AUTO STAKLA

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#101 Re: AUTO STAKLA

Post by tempuser »

Na otpadu je uvijek rizik kak ce je skinuti ili kako su je skinuli sa auta.
baja
Posts: 1016
Joined: 23/02/2002 00:00

#102 Re: AUTO STAKLA

Post by baja »

Zamjenio šajbu u MX, bila ista cijena ko u Kraljevica pa da ne idem u Kiseljak.
Lošija je od originalne i ima na jednom mjestu ko da krivi sliku pri vrh šajbe...nije neka drama.
Cijena sve govori 200KM, 3-4x skuplje u ovlaštenom a 2x u vogosci taj nijaz.
User avatar
JohnyWalker
Posts: 43
Joined: 09/01/2014 16:17

#103 Re: AUTO STAKLA

Post by JohnyWalker »

Jel neko jos skorije mijenjao prednju sajbu u Sarajevu? Trebam zamijeniti na meganu 2, sa senzorima?
NediM17
Posts: 21690
Joined: 05/11/2009 11:49

#104 Re: AUTO STAKLA

Post by NediM17 »

Nazalost moram dici temu iz mrtvih. Danas ostavio auto na parkingu citavo, zdravo, pravo, a kad sam se vratio i sjeo doceka me neprijatno iznenadjenje. Otpuha mi ovaj vjetar lovu...

Image
Image

Nasao sam komadic kamena skriljca pod suvozackim brisacem, ocito je kamen bio puno vec i odnekud doletio (sa nekog krova vjerovatno) a kad je slozio u sajbu razbio i sebe i sajbu i taj komadic ostao.

Kontaktirao sam par servisa za auto stakla, od popravke kao sto sam i pretpostavljao nema nista, ostecenje je preveliko, odnosno preduboko.

Imam par nekih ponuda, od nekakvih sajbi za 160KM (Kinezi), pa do ovlastenog za 1200KM. Najblizi sam opciji ugradnje Pilkington sajbe koja spada medju renomirane proizvodjace (nekada sam na Kadettu suzi stavio tu sajbu ugradjenu u Novusu, prije 20ak godina, placena tada cca. 500KM).
Pilkington kosta 370KM sa ugradnjom u "505 auto glass". Ima li ko kakvih iskustava sa navedenom firmom?

U Novusu traze 440KM ali ne znam koja je sajba u pitanju, znam samo da je neki renomirani proizvodjac. Kada bih znao da je Saint Gobain sto je fabricka ugradnja na mom SX4, pristao bih vjerovatno na to. Iako, koliko sam upucen Pilkington je isto vrhunski proizvodjac i prva je ugradnja na dosta automobila.

Zna li neko da li na novoj sajbi dodje i nosac retrovizora?

Nazalost, kasko sam ukinuo prosle godine kada je auto navrsilo tri godine, a nisam osigurao ni stakla. Nakon zamjene sajbe cu definitivno osigurati stakla, svakako ide sad registracija u cetvrtom mjesecu pa cu tom prilikom osigurati i stakla.

Takodjer ako neko zna, kako da dobijem novi stiker od eko norme, stiker za registraciju nije problem jer cu ga dobiti sad u aprilu na novoj registraciji.
I ima li kupiti nosaca za tag? Nekada je bilo na INA pumpama, ali sada ne znam kakva je situacija. Znam da odavno nema ni tagova za kupiti...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#105 Re: AUTO STAKLA

Post by bitanga_sa_otesa »

naljepnice prebacis sam 2 min posla,tag ne znam ,na piklington ili nekoj renomiranoj bi trebao doci nosac retrovizora.kineze zaobidji imaju dioptriju...
NediM17
Posts: 21690
Joined: 05/11/2009 11:49

#106 Re: AUTO STAKLA

Post by NediM17 »

Ma te Kineze nisam ni razmatrao, nego ovi sto rade te sajbe jbg., odmah nude najjeftiniju varijantu, znas i sam kakva je situacija.

Jedino ne znam, ovaj MX auto mi je nudio neku navodno italijansku sajbu sa Euro certifikatom (ako je u pitanju AGC to je proizvod Fiat grupacije), ali nesto mi je cijena sumnjiva, 200KM, ne bih rekao da je AGC. Recimo bocni leptiri na SX4 su AGC sto ima smisla jer je to isti auto kao Sedici, a sva ostala stakla su Saint Gobain Sekurit.

Tako da 99% da ce biti Pilkington.

Nego sad ozbiljno pitanje, kako skinuti te stikere a da ostanu citavi i da se mogu opet zalijepiti? Ja najebem i kad skidam stari stiker od registracije, radi i fizika i hemija.

