Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Pravna pitanja, dileme, problemi... Razmijenite svoja iskustva.

Moderator: _BataZiv_0809

Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#1 Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Klitemnestraaa »

Zdravo,

Baka mi je naslijedila neku zemlju, odnosno dio zemlje skupa s bracom i sestrama. (veli par dunuma svakome pripada)
Eh, buduci da su u familiji odnosi - katastrofa, tj. niko ni s kim ne prica od brace i sestara, mi nemamo pojma sta se s tom zemljom dogadja i onda nece da komunicira s bracom i sestrama.
Ona se sjeca da je nekad davno potpisala neki papir, ali nema pojma sta. Njen brat joj je rekao da zbog poreza mora njemu dati neku punomoc i ona je ne citavsi potpisala. Ja iskreno vjerujem da mu je prepisala zemlju koju je on prodao jer je nedugo nakon toga napravio kucu od 2 sprata i kupio novog Mercedesa. Nije samo ona u pitanju, vec i jos par brace i sestara su potpisali taj papir.
Znam da je jedan od njih odbio da "suradjuje" i svadjali se su godinama zbog toga. On se preselio vani i nema kontakt s tim bratom koji je trazio od sviju da potpisu taj papir.

Postoji li neka mogucnost da se sazna sta je s tom zemljom? Mene sad cisto zanima je li ona stvarno bila obrlacena i prepisala ili ima neko pravo na zemlju? Jah, znam da nije neka cijena, ali je stvar principa, hocu da znam sta je s njenom imovinom. Ta zemlja je dosta daleko od mjesta gdje moja baka zivi i njoj se ne da ici tamo da ne bi nekog od njih srela, jer je skupa karta s kraja drzave na drugi kraj te zato sto joj se ne da rovariti po spisima, ona se pomirila da nema pravo na svoju zemlju jer su je tako ubijedili. Da li ja mogu ikako saznati u nekom katastru ili stajaznam s njenom licnom istoriju njenih nekretnina (ako je zemlja uopce nekretnina) i ko je vlasnik toga svega?
Hvala na pomoci :)
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#2 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Haris.ba »

http://www.katastar.ba

P.S.
Manite se ljudi tuđe imovine. Imovina baba, deda, očeva, majki nije vaša imovina da se za nju interesujete.

Ako mislite da je neko prevaren - ima tužilaštvo. Pa prijavite.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#3 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Klitemnestraaa »

Haris.ba wrote:http://www.katastar.ba

P.S.
Manite se ljudi tuđe imovine. Imovina baba, deda, očeva, majki nije vaša imovina da se za nju interesujete.

Ako mislite da je neko prevaren - ima tužilaštvo. Pa prijavite.

Zena ima samo osnovnu skolu zavrsenu i nema pojma sta su njena prava, a sta nisu. Potpisala je bez citanja nemajuci pojma sta je potpisala. Kuzim da je sama sebi kriva ako je to to, ali svejedno zelim samo da znam sta se s njenom zemljom desilo i sta je ona uopce potpisala.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#4 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Klitemnestraaa »

Btw zemlja je u RS-u, na ovom linku nema opcina iz RS-a.
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#5 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by muminovic »

Klitemnestraaa wrote:Btw zemlja je u RS-u, na ovom linku nema opcina iz RS-a.
Angazuj se, otidji trazi po katastru i ZK da ti sve pokazu, uplati sve takse pa vidi sta ces dalje...
User avatar
mobsterc
Posts: 2318
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#7 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by mobsterc »

Kako god, potpisala je...
Da je to beznacajno onda bi se mogao sporiti svaki potpis/prodaja/prepis ikada, samo kazes nisam znao sta potpisujem i na sud. Nista od toga.
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#8 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Klitemnestraaa »

muminovic wrote:
Klitemnestraaa wrote:Btw zemlja je u RS-u, na ovom linku nema opcina iz RS-a.
Angazuj se, otidji trazi po katastru i ZK da ti sve pokazu, uplati sve takse pa vidi sta ces dalje...
Hvala na odgovoru.
Ne znam je li ja mogu s njenom licnom da dodjem do podataka? Je li ima neki zakon o zastiti podataka ili tako nesto pa da mi kazu da nije dozvoljeno trecoj osobi davati podatke?
User avatar
muminovic
Posts: 3306
Joined: 17/08/2013 15:10

#9 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by muminovic »

Klitemnestraaa wrote:
muminovic wrote:
Klitemnestraaa wrote:Btw zemlja je u RS-u, na ovom linku nema opcina iz RS-a.
Angazuj se, otidji trazi po katastru i ZK da ti sve pokazu, uplati sve takse pa vidi sta ces dalje...
Hvala na odgovoru.
Ne znam je li ja mogu s njenom licnom da dodjem do podataka? Je li ima neki zakon o zastiti podataka ili tako nesto pa da mi kazu da nije dozvoljeno trecoj osobi davati podatke?
Ponesi njenu licnu, svoju licnu, dokaz o krvnom srodstvu.
User avatar
Truba
Posts: 81667
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#10 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Truba »

babe ko babe
stede pfening

a tamo potpišu i sjebu desetine tisuca bez razmisljanja

takodjer ostave jedan dar, jedno dozivotno izdrzavanje te testament
koji različito govore :mrgreen:
babe ko babe
jos pride i prodaju tu parcelu :lol:
Klitemnestraaa
Posts: 1047
Joined: 25/03/2013 22:17

