Automobilizam - sve o tome

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66209
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22251 Re: Automobilizam - All about

Post by _BataZiv_0809 »

tempuser wrote:
Razumijem sta pises, Yugo je u jugoslovenskim okvirima bio odlicno rjesenje za prosecnog covjeka. Yu vozacu su kriteriji bili da se ne kvari (puno) i da ne trune brzo i svaki auto koji je to ispunjavao se smatrao dobrim autom, toliko je ptprilike i placao, sve preko toga premija i luksuz, ali je u malo sirim okvirima ljudi su imali vise kriterije i logicno da im je Yugo bio los auto. To je realnost.
E sad se javlja problem, neki koji su do jucer imali Yu kriteriji se danas ponasaju kao da pate od amnezije pa ne razumiju i to malo iritira, a s druge strane neki zive u proslim vremenima i odbijaju da priznaju da se perspektive mijenjaju, a kriteriji evoluiraju. Meni je 95-96. Yugo bio solidan auto dok nisam sjeo u Opela Kadetta suzu i vidio realno stanje stvari.
Yugo u nekoj modernoj varijanti kao Fiatov low cost brend bi i dalje bio odlicno rjesenje za prosjecnog covjeka. Ovdje se mrtvi golf dvojka i dalje smatra solidnim autom.

Znaci nema potrebe da ga se poredi sa Opelom, jer niko ni Daciu Logan nije poredio sa Astrom.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#22252 Re: Automobilizam - All about

Post by amar1994 »

Pa danas ljudi ismijavaju takva low cost auta i seruckaju redovno :-)

Sto neko rece , pokondirene tikve .

Sto se mene tice , kad smo kod ovih nekih low budget brendova , seaD i Skoda bi isto bili rinaka da ih nije svabo preuzeo i q bi se prodavale skode kod nas da ni je VW sve to napravio :thumbup:

A vala na mje tema otisla :-)

Evo ga , ovaj se nije kvario ni u 70tim :lol:

Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22253 Re: Automobilizam - All about

Post by tempuser »

_BataZiv_0809 wrote:
tempuser wrote:
Yugo u nekoj modernoj varijanti kao Fiatov low cost brend bi i dalje bio odlicno rjesenje za prosjecnog covjeka. Ovdje se mrtvi golf dvojka i dalje smatra solidnim autom.

Znaci nema potrebe da ga se poredi sa Opelom, jer niko ni Daciu Logan nije poredio sa Astrom.
Taj Yugo na koji ti mislis bi bio odlicno rjesenje, bas kao Dacia i Skoda, medjutim to su samo tvoje i moje predpostavke, a u realnosti postoji samo jedan Yugo i on je takav kakav je.
Pa to je upravo ono sto si pisem, ti neki zastarjeli kriteriji, ne kvari se, ne trune, malo troski - solidan auto i nista se vise ne trazi. Kad mu kazes nesto protiv odma hoce da se bije.
Ne poredim ja Yugu s Opelom u smislu koji je bolji, performasama itd, tu se nema sta porediti, nego u smislu da auto nije samo ne kvari se i ne trune (doduse kadett je trunuo).
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#22254 Re: Automobilizam - All about

Post by amar1994 »

Realno to je danasnji Tipo :-D

Cefiro A31 8-)

Image
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22255 Re: Automobilizam - All about

Post by tempuser »

amar1994 wrote:Realno to je danasnji Tipo :-D
Da, to je mogao biti otprilike takav auto, samo sto Tipo nije low budget brend, nego jeftini Fiatov 3-volumenski auto za siromasnija trzista, bas kao sto su P-301, C-Elyse, Rapid.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#22256 Re: Automobilizam - All about

Post by amar1994 »

Tako nekako , a od tih jedino mi tipo lici na ozbiljan i skladan auto :)
User avatar
basicm
Posts: 10480
Joined: 16/01/2012 21:38

#22257 Re: Automobilizam - All about

Post by basicm »

Zadnje dvije stranice sam preletio jer znam da se forumska vegeta umijesala u sve. Uglavnom ja inace vjerujem sta mi ovdje kazu nego svom vlastitom iskustvu, jer filmovi i casopisi kad kazu to je tako, a neko ko proba i vozi pojma nema jer to ne pise ovdje.
Stvarno i ja zurim, mescini da me neko zove.
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#22258 Re: Automobilizam - All about

Post by almir90 »

Da li neko od vas može preporučiti navigaciju koja dobro funkcioniše kod nas u BiH, za Android uređaj?
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#22259 Re: Automobilizam - All about

Post by commendatore »

almir90 wrote:Da li neko od vas može preporučiti navigaciju koja dobro funkcioniše kod nas u BiH, za Android uređaj?
guglaj navigon sa crackom - ja odusevljen.... slovenija njemacka hrvatska austrija - svugdje mi je valjao....
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#22260 Re: Automobilizam - All about

