Auto salon Kramar - vasa iskustva

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: _BataZiv_0809, anex

Locked
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#1301 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by mobsterc »

Iako nevoljko (jer je huskacki post), ali slozio bih se da to auto ima jos eventualno fore godinu dana, ili do 150000. Sa 150k to je vec dobro izraubovano, jednostavno nije to to ako cemo biti realni. Druga je stvar sto u ovoj drzavi malo ko moze da priusti auto sa 40-80k na satu i to je zalosno.
Isto tako je i sa autima starijim od 5g. To je neki period (5-7g) gdje guma moze da zadrzi vecinu svojih svojstava i onda svako crijevo, seleni i sl. postaju upitni. Moze da traje i 20-30g i da posluzi, ali mi tada ne koristimo auto onako kako je projektovano, opet nazalost zbog naseg standarda...
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1302 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ado-šampion »

Sta covjek nece procitati... 120 k auto izraubovano? 150 k maksimum? Jbt neka auta predju 300 k za 5 godina. 120-150 k je minimum za 5 godina za nekoga ko uzima na lizing da mu se isplati da otplacuje. I to se zove POLOVNO auto. Polovno auto se zove i 3 godine staro s 50-80 k ali takvo ima svoju cijenu.

Izraubovano auto je auto koje je promijenilo 4-5 ruku i preslo 200+ k.

Sve ovo pod uslovom da pricamo o realnim kilometrazama. A kod nas je realnost da je puno auta sa 140-150 k na satu preslo 300-400 k i po tim primjercima se formira misljenje.

Ovakva misljenja pokazuju zasto pametni i realni ljudi kod nas, ukljucujuci i mene, nece auto sa 150 k. Jer ga nakon godinu-dvije sa 180 k ne mogu prodati nikome, jer je Bosnji sve preko 150 k grob a hoce jeftino, sto jeftinije. Cak i kad zna da je njegov izbor sa 120-140 k vracen za duplo, bolje mu je i to nego da pise 180 k.

Auto staro 5 godina s 120 k, prva ruka, redovno odrzavano u ovlastenom servisu, je realno san za 70% stanovnistva u Bosni. I u tom autu ima jos minimalno 100 hiljada i to hladno ako se odrzava propisno.
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#1303 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Pirija »

vidi ovako
kad kupis novo auto i naguras 120-130 hiljada skontas i sam da je vakat mjenjat jer je pregazen...
a kad vozis auta sa 200+ hiljada onda mislis da je auto sa 120 hiljada NOVO... al to je do tebe
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#1304 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ranger »

Pirija wrote:vidi ovako
kad kupis novo auto i naguras 120-130 hiljada skontas i sam da je vakat mjenjat jer je pregazen...
a kad vozis auta sa 200+ hiljada onda mislis da je auto sa 120 hiljada NOVO... al to je do tebe
:lol: :-)
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#1305 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by mobsterc »

Kakva je to prica, to sto je san 70% bosnjaka ne znaci da to auto nije potroseno. FIno sam rekao da je nazalost kod nas situacija takva, ali to ne mijenja cinjenice. Ako predje 300k za 5g (to znaci puno autoputa) je isto kao 100k gradske, i ponovo to auto je izraubovano, daleko je od iskustva zamisljenog od strane proizvodjaca.
Meni jedan blizak primjer, audi a3 kupljen nov, 70k na satu samo gradska voznja po sarajevu, autro unutra nov bukvalno, na zadnju klupu se nikada nije sjelo, ali nakon pet godina, te malo tresucka u leru, turbina malo zvizdi, malo lufta u volanu itd. Sada ko ga je kupio, nikada nece iskusiti to auto onakvim kakvo je bilo prve 3-4 godine.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#1306 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by direstraits0078 »

Pirija wrote:haveru mojne se ti sta sjebavat ali auto sa 120 hiljada je vec pregazeno
a ti se dicis sa njim :thumbup:
Pregaženo auto može biti i sa 30 tkm. A s 200 tkm ne mora biti pregaženo. Npr. auto koji trenutno vozim ima solidno preko 200 tkm, ali kad ljudi sjednu pitam ih šta misle koliko je prešlo. :-D Redovno kažu ispod 100 tkm. ;-)
ado-šampion
Posts: 6025
Joined: 13/07/2004 20:02
Location: Sarajevo

#1307 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ado-šampion »

Pirija wrote:vidi ovako
kad kupis novo auto i naguras 120-130 hiljada skontas i sam da je vakat mjenjat jer je pregazen...
a kad vozis auta sa 200+ hiljada onda mislis da je auto sa 120 hiljada NOVO... al to je do tebe
Evo prijatelju ja sam ovo koje sad vozam kupio s 50 hiljada i sad mu je 130 hiljada. Ne mislim da je pregazen. Brat ima auto koje je kupio sa 125 hiljada, 5 godina starog, sad je ne 150 k i i sad je odlican.

