Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#251 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

Uh, izgleda odlicno i izgleda vanzemaljski, ne znam bih li je smio ubrati :)
A nesto ne znam ni da li sam je negdje vidio tokom berbe?!
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#252 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Tomahawk11 wrote:Uh, izgleda odlicno i izgleda vanzemaljski, ne znam bih li je smio ubrati :)
A nesto ne znam ni da li sam je negdje vidio tokom berbe?!
to su ti najsigurnije gljive za brati, jer nemas nikakvih crnih otrovnih gljiva. znaci spadaju u "gljive za pocetnike"
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#253 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

Smrcak15 wrote:
Tomahawk11 wrote:Uh, izgleda odlicno i izgleda vanzemaljski, ne znam bih li je smio ubrati :)
A nesto ne znam ni da li sam je negdje vidio tokom berbe?!
to su ti najsigurnije gljive za brati, jer nemas nikakvih crnih otrovnih gljiva. znaci spadaju u "gljive za pocetnike"
:thumbup:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#254 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Turcini gljive, su isto za pocetnike
Image
Image
Image

devojcice ne gledajte u ove gljive, ogrijesit ce te se :lol:
Image
Image

ove gljive su isto za pocetnike, vazno je da se kuhaju 15ak mnuta pa onda prze jedno 5-7 mnutyan a maslacu da budu kao pecenje

a ako hoces za sosa, onda moras da susis, jer ce ukusom nadmasiti i vrganja, razlika je ogromna kad se friska przi i kad se osusi, nebo i zemlja

kad ses osuse budu crne, i sos sa vrhnjem bude siv, poput onoga sa crnim trubama
Image
didgeridoo
Posts: 1738
Joined: 26/06/2006 13:50
Location: ...za dobro ili lose

#255 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by didgeridoo »

Prosle godine sam ih nasao prema skakavcu (trubace) i to prilicno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#256 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Sivosmeđa puževica
Image
Image
Image

ima slatkas ukus miris joj je na med. nije za pocetnike gljiva.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#257 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

kad ides kuci sa punom korpom gljiva koje ti obecavaju nezaoboravne rucke, to se nemoze opisati rijecima :D

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

ah to lijepo ljeto :sretan:

ljudi se ibrete na ukus prosenjaka i vrganja :D , ovo je cista uzivancija potpaliti vatru i u sumi ih napraviti

User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#258 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

Wow....bravo, smrcak :thumbup:
Ma ljepota, suma, priroda, uberes gljive, pripremis sebi ukusan rucak....kud ce bolje :-D
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#259 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

Image

Čitam danas da je ova gljiva trud ili bukov trud izuzetno tražena od strane pčelara, za šta je koriste, nemam pojma. Jel se još neko susretao sa ovom gljivom, danas sam jednu skinuo sa drveta, a druga je bila previsoko, nije mi se dalo verati se na drvo :)
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#260 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Dobra kad se pohuje :D
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#261 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

PM72 wrote:Dobra kad se pohuje :D
:mrgreen: :thumbup:
PM72
Posts: 17770
Joined: 30/04/2012 16:54

#262 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Gljiva trud je parazit na drvetu a pčelari je koriste za dimilice.Gljiva se suši mjesec dva u vrećama na zraku i onda ubaci u dimilicu.Kad se potpali ,ne gori nego daje dim koji smeta pčelama pa pčelar na taj način smiruje i rastjeruje pčele.

p.S.Ovo sam ti napisao da je ne bi ispohovao. :D
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#263 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

PM72 wrote:Gljiva trud je parazit na drvetu a pčelari je koriste za dimilice.Gljiva se suši mjesec dva u vrećama na zraku i onda ubaci u dimilicu.Kad se potpali ,ne gori nego daje dim koji smeta pčelama pa pčelar na taj način smiruje i rastjeruje pčele.

