ASTRONOMIJA

Naučna otkrića, edukacija, školstvo, univerziteti, fakulteti...
Post Reply
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1526 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

splinter wrote: 16/11/2023 08:56

Hvala na iscrpnom odgovoru. Puno sreće u daljem radu. Puno korisnih podataka.
Da, kao što kažeš, vrlo skup i zahtijevn sport, zapravo hobi ili strast za koji moraš imati barem osnovno predzanje, dovoljno slobodnog vremena ali i odgovarajući budžet.
Zimsko nebo je veoma zanimljivo, ali fakat u gradu uz svo svjetlosno zagađenje te maglu i smog ne preostaje puno dana za lov na dobre slike. Zato treba koristiti svaki momenat. :D
Postavljaj nam ovdje sve zanimljive fotke koje napraviš mada ne znam imaš li neki blog il nešto tako pa ako ima može link, jer je barem meni ovo super i svakako podržavam ovaj ameteriski rad i entuzijazam na današnjme vaktu. :thumbup:
Dok je kiše mogu samo da od nervoze jedem keks sa prelivom od čokolade. :lol:

Nemam nikakav blog, ne vjerujem da ću se posvećivati tome. Imam instagram nalog, i tamo mi je galerija sa različitim temama fotografisanja.
liyf
Posts: 1225
Joined: 08/06/2021 22:55
Location: Foča

#1527 Re: ASTRONOMIJA

Post by liyf »

SmokingMan wrote: 15/11/2023 12:53 Nedavno, sa balkona, na žalost nešto kraća ekpozicija 70 min u totalu, i gradska svjelost umanjila je malo količinu detalja i jači kontrast. Mislim da sam vam i ostao dužan, nekada od prije 2 godine. Malo sam podcijenio to da se čitav proces može raditi iz grada, pa sam dosta kasno počeo sa snimanjem, tek krajem ljeta. Tek sada osjećam žal. :/

Post procesing je nimalo jednostavan, jer počinje se od gotovo tamnog kadra, peglanja color balansa, thresholda, curves i levelsa, pa malo raw camera, pa malo maskiranja. Jeste na početku komoplikovano, ali ponavljanjem procesa, postaje postepeno jerdnostavnije.

Ako bude sreće, pošto je sada zima Orionova maglica se može fotografisati netom iza zalaska sunca, a li je najbolje objekte fotografisati kada su gotovo vertikalno iznad nas. Napravio sam spisak objekata koji su najbliži, pa ću vidjeti šta može da ispadne.

NGC 7000 i IC 5070 , poznate emisione maglice u sazviježđu labuda (Cygnus)

Crvenkasta nijansa je spektralna linija vodika (H-alpha), koja prevladava unutar ovoh kompleksa. Na žalost, kako nemam multibandpass filer, samo je moguće zabilježiti ovakav signal, no sasvim dovoljno. :mrgreen:

Image
Sjećam se kad sam se prije dvije godine bahćao ovime, HDD od 500gb bude pun slika i skripti za Pixinsight i DSS. Orion je po meni najlakša i najzanimljivija stvar koju možeš slikati, praktično od crne pozadine ti izađe pun ekran ljubičastih i bijelih detalja. Mnogo sreće u ovome i da vidimo još dosta od tebe!
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1528 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

@lavi

Iskreno da ti kažem, volio bih da imam više objektiva na probi / posuđenih, koje bi mogao svrstati u krug onih koje bi i kupio na kraju. U nekim situacijama 135.mm mi pravi probleme sa chromatic aberration, pa mi se jednostavno teško osloboditi čudne roza boje na pojedinačnim zvijezdama, to čak ni photoshop ne može najbolje da ispegla. U pitanju je objektiv star preko 30 + godina, evo i još jedan korisnik potvrđuje moja zapažanja.

https://www.cloudynights.com/topic/5453 ... berration/
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20580
Joined: 12/08/2013 12:51

#1529 Re: ASTRONOMIJA

Post by insaneinthebrain »

uspio sam ufatiti zadnji prelet ovog ERS2 satelita iznad Sarajeva. brzo je proletio

User avatar
n+1
Posts: 7012
Joined: 23/02/2022 09:38
Location: https://shorturl.at/bkpqD

