Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7351 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Raigor Stonehoof wrote:
Cemu ta "postepenost"? Zar on ne moze reci budi i ono bude, zar se morao milijardama godina zajebavat s stvaranjem kad je mogao rec "budi"? Kakve veze ima proces nastanka, svakako nije bilo ljudi tad da svjedoce.

A ovo drugo, odgovorio si ono sto je Dozer predvidio da ces odgovorit :D
Cemu ta "postepenost"?
aaa pobogu si brate, objasnim fino zasto je nuzno da bude postepenost jer imaju svoju svrhu ta postepenost a ti opet zasto zasto :-)

evo jedan primjer, sta mislis da se stvori tigar ispred tvojih oci odjednom, bez da se radja i raste, nego potpuno zreo veliki tigar, koji te odmah napadne, i ubije te.

Kakav bi to zivot bio kad bi se stvari Ovako stvarale momentalno bez postepenosti? jeli ti sad jasno zasto?

nije ovo pitanje nikakva novost, i za vrijeme MUhammed su govorili sto se odjednom cijeli Kur'an ne spusti sto mora dio po dio

evo vidi sta su govorili upravo ono sto ti govoris sad


" Oni koji ne vjeruju govore: Trebalo je da mu Kur'an bude objavljen citav, i to odjednom. A tako se objavljuje da bismo njime srce tvoje ucvrstili, i Mi ga sve ajet po ajet objavljujemo''(El-Furkan. 32)

"Kao Kur'an, sve dio po dio objavljujemo da bi ga ti ljudima malo pomalo kazivao, i prema potrebi ga objavljujemo"(El-Isra, 106)

znaci nema postepenosti u njihovim zeljama, nego daj odjednom cijelu knjigu a ne Ovako postepeno

ali Bog fino kaze da je potrebna postepenost jer ima svoju svrhu, da ocvrsti srce vjernika, jer ce sa postepenosti znati kad je koji ajet povodom cega objavljen znat ce u kontekt stavljati ajete a Ovako kad bi knjiga odjednom spustena, niko je nebi znao tumaciti kako treba.

zar se morao milijardama godina zajebavat s stvaranjem kad je mogao rec "budi"? Kakve veze ima proces nastanka, svakako nije bilo ljudi tad da svjedoce.
ako znas sta je teorija relativiteta?

u toj teoriji vrijeme je relativno, nije svugdje isto, tako isto kod Boga vrijeme ide brze nego kod nas i kod njega je totalno druga koncepcija vremena, jer nije zarobljen u vremenu, kod njega je proslost sadasnjost i budunost isto, jer vidi ih isto i podjednako bez problema.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7352 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Smrel

jedno pitanje, jesi li se barem malo nakezio mom vicu :mrgreen:
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#7353 Re: Ateizam

Post by Raigor Stonehoof »

jarane, ti ode sa svemira o kojem sam te pitao, na tigra pa na knjigu. ne zanima me ni knjiga a ni tigar, pitao sam te zasto nije rekao budi svemire, i on bude. kakva je korist nama od toga sto je svemir stvaran 14 milijardi godina, pa tek onda dosli mi?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7354 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:
Smrcak15 wrote:
beni-bu-man wrote:Smrle

Znas ti onaj vic kako je nastao Isus ???

Vidim da imas na sve odgovor
nemam, pa da cujem
Pa :izet: mu bog, mater
evo ti se javlja Bog iz Kur'ana:

80 Zar oni misle da Mi ne čujemo šta oni nasamo razgovaraju i kako se među sobom dogovaraju? Čujemo Mi, a izaslanici Naši, koji su uz njih, zapisuju.

36.Kada te vide nevjernici, samo ti se rugaju....

41.I prije tebe su poslanike ruglu izvrgavali, pa je one koji su im se rugali stiglo baš ono čemu su se rugali.

42.A ti nikako ne misli da Allah ne motri na ono što rade nevjernici! On im samo pušta do Dana kada će im oči ostati otvorene.

10. I otrpi ono što oni govore i izbjegavaj ih na prikladan način,

11. a Mene ostavi onima koji te u laž ugone, koji raskošno žive i daj im malo vremena;

12. biće u Nas, doista, okova i ognja,

13. i jela koje u grlu zastaje, i patnje nesnosne.


