BH klubovi u Evropi - općenito

Fudbal/nogomet, Premijer liga, Liga prvaka, svjetska i evropska prvenstva...

Moderators: Tomahawk11, Charuga

Post Reply
User avatar
Charuga
Globalni moderator
Posts: 24237
Joined: 26/08/2007 17:10

#1 BH klubovi u Evropi - općenito

Post by Charuga »

Eto, opletite o prijasnjim ucescima nasih klubova koliko god vam se da. ALI pazite da to bude normalna diskusija, bez vrijedjanja!
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#2 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by amoninan »

Gdje nađe Anathorsis, do 2005 prolazak prvog pretkola im je bio plafon. Ne samo njima nego bilo kojem klubu s Kipra.
No to je nažalost i pokazatelj stagnacije našeg klupskog fudbala, zemlje koje su bile daleko ispod nas su nas pretekle i danas na njihove učesnike u evropskim takmičenjima gledamo s dozom strahopoštovanja.
Željo je 2003. bio favorit u utakmici s Kipranima, danas ni jedan naš klub ne bi bio favorit protiv Anathorsisa, AEL-a, Omonie ili APOEL-a.

Kad već spominjem ove kiparske klubove, zanimljivo je da su u oba naša protivnika najopasniji igrači došli upravo kao pojačanja iz kiparskih klubova. Taveras je iz APOEL-a došao u Maribor prij e2 godine. A Levski je ovo ljeto doveo Marcinha iz APOEL-a i Ramosa iz Anathorsisa.
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#3 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by Kemal Malovčić »

S vremenom će ova prepirka prerasti u to da će biti bolji onaj koji primi više golova. :D
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#4 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by Velkoski »

MI SMO PITARI, NAJJAČI SMO NAJJAČI 8-)
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#5 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by cyprus »

amoninan wrote:Gdje nađe Anathorsis, do 2005 prolazak prvog pretkola im je bio plafon. Ne samo njima nego bilo kojem klubu s Kipra.
No to je nažalost i pokazatelj stagnacije našeg klupskog fudbala, zemlje koje su bile daleko ispod nas su nas pretekle i danas na njihove učesnike u evropskim takmičenjima gledamo s dozom strahopoštovanja.
Željo je 2003. bio favorit u utakmici s Kipranima, danas ni jedan naš klub ne bi bio favorit protiv Anathorsisa, AEL-a, Omonie ili APOEL-a.
Nije baš tako... Treba napomenuti da je AnOrthosis i tada bio nosilac, i to ne bez razloga... Ako se dobro sjećam, nekoliko godina ranije je bio na korak od ulaska u grupnu fazu Lige prvaka... Željo je tada izbacio JAČU ekipu od sebe, dakle, nije bio favorit... Istina, tadašnji Anorthosis nije bio jednako jak kao onaj nekoliko sezona kasnije, ali opet treba biti realan... Bosanskohercegovački fudbal nikada od svog postanka nije bio jači od kiparskog... Samo je nekad ta razlika bila manja, a sad je veća... To je zato što je nivo našeg fudbala ostao otprilike isti, a kiparski je napredovao možda brže od bilo kog u Evropi...
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#6 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by amoninan »