#1530 Re: ASTRONOMIJA

Post by n+1 »

insaneinthebrain wrote: 21/02/2024 18:52 uspio sam ufatiti zadnji prelet ovog ERS2 satelita iznad Sarajeva. brzo je proletio

Je li "pržio"? :D
User avatar
insaneinthebrain
Posts: 20580
Joined: 12/08/2013 12:51

#1531 Re: ASTRONOMIJA

Post by insaneinthebrain »

zaprzio dobro, al ga nema. negdje su ga izgubili. niko ne javlja da je izgorio :?
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3652
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1532 Re: ASTRONOMIJA

Post by anex »

Ne znam gdje pitati, pa ću ovdje...
Gdje se mogu nabaviti okulari za teleskop?
Radi se o Fomei Planet RR 700 X 60 E
H323
Posts: 75
Joined: 18/06/2021 10:51

#1533 Re: ASTRONOMIJA

Post by H323 »

https://www.intuitivemachines.com/im-1

U 11 stream, oko pola 1 slijetanje.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1534 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

E evo je napokon, početkom aprila će biti još vidljivija, ali ne iz grada. Fino negdje na Bjelašnicu, Vitorog još bolji, mislim sve, ispod Bortle 5 je poželjno. Korištenje startrackera je idealna opcija, bolja nego sa kraćim expozicijama i poprilično visokim ISO.m.

Negdje u Latviji.

12P/Pons-Brooks kometa i Galaksija Andromeda.

Image
User avatar
Copper
Posts: 405
Joined: 18/10/2021 20:34

#1535 Re: ASTRONOMIJA

Post by Copper »

Ovog malog svi hvale. Mislim da vrijedi baciti 800 eura.
https://www.astroshop.eu/telescopes/zwo ... 50/p,78688
Image
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1536 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

anex wrote: 22/02/2024 09:46 Ne znam gdje pitati, pa ću ovdje...
Gdje se mogu nabaviti okulari za teleskop?
Radi se o Fomei Planet RR 700 X 60 E
Razočaraću te. To je izgleda stariji teleskop. Ja sam imao sličan kao svoj prvi i jedva da sam mogao naciljati Jupiter i Saturn. Nagađam da si imao slično iskustvo kao i ja pa bi htio malo oštriji okular/okulare i ovo ti je prvi teleskop. Jesam li u pravu? Međutim novi okupari ti neće pomoći iz dva razloga. Prvi je što je tripod vjerovatno nestabilan pa i kad naciljaš npr mjesec i pustiš teleskop on se pomjeri i opet ne vidiš ništa. Ja sam svoj morao da "držim" i pomjeram da mi planeta ne pobjegne :D Znači da si limitiran po pitanju koliko povećanje možeš koristiti. I da imaš kvalitetan tripod taj teleskop nije za više od 50-100x u najboljim uslovima.
To ti je prva loša vijest.

Druga je ova: Čačkao sam malkice po netu o tome modelu i čini mi se da taj tvoj koristi dosta star standard okulara koji se danas ne mogu kupiti, a ono što ima je bukvalno smeće (plastika). Radi se o 0.965" diametru dok je danas standard 1,25" i 2". Diametar koji imaš možeš izmjeriti sam.

Ako griješim onda probaj neke okulare od oko 20-25mm što bi ti dalo dovoljno povećanja da se ne patiš (oko 30x). Sa tim tripodom ja ne bi koristio nikakvo veće povećanje iz razloga koje sam naveo gore. Na eBay imaš isto jeftinijih opcija. Ove sam ja koristio i super su a i najjeftiniji. 23 mm je super. https://www.ebay.com/itm/374366359901 Jedina mana im je da nije baš najlakše "postaviti oko" i što nisu za osobe koje koriste naočare. Ako bi našao i neke na kojima stoji Plossl ili SW Super Wide sa sličnom fokalnom dužinom oni mogu funkcionisati.

Međutim, ja mislim da ćeš se patiti i ako si u mogućnosti dočepati se kakvog polovnog dvogleda, 7x42 ili 10x50 (i tu se mora malo paziti šta uzeti) ali sa iole kvalitetnijim dvogledom vidjećeš i uživati puno više nego s tom igračkom :( a ako stvarno hoćeš teleskop onda ima i kvalitetnijih opcija.

