Ateizam / Nihilizam / Agnosticizam

Rasprave o vjerskim temama.

Moderator: Bloo

Post Reply
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4351 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

pink floydd wrote:
Smrcak15 wrote:
pink floydd wrote: Zar muslimani nemaju svoj kalendar koji im je propisan od tog istog boga kojeg spominješ i u kojem godina ima ~355 dana ?
ako nisi upoznat da te upoznam sa cinjenicom da Allah priznaje i solarni i lunarni kalendar u Kur'anu, solarni kalendar koriste krscani dok muslimani koriste lunarni.

u Kur'anu Allah je rekao da je stvorio sunce i mjesec izmedju ostalog za racunanje vremena, solarna Godina se zove Sinaat, dok lunarna Godina Aam.
cak je naznacen omjer izmedju lunarne i solarne godine u Kur'anu a to je 1.03

tako da ti druze nije primjedba na mjestu :thumbup:
a da ne pričam o power point prezentaciji koju nam prodaješ pod rad "Arapske organizacije iz Dubaija" :zid: :lol:
jeli ti to mislis da ja vas ovdje zahebavam druze :roll:

evo im stranice na youtubu
https://www.youtube.com/channel/UCLH8IH ... PdJ2s8TeSQ

info
FOLLOW US: http://www.twitter.com/Muhaddith http://www.facebook.com/Muhaddith Our project is a free service to all Muslims: YOU ARE ALLOWED TO USE ALL OUR RESEARCHES, AND UPLOAD ALL OUR VIDEOS, as long as you abide with scholarly "faithfulness" (amanah) of mentioning us as your source. High Quality versions can be downloaded from http://www.keepvid.com MUHADDITH . ORG TEAM youtube.com/MuhaddithDotOrg : Project Director youtube.com/islamophobia4dummies : Production For any requests, please contact us here.

njihova stranica na netu
http://www.muhaddith.org/

ja sam sa njima cijelo vrijeme u kontaktu, prebacivamo materijale, analize, ilustracije, a kad se sve verifikuje, oni na osnovu mojih ilustracija i njihovih naprave video gdje Orfan Rabbat(vodja organizacije) prebaci na youtube i ostale portale od facebooka i sta ja znam gdje.

ako pogledas listu u dokumentu ispod videa ljudi koji su radili na verifikaciji i pravljenju videa

Verification (of Word Counts & of concepts):
1- Abdulah Islamovic: Bosnian (living in Sweden) :D ko je ovaj chicha ovdje da mi je znati :skoljka:
2- Aristoteles von Mesopotamien: Iraqi (in Germany)
3- Sanaa KDH: Lebanese origin (in Canada)
4- Edward Bradford: British (in England)
5- Orfan Rabbat: Syrian (in Syria)
6- Omar Rabbat: Syrian origin (in UAE)
7- Mohamad Rabbat: Syrian origin (in USA)
8- Mustahsin Mir: Pakistani (in England)
9- Wesam Almahdi: Yemeni origin (in USA).

Zar ti stvarno mislis da bi ja lagajuci tek tako opalio sebi i islamu samar radi nekakvog interesa ili dodvoranja :-)
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4352 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

raoul duke wrote:Smrle idalje trolla temu, a arzuhal se smije u pozadini :lol: :-)
pa ako vam je ljepse da ateisti izmedju sebe sami diskutuju mogu se ja i povuci sa ovog topic o ateizmu, nije problem, pa ces da vidis kako tema zivahna kad jedni druge niz dlaku milujete a ne kao ja uz dlaku :lol:
Nocty
Posts: 1060
Joined: 12/01/2010 05:50

#4353 Re: Ateizam

Post by Nocty »

¤ jelena ¤ wrote:
Nocty wrote:
¤ jelena ¤ wrote:Uf, uf, al se neko banovića uželio...

svijećom traži...štonosekaje
Tražim ljude svijećom al još ne nadjoh ko Diogen...
Ima ustvari al na žablje prste ih možeš izbrojati
buahahahaha....ma, pljunuti...

pazi, Diogenu, vajrlesa ti, da voskom tastaturu ne uflekaš!

šteta za forum da ostane bez tvoje jasno formulisane, filozofske misli....
"Mellow is the man who knows what he's been missing
Many many men can't see the open road.

Many is a word that only leaves you guessing
Guessing 'bout a thing you really ought to know, ooh!
You really ought to know...".

