Australian Open 2018

Rukomet, tenis, odbojka, atletika, vaterpolo,...

Moderators: _BataZiv_0809, Tomahawk11, Charuga

Locked
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#1 Australian Open 2018

Post by Tomahawk11 »

Image
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#2 Re: Australian Open 2018

Post by Tomahawk11 »

Image
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#3 Re: Australian Open 2018

Post by Tomahawk11 »

Image
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#4 Re: Australian Open 2018

Post by Tomahawk11 »

Image
boshniak
Posts: 2007
Joined: 20/04/2014 11:48

#5 Re: Australian Open 2018

Post by boshniak »

Murray vjerovatno propušta AO
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#6 Re: Australian Open 2018

Post by Blek Stena »

Idemo Nole do sedme titule da crknu dusmani :D
Samo se fokusirat na tenis, Radeka zaduzi da odradjuje Jecu I Pepea :brusli:
lakilaka
Posts: 1610
Joined: 10/10/2014 16:48

#7 Re: Australian Open 2018

Post by lakilaka »

otkaza nole abu dabi. problemi sa laktom.
tnt-tunja
Posts: 1035
Joined: 19/08/2014 21:08

#8 Re: Australian Open 2018

Post by tnt-tunja »

Prognoze za titulu?
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#9 Re: Australian Open 2018

Post by Better Man »

Prvi i jedini favoriti su opet Federer i Nadal.
tnt-tunja
Posts: 1035
Joined: 19/08/2014 21:08

#10 Re: Australian Open 2018

Post by tnt-tunja »

Better Man wrote:Prvi i jedini favoriti su opet Federer i Nadal.
Nadal ima povredu koljena koju izgleda jos uvijek nije sanirao te je vec otkazao neke turnire.
User avatar
necko_hz
Posts: 3586
Joined: 18/04/2009 12:36

#11 Re: Australian Open 2018

Post by necko_hz »

Bez Novaka Federer je glavni favorit, od mladih mu Zverev može biti najveća prijetnja i od njega mnogo očekujem ove sezone, jer mislim da je vrijeme za neki veći rezultat na Grand slamu. Dovoljno je sazrio i fizički i mentalno, a i lijepog je iskustva nabio koji ga lišavaju bilo kakvih opravdanja za eventualni neuspjeh. Dakle, vrijeme mu je. Ostaje nepoznanica da li je i koliko popravio određene nedostatke u svojoj igri, što je neophodno kako bi napravio taj iskorak za osvajanje Slama, a to ćemo brzo imati priliku vidjeti.

Isto tako, jedva čekam da vidim i Džumhura, kod njega su se lijepo kockice složile i ima sve preduslove da u prvom dijelu sezone značajno popravi ionako odličan ranking, tim prije što ne brani puno bodova. Igra mu je prekompletna i otprilike je on tip tenisera koji najbolje pokazuje da je tenis nešto više od pukog udaranja reketom po loptici. Treba znati igrati ovu igru prije svega, a kada neko sa 175 centimetara i istom tolikom prosječnom brzinom prvog servisa, bez izrazito dominantnog oružja u svojoj igri, dođe u TOP 30 i ima odličnu šansu da popravi svoj ranking te bez većih problema uđe i u TOP 20, onda znaš da se radi o istinskoj teniskoj klasi. Kako god to nekome zvučalo, Damir to jeste, posjeduje nevjerovatan nivo i repertoar u svojoj igri, koji ga defacto čini jedinstvenim teniserom na ATP-u.

Kada je o Novaku riječ, moram priznati da me prilično šokirala jučerašnja vijest, jer sam se radovao njegovom povratku tenisu. Nažalost, ne mogu reći da jednim dijelom nisam očekivao ishod sličan ovome, jer nisam bio mišljenja da se takav tip povrede bez operacije može sanirati. Ako je preveliko opterećenje bilo uzrok bolova, šest mjeseci pauze može imati samo jednokratan efekat, odnosno pomoć. Logično je bilo očekivati da će se pri povratku tenisu i usljed novog opterećenja tog dijela ruke, bol ponovo početi javljati, tako da mi nije jasna bila odluka kako Novaka, tako i njegovog stručnog štaba, ali i doktora, da bez operacije pokušaju riješiti ovaj problem. No, hajde da sačekamo još neko vrijeme i vidimo, budući da nemamo uvid u sve informacije.

