Auto salon Kramar - vasa iskustva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#3001 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Throttle »

amar1994 wrote: znaci , treba da vozi G2 :D

cuj skuplji filter , 9-20KM se krece filter ulja za sva auta :-) , a i ta ulja jesu skuplja ali mogu i da izdrze vise , vece kocnice=bolje kocnice koje se teoritski manje habaju nego male :-)

jedino se za gume slazem i registraciju(koja je u nasoj zemlji karina jer novija , ekoloski prihvatljivija auta placaju vise) :lol: :lol: :lol: :bih:
Što se tiče filtera, ne mislim na uljni, sad imaš filter klime, prije na dosta auta nije bilo nikakvog, skuplji je filter goriva (filter benzina je 1.5KM za karbaše a sad je 10-15-20KM, za dizele pogotovo skuplji)-ovi što žive od danas do sutra ne mijenjaju ni to, imam ih podosta u raji
Imaš ulje koje je 5KM/lit koje je išlo u auta prije 20 godina i imaš ulje koje je 20KM/lit, koje ide u moderne mašine, plus ga ide više jer su veći motori..

Veće kočnice su i bolje i manje se habaju na istom autu, al kad sračunaš da je kompakt sa 800kg došao do 1500kg, ne bih baš rekao da je isto, interval izmjene je otprilike isti a diskovi i pločice puno skuplje...
Sve sitnice, par KM, al kad svidiš koliko se ljudi ciganišu, to je za plakat... jarane, ljudi sipaju za cenera gorivo, šta imamo pričat o cijeni održavanja :lol:
Svojim očima sam vidio kako ljudi polovne diskove i kočnice skidaju i kupuju na otpadu... da bi uštedili neku siću a glava u torbi
I kakve veze ima ovaj video, ne kužim, 50 godina razlika izmedju auta
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3002 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by konektovan »

Sve u svemu, danasnja auta postaju sve skuplja i skuplja kad je odrzavanje u pitanju.
User avatar
Ned071
Posts: 6435
Joined: 27/01/2014 15:32

#3003 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Ned071 »

jesu nama kokuzima sto vozimo krame stare 10 15 godina
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3004 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by konektovan »

Ned071 wrote:jesu nama kokuzima sto vozimo krame stare 10 15 godina

Ta od 10 i 15 godina su podnosljiva. :D
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3005 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by condy »

530i wrote:
condy wrote:Kreditni arazman ovisi od toga da li neko ima korektnu platu, da li ima stalno zaposlenje i da li je vec kreditno zaduzen. Po meni kad je u pitanju kupovina vozila na kredit, maksimalno ucesce sa kreditom u cijeni vozila bi trebalo biti do 50% ili do 15.000 KM. Za fizicka lica. Sve preko toga s obzirom na bh. kamatne stope je nepovoljno i bacanje para. U tom slucaju, kad je potreban veci kredit bolje je ici na kupovinu polovnog vozilo i ne davat toliku kamatu banci. Jednostavno ne isplati se. Na kreditni aranzman od 20000 KM kamate se nabere preko 6000 KM osim kod lombardnog kredita ali malo je onih koji mogu taj kredit dobit. S obzirom na prosjecnu platu u FBiH od nekih 850 KM, pa i dobro iznadprosjecnu do 1.500 KM, to je previse. Tako da za kupovinu novog na kredit nismo solventni i tome puno kumuju banke sa visokim kamatnim stopama.
Ko ima keša 20-30 hiljada za polovan auto, valjda ima prije toga i pristojan život i platu...otud i moj komentar.
Slazem se razumio sam ja tvoj komentar i ovo moje se nije odnosilo toliko na tvoj komentar, koliko na isplativost uzimanja kredita sa visim iznosima zbog visoke kamatne stope, kad to plata moze podnijeti. Mislim da su kamatne stope previsoke oko 8.5% i zbog toga sam napisao kredit do 15 hiljada za auto je okey, preko toga, zbog visokih kamatnih stopa po meni neisplativ, i ako treba takav kredit za vozilo, onda bolja je opcija kupit polovno jeftinije za kes ili uzet manji kredit za polovno ili jeftinije novo, jer npr. da bi dobio iz kredita na 6-7 godina 30 hiljada za novo moras jos platit oko 10 hiljada kamata u periodu otplate kredita a to je oko 40 hiljada ukupno sa kamatama pa te je to auto kostalo 40 hiljada a ne 30, pa mislim da toliko kamate za auto je kod nas neisplativo placat banci bez obzira na mogicnost plate da to podnese.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3006 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by amar1994 »