To kad kupis novo pa kad predjes 120 hiljada kontas vakat mijenjati, to razumijem, ali ti je prica iskreno malo supe na viljusku. Sracunaj samo koliko kosta to zadovoljstvo kad kupis novo pa nakon 5 godina i 120 k skontas da je za mijenjat. Evo ovaj Pezo sto je covjek platio 26 k je prije tri godine nov placen 50 k. Znaci za tri godine je izgubio pola cijene. Pa sad skontaj ko je pametan, ti koji si kupio novo i za 3 godine bacio 25 hiljada ili on koji je kupio 3 godine staro za 26, pa ce ga nakon 3 godine vozanja hladno prodati za 18.

Da me neko pogresno ne svhati, novo auto je novo auto, ali prica da je sa 120 k pregazeno je budalastina, ne samo za Bosnu, budalastina je bilo gdje na svijetu.
mobsterc wrote:Kakva je to prica, to sto je san 70% bosnjaka ne znaci da to auto nije potroseno. FIno sam rekao da je nazalost kod nas situacija takva, ali to ne mijenja cinjenice. Ako predje 300k za 5g (to znaci puno autoputa) je isto kao 100k gradske, i ponovo to auto je izraubovano, daleko je od iskustva zamisljenog od strane proizvodjaca.
Meni jedan blizak primjer, audi a3 kupljen nov, 70k na satu samo gradska voznja po sarajevu, autro unutra nov bukvalno, na zadnju klupu se nikada nije sjelo, ali nakon pet godina, te malo tresucka u leru, turbina malo zvizdi, malo lufta u volanu itd. Sada ko ga je kupio, nikada nece iskusiti to auto onakvim kakvo je bilo prve 3-4 godine.
Nije san 70% Bosnjaka nego Bosanaca. To auto od 150 k nigdje nije pregazeno, ni vani. Ko se ne zavaljuje konstantno za lizing i vani uzima polovno auto sa 150 k. Jbt kad Bosanac konta da je Njemacka dzenet, eto to bas ne mogu. :run:
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#1308 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by direstraits0078 »

mobsterc wrote:Kakva je to prica, to sto je san 70% bosnjaka ne znaci da to auto nije potroseno. FIno sam rekao da je nazalost kod nas situacija takva, ali to ne mijenja cinjenice. Ako predje 300k za 5g (to znaci puno autoputa) je isto kao 100k gradske, i ponovo to auto je izraubovano, daleko je od iskustva zamisljenog od strane proizvodjaca.
Meni jedan blizak primjer, audi a3 kupljen nov, 70k na satu samo gradska voznja po sarajevu, autro unutra nov bukvalno, na zadnju klupu se nikada nije sjelo, ali nakon pet godina, te malo tresucka u leru, turbina malo zvizdi, malo lufta u volanu itd. Sada ko ga je kupio, nikada nece iskusiti to auto onakvim kakvo je bilo prve 3-4 godine.
Možda da pogledaš riječ održavanje u rječniku? Treba ponekad ponešto i zamijeniti na autu. :-D
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#1309 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Pirija »

120 hiljada za 3 godine ? pa na sta ti ja licim, nisam trgovacki putnik
meni treba oko 8 godina da naguram 120 hiljada kilometara...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1310 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by tempuser »

Moj poznanik zivi u Sa ali ima privatni biznis u Ze i svaki dan putuje na toj relaciji u 2 smjera plus pravi krugove po Europi. Prosjecno za 3 god predje nekih 200-250k km, trenutno vozi novi A6, i po ovome za 3 god bi trebalo auto pod presu?
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#1311 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by mobsterc »

