Auto slabo vuce

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#1 Auto slabo vuce

Post by Magarece_godine »

Eh ovako...Apsolutni sam laik za automobile, pa ako negdje napisem neku glupost...izvinjavam se :D

DakleM Clio 1.2 benzin. Autic za relaciju posao - kuca. Imam ga odnedavno i izgleda dosta ocuvano. MEdjutim nekada auto je apsolutno lijeno, skroz slabo vuce...bas mu treba vremena da "nabije" broj obrtaja motora... Nekad i nije tako.. Ali samo nekad ide bas kako treba ...
Eh sad znam da dosta toga moze biti u pitanju. Svi filteri na autu su zamjenjeni. Radjen je klasika servis ... Ne znam od cega da krenem. Da li bi sa ovim problemom mozda mogao imati filter goriva ? Uvijek sipam isto gorivo, sa iste pumpe...
Negdje sam procitao nesto razvodnik paljenja (ili nesto slicno) da moze uticati na ovo... Auto pali bez problema, kresne ko sibica :D ali kada ga duze vozim, pa ugasim i onda palim tako zagrijan i nece bas da upali ono ko sibica, treba malo pedalu gasa stisnuti ... Jos sam primjetio i ovo: kada ga upalim broj obrtaja na motoru ide do 1000 i onda kada upalim neki potrosac (muzika, svjetla...) broj obrtaja motora padne, ne puno al kazaljka padne ... JEl to normalno ?
Mogu li svjecice imati vezu sa problemom ?
Jos i ovo. Curilo mi je ulje negdje gdje pumpa goriva ulazi u motor, zamjenio sam to ... (ovo je mozda nebitno, mozda bitno..)

DakleM, sta bi moglo biti, sto su dizelasi startniji uz brdo od mog malog autica :D
maxell_sarajevo
Posts: 2222
Joined: 08/02/2008 19:19

#2 Re: Auto slabo vuce

Post by maxell_sarajevo »

Mozda upalis klimu jer ona ti uzme par KS i auto osjetno slabo vuce.Na motoru 1.2 to se dobro osjeti ;-)
cikavelja
Posts: 292
Joined: 07/03/2007 21:30
Location: Dje se koza muze! A nije sisa.

#3 Re: Auto slabo vuce

Post by cikavelja »

Nemoj puno ni ocekivati od 1.2 ali ako vec kazes da osjetis razliku, provjeri filter goriva, zraka, svjece, pomjeren kut paljenja (ako ima, kako ti kazes, razvodnik) prilikom mjenjanja dihtunga. Nisi rekao koje je godiste auto, taj motor je ugradjuje jos od 1972 u R 5 sa brojnim modifikacijama i verzijama pa do clia.
U svakom slucaju, nekosta te plaho da odes do kakvog meštra i provjeris to sve.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#4 Re: Auto slabo vuce

Post by Magarece_godine »

Auto je 94 ili 95 godiste :D nisam siguran :D (jesam i neki vlasnik :D :D )
Uglavnom kao ovo na slici
Image

Filter zraka je promjenjen. Jedino, ako ima neke veze, ono rebrasto (buzir) crijevo za zrak ima rupa na sebi....

Znam da 1.2 i nije neki motor...Prijatelj ima punta 1.1B koji je za mog Clia ferari :D nije fer da Fiat bude bolji od Renaulta :D
User avatar
texel
Posts: 530
Joined: 05/02/2004 00:00
Location: Šta ima u Bosni?

#5 Re: Auto slabo vuce

Post by texel »

Ma najbolje nađi nekog majstora od povjerenja, pa da ti on to sve pregleda. Može svašta biti, pa je bezveze da nagađamo. A možda je samo neka sitnica.

pozdrav
User avatar
Haris.ba
Posts: 24873
Joined: 08/09/2005 20:08

#6 Re: Auto slabo vuce

Post by Haris.ba »

akumulator
svjecice
razni filteri
razvodnik paljenja
alternator

Haj pokusaj provjeriti po ovom redoslijedu kakd je mijenjano i stanje.
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#7 Re: Auto slabo vuce

Post by Magarece_godine »

Naravno da cu kod majstora ... Al' necu da me izlevati .. Hocu da kad odem, budem malo upucen :) Da me ne odere :D

Haris.ba wrote:akumulator
svjecice
razni filteri
razvodnik paljenja
alternator

Haj pokusaj provjeriti po ovom redoslijedu kakd je mijenjano i stanje.
Akumulator nov, svi filteri koji se mjenjaju promjenjeni prije dva mjeseca ... Svjecice, alternator i razvodnik paljenja nemam pojma :) dakle majstoru cu reci da sumnjam na nesto od to troje :D
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#8 Re: Auto slabo vuce

Post by pirmin »

Kvacilo pri kraju?

