Auto kozmetika

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
User avatar
Bakir1
Posts: 13669
Joined: 18/06/2008 16:45
Location: mislim da o tome imam misljenje.
Contact:

#51 Re: Auto kozmetika

Post by Bakir1 »

Arfom po laku samo ako je bijeli auto i obični lak, drugačije nikako....
channel10
Posts: 17013
Joined: 08/01/2014 12:37

#52 Re: Auto kozmetika

Post by channel10 »

Ako je povrsinski, moze se komotno skinuti i sa vlaznom maramicom.
User avatar
BaDa
Posts: 2342
Joined: 20/04/2009 23:42
Location: Sarajevo

#53 Re: Auto kozmetika

Post by BaDa »

crno je auto :-? tako da kako izgleda sam nista necu moci odraditi :lol:
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#54 Re: Auto kozmetika

Post by vješalica »

sliku stavi al ništa ne radi da vidimo razmjere štete da đaba ne rondaš po limu pa da ne bude haos
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#55 Re: Auto kozmetika

Post by vješalica »

ado-šampion wrote:Za tablu kvalitetno neutralno sredstvo za odrzavanje plastike, Sonax pozeljno, nije los ni Nigrin. Sonax je malo teze naci, a Nigrina ima na svakom koraku. Poenta je da ocisti i da "omeksa" plastku i zastiti je od hladnoce ili topline. Jeftina sjajna sredstva su bezveze, posle se sjajilo nikad ne moze ukloniti, a dobijes i odsjaj na suncu gratis. Bolje koristiti stelex za stakla nego ta sjajna sredstva. Isto tako, ajaxi za domacinstvo nikako, previse su agresivni i moraju se isprati, a slauf jelte ne ide u auto. :D Uz to, fina mekana krpa, moze i za domacinstvo, Vileda ima da biras.

Za sjedista, tkanena, ne valja ni jedno, bacanje para.

Vanjsko, isto Sonax, zamjena Nigrin, Sonaxa ima nesto izbora u OBIju, imaju i spuzve Sonax. Jeftini samponi ne rastvaraju kamenac tako da treba dobro posusiti jelenskom kozicom inace ostaju fleke.

ArmorAll sve radi dobro, ali je kod nas tesko naci.

Ja inace otkako znam za auta unutra cistim sam. Vani na samousluznim, ali to je qrac od ovce, sarena laza, tako da cim seva zapjeva perem sam, nabavio sam materijala zimus. :D
što se tiče sonaxa u merkatoru socijalno sadašnji konzum danas sam vidjela dosta novih artikala koji nisu dosad bili,ima šampona,voskova,za tablu itd...ima i alfacare
od poliranja za kola do krpe one zelene koju sam morala uzeti jer je dobra za stakla cca 10KM
nepoderiva ali je izgubljiva :D
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#56 Re: Auto kozmetika

Post by Leon16v »

vješalica wrote:
ado-šampion wrote:Za tablu kvalitetno neutralno sredstvo za odrzavanje plastike, Sonax pozeljno, nije los ni Nigrin. Sonax je malo teze naci, a Nigrina ima na svakom koraku. Poenta je da ocisti i da "omeksa" plastku i zastiti je od hladnoce ili topline. Jeftina sjajna sredstva su bezveze, posle se sjajilo nikad ne moze ukloniti, a dobijes i odsjaj na suncu gratis. Bolje koristiti stelex za stakla nego ta sjajna sredstva. Isto tako, ajaxi za domacinstvo nikako, previse su agresivni i moraju se isprati, a slauf jelte ne ide u auto. :D Uz to, fina mekana krpa, moze i za domacinstvo, Vileda ima da biras.

Za sjedista, tkanena, ne valja ni jedno, bacanje para.

Vanjsko, isto Sonax, zamjena Nigrin, Sonaxa ima nesto izbora u OBIju, imaju i spuzve Sonax. Jeftini samponi ne rastvaraju kamenac tako da treba dobro posusiti jelenskom kozicom inace ostaju fleke.

