ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#951 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

MyTao wrote:
Arminovski wrote:
sinuhe wrote:Neki dan čitam o gravitacijskim valovima i piše da trajanje signala određuje masu crnih rupa.
E sad da li je trajanje signala povezano prosto sa energijom i da su samo iz toga zaključili masu?
Uf, kopas tamo gdje niko nije bio vec 15-tak godina... :D

Trebalo bi biti. Neka me ispravi neko ako neko zna bolje. :? Gravitacijski valovi sto ih mi detektujemo su od spajanja jako masivnih objekata. Crne rupe imaju samo masu, radius i rotaciju - znaci onda i momentum i energiju. Trebalo bi biti tako da razlicite mase daju razlicita vremena za vrijeme spajanja sto bi se prevelo u frekvenciju valova i vrijeme a onda i intenzitet (amplitudu). Separacija (udaljenost izmedju ta dva objekta) bi trebala isto da ima ulogu u frekvenciji i intenzitetu.
Vjerovatno da se pomocu gravitacijski valova moze odrediti kolika je crna rupa, ali u te valove je ukljuceno toliko drugih faktora da to i nije bas pouzdano mjerenje.

Crne rupe se mjere tako sto se mjere zvijezde, planete itd koje su u njenoj orbiti. Evo odlican link koji to objasnjava http://hubblesite.org/explore_astronomy ... 3_q14.html
Pozz

Ali u ovom kontekstu se ne zna gdje su ti objekti pa bi se masa odredjivala jedino preko oscilacija koje detektuje LIGO. Sto ne bi bilo pouzdano? LIGO kompenzira ove zemaljske vibracije pri proracunu. Vjerujem da su simulirali nama poznate scenarije kolizije dva objekta tako da mogu prepoznati relativno brzo o kakvim objektima bi se trebalo raditi. O kojim drugim faktorima govoris?
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#952 Re: ASTRONOMIJA

Post by MyTao »

Arminovski wrote:
Pozz

Ali u ovom kontekstu se ne zna gdje su ti objekti pa bi se masa odredjivala jedino preko oscilacija koje detektuje LIGO. Sto ne bi bilo pouzdano? LIGO kompenzira ove zemaljske vibracije pri proracunu. Vjerujem da su simulirali nama poznate scenarije kolizije dva objekta tako da mogu prepoznati relativno brzo o kakvim objektima bi se trebalo raditi. O kojim drugim faktorima govoris?
Ne znam, zar na gravitacijske talase ne utice sve sto se nadje od crne rupe pa do zemlje recimo... sve sto ima masu ce na neki nacin uticati na te talase tako da bi bilo jako tesko izracunati masu crne rupe na taj nacin. To mi je kao da u bazenu koji je pun ljudi pokusavamo izracunati masu osobe na drugom kraju po valovima koji dolaze do nas :)

Mozda se varam... zanimljiva tema svakako...
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#953 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Svaka čast Tao kada ovako kasno ostaviš post.


Nije loše da malo baciš pogledna ovaj prilog.Besplatan je.


http://discovermagazine.com/rapid/2016/ ... onal-waves
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#954 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

MyTao wrote:
Arminovski wrote:
Pozz

Ali u ovom kontekstu se ne zna gdje su ti objekti pa bi se masa odredjivala jedino preko oscilacija koje detektuje LIGO. Sto ne bi bilo pouzdano? LIGO kompenzira ove zemaljske vibracije pri proracunu. Vjerujem da su simulirali nama poznate scenarije kolizije dva objekta tako da mogu prepoznati relativno brzo o kakvim objektima bi se trebalo raditi. O kojim drugim faktorima govoris?
Ne znam, zar na gravitacijske talase ne utice sve sto se nadje od crne rupe pa do zemlje recimo... sve sto ima masu ce na neki nacin uticati na te talase tako da bi bilo jako tesko izracunati masu crne rupe na taj nacin. To mi je kao da u bazenu koji je pun ljudi pokusavamo izracunati masu osobe na drugom kraju po valovima koji dolaze do nas :)

Mozda se varam... zanimljiva tema svakako...
Dobro pitanje. U ovom slucaju radi se o loli od 200 kila sto uleti u bazen kao bomba a ti samo te bombe mozes osjetiti. :) LIGO nema toliku osjetljivost da moze da izmjeri ista manje masivno od sudara crnih rupa i neutronskih zvijezda (uzeti sa rezervacijom, ne znam koja je donja granica ali blizu je toga). Znaci slijep bukvalno. Ne znam sa kolikom preciznoscu mogu odrediti masu.

