Beskonacnost

Rasprave o filozofskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Luke Perry
Posts: 1862
Joined: 07/04/2008 17:59

#26 Re: Beskonacnost

Post by Luke Perry »

Scanning tunneling microscopy (STM) is a powerful technique for viewing surfaces at the atomic level
http://en.wikipedia.org/wiki/Scanning_t ... microscope
User avatar
dr.Gonzo
Posts: 1543
Joined: 11/03/2009 17:08

#27 Re: Beskonacnost

Post by dr.Gonzo »

Ljudski um nije opremljen mehanizmima za poimanje beskonacnosti. Slicno vazi i za pitanja kao sto je "pocetak" univerzuma.

Ludwig Wittgenstein je svojevremeno primjetio da imenica pocetak u svakodnevnom govoru podrazumjeva nesto razlicito nego u kontekstu price o pocetku svemira. Pocetak oznacava tacku u vremenu koja definise granicu izmedju dva vremenska perioda. Na primjer, pocetak filma oznacava granicu izmedju perioda kada filma nije bilo, i perioda kada se film poceo emitovati.

Poenta je: da bi se govorilo o pocetku, potrebno je da prvo postoji vrijeme.
User avatar
Bernard_Prince
Posts: 128
Joined: 02/06/2009 20:46

#28 Re: Beskonacnost

Post by Bernard_Prince »

Ljudi imaju danas na raspolaganju kompjutere, sve im je nadohvat ruke, a ipak, izvire elementarno neznaje kao ovo: xfacktor je napisao/la:
Slazem se da ide u nedogled atom pa quant pa itd... I atom je teorija nije cinjenica, niko ne zna kako izgleda nego postoje one dvije teorije od cega je sastavljen. .
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#29 Re: Beskonacnost

Post by ja71 »

@ngel wrote: Ako kazes da je ogranicena, reci ce ti se da je to linija izmedju dvije beskonacnosti. Pa kako onda da bude ogranicena?
Sa ovim se slazem
@ngel wrote: Ako kazes da je neogranicena, odgovara ti se da je to linija koja spaja dvije tacke B-B. Pa kako onda da bude neogranicena?
Ovdje je velecijenjeni gospodin Kant pomijeso beskonacnost i konacnost i to je rupa u interpretaciji.
Naravno da ta linija spaja 2 tacke, ali te dvije tacke su beskonacno daleko.
Tako da je ta linija neogranicena.

Imam i ja pitanje: Ako ljudski um ne moze da shvati pojam beskonacnosti kako je bio u stanju da ga izmisli :D
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#30 Re: Beskonacnost

Post by ja71 »

bogoljub wrote: Ono sto stalno trebamo imati na umu je univerzalni zakon Uzroka i Posljedice.
To sto ti zoves univerzalnim zakonom je samo posljedica toka vremena.
Ako vrijeme ne tece onda ne znas sta je bilo prije a sta kasnije, tako da se u takvom sistemu "uzrok" i "posljedicu" ispreplicu.
User avatar
int21
Posts: 1087
Joined: 27/07/2009 13:46
Location: Silvermoon city

#31 Re: Beskonacnost

Post by int21 »

ja71 wrote:
@ngel wrote: Ako kazes da je ogranicena, reci ce ti se da je to linija izmedju dvije beskonacnosti. Pa kako onda da bude ogranicena?
Sa ovim se slazem
@ngel wrote: Ako kazes da je neogranicena, odgovara ti se da je to linija koja spaja dvije tacke B-B. Pa kako onda da bude neogranicena?
Ovdje je velecijenjeni gospodin Kant pomijeso beskonacnost i konacnost i to je rupa u interpretaciji.
Naravno da ta linija spaja 2 tacke, ali te dvije tacke su beskonacno daleko.
Tako da je ta linija neogranicena.

Imam i ja pitanje: Ako ljudski um ne moze da shvati pojam beskonacnosti kako je bio u stanju da ga izmisli :D
Da, Kant je definitivno malo popio. Rekao je da je tacka B beskonacno udaljena od tacke M. Sto znaci da ako to uvrstis u formulu za racunanje duzine linije izmedju dvije B tacke, dobices da je ta udaljenost beskonacna.

