Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Očuvanje čovjekove okoline.

Moderator: anex

Naslovnica
Posts: 27938
Joined: 20/03/2013 15:38

#651 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Naslovnica »

komsinica_s_drugog wrote: 04/09/2022 20:37 https://youtu.be/vHwJVcfW2TM


Pitaj i njega kako zove rujnicu
Jeste li iz istog kraja?
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#652 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by testni_akaunt »

I kod mene Amanita caesarea zovu rujnicom. Ono što većina zove rujnica (lactarius sp) ne znam da iko bere kod nas. Tako da je i "ne zovemo"
Na ovim prostorima većina Amanita caesarea zove blagva. Neko je zove i kajmačara.
Zato je dobro koristiti latinske nazive
User avatar
Spartan17
Posts: 205
Joined: 08/03/2017 17:48

#653 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Spartan17 »

I kod nas Amanita caesarea zovu rujnica, iako je rujnica nešto sasvim drugo i pripada rodu mliječnica, tu rujnicu ovdje zovu borovnjača, izuzetno ukusna gljiva, malo žilavija i ispušta narandžasto - crveno mlijeko.
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 403
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#654 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by rahmetli dedo »

ljudi, kako čuvate vrganje za zimu, osim sušenja? Ima li neki jednostavan način (pukni u frizer i ćao)?
User avatar
holowey
Posts: 8440
Joined: 10/11/2008 10:53
Location: Дишем ти за вратом...

#655 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by holowey »

rahmetli dedo wrote: 05/09/2022 21:18 ljudi, kako čuvate vrganje za zimu, osim sušenja? Ima li neki jednostavan način (pukni u frizer i ćao)?
ocistis, isjeckas, bacis u kljucalu vodu na minut, izvadis, ocijedis, posusis i stavis u zamrzivac... mi tako radimo i budu skoro kao da su svjeze bacene u tavu
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 403
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#656 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by rahmetli dedo »

hvala!
Naslovnica
Posts: 27938
Joined: 20/03/2013 15:38

#657 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Naslovnica »

holowey wrote: 05/09/2022 22:46
rahmetli dedo wrote: 05/09/2022 21:18 ljudi, kako čuvate vrganje za zimu, osim sušenja? Ima li neki jednostavan način (pukni u frizer i ćao)?
ocistis, isjeckas, bacis u kljucalu vodu na minut, izvadis, ocijedis, posusis i stavis u zamrzivac... mi tako radimo i budu skoro kao da su svjeze bacene u tavu
Meni privlačno izgleda ono što ih raja stavlja u tegle (kiseli), mada lično nikada nisam probao.
User avatar
banjaluka078
Moderator
Posts: 7436
Joined: 16/01/2007 23:38

#658 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by banjaluka078 »

Ja samo na kockice i u zamrzivač. Neki dan na yt kanalu gljivara kojeg pratim vidim da on ovako ostavlja, možda probam s nekom manjom količinom.

https://youtu.be/3F8dw_IvBx8
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#659 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Ommadawn »

Kod nas ove godine suša.
Nema nigdje ni traga od vrganja i to na mjestima gdje sam ih znao naći najmanje 10 komada.
Nema ni sunčanica. One su prilično ukusne kad se samo ispeku na maslacu u tavi. Bude kao teletina.
User avatar
_Reds_
Posts: 9370
Joined: 14/01/2012 20:01
Location: Aqua S....

