Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#176 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by spreca »

didgeridoo wrote:Turcin, lazni vrganj,...
ali je jestiva......i nije losa.....ove godine su uglavnom ucrvane...tesko naci da nije
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#177 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by pink floydd »

nije ovo turčin, nego "grabov djed" :D slični su dosta

i da, raste ispod breza i jasika dosta pa zato mozda podbrijezovka
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#178 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by spreca »

pink floydd wrote:nije ovo turčin, nego "grabov djed" :D slični su dosta

i da, raste ispod breza i jasika dosta pa zato mozda podbrijezovka
vjerovatno
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#179 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by pink floydd »

Image
Image
User avatar
art vandeley
Posts: 2352
Joined: 12/06/2010 11:14
Location: Monk˙s Restaurant

#180 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by art vandeley »

danas malo vrsljao po Treskavici i na par mjesta naidjem na pokoju gljivu tj. pokoju skupinu gljiva...neke sam ubrao ponajvise iz razloga da vidim sta upuceniji ucesnici ove teme kazu, o kojim se vrstama radi, jesu li uopste jestive itd...

Image
Image

jesu li ovo sirogrizi iznad? ja nemam neko iskustvo s njima ali po teoriji bi trebali da budu, oblik, boja, mlijeko koje curi iz njega, ima i poprilicno dominantan miris...

Image
Image
Image

ove su izgledom slicne onim prvim iznad ali su ipak razlicite, sto bojom, pogotovo ispod klobuka, ima miris drukciji, skroz blag i neprimjetan u odnosu na ove prve...
User avatar
pink floydd
Posts: 6041
Joined: 04/01/2012 14:06
Location: Vinograd

#181 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by pink floydd »

sve ti je to sirogriz, samo što su ove donje skoro "prošle", počele se sušiti i gubiti mlijeko pa im je i miris slabiji.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#182 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

art vandeley wrote:danas malo vrsljao po Treskavici i na par mjesta naidjem na pokoju gljivu tj. pokoju skupinu gljiva...neke sam ubrao ponajvise iz razloga da vidim sta upuceniji ucesnici ove teme kazu, o kojim se vrstama radi, jesu li uopste jestive itd...

Image
Image

jesu li ovo sirogrizi iznad? ja nemam neko iskustvo s njima ali po teoriji bi trebali da budu, oblik, boja, mlijeko koje curi iz njega, ima i poprilicno dominantan miris...

Image
Image
Image

ove su izgledom slicne onim prvim iznad ali su ipak razlicite, sto bojom, pogotovo ispod klobuka, ima miris drukciji, skroz blag i neprimjetan u odnosu na ove prve...
Trenutno za mene najbolja gljiva kad se kuha 20 minuta i onda przi u maslacu 10 minuta i onda vrhnje usut i zaciniti vegetom i mirodzijom ako imas, jedes sa tjesteninom makaroni, spagate pilav itd

Vazno je da je isjeckas u manje komade da nebudu veliki kako bi se sto vise povrsina przilo
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#183 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by NeenaSa »

:shock: :roll: :? :-?
I ubijesh sve shto je u njoj. Da ti ne velim shto drugo.
Elem kad idete tkz. poznavaoci, :D u "berbu" gljiva ponesite nozhic i , odvojitite,
bez vadjenjena korijena istog, inache slijedece sezone, mrka kapa. :-)
Priprema istih na temi: Recepti.
Uskoro. :D
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#184 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

[quoteTrenutno za mene najbolja gljiva kad se kuha 20 minuta i onda przi u maslacu 10 minuta i onda vrhnje usut i zaciniti vegetom i mirodzijom ako imas, jedes sa tjesteninom makaroni, spagate pilav itd ][/quote]

Nisi ti mnogo toga probao...
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#185 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

PM72 wrote:[quoteTrenutno za mene najbolja gljiva kad se kuha 20 minuta i onda przi u maslacu 10 minuta i onda vrhnje usut i zaciniti vegetom i mirodzijom ako imas, jedes sa tjesteninom makaroni, spagate pilav itd ]
Nisi ti mnogo toga probao...[/quote]

Tacno, ali za nekog je puno da probas izmedju 20 i 30 sorti gljiva kao ja sto sam probao u svojih nekoliko godina gljivarenja
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#186 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

Dajte, ljudi, ko da je bitno koliko je ko i sta probao. Bar na ovoj temi ne bi trebalo biti nekog natezanja, nije politika, sport, sta ja znam.
Cijenim kad neko napise nesto korisno o gljivama, ali i slike sa ulovima.
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#187 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by NeenaSa »

Dobro de, Tomice aka Mirovnjak :D
Osobno ne sporim njegovo znanje shto se tiche gljiva.
Al' "berba" i termichka obrada je ... :facepalm: 30 min. je previshe za bilo koju vrstu gljiva, pogotovu kad je isjeckash ... i da, dobronajerno. :wink:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#188 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

NeenaSa wrote:Dobro de, Tomice aka Mirovnjak :D
Osobno ne sporim njegovo znanje shto se tiche gljiva.
Al' "berba" i termichka obrada je ... :facepalm: 30 min. je previshe za bilo koju vrstu gljiva, pogotovu kad je isjeckash ... i da, dobronajerno. :wink:
Da podignes jednog sirogriza vidjela bi kako je teska gljiva i mesnata shvatila bi zasto se toliko mora kuhati uostalom te savjete sam pokupio od experata koji su napisali desetine knjiga o gljivama.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#189 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Tomahawk11 »

