Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#5476 Re: Ateizam

Post by r_faruk »

dosadan si sa tim programiranjem...
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#5477 Re: Ateizam

Post by zforumas »

r_faruk wrote:dosadan si sa tim programiranjem...
Ponedjeljak - pijavica/embrio
Utorak - brojcano programiranje
Srijeda - pulsari
Cetvrtak - valovi
Petak - kinezin robot
Subota - Erdogan i WTCC
Nedjelja - razne sarene zivotinje
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#5478 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

zforumas wrote:
r_faruk wrote:dosadan si sa tim programiranjem...
Ponedjeljak - pijavica/embrio
Utorak - brojcano programiranje
Srijeda - pulsari
Cetvrtak - valovi
Petak - kinezin robot
Subota - Erdogan i WTCC
Nedjelja - razne sarene zivotinje
Znaci ne ide Petkom na Dzumu :?
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#5479 Re: Ateizam

Post by Towelie »

zforumas wrote:
r_faruk wrote:dosadan si sa tim programiranjem...
Ponedjeljak - pijavica/embrio
Utorak - brojcano programiranje
Srijeda - pulsari
Cetvrtak - valovi
Petak - kinezin robot
Subota - Erdogan i WTCC
Nedjelja - razne sarene zivotinje
:lol:

Kljuc uspeha je imati plan i držati ga se.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#5480 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

sta da kazem na vase sprdnje osim da prepustim Allahu da kaze nesto o tome sto vi pricate sad

103.a oni čija dobra djela budu lahka, oni će posve izgubljeni biti, u Džehennemu će vječno boraviti,
104.vatra će im lica pržiti i iskeženih zuba će u njemu ostati
105.“Zar vam ajeti Moji nisu kazivani, a vi ste ih poricali?”
106.“Gospodaru naš,” – reći će – “naši prohtjevi su bili od nas jači, te smo postali narod zalutali.
107.Gospodaru naš, izbavi nas iz nje; ako bismo ponovo zlo radili, sami bismo sebi nepravdu učinili.”
108.“Ostanite u njoj prezreni i ništa Mi ne govorite!” – reći će On.
109.“Kad su neki robovi Moji govorili: ’Gospodaru naš, mi vjerujemo, zato nam oprosti i smiluj nam se, jer Ti si najmilostiviji!’ –
110.vi ste im se toliko rugali da ste zbog toga na Mene zaboravljali i uvijek ste ih ismijavali.
111.Njih sam Ja danas nagradio za ono što su trpjeli, oni su, doista, postigli ono što su željeli.”


..Ali, oni u Opomenu Moju sumnjaju zato što kaznu Moju nisu iskusili.

10.I otrpi ono što oni govore i izbjegavaj ih na prikladan način,
11.a Mene ostavi onima koji te u laž ugone, koji raskošno žive i daj im malo vremena;
12.biće u Nas, doista, okova i ognja,
13.i jela koje u grlu zastaje, i patnje nesnosne
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#5481 Re: Ateizam

Post by r_faruk »

mi se ne sprdamo i ne salimo na racun alaha niti islama. salimo se i sprdamo na koncept koji je nerealan, nelogican i nema apsolutno nikakvo opravdanje za svoje postojanje. prakticno je bespotreban, a ima jako veliki broj sljedbenika.

sprdamo se sa konceptom u kojem bi ti poslao covjeka u pakao zato sto ne vjeruje u boga. jednostavno to nije dovoljan razlog da bi nekoga kaznio.

jako puno ljudi ne vjeruje u tvog boga. muslimani ne vjeruju u nekog drugog boga i tako redom.....

sprdamo se sa konceptom u kojem bog gleda jesi li jeo svinjetinu i ima sex prije braka, a u isto vrijeme je indolentan na ogromnu nepravdu.
sprdamo se sa konceptom slobodne volje u kojoj bog zakljuca srce i odluci hoces li biti vijernik.
sprdamo se sa konceptom u kojem bog zna da cu biti cafir pa me stvori (niti jedna kompanije nece uzeti za direktora nekoga ko je upropastio firmu koju je prethodno vodio, osim nasih bosanskih :-) )
sprdamo se sa konceptom u kojem izgori kuca, a ne izgori kuran (bog sacuvao tri knjige, ali nije cetiri zida i krov....)