Imao sam slicne simptome sa svojim(godiste `98).
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#9 Re: Auto slabo vuce

Post by Magarece_godine »

pirmin wrote:Kvacilo pri kraju?

Imao sam slicne simptome sa svojim(godiste `98).
Lamela je nova. Kvacilo odvaja skroz nisko (jedva se naviko)... vozio majstoru da mi to napravi, kaze to je nesto samostelujuce i dok se lamela ne istrosi kvacilo ce odvajat nisko ... kako se lamela bude trosila i kvacilo ce biti "normalnije" ...
Sarajevski
Posts: 345
Joined: 19/11/2005 12:25
Location: Sarajevo
Contact:

#10 Re: Auto slabo vuce

Post by Sarajevski »

Imao taj autic, subjektivno ili ne, meni najdrazi koji sam vozio. I imao slican problem, koji je ustvari vrlo lako rijesiti, samo moras imati strpljenja. Ako ti je alternator u redu, a njega moras prvog provjeriti, onda je 99 % rijec o takozvanom motoricu paljenja. Laicki, "on regulira davanje gasa" i mislim da je do njega. Ako si u Sarajevu, odi do Halilovica nek ti pogleda taj motoric i nek kaze je li on. Ako jesete mijenjaj i vidjeces da je nakon toga isto kao da vozis drugi auto
sretno
User avatar
Magarece_godine
Posts: 2564
Joined: 07/05/2009 19:51

#11 Re: Auto slabo vuce

Post by Magarece_godine »

Sarajevski wrote:Imao taj autic, subjektivno ili ne, meni najdrazi koji sam vozio. I imao slican problem, koji je ustvari vrlo lako rijesiti, samo moras imati strpljenja. Ako ti je alternator u redu, a njega moras prvog provjeriti, onda je 99 % rijec o takozvanom motoricu paljenja. Laicki, "on regulira davanje gasa" i mislim da je do njega. Ako si u Sarajevu, odi do Halilovica nek ti pogleda taj motoric i nek kaze je li on. Ako jesete mijenjaj i vidjeces da je nakon toga isto kao da vozis drugi auto
sretno
ma bi bi je bombonica :D ja ga imam dva mjeseca i super je ....

Auto dobro prima gas u mjestu :D al u voznji recimo dok idem uz brdo drugom koliko god pritisk'o papucicu gasa auto ide kako ide...jednostavno nece da povuce, dok recimo kod drugih bibija taman da je ne znam ti kakvo brdo, osjetis kako vuce ...

Hvala drug...

Dakle alternator ili motoric paljenja :D
Walthie
Posts: 94
Joined: 19/07/2009 15:56

#12 Re: Auto slabo vuce

Post by Walthie »

Magarece_godine wrote:Eh ovako...Apsolutni sam laik za automobile, pa ako negdje napisem neku glupost...izvinjavam se :D

DakleM Clio 1.2 benzin. Autic za relaciju posao - kuca. Imam ga odnedavno i izgleda dosta ocuvano. MEdjutim nekada auto je apsolutno lijeno, skroz slabo vuce...bas mu treba vremena da "nabije" broj obrtaja motora... Nekad i nije tako.. Ali samo nekad ide bas kako treba ...
Eh sad znam da dosta toga moze biti u pitanju. Svi filteri na autu su zamjenjeni. Radjen je klasika servis ... Ne znam od cega da krenem. Da li bi sa ovim problemom mozda mogao imati filter goriva ? Uvijek sipam isto gorivo, sa iste pumpe...
Negdje sam procitao nesto razvodnik paljenja (ili nesto slicno) da moze uticati na ovo... Auto pali bez problema, kresne ko sibica :D ali kada ga duze vozim, pa ugasim i onda palim tako zagrijan i nece bas da upali ono ko sibica, treba malo pedalu gasa stisnuti ... Jos sam primjetio i ovo: kada ga upalim broj obrtaja na motoru ide do 1000 i onda kada upalim neki potrosac (muzika, svjetla...) broj obrtaja motora padne, ne puno al kazaljka padne ... JEl to normalno ?
Mogu li svjecice imati vezu sa problemom ?
Jos i ovo. Curilo mi je ulje negdje gdje pumpa goriva ulazi u motor, zamjenio sam to ... (ovo je mozda nebitno, mozda bitno..)
Znaci hladan pali odmah a zagrijan tesko-Provjeri kompresiju,kada si pumpu spominjao to ima veze.Da li jos negdje pusta ulje?
Za pad napona i obrtaja ti je kriv altenator.
DakleM, sta bi moglo biti, sto su dizelasi startniji uz brdo od mog malog autica
Zato sto se izivljavaju na anemicnom benzincu ;)
Hook
Posts: 53
Joined: 01/07/2009 01:06