Prosto ko infitezimalni racun. :) Dakle, ljudski um definitivno moze da shvati pojam beskonacnosti. Zar nije dovoljno reci da je broj E beskonacno velik ako za svaki proizvoljan broj x, vrijedi da je x manji od E :) (opet infitezimalni racun).

A sto se tice vremena ponekad mislim da ljudi to malo pogresno shvataju. Evo zasto: Kako mjerimo vrijeme? U odnosu na nekakve promjene. E sada, Kako mozemo tvrditi da prije Big Banga nije postojalo vrijeme? Ja mislim da nesmijemo to reci, a evo zasto......... Ako kazemo da prije nije nista postojalo...ni prostor ni vrijeme, i onda se desio Big Bang, i sve je pocelo. Ali Big Bang se desio zbog necega. Nekakvih promjena. Jer da nije bilo promjena, onda nistya nebi ni puklo. E posto smo imali promjene prije praska, onda znaci da smo mogli mjeriti vrijeme po tim promjenama......

Da jos malo baljezgam o vremenu: Kazemo da nam je vrijeme 4. dimenzija....i to se uklapa u sve nase teorije i cak i praksu. A da li je iko ikada razmisljao o tome obrnuto....da je vrijeme samo posljedica.......da u sistemu kojem nema kretanja....ama bas nikakvog, onda nema ni vremena......a kretanje je izazvano nekom energijom, sto nas dovodi do zakljucka da vrijeme jeste posljedica energije....

Uh ala se ja razvezao......
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#32 Re: Beskonacnost

Post by cat lover »

atko wrote:Beskonacnost je npr kada dvodimenzionalna buba seta po kugli ... znaci beskonacnost je relativan pojam ;)
Ovo je pravo matematičko razmišljanje, za nas 3D bića bubina beskonačnost je konačna, naša beskonačnost je u
4D konačna, s što se tiče vremena nema ga bez prostora u kojem će titrati energija formirajući stojni val, energetsko
titranje stvara vrijeme jer je titranje obrnuto proporcionalno vremenu
breuer
Posts: 7206
Joined: 06/07/2009 15:44

#33 Re: Beskonacnost

Post by breuer »

cat butcher wrote:
atko wrote:Beskonacnost je npr kada dvodimenzionalna buba seta po kugli ... znaci beskonacnost je relativan pojam ;)
Ovo je pravo matematičko razmišljanje, za nas 3D bića bubina beskonačnost je konačna, naša beskonačnost je u
4D konačna, s što se tiče vremena nema ga bez prostora u kojem će titrati energija formirajući stojni val, energetsko
titranje stvara vrijeme jer je titranje obrnuto proporcionalno vremenu
molim te pojasni ;)
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#34 Re: Beskonacnost

Post by cat lover »

Titranje energije mi ne vidimo jer se radi o stojnom valu, kao kad udariš žicu na gitari
koja titra izmedju kobilica, kažem ovu energiju ne možemo mjeriti jer je u svakoj tački
istovremeno i plus i minus zbog stojnog vala, energija titra izmedju dvije tačke uvrnutog prostora
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#35 Re: Beskonacnost

Post by cat lover »

Još malo o dimenzijama:

Na brojnoj osi izmedju 0 i 1 ima beskonačno mnogo realnih brojeva,
znači broj-tačka dimenzija 0D beskonačno
duž, interval (od 0 do 1) dimenzija 1D konačno

Brojna osa se može preslikati na krug
brojna osa, skupina intervala 1D beskonačno
ploha (kvadrat, krug) 2D konačno

...

Matematika pokrene indukciju kad hoće dohvatiti neshvatljive stvari,
dok se filozofija tu često vrti u krug
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#36 Re: Beskonacnost

Post by cat lover »

Vova mi tema zapinje

Javio se dr. Monument SMS-om kaže, viče, kaže ....

