Besplatna pravna pomoć

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Post Reply
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#1 Besplatna pravna pomoć

Post by luna09 »

Izvinjavam se ako negdje već ima napisano ali nemam baš vremena da tražim. Zanima me gdje bi osoba koja je civilna žrtva rata mogla tražiti besplatnu pravnu pomoć u Sarajevu.
Hvala
User avatar
insomnia78
Posts: 61961
Joined: 03/04/2011 14:43

#2 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by insomnia78 »

U opstini?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#3 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by muminovic »

Mozes traziti u organizaciji koju finansira BUDZET, a to je Vaša Prava BiH oni su duzni da zastupaju u svim predmetima osobe koji nemaju mogucnost da placaju sami sebi troskove postupka (moras predociti dokaze da nisi u mogucnosti placati troskove zastupanja od strane profesionalca.)

Vasa prava BiH imaju sjediste u svim vecim gradovima u BiH.

Kao i KANTONALNI ZAVOD ZA PRUZANJE BESPLATNE PRAVNE POMOCI. U onim Kantonima u kojim je osnovan, i njih finansira BUDZET Kantona.

Svi su duzni besplatno da te zastupaju.
luna09
Posts: 365
Joined: 16/10/2010 21:39

#4 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by luna09 »

Hvala vam :izet:
Last edited by luna09 on 21/10/2013 13:53, edited 1 time in total.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#5 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by muminovic »

luna09 wrote:Hvala na pomoći
Nema na cemu, zelim puno srece i uspjeha !
plejadanin
Posts: 7
Joined: 10/11/2012 15:51

#6 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by plejadanin »

Pozz treba mi savjet...roditelji zele da mi poklone njihov stan nakon njih, i zele sada da to pravno i urade...penzije su male , a i ja sam tanak sa parama , pa me zanima kako da se napravi neki ugovor sa sto manjim placanjem notarima, advokatima...oni oderase sa cijenom usluga..ima li neko pametan da mi kaze " najjeftiniji nacin da napravim neki darodavni ugovor , o nasljedstvu, ili kako vec to ide...znaci sa roditelja da stan pripada meni nakon njih...hvala puno pozz :wink:
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#7 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by muminovic »

plejadanin wrote:Pozz treba mi savjet...roditelji zele da mi poklone njihov stan nakon njih, i zele sada da to pravno i urade...penzije su male , a i ja sam tanak sa parama , pa me zanima kako da se napravi neki ugovor sa sto manjim placanjem notarima, advokatima...oni oderase sa cijenom usluga..ima li neko pametan da mi kaze " najjeftiniji nacin da napravim neki darodavni ugovor , o nasljedstvu, ili kako vec to ide...znaci sa roditelja da stan pripada meni nakon njih...hvala puno pozz :wink:
Ne postoji drugi nacin nego pred notarom (svaki drugi nacin bi ugovor cinio nistavim - kao da ne postoji).

Ne moze po drugoj cijeni nego onoj predvijenoj notarskom tarifom - svi notari imaju istu tarifu (cijene).
plejadanin
Posts: 7
Joined: 10/11/2012 15:51

#8 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by plejadanin »

Hvala na odgovoru..pozz :-)
User avatar
sema911s
Posts: 5146
Joined: 04/03/2013 15:37
Location: mene nosi mutna rijeka

#9 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by sema911s »

ides ugovor o poklonu,. taj ugovor je mene izasao 350kmica,., + neke ovjere 50kmica,.,

svi notari ti imaju istu cijenu,. samo pripazi da sve rezije prevedes na vrijeme sto prije,. pa da ti recimo odrzavanje(ko meni ) ne dolazi na starce i na mene klocevi na jedan stan slali dva racuna
ZPP
Posts: 488
Joined: 16/02/2013 10:13

#10 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by ZPP »

plejadanin wrote:Pozz treba mi savjet...roditelji zele da mi poklone njihov stan nakon njih, i zele sada da to pravno i urade...penzije su male , a i ja sam tanak sa parama , pa me zanima kako da se napravi neki ugovor sa sto manjim placanjem notarima, advokatima...oni oderase sa cijenom usluga..ima li neko pametan da mi kaze " najjeftiniji nacin da napravim neki darodavni ugovor , o nasljedstvu, ili kako vec to ide...znaci sa roditelja da stan pripada meni nakon njih...hvala puno pozz :wink:
a) Ako si jedini nasljednik nemaš potrebe ni za kakvim ugovorom. Nakon njihove smrti to će svakako preći na tebe.

