Automatski mjenjač - savjeti

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#301 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by mali_milojica »

Pitanje za nekoga ko je vozio DSG ili slican mjenjac i one koji znaju kako funkcionira.
Da li dopusta u nekom rezimu voznje da stalno drzi jednu brzinu.
Npr ides trecom,prestizes,dodjes do crvenog. Jel on sam salta u visu ili ?
Ili npr ides trecom dodjes do 6000 obrtaja,malo pustis gas,obrtaji padaju npr na 4000 i opet das gas. Jel stalno u trecoj ili salta gore dole zavisno od gasa.
Valjda sam dobro objasnio :mrgreen:
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#302 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Seawolf »

mali_milojica wrote:Pitanje za nekoga ko je vozio DSG ili slican mjenjac i one koji znaju kako funkcionira.
Da li dopusta u nekom rezimu voznje da stalno drzi jednu brzinu.
Npr ides trecom,prestizes,dodjes do crvenog. Jel on sam salta u visu ili ?
Ili npr ides trecom dodjes do 6000 obrtaja,malo pustis gas,obrtaji padaju npr na 4000 i opet das gas. Jel stalno u trecoj ili salta gore dole zavisno od gasa.
Valjda sam dobro objasnio :mrgreen:
Odlično si objasnio ...

Niti jedna automatska transmisija neće dopustiti da dođeš do maksimalnog broja obrtaja i tu ostaneš. Svaka će, najkasnije nakon toga, prebaciti automatski u viši stepen prenosa.

Što se tiče ovoga dijela pitanja koji se odnosi na ponašanje mjenjača kada mijenjaš broj obrtaja motora između najvećeg i 2/3 od maksimalnog broja obrtaja, izbor stepena prenosa će zavisiti od toga koji si program transmisije izabrao ("E"/"C", ili "S") i od brzine kojom pritiščeš i/ili otpuštaš pedalu gasa.

Ali jednostavnije je da te zovnem da probaš nego da ti objašnjavam. Samo, kod mene je limitator na 4.800 o/min, tako da ništa od 6.000 obrtaja.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#303 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by jefferson »

mali_milojica wrote:Pitanje za nekoga ko je vozio DSG ili slican mjenjac i one koji znaju kako funkcionira.
Da li dopusta u nekom rezimu voznje da stalno drzi jednu brzinu.
Npr ides trecom,prestizes,dodjes do crvenog. Jel on sam salta u visu ili ?
Ili npr ides trecom dodjes do 6000 obrtaja,malo pustis gas,obrtaji padaju npr na 4000 i opet das gas. Jel stalno u trecoj ili salta gore dole zavisno od gasa.
Valjda sam dobro objasnio :mrgreen:
Svaka automatska transmisija ili mjenac sa duplim kvacilom ili samo sa jednim kvacilom (kao npr. stari BMW SMG) ce sami presaltati kada dodje do odredjenog broja obrtaja jer ipak na kraju, ECU upravlja motorom/mjenjacem.
Sto se tice padanja obrtaja na 4000 pa opet gas do daske, koliko se sjecam na mom CC-u (2.0 TSI) ako padne ispod 4000 o/min, mjenjac ce presaltat u nizu ako stisnes gas do kraja. Ako su obrtaji na 4000 ili vise obrtaja, onda nece, jer ako bi preslato u nizu to bi bilo vise od max. broja obrtaja u toj nizoj brzini. Npr. na sadasnjem autu ja cesto vozim u manual modu zbog krivina i ubzrdica, nizbrdica. Posto je dizel, crveno je na 5000 o/min. Ako obrtaji padnu 3000 i ond aopet dam gas, ostat ce u istoj brzini. Ako padne ispod 3000 o/min, mjenjac ce presaltat u nizu.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#304 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by mali_milojica »

Hvala ljudi,shvatio i to :thumbup:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#305 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by commendatore »

Samo je na mom tezisu bio sizofrencar razvuce u crveno polje :lol:
Seawolf
Posts: 7734
Joined: 14/06/2012 22:59

#306 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Seawolf »

mali_milojica wrote:Hvala ljudi,shvatio i to :thumbup:
Molim lijepo, a poziv da isprobaš i dalje stoji ... Mada znam da bi više volio da te jefferson pozvao kod sebe na probnu vožnju :-D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24885
Joined: 08/09/2005 20:08

