Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#551 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Toto »

Velkoski wrote:Pa mojim procjenama Toto ima otprilike 92 godine, pa vi vi'te vrijedi li raspravljati :!:
nisi daleko :D al @muha je polago pionirsku zakletvu kad sam se ja rodio...
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#552 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by orinoco »

Toto wrote:
muha_sa wrote: kakva "petica" kakvi bakraci :D

69. otvorena "Sport" na čaršiji i "Devetka" par stotina metara] dalje-u blizini nekdašnje "Drine"

"Sport" držo Ešref, otac od Nijaza koji drži "Peticu"-----a ta "Petica" otvorena kad je bilo hejbet cevabdžinica u Sarajevu :D

ps.
procitah na ovom linku da je ta preko puta tramvaja otvorena 1957.
sa sajta Ferhatovic:
Mliječni restoran „FAN“ dio je porodične tradicije započete još 1957. godine kada je otvorena prva ćevabdžinica „PETICA“, a prezime Ferhatović garant je jedinstvenog ugođaja, izuzetne kvalitete i vrhunske usluge.
na istom sajtu:
Ćevabdžinica "PETICA" Ferhatović nalazi se u srcu Baščaršije. Otvorena je 1984. godine kad su se u Sarajevu održavale zimske olimpijske igre.
Pa kad je '57 ili '84
Zasto se ne spominje ''SPORT'' i ''DEVETKA''?
Nije li nakon tih '80-tih godina SPORTdobio ćevape, a prije bila samo aščinica?
Santi
Posts: 58
Joined: 04/07/2014 21:11

#553 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Santi »

Najbolje ćevape sam jela na tri mesta:
One slične sarajevskim (samo što su, za razliku od sarajevskih, bili ukusni) jela sam u Maglaju u nekoj ćevabdžinici van centra grada.
Što se banjalučkih tiče, u Sarajevu na čaršiji je nekad postojala ćevabdžinica sa banjalučkim ćevapima koji su bili ODLIČNI, za razliku od Kastela koji prodaje odvratne ćevape (nekako imam osećaj da su im ćevapi "mrtvi" pored toga što su neukusni). Bolji su mi bili u toj ćevabdžinici nego ćevapi u Banjaluci koje sam jela po preporuci (ne sećam kako se zove ćevabdžinica). Šteta što su zatvorili tu na čaršiji, još ne mogu da prežalim.
U ćevabdžinici Rota u Mostaru sam isto jela fantastične ćevape koji su bili drugačiji i od sarajevskih i od banjalučkih, nekako su bili vazdušasti ali preukusni.
Travničke ćevape ne bih ni probala zbog ovčetine. Možda grešim.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#554 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by muha_sa »

Toto wrote:bogme je tako moj @muha ...
ni taze historiju svoje familije ne znaju ...
znaju samo pritiskat F14

mozes li mi saznati kako se zvao taj objekat otvoren '57.
:-D

ne znam ime--zaista :-) znam skoro svo osoblje poimenice :lol: al se imena ne sjecam :-) ipak sam tad malo maksumce bio :) moguce da je bio naziv "Kod Ferhatovica"

orinoco :-D

cevabdžinica "Sport" se zvala od pocetka--znaci od 69. :) znam i osoblje poimenice :D jedan od zaposlenih je bio djecak sa nadimkom Muha :-D od otvorenja radio i nikad nije bila ašcinica vec cevabdžinica sa najboljim cevapima i ostalim zerzevatima sa roštilja u tadašnjoj Jugi :-D naravno--uz "devetku" :-D čaršija krcata stranaca, skoro svaki stranac nosi notes u kojem je zapisano Ferhatovic i pitaju mladjahnog Muhu gdje je to---naravno da ih uvodim a oni me dobrim bakšišom nagrade :lol: još stanu i gledaju Hasetove slike koje su bile okacene po zidovima :-D
al sam najbolje bakšiše dobijao kad su dolazili glumci iz BG----bio sam pravi hadžija :lol:
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#555 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by orinoco »