Post by almir90 »

commendatore wrote:
guglaj navigon sa crackom - ja odusevljen.... slovenija njemacka hrvatska austrija - svugdje mi je valjao....
Hvala ti! Meni je potrebno da funkcioniše dobro unutar BiH.
Throttle
Posts: 13011
Joined: 10/06/2016 12:35

#22261 Re: Automobilizam - All about

Post by Throttle »

almir90 wrote:Da li neko od vas može preporučiti navigaciju koja dobro funkcioniše kod nas u BiH, za Android uređaj?
Navigon, od Garmina, funkcionise extra u svim zemljama ex-yu, turskoj, austriji i njemackoj, vjerovatno i u ostalim
Ima i glasovno navodjenje, fina neka teta, ispricamo se bas :lol:
promaha
Posts: 601
Joined: 04/01/2011 21:11

#22262 Re: Automobilizam - All about

Post by promaha »

Google maps

Mozes cak bih skinuti da ti radi offline

:)
User avatar
mk ultra
Posts: 19522
Joined: 31/12/2012 14:05
Location: Bošnjačka verzija države
Grijem se na: Ugalj
Vozim: Bahato
Horoskop: Maćak

#22263 Re: Automobilizam - All about

Post by mk ultra »

almir90 wrote:
commendatore wrote:
guglaj navigon sa crackom - ja odusevljen.... slovenija njemacka hrvatska austrija - svugdje mi je valjao....
Hvala ti! Meni je potrebno da funkcioniše dobro unutar BiH.
Realno, ako prvi put negdje dolazis u BiH, jedino ti u Sarajevu i Tuzli treba... a i to opet google maps

Ova ostala mjesta su uglavnom 2-3 vece ulice u kojima je sve sto ti treba
Meni je do sad google maps bio dovoljan
almir90
Posts: 7799
Joined: 08/06/2008 00:56

#22264 Re: Automobilizam - All about

Post by almir90 »

Pregledao sam ovu Navigon stranicu, i sačuvao je. Nije ni skupo ni za kupiti, kada je potrebno po potrebi.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#22265 Re: Automobilizam - All about

Post by commendatore »

almir90 wrote:Pregledao sam ovu Navigon stranicu, i sačuvao je. Nije ni skupo ni za kupiti, kada je potrebno po potrebi.
mislim da imas jos in app gadgeta koji mogu posluziti a to je da se internetski povezes sa serverom da ti dolaze u realnom vremenu odredjena obavjestenja
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#22266 Re: Automobilizam - All about

Post by condy »

amar1994 wrote:
tempuser wrote:
amar1994 wrote:Jebem ga ja , stari imao 55 91 godiste , presao oko 80hiljada sa njim i vozio ga od 97 do 2007 . Promijenio jednom lamelu , pumpa goriva(mana , pocne trzat uz brdo), koju kuglu i krajnicu , prodan 2007 i neki dan sam ga vidio voza hahaha :thumbup: :run:

Meni najsmjesniji kvar , federic na sireni :lol: :lol: , kad je otiso poceo svirat sam haha :lol:
Procitaj moj post i odgovori da li cinjenica da je za 10 god primjenio par dijelova demantuje ista od onoga sto sam ja napisao!
ne demantuje .
:mrgreen:
Throttle
Posts: 13011
Joined: 10/06/2016 12:35

#22267 Re: Automobilizam - All about

Post by Throttle »

Moze se navigon naci i krekovan pa ne treba kupovina
Meni je posluzio sad, isao do Neuma, kcerka nije imala pasos, i preko Svitave prvi put vozio, dosta ima neobiljezenih raskrsnica i bez navigacije bih sigurno pogresno skrenuo ili bih morao ganjat ljude da pitam za pravac, a gore svakako nema nikoga :lol:
citroen xm
Posts: 18127
Joined: 17/04/2012 22:57

#22268 Re: Automobilizam - All about

Post by citroen xm »

amar1994 wrote: Image

ovaj lincoln continental MK4 , 7.0 zapremina 198ks :lol: :lol: :lol:



gledaj dizajna i govana :-) , takodje im nije bio poznat koncept mjenjaca sa 4 i vise brzina :lol: :lol: :lol:

od japanaca: veceg smeca od nissana cherrija nema :lol:
Uuu Amare, ovo ti nije baš trebalo. :D Ovo auto je bomba. :thumbup:

Što se snage tiče, u godinama kada je nastao ovaj auto i nije se izvlačilo previše snage iz motora kao danas. Ja i danas daleko više vjerujem zapremini nego snazi.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66209
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22269 Re: Automobilizam - All about

Post by _BataZiv_0809 »

citroen xm wrote:
Uuu Amare, ovo ti nije baš trebalo. :D Ovo auto je bomba. :thumbup:

Što se snage tiče, u godinama kada je nastao ovaj auto i nije se izvlačilo previše snage iz motora kao danas. Ja i danas daleko više vjerujem zapremini nego snazi.

