Bebe - ALL ABOUT!

Sve o zdravlju...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#7151 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by paja patak »

manekenka u penziji wrote:Pa to sam i ja rekla patronažnoj, bebica je peti put kakila prije vaganja a bila je gladna jer je taman trebala dojiti.

Ne kažem da patronažna nije u pravu za izmorenost, jer bebica nikada ne pušta dojku, pomalo jede, mogla bi čitav dan na njoj biti a mlijeko nikad ne popije do kraja.
Pokušala sam ja i da dojim 15 min.po dojci ali onda popije 60ml AD-a. Kada dojim sat onda popije nekih 30 ml uz obavezno bljucanje ako je bio dobar podoj.


Uz to vise ne znam kada da je presvučem, stalno je ukakana. :oops: Čim je podojim ona se ukaki i to najčešće u snu. Sačekam da se probudi, operem je, podoj, san, kakanje i sve u krug.


Izdajanje me nikako ne ide od ruke, imam onu ručnu aventovu i ono mlijeko svo curi ispod silikona sto pravi vakum. :-)
ja sam koristila aventovu rucnu, i to mi se desavalo kad ne bih ugurala silikon dovoljno duboko u utor na plastici. Pa to provjeri i da ti dijelovi budu skripece suhi kad ih uklapas :D
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#7152 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by sadie_forever »

Bebici je nesto iskocilo na stomaku,bjelkasto gotovo nevidljivo od ostale koze i hrapavo kad se pipa ...sta to moze biti?
User avatar
paja patak
Posts: 975
Joined: 20/02/2010 17:33
Location: jesen

#7153 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by paja patak »

Ako koga zanimaju nosiljke za bebe u jeftinijoj carijanti (nakon sto beba nauci sama da sjedi) ja sam kupila Bazzinga nosiljku. Ima teta sivalica stranicu na fb. Odlicna je. Curica je sama dovuce i pokazuje mi u fazonu 'hajde mama nosaj me'. Ponesem je u kolicima kad idemo setat, ako joj dosadi sjedit pa se prebacimo na nosiljku.
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#7154 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by CherryLips »

Malo off al u cemu je poenta vozanja djeteta od 3-4 god u kolicima ili jos gore nosanja u nosiljci? :shock: Frajer ili bolje receno covjek od metar i pol sjedi u kolicima i igra se na mobu dok ga roditelji voze u kolicima??
Ili cura od pet godina u cipelicama sa potpeticom i sminkom na licu i cuclom u ustima?
Neki dan slusam doktoricu , na sistematskom pregledu djecake koji su osmi razredi mame skidaju i oblače!?
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#7155 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Mis mekinjas »

Do roditelja je. Prvo prave kretena od sebe pa onda od djeteta.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#7156 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by newklear »

Čime prirodno liječite upalu krajnika ili kad krajnici kod djece nateknu?
Išli kod pedijatra, on rekao da ne dajemo antibiotike, nema potrebe, kao nek se bori sa tim, nema temperature. kaže slabi mu krajnici pa čim malo nekog virusa odmah mu tako nateknu. Ona "resica" se skroz zalijepila za njegov desni krajnik... osim što ružno izgleda nema nikakvih problema, nema temperature, kihanja, ništa.... a to stoji tako već više od mjesec dana...

tražim po internetu šta prirodno koristiti-pišu za kadulju, pa jedni pišu da se valja dati djeci, drugi pišu ni slučajno.... jedino normalno što sam našao jeste mješavina klinčića, meda i soka od limuna...

Dijetetu je skoro 3 godine, neće čaja ni na slici, zato tražim neku drugu varijantu, pa ako neko zna neka javi..
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7157 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

probajte s oblogama od meda i bibera preko noci

a preko dana je ova kombinacija med, limun i cimet odlicna

ako hoce i sam limun, to je super isto
djana h
Posts: 39213
Joined: 06/08/2009 18:23

#7158 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by djana h »

newklear wrote:Čime prirodno liječite upalu krajnika ili kad krajnici kod djece nateknu?
Išli kod pedijatra, on rekao da ne dajemo antibiotike, nema potrebe, kao nek se bori sa tim, nema temperature. kaže slabi mu krajnici pa čim malo nekog virusa odmah mu tako nateknu. Ona "resica" se skroz zalijepila za njegov desni krajnik... osim što ružno izgleda nema nikakvih problema, nema temperature, kihanja, ništa.... a to stoji tako već više od mjesec dana...

tražim po internetu šta prirodno koristiti-pišu za kadulju, pa jedni pišu da se valja dati djeci, drugi pišu ni slučajno.... jedino normalno što sam našao jeste mješavina klinčića, meda i soka od limuna...