ne iskljucujemo mogucnost da bog postoji, ali jednostavno nema dokaza. vise puta sam ponovio da bih iskreno volio da postoji. ja sam spreman na kaznu za svoje nevjerovanje na onom svijetu. nemam nista protiv. stacu ispred boga i priznati sta sam i kakav sam.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#5482 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

r_faruk wrote:mi se ne sprdamo i ne salimo na racun alaha niti islama. salimo se i sprdamo na koncept koji je nerealan, nelogican i nema apsolutno nikakvo opravdanje za svoje postojanje. prakticno je bespotreban, a ima jako veliki broj sljedbenika.

sprdamo se sa konceptom u kojem bi ti poslao covjeka u pakao zato sto ne vjeruje u boga. jednostavno to nije dovoljan razlog da bi nekoga kaznio.

jako puno ljudi ne vjeruje u tvog boga. muslimani ne vjeruju u nekog drugog boga i tako redom.....

sprdamo se sa konceptom u kojem bog gleda jesi li jeo svinjetinu i ima sex prije braka, a u isto vrijeme je indolentan na ogromnu nepravdu.
sprdamo se sa konceptom slobodne volje u kojoj bog zakljuca srce i odluci hoces li biti vijernik.
sprdamo se sa konceptom u kojem bog zna da cu biti cafir pa me stvori (niti jedna kompanije nece uzeti za direktora nekoga ko je upropastio firmu koju je prethodno vodio, osim nasih bosanskih :-) )
sprdamo se sa konceptom u kojem izgori kuca, a ne izgori kuran (bog sacuvao tri knjige, ali nije cetiri zida i krov....)

ne iskljucujemo mogucnost da bog postoji, ali jednostavno nema dokaza. vise puta sam ponovio da bih iskreno volio da postoji. ja sam spreman na kaznu za svoje nevjerovanje na onom svijetu. nemam nista protiv. stacu ispred boga i priznati sta sam i kakav sam.
sprdamo se sa konceptom u kojem bi ti poslao covjeka u pakao zato sto ne vjeruje u boga. jednostavno to nije dovoljan razlog da bi nekoga kaznio.
nije to bas tako, nemas potpunu sliku

Bog ne kaznjava samo zbog nevjerovanja, nego zato sto to nevjerovanje prouzrokuje u zivotu jednog covjeka

ti kad nevjerujes, ti si otvorio more gresaka za koje slijedi kazna

kad nevjerujes, ti propustas sto ti je nardjenje od Boga, a radis sto ti je zabranjeno, pa zato se i kaznjava, a onako samo nevjerovanje vrata u kucu grijeha i krsenja zapovjedi.

pa ti kazes, zasto Bog kaznjava kad se udje na ta vrata, tj. zasto kaznjava nevjerovanje, a zaboravlja da kad se udje na ta vrata , radis sve moguce i nemoguce sto iziskuje kaznu u koliko se covjek ne pokaje.

jeli ti sad jasno?
sprdamo se sa konceptom u kojem bog gleda jesi li jeo svinjetinu i ima sex prije braka, a u isto vrijeme je indolentan na ogromnu nepravdu.
ako je bog stvorio svinju ali nije namjena bila da je jedes, onda ti kad se suprostavis onome koji te stvorio izazivas njegovu srdzbu, jer ti neznas sta svinjsko meso radi tvom tijelu , koliko ga steti, pa upravo zbog te stete ti je i zabranio.

sex prije braka, je otvaranje vrata za spolno prenosive bolesti, kaljanje casti i ugleda, vanbracna djeca itd itd pa je zato i zabranjeno
a u isto vrijeme je indolentan na ogromnu nepravdu
evo nek ti On odgovori

42.A ti nikako ne misli da Allah ne motri na ono što rade nevjernici! On im samo pušta do Dana kada će im oči ostati otvorene
sprdamo se sa konceptom slobodne volje u kojoj bog zakljuca srce i odluci hoces li biti vijernik.
to zakljucavanje dolazi zbog covjeka koji se postavi prema Bogu kako netreba pa to prouzorkuje da se srce zakljuca, a to srce se moze otkljucati u koliko covjek promjeni svoj odnosi prema Bogu, gdje nesmije biti oholosti ni trun.