muha_sa wrote:cevabdžinica "Sport" se zvala od pocetka--znaci od 69. :) znam i osoblje poimenice :D jedan od zaposlenih je bio djecak sa nadimkom Muha :-D od otvorenja radio i nikad nije bila ašcinica vec cevabdžinica sa najboljim cevapima i ostalim zerzevatima sa roštilja u tadašnjoj Jugi :-D naravno--uz "devetku" :-D čaršija krcata stranaca, skoro svaki stranac nosi notes u kojem je zapisano Ferhatovic i pitaju mladjahnog Muhu gdje je to---naravno da ih uvodim a oni me dobrim bakšišom nagrade :lol: još stanu i gledaju Hasetove slike koje su bile okacene po zidovima :-D
al sam najbolje bakšiše dobijao kad su dolazili glumci iz BG----bio sam pravi hadžija :lol:
Iz prve ruke :D :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
Point.
Posts: 27797
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#556 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Point. »

channel10 wrote:U ovoj državi se cevapi jedu samo u Sarajevu, Zenici, Travniku i eventualno BL. U ostatku drzave se cevapi ne jedu jer na sve lice,ali na cevape sigurno ne.
Cuj eventualno u BL? :lol:
Ako se igdje jedu, jedu se u BL.
User avatar
Point.
Posts: 27797
Joined: 28/10/2008 00:24
Location: Castra

#557 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Point. »

Fudo387 wrote:
mO k3 wrote:
channel10 wrote:U ovoj državi se cevapi jedu samo u Sarajevu, Zenici, Travniku i eventualno BL. U ostatku drzave se cevapi ne jedu jer na sve lice,ali na cevape sigurno ne.
a na sta lice majketi .... ovo je proseravanje sa tvoje strane
cevap u bl nije slican po izgledu cevape iz sarajeva , jeli bih ja na to treba reci da je sarajvski cevap nije cevap ??
Ma dobro ti momak kaze, ne lice vala ni na sta. :lol:
Ono banjalucko cudo ne pripada porodici cevapa, kemura, sramotite nam nacionalnu kuhinju. :D
Fudo, ni jedne vise. Cevap je u BL, cevapcici su u Sa. :)
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#558 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by mO k3 »

cevapcici su za siromahe , cevapi su za begove :)
julisiz es grant
Posts: 7469
Joined: 27/07/2008 23:34
Location: Oj Kupreško ravno poljce, što pozoba Crnogorce...

#559 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by julisiz es grant »

muha_sa wrote:
Toto wrote:bogme je tako moj @muha ...
ni taze historiju svoje familije ne znaju ...
znaju samo pritiskat F14

mozes li mi saznati kako se zvao taj objekat otvoren '57.
:-D

ne znam ime--zaista :-) znam skoro svo osoblje poimenice :lol: al se imena ne sjecam :-) ipak sam tad malo maksumce bio :) moguce da je bio naziv "Kod Ferhatovica"

orinoco :-D

cevabdžinica "Sport" se zvala od pocetka--znaci od 69. :) znam i osoblje poimenice :D jedan od zaposlenih je bio djecak sa nadimkom Muha :-D od otvorenja radio i nikad nije bila ašcinica vec cevabdžinica sa najboljim cevapima i ostalim zerzevatima sa roštilja u tadašnjoj Jugi :-D naravno--uz "devetku" :-D čaršija krcata stranaca, skoro svaki stranac nosi notes u kojem je zapisano Ferhatovic i pitaju mladjahnog Muhu gdje je to---naravno da ih uvodim a oni me dobrim bakšišom nagrade :lol: još stanu i gledaju Hasetove slike koje su bile okacene po zidovima :-D
al sam najbolje bakšiše dobijao kad su dolazili glumci iz BG----bio sam pravi hadžija :lol:
Mi smo porodično 80-ih kad god bi bili na proputovanju kroz Sarajevo, svraćali u Sport na ćevape, zaista su bili najbolji. I sjećam se kao dječarac slike Haseta, na kojoj piše "Jedan je Hase" (tad sam prvi put saznao za tu parolu).
Onda bismo otišli na kolače u slatičarnu pored, na ćošku uz tramvajsku prugu, u kojoj je bio ogromni akvarijum sa ribicama :)
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#560 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by muha_sa »