Valjda se na registraciji moze izganjati novi stiker od Euro norme. Nije naopako...
User avatar
bitanga_sa_otesa
Posts: 37289
Joined: 27/03/2014 09:56
Location: štavanj
Grijem se na: drva
Vozim: pezejca
Horoskop: ne vjerujem
Contact:

#107 Re: AUTO STAKLA

Post by bitanga_sa_otesa »

NediM17 wrote:
Nego sad ozbiljno pitanje, kako skinuti te stikere a da ostanu citavi i da se mogu opet zalijepiti? Ja najebem i kad skidam stari stiker od registracije, radi i fizika i hemija.
ja sam stela,ne znam za tebe ,treba mi 5 sec da je skinem neostecenu s ljepilom i opet se moze zalijepiti na novu sajbu,pomocu ovoga
Image
shandrprcSA
Posts: 9797
Joined: 23/02/2013 08:16

#108 Re: AUTO STAKLA

Post by shandrprcSA »

ja kad sam mjenjao u 505 covjek je prebacio sve naljepnice na novu sajbu
User avatar
Optimist
Posts: 13656
Joined: 08/02/2010 19:01
Location: Sarajevo

#109 Re: AUTO STAKLA

Post by Optimist »

Nedime, zao mi je sto ti se to desilo ali takvo je vrijeme i dobro je pa nema vise ovakvih stvari.
Sto se tice zamjene, to ces sam skontati, ali sam ti htio predloziti nesto drugo.

Ako vec znas osobu iz osiguranja (a pretpostavljam da znas), pokusaj sa njom dogovoriti da uplatis osiguranje na stakla sa takvom sajbom, i onda za par dana poslije toga prijavis kako ti je ista ostecena. Cisto da ne placas puni iznos te popravke iz svog dzepa. Vjerujem da ce ti izaci u susret jer si dugogodisnji korisnik a takodje si imao i kasko.
User avatar
konektovan
Posts: 40635
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#110 Re: AUTO STAKLA

Post by konektovan »

Optimist wrote:Nedime, zao mi je sto ti se to desilo ali takvo je vrijeme i dobro je pa nema vise ovakvih stvari.
Sto se tice zamjene, to ces sam skontati, ali sam ti htio predloziti nesto drugo.

Ako vec znas osobu iz osiguranja (a pretpostavljam da znas), pokusaj sa njom dogovoriti da uplatis osiguranje na stakla sa takvom sajbom, i onda za par dana poslije toga prijavis kako ti je ista ostecena. Cisto da ne placas puni iznos te popravke iz svog dzepa. Vjerujem da ce ti izaci u susret jer si dugogodisnji korisnik a takodje si imao i kasko.
Ohohohoho, je li to moralno druze??? :mrgreen:
NediM17
Posts: 21690
Joined: 05/11/2009 11:49

#111 Re: AUTO STAKLA

Post by NediM17 »

@Bitanga & ShandrprcSA
Bitno da moze, najbolje onda da mi te stikere isprebacuju u servisu. :thumbup:

@Optimist
A jbg., desava se, sta je tu je. Ma znam neke ljude, ali ne bih da ikog izlazem riziku i problemu, nije vrijedno toga.
Nauk za ubuduce da se stakla osiguraju. :thumbup:

@konektovan
Vas iz Rogatice, a narocito iz Otriceva bije glas da ste moralne vertikale, da ne kazem gromade. :mrgreen:
User avatar
konektovan
Posts: 40635
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#112 Re: AUTO STAKLA

Post by konektovan »

Vidi se ko je moralna vertikala, cak i horizontala... :lol:
Samo varajte, i to je za ljude. :mrgreen:
bit101
Posts: 297
Joined: 31/08/2009 23:51

#113 Re: AUTO STAKLA

Post by bit101 »

Nedime, je li kod tebe opel astra j?
Morati ću i ja uskoro mijenjati sajbu jer je previše izgrebana, a imam kasko još par mjeseci. Dobro bi mi došle informacije gdje naći kvalitetnu sajbu.
lavic
Posts: 3085
Joined: 14/04/2011 15:03

#114 Re: AUTO STAKLA

Post by lavic »

505 u Vogosci je ok, imam pozitivna iskustva sa sluzbenim autima.

A i pilkington je ok do sad dvije stavljao.
NediM17
Posts: 21690
Joined: 05/11/2009 11:49

#115 Re: AUTO STAKLA

Post by NediM17 »

bit101 wrote:Nedime, je li kod tebe opel astra j?
Morati ću i ja uskoro mijenjati sajbu jer je previše izgrebana, a imam kasko još par mjeseci. Dobro bi mi došle informacije gdje naći kvalitetnu sajbu.
Nije, ova sajba mi je pukla na Suzukiju SX4.
Za ogrebotine tesko da ce ti dati novu sofersajbu, bice povuci-potegni.
Ako ti je bas stalo da je zamijenis, bar to nije problem, cekic, kamen, sta ti draze, pa kreni sreci u susret. Osiguranje mora isplatiti ceh i to ovlastenom servisu bez problema. Za moj SX4 je trazeno 1200KM u ovlastenom servisu i to sajba koja nema nikakav senzor. Opet, da je placalo kasko, uradio bih u ovlastenom, ali posto ide iz mog dzepa, naravno da bi suludo bilo dati te pare.