ArmorAll sve radi dobro, ali je kod nas tesko naci.

Ja inace otkako znam za auta unutra cistim sam. Vani na samousluznim, ali to je qrac od ovce, sarena laza, tako da cim seva zapjeva perem sam, nabavio sam materijala zimus. :D
što se tiče sonaxa u merkatoru socijalno sadašnji konzum danas sam vidjela dosta novih artikala koji nisu dosad bili,ima šampona,voskova,za tablu itd...ima i alfacare
od poliranja za kola do krpe one zelene koju sam morala uzeti jer je dobra za stakla cca 10KM
nepoderiva ali je izgubljiva :D
To je onaj merkator tamo prema hitnoj? :D
User avatar
vješalica
Posts: 10114
Joined: 02/04/2010 19:12

#57 Re: Auto kozmetika

Post by vješalica »

yes veliki
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#58 Re: Auto kozmetika

Post by Leon16v »

zahvaljujem :mrgreen:
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#59 Re: Auto kozmetika

Post by tempuser »

Bakir1 wrote:Arfom po laku samo ako je bijeli auto i obični lak, drugačije nikako....
I to odmah da ga mahnes polir pastom da ne matira ko serpa za mjesec...
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#60 Re: Auto kozmetika

Post by Leon16v »

Koga interesuje, od Sonaxa ima u robotu u Hrasnom, gore na zadnjem spratu u onoj garazi, svakakve neke paste, voskovi, crnila... :-D
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#61 Re: Auto kozmetika

Post by mirzet87sa »

Imate na piku akciju meguiars mirror glaze paste wax za 30km, vrhunski proizvod koji ce trajati min 5god. Bilo bi pozeljno auto prvo premazati glinom ( clay bar ) ja je u sarajevu nisam uspio naci. Za instrumentalku imate u konzumu u lozionickoj proizvod od armor all, takodjer vrhunska marka! Nadje se i pokoja microfiber drying krpa od goodyeara, ne ostavlja swirl markove a upija solidno vodu. Sto se tice crnila za gumu, kod nas su svi vise manje isti. Ko je u mogucnosti da naruci s vana endurance tire gel, poskuplje je ali je meni licno trajala jedna boca preko godine. Ne ispira se, a sjaj i "mokri izgled" traje 2-3 sedmice.
Ako ko zna gdje u Sa se imaju uzeti proizvodi od meguiar's-a nek pise!
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#62 Re: Auto kozmetika

Post by Leon16v »

Ja sam sebi spremio od Sonaxa neke proizvode, ali evo cekam ljepse vrijeme, uzeo polir pastu, vosak, osvjezivac plastike i krpe neke, valjda ce biti dobro :D
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#63 Re: Auto kozmetika

Post by mirzet87sa »

Slikaj pa okaci rezultate :wink:
Conrad kolodvorska 12 posjeduje "kvalitetne" preparate od sonaxa, armorall, 3m, meguiars pa nadalje. Vrijedi pogledati.
User avatar
_BataZiv_0809
Nindža revizor
Posts: 66218
Joined: 09/05/2013 13:56
Location: ...da ti pricam prstima..kad padne haljina...
Vozim: Lancia na servisu

#64 Re: Auto kozmetika

Post by _BataZiv_0809 »

Perem na samousluznim, unutra fino usisam, naspricam neko univerzalno sredstvo za ciscenje po plastikama i onda prebrisem mikrofiber krpom. Nasprejam da bude sjajno, jelkica Wunder Baum summer cotton. S vremena na vrijeme alkoholom ocistim unutrasnju stranu stakala (najbolje losionom poslije brijanja, pa ostane lijep miris :D ).

