autopraonica u sarajevu

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Leon16v
Posts: 5781
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#51 Re: autopraonica u sarajevu

Post by Leon16v »

Zakuhalo se :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#52 Re: autopraonica u sarajevu

Post by 530i »

Za 10 KM vrhunsko pranje u praonicama pobogu....baš danas oprah auto za čitave 2KM, još sam maksuz obratio pažnju da saperem pragove i blatobrane...
User avatar
Izlija
Posts: 1209
Joined: 20/05/2010 13:04

#53 Re: autopraonica u sarajevu

Post by Izlija »

Raja nije razdvojila 2 pojma, pranje i sapiranje auta. Svako dalje upuštanje u diskusiju je suvišno.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66051
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#54 Re: autopraonica u sarajevu

Post by _BataZiv_0809 »

Kod SCC-a najcesece
Leon16v
Posts: 5781
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#55 Re: autopraonica u sarajevu

Post by Leon16v »

:lol: :lol:
User avatar
Optimist
Posts: 13642
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#56 Re: autopraonica u sarajevu

Post by Optimist »

preludezalude wrote:Najbolje pranje sto sam vidio i dozivio je u Konjicu na Drecelju. Kad pocne pranje, ono traje sat vremena. Ljudi obave odlican posao. A unutrasnjost... cetkica je u ruci i svi ventilacioni otvori, kanalici i sl se iscetkaju od prasine. Na kraju posla, gazda dodje i pregleda auto, zaviruje ispod, zaviruje unutra... Ako primjeti i najmanju sitnicu da nije u redu, zove radnika da popravi posao. I svako auto isto tako odrade.
Jedna od najboljih praona na kojima sam bio. Usluga, pranje, sve super, samo mislim da je sebi smanjio posao sa montiranjem onih samousluznih boksova.

Posto sam u Sarajevu, kad su tek poceli raditi vozio sam na Bare na praonu GTD, medjutim i oni su poceli fuseriti. Mislim da mi nikada nisu oprali felge kako treba, svaki put barem dvije ostanu netaknute (mislim na skidanje crnila od kocnica). Zadnji put kad sam prao kod njih prednja maska mi ostala neoprana, prije toga sam ih vracao da poprave stakla iznutra...
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#57 Re: autopraonica u sarajevu

Post by condy »

Ja na takvu praonicu kao sto je u Konjicu jos nisam naletio.

Izbjegavam praonice odem na samousluzne s tim da imam u gepeku nesto osnovnog pribora. U Ze ima jedna solidna praona u Crkvicama ostale su lose. Mislim da je buducnost u samousluznim praonama ili automatskim kao sto je to vani.
User avatar
Edin H.
Posts: 47001
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#58 Re: autopraonica u sarajevu

Post by Edin H. »

condy wrote:Ja na takvu praonicu kao sto je u Konjicu jos nisam naletio.

Izbjegavam praonice odem na samousluzne s tim da imam u gepeku nesto osnovnog pribora. U Ze ima jedna solidna praona u Crkvicama ostale su lose. Mislim da je buducnost u samousluznim praonama ili automatskim kao sto je to vani.

Jasta, da sam perem kad imaju irgeti :oops: , iliti barem masina!
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#59 Re: autopraonica u sarajevu

Post by Bakir1 »

Automatske nisu neka sreca, velikom i prljavom autu ne mogu nista.
Ja sam pegla na pranju, najcesce to radim sam, ali kada nisam u mogucnosti imam dva uslova, pritisak masine i pranje bez spuzve tj kontakta.
Srecom prijatelj mi ima praonicu i uslisava mi molbe pa ga jos za kraj malo ispuse tornadorom sto itekako znaci, pranje, usisavanje, vosak sve za 5 KM.
Jednom sedmicno perem sve aute ma koliko cisti bili.
Samousluzna samo za nuzdu tj samo sapiranje, daleko je to od pranja taman bilo po nakvom licnom adetu.
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#60 Re: autopraonica u sarajevu

Post by condy »

Nije problem u spuzvi vec sto jednu spuzvu koriste za sve koja je zaprljana i puna necistoca. Kako ces oprati auto koje je puno zaprljano bez spuzve, kad se vracas npr. sa planine ili si vozio po blatnjavom makadamu ili po ljeti skinuti insekte bez spuzve i sredstva za njihovo skidanje? Po meni je jelenska krpa puno nezgodnija za lim od spuzve, pogotovo ako je suha pa je povlaci po limu ili jos gore prozorima, i jos ako je ljeto lako ce ostaviti tragove na limu ili sajbi.

To za pritisak masine je svakako bitno, i nije dobro da je prejak i da se nanosi direktno frontalno na lim. Tako se i ne pere auto.

