Auto salon Kramar - vasa iskustva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Locked
Me_again
Posts: 2396
Joined: 08/02/2016 20:34

#2426 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Me_again »

madner wrote:Sav sam tvrd. :D

Ima neki tour mode kada ti bubreg ostane u rejonu, no ako cesta ima vise rupa od svajcarskog sira nece biti ugodno. No po ovim glavnim putevima nema problema. Gdje si Sliveru, BNK :D
Moram priznati da nisam dovoljno maštovit da skotam ovu zadnju sentencu. Ili sam samo priglup, ko će ga znati.

Ja se vozam i po glavnim ali i po sporednim putevima, pa mi te karakteristike tvrdih auta nikako ne odgovaraju. Dovoljno je samo preko Vlašića preči, dok sam vozao Deuchland aute i njihove derivate mislio sam da je normalno da mi bude malo muka na kraju puta.
Na kraju, auto i treba birati prema svojim potrebama.
The BEN10
Posts: 7570
Joined: 19/09/2011 09:03

#2427 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by The BEN10 »

.
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2428 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ado-šampion »

ElRe wrote:Image

Fiat Tipo 1.6 Multijet

120 KS, 320 Nm pri 1750 o/min
197 km/h
110 CO2

0-50 - 3,1s
0-100 - 9,7s
0-130 - 17,1s

60-100 - 8,1s
80-120 - 16,7s

I sve ovo sa "starim" Multijetom.
To po tvornickim podacima? :-)

Auta koja imaju slicne performanse mogu se porediti samo ako su na istom testu. Pustite se hrvatskih/srbijanskih prevoda i navode rezultata s razlicitih testova, a posebno tvornickih podataka.

To sto sam ja postavio je jedan test. I btw. postavio sam samo da pokazem koliko je Kia inferiorna, jer recimo BMW i VW su na tom testu s zelenim varijantama koje ima drugacije prenose u mijenjacu u odnosu na 'obicne' verzije, odnosno podeseni su na stednju. BMW usto ima 400 ccm manje od 'obicnog' modela.

S ozbirom koliko je Fiat u buli zadnjih 10-ak godina cisto sumnjam da su ista znacajno radili na razvoju dizelskih motora, tako da imajuci to u vidu djeluje mi ko naucna fanstastika da imaju najbolje motore s obzirom da se proizvodjaci koji imaju pare i trziste iz godine u godinu ubise da poboljsaju svoje dizel motore.
Bez obzira sto se radi o Fiatu, nije realno da i jedan proizvodjac koji u 10 godina haman da prodaje samo 1 model (500), i to mali gradski auto, ima sredstava da ide ukorak s konkurencijom koja je jaca nego ikad. Mozda sad imaju para i nekih modela, ali jarane ne vraca se ni Real Madrid posle 10 godina sna da bude najbolji od svih. :D

Btw. i meni se Insginija ucinila pretvrda drugi put kad sam probao, dosta tvrdja nego Passat i cak tvrdja nego BMW. I to je bilo u Austriji sto je najgore. Mislio sam da je do mene, ali evo ima jos ljudi koji su stekli taj dojam. Iako ja ne volim ladje, djeluje mi pretjerano. Posebno sto ne vidim potrebu za tim, auto je poprilicno utovljeno na tockovima, s mjenjacem i upravljenjem, kao ni pozicijom sjedenja, nema nikakvih aspiracija prema dinamicnoj voznji, to je odmah jasno, a dovoljno je da bude ko Passat pa da bude sigurna.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2429 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by amar1994 »

a samo da vas pitam, te tvrde insignie na 20 incnim felgama ili ? :mrgreen:
condy
Posts: 7814
Joined: 22/09/2011 14:34

#2430 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by condy »

Sto veće to bolje :D

Image
User avatar
mali_milojica
Posts: 14185
Joined: 02/09/2012 17:42
Location: Hadis: Govorite istinu,pa makar bila i na vasu stetu.