Sretno i ako te još šta interesuje slobodno pitaj. Da sam vidio tvoje pitanje odgovorio bi ti ranije.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1537 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Copper wrote: 31/03/2024 20:27 Ovog malog svi hvale. Mislim da vrijedi baciti 800 eura.
https://www.astroshop.eu/telescopes/zwo ... 50/p,78688
Image
Čuo sam za taj model. Ja bi dao isti savjet ko i Ed Ting. Sačekati, ako se može. Trenutno je ta tehnologija skupa i za nadati se da će pojeftiniti a i da će kvalitet biti bolji kad izađe više modela i kopija. Njihove preteče (Stellina i još par njih) su koštali 3 puta toliko i ovo je valjda prva kineska kopija. Za one što nisu upoznati ovaj teleskop je ustvari fotografski aparat što automatski fokusira, slika i procesira svaku sliku i to što se vidi kroz okular ili na ekranu je ustvari suma digitalnih fotografija sa oštrijom slikom. Dakle sve što je i klasična astrofotografija, samo na jedno dugme. Pozitivno mu je što je sve relativno lako za početnike i što je lako dijeliti fotografije sa drugima. Prvi put da je to iko pokušao uraditi. Igračka što čini astronomiju dostupnom svakom ko zna rukovati mobilnim telefonom. Negativno što možda stvara pogrešna očekivanja koliko golo oko može vidjeti kroz klasični teleskop sa današnjim nebom što često i nije puno... Ja ću uglavnom sačekati malkice. Ovo će biti popularna igračka i nadolazeći modeli, eventualno malo veći bi trebali biti i brži a i kvalitetniji. :thumbup:
User avatar
anex
Nindža revizor
Posts: 3652
Joined: 20/02/2007 13:25
Location: Grad sa željezarom bez dima
Grijem se na: čumur
Vozim: točak skot
Horoskop: imam
Contact:

#1538 Re: ASTRONOMIJA

Post by anex »

Arminovski wrote: 01/04/2024 23:20
anex wrote: 22/02/2024 09:46 Ne znam gdje pitati, pa ću ovdje...
Gdje se mogu nabaviti okulari za teleskop?
Radi se o Fomei Planet RR 700 X 60 E
Razočaraću te. To je izgleda stariji teleskop. Ja sam imao sličan kao svoj prvi i jedva da sam mogao naciljati Jupiter i Saturn. Nagađam da si imao slično iskustvo kao i ja pa bi htio malo oštriji okular/okulare i ovo ti je prvi teleskop. Jesam li u pravu? Međutim novi okupari ti neće pomoći iz dva razloga. Prvi je što je tripod vjerovatno nestabilan pa i kad naciljaš npr mjesec i pustiš teleskop on se pomjeri i opet ne vidiš ništa. Ja sam svoj morao da "držim" i pomjeram da mi planeta ne pobjegne :D Znači da si limitiran po pitanju koliko povećanje možeš koristiti. I da imaš kvalitetan tripod taj teleskop nije za više od 50-100x u najboljim uslovima.
To ti je prva loša vijest.

Druga je ova: Čačkao sam malkice po netu o tome modelu i čini mi se da taj tvoj koristi dosta star standard okulara koji se danas ne mogu kupiti, a ono što ima je bukvalno smeće (plastika). Radi se o 0.965" diametru dok je danas standard 1,25" i 2". Diametar koji imaš možeš izmjeriti sam.

Ako griješim onda probaj neke okulare od oko 20-25mm što bi ti dalo dovoljno povećanja da se ne patiš (oko 30x). Sa tim tripodom ja ne bi koristio nikakvo veće povećanje iz razloga koje sam naveo gore. Na eBay imaš isto jeftinijih opcija. Ove sam ja koristio i super su a i najjeftiniji. 23 mm je super. https://www.ebay.com/itm/374366359901 Jedina mana im je da nije baš najlakše "postaviti oko" i što nisu za osobe koje koriste naočare. Ako bi našao i neke na kojima stoji Plossl ili SW Super Wide sa sličnom fokalnom dužinom oni mogu funkcionisati.