Throttle wrote:
amar1994 wrote: znaci , treba da vozi G2 :D

cuj skuplji filter , 9-20KM se krece filter ulja za sva auta :-) , a i ta ulja jesu skuplja ali mogu i da izdrze vise , vece kocnice=bolje kocnice koje se teoritski manje habaju nego male :-)

jedino se za gume slazem i registraciju(koja je u nasoj zemlji karina jer novija , ekoloski prihvatljivija auta placaju vise) :lol: :lol: :lol: :bih:
Što se tiče filtera, ne mislim na uljni, sad imaš filter klime, prije na dosta auta nije bilo nikakvog, skuplji je filter goriva (filter benzina je 1.5KM za karbaše a sad je 10-15-20KM, za dizele pogotovo skuplji)-ovi što žive od danas do sutra ne mijenjaju ni to, imam ih podosta u raji
Imaš ulje koje je 5KM/lit koje je išlo u auta prije 20 godina i imaš ulje koje je 20KM/lit, koje ide u moderne mašine, plus ga ide više jer su veći motori..

Veće kočnice su i bolje i manje se habaju na istom autu, al kad sračunaš da je kompakt sa 800kg došao do 1500kg, ne bih baš rekao da je isto, interval izmjene je otprilike isti a diskovi i pločice puno skuplje...
Sve sitnice, par KM, al kad svidiš koliko se ljudi ciganišu, to je za plakat... jarane, ljudi sipaju za cenera gorivo, šta imamo pričat o cijeni održavanja :lol:
Svojim očima sam vidio kako ljudi polovne diskove i kočnice skidaju i kupuju na otpadu... da bi uštedili neku siću a glava u torbi
I kakve veze ima ovaj video, ne kužim, 50 godina razlika izmedju auta
:thumbup:
normalno je da ciganisu , al zato mora novi s8 ili ajFon 9+++ od 2000KM da uzme :izet: :-)

ima veze sa sigurnoscu , nista nisu bolja ni iz 80tih/90tih :run:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3007 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by condy »

Nekome je drazi mobitel od filtera ulja kocnica sta ima kocit dovoljno su prednje.... :skoljka: :mrgreen:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3008 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by amar1994 »

condy wrote:Nekome je drazi mobitel od filtera ulja kocnica sta ima kocit dovoljno su prednje.... :skoljka: :mrgreen:
normalno :mrgreen: , ima polovnih : diskova , plocica , akumulatora , tigar guma , lezajeva , kugli , krajnica , xenon sijalica....... 8) :skoljka:






:run:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#3009 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ado-šampion »

condy wrote: Mislim da su kamatne stope previsoke oko 8.5% i zbog toga sam napisao kredit do 15 hiljada za auto je okey, preko toga, zbog visokih kamatnih stopa po meni neisplativ, i ako treba takav kredit za vozilo, onda bolja je opcija kupit polovno jeftinije za kes ili uzet manji kredit za polovno ili jeftinije novo, jer npr. da bi dobio iz kredita na 6-7 godina 30 hiljada za novo moras jos platit oko 10 hiljada kamata u periodu otplate kredita a to je oko 40 hiljada ukupno sa kamatama pa te je to auto kostalo 40 hiljada a ne 30, pa mislim da toliko kamate za auto je kod nas neisplativo placat banci bez obzira na mogicnost plate da to podnese.
I postavlja se pitanje, ko skupi 20 hiljada logicno je da relativno brzo moze skupiti jos 20 ili 30, zasto ne uzeti polovno auto pa kad skupis ostatak para prodati i uzeti novo (ako vec to zelis), umjesto da bacis 10 hiljada u vjetar?

