Autoputevi u BiH - Koridor 5C

Ekonomija, biznis, dionice, posao, (ne)zaposlenost...

Moderator: anex

Post Reply
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10201 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Najpovoljniju ponudu za izgradnju poddionice Počitelj - Zvirovići ima konzorcij firmi iz Azerbejdžana i Kine
Image

Azerbejdžansko-kineski konzorcij Azvirt Limited Liability Company i Power Construction Corporation of China Ltd predao je najpovoljniju ponudu za izgradnju poddionice Počitelj - Zvirovići na Koridoru 5C.

Ovu informaciju za Klix.ba je potvrdio direktor Javnog preduzeća Autoceste FBiH Adnan Terzić.

Jučer popodne u sjedištu Autocesta FBiH u Mostaru otvorene su pristigle ponude, nakon čega je tenderska komisija detaljno provjerila pristiglu dokumentaciju, a uslijedit će odabir izvođača radova sa kojim će biti potpisan ugovor.

Kako saznajemo, konzorcij firmi iz Azerbejdžana i Kine imao je najnižu ponudu, a slijede ga Strabag AG and Euro- Asfalt d.o.o. (Austrija i BiH), Cengiz Insaat Sanayi ve Ticaret A.S. (Turska), Fernas & Ozgun Insaat (Turska) i na kraju China Gezhouba Group Company Limited (Kina).

Poddionica Počitelj-Zvirovići duga je 11,75 km, a najznačajniji objekti na poddionici su most Počitelj (945 m), petlja sa naplatnim mjestom i pristupnim prometnicama do regionalne ceste Buna - Domanovići i magistralne ceste M-17, tri vijadukta, tunel i otvorena trasa.

Procijenjena vrijednost radova iznosi 100 miliona eura. Predviđeni rok izgradnje je 30 mjeseci.

Izgradnja poddionice finansira se iz sredstava osiguranih u okviru ugovora o zajmu sklopljenog sa Evropskom investicijskom bankom (EIB), saopćeno je ranije iz Autocesta FBiH.
Klix
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10202 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Zenička obilaznica [Drivuša - Klopče] - Juli

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Matzan
Posts: 7008
Joined: 16/01/2015 13:25

#10203 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Matzan »

EA je bio finansijer SDA, ali je isto tako postao finansijer SDP-a u periodu 2010-2014.
Valjda je to ovdje jasno, ko je na vlasti taj ubire kajmak.
I reket, seveda.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10204 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Zenička obilaznica [Klopče - Donja Gračanica] - Juli

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10205 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Zenička obilaznica [Vijadukt Ričice] - 18. 07. 2017. @ atlantis. (SSC)

Image

Image
Last edited by So What! on 20/07/2017 12:17, edited 1 time in total.
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#10206 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by foton »

Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
User avatar
nineinchnails
Posts: 1665
Joined: 24/02/2009 12:09

#10207 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by nineinchnails »

foton wrote:Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Nadam se da ćemo ovim kornjačinim koracima prestići Albaniju po napredovanju do 2222 godine. :D
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#10208 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

nineinchnails wrote:
foton wrote:Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Nadam se da ćemo ovim kornjačinim koracima prestići Albaniju po napredovanju do 2222 godine. :D
A koliko km autoceste ima Albanija? Kolika je prosječna plata? itd. :-)
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10209 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Kinezi i Hercegovci 12 miliona KM ispred Strabaga i Euro-Asfalta
Image

Ponuda konzorcija Azvirt Limited Liability Company iz Azerbejdžana i Power Construction Corporation iz Kine za gradnju dionice Počitelj – Zvirovići je najpovoljnija, i za 6 miliona eura niža od druge najpovoljnije ponude.

Ove podatke danas je objavio Dnevni avaz. List ne navodi ukupne iznose ponuda već samo razlike između njih.

BiznisInfo nezvanično saznaje da je najniža ponunda nešto ispod 200 miliona KM.

Dio konzorcija koji je dao najnižu ponudu je i bh. firma Hering, najveća građevinska kompanija u Hercegovini.