Kod Novaka mi je najviše žao što ga nisam više cijenio dok je bio dominantan, jer sam tek u januaru 2016. godine shvatio da gledam historijskog, jedinstvenog i igrača sa najvećim nivoom igre u historiji ovog sporta. Volio bih da se vrati na taj nivo, jer smatram da i pored svega što je osvojio, ima kalibar za mnogo više, ali iako se to ne desi, ostat će zapamćen kao igrač koji je podigao tenis na jedan viši nivo i čiji će se utjecaj na bijeli sport posebno vidjeti u nadolazećim godinama.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#12 Re: Australian Open 2018

Post by shake69 »

Koji ba najveci nivo tenisa u historiji te igre? I jos tvrditi da Djovak moze puno vise? :? Sta? Osvojiti jos 15 GS? Pa to ni Blek Stena ni Radosni i ostali tutto completo proserbian zanesenjaci RG skvadre ne ocekuju ni u najvlaznijim snovima o Prekodrincu? :-)
User avatar
el sadismo
Posts: 195
Joined: 17/08/2008 18:46

#13 Re: Australian Open 2018

Post by el sadismo »

Idemo prepravit RF19 na RF20.
User avatar
necko_hz
Posts: 3586
Joined: 18/04/2009 12:36

#14 Re: Australian Open 2018

Post by necko_hz »

shake69 wrote:Koji ba najveci nivo tenisa u historiji te igre? I jos tvrditi da Djovak moze puno vise? :? Sta? Osvojiti jos 15 GS? Pa to ni Blek Stena ni Radosni i ostali tutto completo proserbian zanesenjaci RG skvadre ne ocekuju ni u najvlaznijim snovima o Prekodrincu? :-)
Onaj o kojem pričaju mlađi i stariji Nadal, Bollettieri i slični 'proserbian' zanesenjaci. No, i bez njih mogu imati pravo da donesem svoj zaključak, jer sam gledao obojicu u svom peaku i nemam dileme ko je igrao na većem nivou. To svakako nije Federer. Ako misliš suprotno, tvoje pravo, uživaj u mišljenju, jer te nemam namjeru ubijeđivati u suprotno.

I molim te, nemoj se sa mnom u diskusiji spuštati na nivo kojim se koristiš sa pojedincima iz grupe koju prozivaš. Mislim da se znamo dovoljno dugo ovdje i da smo tokom ovih godina diskutovali dovoljno puta da možemo, ako ništa, poštovati stav i mišljenje drugog, bez obzira na (ne)slaganje.

Tu sam da diskutujemo argumentima, u granicama u kojima mi to vrijeme dozvoljava.
User avatar
shake69
Posts: 7601
Joined: 18/06/2011 01:21
Location: Soukbunar

#15 Re: Australian Open 2018

Post by shake69 »

No hard feelings, iako mi cudo da od Oslobodjenja stizes i ovdje! :wink:
Vidis, imam i ja pravo na vlastito misljenje kao i ti i ne mislim da Prekodrinac zasluzuje te pohvale kada je toliko argumenata protiv!
Pa i sam Toni je rekao "da je imao dojam" kad vec spominjes taj njegov kompliment Djovaku!
Sta on zna o 2004 i 2005 g.Tad nije ni igrao zavrsnice njegov Matador da ukrsti reket s Carobnjakom kao sto ce tek kasnije uspjeti...
User avatar
necko_hz
Posts: 3586
Joined: 18/04/2009 12:36

#16 Re: Australian Open 2018

Post by necko_hz »

shake69 wrote:Sta on zna o 2004 i 2005 g.Tad nije ni igrao zavrsnice njegov Matador da ukrsti reket s Carobnjakom kao sto ce tek kasnije uspjeti...
Aj ba ne rise :evil: :mrgreen:

Stignem ponekad, ne mogu stalno, zato me i nema, al čujemo se kad sezona počne.

