Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#5426 Re: Ateizam

Post by triconja »

"I don't wanna sound like a queer or nothin'", ali danas sam uzeo logicki da slusam sta se ima reci na bajram namazu i onako da poslozim kockice. I sta mislite sta sam skontao? :lol:
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#5427 Re: Ateizam

Post by Ludzak »

jasko_ba wrote:
irac300 wrote:Ovaj počeo i svoj video kanal reklamirati. I to zalijepi jedan te isti klip 4 puta. Samo vi njemu pravite reklamu, bilo je fino dok ga se ignorisalo, lik vas podjebava, a vi se raspravljajte. Nažalost ovdje od kako nema @NIN-a vlada totalna kaubojština, jer se ovakvim trolovima tipa @smrle svašta dopušta. Ja da uletim na temu ''moj ummete, ramazan'' i sl. pa krenem budalasat kao ovaj, fasovao bih mjesec dana u roku minute.
NIN legenda, banovao je jedno 6-7 nickova koje je smrle imao, sad dok su tu nasa i arzo, ovaj radi sto hoce. :roll:
A gdje je sada taj NIN ?
Nisu ga valjda mirnodopski vjernici kamenovali pa ga više nema.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5428 Re: Ateizam

Post by ExNihilo »

Prešao na islam i povukao se sa pozicije dežurnog ateiste na forumu. :D
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5429 Re: Ateizam

Post by irac300 »

Ludzak wrote:
jasko_ba wrote:
irac300 wrote:Ovaj počeo i svoj video kanal reklamirati. I to zalijepi jedan te isti klip 4 puta. Samo vi njemu pravite reklamu, bilo je fino dok ga se ignorisalo, lik vas podjebava, a vi se raspravljajte. Nažalost ovdje od kako nema @NIN-a vlada totalna kaubojština, jer se ovakvim trolovima tipa @smrle svašta dopušta. Ja da uletim na temu ''moj ummete, ramazan'' i sl. pa krenem budalasat kao ovaj, fasovao bih mjesec dana u roku minute.
NIN legenda, banovao je jedno 6-7 nickova koje je smrle imao, sad dok su tu nasa i arzo, ovaj radi sto hoce. :roll:
A gdje je sada taj NIN ?
Nisu ga valjda mirnodopski vjernici kamenovali pa ga više nema.
Kao moderator je napisao nešto kontra islama, što su prekopirali ovi iz saff-a i digli gungulu na cijeli klix. Čovjek je vidio da je vrag odnio šalu i povukao se.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5430 Re: Ateizam

Post by ExNihilo »

Jebo majku, kako ljudi šire mitove i dezinformacije. :lol:
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5431 Re: Ateizam

Post by irac300 »

ExNihilo wrote:Jebo majku, kako ljudi šire mitove i dezinformacije. :lol:
??? Ti to meni?
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5432 Re: Ateizam

Post by ExNihilo »

irac300 wrote:
ExNihilo wrote:Jebo majku, kako ljudi šire mitove i dezinformacije. :lol:
??? Ti to meni?
Da, tebi. I svima ostalima koji SAFF predstavljaju kao razlog. Sam NIN je demantovao tu priču. SAFFovo pisanje nije imalo nikakvog udjela. Ne činiš mu uslugu što ga predstavljaš kao pizdu, kada to nije bio.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5433 Re: Ateizam

Post by irac300 »

ExNihilo wrote:
irac300 wrote:
ExNihilo wrote:Jebo majku, kako ljudi šire mitove i dezinformacije. :lol:
??? Ti to meni?
Da, tebi. I svima ostalima koji SAFF predstavljaju kao razlog. Sam NIN je demantovao tu priču. SAFFovo pisanje nije imalo nikakvog udjela. Ne činiš mu uslugu što ga predstavljaš kao pizdu, kada to nije bio.
Zajebi ti tu priču! Ja se vrlo dobro sjećam te gungule, i da se čovjek prepao za svoju porodicu, kada se ovdje javno izvinio i objasnio da ne želi da mu neka budala dođe i isprepada dijete. Možda je to tebi i takvim pičkasto, ali meni je to sasvim razumljiv potez čovjeka koji ima porodicu.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5434 Re: Ateizam