#2431 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by mali_milojica »

ado-šampion wrote:
ElRe wrote:Image

Fiat Tipo 1.6 Multijet

120 KS, 320 Nm pri 1750 o/min
197 km/h
110 CO2

0-50 - 3,1s
0-100 - 9,7s
0-130 - 17,1s

60-100 - 8,1s
80-120 - 16,7s

I sve ovo sa "starim" Multijetom.
To po tvornickim podacima? :-)

Auta koja imaju slicne performanse mogu se porediti samo ako su na istom testu. Pustite se hrvatskih/srbijanskih prevoda i navode rezultata s razlicitih testova, a posebno tvornickih podataka.

S ozbirom koliko je Fiat u buli zadnjih 10-ak godina cisto sumnjam da su ista znacajno radili na razvoju dizelskih motora, tako da imajuci to u vidu djeluje mi ko naucna fanstastika da imaju najbolje motore s obzirom da se proizvodjaci koji imaju pare i trziste iz godine u godinu ubise da poboljsaju svoje dizel motore.
Bez obzira sto se radi o Fiatu, nije realno da i jedan proizvodjac koji u 10 godina haman da prodaje samo 1 model (500), i to mali gradski auto, ima sredstava da ide ukorak s konkurencijom koja je jaca nego ikad. Mozda sad imaju para i nekih modela, ali jarane ne vraca se ni Real Madrid posle 10 godina sna da bude najbolji od svih. :D
Mislim,ako vec ne pratis sta se oko FIAT-a desava,barem bi trebao u ocjenama malo pripaziti.
Imas novi Alfin 2.2 jtd koji je skoro po svim mjerilima,ako ne prvi u klasi,onda sigurno pri vrhu.
Ja sam vec spomenuo da ovaj 1.6 jtd u HB varijanti Tipa izbacuje 98 gr CO2,a u ECO verziji cak i manje 89 gr CO2. Jednog je testirao i QuatrroRoute sa full opremom,na koji se nista nije moglo doplatiti i isti je ubrzavao do 100 za 10.1s.
Ne znam kome da vjerujemo,vjerovatno mislis samo na testove koje radi svabo :-)
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2432 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by madner »

Trebalo bi javiti ovim u Opelu da se mane pravljenja auta koja su dinamicna dok ne naprave poziciju sjedenja koja Adi odgovara. :D
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2433 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by amar1994 »

madner wrote:Trebalo bi javiti ovim u Opelu da se mane pravljenja auta koja su dinamicna dok ne naprave poziciju sjedenja koja Adi odgovara. :D
meni jedino kod tog auta ne odgovara sjeceni krov, posto sam visok a i glava mi povelika pa udara od krov , kad sam sjedio nazad :-) :lol: :lol:
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2434 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by madner »

GlaFonja :D

ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2435 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ado-šampion »

madner wrote:Trebalo bi javiti ovim u Opelu da se mane pravljenja auta koja su dinamicna dok ne naprave poziciju sjedenja koja Adi odgovara. :D
Opel i dinamika, zar to ide u istu recenicu. :-) Pozicija sjedenja je osnova za bilo kakvo uzivanje u voznji. Kao i mjenjac koji moze sastaviti 5 prebacivanja bez zapinjanja i volan kod kojeg se vrijeme reakcije nije reda 5 sekundi. Meni je recimo Passat totalno hladan u voznji, pa je opet po tome bolji od Insignije, ako nista ok se sjedi, i ima pristojan mjenjac i reaktivan volan. I jos nije toliko tvrd.
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2436 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by madner »

Pa eto, kod ovih testova u tim kategorijama gdje se mjeri dinamicnost su pri vrhu.

Samo me zanima kako tacno imas problem sa sjedistem koje se moze podesiti u svakom pravcu? :D
530i
Posts: 9169
Joined: 08/12/2009 17:31

#2437 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by 530i »

ado-šampion wrote: To po tvornickim podacima? :-)

Auta koja imaju slicne performanse mogu se porediti samo ako su na istom testu. Pustite se hrvatskih/srbijanskih prevoda i navode rezultata s razlicitih testova, a posebno tvornickih podataka.

To sto sam ja postavio je jedan test. I btw. postavio sam samo da pokazem koliko je Kia inferiorna, jer recimo BMW i VW su na tom testu s zelenim varijantama koje ima drugacije prenose u mijenjacu u odnosu na 'obicne' verzije, odnosno podeseni su na stednju. BMW usto ima 400 ccm manje od 'obicnog' modela.

