Auto-klima: servis i održavanje

Automobili, pitanja, pomoć, savjeti...

Moderators: anex, _BataZiv_0809

Post Reply
milann1971
Posts: 344
Joined: 12/01/2017 05:53

#126 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by milann1971 »

kao meni sto se desava...lani je drzala 3 mjeseca, sad nakon 5 dana od sipanja freona ne hladi...to nije rupica, to je rupcaga...
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#127 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by Truba »

ja prošle godine napunio sad neće izgleda...

pa jebote i klima i sve :roll:
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#128 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by konektovan »

Black swan wrote:ja prošle godine napunio sad neće izgleda...

pa jebote i klima i sve :roll:
Kad upalis taster ac, cujes li zvuk kompresora???
Ili fali freona, ili je kompresor u kurzslusu.
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#129 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by Truba »

ne znam pogledat cu :roll:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#130 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by amar1994 »

Black swan wrote:ne znam pogledat cu :roll:
samo polako i postavi kurs za klima centar :) :thumbup:

na novijim autima recimo mozes cuti da iskljucuje pa ukljucuje kompresor da ustedi gorivo :)
odokativan
Posts: 189
Joined: 20/05/2017 20:00

#131 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by odokativan »

golfiista wrote:
Enticer wrote:Interesuje me ako u sistemu fali freona, tj. ako ga ima upola manje od maksimalne kolicine moze li to uzrokovati kvar na kompresoru i je li nuzno dopuniti freon ili pustiti neka radi sok se skroz ne potrosi?
Trenutno klima solidno hladi, nije neki led da puse, ali ok je sad za sad. Na autu se nista nije radilo oko klime dugi niz godina pa ne znam da li freon sam od sebe moze nestati, ispariti...da negdje pusta zasigurno je da bi vec odavno sav iscurio.
Pa ne moze faliti freona, ili ga ima ili ga nema, to je zatvoren sistem i ako pocne curiti izaci ce sav. Kakvo dopunjavanje i gluposti.
apsolutno netačno !! ili nemaš klimu pa ne znaš o tematici ili uopšte nemaš pojma
već dvije godine pred ljeto dopunjujem po minimlanih 10-15 grama
dovoljno da ne hladi, znači negdje sitno totalno ispušta dovoljno da tokom godine izgubi samo tih 10-15 grama od ukupnih cca 250g ali koji zbog takvog principa rada klime ne može da dobro hladi
ove godine čak nije mogo napravit ni vakuum, ali sam mu reko da dopuni pa ćemo vidjet za koliko vremena će iscurti i oslabit
evo deseti dan još uvjek dobro hladi
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#132 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by konektovan »

odokativan wrote:
golfiista wrote:
Enticer wrote:Interesuje me ako u sistemu fali freona, tj. ako ga ima upola manje od maksimalne kolicine moze li to uzrokovati kvar na kompresoru i je li nuzno dopuniti freon ili pustiti neka radi sok se skroz ne potrosi?
Trenutno klima solidno hladi, nije neki led da puse, ali ok je sad za sad. Na autu se nista nije radilo oko klime dugi niz godina pa ne znam da li freon sam od sebe moze nestati, ispariti...da negdje pusta zasigurno je da bi vec odavno sav iscurio.
Pa ne moze faliti freona, ili ga ima ili ga nema, to je zatvoren sistem i ako pocne curiti izaci ce sav. Kakvo dopunjavanje i gluposti.
apsolutno netačno !! ili nemaš klimu pa ne znaš o tematici ili uopšte nemaš pojma
već dvije godine pred ljeto dopunjujem po minimlanih 10-15 grama
dovoljno da ne hladi, znači negdje sitno totalno ispušta dovoljno da tokom godine izgubi samo tih 10-15 grama od ukupnih cca 250g ali koji zbog takvog principa rada klime ne može da dobro hladi
ove godine čak nije mogo napravit ni vakuum, ali sam mu reko da dopuni pa ćemo vidjet za koliko vremena će iscurti i oslabit
evo deseti dan još uvjek dobro hladi

E moj kMemo, to ocito kod tebe ne fercera sve najbolje, al' zahvaljujuci tebi i takvim k'o ti koji pune svake godine, pala je bar cijena punjenja ako nista?! :D :D :D :D :D :lol: 8-) :lol:
odokativan
Posts: 189
Joined: 20/05/2017 20:00

#133 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by odokativan »

eto ti tako pametan mi reci da ne fercera
čovjek detaljno sve pregledo u motornom prostoru i prošle i ove godine i nigdje ne može naći curenje
ostaje samo u kabini a raskopovanje kabine i zamjena isparivača koji je 1000 KM se jednostavno ne isplati tj. više se isplati samo dopunjavanje svake godine...pa dok traje ...traje
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#134 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by Truba »

Ko hladi I ko ne hladi

Koliko treba da pocne djelovati :skoljka:
Ne znam
User avatar
Rugafet
Posts: 4717
Joined: 14/12/2015 17:52

