Bauk bošnjačkog nacionalizma

Locked
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#1 Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by hAZNADAR »

Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara smatra da je bošnjački nacionalizam umotan u celofan građanskog - put u nestanak ovakve BiH i njenu totalnu disoluciju.

"Takav radikalizam, unitarizam, tjera Srbe u otcjepljenje, a Hrvate u treći entitet",

http://ba.n1info.com/a237710/Vijesti/Vi ... u-BiH.html


Njegovo misljenje nije izdvojeno vec dio visegodisnje kampanje, politike,.... cesto se to cuje u RS. Medjutim predsjednik Federacije je ipak funkcija cije se izjave ne mogu zanemariti.

Na ovom forumu se takodjer cesto spominje bosnjacki nacionalizam kao najopasniji.

U prijevodu - na pocetku bjehu svi za gradjansku multietnicku i cjelovitu BiH - ali ih bosnjacki nacionalisti od toga tjeraju i svojim postupcima tjeraju na nezavisnost(RS) ili treci.

A centar je navodno SDA inace stranka vjerskog/lopovskog tipa a Bakir vodeci nacionalista :lol: .

Posto se ta teza cesto provlaci na drugim temama - kako je bosnjacki nacionalizam glavni krivac i uzrok separatizma - volio bih da protagonisti toga iznesu svoje dokaze ovdje - po mogucnosti hronoloski. Plus - kako se manifestuje.
Meni iskreno receno nije jos jasna odlika bosnjackog nacionalizma - osim ako nije u pitanju nacionalni identitet.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#2 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by Hafis »

Zatvarajmo temu. Tu jednostavno nema gotovo nikakvog materijala koji bi se mogao napisati. Pa i malo dijete zna da takva vrsta nacionalizma jednostavno ne postoji i da su ta dva pojma jednostavno nespojiva.
Jedino ako je ljubav prema svojoj domovini i želja za preuzimanje potpune kontrole nad njom nacionalizam.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#3 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by hAZNADAR »

Hafis wrote:Zatvarajmo temu. Tu jednostavno nema gotovo nikakvog materijala koji bi se mogao napisati. Pa i malo dijete zna da takva vrsta nacionalizma jednostavno ne postoji i da su ta dva pojma jednostavno nespojiva.
Jedino ako je ljubav prema svojoj domovini i želja za preuzimanje potpune kontrole nad njom nacionalizam.
Zasto se ta teza neprestano provlaci na bezbroj drugih tema? Zasto minirati teme?
A u politici to izjavljuju celnici stranaka, i predsjednici oba entiteta, dva od tri clana predsjednistva. Kud ces vise - i predsjednik RS i predsjednik Federacije isto tvrde.

Valjda je red da napravimo jednu zbirnu o tome.
Last edited by hAZNADAR on 15/01/2018 21:08, edited 1 time in total.
Hafis
Posts: 17983
Joined: 18/07/2013 12:40
Location: južno, niz Ivan

#4 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by Hafis »

Nacionalizam u Bošnjaka je je manje-više bio religijski nacionalizam, u kojem se prije svega davao aspekt pripadnosti islamu.
Osamostaljenjem BiH, on se polako preusmjerava na prave tračnice, mada je ova predratna generacija po mom mišljenju zakasnila...teško je staro drvo saviti.
Za mlađe se ne brinem - to će još vjerojatno dugo vremena biti spoj religijskih i nacionalističkih osjećaja, ali vrijeme koje dolazi je obećavajuće i on će vremenom doći u prave okvire.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#5 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by hAZNADAR »

Hafis wrote:Nacionalizam u Bošnjaka je je manje-više bio religijski nacionalizam, u kojem se prije svega davao aspekt pripadnosti islamu.
Osamostaljenjem BiH, on se polako preusmjerava na prave tračnice, mada je ova predratna generacija po mom mišljenju zakasnila...teško je staro drvo saviti.
Za mlađe se ne brinem - to će još vjerojatno dugo vremena biti spoj religijskih i nacionalističkih osjećaja, ali vrijeme koje dolazi je obećavajuće i on će vremenom doći u prave okvire.
Ma OK je to - ali da bosnjacki nacionalizam rastura BiH i tjera Srbe i Hrvate na odcjepljenje je teza koja se vise ne moze zanemariti.

