu protekla sezona ostati u najljepšem mogućem životnom sjećanju...

19. Armin Hodžić (Dinamo Zagreb) - 16349 bodova Image
Iza Hodžića je sezona sa dvije drastično različite polusezone. Dok je jesenas pružao vrlo blijede partije, te se prilično udaljio od prve postave, u proljetnom dijelu je eksplodirao u golgeterskom pogledu. Posebno se to odnosi na period februara i marta, kada je utakmicu za utakmicom postizao po jedan ili više golova. Na kraju je završio na trećoj poziciji liste strijelaca u Hrvatskoj. Njegova sjajna proljetna forma ipak nije pomogla Dinamu da ne izgubi prvu šampionsku titulu u zadnjih 10 godina. Treba spomenuti i još jednu stvar. I pored brojnih pohvala za Hodžićev osjećaj za gol, sve češće su kritike za njegov slab angažman u protoku lopte i praktičnu nevidljivost sve do momenta kada postigne gol. To naročito dolazi do izražaja u njegovim utakmicama za reprezentaciju...

20. Mato Jajalo (Palermo) - 15930 bodova Image
Jajalo je, kao i Šunjić, imao prilično sumornu sezonu iza sebe, budući da su partije koje je ove godine pružao njihov Palermo bile ispod svakog očekivanog nivoa. Iako Jajalo nije bio ništa gori od ostatka tima, uklopio se u njegovo opšte sivilo. Obzirom da se od njega očekivalo znatno više, talijanski novinari su ga uvrstili na listu igrača koji su najviše podbacili u prošlosezonskoj Seriji A. Nije mu mnogo pomogao ni eurogol koji je postigao protiv Fiorentine iz slobodnjaka u decembru. Inače, Mato je mnogo više igrao u proljetnom, nego u jesenjem dijelu sezone. Nakon ispadanja Palerma iz lige, izrazio je želju da ode, a navodno su i neki klubovi iz Serije A i Bundeslige izrazili interesovanje za njega...

21. Samir Memišević (Groningen) - 15127 bodova Image
Jedan od najvećih skokova na ovogodišnjoj listi je ostvario upravo Samir Memišević. Prošle sezone je malo ljudi uopšte znalo za njega, a danas je uspješan član stabilnog holandskog prvoligaša, a što je najvažnije, ne čini se kao da će mu to biti krajnji domet. Memišević je najveći dio protekle sezone bio standardan prvotimac Groningena, uglavnom pružajući vrlo dobre igre. Pritom je bio korišten na različitim pozicijama, od štoperske, preko bekovske, do pozicije zadnjeg veznog. Mišljenja sam da bi on morao dobiti više prilike u reprezentaciji...

22. Mario Vrančić (Darmstadt) - 14901 bod Image
Vrančić je dosta kritikovan, jer nije ništa pokazao u nedavnim utakmicama protiv Albanije i Gibraltara, tako da ga Baždarević nije ni zvao za utakmicu protiv Grčke, ali činjenica je da Vrančić nije imao ni tako lošu sezonu iza sebe. Iako je njegov Darmstadt zaista bio katastrofalan i na kraju ispao iz Bundeslige kao ubjedljivo posljednji, Vrančićeve partije su mogle dobiti prolaznu ocjenu, pogotovo u proljetnom dijelu sezone. Vrančić je zapravo bio jedan od najbolje ocjenjenih igrača Darmstadta. Uz to je postigao i četiri gola. Na taj način je privukao pažnju engleskog Norwicha, sa kojim je nedavno potpisao trogodišnji ugovor. Njegov novi klub nije član Premier lige, ali mislim da je u svakom slučaju bolja opcija od ostanka u Darmstadtu...

23. Srđan Grahovac (Astana) - 14722 boda Image
Grahovac je od ovog proljeća novi član kazahstanske Astane, gdje se pridružio Marinu Aničiću. Prvi dio sezone je igrao u bečkom Rapidu, te pružio osrednje partije, zbog čega je i bio u tzv. rotaciji - neke utakmice je počinjao u startnih 11, a neke na klupi. Istovremeno, Rapidu nisu baš cvjetale ruže. Pred početak nove sezone u Kazahstanu, Astana je u martu dovela našeg igrača na posudbu, sa prilično izvjesnom opcijom njegovog otkupa. Srđan se u novoj sredini odlično snašao. Odmah je postao neizostavan dio Astaninog veznog reda, a u dosadašnjem toku sezone je postigao već četiri pogotka. A kako već rekoh, Astana je na najboljem putu da osvoji novu šampionsku titulu, ali glavne ambicije kluba se odnose na povratak u Ligu prvaka...