Avaz navodi da je druga najpovoljnija ponuda kompanija Strabag i Euro-Asfalt, te da je ona za milion eura niža od ponude turske kompanije Cengiz koja je na trećem mjestu.

Na četvrtom mjestu je također turska firma Fernas & Ozgun čija je ponuda za 4 miliona eura skuplja od Strabagove.

Jedina firma koja je van konkurencije je kineska Gezhouba, čija je ponuda za čak 81,5 miliona KM skuplja od prvoplasirane.

Prema tenderu, izvođač mora do 1. avgusta biti uveden na gradilište.

Sve ponude moraju biti podvrgnute matematičkoj kontroli i provjeri dokumentacije prije nego što se proglasi pobjednik.

Dionica je duga 11 kilometara.
Biznisinfo
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#10210 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by foton »

tec wrote:
nineinchnails wrote:
foton wrote:Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Svakoga dana u svakom pogledu sve vise napredujemo...
Nadam se da ćemo ovim kornjačinim koracima prestići Albaniju po napredovanju do 2222 godine. :D
A koliko km autoceste ima Albanija? Kolika je prosječna plata? itd. :-)
Ja nisam nista negativno mislio sa onim "svakoga dana u svakom pogledu...", svakom kasikom bagera, svakim kubikom betona smo blizi cilju...

Ali bas me zainteresovalo koliko km autoceste ima Albanija. Ispade oko 180km. (mada sam nasao i neki clanak koji prica o 300km, ali mislim da nije istina). Prosjecna plata je nesto niza nego u BiH, ali njihov budzet je u suficitu a nas u deficitu. Tako da... ne znam sta bih ti rekao. Nize su rangirana ekonomija, ali imaju daleko veci i zdraviji rast. Ne bih se mijenjao sa njima, ali je porazna pomisao da se mjerimo sa zemljom koja je nekad bila pojam izolovanosti. Do 2222, ako ovako nastavi, oni mogu samo nas pretrcati.

Nego da se mi skoncentrisemo da svakoga dana u svakom pogledu napredujemo i bice sve ok...
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#10211 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

foton wrote:
tec wrote: A koliko km autoceste ima Albanija? Kolika je prosječna plata? itd. :-)
Ja nisam nista negativno mislio sa onim "svakoga dana u svakom pogledu...", svakom kasikom bagera, svakim kubikom betona smo blizi cilju...

Ali bas me zainteresovalo koliko km autoceste ima Albanija. Ispade oko 180km. (mada sam nasao i neki clanak koji prica o 300km, ali mislim da nije istina). Prosjecna plata je nesto niza nego u BiH, ali njihov budzet je u suficitu a nas u deficitu. Tako da... ne znam sta bih ti rekao. Nize su rangirana ekonomija, ali imaju daleko veci i zdraviji rast. Ne bih se mijenjao sa njima, ali je porazna pomisao da se mjerimo sa zemljom koja je nekad bila pojam izolovanosti. Do 2222, ako ovako nastavi, oni mogu samo nas pretrcati.

Nego da se mi skoncentrisemo da svakoga dana u svakom pogledu napredujemo i bice sve ok...
:lol: :lol: :lol: Gdje si našao te gluposti o autoputevima u Albaniji, a ja zaboravio sam nepismenost naših novinara i propaganda sda. Po standardima Albanija ima oko 100 km autoputa po nekim normalnim međunarodnim standardima (iako pojedine raskrsnice su kružni tokovi i sužene zaustavne trake, itd). I oko 150 brzih puteva koji u većini slučajeva više liče na XII tranzvezalu nego na zapadni prilaz. Pored velikih investicija i megalomanskih pogrešaka kao ugovor sa Behtelom, koji ih već sada košta duplo više nego očekivano.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10212 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Distortion wrote:So What da li znas tacno kojom trasom ce ici autoput u podrucju Vranduka prema Nemiloj? Zanima me jer me dosta ljudi pitalo bas to.

Ima li neka mapa?
Da se ispravim, dao sam ti mapu, ali očigledno je bila po starijoj trasi. Dakle raspisan je prvi tender za dionicu Vranduk - Ponirak.