Po meni, svako kreditiranje s kojim poslije 5 godina dodjes u situaciju da kontas da ga prodajes za 20-30% novonabavne cijene (ako i toliko kod nas, realno) ili da ga nastavis vozati (kako obicno i bude kod nas) ima smisla samo onom ko fakat mora i nema drugog nacina. Druga stvar je lizing s kojim ti nakon 5 godina hladno ponovo uzmes novo, ali to radi neko ko fakat ima para i te kamate koje plati plati zbog komfora koji se dobije tako sto pustis (platis) nekom da misli za tebe a ti svaku petu godinu odes i uzmes novo auto. Takav komfor da sebi priustis u Bosni fakat treba hrabrost, cak i ako imas mogucnosti, s obzirom na penziono-zdravstveni sistem takav kakav jeste.
Naprimjer, zenina kolegica je upravo zamijenila stari Q3 za novi, naravno lizing. Zena vozi svaki dan 60 km na posao i 60 nazad, za tih 5 godina zgazi 150-200 hiljada i hladno vrati auto i nastavi otplacivati novo, to je komfor koji ona sebi moze priustiti jer ima primanja koja to mogu pokriti, a auto joj fakat treba. Takvo auto onda dodje u Bosnu kod Kramara. :D

Salu nastranu, to je samo moje razmisljanje koje ne mora biti ispravno. Problem koji imaju Bosanci, i Balkanci generalno, je sto misle da su najpametniji i da je jedina ispravna logika njihova sopstvena. A poseban slucaj je u situaciji u kakvoj nisu bili. Ja nisam bio u situaciji ali da jesam ja bih to vako, specijalitet ko teletina kod Kule. :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24874
Joined: 08/09/2005 20:08

#3010 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Haris.ba »

konektovan wrote:Sve u svemu, danasnja auta postaju sve skuplja i skuplja kad je odrzavanje u pitanju.
Za 6 godina stepveja - 5 godina 110 KM redovni servis, 1. godina 600 KM veliki servis, 100 maraka novi akumulator. I. negdje oko 5 sijalica (oko 30ak maraka).

Prosjek na održavanje 200 maraka godišnje. Je li to mnogo?
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3011 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by konektovan »

Haris.ba wrote:
konektovan wrote:Sve u svemu, danasnja auta postaju sve skuplja i skuplja kad je odrzavanje u pitanju.
Za 6 godina stepveja - 5 godina 110 KM redovni servis, 1. godina 600 KM veliki servis, 100 maraka novi akumulator. I. negdje oko 5 sijalica (oko 30ak maraka).

Prosjek na održavanje 200 maraka godišnje. Je li to mnogo?
Pa nije mnogo kad vozis na sasiji staroj 30 godina i ovjesu sa renoa 5, prve i druge generacihe clija, nije zaista mnogo. :D :D
User avatar
Haris.ba
Posts: 24874
Joined: 08/09/2005 20:08

#3012 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Haris.ba »

konektovan wrote:Pa nije mnogo kad vozis na sasiji staroj 30 godina i ovjesu sa renoa 5, prve i druge generacihe clija, nije zaista mnogo.
Pa napisano je da današnja auta postaju sve skuplja i skuplja za održavanje. Očito ima novih auta gdje održavanje nije strašno.

Na novom golfu je servis 250 KM. Je li to puno?
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3013 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by amar1994 »

Haris.ba wrote:
konektovan wrote:Pa nije mnogo kad vozis na sasiji staroj 30 godina i ovjesu sa renoa 5, prve i druge generacihe clija, nije zaista mnogo.
Pa napisano je da današnja auta postaju sve skuplja i skuplja za održavanje. Očito ima novih auta gdje održavanje nije strašno.