sprdamo se sa konceptom u kojem bog zna da cu biti cafir pa me stvori (niti jedna kompanije nece uzeti za direktora nekoga ko je upropastio firmu koju je prethodno vodio, osim nasih bosanskih :-) )
a sta ako te pitao, hoces li da budes poslat na svijet, pa ti sam odlucis (dok si dusa samo bio) da dodjes na svijet i budes podvrgnut testu.
sprdamo se sa konceptom u kojem izgori kuca, a ne izgori kuran (bog sacuvao tri knjige, ali nije cetiri zida i krov....)
a sta ako hoce da na taj nacin ukaze na Kuran, znas li onu izreku, pametnom je i isaret dovoljan, pametnom i kad namignes zna na sta ciljas.
User avatar
asurbanipal
Posts: 6702
Joined: 28/06/2010 15:54
Location: opet sam ti u kafani

#5483 Re: Ateizam

Post by asurbanipal »

zforumas wrote:
r_faruk wrote:dosadan si sa tim programiranjem...
Ponedjeljak - pijavica/embrio
Utorak - brojcano programiranje
Srijeda - pulsari
Cetvrtak - valovi
Petak - kinezin robot
Subota - Erdogan i WTCC
Nedjelja - razne sarene zivotinje

Ovako to izgleda :lol:


User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#5484 Re: Ateizam

Post by grayburn »

Svaki zajednica ima svoje Smrcke, evo jedan Smrcak hinduist sa jednog foruma:
https://www.religiousforums.com/threads ... see.84199/

:-)

Internet pretrazivaci je jedno veliko zlo. Paradoksalno, iako imamo vise informacija pri ruci nego IKAD u povijesti - pretrazivaci istih nas cine glupljim nego ikad.
Da objasnim: Google i ostali momci nas hrane samo informacijama koje se poklapaju sa nasim uvjerenjima, a to mogu jer nas znaju bolje od nas samih.
Pretrazivaci nam daju iskrivljenu sliku svijeta, podesenu nasoj iskrivljenoj (ma koliko god da smo pametni) slici svijeta.
Umjesto da nas cini pametnijima, on nas zakopava jos dublje u nasa uvjerenja.

Zato, dragi moji polupismeni vjernici, gasite kompjutere i knjigu u sake!
Sto razlicitije teme, to bolje.
broj dva
Posts: 4551
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#5485 Re: Ateizam

Post by broj dva »

grayburn wrote:Svaki zajednica ima svoje Smrcke, evo jedan Smrcak hinduist sa jednog foruma:
https://www.religiousforums.com/threads ... see.84199/

:-)

Internet pretrazivaci je jedno veliko zlo. Paradoksalno, iako imamo vise informacija pri ruci nego IKAD u povijesti - pretrazivaci istih nas cine glupljim nego ikad.
Da objasnim: Google i ostali momci nas hrane samo informacijama koje se poklapaju sa nasim uvjerenjima, a to mogu jer nas znaju bolje od nas samih.
Pretrazivaci nam daju iskrivljenu sliku svijeta, podesenu nasoj iskrivljenoj (ma koliko god da smo pametni) slici svijeta.
Umjesto da nas cini pametnijima, on nas zakopava jos dublje u nasa uvjerenja.

Zato, dragi moji polupismeni vjernici, gasite kompjutere i knjigu u sake!
Sto razlicitije teme, to bolje.
---
Iz nekog razloga, kada citam ovaj link citam ga sa indijskim akcentom engleskog jezika :D
User avatar
zforumas
Posts: 8619
Joined: 25/10/2016 20:35

#5486 Re: Ateizam

Post by zforumas »

broj dva wrote: Iz nekog razloga, kada citam ovaj link citam ga sa indijskim akcentom engleskog jezika :D
:lol: :lol:

Isti smo...ja provedem dnevno bar 2 sata u razgovoru sa Indijcima (outsourcing) i tacno zamisljam nekakvog Singha kako prica :lol: :lol:
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5487 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Smrle, ako nisi primjetio u svom skakanju po svakoj temi, i odgovaranju svima, ja nit ti odgovaram, nit me zanimas, pogotovo ne sa tim svoji i dalje iritirajucim nacinom citiranja gdje zauzimas pola stranice svojim postovima. Citiraj samo dijelove, nema potrebe za cijelim postom, pa onda sjeckanjem na dijelove. Ovo je samo forumski savjet da ne smaras.