Post by ExNihilo »

irac300 wrote:
ExNihilo wrote:
irac300 wrote:
??? Ti to meni?
Da, tebi. I svima ostalima koji SAFF predstavljaju kao razlog. Sam NIN je demantovao tu priču. SAFFovo pisanje nije imalo nikakvog udjela. Ne činiš mu uslugu što ga predstavljaš kao pizdu, kada to nije bio.
Zajebi ti tu priču! Ja se vrlo dobro sjećam te gungule, i da se čovjek prepao za svoju porodicu, kada se ovdje javno izvinio i objasnio da ne želi da mu neka budala dođe i isprepada dijete. Možda je to tebi i takvim pičkasto, ali meni je to sasvim razumljiv potez čovjeka koji ima porodicu.
Znači, ti bolje znaš od njega samog, i od Chmolje koji je također iskomunicirao cijelu stvar nakon razgovora s NIN-om? Sjećam se i ja, i molio bih te da se držiš izjava onih koji su bili uključeni u cijelu stvar, a ne svojih subjektivnih dojmova.
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5435 Re: Ateizam

Post by irac300 »

ExNihilo wrote: Znači, ti bolje znaš od njega samog, i od Chmolje koji je također iskomunicirao cijelu stvar nakon razgovora s NIN-om? Sjećam se i ja, i molio bih te da se držiš izjava onih koji su bili uključeni u cijelu stvar, a ne svojih subjektivnih dojmova.
Subjektivni dojmovi onoga što sam vidio napisano? Da radi ovo govno od traženja postova sad bih zarovio da tražim ako uopšte postoje. Znači čovjek došao fino i napisao da se izvinjava zbog tog posta kojim je uvrijedio muslimane, te da se povlači sa mjesta moderatora jer ne želi da mu zbog neke indoktrinirane budale i huškanja sa saff-a ispašta porodica. Znači ovoga se sjećam, ne treba mi Chmoljo, ni ti, ni neko treći, znam šta sam vidio. Toliko od mene na tu temu!
User avatar
Ludzak
Posts: 5474
Joined: 23/03/2013 21:56
Location: Grad na Drini

#5436 Re: Ateizam

Post by Ludzak »

Ma ne bi mu vjernici ništa uradili, posebno islamski. Oni su poznati po mirnoći.
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5437 Re: Ateizam

Post by ExNihilo »

irac300 wrote:
ExNihilo wrote: Znači, ti bolje znaš od njega samog, i od Chmolje koji je također iskomunicirao cijelu stvar nakon razgovora s NIN-om? Sjećam se i ja, i molio bih te da se držiš izjava onih koji su bili uključeni u cijelu stvar, a ne svojih subjektivnih dojmova.
Subjektivni dojmovi onoga što sam vidio napisano? Da radi ovo govno od traženja postova sad bih zarovio da tražim ako uopšte postoje. Znači čovjek došao fino i napisao da se izvinjava zbog tog posta kojim je uvrijedio muslimane, te da se povlači sa mjesta moderatora jer ne želi da mu zbog neke indoktrinirane budale i huškanja sa saff-a ispašta porodica. Znači ovoga se sjećam, ne treba mi Chmoljo, ni ti, ni neko treći, znam šta sam vidio. Toliko od mene na tu temu!
Aha. Dobro. Evo ja sam se zarovio. Možda misliš na ovaj post u kome se izvinjava i u kome uopće ne spominje saff i porodicu? :mrgreen:
NIN wrote:...i da, da ne zaobilazim i da se ne vadim, izvinjavam vam se ako sam vas uvrijedio svojim profanim i neprimjerenim upisima! Zaista mi je zao i ne zelim da se pravdam - pretjerao sam i to je cinjenica!

Kako rekoh, religija mi ne smeta ali mi smetaju covjeculjci koji se kriju iza grupe i naprdjuju kvazimoral! Dakle, stojim iza svega sto rekoh ali ne i u to da smatram da su svi vjernici isti, nikako!

Nastetio sam ovom forumu, mnogo i zalim za tim! Zalim i za tim sto sam glup, zivcan, paranoican, naivan, ...

Dakle, izvinjavam se iskreno i ako sam zasluzio linc onda neka to i bude!

Nisam dostojan da vam moralisem o bilo cemu, stoga, volio bih da se oglasite o tome da li zelite da vam i dalje budem moderator (ja iskreno ne smatram da sam dostojan te funkcije).