julisiz es grant wrote:
muha_sa wrote:
Toto wrote:bogme je tako moj @muha ...
ni taze historiju svoje familije ne znaju ...
znaju samo pritiskat F14

mozes li mi saznati kako se zvao taj objekat otvoren '57.
:-D

ne znam ime--zaista :-) znam skoro svo osoblje poimenice :lol: al se imena ne sjecam :-) ipak sam tad malo maksumce bio :) moguce da je bio naziv "Kod Ferhatovica"

orinoco :-D

cevabdžinica "Sport" se zvala od pocetka--znaci od 69. :) znam i osoblje poimenice :D jedan od zaposlenih je bio djecak sa nadimkom Muha :-D od otvorenja radio i nikad nije bila ašcinica vec cevabdžinica sa najboljim cevapima i ostalim zerzevatima sa roštilja u tadašnjoj Jugi :-D naravno--uz "devetku" :-D čaršija krcata stranaca, skoro svaki stranac nosi notes u kojem je zapisano Ferhatovic i pitaju mladjahnog Muhu gdje je to---naravno da ih uvodim a oni me dobrim bakšišom nagrade :lol: još stanu i gledaju Hasetove slike koje su bile okacene po zidovima :-D
al sam najbolje bakšiše dobijao kad su dolazili glumci iz BG----bio sam pravi hadžija :lol:
Mi smo porodično 80-ih kad god bi bili na proputovanju kroz Sarajevo, svraćali u Sport na ćevape, zaista su bili najbolji. I sjećam se kao dječarac slike Haseta, na kojoj piše "Jedan je Hase" (tad sam prvi put saznao za tu parolu).
Onda bismo otišli na kolače u slatičarnu pored, na ćošku uz tramvajsku prugu, u kojoj je bio ogromni akvarijum sa ribicama :)
stajala iznad one šube kroz koju izbacuju cevape :D

a slicna ovoj stajala pored nje--baš sa ove utakmice


Image
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#561 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Toto »

mO k3 wrote:cevapcici su za siromahe , cevapi su za begove :)
zato sad cevapcic zovu cevap. da bi svi bili begovskog porijekla
User avatar
p206
Posts: 7949
Joined: 23/06/2011 07:23
Location: Medžika Džonsona br. 72

#562 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by p206 »

Probao sam banjalučke kod Muja,i nisu mi se baš svidjeli,previše masni za moj ukus...travnički kod Harija su mi bolji ali ne bi ih mogao jesti često zbog onog šmeka ovčetine ili šta već..sarajevske sam probao na više mjesta,Zmaj,Mrkva,Željo,Ferhatović,Venera i Besko...i najbolji su mi kod Beska sa kajmakom
Venera isto može proći
kad se ocjenjuje ćevap treba ga pogledati kad se ohladi,tek tada se vidi koliko loja ima u sebi...naravno treba imati malo,ali kad se bijele od masnoće to ne može biti kvalitetan ćevap
User avatar
orinoco
Posts: 1687
Joined: 14/01/2017 17:46

#563 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by orinoco »