#135 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by Rugafet »

odokativan wrote:eto ti tako pametan mi reci da ne fercera
čovjek detaljno sve pregledo u motornom prostoru i prošle i ove godine i nigdje ne može naći curenje
ostaje samo u kabini a raskopovanje kabine i zamjena isparivača koji je 1000 KM se jednostavno ne isplati tj. više se isplati samo dopunjavanje svake godine...pa dok traje ...traje
Koji auto vozis?
odokativan
Posts: 189
Joined: 20/05/2017 20:00

#136 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by odokativan »

Rugafet wrote:
odokativan wrote:eto ti tako pametan mi reci da ne fercera
čovjek detaljno sve pregledo u motornom prostoru i prošle i ove godine i nigdje ne može naći curenje
ostaje samo u kabini a raskopovanje kabine i zamjena isparivača koji je 1000 KM se jednostavno ne isplati tj. više se isplati samo dopunjavanje svake godine...pa dok traje ...traje
Koji auto vozis?
zbog čega je to važno?
VW
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#137 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by konektovan »

Rugafet wrote:
odokativan wrote:eto ti tako pametan mi reci da ne fercera
čovjek detaljno sve pregledo u motornom prostoru i prošle i ove godine i nigdje ne može naći curenje
ostaje samo u kabini a raskopovanje kabine i zamjena isparivača koji je 1000 KM se jednostavno ne isplati tj. više se isplati samo dopunjavanje svake godine...pa dok traje ...traje
Koji auto vozis?
Vozi golfa VI, 1.4 mpi, kojem je najnormalnije svake godine dopunjavati freon,. :wink: :D
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#138 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by konektovan »

Black swan wrote:Ko hladi I ko ne hladi

Koliko treba da pocne djelovati :skoljka:
Ne znam
Ako ti je auto, recimo, parkitšrano na suncu, onda treba malo vise vremena da pocne hladiti, sve dok se ne izbaci topli zrak iz kabine. Ja u tom slucaju, prvo otvorim sve prozorr, vrata, napravim luft, i upalim auto i klimu, na max odmah da sto prije izbaci topli zrak. Za otprilike 5 minuta, vec pocinje hladno puhati, a klimu nisam dopunio, evo vec 7 godina.
odokativan
Posts: 189
Joined: 20/05/2017 20:00

#139 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by odokativan »

puhat hladno počne na ventilacionim otvorima već za minut dvije!!
a za koliko će uspjet skinut temperaturu u samoj kabini zavisi od toga kolika je bila prije paljenja klime i na koji režim je klima podešena, da li na maximalno puhanje i na minimalniju stepenažu (ja podesim npr. na 20 stepeni, inače je automatska AC) kao i da li je ukljućeno samo unutrašnje cirkulisanje zraka što utiče na brže rashlađivanje
yasaq
Posts: 1584
Joined: 30/07/2006 21:54

#140 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by yasaq »

Ned071 wrote:kad znamo napast ljude, red je da neke i pohvalimo. nit je reklama niti je poznanstvo. svaka cast za majstore iz klima centra u butmiru. uradili posao za sat i po, imali sve dijelove. komletan servis hladnjaka i ostalih dijelova. prezadovoljan. za razliku od nekih koji se reklamiraju i ovdje na forumu koji veze nemaju sa servisom klime. a jos su mi i maznuli neke dijelove. to je moje licno iskustvo i preporuka osobe koja se prvi put srece sa servisom klima uredjaja
Koliko te je koštalo ?
User avatar
Truba
Posts: 81731
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#141 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by Truba »

jbt ko svemirski brod
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#142 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by amar1994 »

konektovan wrote:
Black swan wrote:Ko hladi I ko ne hladi

Koliko treba da pocne djelovati :skoljka:
Ne znam
Ako ti je auto, recimo, parkitšrano na suncu, onda treba malo vise vremena da pocne hladiti, sve dok se ne izbaci topli zrak iz kabine. Ja u tom slucaju, prvo otvorim sve prozorr, vrata, napravim luft, i upalim auto i klimu, na max odmah da sto prije izbaci topli zrak. Za otprilike 5 minuta, vec pocinje hladno puhati, a klimu nisam dopunio, evo vec 7 godina.
ako je crno u pitanju , dodaj jos minut-dva :-) :lol: :lol: :lol: :lol:

ja je i ne palim na moru kad je ostavim na suncu na 40+ stepeni , u krov se uvuce vrucina i nema Boga da ohladi ni za 10min :D :run:
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#143 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by Herr Flick »

konektovan wrote:
Black swan wrote:Ko hladi I ko ne hladi

Koliko treba da pocne djelovati :skoljka:
Ne znam
Ako ti je auto, recimo, parkitšrano na suncu, onda treba malo vise vremena da pocne hladiti, sve dok se ne izbaci topli zrak iz kabine. Ja u tom slucaju, prvo otvorim sve prozorr, vrata, napravim luft, i upalim auto i klimu, na max odmah da sto prije izbaci topli zrak. Za otprilike 5 minuta, vec pocinje hladno puhati, a klimu nisam dopunio, evo vec 7 godina.
Nije to kod tebe nesto uredu,treba ti 5 min da pocne puhati hladno,kod mene za 30 sec max 1 min pocne puhat hladno,bez obzira dal je auto na suncu ili u hladu
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#144 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by amar1994 »