Izvinjavam vam se Svima!
ili možda na ovaj u kojem pojašnjava zašto se zapravo povlači?
NIN wrote:...ma i to sto sam se s tobom zakacio bilo je bez razloga, sigurno! Mogao sam to normalnije, kroz pricu, kroz uzajaman dijalog i uvazavanje ali ja sam taj koji sam popustio, skrenuo, zajebao!

I ne treba da sam moderator, nisam zasluzio tu funkciju, realno i iskreno!

Ipak, na podforumu religija treba biti neko ko je religiozan ali i objektivan - ja nisam religiozan ali nisam cesto ni objektivan! @Nasa od mene ima potpunu podrsku, koliko god da sam meritoran pruziti istu, vjerovatno vise nisam, ali, svaka joj cast sto ima sabura boriti se s vama!
User avatar
irac300
Posts: 9031
Joined: 18/07/2009 18:36

#5438 Re: Ateizam

Post by irac300 »

Sjećam se i tog posta, možda sam pomiješa taj post sa još jednim koji je pisan na drugoj temi, tj. gdje je i započelo sve. Ono, smijem se zaklet majka mu stara :D da je pisao da ovo nije vrijedno zdravlja njega i njegove porodice.
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#5439 Re: Ateizam

Post by raoul duke »

ExNihilo wrote:
irac300 wrote:
ExNihilo wrote: Znači, ti bolje znaš od njega samog, i od Chmolje koji je također iskomunicirao cijelu stvar nakon razgovora s NIN-om? Sjećam se i ja, i molio bih te da se držiš izjava onih koji su bili uključeni u cijelu stvar, a ne svojih subjektivnih dojmova.
Subjektivni dojmovi onoga što sam vidio napisano? Da radi ovo govno od traženja postova sad bih zarovio da tražim ako uopšte postoje. Znači čovjek došao fino i napisao da se izvinjava zbog tog posta kojim je uvrijedio muslimane, te da se povlači sa mjesta moderatora jer ne želi da mu zbog neke indoktrinirane budale i huškanja sa saff-a ispašta porodica. Znači ovoga se sjećam, ne treba mi Chmoljo, ni ti, ni neko treći, znam šta sam vidio. Toliko od mene na tu temu!
Aha. Dobro. Evo ja sam se zarovio. Možda misliš na ovaj post u kome se izvinjava i u kome uopće ne spominje saff i porodicu? :mrgreen:
NIN wrote:...i da, da ne zaobilazim i da se ne vadim, izvinjavam vam se ako sam vas uvrijedio svojim profanim i neprimjerenim upisima! Zaista mi je zao i ne zelim da se pravdam - pretjerao sam i to je cinjenica!

Kako rekoh, religija mi ne smeta ali mi smetaju covjeculjci koji se kriju iza grupe i naprdjuju kvazimoral! Dakle, stojim iza svega sto rekoh ali ne i u to da smatram da su svi vjernici isti, nikako!

Nastetio sam ovom forumu, mnogo i zalim za tim! Zalim i za tim sto sam glup, zivcan, paranoican, naivan, ...

Dakle, izvinjavam se iskreno i ako sam zasluzio linc onda neka to i bude!

Nisam dostojan da vam moralisem o bilo cemu, stoga, volio bih da se oglasite o tome da li zelite da vam i dalje budem moderator (ja iskreno ne smatram da sam dostojan te funkcije).

Izvinjavam vam se Svima!
ili možda na ovaj u kojem pojašnjava zašto se zapravo povlači?
NIN wrote:...ma i to sto sam se s tobom zakacio bilo je bez razloga, sigurno! Mogao sam to normalnije, kroz pricu, kroz uzajaman dijalog i uvazavanje ali ja sam taj koji sam popustio, skrenuo, zajebao!

I ne treba da sam moderator, nisam zasluzio tu funkciju, realno i iskreno!

Ipak, na podforumu religija treba biti neko ko je religiozan ali i objektivan - ja nisam religiozan ali nisam cesto ni objektivan! @Nasa od mene ima potpunu podrsku, koliko god da sam meritoran pruziti istu, vjerovatno vise nisam, ali, svaka joj cast sto ima sabura boriti se s vama!
Kakva glupost u NINovim postovima, anbilivbl..

Moderator treba biti neko ko je religiozan i objektivan?
To ne funkcionise uzajamno..

Jedino ima plus od mene za temu Evolucija, al dzaba mu i to kad je spustio rep i pobjegao sa foruma..