cyprus wrote:
amoninan wrote:Gdje nađe Anathorsis, do 2005 prolazak prvog pretkola im je bio plafon. Ne samo njima nego bilo kojem klubu s Kipra.
No to je nažalost i pokazatelj stagnacije našeg klupskog fudbala, zemlje koje su bile daleko ispod nas su nas pretekle i danas na njihove učesnike u evropskim takmičenjima gledamo s dozom strahopoštovanja.
Željo je 2003. bio favorit u utakmici s Kipranima, danas ni jedan naš klub ne bi bio favorit protiv Anathorsisa, AEL-a, Omonie ili APOEL-a.
Nije baš tako... Treba napomenuti da je AnOrthosis i tada bio nosilac, i to ne bez razloga... Ako se dobro sjećam, nekoliko godina ranije je bio na korak od ulaska u grupnu fazu Lige prvaka... Željo je tada izbacio JAČU ekipu od sebe... Istina, tadašnji Anorthosis nije bio jednako jak kao onaj nekoliko sezona kasnije, ali opet treba biti realan... Bosanskohercegovački fudbal nikada od svog postanka nije bio jači od kiparskog... Samo je nekad ta razlika bila manja, a sad je veća... To je zato što je nivo našeg fudbala ostao otprilike isti, a kiparski je napredovao možda brže od bilo kog u Evropi...
Ne sjećaš se dobro. To je bio APOEL, Anatorsis nikad prije 2005 nije vidio 3 pretkolo (ostavljam mogućnost od 5% da griješim :D ). A APOEL je 2001 bio došao do playofa LP, doduše imali su povoljan žrijeb baš mislim da su Maribora izbacili (5:4 agg) u jednom prpetkolu. Smetno sam s uma APOEL. Ne mislim da su bili jači u to vrijeme od Želje, imali bolji koeficjen jesu, ali samo zahvaljujući što su ga prije naših klubova počeli skupljat.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25622
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#7 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by BHF_Manijak »

Slazem se sa Amoninimn! A sjecam se dobro jos uvijek kvote na Zelju kad je prvu tekmu na Kipru igro(tad se jos kladara igrala, a i to mi je bio dobitni listic, 140KM :mrgreen: :mrgreen: ) a kvota je bila 2,1! Dakle nije bas da je Zeljo bio autsajder, stavise favoriziran je, sto se po kvoti vidi. :)
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#8 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by amoninan »

Ma bezveze ekipa bili baš. Sve gotovo domaći igrači, Ketsbaia pred penziju im bio jedan od rijetkih stranaca i zvijezda ekipe. Bunker igrali na Koševu, branili se cjelu tekmu. Tamo se malo otvoili i primili tričak lagano.
Danas je situacija drugačija, financijski se popravili i počeli uvoziti južnoamerikance i strance generalno, domaći igrači uglavnom statiraju. I eto ti rezultata..
User avatar
Kemal Malovčić
Posts: 9090
Joined: 19/03/2012 01:03

#9 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by Kemal Malovčić »

JOJ SAJPRUSE ZAKAZO SI...
User avatar
LSD
Posts: 27169
Joined: 24/07/2007 08:26

#10 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by LSD »

:lol: :-) Moke nabacuje razantne (što bi rekao Spaho) centaršuteve sa strane :razz:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#11 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by cyprus »

Kemal Malovčić wrote:JOJ SAJPRUSE ZAKAZO SI...
Jesi li siguran? :mrgreen:
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#12 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by cyprus »

amoninan wrote:
cyprus wrote:
amoninan wrote:Gdje nađe Anathorsis, do 2005 prolazak prvog pretkola im je bio plafon. Ne samo njima nego bilo kojem klubu s Kipra.
No to je nažalost i pokazatelj stagnacije našeg klupskog fudbala, zemlje koje su bile daleko ispod nas su nas pretekle i danas na njihove učesnike u evropskim takmičenjima gledamo s dozom strahopoštovanja.
Željo je 2003. bio favorit u utakmici s Kipranima, danas ni jedan naš klub ne bi bio favorit protiv Anathorsisa, AEL-a, Omonie ili APOEL-a.
Nije baš tako... Treba napomenuti da je AnOrthosis i tada bio nosilac, i to ne bez razloga... Ako se dobro sjećam, nekoliko godina ranije je bio na korak od ulaska u grupnu fazu Lige prvaka... Željo je tada izbacio JAČU ekipu od sebe... Istina, tadašnji Anorthosis nije bio jednako jak kao onaj nekoliko sezona kasnije, ali opet treba biti realan... Bosanskohercegovački fudbal nikada od svog postanka nije bio jači od kiparskog... Samo je nekad ta razlika bila manja, a sad je veća... To je zato što je nivo našeg fudbala ostao otprilike isti, a kiparski je napredovao možda brže od bilo kog u Evropi...
Ne sjećaš se dobro. To je bio APOEL, Anatorsis nikad prije 2005 nije vidio 3 pretkolo (ostavljam mogućnost od 5% da griješim :D ). A APOEL je 2001 bio došao do playofa LP, doduše imali su povoljan žrijeb baš mislim da su Maribora izbacili (5:4 agg) u jednom prpetkolu. Smetno sam s uma APOEL. Ne mislim da su bili jači u to vrijeme od Želje, imali bolji koeficjen jesu, ali samo zahvaljujući što su ga prije naših klubova počeli skupljat.
Ipak se sjećam dobro :mrgreen: :mrgreen:

Bilo je to 1997. godine, a Liga prvaka je imala samo dva pretkola... Anorthosis je prvi kiparski klub za kojeg sam čuo, gledajući preglede ovih utakmica :mrgreen: :mrgreen:

Image

Dakle, Anorthosis propušta 2:0 iz prve utakmice... Lierse ide u Ligu prvaka, a Kiprani u Kup UEFA... Dalje u Kupu UEFA, Anorthosis biva odmah zaustavljen od Karlsruhea (1:1 i 1:2)

Sljedeće dvije sezone ista stvar... 1998. godine ispada od Olympiakosa, a u Kupu UEFA od Züricha... 1999. prolazi Slovan iz Bratislave, ispada od Herthe (0:0 i 0:2)... U Kupu UEFA gubi od Legije (1:0 i 0:2)

2000. se uvode tri pretkola Lige prvaka... Tu ispada u 2. pretkolu i tu završava Famagustin evropski put

Sezonu prije utakmice sa Željom dolazi do drugog kola Kupa UEFA... Prethodno izbačeni Grevenmacher i Iraklis...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
(ove ostale rezultate sam izguglo njih se ne sjećam, ali ovih utakmica sa Liersom se dobro sjećam :mrgreen: )

Dakle, već u godinama prije susreta sa Željom, Anorthosis je skupio 5 učešća u Kupu UEFA (ne njegovom pretkolu)... Željo samo jedno (protiv Malage)...

Image

I kako je Željo ovdje mogo bit favorit? Ponavljam, Anorthosis je imao mnogo veće iskustvo u Evropi i status nosioca... Ali i jači sastav (počelo se sa dovođenjem zvučnijih imena)... Ali eto, očito da se nisu uigrali ili nešto trenutno nije funkcionisalo u klubu, pa je zato Željo bio mnogo bolji na terenu...
Last edited by cyprus on 15/07/2012 23:45, edited 1 time in total.
User avatar
ultima_palabra
Posts: 55408
Joined: 15/12/2008 16:53

#13 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by ultima_palabra »

LSD wrote::lol: :-) Moke nabacuje razantne (što bi rekao Spaho) centaršuteve sa strane :razz:
Odrezana lopta, što bi reko Ahmetović :-D
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#14 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by amoninan »

Po starom sistemu imao bi i Željo učešća u kupu UEFA sa samo 2 pretkola. Otkad se promjeni sistem takmičenja i postalo znatno teže da se uđe u završnicu istog treće pretkolo im je bilo samo san. Kakvih zvučnih imena, Ketsbaia bio jedino zvučno ime. Inferiorni su bili u svim segmentima igre, pa došli da se brane na Koševo ba.
User avatar
cyprus
Posts: 39269
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#15 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by cyprus »

amoninan wrote:Po starom sistemu imao bi i Željo učešća u kupu UEFA sa samo 2 pretkola. Otkad se promjeni sistem takmičenja i postalo znatno teže da se uđe u završnicu istog treće pretkolo im je bilo samo san. Kakvih zvučnih imena, Ketsbaia bio jedino zvučno ime. Inferiorni su bili u svim segmentima igre, pa došli da se brane na Koševo ba.
Obzirom da ne bi bio nosilac (za razliku od Anorthosisa koji je bio - opet kažem, zasluženo), teško da bi u tolikom nizu godina Željo ili bilo koji naš klub uspjevao da prođe pretkolo lige prvaka... Ne znam jel se sjećaš koliko su se naši klubovi mučili da prođu bilo kog protivnika prvih sezona u Evropi, sve do 2002. kada je pročepilo. Kiprani su za to vrijeme redovno prolazili bar po jedno pretkolo... Zato kažem, nikad BiH klupski fudbal nije bio ispred kiparskog... Željo je napravio podvig, tim više što je osim rezulatski i igrom nadigro protivnika koji je bolje kotiro...