Iako nema logike, jer još uvijek nisu raspisani tenderi za dionice Donja Gračanica - Tunel Zenica i Tunel Zenica - Ponirak, ali eto šta je tu je ...

U tenderu kaže ovako:
Vranduk in the north and to the section Ponirak – Vraca in the south. This subsection was designed using spatially adjusted continual curves of situational plan to satisfy the boundary elements for design speed Vr 120 km/h.

Subsection starts in the south part of Nemila settlement - location “Stara stanica” and further runs toward south. With two bridges over river Bosna and through one tunnel, the route passes area of the Vranduk town. The alignment then passes in the vicinity of settlement Koprivna, on the right side of river Bosna and ends just before the Ponirak settlement
Dakle, ide prema Koprivnoj i sad sebi možeš otprilike zamisliti trasu.
foton
Posts: 710
Joined: 05/07/2004 11:02

#10213 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by foton »

tec wrote:
foton wrote:
tec wrote: A koliko km autoceste ima Albanija? Kolika je prosječna plata? itd. :-)
Ja nisam nista negativno mislio sa onim "svakoga dana u svakom pogledu...", svakom kasikom bagera, svakim kubikom betona smo blizi cilju...

Ali bas me zainteresovalo koliko km autoceste ima Albanija. Ispade oko 180km. (mada sam nasao i neki clanak koji prica o 300km, ali mislim da nije istina). Prosjecna plata je nesto niza nego u BiH, ali njihov budzet je u suficitu a nas u deficitu. Tako da... ne znam sta bih ti rekao. Nize su rangirana ekonomija, ali imaju daleko veci i zdraviji rast. Ne bih se mijenjao sa njima, ali je porazna pomisao da se mjerimo sa zemljom koja je nekad bila pojam izolovanosti. Do 2222, ako ovako nastavi, oni mogu samo nas pretrcati.

Nego da se mi skoncentrisemo da svakoga dana u svakom pogledu napredujemo i bice sve ok...
:lol: :lol: :lol: Gdje si našao te gluposti o autoputevima u Albaniji, a ja zaboravio sam nepismenost naših novinara i propaganda sda. Po standardima Albanija ima oko 100 km autoputa po nekim normalnim međunarodnim standardima (iako pojedine raskrsnice su kružni tokovi i sužene zaustavne trake, itd). I oko 150 brzih puteva koji u većini slučajeva više liče na XII tranzvezalu nego na zapadni prilaz. Pored velikih investicija i megalomanskih pogrešaka kao ugovor sa Behtelom, koji ih već sada košta duplo više nego očekivano.
Izvini ako je smijesno, nasao sam na wikipediji (ne nasi novinari i ne sda). Znam da podaci tu nisu uvijek tacni, ali makar tu pise da su u Albaniji tri dionice klasificirane kao autoputevi i to A1 od 110 km, A2 od 45km i A3 od 26 gotovih kilometara - ukupno 181 km. Tacno je da ima i dosta puteva "nize klase". Profil su po dvije trake u oba smjera sa zaustavnim trakama.

https://en.wikipedia.org/wiki/Highways_in_Albania

Pogledao sam na google earthu, dionice postoje, sad da li su dobre ili ne ne znam...
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10214 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

BiH od sljedeće godine će imati preko 200 kilometara čistog autoputa, u istom profilu.

Kod nas se onaj prilaz od petlje Butila do Stupa klasificira kao brza cesta ...

Nije da smo neki nivo, ali ono autoputa što imamo je jako dobro, savremeno i kvalitetno.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#10215 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Je li ovo došlo dotle da se poredimo s Albanijom?!
E jesmo ga zasrali, pravo...
:roll:
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10216 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Naslovnica wrote:Je li ovo došlo dotle da se poredimo s Albanijom?!
E jesmo ga zasrali, pravo...
:roll:
Estonija recimo nema ni kilometra autoputa, a članica je EU.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#10217 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