Nije nesto nego vecinu, o tome se i radi. To je potroseno ma koliko se vi tjesili. Uzmes polovno i zamijenis komplet trap - stavis novi, dodas jos koju hiljadu i mogao si skoro novo kupiti.
A upravo to auto koje kupi sa lizinga i 120k nema nista promijenjeno i na tebi je da mijenjas, ne bi li osjeti priblizno iskustvo novog auta. A cime mijenjas, kineskim rezervnim dijelovima, pa bolji su oni izraubovani.
Ja ne govorim da je to auto za baciti, smece i sl. i zao mi je sto vas je pogodilo na taj nacin jer vam auta imaju preko 100k (ima i moje), sluzice ono jos 10g, ali je cinjenica da to vise nije isto iskustvo.. ako je to tesko shvatiti i priznati onda ne znam...
Pirija
Posts: 2138
Joined: 07/08/2013 16:37

#1312 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Pirija »

tempuser wrote:Moj poznanik zivi u Sa ali ima privatni biznis u Ze i svaki dan putuje na toj relaciji u 2 smjera plus pravi krugove po Europi. Prosjecno za 3 god predje nekih 200-250k km, trenutno vozi novi A6, i po ovome za 3 god bi trebalo auto pod presu?

budala, gubi vrijeme vozareci po citav dan...
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1313 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by tempuser »

mobsterc wrote:Nije nesto nego vecinu, o tome se i radi. To je potroseno ma koliko se vi tjesili. Uzmes polovno i zamijenis komplet trap - stavis novi, dodas jos koju hiljadu i mogao si skoro novo kupiti.
... sluzice ono jos 10g, ali je cinjenica da to vise nije isto iskustvo.. ako je to tesko shvatiti i priznati onda ne znam...
Novo, osjecaj i uzitak skidanja najlona cijenom nije skoro tu negdje nego ga platis 3 x skuplje od ovoga sa leasdinga i 120k km predjenih, sto je u prosjeku 20k KM razlike u cijeni.
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#1314 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by mobsterc »

Pa to sto ga ne mozes priustiti ne mijenja cinjeicu ad pruza drugacije iskustvo. Ne moras skinuti najolon, moze i 1-2-3g staro pa da imas bar 95% tog uzitka u narednih 4-3-2 godine. Valjda svako ovdje zna bilo sta gumeno staro 5g nije ni na 70% svojstva novog.
Opet ponavaljam, ja ne govorim da je to za otpada, ali to sto mi ne mozemo priustiti nova, ne znaci da vozimo dobra auta ako vozimo iznad prosjeka.
Ja prvi sam skrsio nepotrebne pare u auto mijenjajuci raznorazne stvari, gumice, krajnice, kugle, amortizere, opruge..(iako je moglo 'jos') Zasto? Nemam para da kupim novo ili par godina staro gdje se ne bih morao zamarati tim potrosnim materijalom pa ovako 'na kredit' dotjerujem.
Ja to auto koristim, i uzivam u njemu i koliko god mi bude zao tih para nekako kompenziram tim uzitkom.
Last edited by mobsterc on 16/06/2015 13:26, edited 1 time in total.
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1315 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Ramzess Veliki »

Švabo vozi mečku i da je u oglase kad pregazi 500.000 km.
Moja stara Omega ima 300.000 km a još dere 200 km/h autoputom i kompresija joj je strašna, nigdje kapi ulja i troši fabrički.
Službene Fabije, najgore od najgoreg, sve do jedne su prešle 250.000 km i još uvijek nemam nikakvih primjedbi na njih osim što su Fabije.

Sad je svuda fol imati i voziti oldtimera ili auto koje ima nekakav historijat, a ima godina i rijetko je.
Ali ... našem mentalitetu pojam života je da se prikaže, da ga vide u bilo čemu skupom, da je to po mogućnosti Mečka a ne Citroen.
Imam poznanika, radi u komunalnom, opravlja kosilice. Kupio A8, još benzinca. Da ga vide. Mora kredit dići za registraciju. Ako mu se pokvari bilo šta neće moći platiti opravku.
I priča o konjima, o pređenim kilometrima, o opremi koju ima ...
Drugi frend ima dva hotela. Imao AMG Mečku, prodao je pa uzeo nekakvog fordovog terenca, sav se raspao, za tri hiljade. Zatim uzeo nekakvog Fiata, nešto malo i truhlo, za iste pare i smije se. Pare oročio, uložio u biznis ... ne skreće pažnju na sebe.