Sljedeci interferometar, ovaj sto ga planiraju poslati u svemir ce moci mjeriti trodimenzionalno. To ce biti dosta zanimljivo pratiti.
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#955 Re: ASTRONOMIJA

Post by statixx »

Evo zanimljive price, iz prve ruke, objavljena je prije dva dana.


The Astrophysicists Who Faked It
The inside story of the gravitational wave signal injection.

BY JONAH KANNER & ALAN WEINSTEIN
ILLUSTRATION BY BRIAN REA
NOVEMBER 3, 2016
This was the genius of the fake signal injection: Whatever the prior belief of an individual scientist might be, it gave him or her reason to doubt it. A scientist who believed that the current generation of instruments was simply not up to the task would have to allow for the possibility that it was. A scientist tempted to elevate a signal because of the benefits of a real detection would have to temper his or her enthusiasm to avoid making a false claim. The fake injection bugaboo forced us to keep an open mind, apply skepticism and reason, and examine the evidence at face value.
It’s hard to appreciate how important this is. Some gravitational wave experiments had suffered in the past from overstated claims, and the LIGO/Virgo collaboration had grown in size to the point that a consensus over standards was hard to achieve. It was not clear before 2011 that any level of evidence would be sufficient.

Now—finally—a fake signal had made us feel prepared for real success.

From 2010 to 2015, the Initial LIGO detectors at both the LIGO Hanford Observatory and the LIGO Livingston Observatory had been dismantled, and the Advanced LIGO detectors were built and installed in their place. These new detectors included a range of upgrades, all intended to improve the sensitivity of the instruments and make detections more likely. The improvements included larger mirrors, more powerful lasers, and active feedback loops for better seismic isolation. Instead of suspending the test masses by wires, they were now hung on thin strands of glass resistant to thermal vibrations. The improvements were designed to increase the reach of LIGO by 10 times, and so increase a thousand-fold the volume of space that could be searched for rare events.

Good thing. In the early morning of Sept. 14, 2015, our detectors and associated search pipeline software identified an event consistent with a binary black hole merger some 1.3 billion light-years away. It was loud, and clearly inconsistent with detector or terrestrial noise, with a confidence of better than 99.9999 percent. Wow ... so soon after turn-on, and so loud; could nature really have been so kind? We named it GW150914.

But—could it be a blind injection, even though there were not supposed to be any? Within a few hours, many of us (including Alan) were on a telecon to discuss it. Mike Landry, one of the members of the 2010 “blind injection team,” was present, and said that there was no blind injection team convened for the engineering run, and that this wasn’t a blind injection. Had the discovery come a few days later, during our observing run, the blind injection team might have been active, and he might have been sworn to secrecy. But at this time, blind injections were simply not an option. Still, we doubted him. We asked to look at the secret blind injection data channel. The response: “Go right ahead.”

We looked and found nothing. The physicist in charge of hardware injections, Jeff Kissel, wrote so in our electronic logbook: “There were NO Transient Injections during G184098 Candidate Event.” It was his shortest e-log entry ever. Later, it won the award for best e-log entry of the year.
http://nautil.us/issue/42/fakes/the-cos ... o-faked-it
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#956 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

tokom predveceri

Image

tokom noci , tj. u super-fazi :-D

Image

(fotke su moje) SuperMjesec :-D
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#957 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Connaisseur Karlin wrote:tokom predveceri

Image

tokom noci , tj. u super-fazi :-D

Image

(fotke su moje) SuperMjesec :-D
Super fotke! :thumbup:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#958 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

Arminovski wrote:
Super fotke! :thumbup:

Arminovski , hvala :-D
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#959 Re: ASTRONOMIJA

Post by TouringBiker »

Connaisseur Karlin wrote:tokom predveceri

Image

tokom noci , tj. u super-fazi :-D

Image

(fotke su moje) SuperMjesec :-D
Čime je ovo snimano, ako mogu pitati? Koji objektiv, ili je teleskop s nastavkom za priključenje aparata na okular? Koje podešavanje osjetljivosti (ASA), koliko duga ekspozicija? Jeli potrebno pokretati aparat na stativu da se korigira kretanje mjeseca?