So What! wrote:
Naslovnica wrote:Je li ovo došlo dotle da se poredimo s Albanijom?!
E jesmo ga zasrali, pravo...
:roll:
Estonija recimo nema ni kilometra autoputa, a članica je EU.
Moja poenta nije bila da li neko ima ili nema autoput, to je nebitno.
Vjerovatno neko pametan u Estoniji napravio kalkulaciju i skontao da nema potrebe da ga prave, jer je postojeća mreža puteva sasvim dovoljna.
Ili je možda nešto drugo u pitanju - ne žele ljudi sa de zavaljuju u kredite i da "dižu akcize"?
Ili nešto treće, apsolutno nebitno.
Obzirom na njihov GDP, pretpostavljam da bi mnogo lakše izašli na kraj sa izgradnjom nego mi.
Mi smo se doveli na nivo Albanije, što po GDP-u, što po zaostalosti.
Ustvari, Albanija je došla do našeg nivoa, i uskoro će nas prešišati.
Svi napreduju, samo mi kaskamo u mjestu ili se krećemo unazad.
O tome ja govorim - Albanija nam je postala referenca.
User avatar
drug_profi
Posts: 50198
Joined: 16/07/2012 16:00

#10218 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by drug_profi »

Kad procitah da nam je potrebno da imamo rast BDP od 6% godišnje tokom 25 godina u kontinuitetu da bi stigli PROSJEK EU, nije mi bilo dobro. To znači u stvari da bi morali imati taj fenomenalan rast BDP od 6% bar 40 godina da bi ih stigli jer nece ni oni stajati 25 godina u mjestu. Eto ti gdje smo.
A 1990 smo bili napredniji od pola danasnjih članica te EU.

Hvala vam gospodo, hvala ti glupi narode.
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#10219 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

drugi profil wrote:Kad procitah da nam je potrebno da imamo rast BDP od 6% godišnje tokom 25 godina u kontinuitetu da bi stigli PROSJEK EU, nije mi bilo dobro. To znači u stvari da bi morali imati taj fenomenalan rast BDP od 6% bar 40 godina da bi ih stigli jer nece ni oni stajati 25 godina u mjestu. Eto ti gdje smo.
A 1990 smo bili napredniji od pola danasnjih članica te EU.

Hvala vam gospodo, hvala ti glupi narode.
Da, da bi stigli sadašnji prosjek EU trebaće nam 25 godina, 6% rast godišnje. NIKADA.
A gdje će za 25 godina biti prosjek EU?! :roll:
Prije će ih stići Albanija (koja nas uskoro prestiže), nego mi.
User avatar
Thorgerson
Posts: 8509
Joined: 15/04/2015 11:26

#10220 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Thorgerson »

Ne treba biti toliko kritican. Jeste li se vi vozili albanskim autoputevima? Put npr. od Draca do Tirane oni nazivaju autoputem. To vam je put kao nasa cesta koju imamo Ilidza - Blazuj, koja se kod nas uopste ne kvalifikuje kao autoput.

Dakle, taj put vecim dijelom uopste nije ogradjen. Na desetine mjesta postoje nekakva divlja ukljucenja u istom nivou kao autoput. :-) Taj put jeste star, ali opet... Naravno imaju ove novije dionice prema Kosovu, koje su ok. Ali generalno mislim da je njihov teren puno pogodniji i da im je km sigurno jeftiniji za izgraditi nego nama. Nije neka vadiona, ali eto treba uzeti i to u obzir.

Uglavnom nasa dionica Zenica - Tarcin je Njemacka za ovo prema Tirani. Vjerujte mi. Ko ne vjeruje neka ode na street view i malo pregleda.
User avatar
So What!
Posts: 11148
Joined: 19/04/2011 01:35
Location: Charming, CA

#10221 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by So What! »

Dječki, tema su autoputevi, a ne ko je napredniji.

Albanija je više babaroga kojom nas plaše da će nas sustići. Nikada nije postojala ozbiljnija analiza gdje smo mi, a gdje oni.