Ovo ti odgovaram samo da ti pojasnim jos jednom da me ne zanimas i da u zivotu imam boljih stvari od uvjeravanja vehabija da je svijet daleko kompleksniji od onoga sto oni znaju, a pogotovo onih koji su dokazali da vrlo malo znaju, ali zato ce udarati ljude po glavi knjigom prema cijim rijecima su (prije reinterpretacije da se uskladi sa modernim i nepobitnim naucnim cinjenicama):
- ljudi vjerovali da je Zemlja ravna
- da se sve vrti oko Zemlje
- da su ljudi nastali takvi kakvu jesu kad je bogu bilo dosadno pa mu doslo da ih stvori
- da se mjesec prepolovio i sastavio.. dabome bez utjecaja na Zemlju, jer koga briga za gravitaciju
- da je nebo cvrsti svod ciji komad bi mogao pasti ako se bogu tako cefne
- da su po tom svodu poredane zvijezde koje su nam veoma blizu jer su na ''prvom nebu'', i inace sluze da stite od sejtana
- da sunce ima mjesto gdje ''zadje'' (u skladu sa ravnom Zemljom dabome)
- da je tamo neki kralj pricao sa pticama, upravljao vjetrom itd
- da je Muha letio na vatrenom konju ili sta vec
- da treba nasljednicima pripasti 112.5% nasljedstva jer se bog malo zeznuo sa matematikom pri dodjeljivanu nasljedstva
- da je celo ili prednji dio glave (jer bog nije imao pojma o neurologiji), odgovoran za laganje
- da se slatka i slana voda ne mijesaju (na cemu si se i sam prosuo pa na kraju konacno shvatio da se ipak mijesaju)

I milion drugih gluposti.. ali ne vrijedis tolike paznje. Sami muslimani, koji vec vjeruju u boga i tu knjigu, ti se smiju, a ti mislis da mozes sa tako jadnim argumentima uvjeriti ateistu koji se ne boji tvog boga? Jedan savjet: VJERUJ ZA SEBE, ali ne skaci drugima po glavi da moraju biti isti kao ti, jer svojim nastupom bi i najveceg muslimana otjerao od vjere. I ne trudi se da citiras niti cijeli ovaj komentar, niti svaku stavku pojedinacno, jer ti odgovarati necu (ali znam da se ne mozes suzdrzati, pa cu ti oprostiti).
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5488 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

grayburn wrote:Svaki zajednica ima svoje Smrcke, evo jedan Smrcak hinduist sa jednog foruma:
https://www.religiousforums.com/threads ... see.84199/

:-)

Internet pretrazivaci je jedno veliko zlo. Paradoksalno, iako imamo vise informacija pri ruci nego IKAD u povijesti - pretrazivaci istih nas cine glupljim nego ikad.
Da objasnim: Google i ostali momci nas hrane samo informacijama koje se poklapaju sa nasim uvjerenjima, a to mogu jer nas znaju bolje od nas samih.
Pretrazivaci nam daju iskrivljenu sliku svijeta, podesenu nasoj iskrivljenoj (ma koliko god da smo pametni) slici svijeta.
Umjesto da nas cini pametnijima, on nas zakopava jos dublje u nasa uvjerenja.

Zato, dragi moji polupismeni vjernici, gasite kompjutere i knjigu u sake!
Sto razlicitije teme, to bolje.
Nisu krivi pretrazivaci, krivi smo mi. Mi smo ti koji nesvjesno, a ponekad i svjesno, ignorisemo sve sto nije u skladu sa nasim postojecim znanjem i uvjerenjima, a svrsavamo na ono sto potvrdjuje nase vjerovanje. Neko vise, neko manje. Niko nije potpuno imun na ovo, ali vecina nazalost jesu potpuno podlozni ovom fenomenu ljudskog mozga.

