BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#23626 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by supercali »

Zar onaj vagner nije neki protestant ili tako neki a ne rimokatolik
Cini mi s3 da sam to procitao negdje
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#23627 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by cyprus »

Muhamed Đakmić wrote:
cyprus wrote:Ma ta Atletikova politika je pizdarija, i to realno nije mnogo različito od onoga što pravi Široki... Maltene isto...

Čuj nebo i zemlja :lol: Pa i Široki ''promoviše'' jednu vjersku grupu :-D
Da, ali za Široki može igrati i Albanac, i Brazilac, Argentinac, sve dok je katolik. Nije ni blizu isto.
A bilo bi bolje da nema Wagnera i još par ovih Brazilacašto su imali, da je Croats only? Onda bi bilo OK? :-D

Jebi ti to, i jedno i drugo je isključivost, na etničkoj/vjerskoj/regionalnoj osnovi... Što se mene tiče, isto je to ili slično sranje...
Vega_Brothers
Posts: 342
Joined: 14/06/2017 22:47

#23628 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Vega_Brothers »

Urbana legenda kaže da je Goran Zakarić Srbin koji je nečijom greškom završio u Širokom.

Druga kaže da je Zoran Kvržić završio u reprezentaciji jer nam je trebalo Hrvata(a šta bi drugo bio Zoran koji igra u HNL) i da su se hvatali za glavu kad su skontali da je lik Srbin.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#23629 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Grean »

Bilbao je reprezentacija Baskije koju ne mogu imati, ljudi kroz to ostvaruju ono sto nisu mogli politicki. Podijeljeni kao Sandzak izmedju dvije drzave koje su ih poklopile i taj motiv razumijem pogotovo ako im je nebitno ko si i sta si samo da si rodjen u Baskiji.

Oni nit su Spanci ni Francuzi, imaju svoj jezik, imali kraljevinu i zajeba ih dolazak muslimana i potreba da se pravi drzava koja ce biti branik Maurima.
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#23630 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Ajatolah_ »

Muhamed Đakmić wrote:
cyprus wrote:Ma ta Atletikova politika je pizdarija, i to realno nije mnogo različito od onoga što pravi Široki... Maltene isto...

Čuj nebo i zemlja :lol: Pa i Široki ''promoviše'' jednu vjersku grupu :-D
Da, ali za Široki može igrati i Albanac, i Brazilac, Argentinac, sve dok je katolik. Nije ni blizu isto.
... a za Athletic mogu igrati i musliman, i kršćanin svih denominacija, i ateista, sve dok je Baskijac. I jedno i drugo je diskriminacija, samo eto malo drugačiji kriterij.

Ali, ono po čemu se fula u ovoj diskusiji je što se stvar posmatra izvan svog geografsko-historijskog konteksta.

Široki ovo radi od devedesetih, od vremena izlaska iz rata - u Bosni i Hercegovini, zemlji velikih političkih tenzija, time efektivno zaobilazeći igrače koji potiču iz naroda s kojim se ratovalo.
Ko god nije slijep da vidi u kakvom stanju se nalazi bh. društvo, će imati ozbiljne i opravdane sumnje da se radi o selekciji igrača zasnovanoj na međuetničkoj mržnji. U Španiji, mada oni imaju određenih problema, ipak je odnos prosječnog etničkog Španca i prosječnog etničkog Baskijca neuporedivo zdraviji od ovog što mi imamo ovdje, dovoljno zdraviji da se napravi pretpostavka da su i motivi za ovakvo vođenje kluba zdraviji od motiva Širokog Brijega.

Isto kao što javnost vjerovatno ne bi na isti način gledala da se, recimo, FK Vojvodina orijentiše tako da igrački kadar bude sačinjen od Vojvođana s jedne strane, i hipotetička orijentacija Borca isključivo na igrače rođene na teritoriji Republike Srpske.

TL;DR Diskriminacija koju sprovode Athletic i Široki je manje-više ista, ali nekad ista stvar nije i suštinski ista. :)
User avatar
Point.
Posts: 27752
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#23631 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Point. »

Naravno da je diskriminacija to sto Athletic radi, samo mi nije jasno da to prolazi u EU. U biti, ako je Ramosu zelja da predje u Athletic a ne moze odnosno glavna prepreka je jer nije baskijac, moga bi ih komotno tuziti za diskriminaciju.
User avatar
Edin H.
Posts: 46993
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#23632 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Edin H. »

Point. wrote:Naravno da je diskriminacija to sto Athletic radi, samo mi nije jasno da to prolazi u EU. U biti, ako je Ramosu zelja da predje u Athletic a ne moze odnosno glavna prepreka je jer nije baskijac, moga bi ih komotno tuziti za diskriminaciju.
Kako mozes to dokazati?