Upravo. Tu nema podera :thumbup:
citroen xm
Posts: 18127
Joined: 17/04/2012 22:57

#22270 Re: Automobilizam - All about

Post by citroen xm »

:thumbup:

A i zvuk je brutalan, akad prođe pored mene neko ovakvo auto naježim se. Proradi neki neopisiv osjećaj u meni. A onda iza naiđe niko moderni turbo 1.0 sa 3 cilindra, isto kao kosačica da prođe. :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#22271 Re: Automobilizam - All about

Post by amar1994 »

citroen xm wrote:
amar1994 wrote: Image

ovaj lincoln continental MK4 , 7.0 zapremina 198ks :lol: :lol: :lol:



gledaj dizajna i govana :-) , takodje im nije bio poznat koncept mjenjaca sa 4 i vise brzina :lol: :lol: :lol:

od japanaca: veceg smeca od nissana cherrija nema :lol:
Uuu Amare, ovo ti nije baš trebalo. :D Ovo auto je bomba. :thumbup:

Što se snage tiče, u godinama kada je nastao ovaj auto i nije se izvlačilo previše snage iz motora kao danas. Ja i danas daleko više vjerujem zapremini nego snazi.
Mah poenta da je da puno pmaetuju svima , a ne gledaju sebe :D

Ma ovi i nemaju neki zvuk , al zato.chevy nova , mach1 , camaro , gto(pogotovo cabrio :shock: ) , cgarger , challenger , to su auta , ovo je barem meni 0 , cuj tri brzine :lol:
DonieBrasco
Posts: 15521
Joined: 31/08/2016 16:09

#22272 Re: Automobilizam - All about

Post by DonieBrasco »

Image

1980 Lamborghini Countach LP 400S
citroen xm
Posts: 18127
Joined: 17/04/2012 22:57

#22273 Re: Automobilizam - All about

Post by citroen xm »

amar1994 wrote: Ma ovi i nemaju neki zvuk , al zato.chevy nova , mach1 , camaro , gto(pogotovo cabrio :shock: ) , cgarger , challenger , to su auta , ovo je barem meni 0 , cuj tri brzine :lol:
Vjeruj mi da ima, često sam se susretao sa jednim De Vile modelom, prodavao se na PIK-u jedno vrijeme. Isto neka ogromna kubikaža, ovi njihovi "big blok" motori, to je perverzija. Ko da tornado protutnji pored tebe.

Inače kada si se hvata loše auto industrije, Ameri ti i nisu baš najsrećnije rješenje. :) Oni su pioniri u mnogo čemu, a kada vidiš neke primjerke njihove auto industrije raspametiš se. Perfektan dizajn, unutra raskoš i na sve to dodaš motorčinu od par hiljada kubika. Ta auta su za svaki respekt.

Uostalom, Japanci su prvi motor napravili tako što su rasklopili neki američki i posmatrali, bila je davno neka emisija o tome. :) I generalno mnogo su ih kopirali.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66209
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#22274 Re: Automobilizam - All about

Post by _BataZiv_0809 »

Nije to uopste sretna usporedba, mada mi je jasno na sta je Amar ciljao.

Yugo je nesto sasvim drugo u odnosu na americke promasaje.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#22275 Re: Automobilizam - All about

Post by tempuser »

_BataZiv_0809 wrote:Nije to uopste sretna usporedba, mada mi je jasno na sta je Amar ciljao.

Yugo je nesto sasvim drugo u odnosu na americke promasaje.
Amerika je dalak toliko dobrih automobila i americki promasaji su bili vezani za propale investicije i prodajen neuspjehe, dok je Yugo bio najnapredniji domaci auto iza kojeg je stajala drzava (ni to nije bio 100%) do pojave Floride.
Yugo nije bio promasaj, on je bio koncipiran za Jugoslaviju u jugoslovenskog vozaca, ali je problem nastao kad su politicari odlucili da od njega na silu naprave nesto sto on nije, da ga izvoze na Zapad i na taj nacin pokazu moc jugoslovenske ekonomije (koju su placali domaci kupci). Yugo nije bio puno slabiji od Golfa keca niti manji od Hode Civic koji su se uspjeli probiti na US trzistu, ali jednostavno je bio los automobil bez obzira sto je bio izrazitno jeftin. Kad sjednes u auto ciji volan strsni negdje uvis bukvalno nemas nijedan pretinac da odlozis sitnice pa nadalje...
Post Reply