Pametan i budala na istoj deređi

Nisam skonto ali, hej Megalit je...
FiRaUn
Posts: 15
Joined: 26/06/2004 00:13

#37 Re: Beskonacnost

Post by FiRaUn »

Treba doci do 4. dimenzije.. :D :D

User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#38 Re: Beskonacnost

Post by cat lover »

Vove stvari ja volim

Zamisli 3D Mebiusovu traku
albert007
Posts: 25
Joined: 07/01/2010 05:15

#39 Re: Beskonacnost

Post by albert007 »

Mozda (sigurno) vrijeme nije ono sto mi smatramo vremenom. Nas su naucili da je vrijeme ono sto vidimo na satu. Dan traje 24 sata samo na zemlji. To je bio dogovor ljudi. Ne moze se uzeti vrijeme zdravo za gotovo, onako kako su nam objasnili kad smo bili mali, i razmisljati sa tom "predrasudom" o tim pitanjima. Isto tako i za prostor. Treba se nekako (ne znam kako) osloboditi tih predrasuda da bismo uopce poceli razmisljati o tim pitanjima. Mozda vrijeme i prostor ne postoje ovakvi kakve ih mi vidimo...
A-ZO
Posts: 955
Joined: 21/08/2005 01:00
Location: Goražde

#40 Re: Beskonacnost

Post by A-ZO »

Da bismo shvatili beskonacnost, najprije treba otkriti od cega se ista sastoji?! Misljenja sam da kao sto nema kraja kad gledamo u daljinu, tako nema kraja ni kad bismo otkrivali u obrnutom smjeru, jer i sam atom (za koji se smatra da je baza svega) se sastoji od protona i neutrona, a i oni se sastoje od sitnijih tvari koje ih cine... Dalje, i te tvari su sazdane od sljedecih koje ih cine, i tako u beskonacnost... jer je nemoguce da pocetna jedinica postoji, samim tim sto je i ona produkt sopstvene konstrukcije.
User avatar
black
Posts: 17166
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#41 Re: Beskonacnost

Post by black »

Nesavršenstvo nije negacija savršenstva; konačnost ne poriče beskonačnost. To se samo cjelina iskazuje u dijelovima, to se beskraj otkriva u granicama." - Rabindranath Tagore
User avatar
cat lover
Posts: 10806
Joined: 23/01/2010 00:27
Location: rotirajuća zemaljska kugla

#42 Re: Beskonacnost

Post by cat lover »

black wrote:Nesavršenstvo nije negacija savršenstva; konačnost ne poriče beskonačnost. To se samo cjelina iskazuje u dijelovima, to se beskraj otkriva u granicama." - Rabindranath Tagore
Dobar, dobar...vrhunski
Čojku (Rahmet mu duši) nije trebala matematika da skonta isto...
Odoh ga malo ponoviti
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#43 Re: Beskonacnost

Post by bogumil-8 »

Vrijeme - ne postoji. Tačka, prava, ravan,...- ne postoji. Beskonačnost - ne postoji.
"Vrijeme je odraz promjena (materijalne stvarnosti) u ljudskoj svijesti. Ne postoji (više) ono što je prošlo - prošlost ne postoji. Ne postoji ono što (još) nije došlo. Budućnost ne postoji. Postoji samo sadašnjost, tren, trenutak, granica između prošlosti i budućnosti. Sadašnjost - postoji i ne postoji. Baš kao i tačka ("zamišljeno mjesto u prostoru") i postoji i ne postoji. Kada zamislimo tačku onda ona (za nas postoji i ne postoji). Ono što ni zamisliti ni osmisliti niti možemo niti umijemo i postoji i ne postoji!
Sve što postoji je između ništa (nula, odsustvo svega mogućeg) i sve (beskonačno, beskrajno).
Jedan jedini pojam sadrži sva ova nabrojana svojstva i još mnogo više od toga! Njegovo postojanje/nepostojanje ne može se ni dokazati ni opovrći. Zato se niti dokazuje niti opovrgava.
albert007
Posts: 25
Joined: 07/01/2010 05:15

