ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#926 Re: ASTRONOMIJA

Post by karanana »

interesantan papir i clanak u NY timesu o izracunu broja civilizacija u svemiru koje su postojale i koje postoje, a u kontekstu otkrica novih planeta u posljednjih par godina u mlijecnom putu.
ukratko...po nekim kalkulacijama, na osnovu ovog sto se do sad otkrilo, samo u mlijecnom putu ima oko 60 milijardi planeta koje bi mogle podrzavati zivot. eh onda su uzeli pesimisticku cifru da na 10 milijardi planeta dolazi jedna razvijena civilizacija, mada kazu da ta cifra moze ici i do 1000 civilizacija. ali po pesimistickoj varijanti dakle u mlijecnom putu je bilo ili ima 6 civilizacija.
i onda racunajuci velicinu svemira, po ovoj varijanti ispade da je u citavom svemiru bilo i ima 420 milijardi inteligentnih civilizacija. i onda su na osnovu starosti svemira i pretpostavke da su sve ove civilizacije zivjele zadnje 2 milijarde godina i uracunali su i njihove nestanke, unistenja, izumrlost i slicno....i ispade da sada u ovom trenutku u svemiru postoji 210 miliona naprednih civilizacija. ali s obzirom da je dijametar svemira procjenjen na 93 milijarde svjetlosnih godina, ispade da su u prosjeku ove civilizacije udaljene 125 miliona svjetlosnih godina jedna od druge. a recimo, mi trenutno mozemo prepoznati planete na max. daljini od svega 25 hiljada svjetlosnih godina. a cak ni na tim planetama tesko da mozemo detektovati ima li civilizacija ili nema.
http://qz.com/704687/there-have-probabl ... r-see-one/
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#927 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

karanana wrote:interesantan papir i clanak u NY timesu o izracunu broja civilizacija u svemiru koje su postojale i koje postoje, a u kontekstu otkrica novih planeta u posljednjih par godina u mlijecnom putu.
ukratko...po nekim kalkulacijama, na osnovu ovog sto se do sad otkrilo, samo u mlijecnom putu ima oko 60 milijardi planeta koje bi mogle podrzavati zivot. eh onda su uzeli pesimisticku cifru da na 10 milijardi planeta dolazi jedna razvijena civilizacija, mada kazu da ta cifra moze ici i do 1000 civilizacija. ali po pesimistickoj varijanti dakle u mlijecnom putu je bilo ili ima 6 civilizacija.
i onda racunajuci velicinu svemira, po ovoj varijanti ispade da je u citavom svemiru bilo i ima 420 milijardi inteligentnih civilizacija. i onda su na osnovu starosti svemira i pretpostavke da su sve ove civilizacije zivjele zadnje 2 milijarde godina i uracunali su i njihove nestanke, unistenja, izumrlost i slicno....i ispade da sada u ovom trenutku u svemiru postoji 210 miliona naprednih civilizacija. ali s obzirom da je dijametar svemira procjenjen na 93 milijarde svjetlosnih godina, ispade da su u prosjeku ove civilizacije udaljene 125 miliona svjetlosnih godina jedna od druge. a recimo, mi trenutno mozemo prepoznati planete na max. daljini od svega 25 hiljada svjetlosnih godina. a cak ni na tim planetama tesko da mozemo detektovati ima li civilizacija ili nema.
http://qz.com/704687/there-have-probabl ... r-see-one/
Uzeto u obzir da nam je lokalna grupa najdalji domet do kojeg i teoretski mozemo doci (kako donji video kaze), mi smo sami cak i ako nismo pesimisti :)

https://m.youtube.com/watch?v=ZL4yYHdDSWs
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#928 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Jutros mi je za oko zapao ovaj jako zanimljiv članak.Ovo je samo 1/3 teskta,odnosno pojednostavljeni uvod u kratku studiju (iz magazina Nature) o tome kako su Supernove,koje su se u dalekoj prošlosti desile u blizini Zemlje,potencijalno mogle imati utjecaj na evoluciju života na Zemlji,ko zna...