Međutim, ja mislim da ćeš se patiti i ako si u mogućnosti dočepati se kakvog polovnog dvogleda, 7x42 ili 10x50 (i tu se mora malo paziti šta uzeti) ali sa iole kvalitetnijim dvogledom vidjećeš i uživati puno više nego s tom igračkom :( a ako stvarno hoćeš teleskop onda ima i kvalitetnijih opcija.

Sretno i ako te još šta interesuje slobodno pitaj. Da sam vidio tvoje pitanje odgovorio bi ti ranije.
Hvala na odgovoru.
Pretpostavljao sam da je tako...
Star jeste, noviji su izašli...
Vidjet ćemo...uglavnom hvala :thumbup:
User avatar
Copper
Posts: 405
Joined: 18/10/2021 20:34

#1539 Re: ASTRONOMIJA

Post by Copper »

Arminovski wrote: 01/04/2024 23:59
Copper wrote: 31/03/2024 20:27 Ovog malog svi hvale. Mislim da vrijedi baciti 800 eura.
https://www.astroshop.eu/telescopes/zwo ... 50/p,78688
Image
Čuo sam za taj model. Ja bi dao isti savjet ko i Ed Ting. Sačekati, ako se može. Trenutno je ta tehnologija skupa i za nadati se da će pojeftiniti a i da će kvalitet biti bolji kad izađe više modela i kopija. Njihove preteče (Stellina i još par njih) su koštali 3 puta toliko i ovo je valjda prva kineska kopija. Za one što nisu upoznati ovaj teleskop je ustvari fotografski aparat što automatski fokusira, slika i procesira svaku sliku i to što se vidi kroz okular ili na ekranu je ustvari suma digitalnih fotografija sa oštrijom slikom. Dakle sve što je i klasična astrofotografija, samo na jedno dugme. Pozitivno mu je što je sve relativno lako za početnike i što je lako dijeliti fotografije sa drugima. Prvi put da je to iko pokušao uraditi. Igračka što čini astronomiju dostupnom svakom ko zna rukovati mobilnim telefonom. Negativno što možda stvara pogrešna očekivanja koliko golo oko može vidjeti kroz klasični teleskop sa današnjim nebom što često i nije puno... Ja ću uglavnom sačekati malkice. Ovo će biti popularna igračka i nadolazeći modeli, eventualno malo veći bi trebali biti i brži a i kvalitetniji. :thumbup:
Na Amazonu je jos jeftiniji. Ovaj je izgleda najbolji sad za sad u ovoj klasi.

Ali u biti danas svaki teleskop se moze iskoristit uz odgovarajuću opremu. Svako ko ima noviji PC AI odradi sve oko fotografija.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1540 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Copper wrote: 02/04/2024 13:24
Arminovski wrote: 01/04/2024 23:59
Copper wrote: 31/03/2024 20:27 Ovog malog svi hvale. Mislim da vrijedi baciti 800 eura.
https://www.astroshop.eu/telescopes/zwo ... 50/p,78688
Image
Čuo sam za taj model. Ja bi dao isti savjet ko i Ed Ting. Sačekati, ako se može. Trenutno je ta tehnologija skupa i za nadati se da će pojeftiniti a i da će kvalitet biti bolji kad izađe više modela i kopija. Njihove preteče (Stellina i još par njih) su koštali 3 puta toliko i ovo je valjda prva kineska kopija. Za one što nisu upoznati ovaj teleskop je ustvari fotografski aparat što automatski fokusira, slika i procesira svaku sliku i to što se vidi kroz okular ili na ekranu je ustvari suma digitalnih fotografija sa oštrijom slikom. Dakle sve što je i klasična astrofotografija, samo na jedno dugme. Pozitivno mu je što je sve relativno lako za početnike i što je lako dijeliti fotografije sa drugima. Prvi put da je to iko pokušao uraditi. Igračka što čini astronomiju dostupnom svakom ko zna rukovati mobilnim telefonom. Negativno što možda stvara pogrešna očekivanja koliko golo oko može vidjeti kroz klasični teleskop sa današnjim nebom što često i nije puno... Ja ću uglavnom sačekati malkice. Ovo će biti popularna igračka i nadolazeći modeli, eventualno malo veći bi trebali biti i brži a i kvalitetniji. :thumbup:
Na Amazonu je jos jeftiniji. Ovaj je izgleda najbolji sad za sad u ovoj klasi.

