Azil Prača

Za sve koji vole ta divna stvorenja...

Moderator: anex

Locked
pakica_
Posts: 6200
Joined: 22/08/2011 17:23
Location: rajvoSa

#151 Re: Azil Prača

Post by pakica_ »

Tvrtko II Kotromanić wrote:nastranu svi argumenti pro et contra za rjesavanje ovog problema, ali mi jedna stvar ne ulazi u glavu
kako, pobogu, cukoljupci mogu, na bilo koji nacin, u istu ravan dovesti zivotinju i covjeka, "pokolj" pasa lutalica i "pokolj" maloljetnih delikvenata :?
nemojte samo onih "argumenata" tipa "zivotinja mi nikad nije nanijela zlo, za razliku od covjeka", "covjek je zao, za razliku od zivotinje" itd itd
pa tako sto vi.. pardon, neki, zele da se rijese pasa jer nanose bol drugima ujedom.. mislim da boli i kad te neko corne nozem.. ne znam, sta ti mislis? ili makar da se i oni "sklone" negdje.. no, ni za njih nema ustanove.. ti bjez' od kerova, ja cu od nozeva i taman..
oooooooooooooooo Boze, opet sam sebi dozvolila da se uvucem u raspravu s vama.. sto mi je to trebalo :-)
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#152 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

Ja ti postavih pitanje, čisto da vidim da li ti je analogija ispravna :D
User avatar
Tvrtko II Kotromanić
Posts: 4891
Joined: 15/03/2009 01:28
Location: Rajvosa

#153 Re: Azil Prača

Post by Tvrtko II Kotromanić »

pakica_ wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:nastranu svi argumenti pro et contra za rjesavanje ovog problema, ali mi jedna stvar ne ulazi u glavu
kako, pobogu, cukoljupci mogu, na bilo koji nacin, u istu ravan dovesti zivotinju i covjeka, "pokolj" pasa lutalica i "pokolj" maloljetnih delikvenata :?
nemojte samo onih "argumenata" tipa "zivotinja mi nikad nije nanijela zlo, za razliku od covjeka", "covjek je zao, za razliku od zivotinje" itd itd
pa tako sto vi.. pardon, neki, zele da se rijese pasa jer nanose bol drugima ujedom.. mislim da boli i kad te neko corne nozem.. ne znam, sta ti mislis? ili makar da se i oni "sklone" negdje.. no, ni za njih nema ustanove.. ti bjez' od kerova, ja cu od nozeva i taman..
oooooooooooooooo Boze, opet sam sebi dozvolila da se uvucem u raspravu s vama.. sto mi je to trebalo :-)
vama, nama, mi, vi, oni :?
problem postoji za svakog gradjanina Sarajeva
i jedan i drugi
sto se maloljetnih delikvenata tice, rjesenje je moguce, samo tom rjesenju fali dobre volje pri kreiranju novog i "popravljanju" starog zakona te izgradnje neophodne infrastrukture za sta treba novca
a sto se lutalica tice, jednostavno prekopirati legislativu iz zemalja mnogo bogatijih od nase a koje ne trose ovoliko novca na isti problem, postojecim zakonom samo se pravi veca steta, al dzaba, izgleda kod nas je pas lutalica na nivou krave u Indiji, cjenjeniji od penzionera i RVI-a
User avatar
pakshu
Posts: 756
Joined: 13/07/2013 10:31
Location: U pozoristu,kvarim predstavu

#154 Re: Azil Prača

Post by pakshu »

daj ba ne skrecite sa teme ako se pise o azilu praca pustite se delikvenata.ljudi imaju pare ne sklanjaju kerove sa ulica sto li?volim i ja pse i bas zato sto ih volim nebi zelio da pojedine kad krenu na mene lajat bez razloga moram nabit nogom.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#155 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

Mene zanima fakat kolika je cifra iz budžeta predviđena za azil, koliko košta svaki pas pojedinačno na mjesečnom nivou, i koliko je prema procjenama pasa na ulicama?
User avatar
pakshu
Posts: 756
Joined: 13/07/2013 10:31
Location: U pozoristu,kvarim predstavu

