Batine ili razgovor?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply

Batine ili razgovor?

Poll ended at 18/06/2018 18:08

Batine
8
12%
Razgovor
25
38%
Kombinacina - Razgovor/batine , Batine/razgovor
12
18%
Umjereni batine i razgovor
14
21%
Ne zelim imati djecu
7
11%
 
Total votes: 66

User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#1 Batine ili razgovor?

Post by hrle1976 »

Tema za roditelje, buduce roditelje. Sta bolje pali kod djece u odgoju, batina ili razgovor?

Licno mislim batina. Kad se sjetim kad bi me stari znao nalemati za pizdaniju, nikad vise nebi pomislio jer boli po guzici. A kada bi govorio samo bi bilo nesto sto ne razumijem i obicno opet isto sranja bi znao napravit.

Sta vi mislite?
Last edited by hrle1976 on 20/06/2017 14:20, edited 1 time in total.
User avatar
Rofix
Posts: 35
Joined: 06/06/2017 11:22

#2 Re: Batine ili razgovor?

Post by Rofix »

Mnogo razgovora, a kad se bas prekipi, batine.
Znam ljude koji su roditelji odvaljivali od batina, postala navika i oni samo jos gori postajali iz revolta.
User avatar
pecpec
Posts: 1494
Joined: 31/05/2017 14:54
Location: tu

#3 Re: Batine ili razgovor?

Post by pecpec »

Batina nikad nikom dobro nije donjela pa ni djetetu.Djeca radi batina dobijaju psihicke poremecaje koje je poslje tesko izljeciti pa moze doci do samoubistva,drogiranja i ostalih nezeljenih situacija.Samo razgovor i nista drugo.Lijepa rijec gvozdena vrata otvara.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#4 Re: Batine ili razgovor?

Post by hrle1976 »

pecpec wrote:Batina nikad nikom dobro nije donjela pa ni djetetu.Djeca radi batina dobijaju psihicke poremecaje koje je poslje tesko izljeciti pa moze doci do samoubistva,drogiranja i ostalih nezeljenih situacija.Samo razgovor i nista drugo.Lijepa rijec gvozdena vrata otvara.
Po ovom je trebao davnih dana svijet da izumre. 18 i neke su roditelji sirom svijeta batine davali djeci. Skole isto. Jel neko misli da Tesla nije kao djete fasovo batine uzduz i poprijeko. Ova teroija o psihickim problemima je ona ekolosko-hipstersko bal bla bla prica novokopnovonanih roditelja. Koji ni sami nemaju pojma zasto imaju djecu.

Znaci recimo tvoje djete obori neciju kameru (samo primjer) koja kosta recimo 4.000€ i sad ti trebas tom covjeku da das taj novac za novu. Naravno. I ti ces svom djetetu reci lijepa rijec gvozdena vrata otvara.
User avatar
pecpec
Posts: 1494
Joined: 31/05/2017 14:54
Location: tu

#5 Re: Batine ili razgovor?

Post by pecpec »

hrle1976 wrote:
pecpec wrote:Batina nikad nikom dobro nije donjela pa ni djetetu.Djeca radi batina dobijaju psihicke poremecaje koje je poslje tesko izljeciti pa moze doci do samoubistva,drogiranja i ostalih nezeljenih situacija.Samo razgovor i nista drugo.Lijepa rijec gvozdena vrata otvara.
Po ovom je trebao davnih dana svijet da izumre. 18 i neke su roditelji sirom svojeta batine davali djeci. Skole isto. Jel neko misli da Tesla nije kao djete fasovo batine. Ova teroija o psihickim problemima je ona teka ekolosko-hipstersko bal bla bla.

Znaci recimo tvoje djete obori neciju kameru (samo primjer) koja kosta recimo 4.000€ i sad ti trebas tom covjeku da das taj novac za novu. Naravno. I ti ces svom djetetu reci lijepa rijec gvozdena vrata otvara.
Valjda ces nauciti svoje dijete da ne obara kamere?Sta ces dobiti ako ga prebijes,lovu za novu?
Lako je bit egoista i primitivac,djecu treba naucit, vaspitat, sto nije nimalo lako.
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#6 Re: Batine ili razgovor?

Post by Russki »

Batine su primitivno sredstvo primitivnih roditelja za postizanje nekakvog odgoja.
User avatar
dječak sa šibicama
Posts: 40709
Joined: 29/06/2011 23:39

#7 Re: Batine ili razgovor?

Post by dječak sa šibicama »

Batina je iz raja izasla.
emmir1
Posts: 4486
Joined: 07/06/2013 15:28

#8 Re: Batine ili razgovor?