Na novom golfu je servis 250 KM. Je li to puno?
pa i nije toliko :-D , za moj 200KM izadje sa filterom goriva , bez 140-150 :-D . Nije ovlasteni jer nemaju pojma :thumbup:
Last edited by amar1994 on 26/05/2017 10:48, edited 2 times in total.
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#3014 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by konektovan »

Haris.ba wrote:
konektovan wrote:Pa nije mnogo kad vozis na sasiji staroj 30 godina i ovjesu sa renoa 5, prve i druge generacihe clija, nije zaista mnogo.
Pa napisano je da današnja auta postaju sve skuplja i skuplja za održavanje. Očito ima novih auta gdje održavanje nije strašno.

Na novom golfu je servis 250 KM. Je li to puno?

Nekone jeste, nekome nije......
User avatar
Truba
Posts: 81782
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#3015 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Truba »

ako je svakih 3750 kilometara onda jeste :mrgreen:
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#3016 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Throttle »

Nije puno čovjeku koji održava auto, puno je čovjeku koji poslije kupovine auta nema ni za kifle :thumbup:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3017 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by amar1994 »

Throttle wrote:Nije puno čovjeku koji održava auto, puno je čovjeku koji poslije kupovine auta nema ni za kifle :thumbup:
ima za ajFon zato :P :mrgreen:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#3018 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ado-šampion »

250 KM za servis novog Golfa nije nista, ako je fakat tako. Pretpostavljam da je u pitanju 1.6 TDI ili TSI, jer tih 250 u 2.0 ne mogu pokriti ni ulje i ruke. :D
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#3019 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by basicm »

Redovno odrzavanje ne moze biti skupo, ako je nekome skupo onda to auto nije za njeg. Kvarovi su druga stvar, ali sta raditi sa autom koje se pokvarilo? Neces ga baciti u smece, popravi i vozi ili prodaj ako ti se zgadilo.
Jedino sto ja zovem skupo je da ti prodaju dijelove nekoliko puta skuplje nego sto jesu, npr akumulator 80ah za 660 KM, pakne itd. E tu vec ne dam ako ima negdje jeftinije.
Zato novo auto nije za mene, ovlastene ne volim nikako.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#3020 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by amar1994 »

basicm wrote:Redovno odrzavanje ne moze biti skupo, ako je nekome skupo onda to auto nije za njeg. Kvarovi su druga stvar, ali sta raditi sa autom koje se pokvarilo? Neces ga baciti u smece, popravi i vozi ili prodaj ako ti se zgadilo.
Jedino sto ja zovem skupo je da ti prodaju dijelove nekoliko puta skuplje nego sto jesu, npr akumulator 80ah za 660 KM, pakne itd. E tu vec ne dam ako ima negdje jeftinije.
Zato novo auto nije za mene, ovlastene ne volim nikako.
znam jednog sto ga je zapalio :lol: :lol:

ovlasteni su smradovi :thumbup: , ja jos imam neke glupe sitnice(matice , sarafice koji drze poklopac akumulatora da pohvatam i stavim) , ukrali majmuni :zid: :run:

pa vidi ako je auto opremljen start/stop smecem , onda nema akumulatora ispod 400-500KM :-D , pa ne dam ni ja 48KM za radni sat , a vecinom je bilo dva i po , tri sata za zamjenu ulja i filtera hahah :lol: :sax:

al sta ces , dok je ugaranciji moras tamo :roll:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#3021 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by madner »

Nije to nista skupo nego su vam plate male. :D
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#3022 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by basicm »

madner wrote:Nije to nista skupo nego su vam plate male. :D
Nemoj da pises istinu!
Ali cemu 660 KM za akumulator ako ima za 200-250 isti? Zato sto pise marka auta na njemu?
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#3023 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by madner »

