Atila,Kralj Huna

(H)istorija/povijest Bosne i Hercegovine, regiona, itd...

Moderator: anex

Post Reply
putokaz1
Posts: 12496
Joined: 31/05/2014 23:56

#1 Atila,Kralj Huna

Post by putokaz1 »

Gledao sam film o Atili,surfao mnogo...
Je istina da je njegovu ženu poslao Aetius Rimski general,da ga ubije?
Wikipedija kaže da je umro prirodnom smrću
U filmu se spominje prva žena Ankara ali nema je na netu,jel to izmišljeno
Imali istine -tradicija kod Mađara i Bugara da su njegovi potomci-bar njihove prve vladaće dinastije
Po njegovom imenu, imena djeca dobijaju ne samo u te dvje zemlje već i u Italiji ,Njemačkoj s malo drugačijim izgovor
On je za neke bio najveći vladar,za druge Heroj,za Evropu ''Hitler''...
Istina je da je imao vlast od središnje Azije do Katalunskih polja u Francuskoj,bio sposoban,nemilosrdan
Jesul mu grob našli u Srbiji?
Gdje su Huni,šta kaže DNK jesul to Čuvaši u Rusiji?
...
bhnapoleon1
Posts: 6522
Joined: 11/05/2014 23:47

#2 Re: Atila,Kralj Huna

Post by bhnapoleon1 »

To za vladajuce dinastije prilicno tesko ali ce svaka dinastija krojiti kako je odgovara da pokaze da je sto starija. Naprimjer u italiji srednjeg vijeka mnoge porodice su imale price da vode porijeklo od rimskih aristokratskih porodica.
Jedan od mnogih osvajaca starog i srednjeg vijeka sto se kaze ni bolji ni gori od drugih. Rimljani koji su "perjanica" civlizacije su unistili Katargu i jos preorali zemlju soli.
Gdje su Huni, koliko se sjecam svugdje jer su asimilovani u mnoge narode.
Flavije Aecije zadnji veliki rimski general , bitka na katalunskim poljima zadnja velika rimska pobjeda (uz ogromnu pomoc "barbarskih" plemena).
putokaz1
Posts: 12496
Joined: 31/05/2014 23:56

#3 Re: Atila,Kralj Huna

Post by putokaz1 »

bhnapoleon1 wrote:To za vladajuce dinastije prilicno tesko ali ce svaka dinastija krojiti kako je odgovara da pokaze da je sto starija. Naprimjer u italiji srednjeg vijeka mnoge porodice su imale price da vode porijeklo od rimskih aristokratskih porodica.
Jedan od mnogih osvajaca starog i srednjeg vijeka sto se kaze ni bolji ni gori od drugih. Rimljani koji su "perjanica" civlizacije su unistili Katargu i jos preorali zemlju soli.
Gdje su Huni, koliko se sjecam svugdje jer su asimilovani u mnoge narode.
Flavije Aecije zadnji veliki rimski general , bitka na katalunskim poljima zadnja velika rimska pobjeda (uz ogromnu pomoc "barbarskih" plemena).
Hvala
Punski ratovi sjećam se iz osnovne
tm84
Posts: 169
Joined: 02/10/2012 00:03

#4 Re: Atila,Kralj Huna

Post by tm84 »

putokaz1 wrote:Gledao sam film o Atili,surfao mnogo...
Je istina da je njegovu ženu poslao Aetius Rimski general,da ga ubije?
Wikipedija kaže da je umro prirodnom smrću
U filmu se spominje prva žena Ankara ali nema je na netu,jel to izmišljeno
Imali istine -tradicija kod Mađara i Bugara da su njegovi potomci-bar njihove prve vladaće dinastije
Po njegovom imenu, imena djeca dobijaju ne samo u te dvje zemlje već i u Italiji ,Njemačkoj s malo drugačijim izgovor
On je za neke bio najveći vladar,za druge Heroj,za Evropu ''Hitler''...
Istina je da je imao vlast od središnje Azije do Katalunskih polja u Francuskoj,bio sposoban,nemilosrdan
Jesul mu grob našli u Srbiji?
Gdje su Huni,šta kaže DNK jesul to Čuvaši u Rusiji?
...
brale, puno pitanja na jednom mjestu... evo reci cu ti sto znam o atili. oko prve zene je istina, prema usmenom predanju, i u to vrijeme se mnogo znalo o vladarima drugih drzava nego sto mislimo danas, tako da na prvo pitanje, da li je ecije poslao drugu zenu da ga ubije istina, mogu reci, da nije 100% potvrdjeno ali da je moguce...