A pretrazivaci samo ''uce'' sta mi volimo, pa nam poslije serviraju vise toga.. sto bi nam servirali nesto drugo ako smo to ignorisali ranije. Dakle i da uzme vjernik poput nekih na ovom forumu knigu biologije za peti razred osnovne skole, on bi samo citao i negirao sve sto vidi, pa bi opet uzeo svoju ''svetu'' knjigu da se pukne jednom dozom njemu podnosljive realnosti u kojoj je sve stvoreno samo za njega, on je jedna posebna pahulja i nema problema jer se neko za njega brine svo vrijeme.
User avatar
Ludzak
Posts: 5505
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#5489 Re: Ateizam

Post by Ludzak »

Ma yebo ti tu religiju u kojoj je veći grijeh ne vjerovati u Boga, nego ubiti čovjeka.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5490 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Zamisli da si ti svemocan i zaljubljen u sebe kao proto narcis.. da li bi ti bilo vaznije to sto je jedan mrav ubio drugog mrava, ili daaaa vole tebe, da vole samo tebe :D
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#5491 Re: Ateizam

Post by grayburn »

Dope_Man wrote:Zamisli da si ti svemocan i zaljubljen u sebe kao nadprosjecan narcis.. da li bi ti bilo vaznije to sto je jedan mrav ubio drugog mrava, ili daaaa vole tebe, da vole samo tebe :D
Meni bi bilo svejedno za mravima, ne bih ih ni primjecivao niti bi im govorio kako da organizuju zivot, rad, medjumravske odnose ili koji mrav s kojim mravom smije da se iza kamencica tuca. Niti bi mi sta znacilo sto me mravi gotive ili ne gotive.

Da sam svemocan bavio bih se mnogim stvarima, druzio bih se sa najboljom i najnaprednijom rajom iz najotkacenijih multiverzuma, sigurno se ne bih druzio sa ljudima.

Ali kad je neko narcis, onda mu je i kompliment mrava potreban da odrzi veliki ego. Mada narcizam sustinski ustvari prekriva frustracije i nemoc, tako da su religije uspjele nenamjerno pripisati Svemocnom nemoc.

Ja nisam ateista, ne volim oznake opcenito, ali ne volim ni kako su religije predstavile jedno Svemocno Stvorenje, Tvorca multiverzuma, tako sitnicavog.

Uvijek me podsjeti na ovo:
Image
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5492 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Pa to i jeste ponajveci problem abrahamskih religija, bar za mene, sto su opisale nekakvo svemocno bice kao obicnog isfrustriranog i u konacnici nemocnog narcisa. Jer toliko ljubavi i paznje traziti, i istovremeno toliko prijetiti, moze samo nemocna i isfrustrirana licnost. Al hebiga, pisci nisu bili narocito kreativni i pisali su iz svoje perspektive, iz vremena kada je fizicka sila bila glavni nacin postizanja reda i poslusnosti.

Zbog toga su meni anticki bogovi mnogo realniji. Da postoji bog, ili bogovi, mnogo radije bi ih vidio kao takve, jer oni su realni u tome da su prakticno ljudi sa super mocima. Znaju da mogu i popit, i naljutit se, i pogrijesit. Al ovaj abrahamski, nepogrjesiv, milostiv, savrsen.. a radi daleko gore stvari nego svi grcki, egipatski, rimski, mezopotamijski, majanski, skandinavski, indijski, kineski i staroslavenski zajedno kad se malo naljuti.. i onda sve sto nevalja nekom magijom treba pripisati nekom potpuno nelogicnom bicu od djavola koje se jednostavno ne bi moglo usuditi svjesno proturjeciti bogu ispred kojeg stoji.. ali eto ipak se usudio, cak ima i citavu vojsku djavola, i uplice se u svakodnevni zivot i los je.. mnogo je los, iako u ''svetim'' knjigama jedva da se i pojavi, i skoro nista lose nije uradio. Svakako zanemarivo u poredjenju sa navodnim autorom tih knjiga.