Ali u biti danas svaki teleskop se moze iskoristit uz odgovarajuću opremu. Svako ko ima noviji PC AI odradi sve oko fotografija.
Preporučio bi ovaj dole video a pogotovo diskusiju u komentarima. :)

Ima dosta dobrih poenti a i stvari koje nisam znao.
Ovo bi mogla biti revolucija u amaterskoj astronomiji (realno danas učmali hobi prepun đuturuma sa preferencama starim i po pola stoljeća iako mnoge izvan hobija interesuje ali ne znaju kako početi). Mogućnost korištenja telefona i upravljanje telefonom znači sa imaš svoj mali Hubble. :) Ja bi ovo preporučio i za djecu i škole. Ne mora kvaliteta biti najbolja. Važno je probuditi interes i početi priču. O ovome sam dosta puta maštao, nešto jednostavno imati i iz kuhinje upravljati kad je napolju previše kasno ili hladno ili ako se preumorno. Nešto što možeš staviti na teleskop koji već imaš i da dobiješ projekciju slike na telefon, kompjuter ili tv. Pokažeš familiji, djeci ilibse igraš sam. Nešto kao digitalni okular ili kao u ovom slučaju astrograf, po želji. Na jedno dugme. Steve Jobs bi bio ponosan danas. :D

User avatar
Copper
Posts: 405
Joined: 18/10/2021 20:34

#1541 Re: ASTRONOMIJA

Post by Copper »

Arminovski wrote: 02/04/2024 18:10
Copper wrote: 02/04/2024 13:24
Arminovski wrote: 01/04/2024 23:59

Čuo sam za taj model. Ja bi dao isti savjet ko i Ed Ting. Sačekati, ako se može. Trenutno je ta tehnologija skupa i za nadati se da će pojeftiniti a i da će kvalitet biti bolji kad izađe više modela i kopija. Njihove preteče (Stellina i još par njih) su koštali 3 puta toliko i ovo je valjda prva kineska kopija. Za one što nisu upoznati ovaj teleskop je ustvari fotografski aparat što automatski fokusira, slika i procesira svaku sliku i to što se vidi kroz okular ili na ekranu je ustvari suma digitalnih fotografija sa oštrijom slikom. Dakle sve što je i klasična astrofotografija, samo na jedno dugme. Pozitivno mu je što je sve relativno lako za početnike i što je lako dijeliti fotografije sa drugima. Prvi put da je to iko pokušao uraditi. Igračka što čini astronomiju dostupnom svakom ko zna rukovati mobilnim telefonom. Negativno što možda stvara pogrešna očekivanja koliko golo oko može vidjeti kroz klasični teleskop sa današnjim nebom što često i nije puno... Ja ću uglavnom sačekati malkice. Ovo će biti popularna igračka i nadolazeći modeli, eventualno malo veći bi trebali biti i brži a i kvalitetniji. :thumbup:
Na Amazonu je jos jeftiniji. Ovaj je izgleda najbolji sad za sad u ovoj klasi.

Ali u biti danas svaki teleskop se moze iskoristit uz odgovarajuću opremu. Svako ko ima noviji PC AI odradi sve oko fotografija.
Preporučio bi ovaj dole video a pogotovo diskusiju u komentarima. :)

Ima dosta dobrih poenti a i stvari koje nisam znao.
Ovo bi mogla biti revolucija u amaterskoj astronomiji (realno danas učmali hobi prepun đuturuma sa preferencama starim i po pola stoljeća iako mnoge izvan hobija interesuje ali ne znaju kako početi). Mogućnost korištenja telefona i upravljanje telefonom znači sa imaš svoj mali Hubble. :) Ja bi ovo preporučio i za djecu i škole. Ne mora kvaliteta biti najbolja. Važno je probuditi interes i početi priču. O ovome sam dosta puta maštao, nešto jednostavno imati i iz kuhinje upravljati kad je napolju previše kasno ili hladno ili ako se preumorno. Nešto što možeš staviti na teleskop koji već imaš i da dobiješ projekciju slike na telefon, kompjuter ili tv. Pokažeš familiji, djeci ilibse igraš sam. Nešto kao digitalni okular ili kao u ovom slučaju astrograf, po želji. Na jedno dugme. Steve Jobs bi bio ponosan danas. :D

Upravu si, imaju losi stvari. Ali sobzirom na velicinu necega sto moze se ponijeti u ruksaku i kvalitetu slike koju proizvede ovo je top. Ali kompanije koje ga proizvode su nove, cudno je da kompanije poput Sonya nisu se navukli na ovo ali ce sigurno ako vide da ljudi kupuju ovakve stvar.