PS: Neam ja problem što ti misliš drugačije, da imam, prozivao bih te.
User avatar
Blek Stena
Posts: 4010
Joined: 13/09/2012 11:05

#17 Re: Australian Open 2018

Post by Blek Stena »

necko_hz wrote:Bez Novaka Federer je glavni favorit, od mladih mu Zverev može biti najveća prijetnja i od njega mnogo očekujem ove sezone, jer mislim da je vrijeme za neki veći rezultat na Grand slamu. Dovoljno je sazrio i fizički i mentalno, a i lijepog je iskustva nabio koji ga lišavaju bilo kakvih opravdanja za eventualni neuspjeh. Dakle, vrijeme mu je. Ostaje nepoznanica da li je i koliko popravio određene nedostatke u svojoj igri, što je neophodno kako bi napravio taj iskorak za osvajanje Slama, a to ćemo brzo imati priliku vidjeti.

Isto tako, jedva čekam da vidim i Džumhura, kod njega su se lijepo kockice složile i ima sve preduslove da u prvom dijelu sezone značajno popravi ionako odličan ranking, tim prije što ne brani puno bodova. Igra mu je prekompletna i otprilike je on tip tenisera koji najbolje pokazuje da je tenis nešto više od pukog udaranja reketom po loptici. Treba znati igrati ovu igru prije svega, a kada neko sa 175 centimetara i istom tolikom prosječnom brzinom prvog servisa, bez izrazito dominantnog oružja u svojoj igri, dođe u TOP 30 i ima odličnu šansu da popravi svoj ranking te bez većih problema uđe i u TOP 20, onda znaš da se radi o istinskoj teniskoj klasi. Kako god to nekome zvučalo, Damir to jeste, posjeduje nevjerovatan nivo i repertoar u svojoj igri, koji ga defacto čini jedinstvenim teniserom na ATP-u.

Kada je o Novaku riječ, moram priznati da me prilično šokirala jučerašnja vijest, jer sam se radovao njegovom povratku tenisu. Nažalost, ne mogu reći da jednim dijelom nisam očekivao ishod sličan ovome, jer nisam bio mišljenja da se takav tip povrede bez operacije može sanirati. Ako je preveliko opterećenje bilo uzrok bolova, šest mjeseci pauze može imati samo jednokratan efekat, odnosno pomoć. Logično je bilo očekivati da će se pri povratku tenisu i usljed novog opterećenja tog dijela ruke, bol ponovo početi javljati, tako da mi nije jasna bila odluka kako Novaka, tako i njegovog stručnog štaba, ali i doktora, da bez operacije pokušaju riješiti ovaj problem. No, hajde da sačekamo još neko vrijeme i vidimo, budući da nemamo uvid u sve informacije.

Kod Novaka mi je najviše žao što ga nisam više cijenio dok je bio dominantan, jer sam tek u januaru 2016. godine shvatio da gledam historijskog, jedinstvenog i igrača sa najvećim nivoom igre u historiji ovog sporta. Volio bih da se vrati na taj nivo, jer smatram da i pored svega što je osvojio, ima kalibar za mnogo više, ali iako se to ne desi, ostat će zapamćen kao igrač koji je podigao tenis na jedan viši nivo i čiji će se utjecaj na bijeli sport posebno vidjeti u nadolazećim godinama.
:thumbup: Valjda ce se do AO rijesiti ova misterija oko povrede. :-)
Last edited by Blek Stena on 30/12/2017 21:31, edited 1 time in total.
User avatar
Better Man
Posts: 16656
Joined: 01/10/2006 20:10