24. Haris Medunjanin (Philadelphia Union) - 14701 bod Image
Iako se činilo da su Harisovi dani u reprezentaciji odbrojani, odlična forma ga je vratila na Baždarevićev spisak. Hare je naime zimus napravio prilično iznenađujući, ali nimalo loš transfer preko okeana. Potpisom za Philadelphiju je postao prvi naš igrač u MLS ligi, gdje će godišnje zarađivati oko pola miliona dolara. MLS liga jeste u strašnoj ekspanziji, ali još je uvijek kvalitetom daleko od jačih evropskih liga. Zbog toga se činilo da Medunjanin više nema šta tražiti u reprezentaciji. Međutim, sjajne partije i činjenica da je postao jedna od najvećih zvijezda svog novog kluba se nisu mogle ignorisati. U MLS-u je sad tek sredina sezone. Medunjanin je do sada zabio dva lijepa gola, te upisao nekoliko asistencija. Ne treba zaboraviti da je i jesenas igrao dosta dobro za Maccabi...

25. Daniel Pavlović (Sampdoria) - 14639 bodova Image
Pavlović je novo ime u našoj reprezentaciji. Obzirom da već ima 29 godina, te da nije imao baš basnoslovno sezonu iza sebe, mnogi dovode u pitanje potrebu za njegovim uvrštavanjem na reprezentativni spisak, nakon što je prije toga promijenio sportsko državljanstvo (Pavlović je ujedno i Švicarac). Transfer prošlog ljeta u Sampdoriju je bio vrhunac njegove dosadašnje karijere. Međutim, stvari se dalje nisu odvijale željenim tokom. Ovo je još jedan od naših igrača koji su u protekloj sezoni imali peh da zadobiju povredu koja ih je totalno izbacila iz kolosjeka. Nakon što je solidno započeo sezonu u Seriji A, krajem septembra je povrijedio koljeno zbog čega nije bio u stroju tri mjeseca. Kada se oporavio, mjesto u početnoj postavi nije mogao vratiti nazad. U totalu, nastupio je u samo devet utakmica u protekloj sezoni u dresu Sampdorije, koja je završila u sredini tabele...

26. Ibrahim Šehić (Qarabaq) - 14327 boda Image
Zahvaljujući činjenici da je Begović presjedio praktično cijelu sezonu na klupi, Šehić ispada najbolje rangiran golman na ovoj listi. Za njega važi slično što i za Aničića. Igra u dalekoj i ne baš atraktivnoj ligi, pa se njegovo ime u našoj javnosti ne spominje često. Ipak, i njegov klub nastavlja suvereno vladati azerbejdžanskim fudbalom. Ove sezone je osvojena dupla kruna, naravno sa Šehićem kao prvim golmanom. Qarabaq je također igrao Europa ligu (u protekloj sezoni je bila poplava naših igrača u tom takmičenju), i to prilično solidno. Nije im mnogo nedostajalo da prođu u knock-out fazu. Iako je generalno dobar, Šehiću se ove sezone potkralo i nekoliko krupnijih grešaka, tj. golova koji idu na njegovu dušu. Međutim, status broja jedan na golu Qarabaqa nikada nije došao u pitanje. Šehić je u međuvremenu izrazio i želju da se okuša u jačoj ligi, s tim da ga za sadašnji klub ugovor veže još jednu godinu...

27. Marin Aničić (Astana) - 14194 boda Image
Valjda zato što igra u dalekom Kazahstanu, o Marinu Aničiću se ne priča mnogo. Bez obzira na to što u posljednje vrijeme izostaje sa Mešinog spiska, Aničić u Kazahstanu kontinuirano održava visok nivo igara. Njegova Astana je i dalje neprikosnovena u domaćoj ligi. Titulu je odbranila krajem prošle godine, a i u tekućoj sezoni je na najboljem putu da se okiti još jednom šampionskom titulom. Svo to vrijeme, Aničić je standardan štoper, takoreći stub Astanine odbrane, koji nema adekvatnu zamjenu. Proteklih sezona smo vidjeli da ovaj klub zna pokazati zube i na evropskoj sceni. Jesenas su igrali grupnu fazu Europa lige. Naš štoper je na evropskoj sceni zabio tri gola za svoj klub. Ipak, obzirom da nije nastupao u Ligi prvaka kao prije dvije godine, Aničić je automatski postao manje zanimljiv našem selektoru...