99.Kad nekome od njih smrt dođe, on uzvikne: “Gospodaru moj, povrati me

100.da uradim kakvo dobro u onome što sam ostavio!” – Nikada! To su riječi koje će on uzalud govoriti – pred njima će prepreka biti sve do dana kada će oživljeni biti
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7355 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Image

Buraz ispricao sam ti vic, nista vise, sto si ba ozbiljan tolko :?
Last edited by beni-bu-man on 19/09/2017 16:04, edited 1 time in total.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#7356 Re: Ateizam

Post by Raigor Stonehoof »

beni bu ja bih se zabrinuo da sam na tvom mjestu :roll:
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7357 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Raigor Stonehoof wrote:jarane, ti ode sa svemira o kojem sam te pitao, na tigra pa na knjigu. ne zanima me ni knjiga a ni tigar, pitao sam te zasto nije rekao budi svemire, i on bude. kakva je korist nama od toga sto je svemir stvaran 14 milijardi godina, pa tek onda dosli mi?
moram ti tigra ubacit u igru da razumijes zasto nemoze biti stvaranje odjednom nego mora doci do postepenosti.

zasto 14 milijardi univerzum

mi tacno neznamo, ali ima sve svoju svrhu, zbog cega, kod BOga nema nista bez svrhe da radi stvari jer posjeduje mudrost

dali mozda zbog ovoga, sta mislis da je ranije stvorena zemlja a mozda radijacija jaka bila pa zivot nebi opstao, ili je prije daleko burnije bilo zbog meteora i asteroida pa kad se to se ustabililo pocelo formiranje zemlje da bude pogodna za zivot covjeka, njemu tih 14 milijardi nista neznaci, to njemu brzo prodje, jer nije prikopcan za vrijeme , nije zarobljen u vremenu i prostoru kao mi.

mi samo mozemo teorije pucati ovdje zasto toliko zasto ne radnije ili kasnije, zasto u ovom trenutku...sve su to nagadjanja, ali ima svoju svrhu, jer kod njega nema nemudrih poteza.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#7358 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Raigor Stonehoof wrote:beni bu ja bih se zabrinuo da sam na tvom mjestu :roll:
Brate ostao sam bez teksta matere mi moje kad sam vidio njegov odgovor (VIDIO... NISAM CITAO :mrgreen: )
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7359 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:Image

Buraz ispricao sam ti vic, nista vise, sto si ba ozbiljan tolko :?
jedno je pricati vic a drugo je ismijavati Boga preko vica

i ja nekad opalim vic, ali vic na racun BOga ne dolazi u obzir, jer se smijes na racun onoga koji i Tebe i mene moze da ubije na sve moguce i nemoguce nacine.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#7360 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
Raigor Stonehoof wrote:jarane, ti ode sa svemira o kojem sam te pitao, na tigra pa na knjigu. ne zanima me ni knjiga a ni tigar, pitao sam te zasto nije rekao budi svemire, i on bude. kakva je korist nama od toga sto je svemir stvaran 14 milijardi godina, pa tek onda dosli mi?
moram ti tigra ubacit u igru da razumijes zasto nemoze biti stvaranje odjednom nego mora doci do postepenosti.

zasto 14 milijardi univerzum

mi tacno neznamo, ali ima sve svoju svrhu, zbog cega, kod BOga nema nista bez svrhe da radi stvari jer posjeduje mudrost

dali mozda zbog ovoga, sta mislis da je ranije stvorena zemlja a mozda radijacija jaka bila pa zivot nebi opstao, ili je prije daleko burnije bilo zbog meteora i asteroida pa kad se to se ustabililo pocelo formiranje zemlje da bude pogodna za zivot covjeka, njemu tih 14 milijardi nista neznaci, to njemu brzo prodje, jer nije prikopcan za vrijeme , nije zarobljen u vremenu i prostoru kao mi.