p.S.Ovo sam ti napisao da je ne bi ispohovao. :D
Ne sekiraj se nisam je ispohovao :mrgreen: , maloprije sam je dao jednom pčelaru, kaže da ih je danas sve teže po šumama naći, jer tražene su samo one sa bukovog ili hrastovog drveta. Iako danas ima i drugih sredstava koja se mogu koristiti za te dimilice, ova gljiva je najmanje štetna za pčele. Navodno ima neku supstancu u sebi koja djeluje kao sredstvo za smirenje za pčele. :-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#264 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Moje proslogodisnje sumske avanture, sumski pod kao da je tepih od mahovine
Image
Image

Slipavica bilo da zapinjes i padas :D
Image
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#265 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

Sokol31 wrote:
PM72 wrote:Gljiva trud je parazit na drvetu a pčelari je koriste za dimilice.Gljiva se suši mjesec dva u vrećama na zraku i onda ubaci u dimilicu.Kad se potpali ,ne gori nego daje dim koji smeta pčelama pa pčelar na taj način smiruje i rastjeruje pčele.

p.S.Ovo sam ti napisao da je ne bi ispohovao. :D
Ne sekiraj se nisam je ispohovao :mrgreen: , maloprije sam je dao jednom pčelaru, kaže da ih je danas sve teže po šumama naći, jer tražene su samo one sa bukovog ili hrastovog drveta. Iako danas ima i drugih sredstava koja se mogu koristiti za te dimilice, ova gljiva je najmanje štetna za pčele. Navodno ima neku supstancu u sebi koja djeluje kao sredstvo za smirenje za pčele. :-)
Ovo je tacno.
Koriste je da ih ne bi pcele ujedale, odnosno da se smire dok rade oko njih.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#266 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Koliko puta sam ovako na letio slicne scene u sumi, koja bas na momenat zapanji, kada se svjetlost probija i prelama kroz granje, onaj sumski zrak, cvrkut ptica, i jos treniras dok hodas ili se penjes u brdima a uz to i zabavno traziti gljive jos ako nadjes dobro staniste uhh
Image
Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#267 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Sokol31 wrote: Ne znam za Vas, ali ja ih najviše volim na ovaj način :D
Image
ovo je unistavanje sirogriza prziti na ovakav nacin, jer on treba minimalno 20-30 minuta pa tek onda kad voda ispari dodati maslac da se przi na maslacu jer u kontakt kad dodje masnoca od maslaca gljiva pusta svoje ukuse i mirise, dok kad je samo u vodi nepusta toliko kao sa masnocom, poslije przanje 10 minuta dodati vrnje i dobit ce extra sos spagete i makarone jer ce smek sosa biti na pecene ljesnike, orasastog ukusa bude sos.
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#268 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

Smrcak15 wrote:
Sokol31 wrote: Ne znam za Vas, ali ja ih najviše volim na ovaj način :D
Image
ovo je unistavanje sirogriza prziti na ovakav nacin, jer on treba minimalno 20-30 minuta pa tek onda kad voda ispari dodati maslac da se przi na maslacu jer u kontakt kad dodje masnoca od maslaca gljiva pusta svoje ukuse i mirise, dok kad je samo u vodi nepusta toliko kao sa masnocom, poslije przanje 10 minuta dodati vrnje i dobit ce extra sos spagete i makarone jer ce smek sosa biti na pecene ljesnike, orasastog ukusa bude sos.
Vjerujem da je taj recept više nego dobar, al ja ponekad ne mogu dočekati da dodjem kući, roštilj se nosi u šumu i na licu mjesta se to peče :mrgreen:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#269 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Sokol31 wrote: Vjerujem da je taj recept više nego dobar, al ja ponekad ne mogu dočekati da dodjem kući, roštilj se nosi u šumu i na licu mjesta se to peče :mrgreen:
Uskracujes sebi uzitak gljive, jer ne izvuces iz nje puni kapacitet ono sto ti moze ponudit, one traze masnocu da puste svoje mirise i smekove.