Image
Image
User avatar
karanana
Posts: 47134
Joined: 26/02/2004 00:00

#929 Re: ASTRONOMIJA

Post by karanana »

da li sam ja to vec pitao nekad ovdje...? ne znam....
ako kazu da se svemir jos siri odnosno da se galaksije odmicu jedna od druge, kako to da imamo sudare i da ce se nasa sudariti sa andromedom?
User avatar
Connaisseur Karlin
Posts: 20595
Joined: 31/01/2016 16:16

#930 Re: ASTRONOMIJA

Post by Connaisseur Karlin »

karanana wrote:da li sam ja to vec pitao nekad ovdje...? ne znam....
ako kazu da se svemir jos siri odnosno da se galaksije odmicu jedna od druge, kako to da imamo sudare i da ce se nasa sudariti sa andromedom?
karanana,sirenje svemira u takvom prostoru nije idnticno sirenju kao procesu koji mi poznajemo;sirenje u svemiru nije konkretno definirano
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#931 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Zato sto je Andromeda blizu. Po Hubblu se udaljavaju rastucom brzinom udaljene galaksije.
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#933 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

karanana wrote:da li sam ja to vec pitao nekad ovdje...? ne znam....
ako kazu da se svemir jos siri odnosno da se galaksije odmicu jedna od druge, kako to da imamo sudare i da ce se nasa sudariti sa andromedom?
Pozz

Imas određenu mikroskopsku stopu ili tendenciju širenja svugdje za koju se predpostavlja da dolazi od "tamne" energije (nastavak velikog praska). Ona je je jako malena ali radi kumulativno tako da se primjeti tek na velikim razdaljinama i tada dobija razarajaću moć, tako da stopa širenja postaje veća i od brzine svjetlosti. Na "manjim" razdaljinama ostale sile su mnogo jače tako da ti, ja, zemlja pa i druge galaksije lokalno mogu da se privlače tj gravitaciono su vezane. Ako si vidio moj prijašnji odgovor, to je razlog što će lokalna grupa na kraju biti jedino sto ćemo moći vidjeti (ako iko tada bude ziv) tj ona će biti naš cijeli univerzum. Svjetlost sa udaljenih galaksija ide nama ali tamna energija razvlači prostor u tolikoj mjeri da ih bukvalno baca od nas. Zamisli da ideš pokretnim stepenicama u pogrešnom pravcu a svakim korakom svaka stepenica postaje sve veća, ustvari sve duža i duža. Zavisno od toga koliko si brz ićeš naprijed ali prije ili kasnije neto zbir tvog kretanja u odnosu na tvoju destinaciju postaće negativan tj ićeš unazad kako god, svakim korakom sve više.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#934 Re: ASTRONOMIJA

Post by bh.tornjak »

ja bih da postavim dva pitanja i bio bih zahvalan na odgovorima...

1. pitanje:
na koji nacin i kako astronomi utvrdjuju starost svemira....???

2.pitanje
na koji nacin i kako su (ako su) utvrdili (otprilike) mjesto velikog praska....i gdje se to mjesto nalazi...???

hvala
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#935 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

bh.tornjak wrote:ja bih da postavim dva pitanja i bio bih zahvalan na odgovorima...

1. pitanje:
na koji nacin i kako astronomi utvrdjuju starost svemira....???

2.pitanje
na koji nacin i kako su (ako su) utvrdili (otprilike) mjesto velikog praska....i gdje se to mjesto nalazi...???

hvala

Ukratko:

1: Primarno 2 metode. Znamo kako brzo zvijezde trose vrse fuziju i kada im ponestane goriva. Spektroskopijom i utvrdjivanem mase moze se odrediti starost najstarijih zvijezda, onako otprilike, gornja i donja granica. Drugo, svako tijelo sirenjem gubi temperaturu pa tako i nas univerzum za koji se pretpostavlja da je na pocetku imao jako visoku temperaturu. Trenutna temperatura je izmjerena oko 3 stepena iznad absolutne nule i ona se vidi u pozadinskom zracenju, sto je neki vid zara ili dima od one prvobitne. Tacnu metodu ti ne mogu objasniti ali iz pozadinskog zracenja se moze izvuci stopa sirenja sto na kraju moze dati vrijeme kada je sve bilo na jednom istom mjestu.