Uvijek sam volio eksperimentisati s noćnom fotografijom, ali nisam probao s mjesecom.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#960 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

TouringBiker wrote:
Connaisseur Karlin wrote:tokom predveceri

Image

tokom noci , tj. u super-fazi :-D

Image

(fotke su moje) SuperMjesec :-D
Čime je ovo snimano, ako mogu pitati? Koji objektiv, ili je teleskop s nastavkom za priključenje aparata na okular? Koje podešavanje osjetljivosti (ASA), koliko duga ekspozicija? Jeli potrebno pokretati aparat na stativu da se korigira kretanje mjeseca?

Uvijek sam volio eksperimentisati s noćnom fotografijom, ali nisam probao s mjesecom.
Canon Power Shot sx230 HS zomm je 14x ,prije 3 ili 4 godine,a pokusaj kupiti isit model,ali nova verzija ; fotkala sam sa svog balkona :) Svi vole moje fotke sa doticne kamere :-D

evo ti primjri dvije fotke iz dva muzeja

Image

Image

:-D
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#961 Re: ASTRONOMIJA

Post by TouringBiker »

Connaisseur Karlin wrote:
TouringBiker wrote:
Čime je ovo snimano, ako mogu pitati? Koji objektiv, ili je teleskop s nastavkom za priključenje aparata na okular? Koje podešavanje osjetljivosti (ASA), koliko duga ekspozicija? Jeli potrebno pokretati aparat na stativu da se korigira kretanje mjeseca?

Uvijek sam volio eksperimentisati s noćnom fotografijom, ali nisam probao s mjesecom.
Canon Power Shot sx230 HS zomm je 14x ,prije 3 ili 4 godine,a pokusaj kupiti isit model,ali nova verzija ; fotkala sam sa svog balkona :) Svi vole moje fotke sa doticne kamere :-D

evo ti primjri dvije fotke iz dva muzeja

Image

Image

:-D
Hvala, ma imam ja DSLR Canona 500D i odvojeni objektiv Tamron 18-200mm, mislio sam da je neka jača kamera, ne compact. I da imaš podatke o slikama, osjetljivost, ekspozicija slučajno.

Super su ti slike. Koji je ovo muzej sa DC-3 avionom?

Image
Last edited by TouringBiker on 22/11/2016 14:26, edited 1 time in total.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#962 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

TouringBiker wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
Canon Power Shot sx230 HS zomm je 14x ,prije 3 ili 4 godine,a pokusaj kupiti isit model,ali nova verzija ; fotkala sam sa svog balkona :) Svi vole moje fotke sa doticne kamere :-D

evo ti primjri dvije fotke iz dva muzeja

Image

Image

:-D
Hvala, ma imam ja DSLR Canona 500D i odvojeni objektiv Tamron 18-200mm, mislio sam da je neka jača kamera, ne compact. Super su ti slike. Koji je ovo muzej sa DC-3 avionom?

Image
Hanry Ford Detroit :-D Hvala :-D odlican je model,takodje rplaniram kupiti novu verziju :) i naravno,teleskop :-D
TouringBiker
Posts: 1271
Joined: 03/04/2013 21:52
Grijem se na: Struju

#963 Re: ASTRONOMIJA

Post by TouringBiker »

Connaisseur Karlin wrote:
TouringBiker wrote:Hvala, ma imam ja DSLR Canona 500D i odvojeni objektiv Tamron 18-200mm, mislio sam da je neka jača kamera, ne compact. Super su ti slike. Koji je ovo muzej sa DC-3 avionom?

Image
Hanry Ford Detroit :-D Hvala :-D odlican je model,takodje rplaniram kupiti novu verziju :) i naravno,teleskop :-D
OK i kontao sam da je Amerika, jer muzeje avijacije po Europi otprilike znam, i šta ima u kojemu.

Objektiv tvog aparata u stvari ima veći raspon nego moj objektiv, jer kod tebe odgovara 28-400mm kod starih aparata sa filmom ("Leica" format), a moj 28-300 - tako da ja na najjačem tele-položaju ne mogu približiti toliko; morao bih nabaviti 18-270 za DSLR umjesto 18-200. Druga je priča što su ovi objektivi za DSLR optički kvalitetniji, imaju veću prednju leću, više elemenata itd.