Pa pocne hladit al ti je vruce u autu ako razumijes , ne moze ohladit , meni budu ledeni oni usmjerivaci zraka al unutra i oko plastika vruce jbga :-)
User avatar
Herr Flick
Posts: 8953
Joined: 02/04/2012 13:00

#145 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by Herr Flick »

amar1994 wrote:Pa pocne hladit al ti je vruce u autu ako razumijes , ne moze ohladit , meni budu ledeni oni usmjerivaci zraka al unutra i oko plastika vruce jbga :-)
Pa napiso je da za otprilike 5 min pocinje hladno PUHATI,a ne hladiti,ma de nebitno,ja to na max stavim za 2 min se smrznem u autu onda otvaraj prozore :D :D :lol:
User avatar
amar1994
Posts: 28546
Joined: 11/01/2015 12:22
Location: Neđeljišta

#146 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by amar1994 »

Herr Flick wrote:
amar1994 wrote:Pa pocne hladit al ti je vruce u autu ako razumijes , ne moze ohladit , meni budu ledeni oni usmjerivaci zraka al unutra i oko plastika vruce jbga :-)
Pa napiso je da za otprilike 5 min pocinje hladno PUHATI,a ne hladiti,ma de nebitno,ja to na max stavim za 2 min se smrznem u autu onda otvaraj prozore :D :D :lol:
:thumbup: :lol: :lol: :lol:
User avatar
konektovan
Posts: 40594
Joined: 19/01/2015 19:12
Location: Mahala
Vozim: Francusku kantu

#147 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by konektovan »

Herr Flick wrote:
amar1994 wrote:Pa pocne hladit al ti je vruce u autu ako razumijes , ne moze ohladit , meni budu ledeni oni usmjerivaci zraka al unutra i oko plastika vruce jbga :-)
Pa napiso je da za otprilike 5 min pocinje hladno PUHATI,a ne hladiti,ma de nebitno,ja to na max stavim za 2 min se smrznem u autu onda otvaraj prozore :D :D :lol:
Pogresno sam se odrazio, :D a Amar je vec objasnio. :thumbup: :D
User avatar
golfiista
Posts: 4685
Joined: 04/05/2012 14:48

#148 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by golfiista »

odokativan wrote:
golfiista wrote:
Enticer wrote:Interesuje me ako u sistemu fali freona, tj. ako ga ima upola manje od maksimalne kolicine moze li to uzrokovati kvar na kompresoru i je li nuzno dopuniti freon ili pustiti neka radi sok se skroz ne potrosi?
Trenutno klima solidno hladi, nije neki led da puse, ali ok je sad za sad. Na autu se nista nije radilo oko klime dugi niz godina pa ne znam da li freon sam od sebe moze nestati, ispariti...da negdje pusta zasigurno je da bi vec odavno sav iscurio.
Pa ne moze faliti freona, ili ga ima ili ga nema, to je zatvoren sistem i ako pocne curiti izaci ce sav. Kakvo dopunjavanje i gluposti.
apsolutno netačno !! ili nemaš klimu pa ne znaš o tematici ili uopšte nemaš pojma
već dvije godine pred ljeto dopunjujem po minimlanih 10-15 grama
dovoljno da ne hladi, znači negdje sitno totalno ispušta dovoljno da tokom godine izgubi samo tih 10-15 grama od ukupnih cca 250g ali koji zbog takvog principa rada klime ne može da dobro hladi
ove godine čak nije mogo napravit ni vakuum, ali sam mu reko da dopuni pa ćemo vidjet za koliko vremena će iscurti i oslabit
evo deseti dan još uvjek dobro hladi
dok je ovaca bice vune.
milann1971
Posts: 344
Joined: 12/01/2017 05:53

#149 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by milann1971 »

mene zamjena hladnjaka klime kostala 120+50 km plus punjenje klime gratis...zadovoljan
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#150 Re: Auto-klima: servis i održavanje

Post by boshniak »

E jeste zakomplikovali, normalno je da se nešto freona potroši svako par godina, nije normalno ako se dopunjva svake godine, nedostatak 10-15gr je neprimjetno, bit će prije da fali 100-150gr da bi se osjetila promjena na izduvu. Ako neko nije siguran da li mu hladi dobro uzmete digitalni termometar sa sondom ili obični termometar i izmjerite temperaturu na izlazu iz ventilacije ako je temp do 8 stepeni normalno je. Kažem do 8 jer zavisi i od vanjske temp., ako je napolju do 20stepeni a auto hladno na izlazu zna biti i 4-5stepeni.
Post Reply