S ozbirom koliko je Fiat u buli zadnjih 10-ak godina cisto sumnjam da su ista znacajno radili na razvoju dizelskih motora, tako da imajuci to u vidu djeluje mi ko naucna fanstastika da imaju najbolje motore s obzirom da se proizvodjaci koji imaju pare i trziste iz godine u godinu ubise da poboljsaju svoje dizel motore.
Bez obzira sto se radi o Fiatu, nije realno da i jedan proizvodjac koji u 10 godina haman da prodaje samo 1 model (500), i to mali gradski auto, ima sredstava da ide ukorak s konkurencijom koja je jaca nego ikad. Mozda sad imaju para i nekih modela, ali jarane ne vraca se ni Real Madrid posle 10 godina sna da bude najbolji od svih. :D
Ne znam šta bih izvodojio kao najveće sranje iz ovog citata...možda ovu komparaciju sa fudbalom :lol: :lol: :sax: :sax:
User avatar
KB9
Posts: 8449
Joined: 26/10/2014 08:20

#2438 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by KB9 »

pa nije ti guzica na asfaltu ko u bembari mocnoj :izet:
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2439 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ado-šampion »

madner wrote:Pa eto, kod ovih testova u tim kategorijama gdje se mjeri dinamicnost su pri vrhu.

Samo me zanima kako tacno imas problem sa sjedistem koje se moze podesiti u svakom pravcu? :D
Podesavanje sjedista po visini nije namijenjeno da bi se defaultno visoka pozicija sjedenja napravila niskom nego da vozaci razlicitih visina imaju bolji polozaj u odnosu na sofersajbu i da ne napinju vrat. Nije cilj da spustis sjediste tako da ne mozes dohvatiti tiket na autoputu. :-)

A iance, sve ti je i on na videu rekao sto ja napisao u svom postu prije nego sto sam pogledao video. Znas, kupac nece uzeti pa mjeriti koja je brzina izmedju cunjeva nego ce provozati to auto i vidjeti kako mu lezi. Onda ce vidjeti da mjenjac zapinje i ima dug hod, da volan u trenucima ko da je fizicki odvojen od tockova i toliko sporo reaguje da svaki uzitak naglog skretanja ubija, da pozicija vozaca nije savrsena, i to su sve stvari koje smetaju u svakodnevnoj voznji. Oko cunjeva neces ici nikad.
Ja sam probao to auto, dobro je auto generalno, ali odgovorno tvrdnjim uzivanje u voznji s njim je malo vise od nule. Jedino sto je pozitivno je sto nije plisani medvjedic, makar se ne naginje.

Daj ne zajebavaj, Opel se kupuje za sve samo ne za uzivanje.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2440 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:
madner wrote:Pa eto, kod ovih testova u tim kategorijama gdje se mjeri dinamicnost su pri vrhu.

Samo me zanima kako tacno imas problem sa sjedistem koje se moze podesiti u svakom pravcu? :D
Podesavanje sjedista po visini nije namijenjeno da bi se defaultno visoka pozicija sjedenja napravila niskom nego da vozaci razlicitih visina imaju bolji polozaj u odnosu na sofersajbu i da ne napinju vrat. Nije cilj da spustis sjediste tako da ne mozes dohvatiti tiket na autoputu. :-)

A iance, sve ti je i on na videu rekao sto ja napisao u svom postu prije nego sto sam pogledao video. Znas, kupac nece uzeti pa mjeriti koja je brzina izmedju cunjeva nego ce provozati to auto i vidjeti kako mu lezi. Onda ce vidjeti da mjenjac zapinje i ima dug hod, da volan u trenucima ko da je fizicki odvojen od tockova i toliko sporo reaguje da svaki uzitak naglog skretanja ubija, da pozicija vozaca nije savrsena, i to su sve stvari koje smetaju u svakodnevnoj voznji. Oko cunjeva neces ici nikad.
Ja sam probao to auto, dobro je auto generalno, ali odgovorno tvrdnjim uzivanje u voznji s njim je malo vise od nule. Jedino sto je pozitivno je sto nije plisani medvjedic, makar se ne naginje.