Post by emmir1 »

Imam dvoje male dječice i nikada ih nisam istukao.

Danas u jednoj radnji u gradu vidim mamu kako udara djete od 3 godine jer plače.

Kada ne slušaju kažnjavam ih, odnosno više prijetim da ću ih kazniti.
Prijetnje tipa da ću baciti igračku, da neće gledati crtani i slično.

Batine kod mene nisu opcija, definitivno.

Ni moji roditelji mene nikada nisu istukli
User avatar
Russki
Posts: 19647
Joined: 28/05/2012 15:38
Location: Mentmore Towers

#9 Re: Batine ili razgovor?

Post by Russki »

Sliver wrote:
Russki wrote:Batine su primitivno sredstvo primitivnih roditelja za postizanje nekakvog odgoja.
ko ne moze s djetetom na kraj izaci nikako drugo sem batinama, neka se dobro zapita ko tu koga treba vaspitavati.
Očigledno nisam dobro napisao ovu gore recenicu..Ili mozda jesam..

Sve u svemu, moje stajalište u vezi ove dileme je da je batina primitivni način ''odgoja'' djeteta / djece.

Čvrsto vjerujem, da se batinama apsolutno ništa pozitivno ne može da postigne.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#10 Re: Batine ili razgovor?

Post by hrle1976 »

Dokazano je da djeca do 5 godine jedva razumiju sta im kazes, zaboravna su maksimalno sa rijecima. Trose masu energije na igranje i privlacenje paznje. Naravno da necu dobiti primjerice sam samo rekao, ali tesko ti mozes djete odgojiti da ne obara necije, mozda to necije bilo na stolu, djete vuklo stoljnak pa tako palo. Mozda si ga naucio da ne obara ali stoljnak, samo primjer. Znaci djete treba nauciti da za svaku stvar upita da li smije. Mislim da nije moguce, ali batina sjeda u glavu. Ja se sjecam, pa stari je znao ubiti boga u meni. I nikad vise nisam ponovio tako nesto.

Ja ne vjerujem da djeci sve mozes objasniti rijecima. Hajd ti djetetu reci NE. I da li ono razumije to tvoje ne. Jel batina gora od visokog tona i ljude face. Ja mislim da je to isto. Kad djete navali da hoce da nesto ima u rukama pa ako ne moze onda vristi. Naravno, jer ne razumije ono NE.

Dzaba je sav odgoj moguci. Mi smo na nasoj djeci potrosili dane i noci u prazgovorima. I da ne smije to ono ovo. I opet se nesto nadje. Ja sam svog vise puta znao upozoriti nema bacanjem sa stvarima. I naucio je da kad sam ja tu da nema tako nesto ali jedne prilike vani vidio kako druga djeca to rade pa ce i on.

Mi smo sa starijim imali problema jer je ljubomoran bio kad je mladja dosla na svijet. Pa je znao za ruckom na stolu izvoditi, gurati tanjire, cak i namjerno prosipati. I jedne prilike sam ga zbog istog isibo. Bez i malo sazaljena, jer nije htjeo da slusa nikako - sve finije sto on sve gore, jer je toliko ljubomoran bio, a trazi konstantnu paznju. Cak je jednom ugrizo sestru za ruku toliko je ljubomoran. Ali od kako je batine popaso. Nema za stolom je miran ko buba i pojede sve bez i jedne face ili uvijanja.

U Francuskoj, Belgiji, Italiji, Svicarskoj, Ceskoj itd. je sasvim dopusteno da nabubas djete tokom odgoja.
User avatar
pecpec
Posts: 1494
Joined: 31/05/2017 14:54
Location: tu

#11 Re: Batine ili razgovor?

Post by pecpec »

Imas pravo na svoje misljenje ali ako pitas druge sta misle onda im nemoj nametat svoje misljenje.Ne ide.
Da su mnogi od malih nogu ucili da tuca,nasilje ne valja,mnogi bi se ratovi izbjegli.O sukobima svakodnevnim na ulicama da ne pricam.
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#12 Re: Batine ili razgovor?

Post by spreca »

Rofix wrote:Mnogo razgovora, a kad se bas prekipi, batine.
Znam ljude koji su roditelji odvaljivali od batina, postala navika i oni samo jos gori postajali iz revolta.
:thumbup:
malo batina nikad nije na odmet...dijete tocno zna kada je zasluzilo batine
User avatar
JThomas
Posts: 69048
Joined: 24/05/2008 15:01
Location: Sic semper tyrannis

#13 Re: Batine ili razgovor?

Post by JThomas »

znači od malih nogu nisi razumio govor drugih ljudi. to ponešto i objašnjava.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#14 Re: Batine ili razgovor?