#156 Re: Azil Prača

Post by pakshu »

pricali su da ce sigurno do kraja jula svi kerovi biti sklonjeni sa ulica.eto jos malo je ostalo a kerova sve vise na ulicama.znaci opet rekla kazala a lova se uzela.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#157 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

pakshu wrote:pricali su da ce sigurno do kraja jula svi kerovi biti sklonjeni sa ulica.eto jos malo je ostalo a kerova sve vise na ulicama.znaci opet rekla kazala a lova se uzela.
Pa postavljam pitanje jer ako nije dovoljno para izdvojeno iz budžeta, a mislim da je upravo to slučaj, džaba ti sve. Ako ne postoji eutanazija nakon određenog perioda, znači da se doživotno hrani sve više i više pasa, što je neodrživo.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11247
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#158 Re: Azil Prača

Post by Prpa.ba »

Umjesto filozofiranja, treba jasno i glasno ukazati na to da:
1) dok je vazio stari zakon (koji je imao svoje nedostatke), problem nije postojao uopce ili barem ne u ovoj mjeri
2) lokalne zajednice iz svojih razloga nisu implementirale novi zakon na vrijeme sto je dovelo do enormnog rasta populacije divljih pasa u gradovima
3) trenutna velicina populacije divljih pasa u gradovima onemogucava bilo kakvo realno rjesenje problema koje bi u doglednom vremenskom periodu (do 2-3 godine) omogucilo gradjanima da makar ne brinu o ugrizima i eventualnim bolestima, kad moraju vec o svemu drugom. Eutanazija je zabranjena osim u iznimnim slucajevima sto nas prakticno onemogucava i u eliminaciji cak i veoma agresivnih pasa.

Sto rezultuje sljedecim:
1) lokalne zajednice i njihova rukovodstva moraju krivicno odgovarati zbog neimplementacije zakona odmah po njegovom usvajanju
2) lokalne zajednice i drzava BiH moraju isplatiti stete prouzrocene neimplementacijom zakona. Zakonodovac se morao pobrinuti da postoji tranzicijski period do stupanja zakona na snagu te da postoji mogucnost njegove primjene. Zakon je jednostavno poceo vaziti jednog lijepog i suncanog dana, lokalne zajednice nisu mogle ili nisu zeljele napraviti azile. Stete su od vecini apstraktnog prezivljenog straha i dozivljene dusevne boli, pa do dosta konkretnijih poklanih stada ovaca, poklanih zivotinja u Pionirskoj dolini (mislim da su bili kenguri?) i slicno. Srecom za sada nema mrtvih ljudi, no statistika kaze da nam i to slijedi. Neko za to mora odgovarati.
3) buducnost je crna: populacija divljih pasa je izmakla kontroli i neminovnost je ili pojava bolesti ili napad na dijete ili starca koji ce rezultirati smrcu. U narednoj godini me ne bi zacudila ni populacija od 15.000 divljih pasa na podrucju samo grada Sarajeva (4 gradske opcine). Zakon velikih brojeva vodi nas u katastrofu gdje ce ljudi eliminirati zivotinje, a organi reda i zakona zazmiriti na oba oka dok cistke ne prodju jer se nije zamjerati generalnoj populaciji. Broj divljih pasa ce se smanjiti za par hiljada, nakon cega kolo krece ispocetka.

Cipiranje vlasnickih pasa, zajednicki registar, kazne za vlasnike koji napuste psa- sve je to korektno rjesenje jednog drugog problema, a to je da se sprijeci kreiranje baze koja ce se namnoziti do velikih brojeva. Mi te velike brojeve VEC IMAMO na ulicama, a rijesiti ih se ne mozemo sterilizacijom (ogroman broj pasa, a dovoljno je da ih par stotina od 12.000 (1%) ostane nesterilizirano jer ih ekipe nisu pokupile na vrijeme i dok ovi umru prirodnom smrcu, baza slobodnih strijelaca je vec obnovljena - tako smo i dosli od 2009 i stotinjak pasa do danasnjih 12.000 :D ).

Izdvajanja iz budzeta trenutno jedva pokrivaju (u veoma zalosnim uvjetima, iako je na kreiranju Azila radila crem de la crem nasih udruzenja :D ) petstotinjak pasa, taj kapacitet je popunjen i u narednih godinu dana mozda se u azil smjesti jos pedesetak pasa. Dakle, trebaju nam jos 23 takva azila da bi problem bio rijesen. Trenutna izdvajanja (mislim da su oko milion maraka) treba dakle pomnoziti sa 23.