#18 Re: Australian Open 2018

Post by Better Man »

shake69 wrote:Koji ba najveci nivo tenisa u historiji te igre? I jos tvrditi da Djovak moze puno vise? :? Sta? Osvojiti jos 15 GS? Pa to ni Blek Stena ni Radosni i ostali tutto completo proserbian zanesenjaci RG skvadre ne ocekuju ni u najvlaznijim snovima o Prekodrincu? :-)
Vidi. Po meni Sampras iz najboljih dana je daleko bolji od Federera iz naboljih dana. A glede Novaka. Budi realan i priznaj da Federer nije mogao ni okrznuti Novaka kad je Novak bio u top formi. To što ne voliš Novaka, nije razlog da mu ne priznaš da je jedan od najvećih ikada. Nisam ni ja ljubitelj Novaka, ali ni pod razno mu ne mogu osporiti da je jedan od najvećih.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#19 Re: Australian Open 2018

Post by red evil »

Novaku se apsolutno ne smije osporavati da je jedan od najvećih ali nikako najveći. Mislim da Novakov tenis nije veći od Federerovog, Nole je, po meni, svoj najbolji tenis igrao 2014, 2015, 2016 a tad je Federer već debelo ušao u 30. godine i kad dobiješ duel dva igrača istih ili sličnih kvaliteta onda ta mala razlika, broj godina, tada čini veliku razliku. Federer je gotovo već 20 godina u samom vrhu, jedino su Nadal u Federerovom primeu zbog matchupa i Nole kasnije zbog razlike u godina uspjevali praviti u kontinuitetu velike probleme.

Na temu... Očekivao sam ovaj AO da bude odličan ali izgleda da će biti loš. Nadal, Nole, Murray, Raonić, Nishikori povrede i učinit će dosta lošiji AO. Federer je glavni favorit u odsustvu Novaka i sa Novakom koji nije na 100% (račujući da nema povredu) bi bio opet favorit. Očekujem 20. titulu. A od Dimitrova puno očekujem, mislim da je vrijeme za GS finale, prošle godine ga je Rafa zaustavio u odličnom meču.
recto-verso
Posts: 998
Joined: 12/03/2008 16:03

#20 Re: Australian Open 2018

Post by recto-verso »

necko_hz wrote:Bez Novaka Federer je glavni favorit, od mladih mu Zverev može biti najveća prijetnja i od njega mnogo očekujem ove sezone, jer mislim da je vrijeme za neki veći rezultat na Grand slamu. Dovoljno je sazrio i fizički i mentalno, a i lijepog je iskustva nabio koji ga lišavaju bilo kakvih opravdanja za eventualni neuspjeh. Dakle, vrijeme mu je. Ostaje nepoznanica da li je i koliko popravio određene nedostatke u svojoj igri, što je neophodno kako bi napravio taj iskorak za osvajanje Slama, a to ćemo brzo imati priliku vidjeti.

Isto tako, jedva čekam da vidim i Džumhura, kod njega su se lijepo kockice složile i ima sve preduslove da u prvom dijelu sezone značajno popravi ionako odličan ranking, tim prije što ne brani puno bodova. Igra mu je prekompletna i otprilike je on tip tenisera koji najbolje pokazuje da je tenis nešto više od pukog udaranja reketom po loptici. Treba znati igrati ovu igru prije svega, a kada neko sa 175 centimetara i istom tolikom prosječnom brzinom prvog servisa, bez izrazito dominantnog oružja u svojoj igri, dođe u TOP 30 i ima odličnu šansu da popravi svoj ranking te bez većih problema uđe i u TOP 20, onda znaš da se radi o istinskoj teniskoj klasi. Kako god to nekome zvučalo, Damir to jeste, posjeduje nevjerovatan nivo i repertoar u svojoj igri, koji ga defacto čini jedinstvenim teniserom na ATP-u.

Kada je o Novaku riječ, moram priznati da me prilično šokirala jučerašnja vijest, jer sam se radovao njegovom povratku tenisu. Nažalost, ne mogu reći da jednim dijelom nisam očekivao ishod sličan ovome, jer nisam bio mišljenja da se takav tip povrede bez operacije može sanirati. Ako je preveliko opterećenje bilo uzrok bolova, šest mjeseci pauze može imati samo jednokratan efekat, odnosno pomoć. Logično je bilo očekivati da će se pri povratku tenisu i usljed novog opterećenja tog dijela ruke, bol ponovo početi javljati, tako da mi nije jasna bila odluka kako Novaka, tako i njegovog stručnog štaba, ali i doktora, da bez operacije pokušaju riješiti ovaj problem. No, hajde da sačekamo još neko vrijeme i vidimo, budući da nemamo uvid u sve informacije.