Ja sam se odlucio na kraju za "505 Auto glass" i Pilkington, jer su bili najposlovniji i najbrzi, a takodjer imaju i najvise preporuka. Moguce u subotu da ce biti postavljena nova "Pilkington" sajba pa cu prenijeti iskustvo. Fabricka na ovom SX4 je "Saint-Gobain Sekurit".
Sofersajba kosta sa ugradnjom i kederom cca. 400KM.

Renomirani svjetski proizvodjaci su: Saint Gobain, Pilkington, AGC, Guardin, sve drugo je rizik.

Sa zakasnjenjem sam danas dobio ponudu od jos jednog servisa za neki Nordglass. To je poljska firma pod AGC-om, i sajbe se proizvode u Poljskoj. Cijena je cca. 100KM manja od Pilkingtona. Mozda bi i vrijedilo "rizika", jer nije nikakav Kinez, trebalo bi da je kvalitetan proizvod.

Od Kineza su kao najbolji XYG, te sajbe drzi i MX auto i dodje cca. 200KM, takodjer Fuyao nije totalna kriza.
Gledao sam kroz tu XYG sajbu, nije imala dioptriju. E sad, kad sunce upece, kakva je situacija sa refleksijom? Hoce li se vremenom poceti odvajati slojevi, itd.?
Po mom misljenju, to su varijante za starija i vec amortizovana vozila za koja ne vrijedi kupiti sajbu od 400-500KM.

Eto, toliko od mene nakon malo istrazivanja, gledanja i iskustva.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#116 Re: AUTO STAKLA

Post by amar1994 »

:thumbup:

slikaj obavezno :)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#117 Re: AUTO STAKLA

Post by Maraschino »

Optimist wrote:Nedime, zao mi je sto ti se to desilo ali takvo je vrijeme i dobro je pa nema vise ovakvih stvari.
Sto se tice zamjene, to ces sam skontati, ali sam ti htio predloziti nesto drugo.

Ako vec znas osobu iz osiguranja (a pretpostavljam da znas), pokusaj sa njom dogovoriti da uplatis osiguranje na stakla sa takvom sajbom, i onda za par dana poslije toga prijavis kako ti je ista ostecena. Cisto da ne placas puni iznos te popravke iz svog dzepa. Vjerujem da ce ti izaci u susret jer si dugogodisnji korisnik a takodje si imao i kasko.
Ne ide to tako lahko. Sva stakla se moraju slikati na dan osiguranja a pogotovo ces biti sumnjiv sa stetom nakon par dana.
User avatar
konektovan
Posts: 40635
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#118 Re: AUTO STAKLA

Post by konektovan »

NediM17 wrote:
bit101 wrote:Nedime, je li kod tebe opel astra j?
Morati ću i ja uskoro mijenjati sajbu jer je previše izgrebana, a imam kasko još par mjeseci. Dobro bi mi došle informacije gdje naći kvalitetnu sajbu.
Nije, ova sajba mi je pukla na Suzukiju SX4.
Za ogrebotine tesko da ce ti dati novu sofersajbu, bice povuci-potegni.
Ako ti je bas stalo da je zamijenis, bar to nije problem, cekic, kamen, sta ti draze, pa kreni sreci u susret. Osiguranje mora isplatiti ceh i to ovlastenom servisu bez problema. Za moj SX4 je trazeno 1200KM u ovlastenom servisu i to sajba koja nema nikakav senzor. Opet, da je placalo kasko, uradio bih u ovlastenom, ali posto ide iz mog dzepa, naravno da bi suludo bilo dati te pare.

Ja sam se odlucio na kraju za "505 Auto glass" i Pilkington, jer su bili najposlovniji i najbrzi, a takodjer imaju i najvise preporuka. Moguce u subotu da ce biti postavljena nova "Pilkington" sajba pa cu prenijeti iskustvo. Fabricka na ovom SX4 je "Saint-Gobain Sekurit".
Sofersajba kosta sa ugradnjom i kederom cca. 400KM.

Renomirani svjetski proizvodjaci su: Saint Gobain, Pilkington, AGC, Guardin, sve drugo je rizik.