Ne znam, ali mene zanima sto mi uvijek orginalni akumulator duze traje od ovih orginal po specifikacijama. :D

Mada jeste bezobrazno uzeti x3.
User avatar
commendatore
Posts: 6044
Joined: 26/03/2016 10:24
Location: Niodaklevačka VukojeBIHа

#3024 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by commendatore »

sta li bi ti bio u zivotu da ti harac ne nabacuje ta suga od 660 maraka zaradjene plate.... valjda dobio poso na pamet i znanje.... kakav kurtonski komentar.... s koje visine pricas ko da si Mahatma Gandi u Pullmanu a ne jebenom niskoBUDZETnom Opelu
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#3025 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by condy »

ado-šampion wrote:
condy wrote: Mislim da su kamatne stope previsoke oko 8.5% i zbog toga sam napisao kredit do 15 hiljada za auto je okey, preko toga, zbog visokih kamatnih stopa po meni neisplativ, i ako treba takav kredit za vozilo, onda bolja je opcija kupit polovno jeftinije za kes ili uzet manji kredit za polovno ili jeftinije novo, jer npr. da bi dobio iz kredita na 6-7 godina 30 hiljada za novo moras jos platit oko 10 hiljada kamata u periodu otplate kredita a to je oko 40 hiljada ukupno sa kamatama pa te je to auto kostalo 40 hiljada a ne 30, pa mislim da toliko kamate za auto je kod nas neisplativo placat banci bez obzira na mogicnost plate da to podnese.
I postavlja se pitanje, ko skupi 20 hiljada logicno je da relativno brzo moze skupiti jos 20 ili 30, zasto ne uzeti polovno auto pa kad skupis ostatak para prodati i uzeti novo (ako vec to zelis), umjesto da bacis 10 hiljada u vjetar?

Po meni, svako kreditiranje s kojim poslije 5 godina dodjes u situaciju da kontas da ga prodajes za 20-30% novonabavne cijene (ako i toliko kod nas, realno) ili da ga nastavis vozati (kako obicno i bude kod nas) ima smisla samo onom ko fakat mora i nema drugog nacina. Druga stvar je lizing s kojim ti nakon 5 godina hladno ponovo uzmes novo, ali to radi neko ko fakat ima para i te kamate koje plati plati zbog komfora koji se dobije tako sto pustis (platis) nekom da misli za tebe a ti svaku petu godinu odes i uzmes novo auto. Takav komfor da sebi priustis u Bosni fakat treba hrabrost, cak i ako imas mogucnosti, s obzirom na penziono-zdravstveni sistem takav kakav jeste.
Naprimjer, zenina kolegica je upravo zamijenila stari Q3 za novi, naravno lizing. Zena vozi svaki dan 60 km na posao i 60 nazad, za tih 5 godina zgazi 150-200 hiljada i hladno vrati auto i nastavi otplacivati novo, to je komfor koji ona sebi moze priustiti jer ima primanja koja to mogu pokriti, a auto joj fakat treba. Takvo auto onda dodje u Bosnu kod Kramara. :D

Salu nastranu, to je samo moje razmisljanje koje ne mora biti ispravno. Problem koji imaju Bosanci, i Balkanci generalno, je sto misle da su najpametniji i da je jedina ispravna logika njihova sopstvena. A poseban slucaj je u situaciji u kakvoj nisu bili. Ja nisam bio u situaciji ali da jesam ja bih to vako, specijalitet ko teletina kod Kule. :D
Razmisljanje ti je potpuno ispravno, i sjajno si to napisao, pa sam to i boldao. :thumbup:
Kupovina vozila na kredit je dobra opcija, ali više sume iz kredita su kod nas za mnoge nedostiže i veoma rizične. Nisu rijetke situacije da se ljudi prezaduže preračunaju pa da kredite otplaćuju pola života ili da ih ne mogu otplatiti. Ući u takav avanturizam sa kreditom za novo auto je ludost.
Locked