#13 Re: Auto slabo vuce

Post by Hook »

Da nije karburator? :D
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#14 Re: Auto slabo vuce

Post by riko-ga »

Da neotvaram novu temu.Znaci slican problemReno Scenic dCi 1.9 2002 god. od prije par dana osjetim kao slabije vuce.Medjutim u zadnji par dana uzbrdo nikako nece.Ustvari hoce ali tamo gdje sam drugom izlazio ko flak sad jedva prvom.Nepokazuje mi ni jedna lampica kvar.danas mjenjo filter goriva i nista.Prije par dana mjenjo ulje.Gorivo uvijek sipam na istoj pumpi.

Nedavno sam mjenjao pumpu goriva onu vecu sto je pored tocka a otvarana je i ona mala sto je ispod haube.Dali bi moglo biti do te male pumpe ili je nesto trece.
Hocu da ga odvucem na "kompjuter" ali mi jaran kaze da nece nista pokazati jer mi se nijedna lampica nepali sad dali je to tacno neznam.Molio bi bilo koga ko se razumije da mi odgovori.
User avatar
VR6
Posts: 1215
Joined: 28/12/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#15 Re: Auto slabo vuce

Post by VR6 »

Moze bit da ti je turbo pri kraju, da ti je otisao neki senzor, a moze bit i neka glupost. Treba to neko na licu mjesta provjeriti...
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#16 Re: Auto slabo vuce

Post by Bakir1 »

scenic dci ne mora upaliti gresku u slucaju neispravnog mjeraca protoka zraka ;-)
User avatar
dinaraaa
Posts: 253
Joined: 24/06/2009 13:52

#17 Re: Auto slabo vuce

Post by dinaraaa »

Za 1,9 dci problem može biti i na nekom crijevu koje je napuklo ili se izvuklo...pogledaj okolo turbine ta crijeva. To je čest slučaj kod Audija i VW auta.
KARAMURAT5DU
Posts: 30
Joined: 29/05/2009 20:04

#18 Re: Auto slabo vuce

Post by KARAMURAT5DU »

Može biti sve od gore navedenog ali ako uz brdo gubi snagu izmjeri kompresiju,možda su i karike a pitanje je kakva je lamela iako je novougrađena.
SA 071
Posts: 3244
Joined: 10/11/2006 09:55
Location: Sarajevo

#19 Re: Auto slabo vuce

Post by SA 071 »

Magarece_godine wrote:Eh ovako...Apsolutni sam laik za automobile, pa ako negdje napisem neku glupost...izvinjavam se :D

DakleM Clio 1.2 benzin. Autic za relaciju posao - kuca. Imam ga odnedavno i izgleda dosta ocuvano. MEdjutim nekada auto je apsolutno lijeno, skroz slabo vuce...bas mu treba vremena da "nabije" broj obrtaja motora... Nekad i nije tako.. Ali samo nekad ide bas kako treba ...
Eh sad znam da dosta toga moze biti u pitanju. Svi filteri na autu su zamjenjeni. Radjen je klasika servis ... Ne znam od cega da krenem. Da li bi sa ovim problemom mozda mogao imati filter goriva ? Uvijek sipam isto gorivo, sa iste pumpe...
Negdje sam procitao nesto razvodnik paljenja (ili nesto slicno) da moze uticati na ovo... Auto pali bez problema, kresne ko sibica :D ali kada ga duze vozim, pa ugasim i onda palim tako zagrijan i nece bas da upali ono ko sibica, treba malo pedalu gasa stisnuti ... Jos sam primjetio i ovo: kada ga upalim broj obrtaja na motoru ide do 1000 i onda kada upalim neki potrosac (muzika, svjetla...) broj obrtaja motora padne, ne puno al kazaljka padne ... JEl to normalno ?
Mogu li svjecice imati vezu sa problemom ?
Jos i ovo. Curilo mi je ulje negdje gdje pumpa goriva ulazi u motor, zamjenio sam to ... (ovo je mozda nebitno, mozda bitno..)

DakleM, sta bi moglo biti, sto su dizelasi startniji uz brdo od mog malog autica :D
Generalno, motori s malom kubikazom su "tanki" uzbrdo, ali se to nadomjesti voznjom na vecem broju obrtaja (veca i potrosnja goriva) i onda se ta mala kubikaza i ne osjeti.

Takodje, kada palis auto normalno je da u startu broj obrtaja ode na oko 1000 (zimi i preko 1500) pa da padne na nekih 600-700 (zavisno od auta i preko 700). Dodavanje gasa pri paljenju je nepotrebno, a ako ne moze bez toga vjerovatno ima neki problem. I to sto ti malo teze upali je normalno kada nakon duze voznje ugasis auto vruce, pa malo nakon toga probas upaliti, jer bi u pravilu trebalo nakon duze voznje auto ostaviti da radi u leru 1-2minute.