Uz teleskop ćeš morati uzeti i adapter da ga možeš nakačiti na DSLR aparat...

https://www.amazon.com/Deluxe-Telescope ... B0053ZJW5G

http://www.celestron.com/browse-shop/as ... eos-camera

https://www.amazon.com/Telescope-Camera ... B002F8Q2ZC

Tu je još najjeftinija varjanta upecati neki od adaptera za stare Praktica SLR fotoaparate sa filmom (od njih se isto mogu naći jeftini produžni prstenovi, mijeh i mikroskop-adapter, to sam sve nekad imao), a onda kupiti adapter za Praktica M42 navoj na onaj tip bajonet priključka koji ima aparat koji uzmeš - ovisno jeli Canon, Nikon, Pentax, Olympus...

http://www.ebay.com/itm/T2-T-Telescope- ... 0800666158

https://www.amazon.co.uk/pentax-Zeiss-P ... B001CX1HZ6

S tim adapterom ti se otvori pristup ka veoma širokoj paleti opreme sa M42 priključkom...
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#964 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

TouringBiker wrote: OK i kontao sam da je Amerika, jer muzeje avijacije po Europi otprilike znam, i šta ima u kojemu.

Objektiv tvog aparata u stvari ima veći raspon nego moj objektiv, jer kod tebe odgovara 28-400mm kod starih aparata sa filmom ("Leica" format), a moj 28-300 - tako da ja na najjačem tele-položaju ne mogu približiti toliko; morao bih nabaviti 18-270 za DSLR umjesto 18-200. Druga je priča što su ovi objektivi za DSLR optički kvalitetniji, imaju veću prednju leću, više elemenata itd.

Uz teleskop ćeš morati uzeti i adapter da ga možeš nakačiti na DSLR aparat...

https://www.amazon.com/Deluxe-Telescope ... B0053ZJW5G

http://www.celestron.com/browse-shop/as ... eos-camera

https://www.amazon.com/Telescope-Camera ... B002F8Q2ZC

Tu je još najjeftinija varjanta upecati neki od adaptera za stare Praktica SLR fotoaparate sa filmom (od njih se isto mogu naći jeftini produžni prstenovi, mijeh i mikroskop-adapter, to sam sve nekad imao), a onda kupiti adapter za Praktica M42 navoj na onaj tip bajonet priključka koji ima aparat koji uzmeš - ovisno jeli Canon, Nikon, Pentax, Olympus...

http://www.ebay.com/itm/T2-T-Telescope- ... 0800666158

https://www.amazon.co.uk/pentax-Zeiss-P ... B001CX1HZ6

S tim adapterom ti se otvori pristup ka veoma širokoj paleti opreme sa M42 priključkom...
hvala :-D imam ja fotke muzeja avijacije iz Evrope :D :-D ali sam sigurna da si posjetio vise avio muzeja avijacije :-D
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#965 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

TouringBiker wrote:
Čime je ovo snimano, ako mogu pitati? Koji objektiv, ili je teleskop s nastavkom za priključenje aparata na okular? Koje podešavanje osjetljivosti (ASA), koliko duga ekspozicija? Jeli potrebno pokretati aparat na stativu da se korigira kretanje mjeseca?

Uvijek sam volio eksperimentisati s noćnom fotografijom, ali nisam probao s mjesecom.
Za mjesec i mozda jos pokoji objekt nije potreban stativ sto korigira kad je dovoljno niska osjetljivost i jako malena ekspozicija (ne pitaj me tacno za brojeve, nesto kao u pola dana da snimas). Uslikas vise slika i ubacis i neki software koji moze da ih procesira (stacking se zove proces), skine lose pixele itd i dobices ovo:

Image

Image

Opet, dobro je imati objekt u sredini slike jer je tu najmanje distorzije. Neke distorzije se mogu popraviti u Photoshopu.

Kad je tolika frka oko mjeseca mozes zamisliti sta treba za messier objekte ili jos manje vidljive a vece objekte.
Traziti mracne lokacije, penjati se po planinama sa svom tom opremom i jos sjediti po citavu noc za jednu sliku pa onda cackati po Photoshopu i slicno je jednostavno previse za obicne smrtnike. Nije isto kao slikati rodjendane. =)) Vecina ljudi slika malo i onda ostavi opremu (ponekad vrlo skupu). Sve u svemu, mnogo para, malo muzike (nazalost) =(
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#966 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Oh,večeras se očekuje vrhunac meteorske kiše Geminidi,nadam se da će vrijeme ići na ruku nama posmatračima.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#967 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