Ali ipak, i pored razorenih gradova, potopa, nesreca i rijeka prolivene krvi, on je milostiv i voli nas :kiss:
User avatar
shbc
Posts: 3361
Joined: 20/07/2012 12:13

#5493 Re: Ateizam

Post by shbc »

Kad smo vec kod djavola:

Image
Hakiz
Posts: 40552
Joined: 30/07/2015 20:01

#5494 Re: Ateizam

Post by Hakiz »

Dope_Man wrote:Pa to i jeste ponajveci problem abrahamskih religija, bar za mene, sto su opisale nekakvo svemocno bice kao obicnog isfrustriranog i u konacnici nemocnog narcisa. Jer toliko ljubavi i paznje traziti, i istovremeno toliko prijetiti, moze samo nemocna i isfrustrirana licnost. Al hebiga, pisci nisu bili narocito kreativni i pisali su iz svoje perspektive, iz vremena kada je fizicka sila bila glavni nacin postizanja reda i poslusnosti.

Zbog toga su meni anticki bogovi mnogo realniji. Da postoji bog, ili bogovi, mnogo radije bi ih vidio kao takve, jer oni su realni u tome da su prakticno ljudi sa super mocima. Znaju da mogu i popit, i naljutit se, i pogrijesit. Al ovaj abrahamski, nepogrjesiv, milostiv, savrsen.. a radi daleko gore stvari nego svi grcki, egipatski, rimski, mezopotamijski, majanski, skandinavski, indijski, kineski i staroslavenski zajedno kad se malo naljuti.. i onda sve sto nevalja nekom magijom treba pripisati nekom potpuno nelogicnom bicu od djavola koje se jednostavno ne bi moglo usuditi svjesno proturjeciti bogu ispred kojeg stoji.. ali eto ipak se usudio, cak ima i citavu vojsku djavola, i uplice se u svakodnevni zivot i los je.. mnogo je los, iako u ''svetim'' knjigama jedva da se i pojavi, i skoro nista lose nije uradio. Svakako zanemarivo u poredjenju sa navodnim autorom tih knjiga.

Ali ipak, i pored razorenih gradova, potopa, nesreca i rijeka prolivene krvi, on je milostiv i voli nas :kiss:
Baš tako. Više je logike u tome da postoje recimo bog mira i bog rata, pa jednom jedan dominira, drugi put drugi, nego da postoji samo jedan bog, svemoguć pa onda on sam pusti jednog od svojih odmetnutih anđela da mu se suprotstavlja.

Samo, otkad to religija i vjera imaju veze sa logikom?
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#5495 Re: Ateizam

Post by grayburn »

Hakiz wrote:
Dope_Man wrote:Pa to i jeste ponajveci problem abrahamskih religija, bar za mene, sto su opisale nekakvo svemocno bice kao obicnog isfrustriranog i u konacnici nemocnog narcisa. Jer toliko ljubavi i paznje traziti, i istovremeno toliko prijetiti, moze samo nemocna i isfrustrirana licnost. Al hebiga, pisci nisu bili narocito kreativni i pisali su iz svoje perspektive, iz vremena kada je fizicka sila bila glavni nacin postizanja reda i poslusnosti.

Zbog toga su meni anticki bogovi mnogo realniji. Da postoji bog, ili bogovi, mnogo radije bi ih vidio kao takve, jer oni su realni u tome da su prakticno ljudi sa super mocima. Znaju da mogu i popit, i naljutit se, i pogrijesit. Al ovaj abrahamski, nepogrjesiv, milostiv, savrsen.. a radi daleko gore stvari nego svi grcki, egipatski, rimski, mezopotamijski, majanski, skandinavski, indijski, kineski i staroslavenski zajedno kad se malo naljuti.. i onda sve sto nevalja nekom magijom treba pripisati nekom potpuno nelogicnom bicu od djavola koje se jednostavno ne bi moglo usuditi svjesno proturjeciti bogu ispred kojeg stoji.. ali eto ipak se usudio, cak ima i citavu vojsku djavola, i uplice se u svakodnevni zivot i los je.. mnogo je los, iako u ''svetim'' knjigama jedva da se i pojavi, i skoro nista lose nije uradio. Svakako zanemarivo u poredjenju sa navodnim autorom tih knjiga.