Kod Novaka mi je najviše žao što ga nisam više cijenio dok je bio dominantan, jer sam tek u januaru 2016. godine shvatio da gledam historijskog, jedinstvenog i igrača sa najvećim nivoom igre u historiji ovog sporta. Volio bih da se vrati na taj nivo, jer smatram da i pored svega što je osvojio, ima kalibar za mnogo više, ali iako se to ne desi, ostat će zapamćen kao igrač koji je podigao tenis na jedan viši nivo i čiji će se utjecaj na bijeli sport posebno vidjeti u nadolazećim godinama.
Djovak je prdnuo odavno.
User avatar
necko_hz
Posts: 3586
Joined: 18/04/2009 12:36

#21 Re: Australian Open 2018

Post by necko_hz »

Ako se nešto ne može uzimati kao razlog Federerovih poraza od Novaka, onda su to godine. Mislim, budimo realni, šta, Federer je bio prestar da dobije Đokovića na Wimbledonu 2014. i 2015, na US Openu 2015., AO-u 2011 i 2016., kao i na Mastersima u Indian Wellsu 2014. i 2015. godine, a nije bio prestar da sve te turnire, izuzev US Opena osvoji u 2017. :mrgreen:

Realnost je da bi RF, bez Đokovića na onom nivou, još 2014. godine postao RF18, dok bi njegovi navijači i on sam vjerovatno i danas 'bel18eovali' da ovome lakat nije otišo u ku*ac. I taj stav nemam problema niti argumentirati niti odbraniti bilo kada i gdje. Jednostavno, Federer je pri osvajanju AO-a 2017 dobio čak tri meča u 5 setova (Nishikori, Wawrinka, Nadal), što najbolje pokazuje koliko mu te 'famozne' godine predstavljaju problem da igra da na vrhunskom nivou. A njegov nivo je na turnirima u IW-u 2014. i 2015., Wimbledonu i US Openu 2015. bio i veći od onog koji mu je donosio titule na AO-u i WB-u ove godine, pa je dobijao klempu po ušima nekoliko puta.

Kada govorimo o Federerovom tenisu sa USO-a 2015. godine treba dodati da je na tom turniru ostvario svoj drugi najdominantniji ulazak u GS finale (prvi je Wimbledon 2006) sa samo 52 izgubljena gema, a da je po kompletnosti igre i samom nivou pomenuti Federer jači od 99% svojih verzija iz Primea. Statistički ili tehnički, kako god hoćete. Ko god je gledao taj turnir dobro zna o čemu govorim i kako je RF izgledao. Pa ja ne smijem ni zamisliti šta bi taj Federer uradio da su mu u tom finalu došli Roddick, Davydenko, Hewitt ili neka od njegovih mušterija iz 'prime godina. :-) . Servis brutalan, bekend nenormalan, ritern nikada bolji, defanziva strašna, brza podloga, lake loptice, svi uslovi maksimalno na njegovoj strani, a onda dođe Novak u finalu i dobije ga u 4 seta. :-)

Zatim Wimbledon 2015. i polufinalni meč protiv Murraya, koji je, kako god okreneš, vjerovatno u TOP 5 njegovih najboljih mečeva ikad. Nenormalan tenis tokom čitavog turnira, razbijanje Murraya u polufinalu, a onda dolazak u finale i novo razbijanje, ali s Federerom u ulozi razbijenog. Na IW 2014. i 2015. se ne moram ni osvrtati, pogledajte nekoliko njegovih mečeva sa oba turnira, pa zaključite kako je igrao, a onda mu je u finalu, kao i inače, plafon bio jedan set.