Smijeh.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#5440 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Hakiz wrote:
Smrcak15 wrote:
grayburn wrote:

1. Nisam pitao sta je jezenje koze.
Pitam zasto postoji kod ljudi?
Zivotinjama pomaze za prezivljavanje.
Strah i divljenje se manifestuju kod ljudi i bez jezenja.

2. Mnogim zivotinjama.
Umrle zakopavamo kao sto to rade i slonovi.
Malu nuzdu obavljamo kao sto i kengur obavlja.
Veliku nuzdu obavljamo kao sto i majmun obavlja.
Itd.

Moje pitanje nije sad vezano za evoluciju.
Vise me zanima, koja je svrha te slicnosti sa zivotinjama?

te detalje neznam, da smo odmah jasni.
E vidiš, onda isključiš boga iz jednačine, dakle to da nas je bog stvorio, uključiš mogućnost da smo sve te životinje i mi ljudi nekada imali zajedničkog pretka pa da smo se tokom evoluucije odvojili, ali su nam neke karakteristike ostale iste, i odjednom sve ima smisla, ti detalji više nisu tako nelogični i nemogući, zar ne?
druze, evolucija moze da funkcionise jedino ako joj prikopcas Evolvera to jeste Boga, i mi kao vjernici nemamo problema sa ervolucijom u koliko ima svog Evolver/inzinjera

jer evolucija bez evolver je kao fabrika i produkt bez inzinjera, gdje se auta stancaju na traci u fabrici bez ikavog dizajner ai kreatora, pa pitas ko pravi auta, kazes fabrika/priroda/evolucija.

problem sa eeoluvijcom jeste sto se u toj teoriji pocinje od sredine a ne od pocetka, evolucija ne objasnjava nastanak zivota

cak sta vise evolucija se oslanja na nedokazane stvari kao mutacije koje djeluju na random bazi, a nema logike da slucajsni doagadjaji kreiraju komplexne strukture.

nema lgoike da mutacija djeuluje kao zasebni entitet u tijelu zivotinje gdje gleda u okruzenje pa mutira zivotinju da bi je zastitilo od neprijateljskog djelovanja, gdje se ispostavi da mutacija djeluje kao zasebni milostivni entiet koji ima suosjecanje.

eto zasto efolucija nemoze da bude tacna bez Boga, ako Bog prikopcas na evoluciju da on diktira u kojem smjeru da evolviraju se zivotinje, to je vec onda nesto, i to mi je vec teze osporiti. Mada i to bi se imalo priomjedbi zbog nedostatka prelaznih/tranzicionih fosila.
User avatar
raoul duke
Posts: 1677
Joined: 02/04/2011 20:41

#5441 Re: Ateizam

Post by raoul duke »

Ajde barem da su vjernici sa klixa prihvatili evoluciju, dobar pocetak :thumbup:
User avatar
ExNihilo
Posts: 17073
Joined: 23/01/2008 07:05
Location: In the sheltering shade of the forest

#5442 Re: Ateizam

Post by ExNihilo »

raoul duke wrote:
Kakva glupost u NINovim postovima, anbilivbl..

Moderator treba biti neko ko je religiozan i objektivan?
To ne funkcionise uzajamno..

Jedino ima plus od mene za temu Evolucija, al dzaba mu i to kad je spustio rep i pobjegao sa foruma..

Smijeh.
Vjerujem da je mislio objektivan u svom odnosu prema forumskom puku, a ne prema pitanju Boga.
User avatar
grayburn
Posts: 240
Joined: 23/01/2010 22:26

#5443 Re: Ateizam

Post by grayburn »

Smrcak15 wrote: druze, evolucija moze da funkcionise jedino ako joj prikopcas Evolvera to jeste Boga, i mi kao vjernici nemamo problema sa ervolucijom u koliko ima svog Evolver/inzinjera

jer evolucija bez evolver je kao fabrika i produkt bez inzinjera, gdje se auta stancaju na traci u fabrici bez ikavog dizajner ai kreatora, pa pitas ko pravi auta, kazes fabrika/priroda/evolucija.

problem sa eeoluvijcom jeste sto se u toj teoriji pocinje od sredine a ne od pocetka, evolucija ne objasnjava nastanak zivota

cak sta vise evolucija se oslanja na nedokazane stvari kao mutacije koje djeluju na random bazi, a nema logike da slucajsni doagadjaji kreiraju komplexne strukture.