Ako si sve ovo uzeo u obzir, a i dalje imas osjecaj da je nesto pogresno u radu motora, pravac servis. Svako treba raditi svoj posao.
slatkusina
Posts: 121
Joined: 12/09/2006 15:42
Location: Sarajevo

#20 Re: Auto slabo vuce

Post by slatkusina »

evi da s enadovezem na ovu temu i molim za pomoc.Imam secnic 1,9 dci 2001 god. U nedjelju krenem na Bjelasnicu i isla sam 30km/h bez obzira u koj brzini bila. Nema sanse da ide brze a gas pritisnut do daske. Pali mi se lampica na sredini konzole. Ugasim auto i ponovo upalim lampica se ne pali, znaci pali se samo povremeno. Inace vuce dobro ali isto tako lampica se ta zna upaliti i kada vozim po ravnom. Kada sma isla uz planinu ja dodajem gas a broj obrtaja pada?????Je li iko imao ovakvu situaciju?
I zanima me kome da vozim auto. Na stupu nisu mu nikakvu gresku otkrili na kompjuteru osim jednog grijaca.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#21 Re: Auto slabo vuce

Post by riko-ga »

slatkusina wrote:evi da s enadovezem na ovu temu i molim za pomoc.Imam secnic 1,9 dci 2001 god. U nedjelju krenem na Bjelasnicu i isla sam 30km/h bez obzira u koj brzini bila. Nema sanse da ide brze a gas pritisnut do daske. Pali mi se lampica na sredini konzole. Ugasim auto i ponovo upalim lampica se ne pali, znaci pali se samo povremeno. Inace vuce dobro ali isto tako lampica se ta zna upaliti i kada vozim po ravnom. Kada sma isla uz planinu ja dodajem gas a broj obrtaja pada?????Je li iko imao ovakvu situaciju?
I zanima me kome da vozim auto. Na stupu nisu mu nikakvu gresku otkrili na kompjuteru osim jednog grijaca.

Ja sam imao problem sa istim autom samo 2002 god.Znaci desi mi se da nece gas da primi nece da vuce i tako se patio par dana haj tamo haj vamo i nakraju odem u Halilovice u njihov servisna kompjuter i majstor kaze moram procistiti neki ventil.Dodem ja za dva sata (jer motor mora biti hladan) zavrseno sve platim i to prociscavanje i kompjuter oko 60-65 KM.Krenem sa autom i zamaLO U PRVU BANDERU DA SPUCAM.pA KO DRUGO AUTO SVIJUMI.GAS PRIMA NA POMISAO DA PRITISNES PAPUCICU SAD JE SVE EXTRA I JA SAM PREZADOVOLJAN.
slatkusina
Posts: 121
Joined: 12/09/2006 15:42
Location: Sarajevo

#22 Re: Auto slabo vuce

Post by slatkusina »

I ja sma bila isto jucer u Halilovicu i kazu da je taj EGV ventil i da se treba ocistiti. Kazu mozemo i mi a moze i tvoj majstor jer su vidjeli da mi je auto u extra stanju i pohvalili mog majstora:)))Zato kazu ili mi ili on, svejedno. Svaka rijec hvale za Halilovic.
riko-ga
Posts: 2232
Joined: 17/03/2008 16:43

#23 Re: Auto slabo vuce

Post by riko-ga »

slatkusina wrote:I ja sma bila isto jucer u Halilovicu i kazu da je taj EGV ventil i da se treba ocistiti. Kazu mozemo i mi a moze i tvoj majstor jer su vidjeli da mi je auto u extra stanju i pohvalili mog majstora:)))Zato kazu ili mi ili on, svejedno. Svaka rijec hvale za Halilovic.

Ma taj EGV ventil treba redovno cistiti jer je kod nas gorivo katastrofa.
User avatar
Hordaš1946
Posts: 58
Joined: 14/04/2013 22:02

#24 Re: Auto slabo vuce

Post by Hordaš1946 »

Imam isti problem sa fiat stilo 1.8 benzin.uzbrdo 40 max ne znam je li i kod mene problem ventil.Gdje se nalazi Halilovic
User avatar
animals
Posts: 21500
Joined: 19/04/2013 22:13

#25 Re: Auto slabo vuce

Post by animals »

Hordaš1946 wrote:Imam isti problem sa fiat stilo 1.8 benzin.uzbrdo 40 max ne znam je li i kod mene problem ventil.Gdje se nalazi Halilovic
Pa ne mozes uzbrdo 150...
Post Reply