A to što se Anorthosis došo na Koševo branit ne čudi... Kiparski klubi inače u gostima nikad nisu pokazivali neke briljantne partije... Kod kuće im to daleko bolje izgleda... Zato je meni onih 1:3 na Kipru bilo daleko čudnije...
User avatar
amoninan
Posts: 3948
Joined: 11/11/2010 21:06
Location: echoplex

#16 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by amoninan »

cyprus wrote:
amoninan wrote:Po starom sistemu imao bi i Željo učešća u kupu UEFA sa samo 2 pretkola. Otkad se promjeni sistem takmičenja i postalo znatno teže da se uđe u završnicu istog treće pretkolo im je bilo samo san. Kakvih zvučnih imena, Ketsbaia bio jedino zvučno ime. Inferiorni su bili u svim segmentima igre, pa došli da se brane na Koševo ba.
Obzirom da ne bi bio nosilac (za razliku od Anorthosisa koji je bio - opet kažem, zasluženo), teško da bi u tolikom nizu godina Željo ili bilo koji naš klub uspio da prođe pretkolo lige prvaka... Ne znam jel se sjećaš koliko su se naši klubovi mučili da prođu bilo kog protivnika prvih sezona u Evropi, sve do 2002. kada je pročepilo. Kiprani su za to vrijeme redovno prolazili bar po jedno pretkolo... Zato kažem, nikad BiH klupski fudbal nije bio ispred kiparskog... Željo je napravio podvig...
Pa 99e je prvi put naš klub izišao u Evropu, kako će biti nosioc? Gdje su oni bili do 97? pa od 99 kada se promjenio sistem sve do 2005? Da nisu počeli upumpavat milione i uvozit po 15 stranaca u ekipu svaki susret s njima bio bi u najmanju ruku egal. Naše ekipe su sa isključivo domaćim igračima u periodu kada se tek promjenio sistem bile uspješnije.

Doduše, ipak kada se sve sabere i ostave razno razne okolnosti po strani, u pravu si.
User avatar
BHF_Manijak
Posts: 25622
Joined: 02/03/2009 23:21
Location: Jedno jedino, Seher Sarajevo

#17 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by BHF_Manijak »

Al' eki gore Barcelone, jedva protiv Skonto Rige, ccc i akd mi neko pocne o Barci pricati kao nakvoj vjecnoj sili.... :mrgreen: :skoljka: :skoljka:
User avatar
Kinaski
Posts: 7579
Joined: 08/05/2011 22:52

#18 Re: BH klubovi u Evropi - općenito

Post by Kinaski »

Zamal da njukastl izbacimo :lol:
sistematski pregled
Posts: 334
Joined: 09/03/2010 19:31

#19 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by sistematski pregled »

vozač wrote:
sistematski pregled wrote:Ja i dalje tvrdim da je željezničar u ovom dvomeču podbacio i ispao od ne tako jakog maribora. Ekipe poput maribora su poklon u II pretkolu CL. Koga ćeš proći ako nećeš takve ekipe.
Mi sutra moramo biti oprezni, hladne glave i maksimalno disciplinovani u igri. Moramo odigrati na još većem nivou u odnosu na prvu tekmu jer će ova biti daleko teža. Mislim da su nas bugari i potcijenili malo u prvoj utakmici, što je i razumljivo obzirom da su do sada iz BiH imali za protivnike levatske ekipe sa kojima su igrali sa pola snage. Mislili su da i sa nama mogu kao sa tim jadnicima ali su jako brzo shvatili sa kim imaju posla.
Nadam se prolazu iako će biti jako teško.
ekipe poput maribora su igrale grupnu fazu prije nekih 15-ak godina, za tvoju informaciju

najveći problem je kako utuviti u glavu našim kvazi zvijezdama (ne mislim samo na željine fudbalere) da plasman u ligi poput naše, u evropi ne znači ama baš ništa
ovo ti je beton majke mi :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Igrao je i Genk grupnu fazu LP pa smo ih izbacili.
Maribor je bio najprihvatljiviji protivnik. To je jednostavno tako. Garantujem da bi smo ih mi izbacili!
detroit-mercy
Posts: 15982
Joined: 07/04/2009 16:54
Location: povis jajca