Ali ipak, i pored razorenih gradova, potopa, nesreca i rijeka prolivene krvi, on je milostiv i voli nas :kiss:
Baš tako. Više je logike u tome da postoje recimo bog mira i bog rata, pa jednom jedan dominira, drugi put drugi, nego da postoji samo jedan bog, svemoguć pa onda on sam pusti jednog od svojih odmetnutih anđela da mu se suprotstavlja.

Samo, otkad to religija i vjera imaju veze sa logikom?
Ako ateizam ikad postane vecinski svjetonazor ljudi, to ce se drustvo suocavati sa problemima koje je religija vec rijesila. Moral ce se urusiti. Premisa je da ce racionalno razmisljanje biti osnova za zdravo drustvo, medjutim... tesko. Po cemu nije racionalno da druge ljude iskoristavam i manipulisem za svoju korist (u okviru zakona naravno)?

Meni ne smeta religija kao vodilja za medjuljudske odnose ili kao odgovor na sustina egzistencijalna pitanja, ne smeta mi spiritualnost, ne smeta mi ideja zajednice.

Smeta mi ovo spustanje religije sa univerzalnih vrijednosti na sitnicavo ulazenje u svaki mikro-detalj nasih zivota. To strasno pojeftinjuje religiju.

Umjesto da religija cini ljude slobodnijim, spiritualnijim i povezanijim sa Univerzumom, ona namece ljudima tezak i krut oklop. Nepokretni, tromi, vide samo dio stvarnosti i vjecito u stanju pripravnosti. A ljudi ne shvataju da je bez oklopa lakse. Bez oklopa smo metaforicki skloniji povredama, ali sustina lezi u jacanju duha, a to malo ko radi.

Odbacuju tudje, kao da drugi narod nikad nista nisu shvatili. Sveopca samozaljubljenost, od koje ne vide nista osim samih sebe.

Spomenuti npr. nekom vjerniku meditaciju i jogu - blasfemija. 'Ta ce ti to, mi imamo namaz. A kad bi samo dio tehnika meditacije spojili sa namazom, tek bi tad shvatili sta su propustili.

Ali nista to, treba se ostati u svom oklopu. Jebeni oklop.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#5496 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Mislim da su svi itekako svjesni da religija te probleme nije rijesila. Direktno zabranjuje manipulaciju, laganje, kradju i bilo kakve prevare itd.. naredba od gospodara svemira ni manje, ni vise, pa je se ni religiozni ne drze.

Stoga ja ne mislim da ce uopste to predstavljati problem kada (mislim da je pitanje kada, a ne ako u ovom trenutku) ateizam postane vecinski pristup covjecanstva prema pitanju postojanja boga. Moralni kod i danas pravimo na principu razuma, gradimo zakone na osnovu toga i drustvo funkcionise na istom tom osnovu. Vecina ljudi se uopste i nece pitati zasto radim ono sto radim, kao sto uvijek vecina i ne razmislja o takvim pitanjima, vec samo zive. Oni koji ce tad ciniti zlo su iste licnosti koje bi ga cinile i u vrijeme potpune dominacije bilo koje od relgija.

Tako da sam prilicno siguran da ateizam nece dovesti do propasti drustva samo zato sto nema naredbe od boga da moramo biti ovakvi ili onakvi. Uostalom, za one koji budu razmisljali, opet postoji nacin da se dodje do opravdanja za pozitivno ponasanje. Recimo iz mog pogleda na svijet i ja i ti, i svi ostalo ovdje smo nebitni u globalnoj slici.. postojimo na trenutak kao specifican sklop koji cini nasu svijest.. i nestanemo. Nema posljedica, nekih trajnijih od zivota, za bilo sta od toga.. stoga bi se teoretski mogao ponasati kako hocu. Ali ja hocu da imam dobar zivot, a dobar zivot za mene podrazumjeva mir, sigurnost itd... i svjestan sam da to moze postojati samo ako se svi dogovorimo da tako zivimo. Dakle imam korist od toga sto se svi dogovaramo da postujemo jedni druge, pa zbog te koristi po mene kao pojedinca vrijedi zivjeti u skladu sa medjusobno dogovorenim pravilima. Opet kazem, oni koji ih ne bi postovali tad, ne postuju ih ni sad kad nose krst ili mjesec i zvijezdu oko vrata.
Edouard
Posts: 1784
Joined: 17/03/2014 14:31