#11 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Klitemnestraaa »

Black swan wrote:babe ko babe
stede pfening

a tamo potpišu i sjebu desetine tisuca bez razmisljanja

takodjer ostave jedan dar, jedno dozivotno izdrzavanje te testament
koji različito govore :mrgreen:
babe ko babe
jos pride i prodaju tu parcelu :lol:
Nju su ubijedili da nema vise pravo na zemlju jer je "zbog poreza" morala potpisati taj papir i porezi sve uzeli. :-) :-)
Ma nema ona blage veze sta je potpisala, kaze to je uradila "jer tako treba i tako svi rade, radi mira u familiji", kojeg u svakom slucaju ima jer niko ni s kim ni ne prica. :-) :lol:
Ne kontam majke mi. :skoljka:
User avatar
hrle1976
Posts: 4899
Joined: 20/12/2011 01:36
Location: Praha, Czech Republic

#12 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by hrle1976 »

Sta je ona podpisala zasigurno nije zavedeno u katastru, a u ostalom, gdje je njena primjerak ?
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#13 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by studiorum_tuzlaensis »

Nije džaba 65 godina i voz u penziju... Ja bi tu granicu spustio na 63 godine, i svu imovinu oduzeo ovim starcima. Naravno, uz pristojne uslove za život...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#14 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by VladaFBiH »

studiorum_tuzlaensis wrote:Nije džaba 65 godina i voz u penziju... Ja bi tu granicu spustio na 63 godine, i svu imovinu oduzeo ovim starcima. Naravno, uz pristojne uslove za život...
Zbog čega bi i na osnovu ćega nekome oduzeo njegovu LIČNU IMOVINU?
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#15 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by VladaFBiH »

Haris.ba wrote:http://www.katastar.ba

P.S.
Manite se ljudi tuđe imovine. Imovina baba, deda, očeva, majki nije vaša imovina da se za nju interesujete.

Ako mislite da je neko prevaren - ima tužilaštvo. Pa prijavite.
Čovjek Vam je sve rekao - to nije Vaša imovina...
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#16 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by VladaFBiH »

Klitemnestraaa wrote:
Haris.ba wrote:http://www.katastar.ba

P.S.
Manite se ljudi tuđe imovine. Imovina baba, deda, očeva, majki nije vaša imovina da se za nju interesujete.

Ako mislite da je neko prevaren - ima tužilaštvo. Pa prijavite.

Zena ima samo osnovnu skolu zavrsenu i nema pojma sta su njena prava, a sta nisu. Potpisala je bez citanja nemajuci pojma sta je potpisala. Kuzim da je sama sebi kriva ako je to to, ali svejedno zelim samo da znam sta se s njenom zemljom desilo i sta je ona uopce potpisala.
Sad bez ljutnje - završena osnovna škola znači da je pismena i da zna jako dobro čitati i pisati što znaći da je pročitala šta je potpisala i sad se vjerovatno "pravi luda"...
User avatar
studiorum_tuzlaensis
Posts: 5949
Joined: 08/07/2015 11:06
Location: dogodine u Mariupolju

#17 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by studiorum_tuzlaensis »

VladaFBiH wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:Nije džaba 65 godina i voz u penziju... Ja bi tu granicu spustio na 63 godine, i svu imovinu oduzeo ovim starcima. Naravno, uz pristojne uslove za život...
Zbog čega bi i na osnovu ćega nekome oduzeo njegovu LIČNU IMOVINU?
Ne pozivam da mu se uskrati lijep život koji je stekao pošteno ili naslijedio, već da mu se oduzmu prava upravljanja imovinom.

Isključivo zato što stari ljudi nisu sposobni da upravljaju imovinom. Što su stariji, to više liče na djecu ponašanjem, i onda imaš ovakve slučajeve gdje ne znaju da su nešto potpisali, pa kmeče. Onda i druge zaviju i crno, npr. ljude koji su također nešto trebali naslijediti.
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#18 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by colt »

VladaFBiH wrote:
Klitemnestraaa wrote:
Haris.ba wrote:http://www.katastar.ba

P.S.
Manite se ljudi tuđe imovine. Imovina baba, deda, očeva, majki nije vaša imovina da se za nju interesujete.

Ako mislite da je neko prevaren - ima tužilaštvo. Pa prijavite.