#20 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by detroit-mercy »

vozač wrote:
sistematski pregled wrote:Ja i dalje tvrdim da je željezničar u ovom dvomeču podbacio i ispao od ne tako jakog maribora. Ekipe poput maribora su poklon u II pretkolu CL. Koga ćeš proći ako nećeš takve ekipe.
Mi sutra moramo biti oprezni, hladne glave i maksimalno disciplinovani u igri. Moramo odigrati na još većem nivou u odnosu na prvu tekmu jer će ova biti daleko teža. Mislim da su nas bugari i potcijenili malo u prvoj utakmici, što je i razumljivo obzirom da su do sada iz BiH imali za protivnike levatske ekipe sa kojima su igrali sa pola snage. Mislili su da i sa nama mogu kao sa tim jadnicima ali su jako brzo shvatili sa kim imaju posla.
Nadam se prolazu iako će biti jako teško.
ekipe poput maribora su igrale grupnu fazu prije nekih 15-ak godina, za tvoju informaciju

najveći problem je kako utuviti u glavu našim kvazi zvijezdama (ne mislim samo na željine fudbalere) da plasman u ligi poput naše, u evropi ne znači ama baš ništa
Pa igrao je i Zeljo polufinale kupa UEFA prije ne znam kolio godina ili moze potegnuti da je i C. Zvezda bila pobjednik Lige Prvaka. Sta sve to znaci danas :mrgreen: .
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#21 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by Velkoski »

hypko_nurko wrote:a lafo bi izbacili maribor koji vas je prije mjese dana opalio sa 6-3 :roll:
Prva utakmica na samom početku priprema :roll:
User avatar
BlueBlood
Posts: 5225
Joined: 20/06/2012 18:16
Location: JUG

#22 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by BlueBlood »

...pa i njima je bila pripremna utakmica :roll:
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#23 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by Velkoski »

Pa kako je to onda uopšte relevantno i zašto se spominje ? :shock:
User avatar
kokuz_sa
Posts: 8484
Joined: 29/05/2010 21:11
Location: nisam u inostranstvu :D

#24 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by kokuz_sa »

hypko_nurko wrote: pa vi ste jedva izbacili konobare a lafo bi izbacili maribor koji vas je prije mjese dana opalio sa 6-3 :roll:
nisi docekao da ovo napises da nas maribor dobio u pripremnoj..
mogao si onda bar pogledat snimak te tekme..kod nas u prvoj postavi igralo tada 5 igraca sa po 17godina

al hajd nema veze..bar si mogao pogledat snimak da vidis kako mariboru dat 3 gola u jednoj tekmi kad vi niste mogli u dvije :D
User avatar
snaga_znanja
Posts: 3385
Joined: 05/10/2009 22:03

#25 Re: BH klubovi u Evropi - 2012/13

Post by snaga_znanja »

kokuz_sa wrote:
hypko_nurko wrote: pa vi ste jedva izbacili konobare a lafo bi izbacili maribor koji vas je prije mjese dana opalio sa 6-3 :roll:
nisi docekao da ovo napises da nas maribor dobio u pripremnoj..
mogao si onda bar pogledat snimak te tekme..kod nas u prvoj postavi igralo tada 5 igraca sa po 17godina

al hajd nema veze..bar si mogao pogledat snimak da vidis kako mariboru dat 3 gola u jednoj tekmi kad vi niste mogli u dvije :D
nisko nisko nema sta.. :-D :D
Post Reply