Zato najvise volim sam sredit auto po svom cejfu, pogotovo unutra. Ne shvatam ljude koji rijetko auto ciste i kojima je svinjac u autu, to mi se gadi kad sjednem u takvo auto.
mali_balon
Posts: 11366
Joined: 12/09/2012 09:57

#61 Re: autopraonica u sarajevu

Post by mali_balon »

Imali igdje i jedna praonica gdje ce radnik:
1. Ocisiti sajbu iznutra bez muzgi
2. Vratiti sjediste u prvobitan polozaj
3. Ne pomjerati retrovizore
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#62 Re: autopraonica u sarajevu

Post by condy »

Edin H. wrote:
condy wrote:Ja na takvu praonicu kao sto je u Konjicu jos nisam naletio.

Izbjegavam praonice odem na samousluzne s tim da imam u gepeku nesto osnovnog pribora. U Ze ima jedna solidna praona u Crkvicama ostale su lose. Mislim da je buducnost u samousluznim praonama ili automatskim kao sto je to vani.

Jasta, da sam perem kad imaju irgeti :oops: , iliti barem masina!
Svako sredjuje auto po svom, bitno je da se odrzava urednim sad na koji nacin to je manje bitno. :thumbup:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#63 Re: autopraonica u sarajevu

Post by Bakir1 »

Ono sto izlazi na samousluznim ima se kupiti u slobodnoj prodaji i u pravom omjeru oprati ce auto bolje od bilo kakve spuzve ;-)
Ne dam trljati auto tim lijevim spuzvama i ne ocekujem da ce neko imati spuzvu za mene.
Perem i ja sam sa merakom ali kako je sada temp u minusu mrzi me smrzavati se.
Jelenska nije problem kada je cista i nece ostetiti lak nikada kao spuzva ili suha magicna..
Na temu pritiska mora ga biti inace sve ostaje u laku, a posebno je bitan za pranje onoga sto se ne vidi, blatobrani i pragovi
User avatar
Better Man
Posts: 16763
Joined: 01/10/2006 20:10

#64 Re: autopraonica u sarajevu

Post by Better Man »

Kod mene je unutrašnjost auta kao apoteka čista i tu vrlo malo posla ima oko čišćenja. Dok vanjsko pranje je nešto drugo, jer auto se prlja i mora se prati na pravi način. Osoba kod koje perem ima onu spravu da naprska auto, tj. pere ga bez spužve i nakon toga samo spužvom po potrebi odradi dijelove koji su više prljavi i nisu se mogli oprati bez spužve. Imam svoju spužvu i uvijek nju dadnem kad mi pere auto, kao i svoju jelensku kožicu za posušivanje. U ovim uslovima češće koristim automatsku da ga saperem od prljavštine, soli itd.
hali gali halid
Posts: 2377
Joined: 08/10/2007 22:45

#65 Re: autopraonica u sarajevu

Post by hali gali halid »

Preporuka za autopranicu u Sarajevu?
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#66 Re: autopraonica u sarajevu

Post by direstraits0078 »

preludezalude wrote:Najbolje pranje sto sam vidio i dozivio je u Konjicu na Drecelju. Kad pocne pranje, ono traje sat vremena. Ljudi obave odlican posao. A unutrasnjost... cetkica je u ruci i svi ventilacioni otvori, kanalici i sl se iscetkaju od prasine. Na kraju posla, gazda dodje i pregleda auto, zaviruje ispod, zaviruje unutra... Ako primjeti i najmanju sitnicu da nije u redu, zove radnika da popravi posao. I svako auto isto tako odrade.
Je li neko bio prisutan kad gazda pere vlastito vozilo? :izet: I onda okrene krug autom do grada i nazad, pa kad naidje negdje na vodu na cesti od pranja avlije ili slicno, zaustavi, u prvu i predje preko vode 2 km/h. :lol:

Covjek je bolestan sto se tice automobila i cistoce automobila. Imao golfa novog, kupio u ASA, i nesto mu skripalo u sjedistu vozaca. Klocevi mu prilikom popravka izgrebali oblogu na pragu, parnica reda 0.5 mm sa 3 mm. I vrati im auto da mu se ta plastika zamijeni. Mogu misliti kako su odahnuli kad je prodao golfa. :lol:
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#67 Re: autopraonica u sarajevu

Post by Bakir1 »

i ja sam isti, zato operem i otpremim u garazu, zao mi vozati :D
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#68 Re: autopraonica u sarajevu

Post by direstraits0078 »

Bakir1 wrote:i ja sam isti, zato operem i otpremim u garazu, zao mi vozati :D
Ja sam oguglao. Bitno mi je da je cisto unutra, a na ono s vana svakako ne utjecem mnogo. Zamisli kad krenes kroz njemacku voziti ljeti preko 200 km/h. Pa to u temeljni lak udju oni insekti. Nema tu pranja, jedino brenerom spaliti.
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#69 Re: autopraonica u sarajevu

Post by Bakir1 »

jos kada imas crni auto dodje ti da vrisnes od sapiranja avlija, cilima i ostalog, a on onako mokar odmah lijepi prasinu na sebe, krenes pobrisati krpom prosara se nogama bi ga slupao....
musice sa voskom, operem, navoskiram dobro i posusim, spadaju musice, na passatu su u bezbojnom, reljefne :lol:
Post Reply