(Led Zeppelin)
User avatar
aurora313
Posts: 2203
Joined: 10/10/2010 12:47

#4354 Re: Ateizam

Post by aurora313 »

Smrcak15 wrote:ako nisi upoznat da te upoznam sa cinjenicom da Allah priznaje i solarni i lunarni kalendar u Kur'anu, solarni kalendar koriste krscani dok muslimani koriste lunarni.
Alah priznaje kalendare? Bome si ti daleko odlutao sa tim jaranlukom...
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4355 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

aurora313 wrote:
Smrcak15 wrote:ako nisi upoznat da te upoznam sa cinjenicom da Allah priznaje i solarni i lunarni kalendar u Kur'anu, solarni kalendar koriste krscani dok muslimani koriste lunarni.
Alah priznaje kalendare? Bome si ti daleko odlutao sa tim jaranlukom...
ja bi reko malo dalje od daleko
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4356 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

aurora313 wrote:
Smrcak15 wrote:ako nisi upoznat da te upoznam sa cinjenicom da Allah priznaje i solarni i lunarni kalendar u Kur'anu, solarni kalendar koriste krscani dok muslimani koriste lunarni.
Alah priznaje kalendare? Bome si ti daleko odlutao sa tim jaranlukom...
kad kazem priznaje, znaci validan je, i moze se koristiti...kakav jaranluk ba, o cemu ti to ???
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4357 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Smrcak15 wrote:
aurora313 wrote:
Smrcak15 wrote:ako nisi upoznat da te upoznam sa cinjenicom da Allah priznaje i solarni i lunarni kalendar u Kur'anu, solarni kalendar koriste krscani dok muslimani koriste lunarni.
Alah priznaje kalendare? Bome si ti daleko odlutao sa tim jaranlukom...
kad kazem priznaje, znaci validan je, i moze se koristiti...kakav jaranluk ba, o cemu ti to ???
smrle jes to ti njegov novi poslanik, Smrle s.a.w.s.
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#4358 Re: Ateizam

Post by r_faruk »

smrle ovdje brani islam, medjutim ovdje niko ne napada islam niti neko napada boga. mi se samo ne slazemo sa tvojim poimanjem boga. ne znamo ni da li postoji na kraju krajeva... ne vjerujemo u abrahamskog boga jer je besmislen, kontradiktoran sam sebi te zabranjuje gluposti i pizdrarije, a dozvoljava gadosti i nebuloze koje bi trebale eksplicitno biti zabranjene bez bilo kakve sanse za dvoumljenje.

mi nemamo problema sa mogucnoscu postojanja svemoguceg boga, ali ne onakvog kako ga dozivljava smrle i njemu slicni. smatram da u nedostatku obrazovanja, individualnosti, samoinicijative i radoznalosti, a sa druge strane usljed prevelikih ogranicenja, straha i zabrana, ljudi postanu kao smrle. ako bog postoji vecinu stvari je trebao napraviti mnogo kvalitetnije nego sto je to zaista uradio. toliko je boljih rjesenja za dizajn covjeka da je prosto nemoguce prihvatiti da ga, covjeka, je napravio neko ko je svemoguc, a kamo li ostali biljni i zivotinjski svijet.

sve sto postoji na planeti prilagodjeno je okolini u kojoj postoji. dovedi polarnog medu na halkidiki pa's vidjet' belaja....
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#4359 Re: Ateizam

Post by r_faruk »

zaboravih....

smrt bebe, defekti pri rodjenju, razne bolesti i horori koje covjek covjeku radi pravdaju se testiranjem, iskusenjem i inim razlozima koji ce zadovoljiti vasu potrebu da bog postoji.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#4360 Re: Ateizam

Post by KIseljak12 »

Bog koji dopusti samo jednog Smaju Cesira je obicni sadista.

Sad ti na to mozes prisivati:
- Testiranje
- Iskusenje
- Milost, itd.

Ipak je takav bog jedno sadisticko govno.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4361 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

KIseljak12 wrote:Bog koji dopusti samo jednog Smaju Cesira je obicni sadista.

Sad ti na to mozes prisivati:
- Testiranje
- Iskusenje
- Milost, itd.