mi samo mozemo teorije pucati ovdje zasto toliko zasto ne radnije ili kasnije, zasto u ovom trenutku...sve su to nagadjanja, ali ima svoju svrhu, jer kod njega nema nemudrih poteza.
A nije mogao stvoriti bez radijacije?
A nije mogao stvoriti bez asteroida i meteora?
A nije mogao stvoriti odmah stabilan svemir?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7361 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote: A nije mogao stvoriti bez radijacije?
A nije mogao stvoriti bez asteroida i meteora?
A nije mogao stvoriti odmah stabilan svemir?
mogao je ali to su sad hipoteticka razmisljanja sta bi bilo kad bi bilo

ali kad bi ulazili u te hipoteticke zone onda bi morali razmisljati Ovako, kad nebi bilo ovoga nebi bilo toga ako nebi bilo toga bilo bi ovo ili ono, i onda bi morali dosta vremena progoriti na sta bi bilo kad bi bilo?
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#7362 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
zforumas wrote: A nije mogao stvoriti bez radijacije?
A nije mogao stvoriti bez asteroida i meteora?
A nije mogao stvoriti odmah stabilan svemir?
mogao je ali to su sad hipoteticka razmisljanja sta bi bilo kad bi bilo

ali kad bi ulazili u te hipoteticke zone onda bi morali razmisljati Ovako, kad nebi bilo ovoga nebi bilo toga ako nebi bilo toga bilo bi ovo ili ono, i onda bi morali dosta vremena progoriti na sta bi bilo kad bi bilo?
Isto tako je i bog hipoteticki.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7363 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:
Smrcak15 wrote:
zforumas wrote: A nije mogao stvoriti bez radijacije?
A nije mogao stvoriti bez asteroida i meteora?
A nije mogao stvoriti odmah stabilan svemir?
mogao je ali to su sad hipoteticka razmisljanja sta bi bilo kad bi bilo

ali kad bi ulazili u te hipoteticke zone onda bi morali razmisljati Ovako, kad nebi bilo ovoga nebi bilo toga ako nebi bilo toga bilo bi ovo ili ono, i onda bi morali dosta vremena progoriti na sta bi bilo kad bi bilo?
Isto tako je i bog hipoteticki.
pa mi moramo dosta puta hipoteticki razmisljati, ali barem imamo neku podlogu u kojem smjeru razmisljati a to je Kuran i hadis od poslanika, pa to budu smjernice.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#7364 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote: pa mi moramo dosta puta hipoteticki razmisljati, ali barem imamo neku podlogu u kojem smjeru razmisljati a to je Kuran i hadis od poslanika, pa to budu smjernice.
I "mi" imamo podlogu u vidu eksperimenata, opazanja, istrazivanja. Da nije bilo te nase podloge ti bi na kamili mor'o u Svedsku, ako bi uopce znao gdje se nalazi.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7365 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote:
Smrcak15 wrote: pa mi moramo dosta puta hipoteticki razmisljati, ali barem imamo neku podlogu u kojem smjeru razmisljati a to je Kuran i hadis od poslanika, pa to budu smjernice.
I "mi" imamo podlogu u vidu eksperimenata, opazanja, istrazivanja. Da nije bilo te nase podloge ti bi na kamili mor'o u Svedsku, ako bi uopce znao gdje se nalazi.
jos samo kad bi znao ko je prvi poceo sa naucnom metodom

Ibn al-Haytham: The Muslim Scientist Who Birthed the Scientific Method
http://www.realclearscience.com/blog/20 ... ethod.html
Da nije bilo te nase podloge ti bi na kamili mor'o u Svedsku, ako bi uopce znao gdje se nalazi
isto tako da nije muslimanski naucnik iz srednjeg vijeka bilo ti nebi mogao sad meni pisati ovaj tekst, jer bez algebre koju je
Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi usavrsio nebi bilo moguce praviti ovakve kompijutere, jer renesana evrope je pocela sa uzimanjem naucnih dostignuca iz islamskog zlatnog doba.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#7366 Re: Ateizam

Post by Raigor Stonehoof »

hvala zforumas, dok se ja vratih na temu, ti si pisao tacno sta bih ja pisao :)

smrcak tvoj je problem sto polazis od "bog sigurno postoji" pa iz toga izvlacis teorije, osim da pocnes od "ne znam nista" pa da kriticki sagledas. jer kad pocnes od "ne znam" pa udaris na nesto sto ne mozes objasniti, onda koristis naucne metode i pokusavas shvatiti tu pojavu. dok ti, kad udaris na nesto neobjasnjivo, kazes "bog to hoce, ne mogu ja uc u njegove misli" i nastavis dalje.

