ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#976 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Mozda vazi za druge univerzume i drugacije oblike zivota.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#977 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »



:-D
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#978 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

http://www.astronomija.org.rs/

intenret-casopsis za astronomiju :-D
User avatar
BHCluster
Posts: 23301
Joined: 13/09/2007 18:41
Location: Time to get schwifty in here!
Contact:

#979 Re: ASTRONOMIJA

Post by BHCluster »

User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#980 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

tekst je uzasan :D :-)

ovo je primjer kvalitentog teksta :-D
The discovery adds to the growing list of bodies in the solar system where organics have been found. Organic compounds have been found in certain meteorites as well as inferred from telescopic observations of several asteroids. Ceres shares many commonalities with meteorites rich in water and organics -- in particular, a meteorite group called carbonaceous chondrites. This discovery further strengthens the connection between Ceres, these meteorites and their parent bodies.

"This is the first clear detection of organic molecules from orbit on a main belt body," said Maria Cristina De Sanctis, lead author of the study, based at the National Institute of Astrophysics, Rome. The discovery is reported in the journal Science.

Data presented in the Science paper support the idea that the organic materials are native to Ceres. The carbonates and clays previously identified on Ceres provide evidence for chemical activity in the presence of water and heat. This raises the possibility that the organics were similarly processed in a warm water-rich environment.

Significance of organics

The organics discovery adds to Ceres' attributes associated with ingredients and conditions for life in the distant past. Previous studies have found hydrated minerals, carbonates, water ice, and ammoniated clays that must have been altered by water. Salts and sodium carbonate, such as those found in the bright areas of Occator Crater, are also thought to have been carried to the surface by liquid.

“This discovery adds to our understanding of the possible origins of water and organics on Earth,” said Julie Castillo-Rogez, Dawn project scientist based at NASA's Jet Propulsion Laboratory in Pasadena, California.

Where are the organics?

The VIR instrument was able to detect and map the locations of this material because of its special signature in near-infrared light.

The organic materials on Ceres are mainly located in an area covering approximately 400 square miles (about 1,000 square kilometers). The signature of organics is very clear on the floor of Ernutet Crater, on its southern rim and in an area just outside the crater to the southwest. Another large area with well-defined signatures is found across the northwest part of the crater rim and ejecta. There are other smaller organic-rich areas several miles (kilometers) west and east of the crater. Organics also were found in a very small area in Inamahari Crater, about 250 miles (400 kilometers) away from Ernutet.

In enhanced visible color images from Dawn's framing camera, the organic material is associated with areas that appear redder with respect to the rest of Ceres. The distinct nature of these regions stands out even in low-resolution image data from the visible and infrared mapping spectrometer.

"We're still working on understanding the geological context for these materials," said study co-author Carle Pieters, professor of geological sciences at Brown University, Providence, Rhode Island.
izvor: NASA
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#981 Re: ASTRONOMIJA

Post by pirmin »

Koliko realnosti ima u "Gravity" filmu?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#982 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

http://blogs.esa.int/

odlicna stranica :-D
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#983 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

pirmin wrote:Koliko realnosti ima u "Gravity" filmu?
Vidi od Neil de Grasse Tysona komentare.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18496
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#984 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Arminovski wrote:
pirmin wrote:Koliko realnosti ima u "Gravity" filmu?
Vidi od Neil de Grasse Tysona komentare.

"...Why is that Sandra Bullock,a medical doctor,reparing the Hubble telescope...Excuse me,we don't send medical doctors to repair Hubble space telescope anymore..." :D
Cavali
Posts: 82
Joined: 16/02/2017 09:57

#985 Re: ASTRONOMIJA

Post by Cavali »

Neil je zvijer,zna dobro objasniti to o cemu prica,milina ga slusati.imate njegove emisije na nat.geo navece.ima jednu manu koja kvari cjelokupan dojam ali ne bih je spominjao jer bi tema otisla u drugom pravcu.pisite jos,nisam neki znalac ali volim cuti nesta pametno :D
saimidin
Posts: 2753
Joined: 20/05/2011 17:53

#986 Re: ASTRONOMIJA

Post by saimidin »

Cavali wrote:Neil je zvijer,zna dobro objasniti to o cemu prica,milina ga slusati.imate njegove emisije na nat.geo navece.ima jednu manu koja kvari cjelokupan dojam ali ne bih je spominjao jer bi tema otisla u drugom pravcu.pisite jos,nisam neki znalac ali volim cuti nesta pametno :D
koja je mana
User avatar
Dope_Man
Posts: 7754
Joined: 03/06/2016 16:31

