Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#6626 Re: Ateizam

Post by broj dva »

Vragolanko,
dobar post ali ako ocekujes smislene i konkrete protuargumente (od razvoja religija preko bozjeg sadizma do besmislenosti raja..) od smrleta, tips koji negira evoluciju, mislim da ces se razocarati..
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#6627 Re: Ateizam

Post by dustaban »

glede ove teze o bozjem "testiranju covjeka"...
Evo da se slozimo da je sve ovo nekakvo testiranje prije onog vjecnog zivota, ali pobogu kako vi ili kako iko moze znati sta su "tacni odgovori" tog testiranja?!

Najbolji dokaz toj bizarnoj zamjeni teza jeste "Abraham test".
Nevjerovatno kako se tu religija navukla i opravdala sinoubicu u pokusaju... koji je, kao, svojom spremnoscu da prikolje vlastito dijete dokazao poslusnosti bogu...i time polozio test!

Bozeubrani!

I niko da skonta da je KREATORU UNIVERZUMA "ispravan odgovor" na "Abraham test" trebao biti samoubistvo ili stavljanje vlastitog zivota na raspolaganje umjesto dizanja noza na nevino i pri tome vlastito dijete!

Eto vam religije nabijem je.
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#6628 Re: Ateizam

Post by L u c i f e r »

dustaban wrote:glede ove teze o bozjem "testiranju covjeka"...
Evo da se slozimo da je sve ovo nekakvo testiranje prije onog vjecnog zivota, ali pobogu kako vi ili kako iko moze znati sta su "tacni odgovori" tog testiranja?!

Najbolji dokaz toj bizarnoj zamjeni teza jeste "Abraham test".
Nevjerovatno kako se tu religija navukla i opravdala sinoubicu u pokusaju... koji je, kao, svojom spremnoscu da prikolje vlastito dijete dokazao poslusnosti bogu...i time polozio test!

Bozeubrani!

I niko da skonta da je KREATORU UNIVERZUMA "ispravan odgovor" na "Abraham test" trebao biti samoubistvo ili stavljanje vlastitog zivota na raspolaganje umjesto dizanja noza na nevino i pri tome vlastito dijete!

Eto vam religije nabijem je.
Normalno.
Mozda bog hoce da iskorijeni poltrone iz ljudskog roda.

Ne bih se sekunde iznenadio da ateisticka raja bude mahala pizzama i colom iz dzeneta jadnicima u dzehenemu osudjenim na vjecno gledanje "naucno-islamskih" videa na jutjubu i sabiranje samoglasnika iz vjerskih knjiga.
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#6629 Re: Ateizam

Post by Raigor Stonehoof »

L u c i f e r wrote:[vjecno gledanje "naucno-islamskih" videa na jutjubu i sabiranje samoglasnika iz vjerskih knjiga.

:lol: :lol: :lol:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#6630 Re: Ateizam

Post by dustaban »

Sad se sjetih jedne skolske epizode...

Pobjegli mi svi sa casa. Osto samo jedan streber (koji nikad nije bio raja) da saceka profesora.
- Sta je ovo? upita profesor - gdje su ostali?
- Svi su pobjegli druze profesore, veli shupak
- A ti jedini osto?
- DA, rece shupak pun sebe.
- Kako se zoves?
0vaj mu rece, a profa uze olovku i upisa mu keca!

Meni je ovo zapravo sasvim normalna reakcija, jednog NORMALNOG profesora.
I recite vi meni sad sta bi uradio Bog na njegovom mjestu, ali bog kako ga Religija tumaci?
Zna se.
Dakle Religija tumaci Boga kao da se radi o nekom shupku koji gotivi dupelisce. Ja se izvinjavam na rjecniku ali tako ispada.

Ja bih pak Gospodina mogao zamisliti samo kao nekog nalik onom profi, tj. kao nekog ko ne jebe dupelisce. A najdrazi su mu ateisti i ovi sto su pobjegli sa vjeronauke :mrgreen: ...
User avatar
jasko_ba
Posts: 7806
Joined: 13/11/2006 17:47

#6631 Re: Ateizam

Post by jasko_ba »

User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#6632 Re: Ateizam

Post by harač »

ali komentari su slika našeg društva. ja se zaista pitam kako mi kao nacija uopće preživljavamo. nedavno bio u njemačkoj, i gledam na TV-u emisiju - ljudi ozbiljno i javno raspravljaju o moralnim aspektima dalekosežnog inžinjeringa ljudskog DNK-a koriteći najnovije tehnologije tipa CRISPR-a, a vamo vrhunac intelektualne debate odbrana allaha od nekakve evolucije, uz nimalo sarkastične doskočice tipa: nek si ti nasto od majmuna i sl. (jedna se još hvali da je odlučan student na ekonomiji u sarajevu; kakvi su tek oni sa kraljevskog univerziteta u kaknju) :-) nama su fekalije u vodi najmanji problem
L u c i f e r
Posts: 12309
Joined: 30/11/2013 14:50
Location: Bosna