Kao sto rekoh - predsjednici oba entiteta to tvrde, plus dva clana predsjednistva i brojni celnici stranaka. A isto misle i mnogi ljevicari u probosanskim snagama, Bosanci vs Bosnjaci, i dobar dio forumasa ovdje.

Mislim - koja je sljedeca visoka politicka funkcija u BiH da takvo sto izjavi pa da se pozabavimo tom temom?
User avatar
Indigont
Posts: 452
Joined: 30/12/2010 15:07
Location: https://poslovice.org/
Contact:

#6 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by Indigont »

jel BIH jedina država u Europi koja ima konstitutivne narode?

jesu li Hrvati i Srbi konstitutivni u Austriji? prilično im se sviđa ta država
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#7 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Šta je to bošnjački nacionalizam, je li to "jedan čovjek jedan glas" što postoji u svakoj normalnoj državi?
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#8 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Indigont wrote:jel BIH jedina država u Europi koja ima konstitutivne narode?

jesu li Hrvati i Srbi konstitutivni u Austriji? prilično im se sviđa ta država
Pa oni kažu da imaju veća prava manjine u EU nego Hrvati u BiH. :oops: Ja bih sutra udovoljio Hrvatima na tom zahtjevu i dao im sva prava manjina iz EU a ukinuo sve ono što uživaju danas kao konstitutivan narod u F.BiH. Gdje trebam potpisati?
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#9 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by _BataZiv_0809 »

hAZNADAR wrote: Medjutim predsjednik Federacije je ipak funkcija cije se izjave ne mogu zanemariti.
Ovo ti je sto bi se reklo-nidje veze.

Kao i prica ovog strasila Cavare uostalom.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#10 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by hAZNADAR »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Indigont wrote:jel BIH jedina država u Europi koja ima konstitutivne narode?

jesu li Hrvati i Srbi konstitutivni u Austriji? prilično im se sviđa ta država
Pa oni kažu da imaju veća prava manjine u EU nego Hrvati u BiH. :oops: Ja bih sutra udovoljio Hrvatima na tom zahtjevu i dao im sva prava manjina iz EU a ukinuo sve ono što uživaju danas kao konstitutivan narod u F.BiH. Gdje trebam potpisati?
Da li bosnjacki nacionalizam rastura BiH? Ili na neki nacin motivise srpski i hrvatski da djeluju kako vec djeluju?
_BataZiv_0809 wrote:

Ovo ti je sto bi se reklo-nidje veze.

Kao i prica ovog strasila Cavare uostalom.

Strasilo je predsjednik. Meni je ova situacija sa ovim izjavama ipak ozbiljna. BiH se sastoji od dva entiteta a predsjednici oba entiteta tvrde da je jedan nacionalizam glavni krivac. Ili su u pravu - ili ta tematika konacno zasluzuje javnu raspravu i na sudskim i bilo kojem vecem intelektualnom i institucionalnom nivou da se razotkrije prava priroda bosnjackog nacionalizma.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#11 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by _BataZiv_0809 »

hAZNADAR wrote:Strasilo je predsjednik. Meni je ova situacija sa ovim izjavama ipak ozbiljna. BiH se sastoji od dva entiteta a predsjednici oba entiteta tvrde da je jedan nacionalizam glavni krivac. Ili su u pravu - ili ta tematika konacno zasluzuje javnu raspravu i na sudskim i bilo kojem vecem intelektualnom i institucionalnom nivou da se razotkrije prava priroda bosnjackog nacionalizma.
Predsjednik FBiH je protokolarna funkcija. Nema direktan izborni legitimitet. A nije mu strano koalirati sa strankama koje su nosioci tog (navodnog) nacionalizma.