Realnog, europskog, a izvedivog rjesenja osim zakonske odredbe o eutanaziji nakon 14, 30 ili 60 dana jednostavno nema. Sve drugo nas ostavlja sa desetak hiljada pasa na ulicama, sto je bomba koja samo ceka da eksplodira. Pri tome uopce nisam razmatrao radnje koje granice sa kriminalom, a koje podrazumijevaju da se organizovano (bilo od opcinskih struktura, bilo samoinicijativno od ljubitelja zivotinja, bilo u reziji gradjana koji idu linijom manjeg otpora) psi odbacuju iz drugih opcina na podrucje Sarajeva. To u prevodu znaci, cak i da Sarajevo napravi 24 azila, malo li je jer ce svi svoj "problem" odbaciti sa desetak kombija na Dobrinji ili u Vogosci. :D
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#159 Re: Azil Prača

Post by uglavnomja »

pa valjda praca kosta 1 milion godisnje, za smjestaj (jadan i bijedan pasa koji su gladni i bolesni) samo onih pasa za koje neka inspekcija odluci da su opasni i agresivni ... max kapacitet 500 pasa.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#160 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

Maksimalni kapacitet 500 pasa, budžet oko milion godišnje. Šta je sa ostalih par hiljada pasa sa ulica Sarajeva?

Koliki je životni vijek jednog psa u uslovima kakve bi trebao imati u azilu?
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11247
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#161 Re: Azil Prača

Post by Prpa.ba »

Sarajevo1946 wrote:Maksimalni kapacitet 500 pasa, budžet oko milion godišnje. Šta je sa ostalih par hiljada pasa sa ulica Sarajeva?
Cak i Dog's Trust "pretpostavlja" da ih ima oko 10.000. Kako oni vjerovatno nastoje minimizirati problem, objektivna brojka bi bila oko 12-13.000 ukupno u Sarajevu. Da je bogd'o par hiljada samo. :D

Sarajevo1946 wrote: Koliki je životni vijek jednog psa u uslovima kakve bi trebao imati u azilu?
"Stray rescue" veli da je prosjecan zivotni vijek psa lutalice na ulici od 2 do 3 godine. Uvjeti u azilu po zakonu su hotelski, dakle minimalno 5-6 godina. :D
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#162 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

Dakle, para za prehranjivanje tolikog broja pasa nema. Mijenjati zakonsku regulativu.

Da, ljudi su bitniji od životinja, za ove koji izgleda ne vide razliku.
User avatar
uglavnomja
Posts: 19904
Joined: 28/07/2012 15:59

#163 Re: Azil Prača

Post by uglavnomja »

Prpa.ba wrote:
Sarajevo1946 wrote:Maksimalni kapacitet 500 pasa, budžet oko milion godišnje. Šta je sa ostalih par hiljada pasa sa ulica Sarajeva?
Cak i Dog's Trust "pretpostavlja" da ih ima oko 10.000. Kako oni vjerovatno nastoje minimizirati problem, objektivna brojka bi bila oko 12-13.000 ukupno u Sarajevu. Da je bogd'o par hiljada samo. :D

Sarajevo1946 wrote: Koliki je životni vijek jednog psa u uslovima kakve bi trebao imati u azilu?
"Stray rescue" veli da je prosjecan zivotni vijek psa lutalice na ulici od 2 do 3 godine. Uvjeti u azilu po zakonu su hotelski, dakle minimalno 5-6 godina. :D
u praci izgleda 2-3 mjeseca ... poslije svih prica o uzasima kako psi tamo "zive". nemaju hrane, lijekova, prljavo, lesine bacaju okolo, psi lutaju oko azila, kavezi mali i zajedno bolesni i zdravi psi.

meni je zao pasa, ali ovo nije normalno stanje, tacnije postaje nepodnosljivo.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#164 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

Da, svakako da trebaju odgovarati i ovi kreteni koji ni to što mogu uraditi po pravilima nisu uradili. Nisu oni ništa bolji od onih koji smatraju da će se čudo desiti i problem sam riješiti od sebe.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11247
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#165 Re: Azil Prača

Post by Prpa.ba »