I zar fakat neko ko je gledao te mečeve, gledao obojicu igrača na tim turnirima i u tim okršajima, a pod pretpostavkom da je u stanju realno sagledati situaciju, može reći da jedan dobio drugog samo zato što je ovaj bio u godinama? :mrgreen: Dobio ga jer je bio na nenormalnom nivou kome ni Federer, koji je sve ostale igrače tada mlatio sa istom lakoćom kao u Primeu, nije mogao odgovoriti.

Neću da ispadne da je ovo pljuvačina po Federeru, jer moji postovi iz proteklih godina najbolje pokazuju moje mišljenje o njemu. Njegova veličina za mene nikad neće biti u 19 osvojenih Slamova, već u dugovječnosti i kontinuitetu koji ima sve ove godine, igrajući konstantno na manje-više istom nivou, što o njegovoj veličini govori više od ičega, a zbog čega i zaslužuje taj broj 19 pored svog imena. No, nemojmo se lagati da su svih ovih godina, od 2009. pa naovamo 'biologija i starost' bili uzrok njegove inferiornosti u odnosu na Đokovića i Nadala kako u međusobnim okršajima sa obojicom, tako i u gotovo duplo manjem broju osvojenih titula na Slamovima i Mastersima, jer nisu.

Shodno tome, a imajući u vidu sve gore napisano, kao i izjave pojedinaca poput Tonija, Rafe, Bollettierija, Berdycha ili Lavera, koji su mjerodavniji od svakoga od nas da kažu nešto na tu temu, sasvim je legitimno, pa i više od toga napisati da je nivo na kojem je Đoković igrao najveći nivo u historiji tenisa.
User avatar
red evil
Posts: 2345
Joined: 30/07/2012 14:08

#22 Re: Australian Open 2018

Post by red evil »

Složiti ćemo se da nije isto igrati protiv Nishikorija ili Wawrinke i Novaka, uzimaju isto snage, ne zahtjevaju preveliki nivo tenisa kakav zahtjeva Novak. Jer Federer protiv Nishikorija ili Stana ne mora razmišljati o petom setu dok protiv Novaka mora i u toj situaciji godine dođu do izražaja. Sam nivo tenisa jeste bio veliki kod Federera ali valja taj nivo tenisa zadržati. A složiti ćemo isto tako da umaranjem i nivo tenisa opada, proporcionalno. Federer protiv Novaka mora igrati strpljivije, ne može onako igrati kako je igrao protiv ostalih igrača a ovo važi i za Novaka. I dolazi do izražaja regenerisanje snage iz meča u meč, osoba od 28, 29. godina to radi bolje od osobe koja ima 33, 34. godine. Kad se sudare dva igrača istih kvaliteta, obojica igraju brutalan tenis, onda ta mala sitnica postaje velika.

Protiv Nishikorija sebi možeš doizvoliti luksuz da odmoriš 1 set i da opet imaš realne šanse ili čak i veće od protivnika za pobjedu, ovo važi ako si Nole, Nadal ili Federer a dok taj luksuz protiv Novaka ne možeš dopustiti. Protiv Novaka moraš igrati cijeli meč na istom nivou bez bilo kakvog opuštanja, odmaranja. Glavni razlog nisu godine ali je jedan bitan uzrok poraza od Novaka.
User avatar
Tomahawk11
Globalni moderator
Posts: 109749
Joined: 14/08/2009 14:51

#23 Re: Australian Open 2018

Post by Tomahawk11 »

Šta znači najveći nivo?
Je li Novak bolji od Rogera?
Evo vidim, neki kažu da je bolji i Sampras....Rafa....ko je sljedeći, Andy, Stan?!
User avatar
necko_hz
Posts: 3586
Joined: 18/04/2009 12:36

#24 Re: Australian Open 2018

Post by necko_hz »

red evil wrote:Složiti ćemo se da nije isto igrati protiv Nishikorija ili Wawrinke i Novaka, uzimaju isto snage, ne zahtjevaju preveliki nivo tenisa kakav zahtjeva Novak. Jer Federer protiv Nishikorija ili Stana ne mora razmišljati o petom setu dok protiv Novaka mora i u toj situaciji godine dođu do izražaja. Sam nivo tenisa jeste bio veliki kod Federera ali valja taj nivo tenisa zadržati. A složiti ćemo isto tako da umaranjem i nivo tenisa opada, proporcionalno. Federer protiv Novaka mora igrati strpljivije, ne može onako igrati kako je igrao protiv ostalih igrača a ovo važi i za Novaka. I dolazi do izražaja regenerisanje snage iz meča u meč, osoba od 28, 29. godina to radi bolje od osobe koja ima 33, 34. godine. Kad se sudare dva igrača istih kvaliteta, obojica igraju brutalan tenis, onda ta mala sitnica postaje velika.