U prevodu-jede govna.

Sto u zapadnoj Hercegovini nije problem "gradjanski" koncept?
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#12 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by mO k3 »

jeli to onaj cavara koji je prijavio da ga prate cudna auta :mrgreen:
i ja jutros uzeo auto od zene pa cas iza mene fiat , cas bmw , cas audi .... :shock: :mrgreen:
User avatar
horkesh
Posts: 3380
Joined: 31/03/2008 10:15

#13 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by horkesh »

Bošnjački nacionalizam, koji je sam po sebi nastao kao reakcija na neprestane pritiske hrvatskog i srpskog nacionalšovinizma, je toliko mlad da još osjeća potrebu da se pravda, prvo sam sebi, a onda i drugima, što postoji.

Spomenutim nacionalšovinizmima smeta od samog začetka samim time što postoji, a naravno da su u njemu našli divne isprike za sopstvene nacionalističke ispade. Za koje se, pošto se dovoljno zreli, ne pravdaju nikome, pa ni sopstvenim narodima.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#14 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by hAZNADAR »

_BataZiv_0809 wrote:
hAZNADAR wrote:Strasilo je predsjednik. Meni je ova situacija sa ovim izjavama ipak ozbiljna. BiH se sastoji od dva entiteta a predsjednici oba entiteta tvrde da je jedan nacionalizam glavni krivac. Ili su u pravu - ili ta tematika konacno zasluzuje javnu raspravu i na sudskim i bilo kojem vecem intelektualnom i institucionalnom nivou da se razotkrije prava priroda bosnjackog nacionalizma.
Predsjednik FBiH je protokolarna funkcija. Nema direktan izborni legitimitet. A nije mu strano koalirati sa strankama koje su nosioci tog (navodnog) nacionalizma.

U prevodu-jede govna.

Sto u zapadnoj Hercegovini nije problem "gradjanski" koncept?
Mozda je i greska sto se na svaku izjavu neke visoke funkcije reaguje u stilu - ma ko ga hebe, ta ce on.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#15 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by mO k3 »

Bilo bi dobro da ima bosnjackog nacionalizma
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#16 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by _BataZiv_0809 »

hAZNADAR wrote:
Mozda je i greska sto se na svaku izjavu neke visoke funkcije reaguje u stilu - ma ko ga hebe, ta ce on.
A ko reaguje? Ti i ja koji kenjamo na forumu.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#17 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by hAZNADAR »

horkesh wrote:Bošnjački nacionalizam, koji je sam po sebi nastao kao reakcija na neprestane pritiske hrvatskog i srpskog nacionalšovinizma, je toliko mlad da još osjeća potrebu da se pravda, prvo sam sebi, a onda i drugima, što postoji.

Spomenutim nacionalšovinizmima smeta od samog začetka samim time što postoji, a naravno da su u njemu našli divne isprike za sopstvene nacionalističke ispade. Za koje se, pošto se dovoljno zreli, ne pravdaju nikome, pa ni sopstvenim narodima.
Da li se manifestuje na neki nacin ili je to tek stvar identiteta? Meni je prilicno lako danas definisati srpskog i hrvatskog nacionalistu zbog mnogih javno proklamovanih teza i ciljeva, plus kako se to manifestuje. Bosnjackog nacionalistu dosta teze. Cas SDA mahalski islam, cas dijasporski patriJota, cas nesto u stilu Fatmir Alispahic, cas multietnicar sto garant glumi i oce nesto drugo.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#18 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

hAZNADAR wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
Indigont wrote:jel BIH jedina država u Europi koja ima konstitutivne narode?