#660 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by _Reds_ »

Sunčanice su top. Za vikend nabrali jedno 2 kile, bolje od mesa. Malo soli i na roštilj, samo da malo vodu pusti.
komsinica_s_drugog
Posts: 699
Joined: 23/12/2018 19:16

#661 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by komsinica_s_drugog »

I ja jako volim suncanice, ali ove godine ni traga od njih, ne znam zasto. I lisicarki je slabo bilo. Ni na pijaci ih nema. Vrganja zato more, udjem u sumu i gdje god pogledam eto ga 🥰 A i rujnice su se isprsile 😍
komsinica_s_drugog
Posts: 699
Joined: 23/12/2018 19:16

#662 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by komsinica_s_drugog »

Jutros se povela diskusija da li je pravilno odsjeci korijen gljive ili je ubrati s korijenom? Kako vi radite i sta mislite da je pravilno?
Mene je muz ucio da je odsjecem, posto mi beremo u vrecice, a ne u supljikavu korpu.
tindbe
Posts: 1358
Joined: 04/02/2020 20:46

#663 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by tindbe »

Očistim malo zemlju okolo, ukoliko je moguće, uhvatim ju nisko i "odvrnem".
Polemika oko toga je bespotrebna.
Naslovnica
Posts: 27938
Joined: 20/03/2013 15:38

#664 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Naslovnica »

komsinica_s_drugog wrote: 09/09/2022 13:04 Jutros se povela diskusija da li je pravilno odsjeci korijen gljive ili je ubrati s korijenom? Kako vi radite i sta mislite da je pravilno?
Mene je muz ucio da je odsjecem, posto mi beremo u vrecice, a ne u supljikavu korpu.

O branju gljiva, rezanje ili čupanje -
Debata o branju gljiva je stara kao i samo gljivarenje. Uglavnom postoje dve suprotstavljene teorije - rezanje ili "čupanje" gljiva.
Zagovornici prve teorije tvrde da se čupanjem gljiva uništava micelijum, da on na ovaj način biva izložen delovanju spoljašnih faktora i da to sve ima negativni uticaj na buduće prinose gljiva.
Zagovornici druge teorije tvrde da se rezanjem olakšava bakterijama i plesnima da preko komada gljive koji je ostao u zemlji napadnu micelijum, oslabe ga ili unište i na taj način negativno utiču na buduće prinose.
Ukratko, nijedna od ove dve tvrdnje nije tačna.
2006. godine su objavljeni rezultati studije koja je trajala neverovatnih 27 godina sprovedene u Švajcarskoj. Tokom studije je iz dela prostora prethodno proglašenog za rezervat gljiva izdvojeno pet delova površine od po 300 metara kvadratnih. Oni su dalje podeljeni na trećine (jedna branje sečenjem, druga branje čupanjem i treća, kontrolna, bez branja). Sve ove površine su za vreme trajanja istraživanja bile ograđene kako bi se izbegao uticaj spoljnih faktora, tj drugih berača.
Po završetku istraživanja došlo se do zaključka da način branja gljiva ne utiče ni na koji način na buduće prinose, tj. broj vrsta i primeraka po vrstama nije bio primetno različit u prostorima gde se seklo ili "čupalo" od prostora gde gljive uopšte nisu brane.
Prilažem rezultate studije u pdf-u - https://www.wsl.ch/fileadmin/user_uploa ... NXGlGSJ4B4

Bitno je napomenuti, međutim, da ako znate koju gljivu berete (nije vam potrebna identifikacija iste) nju očistite pre pakovanja u korpu, tj isečete deo sa zemljom i time izbegnete dodatno prljanje ubranih primeraka. Ali, ako berete neku gljivu radi identifikacije i upoznavanja sa njom, od imperativne je važnosti istu ubrati celu jer se mnoge karakteristike koje pomažu pri identifikaciji nalaze u bazi drške, kako spolja tako i unutra (na preseku).
komsinica_s_drugog
Posts: 699
Joined: 23/12/2018 19:16

#665 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by komsinica_s_drugog »

Evo danasnji rucak, suma ih puna 😍
Ovo smo nabrali za 15 minuta, bukvalno.

Image
komsinica_s_drugog
Posts: 699
Joined: 23/12/2018 19:16

#666 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by komsinica_s_drugog »

Naslovnica wrote: 09/09/2022 16:11
komsinica_s_drugog wrote: 09/09/2022 13:04 Jutros se povela diskusija da li je pravilno odsjeci korijen gljive ili je ubrati s korijenom? Kako vi radite i sta mislite da je pravilno?
Mene je muz ucio da je odsjecem, posto mi beremo u vrecice, a ne u supljikavu korpu.