Ne moze nikoga natjerati da kupi nekoga.
User avatar
Point.
Posts: 27752
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#23633 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Point. »

Edin H. wrote:
Point. wrote:Naravno da je diskriminacija to sto Athletic radi, samo mi nije jasno da to prolazi u EU. U biti, ako je Ramosu zelja da predje u Athletic a ne moze odnosno glavna prepreka je jer nije baskijac, moga bi ih komotno tuziti za diskriminaciju.
Kako mozes to dokazati?

Ne moze nikoga natjerati da kupi nekoga.
Pa recimo istekne mu ugovor sa Realom, trener Athletica ga zeli i kaze upravi da mu ga dovede. Ramos javno kaze da je spreman da igra za manje para i da mu to nije problem. Lupam eto, ali moze se dokazati na neki nacin.
VPSA
Posts: 517
Joined: 19/05/2017 14:25

#23634 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by VPSA »

Da je srece cijela Evropa bi imala istu politiku kao i Bilbao i UEFA bi to ucinila obaveznim za sve europske klubove, pa bi onda fudbal uistinu bio fudbalsko takmicenje a ne finansijsko u sta se pretvorio.

Znaci igrac ne mora ni biti cak rodjen u Baskiji, niti mu iko od predaka mora biti rodjen tu, samo je bitno da je prosao skolu nekog kluba sa tih prostora. Znaci bitno im je da shvata za kakav klub igra i sta on predstavlja. Meni ovo ne samo da nije sovinizam, nego je jedan od ljepsih i zdravijih primjera u evropskom fudbalu.
User avatar
jeza u ledja
Posts: 45217
Joined: 29/12/2005 01:20

#23635 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by jeza u ledja »

Zar ste niste zapitali do sad kako Inaki Williams igra za Baske? :)
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#23636 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Grean »

Ako je Bilbao diskriminacija onda su sve nacionalne selekcije diskriminacija.

Ipak, najinteresantnija je kritika @pointa koji ima Laziovog orla na avataru :mrgreen: Ljudi ciljano morali kupiti tamnopute igrace da skinu zvono sovinistickog i fasistickog kluba sa sebe.

Ne bojim se ja ideja kakve promovise Bilbao, mene je strah gdje nas vode ove ideje tipa Lazio, Siroki, oni Izraelci koji su zapalili prostorije kluba jer je angazovao dva Cecena.
User avatar
Point.
Posts: 27752
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#23637 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Point. »

Grean wrote:Ako je Bilbao diskriminacija onda su sve nacionalne selekcije diskriminacija.

Ipak, najinteresantnija je kritika @pointa koji ima Laziovog orla na avataru :mrgreen: Ljudi ciljano morali kupiti tamnopute igrace da skinu zvono sovinistickog i fasistickog kluba sa sebe.

Ne bojim se ja ideja kakve promovise Bilbao, mene je strah gdje nas vode ove ideje tipa Lazio, Siroki, oni Izraelci koji su zapalili prostorije kluba jer je angazovao dva Cecena.
Lazio je i prije pojave fasisticke falange na dijelu tribine imao tamnopute igrace. Imao je i za vrijeme i nakon raspada te grupacije. Poredjenje Lazija sa Listicom i Beitarom je nigdje veze i dovodi me do zakljucka da malo lupas sad.

I zasto poredjenje Athletica sa nacionalnim selekcijama, to su dva razlicita pojma, Bilbao nije nacionalna selekcija, Bilbao je klub za kojeg ne moze igrati spanac rodjen u Madridu, upravo zato sto je rodjen u Madridu. Niti talijan iz Barija ili poljak iz Poznana. Samo zbog tog razloga a ne fudbalskog je li dobar igrac ili ne. Ako to nije diskriminacija ne znam sta je.
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#23638 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by supercali »

Grean wrote:Ako je Bilbao diskriminacija onda su sve nacionalne selekcije diskriminacija.

Ipak, najinteresantnija je kritika @pointa koji ima Laziovog orla na avataru :mrgreen: Ljudi ciljano morali kupiti tamnopute igrace da skinu zvono sovinistickog i fasistickog kluba sa sebe.

Ne bojim se ja ideja kakve promovise Bilbao, mene je strah gdje nas vode ove ideje tipa Lazio, Siroki, oni Izraelci koji su zapalili prostorije kluba jer je angazovao dva Cecena.
Athletic nije nacionalna selekcijau tome je razlika
User avatar
cyprus
Posts: 39272
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#23639 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by cyprus »

Grean wrote:Ako je Bilbao diskriminacija onda su sve nacionalne selekcije diskriminacija.

Ipak, najinteresantnija je kritika @pointa koji ima Laziovog orla na avataru :mrgreen: Ljudi ciljano morali kupiti tamnopute igrace da skinu zvono sovinistickog i fasistickog kluba sa sebe.

Ne bojim se ja ideja kakve promovise Bilbao, mene je strah gdje nas vode ove ideje tipa Lazio, Siroki, oni Izraelci koji su zapalili prostorije kluba jer je angazovao dva Cecena.
Aman svašta... Athletic nije reprezentacija, nego klub koji ima diskriminatorsku transfer politiku... I to nije jedini klub iz Baskije, ali jeste jedini sa ovom nakaradom od politike...