Dijetetu je skoro 3 godine, neće čaja ni na slici, zato tražim neku drugu varijantu, pa ako neko zna neka javi..
Idealno bi bilo da ispere čajem od kadulje,ali pošto je to malo neizvodivo probajte sa oblogama od jabukovog octa.Dijete je malo pa i nije baš lako privoljeti ga na grgljanje čaja i nosanje obloga.
Zatim med,po kašiku pravog meda,ujutru i naveče.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#7159 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by pustopoljina »

newklear wrote:Čime prirodno liječite upalu krajnika ili kad krajnici kod djece nateknu?
Išli kod pedijatra, on rekao da ne dajemo antibiotike, nema potrebe, kao nek se bori sa tim, nema temperature. kaže slabi mu krajnici pa čim malo nekog virusa odmah mu tako nateknu. Ona "resica" se skroz zalijepila za njegov desni krajnik... osim što ružno izgleda nema nikakvih problema, nema temperature, kihanja, ništa.... a to stoji tako već više od mjesec dana...

tražim po internetu šta prirodno koristiti-pišu za kadulju, pa jedni pišu da se valja dati djeci, drugi pišu ni slučajno.... jedino normalno što sam našao jeste mješavina klinčića, meda i soka od limuna...

Dijetetu je skoro 3 godine, neće čaja ni na slici, zato tražim neku drugu varijantu, pa ako neko zna neka javi..
i u kadulji i u klincicima su sadrzana jedinjenja koja se ne bi trebala dugo konzumirati. (tujon i eugenol). dugo znaci vise od sedmice u normalnoj dozi.
ALI:
tvoje dijete ni ne treba PITI caj, nego grgljati, pa eto kao i nesto greskom progutati. nauci ga da grglja, pa i ako nesto proguta, to nije nikakva doza koja ce sad naskoditi.
ono sto ti je najsigurnije je da inhaliras: mozes i kadulju, i klincice i propolis (10 kapi, litar vode) koristiti za inhalaciju.
propolis ima isto djelovanje, ali je takodjer upitan kod upotrebe za djecu, samim tim sto se uglavnom radi o alkoholnim tinkturama...kazu da ima i bez alkohola, ja takve jos ne vidjeh, ali i na pcelinje proizvode se moze biti alergican.

posto tvoje dijete ima 3 godine, mozda da vidis da li ima alergiju na propolis (na kozu stavis kapljicu i posmatras da li ce doci do reakcije) probas prvo na dlanu, pa na unutrasnjoj strani lakta, ako ne reagira alergicno, onda dajes razrijedjene kapi (sa vodom, sokom, cajem- btw. sta znaci da caj ne moze ni nacrtan? probaj sve moguce cajeve, skuhaj razlicito jako cajeve, nesto mora moci piti, mozda ne voli onu bljutavost komoraca ili kamilice, mozda voli sipkov caj ili lipin ili koprivin ili neku vocnu kombinaciju, mozda mu je bio prevruc kad je pio).

ako ne zelis eksperimentisati sa bilo cim od toga, ostaje ti ispiranje grla slanom vodom...morska sol, mlaka voda i ispiraj svako malo i inhaliraj.
mozes davati bombone za grlo ( sa kaduljom, timijanom itd.) i mozes davati meda koji djeluje protuupalno.


i timijan i kamilica (kao i kadulja, kao i klincici) sadrze etericna ulja, i to je upravo ono sto i ima antibiotsko i antiupalno djelovanje, ali etericna ulja generalno nisu za konzumaciju i jetra ih tesko metabolizira, zato je sve stvar stete vs. koristi i doze.

sad sam se sjetila...
ima ona ljuta repa..crna repa...to su neki radili- izdube repu, stave med, puste da odstoji i onda taj med daju djeci.
mislim da blaze djeluje rotkvica, a jace hren...izribas, isitnis u blenderu, iscijedis nesto soka od toga i pomijesas sa medom tako da se moze jesti i to das.
to se moze i kod kaslja davati, jer razrjedjuje slajm, ali i djeluje protuupalno.