#987 Re: ASTRONOMIJA

Post by Dope_Man »

saimidin wrote: koja je mana
Vjerovatno misli na to sto zna nekad i previse napadno ici protiv nelogicnosti religija. I sam ga volim slusati, i ateista sam, ali bih se donekle i sa tim slozio. Zna nekad, gdje je tema iskljucivo nauka, preci malo preozbiljno na pricu o nelogicnosti religija iako bi bilo bolje da samo nastavi o nauci.
saimidin
Posts: 2753
Joined: 20/05/2011 17:53

#988 Re: ASTRONOMIJA

Post by saimidin »

Dope_Man wrote:
saimidin wrote: koja je mana
Vjerovatno misli na to sto zna nekad i previse napadno ici protiv nelogicnosti religija. I sam ga volim slusati, i ateista sam, ali bih se donekle i sa tim slozio. Zna nekad, gdje je tema iskljucivo nauka, preci malo preozbiljno na pricu o nelogicnosti religija iako bi bilo bolje da samo nastavi o nauci.
ja nemam problem sa tim religije i jesu pune nelogicnosti.

meni malo smeta kad pocne da mase rukama i ubacuje neke citate koji zvuce kao stihovi neke pjesme,
mada je to stvar ukusa, al mene to nervira, npr biblija ne kaze kako se nebesa krecu, nego kako doci na nebese(u raj).

reci jasno nema dokaza za raj i zdravo

:thumbup:
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#989 Re: ASTRONOMIJA

Post by seldzuk »


poznati vloger o kretanju Zemlje i još koječemu što ide uz to
seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#990 Re: ASTRONOMIJA

Post by seldzuk »

seldzuk
Posts: 2824
Joined: 04/06/2007 18:51

#991 Re: ASTRONOMIJA

Post by seldzuk »

http://www.space.com/36260-april-fools- ... ng-by.html
večeras najbolja vidljivost Komete 41P/Tuttle-Giacobini-Kresák
zna li neko može li se vidjeti golim okom???
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#992 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

seldzuk wrote:
poznati vloger o kretanju Zemlje i još koječemu što ide uz to
Jedna od boljih epizoda. Onu o Banach Tarski paradoksu sam gledao minimalno 10 puta i jos uvijek je ne razumijem. :)
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#993 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

Arminovski wrote:
seldzuk wrote:
poznati vloger o kretanju Zemlje i još koječemu što ide uz to
Jedna od boljih epizoda. Onu o Banach Tarski paradoksu sam gledao minimalno 10 puta i jos uvijek je ne razumijem. :)
Armanovski,koji dio ti nije jasan?
Banach-Tarski seems far more believable.
Physically, the Banach-Tarski Paradox cannot be achieved, because a solid sphere
is comprised of a finite number of atoms. But in an Euclidean space of dimension 3
or higher, a sphere is infinitely dense and splitting it creates pieces which are also
infinitely dense. Therefore, in actuality, it is not that surprising these pieces can
be rotated and transformed to make two spheres of equal volume as the original.
nema finalnog odgovora :)
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#994 Re: ASTRONOMIJA

Post by belfy »

Arminovski wrote:
seldzuk wrote:
poznati vloger o kretanju Zemlje i još koječemu što ide uz to
Jedna od boljih epizoda. Onu o Banach Tarski paradoksu sam gledao minimalno 10 puta i jos uvijek je ne razumijem. :)
da zahvalim i seldzuku i tebi. njemu na prvom videu, a tebi na preporuci. podsjetio sam se zaista dosta stvari. a sto se paradoksa tice Tarski se radi na prvoj ili drugoj godini PMF-a (zaboravio sam jer je od toga sada preko 16 godina proslo...), dok za kombinaciju sa Banachom do sada nisam vidio i ovo zaista super izgleda i zvuci, a i vloger ima lijep pristup.