Ipak je takav bog jedno sadisticko govno.
znaci treba da intervenise da sprijeci na svaki pokusaj zla kao kad bi student pripokusaju na napise pogresan odgovor profesor udairo studenta po glavi i rekao, ne tako, nije to tacno.

ako je test, pustit ce da se dese neke stvari, ali tek Pravda ce da se ispuni na buducem svijetu, to dijete ce dobit nadoknadu zbog toga a i ti sto su mu radili ce dobit kaznu zbog toga.

ako BOg kompezira dijete sa dzennetom, a zlocicnce sa dzehennemu, kako onda mozes reci sadista???

a sta mislis Ovako, dodjes na sudnji dan, vidis dijete to dobije takvu kompezaciju zbog toga sto je proslo, da ti pozelis da si bio na njegovu mjestu na zemlji, bas doslovce pozelis "sto ja nisam prosao sto on prodje na zemlji"

kad to dijete krene u dzennet trljajuci ruke sa osmijehom od uha do uha, sad reda dolazi na tebe da ti se sudi.....ali Kiseli se sjeti , "pa ja sam pljuvao po Bogu dok sam bio na zemlji, sjecam se da sam ga zvao sadistom ovakvim onakvim....pa cemu da se ja nadam onda sad kad sam PoKisnuo do gole koze" :-)

Sta mislis kakav je to strah , sto covjek osjeti kad stoji pred Bogom a sa strane uzasni horori Dzehennema, a jos znas da si se borio protiv Boga na zemlji, jos ako si i lagao i nazivao ga odvratnim imenima....u toj situaciji strah ce izbijati iz svake celije tijela da ti srce dodje do grkljana i proklinjes majku sto te ikad rodila...
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#4362 Re: Ateizam

Post by KIseljak12 »

Smrcak15 wrote:
KIseljak12 wrote:Bog koji dopusti samo jednog Smaju Cesira je obicni sadista.

Sad ti na to mozes prisivati:
- Testiranje
- Iskusenje
- Milost, itd.

Ipak je takav bog jedno sadisticko govno.
znaci treba da intervenise da sprijeci na svaki pokusaj zla kao kad bi student pripokusaju na napise pogresan odgovor profesor udairo studenta po glavi i rekao, ne tako, nije to tacno.

ako je test, pustit ce da se dese neke stvari, ali tek Pravda ce da se ispuni na buducem svijetu, to dijete ce dobit nadoknadu zbog toga a i ti sto su mu radili ce dobit kaznu zbog toga.

ako BOg kompezira dijete sa dzennetom, a zlocicnce sa dzehennemu, kako onda mozes reci sadista???

a sta mislis Ovako, dodjes na sudnji dan, vidis dijete to dobije takvu kompezaciju zbog toga sto je proslo, da ti pozelis da si bio na njegovu mjestu na zemlji, bas doslovce pozelis "sto ja nisam prosao sto on prodje na zemlji"

kad to dijete krene u dzennet trljajuci ruke sa osmijehom od uha do uha, sad reda dolazi na tebe da ti se sudi.....ali Kiseli se sjeti , "pa ja sam pljuvao po Bogu dok sam bio na zemlji, sjecam se da sam ga zvao sadistom ovakvim onakvim....pa cemu da se ja nadam onda sad kad sam PoKisnuo do gole koze" :-)

Sta mislis kakav je to strah , sto covjek osjeti kad stoji pred Bogom a sa strane uzasni horori Dzehennema
Ne kazem sta treba, nisam mu ja sef.

Ako je svemoguc mogao je stvoriti dunjaluk kakvim je htio. On ga je stvorio ovakvim kakav jeste, a to je punim zlocina i nepravde.

Prema sestom imanskom sartu on svemu odredjuje sudbinu, koja je zapisana u levhi-mahfuzu. Znaci da sve sto se ikad desilo, desilo se jer je on tako odredio.

Prema tome, on je odredio da Smajo dozivi torturu kakvu je prozivio, tj. odgovoran je za taj zlocin. Ti se neces sloziti i reci ces da su odgovorni oni koji su Smaju zlostavljali, ali zaboravljas da je bog navodno i njih stvorio i odredio njihovu sudbinu, a njihova je sudbina bila da muce Smaju, tako da je on ipak odgovoran.

Takav bog je zao, a te kompenzacije djeteta s buducim svijetom su, malo je reci, odvratne. Po tvom ispada da je bog pitao Smaju prije njegovog rodjenja da li zeli biti testiran, te ga upoznao s pravilima i uslovima, te da je Smajo na to sam pristao, sto je jos bolesnije tumacenje, da je sam trazio taj horor.