Sjedista su mi nanovo presvucena, ali inace sam cistio ili Tepihelom ili onim sprejem za unutrasnjost auta.
direstraits0078
Posts: 5231
Joined: 22/12/2011 14:41

#65 Re: Auto kozmetika

Post by direstraits0078 »

mirzet87sa wrote:Imate na piku akciju meguiars mirror glaze paste wax za 30km, vrhunski proizvod koji ce trajati min 5god. Bilo bi pozeljno auto prvo premazati glinom ( clay bar ) ja je u sarajevu nisam uspio naci. Za instrumentalku imate u konzumu u lozionickoj proizvod od armor all, takodjer vrhunska marka! Nadje se i pokoja microfiber drying krpa od goodyeara, ne ostavlja swirl markove a upija solidno vodu. Sto se tice crnila za gumu, kod nas su svi vise manje isti. Ko je u mogucnosti da naruci s vana endurance tire gel, poskuplje je ali je meni licno trajala jedna boca preko godine. Ne ispira se, a sjaj i "mokri izgled" traje 2-3 sedmice.
Ako ko zna gdje u Sa se imaju uzeti proizvodi od meguiar's-a nek pise!
Glina se ne koristi za premazivanje, glina je tretman koji uklanja nečistoće, prije premazivanja bilo čime.
Unutrašnjost čistim vlažnom mekanom krpom, stakla sredstvima za čišćenje stakla, ostalo očisti automatska praonica. U rijetkim danima dosade, radi WAP, namakanje, ispiranje, šampon, spužve, ispiranje, voskiranje.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#66 Re: Auto kozmetika

Post by mirzet87sa »

direstraits0078 wrote:
Glina se ne koristi za premazivanje, glina je tretman koji uklanja nečistoće, prije premazivanja bilo čime.
Unutrašnjost čistim vlažnom mekanom krpom, stakla sredstvima za čišćenje stakla, ostalo očisti automatska praonica. U rijetkim danima dosade, radi WAP, namakanje, ispiranje, šampon, spužve, ispiranje, voskiranje.
Znam ja vrlo dobro sta je glina i za sta se koristi. Poliranje auta bez da se uradi tretman s KVALITETNOM i markiranom glinom nema smisla. Voskiranje prolazi, mada auto na kojem je odradjen tretman gline bolje primi i duze traje vosak. Naravno, podrazumiejva se, da se ne koristi deterdzent ili sampon s degreaserom. Ja licno svoje auto perem 2-3x sedmicno, gliniranje sam radio svako 3mjeseca zajedno s meguiars #7 te poslije vosak meguiars #16. Pocetkom godine sam nabacio fusso coat, djeluje jos uvijek kao i prvog dana :thumbup: Pranje spuzvom ti ne preporucujem, ostaju swirl markovi iako koristis tretman "foaminga" da natopis i omeksas prljavstinu zatim je speres. Bavim se detailingom za svoju dusu vec par godina, a ne pametujem nikome kako da radi nit bih ja licno radio necije auto. Nisam zelio ulaziti u detaljno objasnjenje postupka gliniranja i generalno same gline, vjeruj mi ove kineske kurcu ne valjaju, jer se raja ovdje vise manje bavi tim "rekreativno" sto bi se reklo, pa i ne vidim svrhu da pametujem na tu temu..
Pitanje moje i dalje stoji, ako ko zna gdje se ima nabaviti pokoji proizvod od doticne firme nek pise! Snalazim se preko ebaya, amazona ali se zna razvuci i na mjesec - dva..
User avatar
konektovan
Posts: 40642
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#67 Re: Auto kozmetika

Post by konektovan »

U konzumu familiy centar, lozionicka, imaju solidan izbor Armoral proizvoda.
User avatar
basicm
Posts: 10482
Joined: 16/01/2012 21:38

#68 Re: Auto kozmetika

Post by basicm »