Daj ne zajebavaj, Opel se kupuje za sve samo ne za uzivanje.
nisam bas siguran :mrgreen: :mrgreen:
ova nema taj problem sa volan jer je hidraulicni servo :izet: :D
Image
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#2441 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ado-šampion »

I kod mene Amare nije hidraulicni servo pa je volan savrsen u odnosu na Insigniju, tako da to nije opravdanje. I U autima VW grupe iz tog perioda je lagan volan, pa ako je bezosjecajan makar je reaktivan, nije da smotas a auto ko mrtav konj ko da je vjestacka veza izmedju volana i tockova.
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2442 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by amar1994 »

ado-šampion wrote:I kod mene Amare nije hidraulicni servo pa je volan savrsen u odnosu na Insigniju, tako da to nije opravdanje. I U autima VW grupe iz tog perioda je lagan volan, pa ako je bezosjecajan makar je reaktivan, nije da smotas a auto ko mrtav konj ko da je vjestacka veza izmedju volana i tockova.
i kod mene je elektronski i ima osjecaja, ja se slazem sto se tice upravljanja kod vecine novijih opela :wink:

nego opeli mogu bit zanimljivi 8-)
User avatar
supercali
Posts: 23942
Joined: 06/07/2014 12:30

#2443 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by supercali »

I pezo dere po relijima cak I po onom paris dakar pa kad sjednes u obicnog pezoa vidis da su im mjenjaci kurac a benzinci srednja zalost
Znaci te sportske aute slobodno ixbaci iz usporedbe jer vecina uzima auto da se voze od tacke a do tacke b udobno posebno ove limuzine
User avatar
madner
Posts: 56761
Joined: 09/08/2004 16:35

#2444 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by madner »

ado-šampion wrote:
madner wrote:Pa eto, kod ovih testova u tim kategorijama gdje se mjeri dinamicnost su pri vrhu.

Samo me zanima kako tacno imas problem sa sjedistem koje se moze podesiti u svakom pravcu? :D
Podesavanje sjedista po visini nije namijenjeno da bi se defaultno visoka pozicija sjedenja napravila niskom nego da vozaci razlicitih visina imaju bolji polozaj u odnosu na sofersajbu i da ne napinju vrat. Nije cilj da spustis sjediste tako da ne mozes dohvatiti tiket na autoputu. :-)

A iance, sve ti je i on na videu rekao sto ja napisao u svom postu prije nego sto sam pogledao video. Znas, kupac nece uzeti pa mjeriti koja je brzina izmedju cunjeva nego ce provozati to auto i vidjeti kako mu lezi. Onda ce vidjeti da mjenjac zapinje i ima dug hod, da volan u trenucima ko da je fizicki odvojen od tockova i toliko sporo reaguje da svaki uzitak naglog skretanja ubija, da pozicija vozaca nije savrsena, i to su sve stvari koje smetaju u svakodnevnoj voznji. Oko cunjeva neces ici nikad.
Ja sam probao to auto, dobro je auto generalno, ali odgovorno tvrdnjim uzivanje u voznji s njim je malo vise od nule. Jedino sto je pozitivno je sto nije plisani medvjedic, makar se ne naginje.

Daj ne zajebavaj, Opel se kupuje za sve samo ne za uzivanje.
Hajmo obrnuto, kako je tacno visoka pozicija ako mozes zauzeti proizvoljnu kombinaciju u skladu sa svojom visinom? :D

Podesavanje u 18 smjerova dozvoljava vise od jedne pozicije po zadatoj visini. Smio bi se recimo kladiti da se moze isti potpuno polozaj zauzeti kao kod BMWa. :D

Volan se moze podesiti, nije to ni rekao da je problem. Problem je sto nemas povratnu informaciju koliko si blizu izljetanju. Hvali direktnost upravljanja, nacin kako je auto podeseno itd itd... Brzina oko cunjeva ti kaze koliko brzo mozes uci u krivinu, to je mjerilo te dosta bitne stvari za dinamiku. Mislim mozes se furati da vozis dinamicno, no ako konkurencija moze brze... :D
Nisam siguran da rijec reaktivno znaci ono sto ti mislis da znaci. :D