upravo to sto si napisao "imamo neku podlogu u kojem smjeru razmisljati a to je Kuran i hadis od poslanika" je tvoj problem. nemas nikakvu podlogu, tvoja podloga je relevantna poput andersenovih bajki. kad krenes od pocetka, bez podloge, kriticki razmisljati o svijetu, pocnes koristit svoju glavu a ne muhamedovu, onda ces vidjeti u kakvoj zabludi tracis vrijeme.
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#7367 Re: Ateizam

Post by zforumas »

Smrcak15 wrote:
zforumas wrote:
Smrcak15 wrote: pa mi moramo dosta puta hipoteticki razmisljati, ali barem imamo neku podlogu u kojem smjeru razmisljati a to je Kuran i hadis od poslanika, pa to budu smjernice.
I "mi" imamo podlogu u vidu eksperimenata, opazanja, istrazivanja. Da nije bilo te nase podloge ti bi na kamili mor'o u Svedsku, ako bi uopce znao gdje se nalazi.
jos samo kad bi znao ko je prvi poceo sa naucnom metodom

Ibn al-Haytham: The Muslim Scientist Who Birthed the Scientific Method
http://www.realclearscience.com/blog/20 ... ethod.html
Da nije bilo te nase podloge ti bi na kamili mor'o u Svedsku, ako bi uopce znao gdje se nalazi
isto tako da nije muslimanski naucnik iz srednjeg vijeka bilo ti nebi mogao sad meni pisati ovaj tekst, jer bez algebre koju je
Muhammad ibn Musa al-Khwarizmi usavrsio nebi bilo moguce praviti ovakve kompijutere, jer renesana evrope je pocela sa uzimanjem naucnih dostignuca iz islamskog zlatnog doba.
S tobom raspravljati kao sa kvadriplegicarem basketa igrati. Smrle uci, citaj, izucavaj! Svijet je postojao i prije tvoje knjige.
Btw. ako je neko nesto usavrsio, ne znaci da je izmislio.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7368 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Raigor Stonehoof wrote:hvala zforumas, dok se ja vratih na temu, ti si pisao tacno sta bih ja pisao :)

smrcak tvoj je problem sto polazis od "bog sigurno postoji" pa iz toga izvlacis teorije, osim da pocnes od "ne znam nista" pa da kriticki sagledas. jer kad pocnes od "ne znam" pa udaris na nesto sto ne mozes objasniti, onda koristis naucne metode i pokusavas shvatiti tu pojavu. dok ti, kad udaris na nesto neobjasnjivo, kazes "bog to hoce, ne mogu ja uc u njegove misli" i nastavis dalje.

upravo to sto si napisao "imamo neku podlogu u kojem smjeru razmisljati a to je Kuran i hadis od poslanika" je tvoj problem. nemas nikakvu podlogu, tvoja podloga je relevantna poput andersenovih bajki. kad krenes od pocetka, bez podloge, kriticki razmisljati o svijetu, pocnes koristit svoju glavu a ne muhamedovu, onda ces vidjeti u kakvoj zabludi tracis vrijeme.
pa polazim iz toga je jer nalogicnije do sad

tvoja podloga je relevantna poput andersenovih bajki
reci mi sta uopste znas o Kur'anu i hadisu? da bi ga mogao strpati u bajke?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7369 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

zforumas wrote: S tobom raspravljati kao sa kvadriplegicarem basketa igrati. Smrle uci, citaj, izucavaj! Svijet je postojao i prije tvoje knjige.
Btw. ako je neko nesto usavrsio, ne znaci da je izmislio.

druze nije uredu na taj fazon mene hvatati kao nebi ja nidokle dosao da nije vas ateista, a zaboravljate da su evropljani pokupili svu nauku islamskog svijeta i tako brzo krenuli u renesanu, pa dovoljno ti je pogledati KOpernikusove racunanja sto je radio kopirajuci Al Butija koristeci njegove proracune kretanja nebeskih tijela, to su ocite jasne stvari svako ih zna samo izgleda ti nisi upucen u to
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#7370 Re: Ateizam

Post by Towelie »

Smrcak15 wrote:
zforumas wrote: S tobom raspravljati kao sa kvadriplegicarem basketa igrati. Smrle uci, citaj, izucavaj! Svijet je postojao i prije tvoje knjige.
Btw. ako je neko nesto usavrsio, ne znaci da je izmislio.