2. Svugdje iz nase tacke gledista. Najlakse docarati puhanjem balona na kojem su nacrtane tackice. Obiljezi jednu tacku i nazovi je mlijecni put. Ako imas neku konstantnunstopu sirenja vidjeces da se tackice koje su udaljene vise od mlijecnig puta udaljavaju brze, sto dalje to brze. To se desava koju god tacku da izaberes a sve su jednom bile na istom mjestu na balonu. Svemir je moguce beskonacan a i ako nije opet oni sto tebi izgledaju na kraju ne vide absolutnu granicu vec nesto drugo, neke druge galaksije sto su njima na granici na granici (i tebe) i jos neke sto su van tvoga univerzuma tj odakle svjetlost nije stigla do tebe. Posto se svemir siri ta svjetlost do tebe nikad stici i nece. To cini jednu tako reci granicu po kojoj ti imas svoj lokalni univerzum a ovi pomenuti drugi svoj. Neki to nazivaju multiverse 1. stepena.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#936 Re: ASTRONOMIJA

Post by pirmin »

Sve je krenulo iz crne rupe i sve ce u njoj da zavrsi.
User avatar
bh.tornjak
Posts: 4574
Joined: 06/03/2011 11:02
Location: medju ovcama

#937 Re: ASTRONOMIJA

Post by bh.tornjak »

Arminovski wrote:
bh.tornjak wrote:ja bih da postavim dva pitanja i bio bih zahvalan na odgovorima...

1. pitanje:
na koji nacin i kako astronomi utvrdjuju starost svemira....???

2.pitanje
na koji nacin i kako su (ako su) utvrdili (otprilike) mjesto velikog praska....i gdje se to mjesto nalazi...???

hvala

Ukratko:

1: Primarno 2 metode. Znamo kako brzo zvijezde trose vrse fuziju i kada im ponestane goriva. Spektroskopijom i utvrdjivanem mase moze se odrediti starost najstarijih zvijezda, onako otprilike, gornja i donja granica. Drugo, svako tijelo sirenjem gubi temperaturu pa tako i nas univerzum za koji se pretpostavlja da je na pocetku imao jako visoku temperaturu. Trenutna temperatura je izmjerena oko 3 stepena iznad absolutne nule i ona se vidi u pozadinskom zracenju, sto je neki vid zara ili dima od one prvobitne. Tacnu metodu ti ne mogu objasniti ali iz pozadinskog zracenja se moze izvuci stopa sirenja sto na kraju moze dati vrijeme kada je sve bilo na jednom istom mjestu.

2. Svugdje iz nase tacke gledista. Najlakse docarati puhanjem balona na kojem su nacrtane tackice. Obiljezi jednu tacku i nazovi je mlijecni put. Ako imas neku konstantnunstopu sirenja vidjeces da se tackice koje su udaljene vise od mlijecnig puta udaljavaju brze, sto dalje to brze. To se desava koju god tacku da izaberes a sve su jednom bile na istom mjestu na balonu. Svemir je moguce beskonacan a i ako nije opet oni sto tebi izgledaju na kraju ne vide absolutnu granicu vec nesto drugo, neke druge galaksije sto su njima na granici na granici (i tebe) i jos neke sto su van tvoga univerzuma tj odakle svjetlost nije stigla do tebe. Posto se svemir siri ta svjetlost do tebe nikad stici i nece. To cini jednu tako reci granicu po kojoj ti imas svoj lokalni univerzum a ovi pomenuti drugi svoj. Neki to nazivaju multiverse 1. stepena.

hvala drug... :thumbup:
lajkujMe
Posts: 12135
Joined: 06/04/2011 17:44
Location: Na svom mocnom racunaru

#938 Re: ASTRONOMIJA

Post by lajkujMe »