Za par godina ce sigurno biti modela koji su velicine 8 10 ili vise. Software koji radi ovo sve e tu vec dolazi do problema jer je ovo kinesko, kinezi nemaju pristup najnovijim cipovima tako da ce sa novijim verzijama trebati biti raditi i na laptopima. Neko ko ima laptop sa RTX grafickom bi mogao uz pomoc AI poboljsati slike u par minuta.


Mada covjek daje dobru poentu. Ovakve stvari ce mozda stici kvalitetu kompjuteriziranih teleskopa koji kostaju po 5000 10000 eura. A tri velike kompanije nemaju odgovora ili spremaju svoje verzije.

Uglavnom danas mogu pare kupiti sve ako hoces teleskom sa ogledalom od 3 metra sigurno ima kompanija koja ce ga napraviti.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1542 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Vidiš ja nisam ni stigao pomisliti na AI.

Ne sumnjam da će kvaliteta porasti do nivoa da će većini ove stvarčice biti dovoljne (ko danas ima npr fotoaparat a da ga koristi umjesto telefona osim u slučaju specijalanog interesa za fotografisanje) mada sumnjam da će porasti fizički. Razlog je što su za ovakve male teleskope jedini pogodan dizajn brzi refraktori, tako da bi sve leće iznad 60 do 80 mm bi bile ili nezgrapne ili preskupe, ili oboje. Možda jednom izađe nešto u rangu 90-100mm mada se pitam ko bi to želio kupiti jer to je onda već (mora biti) premium instrument sa nezgrapnim dimenzijama.

Koliko pričam o ovome navešćeš me da ga i ja kupim. :)
User avatar
Copper
Posts: 405
Joined: 18/10/2021 20:34

#1543 Re: ASTRONOMIJA

Post by Copper »

Arminovski wrote: 03/04/2024 01:09 Vidiš ja nisam ni stigao pomisliti na AI.

Ne sumnjam da će kvaliteta porasti do nivoa da će većini ove stvarčice biti dovoljne (ko danas ima npr fotoaparat a da ga koristi umjesto telefona osim u slučaju specijalanog interesa za fotografisanje) mada sumnjam da će porasti fizički. Razlog je što su za ovakve male teleskope jedini pogodan dizajn brzi refraktori, tako da bi sve leće iznad 60 do 80 mm bi bile ili nezgrapne ili preskupe, ili oboje. Možda jednom izađe nešto u rangu 90-100mm mada se pitam ko bi to želio kupiti jer to je onda već (mora biti) premium instrument sa nezgrapnim dimenzijama.

Koliko pričam o ovome navešćeš me da ga i ja kupim. :)
Ja na primjer ne znam koji bi kupio. Kazu nemoj ispod 200 eura, nemoj ispod 300, pa ispod 400.
Skywatcher su izgleda najbolji u tom rangu cijena.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1544 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Skywatcher je možda najbolj izbor trackera, ovisno o modelu i njegovoj nosivosti aperature.
User avatar
Copper
Posts: 405
Joined: 18/10/2021 20:34

#1545 Re: ASTRONOMIJA

Post by Copper »

SmokingMan wrote: 03/04/2024 18:10 Skywatcher je možda najbolj izbor trackera, ovisno o modelu i njegovoj nosivosti aperature.
N 114/1000 SkyHawk EQ-1 - 200 eura https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... q-1/p,5014
Image

N 114/900 EQ-1 - 200 eura https://www.astroshop.eu/telescopes/ome ... -1/p,11266
Image

Koja je razlika sad izmedu dva a ista je cijena
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1546 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

Nisam nikada koristio teleskope, ali što se tiše područija primjene, ovo je više za početnike, ali ne i astrografiju.
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1547 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Copper wrote: 03/04/2024 11:10
Arminovski wrote: 03/04/2024 01:09 Vidiš ja nisam ni stigao pomisliti na AI.