#307 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Haris.ba »

Seawolf wrote:Taj štos možeš koristiti i prilikom spuštanja na strmim nizbrdicama, ako hoćeš da maksimalno iskoristiš efekat kočenja motorom.
Nisam to probavao tako. Ali, čovjek se malo ulijeni. Pa poželiš da sve može sam.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#308 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by zforumas »

Haris.ba wrote:
Seawolf wrote:Taj štos možeš koristiti i prilikom spuštanja na strmim nizbrdicama, ako hoćeš da maksimalno iskoristiš efekat kočenja motorom.
Nisam to probavao tako. Ali, čovjek se malo ulijeni. Pa poželiš da sve može sam.
Kupis Teslu :mrgreen:
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#309 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by mali_milojica »

Seawolf wrote:
mali_milojica wrote:Hvala ljudi,shvatio i to :thumbup:
Molim lijepo, a poziv da isprobaš i dalje stoji ... Mada znam da bi više volio da te jefferson pozvao kod sebe na probnu vožnju :-D
Nisam ti ja za to da vozam tudje auto,ako nije prijeka potreba. Dzavo nit ore nit kopa. Ja lakse posudim svoj auto nego sto tudji uzmem :D
Hvala u svakom slucaju :thumbup:
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#310 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by 530i »

Seawolf wrote: i od brzine kojom pritiščeš i/ili otpuštaš pedalu gasa.
Što se među narodom kaže "kick down". DSG na Touranu TDI 2008. godište tako radi, šalta negdje oko 1500, ali kad pritisneš gas do kraja idu i obrtaji do kraja. Mene je najviše impresioniralo to što izostaje bilo kakav trzaj kod šaltanja u nižu brzinu uzbrdo, bukvalno se samo vidi kako kazaljka obrtomjera skoči na više.
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#311 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Zakalwe »

ranger wrote:ja sam cijeli zivot bio protiv automatika, dok sam mladji bio manje sam vozio po gradu, eventualno u grad, na kafu a vise vikendima na izlete i td.
sad kad imam porodicu puno vise vozim po gradu, i dalje isto na otvorenom, ali sve vise uvidjam kolko se pati auto u toj gradskoj voznji a ne radi se o nekom aman bijesnom motoru, 2.0 dizel sa 160 konja, 1,5t. jednostavno ta saltanja stalna 1-2-3 i obrnuto tolko ga pate i tacno vidis da auto nije pravljen za gradske guzve, zato iduce auto def.uzimam automatik. mogu mislit koja je patnja vozat neki 3.0 ili veci motor u tim gradskim relacijama s manuelcem...
Ja vozam 4.0L osmak sa manuelnim mjenjacem i teze je sranje je po gradu. Ili trzne (suvise obrtnog momenta) ili ti se ugasi (ler-gas je 650 obrtaja, malo ispod toga i motor se gasi, malo iznad i skoci citavo auto). Na svu srecu vecinom vozim na duze relacije...za okokuce je Golf sa automatikom.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#312 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by NediM17 »

Za takve sto im auta trzaju i gase se i jesu automatici.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#313 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by amar1994 »

NediM17 wrote:Za takve sto im auta trzaju i gase se i jesu automatici.
:thumbup:
Zakalwe
Posts: 417
Joined: 24/07/2012 11:48
Location: truli zapad
Grijem se na: struju
Vozim: na struju

#314 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Zakalwe »

NediM17 wrote:Za takve sto im auta trzaju i gase se i jesu automatici.
Jesi li vozao puno auta sa zapreminom preko 4L i manuelnim mjenjacem? ;) Shvatam da Golf II ne trza...
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#315 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by NediM17 »

Jasta sam, i nit mi je trzao nit mi se gasio (moras biti ekstra debil da ugasis 4000+ ccm).