jesu li Hrvati i Srbi konstitutivni u Austriji? prilično im se sviđa ta država
Pa oni kažu da imaju veća prava manjine u EU nego Hrvati u BiH. :oops: Ja bih sutra udovoljio Hrvatima na tom zahtjevu i dao im sva prava manjina iz EU a ukinuo sve ono što uživaju danas kao konstitutivan narod u F.BiH. Gdje trebam potpisati?
Da li bosnjacki nacionalizam rastura BiH? Ili na neki nacin motivise srpski i hrvatski da djeluju kako vec djeluju?
Ja ne znam šta je to bošnjački nacionalizam pa zato i pitam iznad je li to parola "jedan čovjek jedan glas" ili nešto drugo ili šta bi to eventualno moglo biti? Nešto čega nema ne može rasturati bilo šta. Eto 1991/1992 sigurno nije bilo nikakvog bošnjačkog nacionalizma pa srpskom i hrvatskom nije trebala nikakva motivacija da naprave to što su napravili.
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#19 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by hAZNADAR »

_BataZiv_0809 wrote:
hAZNADAR wrote:
Mozda je i greska sto se na svaku izjavu neke visoke funkcije reaguje u stilu - ma ko ga hebe, ta ce on.
A ko reaguje? Ti i ja koji kenjamo na forumu.
Na krupne izjave sa krupne pozicije se valjda treba javno reagovati od strane nekog nadleznog. U ovom slucaju je prozvana SDA koja po meni nije ni trun nacionalisticka. Pa se vremenom stvori pogresna slika i pogresno pravilo. Isto kao fraza nacionalisticke stranke - gdje se trpa SDA kojoj tu nikako nije mjesto.
User avatar
GeeTnT
Posts: 5738
Joined: 06/01/2015 10:15
Location: ...u krompiru

#20 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by GeeTnT »

Ovdje kome ne porastu zubi,
E, kukala mu mati
Ovdje nikad nece copor naci,
Ko ne nauci urlati....
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10858
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#21 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by Prpa.ba »

mO k3 wrote:Bilo bi dobro da ima bosnjackog nacionalizma
:thumbup:
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 65335
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by _BataZiv_0809 »

hAZNADAR wrote:
Na krupne izjave sa krupne pozicije se valjda treba javno reagovati od strane nekog nadleznog. U ovom slucaju je prozvana SDA koja po meni nije ni trun nacionalisticka. Pa se vremenom stvori pogresna slika i pogresno pravilo. Isto kao fraza nacionalisticke stranke - gdje se trpa SDA kojoj tu nikako nije mjesto.
Ezdea bolan i ne bio skoro 30 godina sa njima u koaliciji. :-)

Evo veceras su na FTV kod Duske bili Genjac i Colak. Pricaju maltene ko da su dva forumasa :D
hAZNADAR
Posts: 11029
Joined: 09/01/2012 08:12

#23 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by hAZNADAR »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:

Ja ne znam šta je to bošnjački nacionalizam pa zato i pitam iznad je li to parola "jedan čovjek jedan glas" ili nešto drugo ili šta bi to eventualno moglo biti? Nešto čega nema ne može rasturati bilo šta. Eto 1991/1992 sigurno nije bilo nikakvog bošnjačkog nacionalizma pa srpskom i hrvatskom nije trebala nikakva motivacija da naprave to što su napravili.
U tim opravdavanjima cak i spominjanje janjicara, dahija,... ima neki barem opis toga i konto toga - tumacenje.'
Ili islamska deklaracija kao opravdanje - i to stoji crno na bijelo pa idemo tumaciti.'
Ili raznorazni incidenti.'