Sarajevo1946 wrote:Dakle, para za prehranjivanje tolikog broja pasa nema. Mijenjati zakonsku regulativu.
Donekle stoji primjedba ovih par forumasa da se pare trose na sve i svasta, osim na pse. Negdje cuh da nam omiljeni azil ima i PR menadzera :-) No ipak je cinjenica i da se citav milion potrosi na dobrobit pasa, opet ce ih samo 500 u azilu od 12000 ukupno na ulicama uzivati u poboljsanju zivotnih uslova. Moguce je to prosiriti na eventualno jos hiljadu pasa (uz obavezno dodatno pranje novca), ali to je i dalje kap u moru. :-?
Sarajevo1946 wrote:u praci izgleda 2-3 mjeseca ... poslije svih prica o uzasima kako psi tamo "zive". nemaju hrane, lijekova, prljavo, lesine bacaju okolo, psi lutaju oko azila, kavezi mali i zajedno bolesni i zdravi psi.
Mozda im je to nacin da spoje kriminalno s korisnim. Peru pare a psi se prirodno eutaniziraju nakon 60 dana. S tim da zivotinje vise ovako propate nego da se uvede eutanazija u zakon.
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#166 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

Ako je milion maraka potrebno za 500 pasa, onda je preko 20 miliona potrebno za sve pse koje imamo u gradu. Da li je iko svjestan da je toliko nemoguće izdvojiti?
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#167 Re: Azil Prača

Post by registrovana onako »

Tvrtko II Kotromanić wrote:nastranu svi argumenti pro et contra za rjesavanje ovog problema, ali mi jedna stvar ne ulazi u glavu
kako, pobogu, cukoljupci mogu, na bilo koji nacin, u istu ravan dovesti zivotinju i covjeka, "pokolj" pasa lutalica i "pokolj" maloljetnih delikvenata :?
nemojte samo onih "argumenata" tipa "zivotinja mi nikad nije nanijela zlo, za razliku od covjeka", "covjek je zao, za razliku od zivotinje" itd itd

a kakve argumente hoces?
kako narod koji je proveo godine u ratu, bio tretiran "kao stoka", prepusten na milost i nemilost onih koji su smatrali da imaju pravo odluciti o sudbini tog naroda, sada tako lako zaboravlja tu poziciju podredjenog, zaboravlja svaku samilost.
Mozda je upravo odgovor da vecina ljudi nema samilosti, da vecina nema empatiju, da je vecina ektremno lijena i previse ograanicena da vidi siru sliku.
Neko ko moze gledati zedno bice (to sto je gladno na stranu sada), i samo okrenuti glavu prema recimo svom sladoledu ili cokoladi? ("suvisnoj hrani", koja kosta vise nego dnevni obrok jednog psa), treba li pojasnjavati koja je to isljucenost od svih "humanih" osobina. I zamisli sad neko takav je majka/otac i odgaja sljedecu generaciju ogranicenih i bezosjecajnih. Doduse, jedina emocija je mrznja prema nemocnima :)

I sta drugo ocekivati da ceka ovo podneblje, osim ponovnog ponavljanja historije, jednostavno ovaj narod ne moze da pobjegne od .. cega vec :)
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#168 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

registrovana onako wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:nastranu svi argumenti pro et contra za rjesavanje ovog problema, ali mi jedna stvar ne ulazi u glavu
kako, pobogu, cukoljupci mogu, na bilo koji nacin, u istu ravan dovesti zivotinju i covjeka, "pokolj" pasa lutalica i "pokolj" maloljetnih delikvenata :?
nemojte samo onih "argumenata" tipa "zivotinja mi nikad nije nanijela zlo, za razliku od covjeka", "covjek je zao, za razliku od zivotinje" itd itd

a kakve argumente hoces?
kako narod koji je proveo godine u ratu, bio tretiran "kao stoka", prepusten na milost i nemilost onih koji su smatrali da imaju pravo odluciti o sudbini tog naroda, sada tako lako zaboravlja tu poziciju podredjenog, zaboravlja svaku samilost.
Mozda je upravo odgovor da vecina ljudi nema samilosti, da vecina nema empatiju, da je vecina ektremno lijena i previse ograanicena da vidi siru sliku.
Neko ko moze gledati zedno bice (to sto je gladno na stranu sada), i samo okrenuti glavu prema recimo svom sladoledu ili cokoladi? ("suvisnoj hrani", koja kosta vise nego dnevni obrok jednog psa), treba li pojasnjavati koja je to isljucenost od svih "humanih" osobina. I zamisli sad neko takav je majka/otac i odgaja sljedecu generaciju ogranicenih i bezosjecajnih. Doduse, jedina emocija je mrznja prema nemocnima :)