rad sa beskonacnostima u matematici danas izgleda jako popularan. jedni bi da je ukidaju, drugi da je prosiruju. ne znam, meni je pravo drago vidjeti kada se zaguzica u nauci, jer iz toga uvijek nesto naucis. evo ja sam sada naucio da su povezali Banacha sa Tarskim. jedino ne valja sto ovom pricom tema ode od astronomije, pa se unaprijed izvinjavam. :kakoste:
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#995 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Connaisseur Karlin wrote:
Arminovski wrote:
seldzuk wrote:
poznati vloger o kretanju Zemlje i još koječemu što ide uz to
Jedna od boljih epizoda. Onu o Banach Tarski paradoksu sam gledao minimalno 10 puta i jos uvijek je ne razumijem. :)
Armanovski,koji dio ti nije jasan?
Banach-Tarski seems far more believable.
Physically, the Banach-Tarski Paradox cannot be achieved, because a solid sphere
is comprised of a finite number of atoms. But in an Euclidean space of dimension 3
or higher, a sphere is infinitely dense and splitting it creates pieces which are also
infinitely dense. Therefore, in actuality, it is not that surprising these pieces can
be rotated and transformed to make two spheres of equal volume as the original.
nema finalnog odgovora :)
Ne shvatam zasto samo dvije sfere napravi. Zar na ovakav nacin ne bi mogao da napravi beskonacan broj sfera? Izgubim se oko 18 minute, zaspim najcesce izmedju 10. i 12. :)) Kontam princip, on to malo zbrza na kraju.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#996 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

Arminovski wrote:
Connaisseur Karlin wrote: Armanovski,koji dio ti nije jasan?
Banach-Tarski seems far more believable.
Physically, the Banach-Tarski Paradox cannot be achieved, because a solid sphere
is comprised of a finite number of atoms. But in an Euclidean space of dimension 3
or higher, a sphere is infinitely dense and splitting it creates pieces which are also
infinitely dense. Therefore, in actuality, it is not that surprising these pieces can
be rotated and transformed to make two spheres of equal volume as the original.
nema finalnog odgovora :)
Ne shvatam zasto samo dvije sfere napravi. Zar na ovakav nacin ne bi mogao da napravi beskonacan broj sfera? Izgubim se oko 18 minute, zaspim najcesce izmedju 10. i 12. :)) Kontam princip, on to malo zbrza na kraju.
Arminovski, iskreno receno, izgube se i oni,a zato me ne cudi i da se mi izgubimo :lol: jednostavno ne postoji tocan ili finalan odgovor,a taman kad skontas da si pronasao odgovor,desi se novo pitanje :-D Mislim da i jeste u ovakvim radovima uvijek kljucna rijec na dimenzijama.
User avatar
triconja
Posts: 16211
Joined: 29/04/2012 07:04

#997 Re: ASTRONOMIJA

Post by triconja »

Zasto gledati proslost univerzuma? :pisnuo:
belfy
Posts: 7557
Joined: 06/08/2007 09:00

#998 Re: ASTRONOMIJA

Post by belfy »

Arminovski wrote: Ne shvatam zasto samo dvije sfere napravi. Zar na ovakav nacin ne bi mogao da napravi beskonacan broj sfera? Izgubim se oko 18 minute, zaspim najcesce izmedju 10. i 12. :)) Kontam princip, on to malo zbrza na kraju.
zato sto onda isti princip vrijedi nadalje. jer u matematici dokazujes n+1 slucaj. ako napravis taj i takav dokaz, onda vazi za sve ostale n+1. najtezi korak u kojem se ljudi izgube je onaj kada u onom "rjecniku" oduzme prvo slovo ili kada u zadnjem slucaju pomjera "pomjeranja".

da, ovim metodom mozes napraviti beskonacan broj sfera od jedne. i, da, to bi upravo znacilo da se moze napraviti bilo koja kolicina bilo cega koja nam je potrebna za bilo sta. zato teza i jeste kontraverzna. naravno da je glavno pitanje - gdje je tu greska (i da li je ima)? ja bih licno tipovao na polove i centar, jer njih samo izracunavas, ali si ih fakticki izdvojio u jednoj od sfera. bas kao prvi primjer sa cokoladom. tesko je reci vise, jer sam tek sada vidio ovaj primjer. ali da je zanimljivo - definitivno!
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#999 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Hvala Belfy za n+1. Nije mi to palo napamet. Da li bi rotirajuci sferu u pocetku za x stepeni dobio iste tacke kao i u primjeru (kada biljezi tacke na sferi)? Rotacija ne dodaje ili oduzima nista je li tako?
User avatar
SmokingMan
Posts: 18496
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1000 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Post Reply