Protiv Nishikorija sebi možeš doizvoliti luksuz da odmoriš 1 set i da opet imaš realne šanse ili čak i veće od protivnika za pobjedu, ovo važi ako si Nole, Nadal ili Federer a dok taj luksuz protiv Novaka ne možeš dopustiti. Protiv Novaka moraš igrati cijeli meč na istom nivou bez bilo kakvog opuštanja, odmaranja. Glavni razlog nisu godine ali je jedan bitan uzrok poraza od Novaka.
BOLD 1 - Ne zahtijevaju Nishikori ili Wawrinka, ali zahtijeva jedan Nadal koga je Federer ove sezone sa 35 godina na leđima odučio četiri puta, od čega jednom u pet setova i to u finalu, nakon što je dva meča prije toga igrao, zamisli, isto tako u pet setova. Dakle, tu mu se nije bio problem regenerisati ili šta?

Sve to što si dalje nabrojao vodi u jednom smjeru, a to je da je Novakov nenormalni nivo ključni razlog zašto Federer koji je igrao više nego brutalno nije mogao više od jednog seta u većini tih mečeva.

Imao Federer 25 ili 35 godina, u match upu sa najboljim Đokovićem on će biti taj koji će se trošiti više nego što je navikao, što će u većini slučajeva voditi u jednom smjeru, a to je da će ga ovaj izmrcvariti brutalnim intenzitetom, usljed kojeg će Roger prije popustiti. Zašto? Zato što zavisi od brzog završavanja poena, kojih protiv one životinje ima u jako maloj mjeri. Novak će mu vraćati većinu servisa i loptica koje ostali teniseri nisu u stanju, bacit će mu na bekend sve što može, a mogućnost da sa oba krila spinuje ili ravna udarce po potrebi, bilo da se radi u dijagonali ili paraleli, bilo da se nalazi u terenu ili par metara iza, tjerat će Federera da se više kreće, više troši i u konačnici prije pukne pod tim pritiskom.

To su pokazivali i neki Prime i Peak mečevi Rogera, odnosno veliki broj njih koji bi otišli u pet setova, a koje je na kraju Federer gubio, jer jednostavno nije mogao ispratiti ritam i intenzitet protivnika, ne zbog fizičkih već zbog tehničkih stvari.

Druga stvar koja se zaboravlja je koliko je Federer postao kompletniji igrač u drugom dijelu karijere nego je to bio u Primeu. Izgubio je malo na kretanju i oštrini na forhendu, ali je sve to nadomjestio većim reketom kojim je u paket dodao daleko bolji bekend, bolji running forhend, bolji servis, bolju igru na mreži, bolju defanzivu, efikasniji court coverage. Dovoljno je pogledati match up sa Murrayom ili Berdychom sa kojima je muke mučio u prvim godinama svoje karijere i uporediti sa ovim što im je radio i radi zadnjih godina.
Tomahawk11 wrote:Šta znači najveći nivo?
Znači to što znači, tehnička kompletnost igrača i razina njegovog nivoa tenisa.

Hajde da vidimo šta kažu neki koji su mjerodavniji.

Tomas Berdych nakon Pekinga 2014

"I met somebody in the final who I've never seen before," he told reporters. "I was just swept out from the court. I probably played maybe over, what, 600 matches in my career, and I met guys like Andre [Agassi], Roger [Federer], all those probably in their best times. But I have never, ever experienced anything like that."