Nesto me zaintrigiralo to jest navelo na razmisljanje, mozda ce zvucati glupo ali moram pitati, ako znanstvenici ne znaju da li je univerzum beskonacan a i ne mogu to znati zbog faktora sirenja i ubrzanja sirenja univerzuma i limitacije brzine svjetlosti itd, uglavnom pod predpostavkom da je univerzum beskonacan i nema kraja materiji i energiji. Zar to ne dovodi do cinjenice npr da je energija beskonacna i da onda ne smeta nista da nesto ide brze od svjetlosti? Jer glavna limitacija je da bi trebalo beskonacno energije da bi se to postiglo? Ako postoje multiverzumi kako je opisano i beskonacano energije i materije zar to ne znaci da univerzum nece imati svoj kraj nece biti entropije kao sto opisano gdje kazu da na samom kraju cak ni atoma nece biti jer ce biti rastrgani jedni od drugih.
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#939 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Univerzum se moze siriti brze od svjetlosti dok je ogranicena samo brzina u prostoru. Mislim da cak ni konzervacija energije ne vazi u slucaju univerzuma vec je drugacije objasnjeno u generalnoj teoriji dok je brzina ogranicena u specijalnoj teoriji.
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#940 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

lajkujMe wrote:Nesto me zaintrigiralo to jest navelo na razmisljanje, mozda ce zvucati glupo ali moram pitati, ako znanstvenici ne znaju da li je univerzum beskonacan a i ne mogu to znati zbog faktora sirenja i ubrzanja sirenja univerzuma i limitacije brzine svjetlosti itd, uglavnom pod predpostavkom da je univerzum beskonacan i nema kraja materiji i energiji. Zar to ne dovodi do cinjenice npr da je energija beskonacna i da onda ne smeta nista da nesto ide brze od svjetlosti? Jer glavna limitacija je da bi trebalo beskonacno energije da bi se to postiglo? Ako postoje multiverzumi kako je opisano i beskonacano energije i materije zar to ne znaci da univerzum nece imati svoj kraj nece biti entropije kao sto opisano gdje kazu da na samom kraju cak ni atoma nece biti jer ce biti rastrgani jedni od drugih.
Nije glupo samo ja ne razumijem tvoje pitanje.

Nesto sto ima masu ne moze da ide kroz prostor brze ili jednako brzini svjetlosti. Nebitno kolika je energija. Ustvari za brzinu jednakoj svjetlosti trebala bi ti beskonacna energija a to je nesto sto u praktici ne postoji. Ako bi da nagadjam u beskonacnom svemiru vsta beskonacnosti bi opet bila ona sto se moze prebrojati (countable infinity) tako da i kada bi je svu sakupio i upotrebio, postojala bi beskonacnost koja bi bila veca. Da li bi onda isao brzinom svjetlosti? =) Po scenariju ako sirenje nastavi ovim eksponencijalnim tempom ni gravitaciono polje, ni atomi i sve od cega se oni sastoje nece mozi izdrzati i na kraju ce biti rastrgani. Ne znam kako bi se neki kraj gdje nema entropije realno razlikovao od pojma "nista".
User avatar
Pandakonda
Posts: 4367
Joined: 22/10/2013 23:41
Location: Dragonstone

#941 Re: ASTRONOMIJA

Post by Pandakonda »

Šta bi vidjeli kad bi upali u crnu rupu :)

https://giant.gfycat.com/UntidySpottedAdouri.webm
User avatar
sinuhe
Posts: 11456
Joined: 03/06/2011 11:33

#942 Re: ASTRONOMIJA

Post by sinuhe »

Neki dan čitam o gravitacijskim valovima i piše da trajanje signala određuje masu crnih rupa.
E sad da li je trajanje signala povezano prosto sa energijom i da su samo iz toga zaključili masu?
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#943 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

sinuhe wrote:Neki dan čitam o gravitacijskim valovima i piše da trajanje signala određuje masu crnih rupa.
E sad da li je trajanje signala povezano prosto sa energijom i da su samo iz toga zaključili masu?
Uf, kopas tamo gdje niko nije bio vec 15-tak godina... :D

Trebalo bi biti. Neka me ispravi neko ako neko zna bolje. :? Gravitacijski valovi sto ih mi detektujemo su od spajanja jako masivnih objekata. Crne rupe imaju samo masu, radius i rotaciju - znaci onda i momentum i energiju. Trebalo bi biti tako da razlicite mase daju razlicita vremena za vrijeme spajanja sto bi se prevelo u frekvenciju valova i vrijeme a onda i intenzitet (amplitudu). Separacija (udaljenost izmedju ta dva objekta) bi trebala isto da ima ulogu u frekvenciji i intenzitetu.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#944 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Jedan izvanredan članak iz časopisa All about space koji govori o 10 zvijezda koje će u budućnosti svoj životni vijek skončati kao Supenove.Uživajte!