ili pravite cesce puru i stavljajte luk (i bijeli i crveni, isitnjen skroz ili protisnut, da ne smeta)
i ponekad (ako nema gore navedene alergije) daj maticnu mlijec, ponekad.
Ove pcelinje proizvode samo kod dobrog pcelara ili iz apoteke, nikakav med iz prodavnice upitnog sastava i porijekla.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#7160 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by newklear »

hvala na odgovorima, rekao sam da neće čaj ni na slici zato što koji got smo probali dati ne sviđa mu se (nije sok :lol: ), neće da pije, odbija da pije. med kad sam mu dao na kašiku hoće da povrati, ne podnosi ga... zato imam ove probleme, šta da mu dajem.. a grgljati i ispirati grlo ne zna, mislim da je rano da to zna... nema još tri godine....
User avatar
wewa
Posts: 14765
Joined: 27/05/2010 15:20
Location: djah na brdu, djah u ravnici

#7161 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by wewa »

a da probate dati caj s malo pekmeza od kruske ili jabuke?
User avatar
CherryLips
Posts: 1754
Joined: 07/10/2008 19:55

#7162 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by CherryLips »

newklear wrote:Čime prirodno liječite upalu krajnika ili kad krajnici kod djece nateknu?
Išli kod pedijatra, on rekao da ne dajemo antibiotike, nema potrebe, kao nek se bori sa tim, nema temperature. kaže slabi mu krajnici pa čim malo nekog virusa odmah mu tako nateknu. Ona "resica" se skroz zalijepila za njegov desni krajnik... osim što ružno izgleda nema nikakvih problema, nema temperature, kihanja, ništa.... a to stoji tako već više od mjesec dana...

tražim po internetu šta prirodno koristiti-pišu za kadulju, pa jedni pišu da se valja dati djeci, drugi pišu ni slučajno.... jedino normalno što sam našao jeste mješavina klinčića, meda i soka od limuna...

Dijetetu je skoro 3 godine, neće čaja ni na slici, zato tražim neku drugu varijantu, pa ako neko zna neka javi..
Ima bezalkoholni propolis , bas na onaj sprej da se može štrcnnuti u usnu supljinu , i okus fin. Samo se ne mogu sjetiti koje je dobno ograničenje za djecu. Pitaj u apoteci.
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#7163 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by newklear »

CherryLips wrote:
newklear wrote:Čime prirodno liječite upalu krajnika ili kad krajnici kod djece nateknu?
Išli kod pedijatra, on rekao da ne dajemo antibiotike, nema potrebe, kao nek se bori sa tim, nema temperature. kaže slabi mu krajnici pa čim malo nekog virusa odmah mu tako nateknu. Ona "resica" se skroz zalijepila za njegov desni krajnik... osim što ružno izgleda nema nikakvih problema, nema temperature, kihanja, ništa.... a to stoji tako već više od mjesec dana...

tražim po internetu šta prirodno koristiti-pišu za kadulju, pa jedni pišu da se valja dati djeci, drugi pišu ni slučajno.... jedino normalno što sam našao jeste mješavina klinčića, meda i soka od limuna...

Dijetetu je skoro 3 godine, neće čaja ni na slici, zato tražim neku drugu varijantu, pa ako neko zna neka javi..
Ima bezalkoholni propolis , bas na onaj sprej da se može štrcnnuti u usnu supljinu , i okus fin. Samo se ne mogu sjetiti koje je dobno ograničenje za djecu. Pitaj u apoteci.
Evo našao sam na Google da ima bezalkoholni propolis u našim apotekama, ali me strah ove alergije na propolis, pa vidjet ću.. ovo mi izgleda najpraktičnije i najbolje rješenje...
User avatar
sadie_forever
Posts: 6009
Joined: 24/08/2014 21:34

#7164 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by sadie_forever »

beba napunila 6 mjeseci,do sad sam samo dojila,...eh sad bi da polako uvodim drugu hranu ,s cim treba zapoceti? prvo mi dijete ..probala sam mixati voce neko i sl al ne voli
suza81
Posts: 683
Joined: 30/06/2009 19:22