SmokingMan wrote:Oh,večeras se očekuje vrhunac meteorske kiše Geminidi,nadam se da će vrijeme ići na ruku nama posmatračima.
cekam vase fotke :-D
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#968 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Connaisseur Karlin wrote:
SmokingMan wrote:Oh,večeras se očekuje vrhunac meteorske kiše Geminidi,nadam se da će vrijeme ići na ruku nama posmatračima.
cekam vase fotke :-D
Na žaslot nemam DLSR kameru (možda i bude na proljeće),ja bih se prije oslonio na neke druge sa ovoga foruma,prije svega mislim na Arminovskog.
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#969 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

SmokingMan wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
SmokingMan wrote:Oh,večeras se očekuje vrhunac meteorske kiše Geminidi,nadam se da će vrijeme ići na ruku nama posmatračima.
cekam vase fotke :-D
Na žaslot nemam DLSR kameru (možda i bude na proljeće),ja bih se prije oslonio na neke druge sa ovoga foruma,prije svega mislim na Arminovskog.
hvala :-D cekamo Arminovskog :-D
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#970 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Connaisseur Karlin wrote:
SmokingMan wrote:
Na žaslot nemam DLSR kameru (možda i bude na proljeće),ja bih se prije oslonio na neke druge sa ovoga foruma,prije svega mislim na Arminovskog.
hvala :-D cekamo Arminovskog :-D
Ha?? Ja se ne bavim fotografijom. :cry:
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#971 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

Arminovski wrote:
Connaisseur Karlin wrote:
SmokingMan wrote:
Na žaslot nemam DLSR kameru (možda i bude na proljeće),ja bih se prije oslonio na neke druge sa ovoga foruma,prije svega mislim na Arminovskog.
hvala :-D cekamo Arminovskog :-D
Ha?? Ja se ne bavim fotografijom. :cry:
aaaaa,steta, jer sam primejtila da znas mnogo o astronomiji :) pratim tvoja pisanja na temi :-D
User avatar
Sentinel
Posts: 329
Joined: 27/05/2009 14:55

#972 Re: ASTRONOMIJA

Post by Sentinel »

Šta mislite o ovoj hipotezi između stećaka i supernove?

https://alancatovic.wordpress.com/2016/ ... -zvijezda/
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#973 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

Sentinel wrote:Šta mislite o ovoj hipotezi između stećaka i supernove?

https://alancatovic.wordpress.com/2016/ ... -zvijezda/
doslovno nista, jer prvo bih trebala znati,da li je autor uradio ozbiljno istrazivanje vezano za tradiciju,kulutru i umjetnost Ilirskih grupa/plemena :)
statixx
Posts: 8767
Joined: 15/12/2011 14:40
Location: Sarajevo

#974 Re: ASTRONOMIJA

Post by statixx »

The Not-So-Fine Tuning of the Universe
There’s more than one way to build a universe suitable for life.

BY FRED ADAMS
ILLUSTRATIONS BY JACKIE FERRENTINO
JANUARY 19, 2017

In short, the parameters of our universe could have varied by large factors and still allowed for working stars and potentially habitable planets. The force of gravity could have been 1,000 times stronger or 1 billion times weaker, and stars would still function as long-lived nuclear burning engines. The electromagnetic force could have been stronger or weaker by factors of 100. Nuclear reaction rates could have varied over many orders of magnitude. Alternative stellar physics could have produced the heavy elements that make up the basic raw material for planets and people. Clearly, the parameters that determine stellar structure and evolution are not overly fine-tuned.

Given that our universe does not seem to be particularly fine-tuned, can we still say that our universe is the best one for life to develop? Our current understanding suggests that the answer is no. One can readily envision a universe that is friendlier to life and perhaps more logical. A universe with stronger initial density fluctuations would make denser galaxies, which could support more habitable planets than our own. A universe with stable beryllium would have straightforward channels available for carbon production and would not need the complication of the triple-alpha process. Although these issues are still being explored, we can already say that universes have many pathways for the development of complexity and biology, and some could be even more favorable for life than our own. In light of these generalizations, astrophysicists need to reexamine the possible implications of the multiverse, including the degree of fine-tuning in our universe.

http://nautil.us/issue/44/luck/the-not_ ... e-universe
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#975 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

odvojen dio iz gore postavjenog teksta:
The universe would have been habitable even if the forces of electromagnetism and gravity had been stronger or weaker.
oh,kako "volim" ovakve izjave be daljnjeg obrazlozenja :D
Post Reply