Toto wrote:
mO k3 wrote:cevapcici su za siromahe , cevapi su za begove :)
zato sad cevapcic zovu cevap. da bi svi bili begovskog porijekla
U nas, u Sarajevu, ćevapi se koriste u kolokvijalnom govoru, vjerovatno zbog jednostavnijeg izgovora. Teško je stalno lomiti jezik sa č i ć, lakše i brže je izgovoriti ćevap od ćevapčić. Nikad nisam izgovorila ćevapčić, osim možda u nekom pisanju, niti sam ikada ikoga čula da je izgovorio ćevapčić, svi kažu ćevap. A mislim i da nikog nije briga "plemićko" porijeklo ćevapa i ćevapčića, i da o ćevapima i ćevapčićima više treba da brinu etimolozi, ali i da svakako treba znati njihovo porijeklo. Čak, i da renomiranije ćevabdžinice trebaju imati neke lijepe priče o njihovom porijeklu i istoriji razvoja na zidovima i na stolovima, da gosti mogu pročitati. Inat-kuća, restoran, ima nešto slično na stolovima
Nepass
Posts: 1903
Joined: 11/09/2015 16:44

#564 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Nepass »

p206 wrote:Probao sam banjalučke kod Muja,i nisu mi se baš svidjeli,previše masni za moj ukus...travnički kod Harija su mi bolji ali ne bi ih mogao jesti često zbog onog šmeka ovčetine ili šta već..sarajevske sam probao na više mjesta,Zmaj,Mrkva,Željo,Ferhatović,Venera i Besko...i najbolji su mi kod Beska sa kajmakom
Venera isto može proći
kad se ocjenjuje ćevap treba ga pogledati kad se ohladi,tek tada se vidi koliko loja ima u sebi...naravno treba imati malo,ali kad se bijele od masnoće to ne može biti kvalitetan ćevap
Pa bolji cevap ja u tavi isprzim nego cevapi u veneri. Odron jbt, ono bi ja npr zabranio da se zove cevap vec fasirano meso u hljebu.
Bas se vidi da ima razlicitih ukusa, vidim nekom i u zmaju dobri cevapi?!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#565 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Toto »

@muha
postojala je cevabdžinica na Telalima otvorema 1956. znas li slucano nesto o njoj?


istorija cevabdžinica je trivijalna za istoriju cevapa i cevapcica ...
cevab se prodavao kao ulicna hrana. jos u tuskog doba, na komad...
zvao se šiš cevap, specijlitet Krimskih tatara,
koji su ga donijeli u Carevinu.
Austrija je donijela masinu za mljevenje mesa pa dobiva danasnji oblik ...
poslije II svj. se sa ulice seli u cvrste objekte.
Asim FErhatovic je svojom karizmom pridonio popularizaciji jedne bosanske verzije drevnog jela.
User avatar
muha_sa
Posts: 128646
Joined: 12/11/2004 23:33
Location: rajvosa

#566 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by muha_sa »

Toto wrote:@muha
postojala je cevabdžinica na Telalima otvorema 1956. znas li slucano nesto o njoj?


istorija cevabdžinica je trivijalna za istoriju cevapa i cevapcica ...
cevab se prodavao kao ulicna hrana. jos u tuskog doba, na komad...
zvao se šiš cevap, specijlitet Krimskih tatara,
koji su ga donijeli u Carevinu.
Austrija je donijela masinu za mljevenje mesa pa dobiva danasnji oblik ...
poslije II svj. se sa ulice seli u cvrste objekte.
Asim FErhatovic je svojom karizmom pridonio popularizaciji jedne bosanske verzije drevnog jela.
jutrooooooo :-D

Toto :) ovo je ta u Telalima :-D preko puta tramvaja na slici :)

Image



ova se ulica birvaktile zvala Telali--pa Petra Kocica i Kociceva---sad se opet zove Telali :)

vidiš ovaj karavan na slici :? tako sam ja u ratu 94. biciklom vozio u istom smjeru kao i ovaj karavan--kreno da obidjem nanu-- i drot me zaustavio i napiso prijavu što vozim biciklo u pogrešnom smjeru :lol: a sudija me kaznio :lol:
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#567 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Toto »

muha_sa wrote:
jutrooooooo :-D

Toto :) ovo je ta u Telalima :-D preko puta tramvaja na slici :)

Image
jutroooo
Hvala ti!
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#568 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Toto »