Fino se igrajte :-D
Dobro, i ja mislim da je puno 30 minuta za termicku obradu gljiva.
No, evo covjek je konkretno pojasnio.
Al dobro, posto se gljive cesto porede sa mesom...neko i meso voli pecenije vise, neko manje. Stvar ukusa.
Sad sto se na neki nacin gubi na vrijednosti hrane, to cesto pada u drugi plan. Ne vole se svi zdravo hraniti :-D
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#190 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Gljive se ne kuhaju duže od 5 minuta jer se za 30 minuta raskuha i vanjska guma od auta.Imaš vrstu gljiva kojima je dovoljno da voda baci "ključ" a ovim malo tvrđim dovoljno je 5 minuta.Nije junetina.
Gljive se prže do onog momenta kad izgube svu vodu što ovisi o jačini vatre a i to nije duže od nekoliko minuta.
NeenaSa
Posts: 1700
Joined: 25/04/2012 12:20

#191 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by NeenaSa »

Smrcak15 wrote:Da podignes jednog sirogriza vidjela bi kako je teska gljiva i mesnata shvatila bi zasto se toliko mora kuhati uostalom te savjete sam pokupio od experata koji su napisali desetine knjiga o gljivama.
:-)
Pisah jer sam isti dan kupila lisicarke i pripremala iste. I dalje tvrdim isto, pa da se nacalis na glavu :D :wink:
Vise vremena provedes oko pripreme, mada se odnosi na gotov' sve namirnice ...
Fakat ne vrijedi vremena odgovora.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#192 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

PM72 wrote:Gljive se ne kuhaju duže od 5 minuta jer se za 30 minuta raskuha i vanjska guma od auta.Imaš vrstu gljiva kojima je dovoljno da voda baci "ključ" a ovim malo tvrđim dovoljno je 5 minuta.Nije junetina.
Gljive se prže do onog momenta kad izgube svu vodu što ovisi o jačini vatre a i to nije duže od nekoliko minuta.
E to je nemoguce sa susenim shitake gljivama, moraju se kuhati pola sahata i onda prziti 10 minuta da bi se mogle jesti. Ali zato kad ih napravim sa jajima onda im nikakvo pecenje nije ravno.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#193 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Smrcak15 wrote:
PM72 wrote:Gljive se ne kuhaju duže od 5 minuta jer se za 30 minuta raskuha i vanjska guma od auta.Imaš vrstu gljiva kojima je dovoljno da voda baci "ključ" a ovim malo tvrđim dovoljno je 5 minuta.Nije junetina.
Gljive se prže do onog momenta kad izgube svu vodu što ovisi o jačini vatre a i to nije duže od nekoliko minuta.
E to je nemoguce sa susenim shitake gljivama, moraju se kuhati pola sahata i onda prziti 10 minuta da bi se mogle jesti. Ali zato kad ih napravim sa jajima onda im nikakvo pecenje nije ravno.
:?
ja pišem o PRAVIM gljivama a ne onim iz prodavnice ili vještačkog uzgoja.
User avatar
ovo_malo_duse
Posts: 2802
Joined: 01/11/2006 12:59
Location: U magazi, udji slobodno nije zatvoreno

#194 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by ovo_malo_duse »

Kinaski wrote:igrate se sa zivotima jebo vas gljiva :D
+1 :D
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#195 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Smrcak15 »

ovo_malo_duse wrote:
Kinaski wrote:igrate se sa zivotima jebo vas gljiva :D
+1 :D
Eto mi zazmirenih ociju beremo i odmah trpamo usta. U ostalom ko se nije bavio gljivarenjem i probao neke gljive nemoze nas razumjeti.
PM72
Posts: 17796
Joined: 30/04/2012 16:54

#196 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Smrcak15 wrote:
ovo_malo_duse wrote:
Kinaski wrote:igrate se sa zivotima jebo vas gljiva :D
+1 :D
Eto mi zazmirenih ociju beremo i odmah trpamo usta. U ostalom ko se nije bavio gljivarenjem i probao neke gljive nemoze nas razumjeti.
:thumbup:
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#197 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PapakizSarajeva »

Obzirom da sam zaljubljenik prirode i da sam svaki vikend "negdje na zraku" pridruzujem se temi ... I dajem mali doprinos, Bjelasnica, lokacija poslije raskrsca za Ljutu ...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#198 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

PapakizSarajeva wrote:Obzirom da sam zaljubljenik prirode i da sam svaki vikend "negdje na zraku" pridruzujem se temi ... I dajem mali doprinos, Bjelasnica, lokacija poslije raskrsca za Ljutu ...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Kad si ovo ubrao ovih dana ili nekad ranije???
User avatar
PapakizSarajeva
Posts: 738
Joined: 17/06/2010 13:03
Location: Rajvosa

#199 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PapakizSarajeva »

Sokol31 wrote:
Kad si ovo ubrao ovih dana ili nekad ranije???
Brano prije desetak dana. Sutra cu, nadam se uhvatiti malo vremena, da malo prosvrljam po sumi. Neki prijatelji su mi slali slike blagvi, koje su brali ovih dana, odoh "zijaretiti" te njihove lokacije ...
User avatar
Sokol31
Posts: 125
Joined: 02/03/2016 13:27

#200 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Sokol31 »

PapakizSarajeva wrote:
Sokol31 wrote:
Kad si ovo ubrao ovih dana ili nekad ranije???
Brano prije desetak dana. Sutra cu, nadam se uhvatiti malo vremena, da malo prosvrljam po sumi. Neki prijatelji su mi slali slike blagvi, koje su brali ovih dana, odoh "zijaretiti" te njihove lokacije ...
Vidis velika je razlika u klimi i nadmorskoj visini, kod nas u SI Bosni lisičarku nećeš naći nigdje poslije jula, sirogriz možda do prve polovice augusta, a blagve do polovice septembra i to je to, uzivaj u šetnji šumom, ako šta bude opet postavi slike. Svako dobro :thumbup:
Post Reply