Jer već 10 godina se ponavlja jedna te ista priča, Albanija nas je stigla, nema nas nigdje. Ja svaki put kad odem dole, uopšte ne vidim čime su nas sustigli i shvatim koliko su još uvijek iza nas, ali dobro, plašite se i dlaje.
tec
Posts: 1084
Joined: 15/12/2011 15:25

#10222 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by tec »

foton wrote:
tec wrote:
Izvini ako je smijesno, nasao sam na wikipediji (ne nasi novinari i ne sda). Znam da podaci tu nisu uvijek tacni, ali makar tu pise da su u Albaniji tri dionice klasificirane kao autoputevi i to A1 od 110 km, A2 od 45km i A3 od 26 gotovih kilometara - ukupno 181 km. Tacno je da ima i dosta puteva "nize klase". Profil su po dvije trake u oba smjera sa zaustavnim trakama.

https://en.wikipedia.org/wiki/Highways_in_Albania

Pogledao sam na google earthu, dionice postoje, sad da li su dobre ili ne ne znam...
ako sabiraš brze ceste i u izgradnji možda
Albanski A1 samo 70 km je autoput i to sa zaustavnim trakama od 1,5 m. ostalo je brzi put bez zaustavnih traka, sa bezbroj divljih priključcima
A2 oko 22 km je završeno
A3 ok 10 km je završeno iako u gradskim dijelovima ima autobuska stajališta i kružni tokove kao petlje (ne na dva nivoa) dodatno ova dionica ima velike probleme sa izvođačem.

Ako ti treba vise informacija možeš ići na google earth pa uvjeriti se većina slika je 2017/2016.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7755
Joined: 03/06/2016 16:31

#10223 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Dope_Man »

Odabrah bezveze lokaciju da se spustim na street view, da pogledam taj AP Drac-Tirana i padoh na ovo:
https://www.google.ba/maps/@41.3698222, ... 6656?hl=en

Nije ovo vidjelo AP-a, ova brza cesta Ilidza-Mostarsko raskrsce je mnogo blize APu nego ovo.

A i ova druga dva komada nisu vidjeli zaustavnu.
Kad se vec poredi sa Albanijom mora se ipak priznati da su nasi kvalitetnije, i po nekakvim standardima radjeni, spram ovih.
User avatar
zforumas
Posts: 8615
Joined: 25/10/2016 20:35

#10224 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by zforumas »

Dope_Man wrote:Odabrah bezveze lokaciju da se spustim na street view, da pogledam taj AP Drac-Tirana i padoh na ovo:
https://www.google.ba/maps/@41.3698222, ... 6656?hl=en

Nije ovo vidjelo AP-a, ova brza cesta Ilidza-Mostarsko raskrsce je mnogo blize APu nego ovo.

A i ova druga dva komada nisu vidjeli zaustavnu.
Kad se vec poredi sa Albanijom mora se ipak priznati da su nasi kvalitetnije, i po nekakvim standardima radjeni, spram ovih.
Vozio sam ovim "autoputem"... petlja je misaona imenica, ljudi lagano iz dvorista rikvercom izlaze na AP, ljudi sa zapreznim kolima na AP-u, nekakvi lokalci prelaze (ne pretrcavaju) AP k'o dobar dan...
Ne znam kako nema vise mrtvih, ili mozda ima al' mi ne cujemo za to
Naslovnica
Posts: 27645
Joined: 20/03/2013 15:38

#10225 Re: Autoputevi u BiH - pregled izgradnje

Post by Naslovnica »

Dope_Man wrote:Odabrah bezveze lokaciju da se spustim na street view, da pogledam taj AP Drac-Tirana i padoh na ovo:
https://www.google.ba/maps/@41.3698222, ... 6656?hl=en

Nije ovo vidjelo AP-a, ova brza cesta Ilidza-Mostarsko raskrsce je mnogo blize APu nego ovo.

A i ova druga dva komada nisu vidjeli zaustavnu.
Kad se vec poredi sa Albanijom mora se ipak priznati da su nasi kvalitetnije, i po nekakvim standardima radjeni, spram ovih.
Ova cesta i nije kategorisana kao autoput, ovo je SH2, mislim da je u kategoriji "brza cesta".
Bez obzira na to, dionice autoceste (A1, A2, A3) koje za sada imaju su, koliko vidim, mnogo lošije od naših.
Post Reply