Sve i da takav bog postoji i da mi na sudnjem danu oprosti, ja njemu nikad necu.
User avatar
Dope_Man
Posts: 7780
Joined: 03/06/2016 16:31

#4363 Re: Ateizam

Post by Dope_Man »

Pa poenta te price o ''ponudi'' prije samog ''testiranja'' je da se skine krivica sa boga, i da se svali na covjeka. Kljucno u religiji je znati sve sto je dobro pripisati bogu, a sve sto nije svaliti na covjeka, djavola ili bilo koga drugog, samo boga ne diraj kad je nesto lose, a obavezno se zahvaljuj kad je dobro.. i to jel ima smisla :-)

Svakako i taj paradoks sa ''znanjem'' sta ce se desiti i slobodnom voljom nikada nece objasniti ni neko daleko obrazovaniji i sposobniji za debatu od glavnog imama na ovoj temi, a kamoli on sam, ali ce se prica nastaviti vrtiti u krug, i nastavice se poricanje ocitog sadizma kod boga monoteizma, bez obzira na specificnu religiju koaj ga opisuje.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4364 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

KIseljak12 wrote: Ne kazem sta treba, nisam mu ja sef.

Ako je svemoguc mogao je stvoriti dunjaluk kakvim je htio. On ga je stvorio ovakvim kakav jeste, a to je punim zlocina i nepravde.

Prema sestom imanskom sartu on svemu odredjuje sudbinu, koja je zapisana u levhi-mahfuzu. Znaci da sve sto se ikad desilo, desilo se jer je on tako odredio.

Prema tome, on je odredio da Smajo dozivi torturu kakvu je prozivio, tj. odgovoran je za taj zlocin. Ti se neces sloziti i reci ces da su odgovorni oni koji su Smaju zlostavljali, ali zaboravljas da je bog navodno i njih stvorio i odredio njihovu sudbinu, a njihova je sudbina bila da muce Smaju, tako da je on ipak odgovoran.

Takav bog je zao, a te kompenzacije djeteta s buducim svijetom su, malo je reci, odvratne. Po tvom ispada da je bog pitao Smaju prije njegovog rodjenja da li zeli biti testiran, te ga upoznao s pravilima i uslovima, te da je Smajo na to sam pristao, sto je jos bolesnije tumacenje, da je sam trazio taj horor.

Sve i da takav bog postoji i da mi na sudnjem danu oprosti, ja njemu nikad necu.
nije to tako kao sto si opisao

Nego On iz svog sveznanja i to sto vidi buducnost zapise sta vidi, a ne sto je on tako natjerao taj slucaj da se desi.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#4365 Re: Ateizam

Post by KIseljak12 »

Smrcak15 wrote:
KIseljak12 wrote: Ne kazem sta treba, nisam mu ja sef.

Ako je svemoguc mogao je stvoriti dunjaluk kakvim je htio. On ga je stvorio ovakvim kakav jeste, a to je punim zlocina i nepravde.

Prema sestom imanskom sartu on svemu odredjuje sudbinu, koja je zapisana u levhi-mahfuzu. Znaci da sve sto se ikad desilo, desilo se jer je on tako odredio.

Prema tome, on je odredio da Smajo dozivi torturu kakvu je prozivio, tj. odgovoran je za taj zlocin. Ti se neces sloziti i reci ces da su odgovorni oni koji su Smaju zlostavljali, ali zaboravljas da je bog navodno i njih stvorio i odredio njihovu sudbinu, a njihova je sudbina bila da muce Smaju, tako da je on ipak odgovoran.

Takav bog je zao, a te kompenzacije djeteta s buducim svijetom su, malo je reci, odvratne. Po tvom ispada da je bog pitao Smaju prije njegovog rodjenja da li zeli biti testiran, te ga upoznao s pravilima i uslovima, te da je Smajo na to sam pristao, sto je jos bolesnije tumacenje, da je sam trazio taj horor.

Sve i da takav bog postoji i da mi na sudnjem danu oprosti, ja njemu nikad necu.
nije to tako kao sto si opisao

Nego On iz svog sveznanja i to sto vidi buducnost zapise sta vidi, a ne sto je on tako natjerao taj slucaj da se desi.
Znaci, On nema moc nad time sta ce ko od ljudi da uradi?
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4366 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Dope_Man wrote:Pa poenta te price o ''ponudi'' prije samog ''testiranja'' je da se skine krivica sa boga, i da se svali na covjeka. Kljucno u religiji je znati sve sto je dobro pripisati bogu, a sve sto nije svaliti na covjeka, djavola ili bilo koga drugog, samo boga ne diraj kad je nesto lose, a obavezno se zahvaljuj kad je dobro.. i to jel ima smisla :-)