#44 Re: Beskonacnost

Post by albert007 »

bogumil-8 wrote:Vrijeme - ne postoji. Tačka, prava, ravan,...- ne postoji. Beskonačnost - ne postoji.
"Vrijeme je odraz promjena (materijalne stvarnosti) u ljudskoj svijesti. Ne postoji (više) ono što je prošlo - prošlost ne postoji. Ne postoji ono što (još) nije došlo. Budućnost ne postoji. Postoji samo sadašnjost, tren, trenutak, granica između prošlosti i budućnosti. Sadašnjost - postoji i ne postoji. Baš kao i tačka ("zamišljeno mjesto u prostoru") i postoji i ne postoji. Kada zamislimo tačku onda ona (za nas postoji i ne postoji). Ono što ni zamisliti ni osmisliti niti možemo niti umijemo i postoji i ne postoji!
Sve što postoji je između ništa (nula, odsustvo svega mogućeg) i sve (beskonačno, beskrajno).
Jedan jedini pojam sadrži sva ova nabrojana svojstva i još mnogo više od toga! Njegovo postojanje/nepostojanje ne može se ni dokazati ni opovrći. Zato se niti dokazuje niti opovrgava.
Svaka cast :thumbup:
MMM1977
Posts: 4600
Joined: 15/07/2009 12:56

#45 Re: Beskonacnost

Post by MMM1977 »

Stephen Hawking u svojoj teoriji svega (Theory of Everything) daje objasnjenje upravo za ove dileme. To je zapravo jedna, iako nova, ipak unaprijeđena teorija velikog praska.

Koga zanima ima dosta rasprava i tekstova oko ove teorije. Jako je uzbudljivo ali mene, kao vjernika, nešto ne privlači preduboka analiza svega toga, koja je, na kraju krajeva, i nepotrebna obzirom da saznanja o tome nam neće ništa posebnoga donijeti. Onako nam je kako nam je ;-)
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#46 Re: Beskonacnost

Post by bogumil-8 »

"Dugogodišnje promišljanje".
Da nema promjena u materijalnoj stvarnosti, da nemamo svijest i iskustvo o promjenama, ne bi imali pojam – vrijeme. Protagora: „Čovjek je mjerilo svih stvari, postojećih – da postoje i nepostojećih – da ne postoje.“
Ako ne umijemo definisati vrijeme (ono u prethodnom postu je moja definicija, A. Ajnštajn nema definiciju pojma "vrijeme") onda bar kažimo šta nije. Vrijeme nije broj, nije koordinata u pravouglom dekartovom sistemu, nije "četvrta dimenzija" u prostoru Minkowskog, nije... Vrijeme se ne može "dilatirati", "kontrahirati", vizuelno "materijalizovati".
Putovanje u "prošlost" ili putovanje u "budućnost" nije moguće (sama priča o tome je "ispraznost i tlapnja").
Edit: Kada Stiven Hoking nauči Bosanski moći će da mi se obrati (može me pozvati na razmjenu mišljenja), ja Engleski (zbog njega) neću učiti. Šta mu mogu kad još nije čuo za mene (pa izmišlja "glupe teorije").
Last edited by bogumil-8 on 13/02/2010 21:28, edited 1 time in total.
User avatar
avantgarde
Posts: 7938
Joined: 01/02/2010 22:02
Location: u masi svakojako sarenih profila..

#47 Re: Beskonacnost

Post by avantgarde »

bogumil-8 wrote:"Dugogodišnje promišljanje".
Da nema promjena u materijalnoj stvarnosti, da nemamo svijest i iskustvo o promjenama, ne bi imali pojam – vrijeme. Protagora: „Čovjek je mjerilo svih stvari, postojećih – da postoje i nepostojećih – da ne postoje.“
Ako ne umijemo definisati vrijeme (ono u prethodnom postu je moja definicija, A. Ajnštajn nema definiciju pojma "vrijeme") onda bar kažimo šta nije. Vrijeme nije broj, nije koordinata u pravouglom dekartovom sistemu, nije "četvrta dimenzija" u prostoru Minkowskog, nije... Vrijeme se ne može "dilatirati", "kontrahirati", vizuelno "materijalizovati".
Putovanje u "prošlost" ili putovanje u "budućnost" nije moguće (sama priča o tome je "ispraznost i tlapnja").