Vjerujem ti da je uzivancija potpaliti rostilj u sumi , ima zato drugi stvari za rostiljati ali po mom misljenju gljive to nisu osim mozda shampinjona na aluminijskoj foliji.

Ja ovako kontam, kad sam u sumi da sto vise iskoristim trazenje i branje gljiva a jesti se mogu i kuci, jer gubim dragocjeno vrijeme ako se zabavim oko rostilja.

Jedino ovako se mogu pripremati gljive u sumi drukcije nikako, kao ova sto dodaje masnocu u tavu.
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#270 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

Smrcak15 wrote:
Sokol31 wrote: Vjerujem da je taj recept više nego dobar, al ja ponekad ne mogu dočekati da dodjem kući, roštilj se nosi u šumu i na licu mjesta se to peče :mrgreen:
Uskracujes sebi uzitak gljive, jer ne izvuces iz nje puni kapacitet ono sto ti moze ponudit, one traze masnocu da puste svoje mirise i smekove.

Vjerujem ti da je uzivancija potpaliti rostilj u sumi , ima zato drugi stvari za rostiljati ali po mom misljenju gljive to nisu osim mozda shampinjona na aluminijskoj foliji.

Ja ovako kontam, kad sam u sumi da sto vise iskoristim trazenje i branje gljiva a jesti se mogu i kuci, jer gubim dragocjeno vrijeme ako se zabavim oko rostilja.

Jedino ovako se mogu pripremati gljive u sumi drukcije nikako, kao ova sto dodaje masnocu u tavu.
Koristan i poučan video :thumbup:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#271 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Bere li ko Smrcke ovih dana? :D
Image
Image
Proposition Joe
Posts: 286
Joined: 10/03/2012 09:26

#272 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Proposition Joe »

Ove godine tema poprilicno mrtva...valjda susa ucinila svoje pa su gljive postale prava egzotika...

Medjutim imam pitanje...jucer na Treskavici naidjoh na gljivu, narasla na panju drveta, ja mislim neko je crnogoricno bilo. Uglavnom, gljiva je narasla bukvalno na zilama panja, blago zuckaste boje, izgledala kao velika nakupina nepravilnog izgleda. Nisam slikao na licu mjesta ali jesam ponio kuci uzorak. Gljiva je izuzetno cvrsta i teska... Koja bi mogla biti?

Image

Image

Image
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#273 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

Proposition Joe wrote:Ove godine tema poprilicno mrtva...valjda susa ucinila svoje pa su gljive postale prava egzotika...

Medjutim imam pitanje...jucer na Treskavici naidjoh na gljivu, narasla na panju drveta, ja mislim neko je crnogoricno bilo. Uglavnom, gljiva je narasla bukvalno na zilama panja, blago zuckaste boje, izgledala kao velika nakupina nepravilnog izgleda. Nisam slikao na licu mjesta ali jesam ponio kuci uzorak. Gljiva je izuzetno cvrsta i teska... Koja bi mogla biti?

Image
vjerovatno sumsko pile gljiva, nije meni ukusna.
Ove godine tema poprilicno mrtva...valjda susa ucinila svoje pa su gljive postale prava egzotika...
kako u kojoj drzavi :D ja sam upravo usao u vrh sezone gljivarenja, iskilavio sam se ovih dana dovlaceci gljive iz sume :D susara radi neprestano
User avatar
coek
Posts: 864
Joined: 24/08/2007 16:28
Location: najcesce negdje na planini blizu Sarajeva

#274 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by coek »

E fakat, je li iko ista nabrao ove godine u BiH? Pored ovolike suše, sumnjam ...
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#275 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by spreca »

Nema ni kod men(rusija) a prosle godine sam mogao nabrati tonu(uglavnom vrganja) da sam htio...a ove godine mozda jedno kilo lisicarki i to je sve....ovdje je cijelo ljeto(a i nije ga vala ni bilo)bilo kisovito i takoreci prohladno mozda zbog toga i nema gljiva
Post Reply