nema lgoike da mutacija djeuluje kao zasebni entitet u tijelu zivotinje gdje gleda u okruzenje pa mutira zivotinju da bi je zastitilo od neprijateljskog djelovanja, gdje se ispostavi da mutacija djeluje kao zasebni milostivni entiet koji ima suosjecanje.

eto zasto efolucija nemoze da bude tacna bez Boga, ako Bog prikopcas na evoluciju da on diktira u kojem smjeru da evolviraju se zivotinje, to je vec onda nesto, i to mi je vec teze osporiti. Mada i to bi se imalo priomjedbi zbog nedostatka prelaznih/tranzicionih fosila.
Evolucija ne negira Boga. Naucnici se bave pitanjima sta se desilo nakon velikog praska, ali su slozni da ne znaju sta je uzrok i pokretac svega.

Zato se nekad pitam, zasto je tesko vjernicima prihvatiti opciju Bog + evolucija. O evoluciji se iz dana u dan saznaje sve vise, i zar ne bi bilo ljepse pridruziti se toj intelektualnoj zajednici i raspravljati inteligentno, umjesto ubjedjivati sebe i druge kako je zemlja stara par hiljada godina i kako smo bukvalno nastali od nekog prvog covjeka i prve zene? To su metafore.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7775
Joined: 03/06/2016 16:31

#5444 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Zato sto prije svega i ne kontaju mnogi od vjernika sta je evolucija. Neki nisu makli od razmisljanja ranih ljudi i animizma. Eto ti gore, predzadnji pasus, po njegovom misljenju, a zato sto uopste ne razumije sta je evolucija, to mora da bude neko svjesno bice unutar zivotinje :-) . Bukvalno najocitiji primjer razmisljanja primitivnog covjeka koji je svemu u prirodi davao svijest jer nije mogao da razmislja dalje od svog nosa, pa ako on ima svijest sve mora da ima.

I takvom ti covjeku ne mozes govoriti nista o evoluciji kad on ne moze uopste da shvati sta je to, kakav je to proces i kako se desava.
User avatar
harač
Posts: 5274
Joined: 13/02/2006 13:30

#5445 Re: Ateizam

Post by harač »

smrčak će bogu dati još 99 imena... "Evolver", "Adaptator", i moj omiljeni: "Lubrikant" :D
User avatar
Towelie
Posts: 7487
Joined: 03/05/2013 19:29

#5446 Re: Ateizam

Post by Towelie »

harač wrote:smrčak će bogu dati još 99 imena... "Evolver", "Adaptator", i moj omiljeni: "Lubrikant" :D
:lol: :lol: :lol:
Pa imena je svakako beskonacno mnogo, tako da ostaje Smrletu dosta prostora za manevar.
Mada cak i ne mora novo ime, umesto Evolver moze el-Musavvir” (المصوّر) – Koji najljepše oblike daje.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#5447 Re: Ateizam

Post by Hakiz »

Smrcak15 wrote:
druze, evolucija moze da funkcionise jedino ako joj prikopcas Evolvera to jeste Boga, i mi kao vjernici nemamo problema sa ervolucijom u koliko ima svog Evolver/inzinjera

jer evolucija bez evolver je kao fabrika i produkt bez inzinjera, gdje se auta stancaju na traci u fabrici bez ikavog dizajner ai kreatora, pa pitas ko pravi auta, kazes fabrika/priroda/evolucija.

problem sa eeoluvijcom jeste sto se u toj teoriji pocinje od sredine a ne od pocetka, evolucija ne objasnjava nastanak zivota

cak sta vise evolucija se oslanja na nedokazane stvari kao mutacije koje djeluju na random bazi, a nema logike da slucajsni doagadjaji kreiraju komplexne strukture.

nema lgoike da mutacija djeuluje kao zasebni entitet u tijelu zivotinje gdje gleda u okruzenje pa mutira zivotinju da bi je zastitilo od neprijateljskog djelovanja, gdje se ispostavi da mutacija djeluje kao zasebni milostivni entiet koji ima suosjecanje.

eto zasto efolucija nemoze da bude tacna bez Boga, ako Bog prikopcas na evoluciju da on diktira u kojem smjeru da evolviraju se zivotinje, to je vec onda nesto, i to mi je vec teze osporiti. Mada i to bi se imalo priomjedbi zbog nedostatka prelaznih/tranzicionih fosila.
Da li to znači da si odustao od toga da je bog stvorio čovjeka (u smislu da ga je direktno stvorio), pa si sada skolniji stavu da je bog stvorio život, a čovjek je, ipak, nastao evolucijom iz drugih oblika života?