Odgovorno tvrdim da nemas pojma i prepisujes tekstove i misljenja drugih. :D
Ja sam ti postavio klip gdje vozac trka (nije neki ali haj) kaze da je jako zabavno. :D
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2445 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by direstraits0078 »

Solidna kolicina preseravanja na ovoj stranici. Kao i obicno, ado je sampinjon, oOoOoO... :run:
Throttle
Posts: 13014
Joined: 10/06/2016 12:35

#2446 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Throttle »

Samo BMW :mrgreen:
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#2447 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ElRe »

mali_milojica wrote:
ado-šampion wrote:
ElRe wrote:Image

Fiat Tipo 1.6 Multijet

120 KS, 320 Nm pri 1750 o/min
197 km/h
110 CO2

0-50 - 3,1s
0-100 - 9,7s
0-130 - 17,1s

60-100 - 8,1s
80-120 - 16,7s

I sve ovo sa "starim" Multijetom.
To po tvornickim podacima? :-)

Auta koja imaju slicne performanse mogu se porediti samo ako su na istom testu. Pustite se hrvatskih/srbijanskih prevoda i navode rezultata s razlicitih testova, a posebno tvornickih podataka.

S ozbirom koliko je Fiat u buli zadnjih 10-ak godina cisto sumnjam da su ista znacajno radili na razvoju dizelskih motora, tako da imajuci to u vidu djeluje mi ko naucna fanstastika da imaju najbolje motore s obzirom da se proizvodjaci koji imaju pare i trziste iz godine u godinu ubise da poboljsaju svoje dizel motore.
Bez obzira sto se radi o Fiatu, nije realno da i jedan proizvodjac koji u 10 godina haman da prodaje samo 1 model (500), i to mali gradski auto, ima sredstava da ide ukorak s konkurencijom koja je jaca nego ikad. Mozda sad imaju para i nekih modela, ali jarane ne vraca se ni Real Madrid posle 10 godina sna da bude najbolji od svih. :D
Mislim,ako vec ne pratis sta se oko FIAT-a desava,barem bi trebao u ocjenama malo pripaziti.
Imas novi Alfin 2.2 jtd koji je skoro po svim mjerilima,ako ne prvi u klasi,onda sigurno pri vrhu.
Ja sam vec spomenuo da ovaj 1.6 jtd u HB varijanti Tipa izbacuje 98 gr CO2,a u ECO verziji cak i manje 89 gr CO2. Jednog je testirao i QuatrroRoute sa full opremom,na koji se nista nije moglo doplatiti i isti je ubrzavao do 100 za 10.1s.
Ne znam kome da vjerujemo,vjerovatno mislis samo na testove koje radi svabo :-)
U klasi do 2.2 litre zapremine Fiatu u razvoju i tehnologiji dizel motora niko nije ravan. Sada sa 3.0 V6 Multjet motorom polako postavljaju mjerila i u V6 segmentu. Fiatovi stari 1.6 Multijet motori bez ikakvih problema pariraju novim dCi, TDI, HDI motorima. 2.0 Multijet bez problema je stajao rame uz rame sa MB, BMW, VW dizelasima slicne snage. Sada sa 2.2 Multijetom postavljaju nova mjerila u klasi. 1.3 Multijet je jedini mali dizel motor koji od pocetka nije imao nikakvih fabrickih gresaka kao konkurencija (1.5 dCi, 1.4 HDI, 1.4 TDI). Ne zaboravio da je u ovom segmentu bas Fiat postavljao standarde.

Isto tako je realno da je Fiat osim motorizacijom vecinom bio inferioran u odnosu na konkurenciju. Sada se i to promijenilo, a dolazi i nova generacija benzinskih motora.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#2448 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by direstraits0078 »

1.3 mJet nije imao grešaka? :oops:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#2449 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by amar1994 »

Cuj nije ravan, a gdje su mazdini 2,2 dizelasi :run:
Jedini problem koji imaju je dpf ali kad se voze u gradu :lol: :skoljka:
User avatar
ElRe
Posts: 10845
Joined: 12/12/2011 11:28

#2450 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ElRe »

direstraits0078 wrote:1.3 mJet nije imao grešaka? :oops:
Ne, ni jednu fabricku. Za razliku od konkurencije sa problemima dizni, cr pumpi, turbina i sl.
Locked