I sta drugo ocekivati da ceka ovo podneblje, osim ponovnog ponavljanja historije, jednostavno ovaj narod ne moze da pobjegne od .. cega vec :)
Ne treba ovoliko lelujati. Da li kopiramo evropske recepte? Da. Da li Evropa eutanizira pse? Da. Dobro.
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#169 Re: Azil Prača

Post by registrovana onako »

Muhamed Đakmić wrote: Ne treba ovoliko lelujati. Da li kopiramo evropske recepte? Da. Da li Evropa eutanizira pse? Da. Dobro.

to ti je sustina svega, ti odaberi da si lijen, to je nekako najpozitivnije od datih osobina :D
Stojadin
Posts: 556
Joined: 22/06/2011 20:33

#170 Re: Azil Prača

Post by Stojadin »

Muhamed Đakmić wrote:
registrovana onako wrote:
Tvrtko II Kotromanić wrote:nastranu svi argumenti pro et contra za rjesavanje ovog problema, ali mi jedna stvar ne ulazi u glavu
kako, pobogu, cukoljupci mogu, na bilo koji nacin, u istu ravan dovesti zivotinju i covjeka, "pokolj" pasa lutalica i "pokolj" maloljetnih delikvenata :?
nemojte samo onih "argumenata" tipa "zivotinja mi nikad nije nanijela zlo, za razliku od covjeka", "covjek je zao, za razliku od zivotinje" itd itd

a kakve argumente hoces?
kako narod koji je proveo godine u ratu, bio tretiran "kao stoka", prepusten na milost i nemilost onih koji su smatrali da imaju pravo odluciti o sudbini tog naroda, sada tako lako zaboravlja tu poziciju podredjenog, zaboravlja svaku samilost.
Mozda je upravo odgovor da vecina ljudi nema samilosti, da vecina nema empatiju, da je vecina ektremno lijena i previse ograanicena da vidi siru sliku.
Neko ko moze gledati zedno bice (to sto je gladno na stranu sada), i samo okrenuti glavu prema recimo svom sladoledu ili cokoladi? ("suvisnoj hrani", koja kosta vise nego dnevni obrok jednog psa), treba li pojasnjavati koja je to isljucenost od svih "humanih" osobina. I zamisli sad neko takav je majka/otac i odgaja sljedecu generaciju ogranicenih i bezosjecajnih. Doduse, jedina emocija je mrznja prema nemocnima :)

I sta drugo ocekivati da ceka ovo podneblje, osim ponovnog ponavljanja historije, jednostavno ovaj narod ne moze da pobjegne od .. cega vec :)
Ne treba ovoliko lelujati. Da li kopiramo evropske recepte? Da. Da li Evropa eutanizira pse? Da. Dobro.
http://www.youtube.com/watch?v=Ha0p0qUl3gk

Vako u Evropi, jel :)?
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#171 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

Ma bravo. Nisam znao da je zvanična politika Bosne i Hercegovine ovo što se dešava u Bugojnu.

Ne shvatate osnovne stvari.
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#172 Re: Azil Prača

Post by registrovana onako »

Muhamed Đakmić wrote:Ma bravo. Nisam znao da je zvanična politika Bosne i Hercegovine ovo što se dešava u Bugojnu.

Ne shvatate osnovne stvari.

osnovna stvar je priroda, sve ostalo je promjenjivo :)
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#173 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

Ja te lijepo pitam, odakle 20 miliona KM, a potrebno je i više, za doživotno hranjenje ovih pasa?
registrovana onako
Posts: 1109
Joined: 26/05/2013 20:33

#174 Re: Azil Prača

Post by registrovana onako »

Muhamed Đakmić wrote:Ja te lijepo pitam, odakle 20 miliona KM, a potrebno je i više, za doživotno hranjenje ovih pasa?

odakle li :)

odakle i sve ostale pare koje zavrsavaju u dzepovima pojedinih
User avatar
Muhamed Đakmić
Posts: 14652
Joined: 25/05/2012 18:56
Location: Dunjaluk
Contact:

#175 Re: Azil Prača

Post by Muhamed Đakmić »

Super. Nemamo mi o čemu raspravljati onda.
Locked