Svakako i taj paradoks sa ''znanjem'' sta ce se desiti i slobodnom voljom nikada nece objasniti ni neko daleko obrazovaniji i sposobniji za debatu od glavnog imama na ovoj temi, a kamoli on sam, ali ce se prica nastaviti vrtiti u krug, i nastavice se poricanje ocitog sadizma kod boga monoteizma, bez obzira na specificnu religiju koaj ga opisuje.
vjera i logika ionako nekako ne idu ruku pod ruku
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4367 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Allahov govor ljudima zabiljezen u hadisu kudsi:

17. Uzvišeni Allah kaže: “Robovi moji, Ja sam Sebi zabranio nasilje, i vama sam ga učinio zabranjenim, pa ne činite jedni drugima nepravdu. Robovi Moji, svi ste vi zalutali osim onoga koga Ja uputim, pa tražite da vas uputim i Ja ću vas uputiti. Robovi Moji, svi ste vi gladni osim onoga koga Ja nahranim pa tražite da vas nahranim i Ja ću vas nahraniti. Robovi Moji, svi ste vi neodjeveni osim onoga koga Ja odjenem, pa tražite da vas odjenem i Ja ću vas odjenuti. Robovi Moji, vi griješite i noću i danju, a Ja sve grijehe opraštam pa tražite da vam oprostim. Robovi Moji, vi nikada ne možete doći do onoga što bi Meni štetu nanijelo pa da Mi naštetite; niti možete doći do onoga što bi Meni koristilo pa da Mi koristite. Robovi Moji, kada bi svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, imali srce najpobožnijeg čovjeka, to ništa ne bi povećalo Moju vlast. Robovi Moji, kada biste se svi vi, i prvi i zadnji, i ljudi i džini, sakupili na jedno mjesto, pa Mi svi uputili molbe i Ja udovoljio svačijoj molbi, to ne bi umanjilo Moju vlast ni koliko se umanji more kada se u njega zamoči igla. Robovi Moji, sve je do vaših djela koja vam Ja zapisujem, a potom ću vam za njih dati odgovarajuću naknadu. Pa ko zatekne dobro neka zahvali Allahu, a ko zatekne loše neka kori samoga sebe.”

Bilježe Muslim, Tirmizi i Ibn Madždže.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4368 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

KIseljak12 wrote: Znaci, On nema moc nad time sta ce ko od ljudi da uradi?
ima moc, ali shvati pusta da se dese stvari

dali profesor ima moc da sprijeci studenta na testu i da mu napisem sam rezultat, a gdje tu onda test ako ce Bog sprecevati ljude da nemogu nikako doci da urade zlo. gdje je tu test???
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4369 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

Dope_Man wrote:Pa poenta te price o ''ponudi'' prije samog ''testiranja'' je da se skine krivica sa boga, i da se svali na covjeka. Kljucno u religiji je znati sve sto je dobro pripisati bogu, a sve sto nije svaliti na covjeka, djavola ili bilo koga drugog, samo boga ne diraj kad je nesto lose, a obavezno se zahvaljuj kad je dobro.. i to jel ima smisla :-)

Svakako i taj paradoks sa ''znanjem'' sta ce se desiti i slobodnom voljom nikada nece objasniti ni neko daleko obrazovaniji i sposobniji za debatu od glavnog imama na ovoj temi, a kamoli on sam, ali ce se prica nastaviti vrtiti u krug, i nastavice se poricanje ocitog sadizma kod boga monoteizma, bez obzira na specificnu religiju koaj ga opisuje.
kakva krivica sa Boga?
a sve sto nije svaliti na covjeka
kao naprimjer?

daj primjere da mozemo lakse diskutovati , da znamo o cemu pricas covjece.
User avatar
beni-bu-man
Posts: 17400
Joined: 10/04/2012 09:01
Location: On land, air, or sea, I don't need No I.D

#4370 Re: Ateizam

Post by beni-bu-man »

Smrcak15 wrote:Allahov govor ljudima zabiljezen u hadisu kudsi:17. Uzvišeni Allah kaže: “Robovi moji, Ja sam Sebi zabranio nasilje,

da sad ne citiram sve

znaci allah licno je to rekao ljudima????
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4371 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

beni-bu-man wrote:
Smrcak15 wrote:Allahov govor ljudima zabiljezen u hadisu kudsi:17. Uzvišeni Allah kaže: “Robovi moji, Ja sam Sebi zabranio nasilje,

da sad ne citiram sve

znaci allah licno je to rekao ljudima????