O branju gljiva, rezanje ili čupanje -
Debata o branju gljiva je stara kao i samo gljivarenje. Uglavnom postoje dve suprotstavljene teorije - rezanje ili "čupanje" gljiva.
Zagovornici prve teorije tvrde da se čupanjem gljiva uništava micelijum, da on na ovaj način biva izložen delovanju spoljašnih faktora i da to sve ima negativni uticaj na buduće prinose gljiva.
Zagovornici druge teorije tvrde da se rezanjem olakšava bakterijama i plesnima da preko komada gljive koji je ostao u zemlji napadnu micelijum, oslabe ga ili unište i na taj način negativno utiču na buduće prinose.
Ukratko, nijedna od ove dve tvrdnje nije tačna.
2006. godine su objavljeni rezultati studije koja je trajala neverovatnih 27 godina sprovedene u Švajcarskoj. Tokom studije je iz dela prostora prethodno proglašenog za rezervat gljiva izdvojeno pet delova površine od po 300 metara kvadratnih. Oni su dalje podeljeni na trećine (jedna branje sečenjem, druga branje čupanjem i treća, kontrolna, bez branja). Sve ove površine su za vreme trajanja istraživanja bile ograđene kako bi se izbegao uticaj spoljnih faktora, tj drugih berača.
Po završetku istraživanja došlo se do zaključka da način branja gljiva ne utiče ni na koji način na buduće prinose, tj. broj vrsta i primeraka po vrstama nije bio primetno različit u prostorima gde se seklo ili "čupalo" od prostora gde gljive uopšte nisu brane.
Prilažem rezultate studije u pdf-u - https://www.wsl.ch/fileadmin/user_uploa ... NXGlGSJ4B4

Bitno je napomenuti, međutim, da ako znate koju gljivu berete (nije vam potrebna identifikacija iste) nju očistite pre pakovanja u korpu, tj isečete deo sa zemljom i time izbegnete dodatno prljanje ubranih primeraka. Ali, ako berete neku gljivu radi identifikacije i upoznavanja sa njom, od imperativne je važnosti istu ubrati celu jer se mnoge karakteristike koje pomažu pri identifikaciji nalaze u bazi drške, kako spolja tako i unutra (na preseku).
Hvala :thumbup:
sikstinajn
Posts: 1440
Joined: 15/01/2017 19:21

#667 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by sikstinajn »

judino uho

Image

slabo viđena jestiva gljiva koja se može naći na stablima bazge, tj. zove.
navodno se Juda objesio na drvetu zove pa je po tome ova vrsta gljive dobila ime.
koristi se sušena i samljevena kao brašno a može se jesti i kao svježa, direktno sa stabla.
gljiva judino uho se može, mada teško i rijetko
naći i kod nas u bosni i hercegovini.
Ova gljiva se moze naci I zimi po minusima sto je kuriozitet.
sikstinajn
Posts: 1440
Joined: 15/01/2017 19:21

#668 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by sikstinajn »

ovdje imamo veoma ukusnu sunčanicu (Macrolepiota procera).
jestiva gljiva.
ubrao sam je par puta i mogu reći da je mljac.
ona je već prošla i u mjesecu avgustu je najraširenija.

Image
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------





berač, amater,bi u naletu entuzijazma i želje za dokazivanjem veoma lahko,zbog prstena na stručku, pogotovo mladu,kada klobuk nije intenzivno crvene boje, već je više blijed, mogao da je pobrka sa otrovnom muharom (Amanita muscaria) koja izgleda ovako....