28. Tino-Sven Sušić (Genk) - 13471 bodova Image
Prošlo ljeto smo konačno dočekali Tinin transfer iz Hajduka. Belgijski Genk ga je doveo za 2 miliona eura i očekivalo se od njega da će biti veliko pojačanje. Nažalost, očekivanja nije ispunio, tako da je iza njega jedna prilično razočaravajuća sezona, tokom koje je nestao i sa reprezentativnog spiska. Prvi dio sezone istina jeste bio standardan član prve postave, sa kojom je igrao i u Europa ligi. Jedini ovosezonski gol je postigao baš u tom takmičenju, i to protiv Athletic Bilbaa. Nažalost, sa nadolaskom zime, preselio je na klupu. Zatim je uslijedila povreda koljena, nakon koje se više nije vratio na teren sve do kraja sezone, iako se od povrede oporavio. Genk je u konačnici završio u sredini tabele. Trenutno se dosta špekuliše o traženju novog kluba za Sušića...

29. Emir Spahić (bez kluba) - 13289 bodova Image
Šta reći...

30. Amer Gojak (Dinamo Zagreb) - 13138 bodova Image
Gojak je u suštini još uvijek član naše mlade selekcije, ali polako mu se otvaraju i vrata A tima. Ovaj 20-godišnjak je u protekloj sezoni ostvario ozbiljan napredak i počeo se zaprave nametati u prvoj ekipi Dinama. Dok je sezonu ranije šansu u prvom timu dobivao na kapaljku, u protekloj sezoni je upisao čak 31 nastup u svim takmičenjima za Dinamo, od čega je u otprilike pola tih susreta bio i starter. Svakako da mu je veliki podsticaj bilo igranje u Ligi prvaka protiv Juventusa i Lyona. Utakmicu sezone je ipak odigrao u aprilu protiv Cibalije, kojoj je postigao četiri gola i tako pokazao šta sve može. Kako sada stvari stoje, izgleda da pred njim stoji velika karijera...

31. Asmir Begović (Chelsea) - 11194 bodova Image
Nažalost, nije se uspio nametnuti na top nivou, iako smo se svi nadali da on to može. U prvoj sezoni u Chelseajem je sticajem okolnosti dobio šansu, koju nije najbolje iskoristio, dok u ovoj prave šanse nije ni bilo. Upisao je dva nastupa u prvenstvu i još tri u kupu. Utjeha je svakako činjenica da je bio dio šampionske ekipe. Po tome će mu ova sezona definitivno ostati u pamćenju. Međutim, naravno da naš golman ima veće ambicije od pukog sjedenja na klupi. Zbog toga ga od jeseni čeka nova epizoda zvana Bournemouth. Sretno mu...

32. Dario Đumić (NEC Nijmegen) - 10545 bodova Image
Ima li gdje onog Alfe? Mislim da mu je srce puno, sad kada je Đumić konačno dogurao do reprezentacije. Iako je njegov klub igrao dosta loše u protekloj sezoni, te je u konačnici i ispao iz najjače holandske lige, sezona za Đumića je bila zapravo relativno uspješna. Bio je nezamjenljiv na štoperskoj poziciji, a prvenstveno je završio kao najbolje ocijenjeni igrač NEC-a. Uspio je čak zabiti i četiri gola, dok je najbolji strijelac ekipe dao samo jedan više. Sa takvim referencama ne bi trebao imati problema da nađe bolji angažman ovog ljeta, ali vidjet ćemo. Za reprezentaciju je debitovao protiv Albanije i pokazao se u dobrom svjetlu. Uz to nije krio ushićenje što je konačno dočekao da obuče naš reprezentativni dres. Nisko je na ovoj listi samo zbog lošeg plasmana njegovog kluba...