Medjutim - kada pricamo o bosnjackom nacionalizmu - tu je tesko imati ikakvu osnovu za tumacenje. Po nekima su nabusani vjernici a po nekima lazni multietnicari.
palermo
Posts: 22266
Joined: 23/07/2007 21:46
Location: BiH

#24 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by palermo »

Postoji li bošnjački nacionalizam, naravno da postoji (doduše, mora se priznati da još uvijek nije dovolkjno artikuliran). Je li opasan za Bosnu i Hercegovinu, jeste (za Bosnu i Hercegovinu, jedinstvenu, cjelovitu, multietničku, za neku drugu Bosnu i hercegovinu vjerovatno i nije)....zašto je opasan, zato što dolazi od naroda koji čini više od 50 % stanovništva ove zemlje, dakle jedinog naroda koji može očuvati ovu BOsnu i Hercegovinu ali i jedinog naroda koji je može i rasturiti. KOji su njegovi pojavni oblici, pa isti kao i u svih drugih nacionalizama, bolji si od drugih (naravno ovo ima svoje varijacije, recimo mi smo civiliziraniji) svijest , ti si vlasnik svega, drugi su podstanari, kako si vlasnik svega tvoja pravila se moraju poštovati i tako to.

I ova tema u sebi ima nacionalistički kontekst jer je zamišljena prevashodno kao mjesto na kojem će se ismijavati bilokakva pomisao o postojanju bošnjačkog nacionalizma, da nije tako, ne bi se kao argumenti uzimale izjave jednog stranačkog potrčka (makar obavljao i funkciju Predsjednika Federacije) i jednog kriminalca i dokazanog neprijatelja ove države.

I usput, zar postavljač teme nije dugo zastupao tezu da upravo bošnjački nacionalizam jeste nešto što nedostaje Bošnjacima i Bosni i Hercegovini....zar ne bi trebao biti sretan što ga eto sad i naši neprijatelji priznaju
Last edited by palermo on 15/01/2018 21:52, edited 1 time in total.
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45075
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#25 Re: Bauk bošnjačkog nacionalizma

Post by Chmoljo »

hAZNADAR wrote:Predsjednik Federacije BiH Marinko Čavara smatra da je bošnjački nacionalizam umotan u celofan građanskog - put u nestanak ovakve BiH i njenu totalnu disoluciju.

"Takav radikalizam, unitarizam, tjera Srbe u otcjepljenje, a Hrvate u treći entitet",

http://ba.n1info.com/a237710/Vijesti/Vi ... u-BiH.html


Njegovo misljenje nije izdvojeno vec dio visegodisnje kampanje, politike,.... cesto se to cuje u RS. Medjutim predsjednik Federacije je ipak funkcija cije se izjave ne mogu zanemariti.

Na ovom forumu se takodjer cesto spominje bosnjacki nacionalizam kao najopasniji.

U prijevodu - na pocetku bjehu svi za gradjansku multietnicku i cjelovitu BiH - ali ih bosnjacki nacionalisti od toga tjeraju i svojim postupcima tjeraju na nezavisnost(RS) ili treci.

A centar je navodno SDA inace stranka vjerskog/lopovskog tipa a Bakir vodeci nacionalista :lol: .

Posto se ta teza cesto provlaci na drugim temama - kako je bosnjacki nacionalizam glavni krivac i uzrok separatizma - volio bih da protagonisti toga iznesu svoje dokaze ovdje - po mogucnosti hronoloski. Plus - kako se manifestuje.
Meni iskreno receno nije jos jasna odlika bosnjackog nacionalizma - osim ako nije u pitanju nacionalni identitet.
kao i obično, u jednu tvrdnju ubacio si još nekoliko sa kojima se igraš i koje ti daju oružje da pucaš po necertificiranim Bošnjacima.

jer kada postaviš tezu:

"Bošnjački nacionalizam je najopasniji."

koju mnogi forumaši kojima je Bosna i Hercegovina na srcu često spominju, ti etiketiraš svakoga ko to kaže sa ovim odloženim nastavkom te teze:

"bosnjacki nacionalizam glavni krivac i uzrok separatizma".

o čemu je riječ?

ti namjerno ili ne (ali najprije će biti ovo prvo) u prvoj rečenici izbacuješ nekompletnu tezu. Bošnjački nacionalizam je najopasniji. za šta? za koga? nekompletna rečenica kojom se može manipulisati po volji.