Kramar je odličan, auta su servisirana i za te pare ta auta su pun pogodak.
Uzeo sam od njih Alfu, sa 150.000 na satu, kompresija motora je za sada odlična, vidim novi diskovi i pločice, sva sjedišta i obloge su nanovo presvučene i to vrlo kvalitetno. Zamijenjeno ulje i filteri, sva oprema radi besprijekorno (probao ESP uz Karaulu).
I nešto mislim ... ako nije sramota prosječnog engleza, amerikanca, nijemca belgijanca ... da kupe polovno auto, zašto naši ljudi imaju te komplekse?
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#1316 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by mobsterc »

Kako je fascinantno da ljude pogadja... Pa upravo si ti iskompleksiran jer si kupio auto tamo kod njih i sada imas potrebu da se utjesis i opravdas da si dobro prosao. Jesi, u odnosu na sta? Moje auto je starije od tvog i vise preslo, ali ja necu reci da je to auto odlicno samo zato sto je moje. Da ono sluzi - sluzi, ali evo jos jednom cu ponoviti, to nije vise isto iskustvo i ja pricam o tome. Svi se primili da opravdaju svoje 'investicije', ali cinjenicno stanje je nazalost da ne znamo za bolje (i ne samo mi nego vecina svijeta). Manjina bogatih uziva u tim autima onako kako je zamisljeno, ostali se zadovoljavaju koliko mogu dokuciti. To moze da se prenese na sve sfere zivota pa recimo neko iako ima dovoljno para nikada nece kupiti nov mobitel, nego polovan dobro ocuvan, ali s druge strane, neko i sa manje para ce se potruditi i kupiti nov jer ne zeli telefon u kojeg je prije njega neko kihao, omastio na razne nacine :D i sl. iako je cinjenica de ce ovaj polovni mozda bolje i duze sluziti od novog (novi recimo ima fabricku gresku).
I kod polovnog kao kod svega ima bolje i losije, i bolje je voziti to neko od kramara sa 120k nego vraceno sa 300-400k, i za te pare mozda nema bolje, ali ne mijenja cinjenicu da za vise para ima bolje, i svede se opet na to da svako uziva koliko moze da se pruzi.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1317 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by tempuser »

mobsterc wrote:Pa to sto ga ne mozes priustiti ne mijenja cinjeicu ad pruza drugacije iskustvo. Ne moras skinuti najolon, moze i 1-2-3g staro pa da imas bar 95% tog uzitka u narednih 4-3-2 godine. Valjda svako ovdje zna bilo sta gumeno staro 5g nije ni na 70% svojstva novog.
Opet ponavaljam, ja ne govorim da je to za otpada, ali to sto mi ne mozemo priustiti nova, ne znaci da vozimo dobra auta ako vozimo iznad prosjeka.
Ja prvi sam skrsio nepotrebne pare u auto mijenjajuci raznorazne stvari, gumice, krajnice, kugle, amortizere, opruge..(iako je moglo 'jos') Zasto? Nemam para da kupim novo ili par godina staro gdje se ne bih morao zamarati tim potrosnim materijalom pa ovako 'na kredit' dotjerujem.
Ja to auto koristim, i uzivam u njemu i koliko god mi bude zao tih para nekako kompenziram tim uzitkom.
Ne budi u zabludi, u 1-2 god starom autu nemas 50% uzitka novog auta, to ti pisem iz 1. ruke, ali sve to ima svoju cijenu, 1-2 god star auto je 30% jeftiniji.
User avatar
ranger
Posts: 2641
Joined: 14/04/2008 14:58
Location: Po sumama i gorama nase zemlje ponosne