Image
User avatar
Chloe
Photo mod
Posts: 72086
Joined: 03/10/2011 20:11

#669 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by Chloe »

Rekreativna šetnjica šumom i malo gljiva, vrganji i pasijaci/dedeki ( grabov djed)

Image
User avatar
druzeljubiva
Posts: 285
Joined: 19/03/2008 13:03
Location: Sarajevo

#670 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by druzeljubiva »

sikstinajn wrote: 08/10/2022 22:12 ovdje imamo veoma ukusnu sunčanicu (Macrolepiota procera).
jestiva gljiva.
ubrao sam je par puta i mogu reći da je mljac.
ona je već prošla i u mjesecu avgustu je najraširenija.

Image
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------





berač, amater,bi u naletu entuzijazma i želje za dokazivanjem veoma lahko,zbog prstena na stručku, pogotovo mladu,kada klobuk nije intenzivno crvene boje, već je više blijed, mogao da je pobrka sa otrovnom muharom (Amanita muscaria) koja izgleda ovako....

Image

ja sam nekad davno (kao "iskusni" berac gljiva :-) ) pravila se važna pred ostatkom grupe i pokazivala slicnost između pantere (muhare) i suncanice. U toku tog hvalisanja sam nožem oborila gljivu muharu i nakon toga spremila nož u korpu. Putem smo naišli na jabuke i ja budala zaboravila da sam nož koristila oko otrovne gljive uzela i tim istim nožem prerezala jabuku.
Sutradan proljev, temperatura i bas se nesto lose osjecala
popodne kod doktora. Bili mu nesto sumnjivi simptomi (to oko gljive nije mi padalo na pamet da spomenem jer sam skroz zaboravila) posalje me na dodatne pretrage i ustanovi se da imam povecan bilirubin, pa me pocnu lijeciti od žutice :?
Sutradan ponove nalaze i svi nalazi ok, ja dobra. Doktor mislio da je neko dan prije pomiješao nalaze. Tek nakon par dana ja se sjetim branja gljiva, noža i muhare. Uzmem knjigu o gljivama i procitam da je jedan od simptoma povećan bilirubin
Od tada znam da se sa gljivama nije igrati :D
PM72
Posts: 17805
Joined: 30/04/2012 16:54

#671 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Mogla si se otrovat jedino da je listić otrovne gljive ostao na nožu pa ga pojela sa jabukom,inače,muhara nije smrtno otrovna.Po Poljskoj i Bjelorusiji čak je i jedu kad ogule kožicu u kojoj je najviše otrovna i onda je dugo kuhaju.Po meni,nepotrebna zajebancija jer u to doba ima jestivih koliko hoćeš
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#672 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by emotivac »

Sunčanica, crna truba, modrikača i lisičarka. Vrganja nisam mogao naći ni jednog, mada se nisam ni trudio nešto toliko :D
Spoiler
Show
Image
PM72
Posts: 17805
Joined: 30/04/2012 16:54

#673 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Odavno nije bilo više vrganja kao ove jeseni.Mogao sam ih dnevno brati po 30 kg ali nisam htio
User avatar
emotivac
Posts: 1612
Joined: 01/03/2013 14:24

#674 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by emotivac »

Ma vjerujem, kolega je ubrao 2 pune korpe.. Nisam imao baš vremena istraživati, ove gljive su mi bile lakše uočljive.
Primjetio sam da, u šumama gdje ja berem, najviše ima zelene pupavke (smrtno otrovne).
PM72
Posts: 17805
Joined: 30/04/2012 16:54

#675 Re: Berba gljiva, sve o gljivama, info, slike itd

Post by PM72 »

Rujnicu su otkupljivali po 1,5 km prošle godine.Ljudi brali kantama jupola.Ove godine je nisu otkupljivali jer je rodio vrganj.Prvo je bio 5 km pa spao na 2,5 km za kilogram prve klase.Klasična pljačka jer otkupljivači dobiju troduplu cijenu u Kiseljaku gdje ih obare i stavljaju u burad i direkt EU.
Gljive treba voljeti tražiti,spremati i uživati.
Post Reply