da preko hadisa u toku objave Kur'ana za vrijeme Muhammeda u 7 stoljecu
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#4372 Re: Ateizam

Post by KIseljak12 »

Smrcak15 wrote:
KIseljak12 wrote: Znaci, On nema moc nad time sta ce ko od ljudi da uradi?
ima moc, ali shvati pusta da se dese stvari

dali profesor ima moc da sprijeci studenta na testu i da mu napisem sam rezultat, a gdje tu onda test ako ce Bog sprecevati ljude da nemogu nikako doci da urade zlo. gdje je tu test???

Za mene je jednako kriv onaj ko ne sprijeci, kao i onaj koji direktno djeluje.

UN-ove trupe u Srebrenici su imale moc da zaustave genocid ali su ipak pustile da se desi.
User avatar
Smrcak15
Posts: 11137
Joined: 13/12/2015 13:23

#4373 Re: Ateizam

Post by Smrcak15 »

KIseljak12 wrote:
Smrcak15 wrote:
KIseljak12 wrote: Znaci, On nema moc nad time sta ce ko od ljudi da uradi?
ima moc, ali shvati pusta da se dese stvari

dali profesor ima moc da sprijeci studenta na testu i da mu napisem sam rezultat, a gdje tu onda test ako ce Bog sprecevati ljude da nemogu nikako doci da urade zlo. gdje je tu test???

Za mene je jednako kriv onaj ko ne sprijeci, kao i onaj koji direktno djeluje.

UN-ove trupe u Srebrenici su imale moc da zaustave genocid ali su ipak pustile da se desi.
nije to isto, katastrofalno lose sporedjenje

Bog testira, UN trupe ne testiraju

Bog ima moc da kompezira patnju i da kazni zlocin po apsolutnoj pravdi, to UN trupe nemogu.

i zato se nemoze nikako sporediti to.
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#4374 Re: Ateizam

Post by KIseljak12 »

Smrcak15 wrote:
KIseljak12 wrote: Znaci, On nema moc nad time sta ce ko od ljudi da uradi?
ima moc, ali shvati pusta da se dese stvari

dali profesor ima moc da sprijeci studenta na testu i da mu napisem sam rezultat, a gdje tu onda test ako ce Bog sprecevati ljude da nemogu nikako doci da urade zlo. gdje je tu test???
Ne mozes dunjalucko testiranje porediti sa skolskim. Po tvojim tvrdnjama, ja sam prije rodjenja pristao da budem rodjen i testiran. Ja se sada toga ne sjecam. Medjutim, dobro se sjecam kad sam polagao prijemni na faksu i koliko sam cvrsto odlucio da ga upisem i zavrsim.

Takodjer, zamisli ja tebe tuzim na sudu i kazem ja pito smrcka da bude moj rob i on pristo, nemam nikakav materijalni dokaz (ugovor) o tome, ti se ne sjecas toga, ali sudija presudi da jesi kriv sto mi nisi robovo i osudi te na dozivotni zatvor. Da li je takvo sudjenje pravedno? Zasto bi onda allahov sud bio pravedan, ako se ja ne sjecam da sam pristao na njegovo testiranje (niti imam ovjeren ugovor da jesam pristao)?
KIseljak12
Posts: 1371
Joined: 11/12/2012 16:14

#4375 Re: Ateizam

Post by KIseljak12 »

Smrcak15 wrote:
KIseljak12 wrote:
Za mene je jednako kriv onaj ko ne sprijeci, kao i onaj koji direktno djeluje.

UN-ove trupe u Srebrenici su imale moc da zaustave genocid ali su ipak pustile da se desi.
nije to isto, katastrofalno lose sporedjenje

Bog testira, UN trupe ne testiraju

Bog ima moc da kompezira patnju i da kazni zlocin po apsolutnoj pravdi, to UN trupe nemogu.

i zato se nemoze nikako sporediti to.

Jeste, isto je. Ne gledam sada motivaciju zasto neko dopusta nepravdu (radi testiranja ili radi mrznje), nije bitna svrha tog njihovog popustanja zlocinu.

Ono sta je bitno je posljedica, tj. efekat. U oba slucaja imas neku mocnu silu (bog, UN trupe) koja ne djelujuci dopusta nasilje za koje zna da ce se desiti.
Post Reply