Image

Nisam imao namjeru postavljati stranicu po stranicu,a ukoliko vas interesuje,komplet članak možete preuzeti na linku ispod.

https://drive.google.com/file/d/0BznWjS ... NGRHM/view
Last edited by SmokingMan on 25/09/2016 23:05, edited 1 time in total.
User avatar
pirmin
Posts: 11199
Joined: 18/02/2006 23:50
Location: Ciganluk

#945 Re: ASTRONOMIJA

Post by pirmin »

Citam neki dan...

http://www.spektrum.de/astronomie

Fazit:
Caste se naucnici raznim nagradama poput Nobelove ali sumnjam da ce ljudska rasa uspjeti dosegnuti
kljuc postanka i konacno nestanka univerzuma. Eksponencijalno sa brojem teorija raste i broj otvorenih
pitanja bez odgovora.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#946 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

#FarwellRosetta&Philae

Image
User avatar
Arminovski
Posts: 1209
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#947 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Je li iko testirao Space Engine?

http://en.spaceengine.org/
User avatar
SmokingMan
Posts: 18502
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#948 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Arminovski wrote:Je li iko testirao Space Engine?

http://en.spaceengine.org/
Hvala na preporuci,momci će dobiti simboličnu donaciju.

Trenutno koristim Gaia sky.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#949 Re: ASTRONOMIJA

Post by MyTao »

lajkujMe wrote:Nesto me zaintrigiralo to jest navelo na razmisljanje, mozda ce zvucati glupo ali moram pitati, ako znanstvenici ne znaju da li je univerzum beskonacan a i ne mogu to znati zbog faktora sirenja i ubrzanja sirenja univerzuma i limitacije brzine svjetlosti itd, uglavnom pod predpostavkom da je univerzum beskonacan i nema kraja materiji i energiji. Zar to ne dovodi do cinjenice npr da je energija beskonacna i da onda ne smeta nista da nesto ide brze od svjetlosti? Jer glavna limitacija je da bi trebalo beskonacno energije da bi se to postiglo? Ako postoje multiverzumi kako je opisano i beskonacano energije i materije zar to ne znaci da univerzum nece imati svoj kraj nece biti entropije kao sto opisano gdje kazu da na samom kraju cak ni atoma nece biti jer ce biti rastrgani jedni od drugih.
Ne znam koliko je moje misljenje tacno, ali ako znamo i uzimamo big bang kao naucnu teoriju onda univerzum definitivno nije beskonacan. Ustvari, kada malo bolje razmislim, ukoliko je univerzum beskonacan onda i string teorija nema smisla, pa tako ni Multiverse teorija koje su trenutno jedine teorije na kojim se bas radi iako ni jedna ni druga nisu dokazane.
User avatar
MyTao
Posts: 7048
Joined: 08/12/2012 15:15

#950 Re: ASTRONOMIJA

Post by MyTao »

Arminovski wrote:
sinuhe wrote:Neki dan čitam o gravitacijskim valovima i piše da trajanje signala određuje masu crnih rupa.
E sad da li je trajanje signala povezano prosto sa energijom i da su samo iz toga zaključili masu?
Uf, kopas tamo gdje niko nije bio vec 15-tak godina... :D

Trebalo bi biti. Neka me ispravi neko ako neko zna bolje. :? Gravitacijski valovi sto ih mi detektujemo su od spajanja jako masivnih objekata. Crne rupe imaju samo masu, radius i rotaciju - znaci onda i momentum i energiju. Trebalo bi biti tako da razlicite mase daju razlicita vremena za vrijeme spajanja sto bi se prevelo u frekvenciju valova i vrijeme a onda i intenzitet (amplitudu). Separacija (udaljenost izmedju ta dva objekta) bi trebala isto da ima ulogu u frekvenciji i intenzitetu.
Vjerovatno da se pomocu gravitacijski valova moze odrediti kolika je crna rupa, ali u te valove je ukljuceno toliko drugih faktora da to i nije bas pouzdano mjerenje.

Crne rupe se mjere tako sto se mjere zvijezde, planete itd koje su u njenoj orbiti. Evo odlican link koji to objasnjava http://hubblesite.org/explore_astronomy ... 3_q14.html
Post Reply