Ovo stima :thumbup: .
bogumil-8
Posts: 937
Joined: 04/02/2009 07:40

#48 Re: Beskonacnost

Post by bogumil-8 »

MMM1977 wrote:Jako je uzbudljivo ali mene, kao vjernika, nešto ne privlači preduboka analiza svega toga, koja je, na kraju krajeva, i nepotrebna obzirom da saznanja o tome nam neće ništa posebnoga donijeti. Onako nam je kako nam je
Ja, opet, poslušao savjet: "ne pokušavaj dokučiti nedokučivo - rasprsnut će ti se mozak"!
Šta, kao vjernik, kažeš na ovo: Sve - Bog (beskonačnost u svemu, i u dobru i u zlu)?! Bog - sve što postoji (i ne postoji), sve što je bilo (i što će biti), sve što možemo zamisliti (i sve što ne umijemo ni osmisliti). Niti je nastao niti će nestati, izvan svega što znamo i u svemu što znamo,..., sve može, sve zna, sve čuje, sve vidi, ....
walkabout
Posts: 7869
Joined: 19/05/2007 00:46

#49 Re: Beskonacnost

Post by walkabout »

avantgarde wrote:
bogumil-8 wrote:"Dugogodišnje promišljanje".
Da nema promjena u materijalnoj stvarnosti, da nemamo svijest i iskustvo o promjenama, ne bi imali pojam – vrijeme. Protagora: „Čovjek je mjerilo svih stvari, postojećih – da postoje i nepostojećih – da ne postoje.“
Ako ne umijemo definisati vrijeme (ono u prethodnom postu je moja definicija, A. Ajnštajn nema definiciju pojma "vrijeme") onda bar kažimo šta nije. Vrijeme nije broj, nije koordinata u pravouglom dekartovom sistemu, nije "četvrta dimenzija" u prostoru Minkowskog, nije... Vrijeme se ne može "dilatirati", "kontrahirati", vizuelno "materijalizovati".
Putovanje u "prošlost" ili putovanje u "budućnost" nije moguće (sama priča o tome je "ispraznost i tlapnja").

Ovo stima :thumbup: .
ajde.... :run:
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#50 Re: Beskonacnost

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

bogumil-8 wrote:"Dugogodišnje promišljanje".
Da nema promjena u materijalnoj stvarnosti, da nemamo svijest i iskustvo o promjenama, ne bi imali pojam – vrijeme. Protagora: „Čovjek je mjerilo svih stvari, postojećih – da postoje i nepostojećih – da ne postoje.“
Ako ne umijemo definisati vrijeme (ono u prethodnom postu je moja definicija, A. Ajnštajn nema definiciju pojma "vrijeme") onda bar kažimo šta nije. Vrijeme nije broj, nije koordinata u pravouglom dekartovom sistemu, nije "četvrta dimenzija" u prostoru Minkowskog, nije... Vrijeme se ne može "dilatirati", "kontrahirati", vizuelno "materijalizovati".
Putovanje u "prošlost" ili putovanje u "budućnost" nije moguće (sama priča o tome je "ispraznost i tlapnja").
Suludo i arogantno je misliti i umisljati da je covjek mjerilo postojecih i nepostojecih stvari. Protagora je u ovome fulio...desava se i najboljima.
bogumil-8 wrote: Edit: Kada Stiven Hoking nauči Bosanski moći će da mi se obrati (može me pozvati na razmjenu mišljenja), ja Engleski (zbog njega) neću učiti. Šta mu mogu kad još nije čuo za mene (pa izmišlja "glupe teorije").
Nemoj slucajno da pokusas nauciti Engleski, niti procitati koju prevedenu knjigu od Hawking-a, ne zamaraj se glupostima - nije to za tebe. :wink:
Post Reply