Zena ima samo osnovnu skolu zavrsenu i nema pojma sta su njena prava, a sta nisu. Potpisala je bez citanja nemajuci pojma sta je potpisala. Kuzim da je sama sebi kriva ako je to to, ali svejedno zelim samo da znam sta se s njenom zemljom desilo i sta je ona uopce potpisala.
Sad bez ljutnje - završena osnovna škola znači da je pismena i da zna jako dobro čitati i pisati što znaći da je pročitala šta je potpisala i sad se vjerovatno "pravi luda"...
. .pimena je za procitati ali mnogi ne razumiju to sto pise. Tu su termini koji se mnogi ne razumiju . .
User avatar
VladaFBiH
Posts: 4444
Joined: 01/02/2012 12:32
Location: rajvoSa

#19 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by VladaFBiH »

studiorum_tuzlaensis wrote:
VladaFBiH wrote:
studiorum_tuzlaensis wrote:Nije džaba 65 godina i voz u penziju... Ja bi tu granicu spustio na 63 godine, i svu imovinu oduzeo ovim starcima. Naravno, uz pristojne uslove za život...
Zbog čega bi i na osnovu ćega nekome oduzeo njegovu LIČNU IMOVINU?
Ne pozivam da mu se uskrati lijep život koji je stekao pošteno ili naslijedio, već da mu se oduzmu prava upravljanja imovinom.

Isključivo zato što stari ljudi nisu sposobni da upravljaju imovinom. Što su stariji, to više liče na djecu ponašanjem, i onda imaš ovakve slučajeve gdje ne znaju da su nešto potpisali, pa kmeče. Onda i druge zaviju i crno, npr. ljude koji su također nešto trebali naslijediti.
ne razumijem kako te neko može zaviti u crno jer je potrošio/poklonio nešto što je njegovo i ti ne polažeš nikakva prava na to dok on ne odluči drugačije npr. ja svoje roditelje nagovaram da prodaju nešto od imovine i da idu putovati jer ništa ne očekujem od njih niti pravim planove s njihovom imovinom koju su stekli za života + ovo je u slučaju da se osoba ne može starati o sebi regulisano porodičnim/obiteljskim zakonom
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#20 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Haris.ba »

colt wrote:
. .pimena je za procitati ali mnogi ne razumiju to sto pise. Tu su termini koji se mnogi ne razumiju . .
A ko odlučuje razumije li? Ti?
colt
Posts: 1016
Joined: 11/10/2007 00:19

#21 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by colt »

Haris.ba wrote:
colt wrote:
. .pimena je za procitati ali mnogi ne razumiju to sto pise. Tu su termini koji se mnogi ne razumiju . .
A ko odlučuje razumije li? Ti?
. . govorim iz iskustva. Ne bi vjerovao koliko se ljudi u neke stvari ne razumiju (i pored toga sto znaju citati). To opet ne bi pripisivao nivoom obrazovanja, nego sa godinama koji se vremenom iskljuce . .
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45470
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#22 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Chmoljo »

Ignorantia iuris nocet.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24805
Joined: 08/09/2005 20:08

#23 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Haris.ba »

colt wrote:
Haris.ba wrote:
colt wrote:
. .pimena je za procitati ali mnogi ne razumiju to sto pise. Tu su termini koji se mnogi ne razumiju . .
A ko odlučuje razumije li? Ti?
. . govorim iz iskustva. Ne bi vjerovao koliko se ljudi u neke stvari ne razumiju (i pored toga sto znaju citati). To opet ne bi pripisivao nivoom obrazovanja, nego sa godinama koji se vremenom iskljuce . .
A ti ne bi vjerovao koliko ljudi se ne razumije u neke stvari (i pored toga što znaju čitati). Naročito oko toga šta je prevara, šta razumiju ili ne razumiju stare osobe i slično.

Ovaj forum je primjer.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#24 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by baja »

VladaFBiH wrote:
Haris.ba wrote:http://www.katastar.ba

P.S.
Manite se ljudi tuđe imovine. Imovina baba, deda, očeva, majki nije vaša imovina da se za nju interesujete.

Ako mislite da je neko prevaren - ima tužilaštvo. Pa prijavite.
Čovjek Vam je sve rekao - to nije Vaša imovina...
Niđe veze!
Da je kako treba, prije smrti bi roditelji s djecom dogovorili šta kome ostaje (ko misli ostaviti djeci ili rodbini). Ko ne misli može radit šta hoće i tad se djeca ne smiju petljat'.
U normalnim okolnostima (da nije budala i nema loše namjere) ko ne bi brinuo da mu roditelje neki kokošar ne prevari, taj je hajvan
User avatar
Chmoljo
Administrativni siledžija u penziji
Posts: 45470
Joined: 05/06/2008 03:41
Location: i vukove stid reći odakle sam...

#25 Re: Baka mi je naslijedila neku zemlju i na prevaru potpisala neki papir, ali nema pojma sta je potpisala. Pomoc.

Post by Chmoljo »

to možda negdje. kod nas svaki uži član porodice ima pravo na nužni dio nasljedstva, osim u određenim ekstremnim primjerima.

što ima svoju logiku: babo ostavi 100 duluma zemlje sinčini, a kćerka treba da ide državi na grbaču i bude socijalni slučaj. kako da ne...
Post Reply