Ili nauci vozit, ili idi majstoru. Nesto je od to dvoje.
Hendrix
Posts: 4114
Joined: 27/02/2004 00:00

#316 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by Hendrix »

NediM17 wrote:Za takve sto im auta trzaju i gase se i jesu automatici.
Ili mozda za ljude kojima saltanje i drndanje s kvacilom ne predstavlja dokaz muskosti. :)

Interesantno da se vecina ljudi lozi na manuelni radi nekog sportskog ugodjaja ovo ono...a vecina profesionalnih trkacih auta poluautomatici. Misterija.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#317 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by 530i »

Ja što sam vozao par auta sa ručnim mjenjačem i puno kubika i momenta teško ih je ugasiti...upravo jer ima više momenta na malim obrtajima nego manji motori.
NediM17
Posts: 21692
Joined: 05/11/2009 11:49

#318 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by NediM17 »

530i wrote:Ja što sam vozao par auta sa ručnim mjenjačem i puno kubika i momenta teško ih je ugasiti...upravo jer ima više momenta na malim obrtajima nego manji motori.
Naravno, moras biti tokmak van takav.
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#319 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by mali_milojica »

Kome se ugasi npr BMW R6 ili neki V8,ja bih mu makazama izrezao vozacku :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#320 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by amar1994 »

mali_milojica wrote:Kome se ugasi npr BMW R6 ili neki V8,ja bih mu makazama izrezao vozacku :D
+1

hahah :D :thumbup: , hajd shvatam 0.9 , 1.0 + klima , al V8 :lol:
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#321 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by commendatore »

Neuzubilah meni se ugasi samo kad dobar butros projde sve mi se ugasi ja se upalim
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#322 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by jefferson »

530i wrote:Ja što sam vozao par auta sa ručnim mjenjačem i puno kubika i momenta teško ih je ugasiti...upravo jer ima više momenta na malim obrtajima nego manji motori.
Zavisi od motora jbg. Sjecas se 2.0 TDI izdanja sa 140ks i 320nm. Moment iznad lera skoro ne postoji. Postoji na 1750o/min, ali ispod toga nista.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#323 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by jefferson »

mali_milojica wrote:Kome se ugasi npr BMW R6 ili neki V8,ja bih mu makazama izrezao vozacku :D
Mnogi proizvodjaci vise uopste ne nude rucni mjenjac sa V8 ili V6 (R6) motorima jer imaju toliko momenta da sa rucnim mjenajcem postaje fakat roblem to kontrolisati.
Stariji modeli, atmosferci se slazem, danas kada imasu 800nm u nekom V8 bi-turbu, to je vec problem prenjeti na tockove sa rucnim mjenjacem, pod uslovom naravno da uopste imas u ponudi rucni mjenajc koji moze izdrzati 800nm i biti spakovan u autu.
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#324 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by 530i »

jefferson wrote:
530i wrote:Ja što sam vozao par auta sa ručnim mjenjačem i puno kubika i momenta teško ih je ugasiti...upravo jer ima više momenta na malim obrtajima nego manji motori.
Zavisi od motora jbg. Sjecas se 2.0 TDI izdanja sa 140ks i 320nm. Moment iznad lera skoro ne postoji. Postoji na 1750o/min, ali ispod toga nista.
Slažem se sa tim što se tiče 2.0 i 1.9 TDI motora, oni su baš osjetljivi na kretanje. Međutim, s druge strane Mercedesi C i E 200 i 220 CDI bez problema kreću, samo puštaš kvačilo kao kočnicu kod automatika, dok je ravno.
jefferson
Posts: 14969
Joined: 28/08/2007 05:31
Location: U.S.A

#325 Re: Automatski mjenjač - savjeti

Post by jefferson »

530i wrote:
jefferson wrote:
530i wrote:Ja što sam vozao par auta sa ručnim mjenjačem i puno kubika i momenta teško ih je ugasiti...upravo jer ima više momenta na malim obrtajima nego manji motori.
Zavisi od motora jbg. Sjecas se 2.0 TDI izdanja sa 140ks i 320nm. Moment iznad lera skoro ne postoji. Postoji na 1750o/min, ali ispod toga nista.
Slažem se sa tim što se tiče 2.0 i 1.9 TDI motora, oni su baš osjetljivi na kretanje. Međutim, s druge strane Mercedesi C i E 200 i 220 CDI bez problema kreću, samo puštaš kvačilo kao kočnicu kod automatika, dok je ravno.
CR ubrizgavanje. Daleko ravnija krivulja momenta.
Post Reply