#6633 Re: Ateizam

Post by L u c i f e r »

Trenutno naslovna vijest na klitorixu;

https://www.klix.ba/vijesti/bih/fatih-s ... /170806043

:eh:
broj dva
Posts: 4549
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#6634 Re: Ateizam

Post by broj dva »

Cuj "ucac" kurana.
Valjda recitator, covjek samo cita napisano eventualno nabubano..i sta se tu koji vrag ima "ucit"..
Last edited by broj dva on 07/08/2017 11:42, edited 1 time in total.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#6635 Re: Ateizam

Post by irac300 »

harač wrote:ali komentari su slika našeg društva. ja se zaista pitam kako mi kao nacija uopće preživljavamo. nedavno bio u njemačkoj, i gledam na TV-u emisiju - ljudi ozbiljno i javno raspravljaju o moralnim aspektima dalekosežnog inžinjeringa ljudskog DNK-a koriteći najnovije tehnologije tipa CRISPR-a, a vamo vrhunac intelektualne debate odbrana allaha od nekakve evolucije, uz nimalo sarkastične doskočice tipa: nek si ti nasto od majmuna i sl. (jedna se još hvali da je odlučan student na ekonomiji u sarajevu; kakvi su tek oni sa kraljevskog univerziteta u kaknju) :-) nama su fekalije u vodi najmanji problem
Još je ona dobra, što bi rek'o @karanana bar je dobar pičić. :D Ove ostale, njih 99% ne treba ni komentarisati, sve goli krkan do krkana, kabadahije, nepismeno, nevaspitano...
Hakiz
Posts: 40521
Joined: 30/07/2015 20:01

#6636 Re: Ateizam

Post by Hakiz »

dustaban wrote:Sad se sjetih jedne skolske epizode...

Pobjegli mi svi sa casa. Osto samo jedan streber (koji nikad nije bio raja) da saceka profesora.
- Sta je ovo? upita profesor - gdje su ostali?
- Svi su pobjegli druze profesore, veli shupak
- A ti jedini osto?
- DA, rece shupak pun sebe.
- Kako se zoves?
0vaj mu rece, a profa uze olovku i upisa mu keca!

Meni je ovo zapravo sasvim normalna reakcija, jednog NORMALNOG profesora.
I recite vi meni sad sta bi uradio Bog na njegovom mjestu, ali bog kako ga Religija tumaci?
Zna se.
Dakle Religija tumaci Boga kao da se radi o nekom shupku koji gotivi dupelisce. Ja se izvinjavam na rjecniku ali tako ispada.

Ja bih pak Gospodina mogao zamisliti samo kao nekog nalik onom profi, tj. kao nekog ko ne jebe dupelisce. A najdrazi su mu ateisti i ovi sto su pobjegli sa vjeronauke :mrgreen: ...
Meni u ovoj priči smeta to što taj koji je ostao ispade izdajica jer nije htio da se ponaša kao masa i da uradi što i svi. Dakle, neko ko je svojm slobodnom voljom izabrao da ne slijedi zov krda ispade negativac?

Nešto je trulo u tom poimanju "slobode" u kojem, kao i u religii, moraš raditi šta i svi ostali iz mase rade. Nemaš pravo na svoj stav.
User avatar
mousstapha
Posts: 4181
Joined: 14/07/2008 03:13
Location: Stuttgart

#6637 Re: Ateizam

Post by mousstapha »

Ako svi politicari kradu i nadje se jedan koji ne krade, on je izdajica i treba biti kaznjen. :D
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#6638 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Ja sam bas bio lik koji je ostajao, odnosno onaj koji je radio sta je po njemu ispravno u datom trenutku. Alfa muzjak kaze idemo pobjeci svi, onih par njegovih ulizica naravno prate njega i nagovore bez problema ostatak mase. Ali mene nije zanimalo sta neki debil od alfa muzjaka hoce i uvijek sam im samo govorio ''Ako se vama bjezi, bjezite. Meni se ne bjezi, a ja vas ne sprjecavam''. I obicno bi nakon malog odmora prepunog prijetnji, psovki itd.. sve te silne face samo ostale u razredu. Ja ih nisam natjerao, samo su oni bili previse pizde da urade ono sto zele osim ako ih komplet masa podrzi u tom da bi podjelili odgovornost. Poenta: Ja postujem bas toga koji je ostao jer je on uradio ono sto je tada zelio. A desilo se 2 puta i da sam ja otisao - na sred casa i kada niko drugi nije, jer sam to zelio uraditi iz u tom trenutku vaznih razloga i nisam trazio podrsku mase.