b) Ako nisi jedini nasljednik, odnosno ako imaš brata ili sestru, a roditelji žele baš tebi da ostave stan, onda je bolje ići na ugovor o doživotnom izdržavanju a ne na ugovor o poklonu. Ovaj prvi je teretni i teže ga je kasnije oboriti.
plejadanin
Posts: 7
Joined: 10/11/2012 15:51

#11 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by plejadanin »

Nemam brata ili sestru, ali ima sestrino dijete , sestra mi je umrla...roditelji zele meni stan, sestricina ce dobiti nesto drugo....znaci vi predlazete ugovor o izdrzavanju....kakve stavke on ima pa da je bolji od ugovora o poklonu...sta se navodi u njemu....hvala vam na odgovoru......poz :thumbup:
ZPP
Posts: 488
Joined: 16/02/2013 10:13

#12 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by ZPP »

plejadanin wrote:Nemam brata ili sestru, ali ima sestrino dijete , sestra mi je umrla...roditelji zele meni stan, sestricina ce dobiti nesto drugo....znaci vi predlazete ugovor o izdrzavanju....kakve stavke on ima pa da je bolji od ugovora o poklonu...sta se navodi u njemu....hvala vam na odgovoru......poz :thumbup:
Ugovor o doživotnom izdržavanju je teretni ugovor jer obje strane daju nešto, oni vama stan, vi njima izdržavanje do kraja života, dok kod ugovora o poklonu samo jedna strana daje, u ovom slučaju oni. Ako bi kasnije ostali nasljednici, u ovom slučaju sestricina htjela pobijati ugovor, ovaj prvi je jako teško pobiti.

Postoji i nešto što se zove nužni dio, ali samo ako je sestricina nesposobna za rad i nema nužnih sredstava za život. Onda naknadno tužbom može tražiti 1/3 od onoga koliko bio joj po zakonu pripalo kao nasljedniku.

Ne možete vi pisati ugovor, on mora biti ovjeren od strane notara, tako da ćete svakako morati platiti. Forma ugovora i sve ostalo je posao notara.
sazlija
Posts: 1
Joined: 15/11/2013 13:50

#13 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by sazlija »

Koji je najniži koeficient za obračun zagarantovane/minimalne plate u FBiH? Ako je on 2,05, kojim aktom je propisan?
nata_sa
Posts: 64
Joined: 10/09/2010 21:50

#14 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by nata_sa »

Da li se plaća porez ako mijenjam stan sa nekim?
User avatar
sioux113
Posts: 92
Joined: 15/09/2013 11:07

#15 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by sioux113 »

nata_sa wrote:Da li se plaća porez ako mijenjam stan sa nekim?
Načelno ne, osim na razliku između vrijednosti nekretnina koje se zamjenjuju.
User avatar
cehaja
Posts: 186
Joined: 18/06/2012 01:06

#16 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by cehaja »

Kako funkcionisu ovi uredi za besplatnu pravnu pomoc ?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#17 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by muminovic »

cehaja wrote:Kako funkcionisu ovi uredi za besplatnu pravnu pomoc ?
Moras da ispunjavas odredjene uslove, recimo da nemas prihoda niti imovine, a onda imas besplatnu pravnu pomoc od Udruzenja.
User avatar
tragubeskeaju
Posts: 2
Joined: 25/08/2014 00:12

#18 Re: Besplatna pravna pomoć

Post by tragubeskeaju »

Pozdrav,
imam jedno pitanje. Naime otac duguje entitetskoj robnoj rezervi dug za poljoprivredno đubrivo, robu je preuzeto 2009. godine a tužba je podnijeta tek 2004. od kada je između duga i dizanja tužbe prošlo više od 3 godine, a presuda je stigla ovih dana, 15 dana prije isteka roka od predaje tužbe do presude. On je stariji čovijek i nije mnogo kadar u pravo i nije pisao nikakav prigovor, ali sad kako je došla presuda ima prostor za žalbu. Čitavši portale vidim da je imao pravo da se pozove na zastaru i da zastaru automatski ne pokreće sud već da to treba da zahtjeva tuženi. Pa me interesuje da li je nastupila zastara i da li se po tom osnovu on može žaliti. Unaprijijed Vam hvala na pomoći.
Post Reply