Sa zakasnjenjem sam danas dobio ponudu od jos jednog servisa za neki Nordglass. To je poljska firma pod AGC-om, i sajbe se proizvode u Poljskoj. Cijena je cca. 100KM manja od Pilkingtona. Mozda bi i vrijedilo "rizika", jer nije nikakav Kinez, trebalo bi da je kvalitetan proizvod.

Od Kineza su kao najbolji XYG, te sajbe drzi i MX auto i dodje cca. 200KM, takodjer Fuyao nije totalna kriza.
Gledao sam kroz tu XYG sajbu, nije imala dioptriju. E sad, kad sunce upece, kakva je situacija sa refleksijom? Hoce li se vremenom poceti odvajati slojevi, itd.?
Po mom misljenju, to su varijante za starija i vec amortizovana vozila za koja ne vrijedi kupiti sajbu od 400-500KM.

Eto, toliko od mene nakon malo istrazivanja, gledanja i iskustva.

Nedime, ima neka firma u hercegovini, zastuonik za guardian stakla, zaboravio sam kako se zove, mozda da razmotriš i tu opciju???!!!
NediM17
Posts: 21690
Joined: 05/11/2009 11:49

#119 Re: AUTO STAKLA

Post by NediM17 »

Gotovo je vec, uplatio sam avans u 505. Vjerujem da se necu pokajati. :-D

Naravno, podnijet cu izvjestaj.
User avatar
konektovan
Posts: 40635
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#120 Re: AUTO STAKLA

Post by konektovan »

NediM17 wrote:Gotovo je vec, uplatio sam avans u 505. Vjerujem da se necu pokajati. :-D

Naravno, podnijet cu izvjestaj.
Ma i ako se pokaješ, na forumu mozes uvijek napisati da je sve super. :mrgreen:
NediM17
Posts: 21690
Joined: 05/11/2009 11:49

#121 Re: AUTO STAKLA

Post by NediM17 »

konektovan wrote:
NediM17 wrote:Gotovo je vec, uplatio sam avans u 505. Vjerujem da se necu pokajati. :-D

Naravno, podnijet cu izvjestaj.
Ma i ako se pokaješ, na forumu mozes uvijek napisati da je sve super. :mrgreen:
ja sam ucinio sto je bilo do mene da se ne pokajem. Roba je kvalitetna, majstor preporucen, dozivotna garancija na ugradnju.
E sad ako nesto podje naopako imacu u vidu ovu rogaticku mudrost. :sampanjac:
NediM17
Posts: 21690
Joined: 05/11/2009 11:49

#122 Re: AUTO STAKLA

Post by NediM17 »

Danas stigla sajba ali nisam isao na zamjenu, kako se kaze "zbog ranije preuzetih obaveza". Roba vrhunska, Pilkington i to iz izvorne tvornice u Engleskoj (DOT 682), certificirana u Njemackoj (E1), transparentnost 70% ... Trebam dogovoriti ugradnju sljedece hefte, valjda ce i to biti u skladu sa kvalitetom robe. :bih:
User avatar
basicm
Posts: 10481
Joined: 16/01/2012 21:38

#123 Re: AUTO STAKLA

Post by basicm »

Pa ako je pilkington sta ima veze iz koje je tvornice, e1 ima svaka karina, a transparentnost koju si trazio valjda...nahvali je kao da je swarovski.
NediM17
Posts: 21690
Joined: 05/11/2009 11:49

#124 Re: AUTO STAKLA

Post by NediM17 »

Umijes li ti ista konstruktivno napisati? Pa je li bolje da je iz Engleske ili Zibmbabwea i Juzne Afrke. A vidim koliko znaš o svemu kad ti je Swarovski pojam. Najobičniji staklići, pa svaki zlatar sa čaršije je izmislio svijet za njih :gooza: .
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#125 Re: AUTO STAKLA

Post by Me_again »

NediM17 wrote:
konektovan wrote:
NediM17 wrote:Gotovo je vec, uplatio sam avans u 505. Vjerujem da se necu pokajati. :-D

Naravno, podnijet cu izvjestaj.
Ma i ako se pokaješ, na forumu mozes uvijek napisati da je sve super. :mrgreen:
ja sam ucinio sto je bilo do mene da se ne pokajem. Roba je kvalitetna, majstor preporucen, dozivotna garancija na ugradnju.
E sad ako nesto podje naopako imacu u vidu ovu rogaticku mudrost. :sampanjac:
Meni je Nijaz ugradjivao do sada dvije sajbe, mislim da je cisto gubljenje vremena traziti drugoga jer je on za 5. U Njemackoj je ispekao zanat, ocigledno veoma dobro.
Osim toga, on radi za Mercedes (Autoline), iskljucivo im on mijenja stakla. I to govori ponesto u prilog .....
Post Reply