#5497 Re: Ateizam

Post by Edouard »

grayburn wrote:
Ako ateizam ikad postane vecinski svjetonazor ljudi, to ce se drustvo suocavati sa problemima koje je religija vec rijesila. Moral ce se urusiti.
Dobro zapažanje.
Ateizam iako dosad nije bio većinski svjetonazor, ipak postoji relativno svježe iskustvo kako izgleda takav sistem kada uz pomoć državne prisile ateizam postane dominantni svjetonazor, a takav je bio u brojnim totalitarnim komunističkim državama i Evrope i svijeta, pa i kod nas. A negdje ga ima još i danas.
Svjetonazor koji uključuje nevjerojatno vjerovanje da na početku i u temelju svega stoji materija; da iz materije - nerazumnog, nastaje razumno, a iz nužnosti, opet materije, da nastaje sloboda, kakvu perspektivu može takav ponuditi osim gole evidencije da ateizam kao takav ruši temelje i umnosti i moralnosti ljudske zbilje.
A sjetimo se samo koliko su nečovječni bili i kako su završili ti samozvani napredni, na ljudskom 'razumu' bazirani sistemi koji su u svojim temeljima imali ateizam.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#5498 Re: Ateizam

Post by Connaisseur Karlin »

“You can be against God or you can be for God, but you cannot be without him.”
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#5499 Re: Ateizam

Post by Raigor Stonehoof »

grayburn wrote:
Umjesto da religija cini ljude slobodnijim, spiritualnijim i povezanijim sa Univerzumom, ona namece ljudima tezak i krut oklop. Nepokretni, tromi, vide samo dio stvarnosti i vjecito u stanju pripravnosti. A ljudi ne shvataju da je bez oklopa lakse. Bez oklopa smo metaforicki skloniji povredama, ali sustina lezi u jacanju duha, a to malo ko radi.
Danas bas naletih na sliku:

Image
User avatar
Raigor Stonehoof
Posts: 11384
Joined: 15/07/2014 14:30

#5500 Re: Ateizam

Post by Raigor Stonehoof »

Edouard wrote:
grayburn wrote:
Ako ateizam ikad postane vecinski svjetonazor ljudi, to ce se drustvo suocavati sa problemima koje je religija vec rijesila. Moral ce se urusiti.
Dobro zapažanje.
Ateizam iako dosad nije bio većinski svjetonazor, ipak postoji relativno svježe iskustvo kako izgleda takav sistem kada uz pomoć državne prisile ateizam postane dominantni svjetonazor, a takav je bio u brojnim totalitarnim komunističkim državama i Evrope i svijeta, pa i kod nas. A negdje ga ima još i danas.
Svjetonazor koji uključuje nevjerojatno vjerovanje da na početku i u temelju svega stoji materija; da iz materije - nerazumnog, nastaje razumno, a iz nužnosti, opet materije, da nastaje sloboda, kakvu perspektivu može takav ponuditi osim gole evidencije da ateizam kao takav ruši temelje i umnosti i moralnosti ljudske zbilje.
A sjetimo se samo koliko su nečovječni bili i kako su završili ti samozvani napredni, na ljudskom 'razumu' bazirani sistemi koji su u svojim temeljima imali ateizam.
Opet ovaj saban sa svojim filozofskim uletima, potpuno zanemaruje realnost i baca po stoti put floskule kojim mu je neko isprao mozak, i koje su mu na temi pobijene 20 puta. Pa jebo ga bog, koliko puta ti se mora ponoviti da to sto je Staljin ubijao, veze nema s tim da li je bio vjernik ili nije. Znas li citati, ili to ne uce na vjeronauci? Jel mislis da su vjerske drzave poput Saudije, ili citave srednjovjekovne Evrope, bile moralne i postene?
Haj voz s teme, dok ne odjebes mitoloska bica koja ti upravljaju zivotom. Idi ispiraj mozgove onima koji su podlozni baljezganju.
Post Reply