-koliko bi vas jelo cevape od mjesavine junetine i ovcetine ?
ko voli; soja protein ex 33,proteine mesa, ekstrakte začina, belančevinast proizvodi, vlakna i namirnice?
User avatar
Qler
Posts: 23606
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#569 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Qler »

Ja znam da me je mama kao malog vodila u devetku na cevape, i mozda je sto sam bio dijete, ili taj dozivljaj sa mamom da idem, ali ti su mi cevapi ostali u sjecanju kao najbolji :)
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#570 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Toto »

orinoco wrote:
Toto wrote:
mO k3 wrote:cevapcici su za siromahe , cevapi su za begove :)
zato sad cevapcic zovu cevap. da bi svi bili begovskog porijekla
nas, u Sarajevu, ćevapi se koriste u kolokvijalnom govoru, vjerovatno zbog jednostavnijeg izgovora. Teško je stalno lomiti jezik sa č i ć, lakše i brže je izgovoriti ćevap od ćevapčić. Nikad nisam izgovorila ćevapčić, osim možda u nekom pisanju, niti sam ikada ikoga čula da je izgovorio ćevapčić, svi kažu ćevap. A mislim i da nikog nije briga "plemićko" porijeklo ćevapa i ćevapčića, i da o ćevapima i ćevapčićima više treba da brinu etimolozi, ali i da svakako treba znati njihovo porijeklo. Čak, i da renomiranije ćevabdžinice trebaju imati neke lijepe priče o njihovom porijeklu i istoriji razvoja na zidovima i na stolovima, da gosti mogu pročitati. Inat-kuća, restoran, ima nešto slično na stolovima
Ako se S/B/T cevap bude stitio, a sve su prilike da nece, etimolozi ce morati reci svoje. Po mojoj konti ima oko 150 vrsta (a nisam jos sve
protabirio) cevapa, diljem svijeta. Samo su dvije od mljevenog mesa. Etimolozi ce izabati cevap, mada ima razloga i za cevapcic.
User avatar
mO k3
Posts: 34082
Joined: 23/09/2009 14:16
Location: https://youtu.be/xk7QKTXQGbg

#571 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by mO k3 »

150 vrsta cevapa ??
200 vrsta pizza ??
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#572 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Toto »

mO k3 wrote:150 vrsta cevapa ??
200 vrsta pizza ??
Indija,Turska,Iran i Irak ostalo je da prebrojim Pakistan i razne Azerbedzijane.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#573 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by ja71 »

Toto wrote: Ako se S/B/T cevap bude stitio, a sve su prilike da nece, etimolozi ce morati reci svoje. Po mojoj konti ima oko 150 vrsta (a nisam jos sve
protabirio) cevapa, diljem svijeta. Samo su dvije od mljevenog mesa. Etimolozi ce izabati cevap, mada ima razloga i za cevapcic.
valjda je ideja da se zastiti Bosanski Cevap a ne cevap uposte
User avatar
Toto
Posts: 8107
Joined: 21/04/2009 11:09
Location: 38° 26′ 55″ N, 122° 42′ 17″ W
Grijem se na: solarno
Vozim: EJ

#574 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by Toto »

ja71 wrote:
Toto wrote: Ako se S/B/T cevap bude stitio, a sve su prilike da nece, etimolozi ce morati reci svoje. Po mojoj konti ima oko 150 vrsta (a nisam jos sve
protabirio) cevapa, diljem svijeta. Samo su dvije od mljevenog mesa. Etimolozi ce izabati cevap, mada ima razloga i za cevapcic.
valjda je ideja da se zastiti Bosanski Cevap a ne cevap uposte
Ma znam ovo i navodim da se vidi da nismo sami.
Nesto smo se puno uskurcili.
Pet godina kako smo donijeli zakon, 80% para daje EU a nema udruzenja cevapdzija da pokrene postupuk.
BJeze cevapdzije od zastite ko davo od saransaka.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#575 Re: Banjalucki, sarajevski ili travnicki cevapi

Post by ja71 »

ĆevaBdžije
Post Reply