#7165 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by suza81 »

newklear wrote:hvala na odgovorima, rekao sam da neće čaj ni na slici zato što koji got smo probali dati ne sviđa mu se (nije sok :lol: ), neće da pije, odbija da pije. med kad sam mu dao na kašiku hoće da povrati, ne podnosi ga... zato imam ove probleme, šta da mu dajem.. a grgljati i ispirati grlo ne zna, mislim da je rano da to zna... nema još tri godine....
Moj trogodisnjak grgljao zimus :) vidio od sestre. Nista njima nije rano kad oni hoce! Pade mi na pamet tantum verde sprej. Procitaj uputstvo.. Mozda bi vam taj sprej bio od pomoci.
djana h
Posts: 39213
Joined: 06/08/2009 18:23

#7166 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by djana h »

sadie_forever wrote:beba napunila 6 mjeseci,do sad sam samo dojila,...eh sad bi da polako uvodim drugu hranu ,s cim treba zapoceti? prvo mi dijete ..probala sam mixati voce neko i sl al ne voli
Banana,jabuka,mrkva,...u sve dodati strpljenje i razumjevanje :)
User avatar
newklear
Posts: 1379
Joined: 10/12/2009 15:59

#7167 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by newklear »

Ako dijete nije alergično na med (pio je caj sa medom, neki sirup na bazi meda) da li to znači da nije alegričan ni na propolis?
MrsJ
Posts: 419
Joined: 28/03/2012 17:48

#7168 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by MrsJ »

Čime očistiti usta novorođenčetu od mlijeka? Jezik mu je kompletan bijel, stvorile se kao naslage, ne znam čime smijem skidati.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7169 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji »

To ako je od mlijeka nemaš šta čistiti.
Osim ako je krupica, pa onda uzmeš borax simplex.
User avatar
pustopoljina
Posts: 14049
Joined: 19/05/2008 16:33

#7170 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by pustopoljina »

newklear wrote:Ako dijete nije alergično na med (pio je caj sa medom, neki sirup na bazi meda) da li to znači da nije alegričan ni na propolis?
ne znaci, ali nemoj se plasiti provjeriti- alergija na propolis nije nikakva teska reakcija, gusenje i slicno...puno blaze izgleda. probaj na zapescu, pa ako nema reakcije, na unutrasnjoj strani lakta.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7171 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji »

Ima li svježih mama ili nekih sa dobrim pamćenjem da mi kažu koliko bi dvomjesečne bebe trebale spavati?

Ova moja spava oko 19h u toku 24h i to me bas brine.
Napreduje fino, pelene mokre, zlatno žuta kakica ali je stalno uspavana. Nije žuta, imala je fiziološku, prošla je prije mjesec i po.


Bude ujutro budna oko 1,5-2h, pa spava 4h pa se probudi i bude budna oko 1h-1,5h pa opet spavanje i opet 1h-1,5h da je budna prije nocnog spavanja.
Spava svu noć s tim da se budi 2x da jede. Jednom oko 2h i jednom oko 5h.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7172 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji »

Smije li se bebi od dva mjeseca utrljati malo luka na desne da pomogne zbog nicanja zubića?
Ne bi jela, nego da joj samo malo utrnu desni.
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#7173 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Mis mekinjas »

Ako spava 19h nisu zubi. Samo ti nju hrani. I pusti da spava.
User avatar
manekenka u penziji
Posts: 4000
Joined: 03/07/2013 08:37

#7174 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by manekenka u penziji »

Ma bali, pa se zakašlje od bala a rukice ne vadi iz usta.
Ja vidim dva zubića ispod desni ali nisu jos izašli.

Učestala je opet i sa kakanjem i općenito je nervozna dok je budna.

Edit: sinoć je spavala 8 sati u komadu. Ja evo ludim :oops:
User avatar
Mis mekinjas
Posts: 42259
Joined: 01/07/2009 22:33
Location: U svemiru ili u Krležinim romanima

#7175 Re: Bebe - ALL ABOUT!

Post by Mis mekinjas »

To pocne u trecem mjesecu, ima jos dva mjeseca bar do izbijanja. Nije nemoguce ali je malo vjerovatno. Samo ti nju hrani. Prije ce biti faza u razvoju. :)
Post Reply