druze nije uredu na taj fazon mene hvatati kao nebi ja nidokle dosao da nije vas ateista, a zaboravljate da su evropljani pokupili svu nauku islamskog svijeta i tako brzo krenuli u renesanu, pa dovoljno ti je pogledati KOpernikusove racunanja sto je radio kopirajuci Al Butija koristeci njegove proracune kretanja nebeskih tijela, to su ocite jasne stvari svako ih zna samo izgleda ti nisi upucen u to
:lol: Da se malo drugacije ne zove on?
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#7371 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Towelie wrote:
Smrcak15 wrote:
zforumas wrote: S tobom raspravljati kao sa kvadriplegicarem basketa igrati. Smrle uci, citaj, izucavaj! Svijet je postojao i prije tvoje knjige.
Btw. ako je neko nesto usavrsio, ne znaci da je izmislio.

druze nije uredu na taj fazon mene hvatati kao nebi ja nidokle dosao da nije vas ateista, a zaboravljate da su evropljani pokupili svu nauku islamskog svijeta i tako brzo krenuli u renesanu, pa dovoljno ti je pogledati KOpernikusove racunanja sto je radio kopirajuci Al Butija koristeci njegove proracune kretanja nebeskih tijela, to su ocite jasne stvari svako ih zna samo izgleda ti nisi upucen u to
:lol: Da se malo drugacije ne zove on?
moguce, nekako sa B je bilo.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#7372 Re: Ateizam

Post by Raigor Stonehoof »

Smrcak15 wrote:
Raigor Stonehoof wrote:hvala zforumas, dok se ja vratih na temu, ti si pisao tacno sta bih ja pisao :)

smrcak tvoj je problem sto polazis od "bog sigurno postoji" pa iz toga izvlacis teorije, osim da pocnes od "ne znam nista" pa da kriticki sagledas. jer kad pocnes od "ne znam" pa udaris na nesto sto ne mozes objasniti, onda koristis naucne metode i pokusavas shvatiti tu pojavu. dok ti, kad udaris na nesto neobjasnjivo, kazes "bog to hoce, ne mogu ja uc u njegove misli" i nastavis dalje.

upravo to sto si napisao "imamo neku podlogu u kojem smjeru razmisljati a to je Kuran i hadis od poslanika" je tvoj problem. nemas nikakvu podlogu, tvoja podloga je relevantna poput andersenovih bajki. kad krenes od pocetka, bez podloge, kriticki razmisljati o svijetu, pocnes koristit svoju glavu a ne muhamedovu, onda ces vidjeti u kakvoj zabludi tracis vrijeme.
pa polazim iz toga je jer nalogicnije do sad

tvoja podloga je relevantna poput andersenovih bajki
reci mi sta uopste znas o Kur'anu i hadisu? da bi ga mogao strpati u bajke?
Nemoj. Podji od toga da nista nije tacno dok se ne utvrdi precizan dokaz za to. Pa onda preispitaj svoj pogled na svijet i javi nam se opet.

A ja znam o tome dovoljno, indoktriniran kao dijete pa sam i sam vjerovao dok nisam poceo mislit svojom glavom.
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#7373 Re: Ateizam

Post by Towelie »

moguce, nekako sa B je bilo.
:lol: :lol: :lol:
Slika i prilika islamskog naucnjaka danas. Toliko se ponosi "islamskom naukom" (kao da nauka ima religijski predznak), a ne zna ko je Al Biruni.
Cuj, Al Buti. :lol:

E moj, Smrle. Sramotis se, Allahami.
Edouard
Posts: 1779
Joined: 17/03/2014 14:31

#7374 Re: Ateizam

Post by Edouard »

Čini se da ateiste na forumu jako zanima nastanak svemira, iako su sve donedavno mitološki vjerovali, jednako kao i stari Grci prije 2.500 godina, da je svemir oduvijek (ma šta god im to značilo) takav kakvog ga vidimo.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#7375 Re: Ateizam

Post by L u c i f e r »

Towelie wrote:
moguce, nekako sa B je bilo.
:lol: :lol: :lol:
Slika i prilika islamskog naucnjaka danas. Toliko se ponosi "islamskom naukom" (kao da nauka ima religijski predznak), a ne zna ko je Al Biruni.
Cuj, Al Buti. :lol:

E moj, Smrle. Sramotis se, Allahami.
:D :meza1:
Post Reply