Ne možeš reći: hrvatska i izraelska nacionalistička isključivost ne valjaju, ali baskijska je cool :-)
User avatar
Ajatolah_
Posts: 8518
Joined: 11/02/2009 15:21

#23640 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Ajatolah_ »

Na temu, Kodro nastavlja u Mainzu...
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#23641 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by shake69 »

Odlicna vijest za Kodru. Kenan s 23 godine moze samo napredovati jer mu Mainz sigurno nece biti posljednja stanica. Sjajna prilika za dalji razvoj. Ima karakter, talenat, Mehine gene, radne navike i nadam se da ce za par godina zaigrati u nekom od top klubova BL. Sretno, Kenane! :bih:
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#23642 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Fudo387 »

Od svih mladih nada jedino mi on lici na moguceg Edinovog nasljednika, ostali mi izgledaju neuvjerljivo za ozbiljne karijere.
Ako sam dobro skont'o, njemu je 23 godine, Edin je imao 21 kad je presao u BL, u ovom segmentu malo kasni al' moze se to nadoknaditi.
Tim prije sto ima bolju startnu poziciju, nije isto kad dolazis iz Teplica ili iz Osasune, plus bolji uslovi od malih nogu.
Keno sretno, ako si i mrvu na Mehu, a izgleda da jesi, eto tebe za par godina u Manchester Unitedu.
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11044
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#23643 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Tito_i_Partija »

Problem je samo sto nema Misketa i Grafite-a u Mainzu. :-D

Al' sve u svemu, dobar potez.
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#23644 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Fudo387 »

Gledam ovu njihovu stranicu, nema vijesti da Keno dolazi.
U napadu mu je konkurencija neki muto iz Japana, fakat ze zove Muto...cuj muto. :lol:
Na ovom rosteru ne znam ni jednog igraca, pa jebo te, oni su za dlaku ostali u BL.
Zavrsili 15. :cry:
User avatar
Tito_i_Partija
Posts: 11044
Joined: 11/03/2014 15:56
Location: Kod Sebije na pregledu

#23645 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Tito_i_Partija »

Suti, dobro je, Osasuna je ispala u drugu. Keno se na vrijeme izvuk'o, a sta donosi buducnost, vidjecemo. :-D
Fudo387
Posts: 21793
Joined: 24/01/2015 19:44

#23646 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Fudo387 »

Sad u subotu igraju prijateljsku sa Newcastlom, valjda ga ubaci pa da bar malo vidimo kako to fercera.
Vi's kad je Keno opali sa 40 metara u raslje.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#23648 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Grean »

---
Last edited by Grean on 26/06/2017 20:07, edited 1 time in total.
User avatar
Grean
Posts: 9334
Joined: 30/11/2013 19:47

#23649 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Grean »

cyprus wrote:
Grean wrote:Ako je Bilbao diskriminacija onda su sve nacionalne selekcije diskriminacija.

Ipak, najinteresantnija je kritika @pointa koji ima Laziovog orla na avataru :mrgreen: Ljudi ciljano morali kupiti tamnopute igrace da skinu zvono sovinistickog i fasistickog kluba sa sebe.

Ne bojim se ja ideja kakve promovise Bilbao, mene je strah gdje nas vode ove ideje tipa Lazio, Siroki, oni Izraelci koji su zapalili prostorije kluba jer je angazovao dva Cecena.
Aman svašta... Athletic nije reprezentacija, nego klub koji ima diskriminatorsku transfer politiku... I to nije jedini klub iz Baskije, ali jeste jedini sa ovom nakaradom od politike...

Ne možeš reći: hrvatska i izraelska nacionalistička isključivost ne valjaju, ali baskijska je cool :-)
Jebi ga, treba ti izgleda crtati ili jednostavno se pravis lud i ne zelis da vidis razliku kad kazes ne zelimo ove odredjene, znaci ne zelis ih jer ih mrzis ili kad kazes hocemo samo ove, hoces ih jer ih volis, tvoji su.

Ako ni sad ne shvatis razliku, odustajem.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#23650 Re: BH reprezentativci i potencijalni reprezentativci - vol.3

Post by Muhamed Đakmić »

Znam da nije tema, ali čisto da i ja kažem svoje o ovom Bilbau :D

Ne postoji adekvatno poređenje za ono što oni rade u slučaju FK Sarajevo za koji navijam, ali recimo ne bi mi smetalo da Sarajevo istakne da hoće da bude isključivo reprezentacija Kantona Sarajevo ili Federacije BiH (svjestan sam da je ovakva teritorijalna odrednica irelevantna u društvu u kojem živimo zbog nepostojanja nekog većeg historijskog značaja Kantona i Federacije).

S druge strane, da u Sarajevu potegnu politiku da za klub mogu igrati samo muslimani, ja bih istog momenta prestao navijati za klub.
Post Reply