huni su najvise traga ostavili upravo kod madjara, i zajedno sa avarima, koji su priblizno isti teritorij naselili kao huni, madjari se mogu smatrati direktnim potomcima huna. kad su madjari dosli u 9.stoljecu, morali su se udobno osjecati na tom podrucju, gdje su i drugi turkijsko-mongolski narodi zivjeli... sigurno i zbog slicnosti jezika...

za ostalo ne mogu nista tvrditi, samo pretpostavljati...
putokaz1
Posts: 12496
Joined: 31/05/2014 23:56

#5 Re: Atila,Kralj Huna

Post by putokaz1 »

tm84 wrote:
putokaz1 wrote:Gledao sam film o Atili,surfao mnogo...
Je istina da je njegovu ženu poslao Aetius Rimski general,da ga ubije?
Wikipedija kaže da je umro prirodnom smrću
U filmu se spominje prva žena Ankara ali nema je na netu,jel to izmišljeno
Imali istine -tradicija kod Mađara i Bugara da su njegovi potomci-bar njihove prve vladaće dinastije
Po njegovom imenu, imena djeca dobijaju ne samo u te dvje zemlje već i u Italiji ,Njemačkoj s malo drugačijim izgovor
On je za neke bio najveći vladar,za druge Heroj,za Evropu ''Hitler''...
Istina je da je imao vlast od središnje Azije do Katalunskih polja u Francuskoj,bio sposoban,nemilosrdan
Jesul mu grob našli u Srbiji?
Gdje su Huni,šta kaže DNK jesul to Čuvaši u Rusiji?
...
brale, puno pitanja na jednom mjestu... evo reci cu ti sto znam o atili. oko prve zene je istina, prema usmenom predanju, i u to vrijeme se mnogo znalo o vladarima drugih drzava nego sto mislimo danas, tako da na prvo pitanje, da li je ecije poslao drugu zenu da ga ubije istina, mogu reci, da nije 100% potvrdjeno ali da je moguce...

huni su najvise traga ostavili upravo kod madjara, i zajedno sa avarima, koji su priblizno isti teritorij naselili kao huni, madjari se mogu smatrati direktnim potomcima huna. kad su madjari dosli u 9.stoljecu, morali su se udobno osjecati na tom podrucju, gdje su i drugi turkijsko-mongolski narodi zivjeli... sigurno i zbog slicnosti jezika...

za ostalo ne mogu nista tvrditi, samo pretpostavljati...
Hvala
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#6 Re: Atila,Kralj Huna

Post by TheMule »

Prema njihovom ponasanju, ne bi me cudilo da je jedan dio plemena sletio dole ispod Duvana i istocno od Drine :)
User avatar
Bratov brat
Posts: 631
Joined: 06/07/2011 09:23
Location: ja sam samo prolazio i nemam pojmaaaa...

#7 Re: Atila,Kralj Huna

Post by Bratov brat »

TheMule wrote:Prema njihovom ponasanju, ne bi me cudilo da je jedan dio plemena sletio dole ispod Duvana i istocno od Drine :)
Da jesu, prepoznao bi ih. :-D Mada,ni njihovi potomci koji zive neposredno blizu nas, i koji ovih dana podizu neke ograde, ne lice vise na svoje izvorne pretke. Koliko se samo svetskih expedicija polomilo u okolini Beograda trazeci Atilin grob. :roll: :lol: Da li je njegov kovceg spusten u Dunav, Tisu ili Tamis nikada utvrdili nisu a verovatno nikada i nece.
Post Reply