33. Toni Šunjić (Palermo) - 10285 bodova Image
Nakon nekoliko godina kontinuiranog i vidljivog progresa u karijeri Tonija Šunjića, protekla sezona je prva koja je donijela stagnaciju i obrtanje te pozitivne tendencije. Ispočetka se nije činilo tako. U Cvajti je započeo kao standardni štoper Stuttgarta. Čak je u septembru uspio postići i dva gola. Međutim, zbog nešto lošijih partija sredinom jeseni je dospio u nemilost trenera i uprave, koji su nedvosmisleno istakli da se naš igrač više ne uklapa u njihovu viziju. Zbog toga je na polusezoni došao na posudbu u davljenički Palermo. Ko god je ove sezone bar ponekada pogledao neku utakmicu Palerma, ili bar skraćeni pregled, zna u kakvom je tragikomičnom stanju bila odbrana Palerma. Zato je prava misterija kako se Šunjić ni u ovom klubu nije uspio nametnuti za prvi tim. Samo je dvije utakmice odigrao od prve minute - jednu odličnu protiv Bologne i jednu groznu protiv Lazija. Palermo je na kraju očekivano ispao iz lige, a Šunjić se vraća u Njemačku, gdje po svemu sudeći neće ostati. Stuttgart se vratio u prvu ligu, ali i dalje nije zainteresovan za zadržavanje našeg defanzivca...

34. Milan Đurić (Bristol City) - 6619 bodova Image
Iza Milana je prilično burna sezona. Jesenju polusezonu je proveo u svom starom klubu, Ceseni, u Seriji B. Počeo je, kao i uobičajeno, toplo-hladno, ali kako se bližio kraj godine ulazio je u sve bolju formu. U konačnici mu je ta polusezona bila najbolja sa golgeterskog aspekta u dosadašnjoj karijeri (šest postignutih golova). Kako je Cesena upala u velike finansijske probleme, bilo je izvjesno da će ga na prvom prelaznom roku prodati. Nadali smo se da će to biti neki klub iz najboljih evropskih liga, ali je završio u klubu koji se borio za opstanak u engleskom Championshipu. Što bi rekli, prešao je sa magarca na magarca. Nakon početnog privikavanja, u februaru je postigao svoj prvijenac za Bristol (naravno glavom), kojim je svom klubu donio izuzetno važnu pobjedu nad Rotherhamom. Uskoro je skupio i par asistencija, ali su onda na scenu stupili problemi sa povredom, tako da je ostatak sezone uglavnom proveo kod doktora. Zbog toga ga nema na posljednja dva okupljanja reprezentacije. Bristol je i bez njega uspio opstati u drugom rangu engleskog fudbala...

35. Mateo Sušić (Sheriff Tiraspol) - 6604 boda Image
Ovaj igrač se u posljednje vrijeme izgubio iz planova Mehmeda Baždarevića, ali nije isključeno da bi se ponovo mogao vratiti u opticaj. O njegovim igrama u ligi najsiromašnije evropske države ne znamo mnogo. Zna se da se njegov klub okitio duplom krunom i da je sudeći po činjenici da je bio uglavnom standardan član ekipe on dao značajan doprinos ovom uspjehu. Istina, dosta je standardniji bio na jesen. U proljetnoj polusezoni je jedno vrijeme uglavnom sjedio na klupi, da bi u završnici sezone ipak povratio svoj raniji status. Preko zime se dosta špekulisalo o njegovom odlasku u drugi klub, obzirom da mu je bio istekao ugovor sa Sheriffom, ali po svemu sudeći nije dobio niti jednu bolju ponudu, tako da je ostao u klubu s' one strane Dnjestra...

36. Kenan Pirić (Zrinjski) - 6500 bodova Image
Iako se možda može diskutovati na temu zasluženosti titule najboljeg golmana protekle sezone u Premijer ligi, mislim da nema diskusije oko ocjene da se radi o najperspektivnijem golmanu u domaćem prvenstvu. Donedavno je bio prvi golman mlade reprezenzentacije, a evo sada se sasvim zasluženo nalazi i na Mešinom spisku. U šampionski Zrinjski je došao na zimskom prelaznom roku, nakon što je prethodno sa velikim uspjehom branio za Slobodu, sa kojom se ipak nije rastao na lijep način. Obzirom da je za razliku od dosad navedenih igrača iz domaćeg prvenstva još pod ugovorom za svoj klub, njegov odlazak vani ovog ljeta nije toliko izvjestan. Ponuda ima, ali neće biti pušten za male pare, pogotovo sad kada ima status reprezentativca...