Ne sumnjam da će kvaliteta porasti do nivoa da će većini ove stvarčice biti dovoljne (ko danas ima npr fotoaparat a da ga koristi umjesto telefona osim u slučaju specijalanog interesa za fotografisanje) mada sumnjam da će porasti fizički. Razlog je što su za ovakve male teleskope jedini pogodan dizajn brzi refraktori, tako da bi sve leće iznad 60 do 80 mm bi bile ili nezgrapne ili preskupe, ili oboje. Možda jednom izađe nešto u rangu 90-100mm mada se pitam ko bi to želio kupiti jer to je onda već (mora biti) premium instrument sa nezgrapnim dimenzijama.

Koliko pričam o ovome navešćeš me da ga i ja kupim. :)
Ja na primjer ne znam koji bi kupio. Kazu nemoj ispod 200 eura, nemoj ispod 300, pa ispod 400.
Skywatcher su izgleda najbolji u tom rangu cijena.
Kupi onaj koji misliš da ćeš najviše koristiti i koji će ti biti najlakše koristiti. To su najbolji teleskopi.

Zato većini kažem uzmi/posudi dvogled kao prvi, vidi, probaj kako ide sve i koje su tvoje preference da ne bude: uzeo sam skupu igračku koju ne koristim za godinu. Ja ovo pratim manje više od svoje 9-10 godine, aktivno se bavim oko 15 godina i opet imam teleskope što stoje i ne rade ništa jer nisam znao šta hoću kad sam ih kupovao ili mi je teško nagoniti se da iznosim/unosim/rastavljam/sastavljam opremu jer sam umoran/nemam vremena ili šta već. Ako je onaj gore taj koji ti duša hoće i možeš uzeti bez problema ma uzimaj ga odmah. Na marke ne gledaj, to su naljepnice na svim jeftinijim teleskopima jer svi dolaze iz Kine iz samo dvije fabrike: Synta što npr pravi Skywatcher i Kunming Optics. Ovo koliko da daš para zavisi samo od tebe, na one što su ti rekli do ovoliko ili onoliko slobodno se baci nečim :D To je glup savjet. Pođi od sebe i svoje situacije npr, odredi budzet i naćeš opcije. Npr:
- Ako imaš malo vremena gledaj nešto lagano kao ovaj o kom smo pričali, pogotovo ako živiš u gradu. Lagan teleskop znači da ćeš ga koristiti više. Jednostavan setup je zlata vrijedan za vizuelnu astronomiju
- Ako u gradu živiš i ne vidiš mliječni put tj svjetlosno zagađenje je veliko onda galaksije možeš da zaboraviš da imaš ne znam šta (osim ovog astrografa) Tu su ti bolji teleskopi sa većom fokalnom dužinom koji će ti omogućiti više povećanja i tamniju "sliku" tj pozadinu.
- Ako si perfekcionista sa jeftinim refraktorima će ti smetati to što ne mogu sve boje da fokusiraju dobro. Tu je izlaz ED refraktor sa manjim dijametrom, do 10 cm. Njihova cijena brzo postaje astronomska ako hoćeš nešto veće. Refraktori su inače dobri instrumenti za dosta toga. Druga opcija je Maksutov ili SCT Cassegrain koji su dobri i ako živiš u gradu oko 15 cm/6"
- Jeftiniji instrumenti su manualni skroz ili djelomično. Ako nisu onda je njihov dijametar obično manji. To ti je trade-off. Hoćeš li automatiku ili da tražiš sam po nebu? Što više automatike to ti manje predznanja treba.
- Ako hoćeš maksimalni dijametar tj što veći teleskop onda je dobson newtonian najbolja opcija 20cm/8" ogledalo. Trade-off je da su skroz manualni.
- Mount, na šta ćeš postaviti teleskop je često i važnije od teleskopa. Želiš da bude stabilan a ne da čim puhne vjetar ili neko diše blizu tebe da se sve trese. German Equatorial mount/tripod je popularna opcija ali je težak za koristiti.
- Kad kupiš teleskop nakon vrlo mali vremena htjećeš promijeniti stvari tako da poduplaj cijenu koju si dao za prvu kupovinu. Ako je npr manualni skroz htjećeš uzeti motor. Ako tražiš sam po nebu onda pomoćni teleskop (finder, pomoću kojeg tražiš po nebu) Ovi što obično dobiješ invertiraju sliku i još je izvrnu naopako su jako teški za koristiti plus će te zaboliti vrat probavajući gledati kroz njih kad je teleskop uperen 90 stepeni vertikalno.
- Hoćeš da gledaš u Sunce? Nemoj bez ekstra filtera. Njih sa teleskopom novim gotovo nikad dobiti nećeš.
-Hoćeš li da slikaš?
-... plus mnogo mnogo toga...