mirzet87sa wrote:
direstraits0078 wrote:
Glina se ne koristi za premazivanje, glina je tretman koji uklanja nečistoće, prije premazivanja bilo čime.
Unutrašnjost čistim vlažnom mekanom krpom, stakla sredstvima za čišćenje stakla, ostalo očisti automatska praonica. U rijetkim danima dosade, radi WAP, namakanje, ispiranje, šampon, spužve, ispiranje, voskiranje.
Znam ja vrlo dobro sta je glina i za sta se koristi. Poliranje auta bez da se uradi tretman s KVALITETNOM i markiranom glinom nema smisla. Voskiranje prolazi, mada auto na kojem je odradjen tretman gline bolje primi i duze traje vosak. Naravno, podrazumiejva se, da se ne koristi deterdzent ili sampon s degreaserom. Ja licno svoje auto perem 2-3x sedmicno, gliniranje sam radio svako 3mjeseca zajedno s meguiars #7 te poslije vosak meguiars #16. Pocetkom godine sam nabacio fusso coat, djeluje jos uvijek kao i prvog dana :thumbup: Pranje spuzvom ti ne preporucujem, ostaju swirl markovi iako koristis tretman "foaminga" da natopis i omeksas prljavstinu zatim je speres. Bavim se detailingom za svoju dusu vec par godina, a ne pametujem nikome kako da radi nit bih ja licno radio necije auto. Nisam zelio ulaziti u detaljno objasnjenje postupka gliniranja i generalno same gline, vjeruj mi ove kineske kurcu ne valjaju, jer se raja ovdje vise manje bavi tim "rekreativno" sto bi se reklo, pa i ne vidim svrhu da pametujem na tu temu..
Pitanje moje i dalje stoji, ako ko zna gdje se ima nabaviti pokoji proizvod od doticne firme nek pise! Snalazim se preko ebaya, amazona ali se zna razvuci i na mjesec - dva..
Bio je na piku neki iz b.broda prodavao njihove proizvode.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#69 Re: Auto kozmetika

Post by mirzet87sa »

basicm wrote: Bio je na piku neki iz b.broda prodavao njihove proizvode.
Nadjoh ga. Vidim ima i CG preparata. Hvala ti :)
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#70 Re: Auto kozmetika

Post by Rugafet »

hehe ja bas neki dan iz walmarta narucio kamaru stvari od Megsa...stize mi tek pocetkom jula aBd-a. Jedan kit, voskove i tako.

http://www.walmart.com/browse/auto-tire ... 10_1212923
User avatar
kabal1337
Posts: 8112
Joined: 11/02/2012 21:08
Location: DIY
Vozim: Destroy it yourself

#71 Re: Auto kozmjetika

Post by kabal1337 »

armorall imaate u roxu, importane.
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#72 Re: Auto kozmetika

Post by mirzet87sa »

gdje uzeti ph neutralan sampon i sampon za foamanje/aktivna pjena takodjer da je ph neutralan.. gdje opcenito ima veci izbor sampona za auto, a da nisu oni od par km
Leon16v
Posts: 5790
Joined: 02/04/2015 13:27
Location: Ilidza إليدزا
Vozim: Staro željezo

#73 Re: Auto kozmetika

Post by Leon16v »

mirzet87sa wrote:gdje uzeti ph neutralan sampon i sampon za foamanje/aktivna pjena takodjer da je ph neutralan.. gdje opcenito ima veci izbor sampona za auto, a da nisu oni od par km
U Obi ima dosta stvari a i nisu jeftini, pa pogledaj :-D
mirzet87sa
Posts: 3274
Joined: 08/05/2013 04:23

#74 Re: Auto kozmetika

Post by mirzet87sa »

Leon16v wrote:
mirzet87sa wrote:gdje uzeti ph neutralan sampon i sampon za foamanje/aktivna pjena takodjer da je ph neutralan.. gdje opcenito ima veci izbor sampona za auto, a da nisu oni od par km
U Obi ima dosta stvari a i nisu jeftini, pa pogledaj :-D
Hvala, na njih sam zaboravio :-)
tempuser
Posts: 17100
Joined: 08/04/2015 10:35

#75 Re: Auto kozmetika

Post by tempuser »

Citajuci preporuke nedavno u Bingu kupim California Scent neki Breez, ne znam da li je star, da li je dupljak ili je jednostavno takav, ali nimalo odusevljen, iako pise 60 dana relativno bzyo izgubio miris, a kako nije bilo poklopca (nije imao nijedan na polici - mislim da je to do Binga) izgleda ko Argeta sa 3 komadica termo izolacije unutra!
Post Reply