Jednoumlje je glupost, svako za sebe treba da donosi odluke, a ne da se vodi jednim vodjom koji bi da svi urade ono sto on zeli, jer tada mu je ugodno to uraditi, a bez podrske mase nece sam to uraditi. Ateizam je (jos uvijek) upravo to, odmaci se od mase koja mora da prati religiju jer neki alfa muzjaci to traze, a masa bez razmilsjanja prihvata.

I da, jednom smo ostali samo jaran i ja.. dobili petice bez pitanja i onda nas pustila da i mi idemo, ostali ga ispusili sljedeci cas :gunjastajl:
User avatar
dustaban
Posts: 6516
Joined: 10/07/2012 10:55

#6639 Re: Ateizam

Post by dustaban »

Bojim se da se nismo razumjeli. Solidarisati se sa svima (makar pogresno cinili) ili biti drugaciji (misleci da si u pravu) nije uvijek isto i zapravo je u ovoj prici nebitno. Bitno je sta je motiv tog poteza (da budes drugaciji).
Nekad je to nesto zaista uzviseno - neko se utapa, svi gledaju, ti jedini skaces u vodu.
Ali nekad je fakat shupacki: svi gladuju ti se prezderavas, svi zedni ti se poljevas... svi pobjegli sa casa, ti osto da se uvuces profesoru u paksu... i to cak ni ne pokusavajuci da ove grijesnike sprijecis u tome, vec onako shupacki svi se dogovorimo a ti ostanes.
Nije dakle to isto.
Ali odosmo s teme - ja samo htjedoh da propitamo malo sami sebe kakav je taj Bog... u dushi :mrgreen: Da li on nagradjuje strebere i ulizice ili odvazne i one koji misle svojom glavom.

Nedo bog da je Bog onakav kako nam ga religija prikazuje!
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#6640 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Al to je fora, upravo je stvar u razlozima zasto nesto radimo. Je li zato sto zaista razmisljamo da tako treba, ili neki drugi. Neko ostaje iz straha, neko zarad ulizivanja, a neko jer ne vidi ikakav razlog da ode.. sad ovo mozemo na sve u zivotu primjeniti. Upravo taj razlog ''zasto'' jeste bitan u ateizmu. Npr. zivimo u vrijeme gdje ce jos vecina ateista na pitanje zasto si ateista odgovoriti u fazonu: Razmislio sam o tom fenomenu religije i boga, i shvatio da je to besmisleno.. i to je dobro. Kad vecina bude odgovarala sa: Pa eto, svi su.. pa i ja.. tad vec nece biti isto stajaliste.

A sa tom zadnjom se potpuno slazem, da boga ima bolje da je bilo kakav samo ne takav kakvim ga religije opisase. Razuminji je :evil: nego on.
Last edited by Dope_Man on 07/08/2017 20:27, edited 1 time in total.
Lopov-eliminator
Posts: 1482
Joined: 11/07/2013 19:29

#6641 Re: Ateizam

Post by Lopov-eliminator »

dustaban wrote:Bojim se da se nismo razumjeli. Solidarisati se sa svima (makar pogresno cinili) ili biti drugaciji (misleci da si u pravu) nije uvijek isto i zapravo je u ovoj prici nebitno. Bitno je sta je motiv tog poteza (da budes drugaciji).
Nekad je to nesto zaista uzviseno - neko se utapa, svi gledaju, ti jedini skaces u vodu.
Ali nekad je fakat shupacki: svi gladuju ti se prezderavas, svi zedni ti se poljevas... svi pobjegli sa casa, ti osto da se uvuces profesoru u paksu... i to cak ni ne pokusavajuci da ove grijesnike sprijecis u tome, vec onako shupacki svi se dogovorimo a ti ostanes.
Nije dakle to isto.
Ali odosmo s teme - ja samo htjedoh da propitamo malo sami sebe kakav je taj Bog... u dushi :mrgreen: Da li on nagradjuje strebere i ulizice ili odvazne i one koji misle svojom glavom.