jer ako ja kažem da je poskok najopasnija zmija, ja sam i u pravu i u krivu. jer sam dao nekompletnu tezu. poskok jeste najopasnija otrovnica na našim prostorima. Poskok nije najopasnija otrovnica na svijetu.

tako i ova rečenica. bošnjački nacionalizam jeste najopasniji, ali za Bosnu i Hercegovinu. bošnjački nacionalizam nije najopasniji nacionalizam za narode, jer je proizveo ubjedljivo najmanje žrtava, nema i nikad nije imao sistemski plan nasilne promjene demografske slike.

opasan je za Bosnu i Hercegovinu kada nasjeda na troglavu matricu i kada podebljava granice među narodima, ili da me neko ne optuži za patetiku, kada podebljava granicu među teritorijama unutar Bosne i Hercegovine.

mada bi prije svega trebalo definisati bošnjački nacionalizam, u smislu ko je na prvom mjestu, narod ili teritorija Bosne i Hercegovine?

ako je bošnjački nacionalizam spreman na teritorijalne ustupke bilo kakve vrste, znači ako mu je na prvom mjestu narod, onda da. poguban je za Bosnu i Hercegovinu. zato što on daje legitmitet ostalim nacionalizmima, i ako ojača struja koju nije strah pričati o teritorijalnim promjenama međunarodne granice pod firmom očuvanja naroda, onda znači da su hrvatski i srpski nacionalizam dobili i zadnji glas za podjelu Bosne i Hercegovine i nestala je zadnja prepreka. najopasniji je, jer on, ako ode ukrivo, može proizvesti konačnu podjelu Bosne i Hercegovine.

ako je bošnjačkom nacionalizmu na prvom mjestu teritorij u okviru međunarodno priznatih granica, onda možemo govoriti o bošnjačkom nacionalizmu koji je u skladu sa bosanskim nacionalizmom. tada on nije opasan za Bosnu i Hercegovinu. međutim, ono o čemu se često raspravlja jeste to koliko su prve glave u Bošnjaka zaista zagrijane za Banja Luku, Bijeljinu, Čitluk i Trebinje? koliko tu ima borbe da Bosne i Hercegovine bude više u tim mjestima, a koliko ima oportunog bosanskog nacionalizma, jer je sada nepopularno odricati se tih teritorija?

to je o tome:

Bošnjački nacionalizam je najopasniji.

ova teza, koju si progurao zajedno sa prvom baš i nema mnogo poveznica.

"bosnjacki nacionalizam glavni krivac i uzrok separatizma".

ova je teza popularna kod njegovatelja hrvatskog i sprskog nacionalizma i baš nema ni puno veze sa pameću, a ni sa činjenicama. samim tim pretpostavlja da je za rat kriv bošnjački nacionalizam. to je otprilike kao da držiš fetus odgovornim za svoje postupke.

također, prva izjava kao takva, nekompletna, može se naštiklati na ovu drugu u svrhu spinovanja, ali u mnogim slučajevima one mogu stajati apsolutno jedna nasuprot druge. mogu biti oprečne jedna drugoj. i vrlo često jesu.

međutim, etiketiranjem onih koji kažu da je bošnjački nacionalizam najopasniji za BiH kada bude spreman na teritorijalne ustupke i promjene, kao nekakvih velikosrpskih i velikohrvatskih trolova je nonsens. da ne kažem, izrazito glupa tvrdnja.

to što Čavara sere, neka sere. biće i gore ako kojim čudom HDZ ne bude na vlasti 2019. biće potop ako SDA ne bude na vlasti 2019. jer, njihova ugroženost, ugroženost je svakog Hrvata i Bošnjaka. njihove privilegije, jebiga, nisu privilegija svakog Hrvata i Bošnjaka. tu se otprilike završava motivacija tih i takvih za državom, narodima i nacionalizmima. tako da je Čavarina izjava kao referenca, deplasirana.
Locked