37. Tomislav Tomić (Zrinjski) - 6134 boda Image
Tomić je uz Nemanju Bilbiju definitivno najzasluženiji pojedinac za ovogodišnji uspjeh Zrinjskog. Dok je Bilbija bio više zadužen za vidljivi dio posla, dotle je Tomić u sredini terena obavljao rudarski posao vezan za kontrolu igre. Ipak, uz to sve je uspio postići i pet golova, među kojima je posebno vrijedan onaj za 3:2 u pobjedi nad Sarajevom par kola prije kraja. Sve u svemu, Tomić je još jedan od igrača koji su prerasli ovu ligu. Zasada se nalazi na rezervnom spisku slektora, a od budućeg angažmana u inostranstvu koji je realan za očekivati zavisi da li će se pojaviti i na užem spisku...

38. Miroslav Stevanović (Željezničar) - 5922 boda Image
Stevanović je ove godine definitivno prekucao Premijer ligu. Potvrdu za to je dobio i kroz zvanično priznanje za najboljeg igrača u ligi za proteklu sezonu. Usprkos relativno tankom golgeterskom učinku (svega dva postignuta gola), bio je neupitni nosilac ofanzivnog segmenta Željine igre. Vrijeme provedeno na Grbavici mu je definitivno povratilo poljuljano samopouzdanje iz ranijih sezona provedenih u inostranstvu. Međutim, sada se nameće imperativ ponovnog dokazivanja u internacionalnim vodama. Samo se nadamo da će ovaj put pametno odabrati klub, neki koji neće biti veliki zalogaj za dokazivanje, a istovremeno dovoljno dobar da mu pomogne učvrstiti reprezentativni status. Jer nemamo mnogo igrača ovog profila...

39. Muhamed Bešić (Everton) - 5887 bodova Image
Naravno da ovo nije pravi pokazatelj Mumetove kvalitete. Uostalom, ova rang lista i ne služi mjerenju kvalitete, nego igračkog nivoa u protekloj sezoni. Uslijed činjenice da nije odigrao niti jednu minutu ove sezone za Everton, Bešić nije mogao biti bolje rangiran. Zapravo sve bodove koje ima je dobio samo na konto činjenice da je član solidne ekipe u jakoj ligi. Svi znaju zašto je ova sezona bila ovakva. Mumeta je na početku sezone strefio novi peh - povreda koljena zbog koje je morao pauzirati više od pola godine. Noseći se sa velikom frustracijom, naš reprezentativac se ipak uspio oporaviti prije kraja sezone, pa je tako odigrao nekoliko utakmica za rezervnu ekipu Evertona, da bi se u konačnici našao i na klupi prvog tima u zadnje dvije utakmice. Da li se dovoljno oporavio da bude dio startnih 11 protiv Grčke - možda, ali sigurno je da još nije uhvatio pravu formu. Zbog toga, mislim da će Meša probati sa drugim rješenjima...

40. Jasmin Burić (Lech Poznan) - 4837 bodova Image
Najveći pad na ovoj listi u odnosu na prošlu godinu je doživio upravo Jasmin Burić. On je u dosadašnjoj karijeri često plaćao danak povredama, ali u protekloj sezoni to nije bio slučaj. Nakon za njega sjajne prethodne sezone, u ovoj ga je timski kolega, inače slovački golman Putnocky već nakon početnih nekoliko kola jednostavno maknuo sa gola i preselio na klupu, gdje je presjedio skoro čitav ostatak sezone. Izuzetak su jedino bile utakmice kupa, u kojima mu je ukazano povjerenje od strane trenera Nenada Bjelice. Lech je stigao do finala tog takmičenja, ali ga je tu iznenadila Arka, te je naš golman ostao bez novog trofeja. Najpozitivnije za našeg golmana u proteklom periodu je bilo to što je konačno dobio poljsko državljanstvo. Što se tiče naše reprezentacije, ukoliko ne napravi neki veliki come-back, prilično je izvjesno da više neće dobivati selektorove pozive...