Nedo bog da je Bog onakav kako nam ga religija prikazuje!
U biti je to ista stvar kao kad s Edouardom pricas o moralu pa svaki put zbrise glavom bez obzira. Sustina price je da ti uradis nesto svojom odlukom bez ikakvog uzimanja u obzir nagrade ili kazne upucene prema sopstvenoj guzici. Isto kao kad Edouardu postavih pitanje kao bi li vratio pare koje bi nasao na putu, iz topa odmah kaze naravno da bi, zatim mu postavim fakticki isto pitanje samo pod pretpostavkom da ne postoji nagrada ili kazna na onom svijetu, odgovor odmah drukciji, ne kaze vise naravno da bi, nego da je to pitanje - previse hipoteticko(!!!!) Vidis li obrazac ponasanja? Isto tako, u ovom primjeru, supacki je kad neko ostane zbog toga da bi se ulizao profesoru ali nije supacki kad neko ostane jer se nije htio povoditi za masom zbog manjka motiva za bjezanje.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#6642 Re: Ateizam

Post by harač »

Dobar tekst s Guardiana, koji je ujedno i kraci prikaz knjige: Rulers, Religion and Riches: Why the West Got Rich and the Middle East Did Not

Image

https://www.theguardian.com/books/2017/ ... bin-review

By 1600, however, the Islamic world had fallen behind western Europe, and for centuries the Middle East has been beset by slow growth, persistent poverty and seemingly intractable social problems. North-western Europe, by contrast, became the richest corner of the world, the hub of industrialisation and globalisation. In this sweeping and provocative book, the economic historian Jared Rubin asks how such a dramatic reversal of fortunes came about.

(...)

The driving motivation of most rulers is not ideology or to do good, but to maintain and strengthen their hold on power: “to propagate their rule”. This requires “coercion” – the ability to enforce power – and, crucially, some form of “legitimacy”. In the medieval world, both Islamic and Christian rulers claimed part of their legitimacy from religious authorities, but after the Reformation, Rubin thinks that European governments had to turn away from religion as a source of political legitimacy.

By getting “religion out of politics”, Europe made space at the political “bargaining table” for economic interests, creating a virtuous cycle of “pro-growth” policy-making. Islamic rulers, by contrast, continued to rely on religious legitimation and economic interests were mostly excluded from politics, leading to governance that focused on the narrow interests of sultans, and the conservative religious and military elites who backed them.

(...)

In the Middle East the powers of state and religion were fused by Ottoman sultans intent on legitimising their rule and expansion through Islam. Unity that had been a medieval advantage became an early modern hindrance: with no political need to negotiate with economic interests, the Ottomans failed to pursue modernising reforms in finance, currency and law. It was not until the 19th century, with the region far behind the west, that liberal reform came, and its advance was swiftly checked by authoritarianism, religious conservatism and colonialism.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#6644 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Ah ta divna Malezija, primjer kako se treba voditi drzava.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#6645 Re: Ateizam

Post by harač »

moram se vratiti na temu "Mit o umjerenim muslimanima", da vidim gdje su Maleziju svrstali :D

elem, dobar tekst: Sartre Does God: Kate Kirkpatrick on the variety of atheisms
http://blogs.lse.ac.uk/theforum/sartre-does-god/

For the early Sartre—the Sartre of the phenomenological period and Being and Nothingness—atheism was not a humanism. But neither was it the atheism of twentieth-century Anglophone philosophy of religion. Sartre’s objection to God was not Bertrand Russell’s: ‘Not enough evidence!’.

So what was it?
User avatar
Dope_Man
Posts: 7778
Joined: 03/06/2016 16:31

#6647 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Sad ide ono da ih je bog zelio kraj sebe, da je smrt na njegovo putu najsladja i ostale bajke za lakse prihvatanje smrti.

Mada to nista nije cudno, svake godine umrlih, a dabome bilo je i onih vecih nesreca sa po stotinama mrtvih odjednom.. jer bog ne moze da se pegla pa da bar tih par dana pripazi svoje stado.
User avatar
Dozer
Posts: 28388
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#6648 Re: Ateizam

Post by Dozer »

Eh, ali ovi hodocasnici 1.000.000% idu u dzennet, jer su preminuli, tj. jer ih je bog uzeo sebi bas u tom najsvetijem momentu :D

Imamo samo jedan sitni problem - ni jedan se nece vratiti da nam kaze i potvrdi da li je zaista tako, tj. da li su zarsili u dzennetu, da li ih hurije jasu, kolike blagodeti i vjecnu srecu osjecaju, itd. :D
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#6649 Re: Ateizam

Post by zijancer »

Da je znao kako, rekao bi: pogledao sam ono što je sagradio, i to je za mene objasnilo zvijezde.
User avatar
shbc
Posts: 3346
Joined: 20/07/2012 12:13

#6650 Re: Ateizam

Post by shbc »

Oni su nagradjeni. Ne kontate vi to :mrgreen:
Post Reply