#1318 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by ranger »

mobsterc wrote:Kako je fascinantno da ljude pogadja... Pa upravo si ti iskompleksiran jer si kupio auto tamo kod njih i sada imas potrebu da se utjesis i opravdas da si dobro prosao. Jesi, u odnosu na sta? Moje auto je starije od tvog i vise preslo, ali ja necu reci da je to auto odlicno samo zato sto je moje. Da ono sluzi - sluzi, ali evo jos jednom cu ponoviti, to nije vise isto iskustvo i ja pricam o tome. Svi se primili da opravdaju svoje 'investicije', ali cinjenicno stanje je nazalost da ne znamo za bolje (i ne samo mi nego vecina svijeta). Manjina bogatih uziva u tim autima onako kako je zamisljeno, ostali se zadovoljavaju koliko mogu dokuciti. To moze da se prenese na sve sfere zivota pa recimo neko iako ima dovoljno para nikada nece kupiti nov mobitel, nego polovan dobro ocuvan, ali s druge strane, neko i sa manje para ce se potruditi i kupiti nov jer ne zeli telefon u kojeg je prije njega neko kihao, omastio na razne nacine :D i sl. iako je cinjenica de ce ovaj polovni mozda bolje i duze sluziti od novog (novi recimo ima fabricku gresku).
I kod polovnog kao kod svega ima bolje i losije, i bolje je voziti to neko od kramara sa 120k nego vraceno sa 300-400k, i za te pare mozda nema bolje, ali ne mijenja cinjenicu da za vise para ima bolje, i svede se opet na to da svako uziva koliko moze da se pruzi.
pa sta predlazes pajdo?
kantu benzina i zapalit govna i kupit mecku iz 85 koja radi ko sat?
:run:
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#1319 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by mobsterc »

Moje iskustvo je drugacije, razlika izmedju novog i 1-2g mi je bila minimalna.
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#1320 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by mobsterc »

Predlazem da se ne dizu u zvijezde auta koja imamo samo jer su nasa, nego biti realan i biti svjestan da nemamo dovoljno da uzivamo kako bi trebalo.
Naglasih nekoliko puta da se ne zalazem za to da su ta auta za smeca i otpada, ali opet ti (a vjerujem i vecina ostalih to tako shvati jer su se uvrijedili sto nemaju nova auta - koji kur4c?)
Last edited by mobsterc on 16/06/2015 13:45, edited 1 time in total.
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#1321 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by tempuser »

mobsterc wrote:Moje iskustvo je drugacije, razlika izmedju novog i 1-2g mi je bila minimalna.
Ne bih da budem cjepidlaka, ali si sam napisao da nemas para da kupis nov ili god. star auto pa ne znam na koje konkretno iskustvo mislis?
User avatar
mobsterc
Posts: 2311
Joined: 01/04/2007 21:57
Location: Sarajevo

#1322 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by mobsterc »

Na auto od oca, ali ne bi ti da budes cjepidlaka :D

EDIT: I jos da dodam posto bi se moglo potegnuti to pitanje: ne, ne mislim da je bolja nova dacia od x nekog polovnog premium auta.
User avatar
NK33
Posts: 683
Joined: 01/02/2015 18:13

#1323 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by NK33 »

Meni je bolja Opel Insignia, Peugeot 508, BMW3, itd. od 25kKM i sa 150k na satu, nego nov Renault Megane od 30kKM. Kome nije treba kupiti Megana, a mi ostali cemo cekati da Svabo provoza do 100-150kkm pa kupiti posto nemamo 60kKM za novo :)
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1324 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Ramzess Veliki »

tempuser wrote:
mobsterc wrote:Moje iskustvo je drugacije, razlika izmedju novog i 1-2g mi je bila minimalna.
Ne bih da budem cjepidlaka, ali si sam napisao da nemas para da kupis nov ili god. star auto pa ne znam na koje konkretno iskustvo mislis?
Ma on ne misli, vidiš da se pogubio. :lol: :lol: :lol:
User avatar
Ramzess Veliki
Posts: 18165
Joined: 11/02/2013 11:32

#1325 Re: Auto salon Kramar - vasa iskustva

Post by Ramzess Veliki »

NK33 wrote:Meni je bolja Opel Insignia, Peugeot 508, BMW3, itd. od 25kKM i sa 150k na satu, nego nov Renault Megane od 30kKM. Kome nije treba kupiti Megana, a mi ostali cemo cekati da Svabo provoza do 100-150kkm pa kupiti posto nemamo 60kKM za novo :)
:thumbup: Isto mislimo.
Valjda ovaj opet neće naći da smo iskompleksirani jer ne možemo kupiti novo. Eto mene baš jebu kompleksi jer nemam novo auto, sad ću se objesiti a zatim utopiti. :D
Locked