Mats Wilander

“He’s so good, he might even be better than the other two. When he’s feeling it and he’s on and he’s fighting, it’s nearly impossible to beat him," Wilander said. "You can’t get the ball through him. Federer and Nadal have people who they don’t necessarily like to play against. Djokovic, I don’t see a player that he minds playing.”

John McEnroe nakon Roland Garrosa 2016

'At the moment, there's no question that the level that Novak is at is something that you rarely, if ever, see."

Pat Cash krajem 2011

"Novak has been phenomenal, winning the Australian Open, Wimbledon and the US Open and getting to the semis at Roland Garros. That puts him right up there alongside the best who have ever played. I feel Djokovic is better than Federer in his prime because he has greater opposition.

Rafael Nadal nakon Dohe 2016

"The match is easy to analyse," said Nadal. "I played against a player who did everything perfectly. I don't know anybody who's ever played tennis like this. Since I know this sport I've never seen somebody playing at this level. So I just congratulate him and that's it. I know I can do a few things better, but the real thing is with these conditions, playing during the night and with the feeling of the ball here, it's so difficult to have chances against him playing like this. It is probably impossible.

Rafael Nadal početkom decembra 2017 (ovo ima i veću težinu s obzirom da je izjava nakon sezone u kojoj je popio dobre batine od Federera četiri puta.

‘Asked whether Federer was the best he’d ever come up against, Nadal told SER: ‘ Well, it’s complicated.
What with titles and what he’s accomplished that says he’s the best in the history of our sport. ‘Is he the best I’ve played against? Well, maybe, yes, I’ve also played the great Djokovic, we’ve run into other really good players. ‘But it’d be unfair to say that Federer isn’t the best I’ve ever played against because the titles and his track record prove that to be the case. ‘But at a technical level, when Djokovic has been at the top of his game, I have to say that I’ve been up against an invincible player.’

Toni Nadal prije nekoliko dana

"I think that as Djokovic played two years ago he was unstoppable, more complete than Federer. It is true that Federer has given an extra this year, but when we went out to play against Djokovic I did not know which way to choose to beat him ".

Rod Laver sredinom 2016. godine

Laver, a two-time season Slam winner, now considers Novak Djokovic and Federer equals when it comes to greatest-of-all-time deliberations.

"I don't think you put one of those two above the other when you look at their performances," Laver said to ESPN.com via phone. "You know what Roger's record is. But the way that Djokovic has been playing over the last year or so, I would say that Djokovic and Federer are equals.

"When you look at Djokovic's performances and his results, you just have to say, 'Hey, this guy's unbelievable, and how can you look past him when discussing who is the best ever?'"


Pa nešto malo o meču gdje smo vidjeli ovaj šokantni izraz na licu :mrgreen:

http://pokit.org/get/?fdfee51f12c349c70 ... 8b57b2.jpg

The top-ranked Serb cleaned up his game dramatically thereafter, especially in a semifinal rout of Federer.

"Everything was just clinical," Laver said. "It was just amazing. I'm sure that when Roger came off court, he asked himself, 'What do I have to do to beat this guy?' Djokovic probably didn't miss more than half a dozen shots in the whole match. It's amazing to think that Djokovic can play at that high level for so long."
Tomahawk11 wrote:Je li Novak bolji od Rogera?
Većina ovih, izuzev Lavera koji smatra da su jednaki, reći će da je Federer bolji zbog rekorda i titula. Između ostalog i sam Nadal. No, ko što vidiš, reći će i da je Novak igrao na većem nivou nego Federer, kao što opet kaže i sam Nadal. Dakle, treba raščlaniti ta dva pojma. Historijski gledano Roger je bolji i uspješniji od Novaka, ali je, po mom mišljenju (a nisam jedini), Đoković igrao na najbrutalnijem, najkompletnijem i najvećem nivou tenisa ikada.
User avatar
Velkoski
ModeratorNaBezCenzure
Posts: 72443
Joined: 17/05/2008 15:30
Location: u dergjahu tvog srca
Vozim: Golf 7 GTI

#25 Re: Australian Open 2018

Post by Velkoski »

Image

Locked