Post by hrle1976 »

pecpec wrote:Imas pravo na svoje misljenje ali ako pitas druge sta misle onda im nemoj nametat svoje misljenje.Ne ide.
Da su mnogi od malih nogu ucili da tuca,nasilje ne valja,mnogi bi se ratovi izbjegli.O sukobima svakodnevnim na ulicama da ne pricam.
Bila nedavno tema novokomponovani roditelji koji nemaju kontrole nad djecom. Ista idu na zivice drugima pa se spominju razlicite prilike itd. Svak ima svoje ali komentar da od batina djeca postaju drogerasi i sizike, je isto da ja kazem da djeca ciji roditelju si im sve dopustili kada u zivotu nalete na ne, onda ce skrenuti sa puta. Nema logike niti u tvojoj izjavi niti u mojoj kada bi to tvrdio.
User avatar
pecpec
Posts: 1494
Joined: 31/05/2017 14:54
Location: tu

#15 Re: Batine ili razgovor?

Post by pecpec »

hrle1976 wrote:
pecpec wrote:Imas pravo na svoje misljenje ali ako pitas druge sta misle onda im nemoj nametat svoje misljenje.Ne ide.
Da su mnogi od malih nogu ucili da tuca,nasilje ne valja,mnogi bi se ratovi izbjegli.O sukobima svakodnevnim na ulicama da ne pricam.
Bila nedavno tema novokomponovani roditelji koji nemaju kontrole nad djecom. Ista idu na zivice drugima pa se spominju razlicite prilike itd. Svak ima svoje ali komentar da od batina djeca postaju drogerasi i sizike, je isto da ja kazem da djeca ciji roditelju si im sve dopustili kada u zivotu nalete na ne, onda ce skrenuti sa puta. Nema logike niti u tvojoj izjavi niti u mojoj kada bi to tvrdio.
Ako kad budes imao prilike savjetujem ti da malo porazgovaras sa par narkomana,nemoj sa jednim,cisto da uporedis price,pa ces onda vidjeti da sam mozda bio u pravu.Ali kad to budes radio nemoj ulazit sa svojim nekim predrasudama,saslusaj ih.
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#16 Re: Batine ili razgovor?

Post by hrle1976 »

pecpec wrote:
hrle1976 wrote:
pecpec wrote:Imas pravo na svoje misljenje ali ako pitas druge sta misle onda im nemoj nametat svoje misljenje.Ne ide.
Da su mnogi od malih nogu ucili da tuca,nasilje ne valja,mnogi bi se ratovi izbjegli.O sukobima svakodnevnim na ulicama da ne pricam.
Bila nedavno tema novokomponovani roditelji koji nemaju kontrole nad djecom. Ista idu na zivice drugima pa se spominju razlicite prilike itd. Svak ima svoje ali komentar da od batina djeca postaju drogerasi i sizike, je isto da ja kazem da djeca ciji roditelju si im sve dopustili kada u zivotu nalete na ne, onda ce skrenuti sa puta. Nema logike niti u tvojoj izjavi niti u mojoj kada bi to tvrdio.
Ako kad budes imao prilike savjetujem ti da malo porazgovaras sa par narkomana,nemoj sa jednim,cisto da uporedis price,pa ces onda vidjeti da sam mozda bio u pravu.Ali kad to budes radio nemoj ulazit sa svojim nekim predrasudama,saslusaj ih.

Ja bi prija rekao biti narkoman je neko koga je cesta sve naucila, jer roditeljima je toliko bio zanimljivm da ga nisu htjeli niti namlatiti ili popricati kada bi pizdariju negdje napravi. Kako ti sibu po guzici dovodis u relaciju sa narkomanima je za mene enigma. Objasni mi...
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#17 Re: Batine ili razgovor?

Post by muha_sa »

hrle1976 wrote:Tema za roditelje, buduce roditelje. Sta bolje pali kod djece u odgoju, batina ili razgovor?

Licno mislim batina. Kad se sjetim kad bi me stari znao nalemati za pizdaniju, nikad vise nebi pomislio jer boli po guzici. A kada bi govorio samo bi bilo nesto sto ne razumijem i obicno opet isto sranja bi znao napravit.

Sta vi mislite?
ako te ne tuku dok si djete fasovat ceš kad odrasteš
Image
User avatar
pecpec
Posts: 1494
Joined: 31/05/2017 14:54
Location: tu

#18 Re: Batine ili razgovor?