To je značajan otklon. Imati stav da je bog stvorio Adama i Evu (Adema i Havu) i da njih potječu svi ljudi, pa ga promijeniti u to da je bog stvorio život pa je čovjek evolucijom iz neke druge životinje došao do ovoga kakav je sada je značajna promjena. Evolucijom stavova ćeš, možda, zaključiti da boga, ipak, nema.
Hakiz
Posts: 40411
Joined: 30/07/2015 20:01

#5448 Re: Ateizam

Post by Hakiz »

grayburn wrote:
Evolucija ne negira Boga.
Ali negira religije. A time negira i boga. Naime, ako su religije organizacije nastale na božijem nauku i njegovoj riječi, tada, ako religija tvrdi da je čovjek nastao kao direktna kreacija boga, to znači da čovjek nije nastao u procesu evolucije.

Tako da se bog i evolucija ne mogu pomiriti ako ćemo se držati religija i Biblije, Kur'ana itd.

Osim ako su religije, Biblija, Kur'an itd institucije koje nemaju veze sa bogom, tek tada može biti da se prihvatanjem evolucije bog ne negira.

Dakle, nemoguće je prihvatiti kao istinu i Adama sa Evom i evoluciju. Jedno drugo negiraju i, ako prihvatiš jedno, moraš odbaciti drugo.

Hrišćanstvo, islam i judaizam ne mogu nikako prihvatiti evoluciju. Jer onda Adam i Eva (Adem i Hava) nemaju smisla. A, hronološki, Adam i Eva su se pojavili u religijskim tekstovima mnogo prije teorije evolucije. Prihvatanjem evolucje, abrahamske religije bi poništile jednu od svojih osnovnih doktrina, Adama i Evu, to jeste stvaranje čovjeka.

Tako da abrahamske religije ne mogu prihvatiti evoluciju i oni koji prihvataju evoluciju ne mogu biti vjernici. Evolucija napada jedan od fundamenata abrahamskih religija, stvaranje čovjeka.
broj dva
Posts: 4545
Joined: 15/07/2014 20:59
Location: Šeher Oslo

#5449 Re: Ateizam

Post by broj dva »

Mozda je evolucija djelo sejtana/vraga/satane/djavola

Inace i tak koncept vraga je po meni kontradikcija (jedna od mnogobrojnih u monoteizmu) - imate boga kao naj frajera, svemoguci (bukvalno), sveznajuci i svedobar i onda dodje neki fakin i pocne ga podjebavat , bunit se, zajebavat se sa vascjelom kreacijom generalno i sa ljudskom vrstom konkretno a nas svemoguci pasivno trpi ili jos gore kao bori se a ne moze da se izbori do kraja..

Does not compute..
tlr
Posts: 665
Joined: 19/02/2015 11:06

#5450 Re: Ateizam

Post by tlr »

Evolucija ne negira religije. Religije su, kao i Bog da prostiš proizvod evolucije ... svijesti čovjeka. Evolucija ne obitava samo među amebama, evolucija je ne samo biološka nego i društvena pojava. Evolucija je proces reorganizacije (adaptacije) dinamičkog sistema. Sistem može biti ljudsko društvo, religija, kolonija mrava, svijest, savjest, planeta Zemlja.

Teorija evolucije samo tvrdi da za nastanak vrsta nije potreban Bog, nego da je on ... da prostiš ... višak u toj jednačini.

Da li je Bog osmislio (ili kreirao??) evoluciju - time se teorija evolucije ne bavi.

Tvoj napad da evolucija negira religiju ne stoji. Religije su te koje zadiru u činjenice i zabranjuju njihovo razumijevanje (eno ti Turske) ... a istovremeno očigledne neistine nazivaju 'alternativnim činjenicama'.

Zaključak.

Religija nedvojbeno postoji i lud bi bio svako ko izjavi suprotno. Čak i religije evoluiraju :D.

Tačno je i da Bog postoji ... u svijesti velikog broja ljudi. Da li veliki Majstor fizički egzistira u vremenu i prostoru - to je sporno, jer nema nikakvog traga o stvoritelju, svemogućem, superinteligentnom, svjesnom biću koje se redovno miješa u svoj posao "diktatora univerzuma" te sa svog apsolutističkog trona odlučuje o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
ŽaU mi je.
Post Reply