41. Goran Karačić (Adanaspor) - 4775 bodova Image
Po svemu sudeći, izgleda da se Karačić, jedna od naših najvećih golmanskih nada, nije baš usrećio sa odlukom da pređe u turski Adanaspor, klub koji je prošle godine ušao u tamošnje društvo najboljih. Tek što je stigao u Tursku, zadesio ga onaj belaj sa pokušajem državnog udara i kritično sigurnosno stanje u zemlji, što je sudeći po izjavama koje je davao prilično uticalo na njegovo psihičko stanje. Kada se sve smirilo, Karačić je ipak došao sebi i postao prvi golman svoje ekipe, zbog čega je i doveden. Međutim, u novembru je izgubio svoje mjesto među stativama, jer se klub generalno okrenuo iskusnijim igračima u nadi da će izbjeći ispadanje. Naš golman se ipak pred sami kraj sezone vratio na gol, te je u nekoliko utakmica briljirao, posebno u gostujućoj pobjedi nad Gençlerbirligijem, kada je uvršten u tim kola Super lige. Nažalost, za Adanu je bilo već prekasno - kao posljednja ispada iz lige, a šta će biti sa Goranom, ostaje da se vidi...

42. Haris Duljević (Sarajevo) - 4568 bodova Image
Uskoro mu ističe ugovor, pa ćemo konačno vidjeti kakav mu je to transfer realni domet. Mnogo se špekuliše o imenima zainteresiranih, a najzvučnije ime je španski Alaves. Međutim, kako to obično biva, vrlo vjerovatno će otići u neki sasvim deseti klub, kojeg niko nije spomenuo. Inače, kapiten Sarajeva je konačno odigrao dobru sezonu po ukusu navijača, što se posebno vidi u broju asistencija. Također, bio je u užoj konkurenciji za naslov najboljeg igrača Premijer lige u protekloj sezoni. Da može mnogo, vidjeli smo npr. prije godinu dana kada je smješnim činio jednog Azpilicuetu, ali potencijal je jedno, a realizacija istog drugo. Sljedeća sezona je kritična u tom pogledu - kakav god angažman da ostvari, ona će pokazati da li će on ostati trajni reprezentativni kalibar ili samo jedan od brojnih epizodista iz domaće lige...

43. Dino Beširović (Radnik Bijeljina) - 4092 boda Image
Oni koji samo površno prate ili nikako ne prate Premijer ligu Bosne i Hercegovine vjerovatno prvi put čuju za ovo ime. Međutim, Dino je u protekle dvije sezone noseći dres bijeljinskog Radnika izrastao u jednog od najrespektabilnijih veznjaka u našoj ligi. Posebno je došao do izražaja u ovoj sezoni, nakon što je iz Radnika otišla većina igrača koji su činili okosnicu u prošlosezonskom pohodu na kup, tako da je njemu ostala uloga glavnog motora ekipe. Kao takvog ga je primijetio i Meša Baždarević, koji ga je ako se ne varam već dva puta stavio na rezervni spisak. Beširović je inače rođen u Portugalu i tamo je prošao omladinske kategorije. Sada ostaje pitanje kuda će on iz Radnika - da li slijedom Memiševića odmah negdje vani, ili kako to mediji pišu prvo možda na Grbavicu. Problem sa njim je samo to što više ne spada u kategoriju izrazito mladih igrača - ima 23 godine.
User avatar
Logovan
Posts: 94158
Joined: 15/05/2010 00:44
Location: http://i57.klix.com/6ocy11.png

#23799 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Logovan »

TSS otišao na jednogodišnju posudbu u Maccabi Tel Aviv.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 44868
Joined: 29/12/2005 01:20

#23800 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by jeza u ledja »

Bazinga1234 wrote: Imaš Whoscored :-D
Previše si gledao uspjeh tima, tako da je Kolašinac iako proglašen najboljim lijevim bekom Bundeslike na 5. mjestu.
Ali ipak svaka cast
Meni je whoscored dobar jer mjeri pasove, ubacaje, ne znam uklizavanja, oduzete lopte, sve zivo. Mozda se ne moze porediti izmedju liga, ali moze donekle, pogotovo za sve lige petice zajedno.
Ima jos Hol, Tur i Por i jos par skandinavskih mescini.
Post Reply