Post by pecpec »

hrle1976 wrote: Ja bi prija rekao biti narkoman je neko koga je cesta sve naucila, jer roditeljima je toliko bio zanimljim da ga nisu htjeli niti namlatiti ili popricati kada bi pizdariju negdje napravi. Kako ti sibu po guzici dovodis u relaciju sa narkomanima je za mene enigma. Objasni mi...
Ne mogu ti ja objasniti ali ti mogu reci da sam bio na jednoj terapiji za narkomane,da ne duljim,vecina njih su bili jednoglasni da uzrok potice od malih nogu,kad su za mnoge stvari dobivali batine,trpili svasta u svojim porodicama da bi se na kraju odali drogama...
Price su mnogo sire ali sam ti pokusao docarati sustinu.I dalje ako ne vjerujes kazem ti sjedi pa porazgovaraj,ne kosta te nista osim vremena.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#19 Re: Batine ili razgovor?

Post by mali_milojica »

Vise prica,manje batina.
Ne moze se dijete za svaku sitnicu mlatiti,onda nesto sa roditeljem nije u redu,a ne sa djetetom.
Sa djetetom se mora razgovarati,objasnjavati sta valja a sta ne,sta moze a sta ne. Naravno,ima situacija kad treba primjeniti i neko fizicko kaznjavanje,samo nemojte po glavi. Sipkica i po nogama i guzici.
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#20 Re: Batine ili razgovor?

Post by muha_sa »

mali_milojica wrote:Vise prica,manje batina.
Ne moze se dijete za svaku sitnicu mlatiti,onda nesto sa roditeljem nije u redu,a ne sa djetetom.
Sa djetetom se mora razgovarati,objasnjavati sta valja a sta ne,sta moze a sta ne. Naravno,ima situacija kad treba primjeniti i neko fizicko kaznjavanje,samo nemojte po glavi. Sipkica i po nogama i guzici.
nema se vremena od fejsbukanja i lajkanja :D

najlakše djetetu uvalit mobitel jal tablet i opleti
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#21 Re: Batine ili razgovor?

Post by hrle1976 »

pecpec wrote:
hrle1976 wrote: Ja bi prija rekao biti narkoman je neko koga je cesta sve naucila, jer roditeljima je toliko bio zanimljim da ga nisu htjeli niti namlatiti ili popricati kada bi pizdariju negdje napravi. Kako ti sibu po guzici dovodis u relaciju sa narkomanima je za mene enigma. Objasni mi...
Ne mogu ti ja objasniti ali ti mogu reci da sam bio na jednoj terapiji za narkomane,da ne duljim,vecina njih su bili jednoglasni da uzrok potice od malih nogu,kad su za mnoge stvari dobivali batine,trpili svasta u svojim porodicama da bi se na kraju odali drogama...
Price su mnogo sire ali sam ti pokusao docarati sustinu.I dalje ako ne vjerujes kazem ti sjedi pa porazgovaraj,ne kosta te nista.
Onda je moja generacija trebala od reda sva da bude na drogi. Moji roditelji tek pogotovo a da ne pricam o njihovim. Ja znam naseg covjeka koji je skreno skroz na skroz i na drogama i sve. Roditelji ga nisu nikada ni taknuli. Covjek ne moze dvije rijeci da sastavi koliko su mu droge popile mozak. Sestra mu sasvim normalna. Sta je razlog pao u 17 godini u depesiju kada su roditelji se razveli.

Znam naseg covjeka prokocko citavu porodicu. U 38 godini poce na heroin, prvo poceo kaockanjem. Mozda ce reci da je zijanio tri cerke, zenu, kucu, posao u 38 godini zbog sibe po guzici kao djete.

To prvi u tom krugu rekao a ostali kopirali prvog.
User avatar
Bosanski_kralj
Posts: 9221
Joined: 31/03/2007 00:07

#22 Re: Batine ili razgovor?

Post by Bosanski_kralj »

Ovdje se misli na batine da dijete udaraš po glavi, već na batine koje bole a nisu opasne? :mrgreen:
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#23 Re: Batine ili razgovor?

Post by uglavnomja »

velika je razlika razvaljivati dijete, i to do nekih tinejdzerskih godina, batinama, bez razloga, zato sto se stari napio, mater frustrirana ... i klepnuti po guzi dijete koje nakon 5 ili 10 puta izrecenog "ne" nastavi raditi zijan (i obicno umire od smijeha :-) )
User avatar
muha_sa
Posts: 128607
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#24 Re: Batine ili razgovor?

Post by muha_sa »

šta sam ih popio (batina) dobro sam živ :lol:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#25 Re: Batine ili razgovor?

Post by mali_milojica »

muha_sa wrote:šta sam ih popio (batina) dobro sam živ :lol:
:lol:
Post Reply