Kao što vidiš ima milion detalja, stvarno nije jednostavno izabrati ovakav instrument i razumijem te. Možda je taj teleskop o kom si pričao dobra opcija za tebe jer je kompletan paket. Možda nećeš moći kupovati neka klasična unapređivanja kao za obične teleskope ali možda ćeš sa druge strane dobiti neke druge opcije o kojima bi inače samo sanjao npr da sve lako telefonom možeš koristiti.
User avatar
SmokingMan
Posts: 18715
Joined: 08/07/2012 18:11
Location: I am back!

#1548 Re: ASTRONOMIJA

Post by SmokingMan »

To je dodatna oprema koja dosta košta, u rasponu od 2.000 do 4.000. circa KM
User avatar
Arminovski
Posts: 1236
Joined: 30/09/2005 19:05
Location: Norma cluster

#1549 Re: ASTRONOMIJA

Post by Arminovski »

Copper wrote: 03/04/2024 19:25
SmokingMan wrote: 03/04/2024 18:10 Skywatcher je možda najbolj izbor trackera, ovisno o modelu i njegovoj nosivosti aperature.
N 114/1000 SkyHawk EQ-1 - 200 eura https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... q-1/p,5014
Image

N 114/900 EQ-1 - 200 eura https://www.astroshop.eu/telescopes/ome ... -1/p,11266
Image

Koja je razlika sad izmedu dva a ista je cijena
Ja koliko vidim samo u opremi. Omegon ima 30 mm finder povećanjem 6x (smeće, teško za koristiti). Skywatcher ima red dot finder. Bolje. Za njega ti treba baterija, okej ako su ti oči dovoljno dobre ili nebo dovoljno tamno da teleskop uperiti možeš u pravcu zvijezde koju hoćeš da gledaš. Skywatcher izgleda ima bolje okulare. Omegonovi ne valjaju (Izbjegavaj okulare sa oznakom H). Ogledalo gotovo isto. Skywatcher bolji.

Šta misliš o ovoj varianti? Kompaktniji je ali malo veći. Ima i 150mm verzija što je skuplja.

https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... ob/p,14966
User avatar
Copper
Posts: 405
Joined: 18/10/2021 20:34

#1550 Re: ASTRONOMIJA

Post by Copper »

Arminovski wrote: 03/04/2024 22:36
Copper wrote: 03/04/2024 19:25
SmokingMan wrote: 03/04/2024 18:10 Skywatcher je možda najbolj izbor trackera, ovisno o modelu i njegovoj nosivosti aperature.
N 114/1000 SkyHawk EQ-1 - 200 eura https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... q-1/p,5014
Image

N 114/900 EQ-1 - 200 eura https://www.astroshop.eu/telescopes/ome ... -1/p,11266
Image

Koja je razlika sad izmedu dva a ista je cijena
Ja koliko vidim samo u opremi. Omegon ima 30 mm finder povećanjem 6x (smeće, teško za koristiti). Skywatcher ima red dot finder. Bolje. Za njega ti treba baterija, okej ako su ti oči dovoljno dobre ili nebo dovoljno tamno da teleskop uperiti možeš u pravcu zvijezde koju hoćeš da gledaš. Skywatcher izgleda ima bolje okulare. Omegonovi ne valjaju (Izbjegavaj okulare sa oznakom H). Ogledalo gotovo isto. Skywatcher bolji.

Šta misliš o ovoj varianti? Kompaktniji je ali malo veći. Ima i 150mm verzija što je skuplja.

https://www.astroshop.eu/telescopes/sky ... ob/p,14966
Gledo sam video starsense medela, i svida mi se kombinacija sa mobitelom. https://www.astroshop.eu/telescopes/cel ... az/p,65881
Image
Post Reply